HEEREN-BAAI 22E JAARGANG DINSDAG 1 DECEMBER 1931. - No. 93 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE WEES. verschaft U wolken van genat. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. "'fc BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer f 0.10. FRANKRIJK's INVOERBEPERKING. Het Officieel orgaan van den Algem. Ne- derl. Zuivelbond wijst er op, dat het bezwaar lijke van de regeling van den invoer van kaas en melkproducen in Frankrijk in de eerste plaats is, dat men, evenals voor de boter, al- gemeene contingenten heeft vastgesteld, zoodat alle landen, die kaas, melk en melk producten op Frankrijk exporteeren kunnen, trachten, het grootste deel der bovengenoem de kwantums in te voeren, met alle ontwrich tende gevolgen van dien op de markt. Onze kaas met het zachte zuivel voor de Fransche markt verkeert daarenboven bij dezen run om het contingent in het nadeel bij de Zwitsersche kaassoorten, die wel in groote hoeveelheden kunnen worden opge slagen, of bii Italiaansche soorten, die in koelhuis kunnen worden bewaard. Op deze manier komen wij dus niet of heel bij toeval aan een contingent, dat ons rech tens zou toekomen. Voorts en wel bij alle producten, die on der contingenteering gebracht zijn stuurt de Fransche regeering het erop aan om te komen tot een regeling met invoer consen ten, welke inmiddels met ingang van 1 De cember in werking zal treden. Het Fransche regeeringsbesluit van 20 No vember j.1. stelt n.1. vanaf 1 December de mogelijkheid van een invoertransactie (van alle onder een contingent gebrachte zuivel producten) afhankelijk van het beschikken over een invoerconsent, dat door de impor teurs op een formulier, in viervoud opge maakt, op het Ministerie van Landbouw te Parijs moet worden aangevraagd. Een commissie van departements-ambte- naren, een belanghebbende Fransche produ cent en een Fransche importeur, beschikt zonder opgaaf van reden al of niet gunstig over deze aanvragen. Een invoerconsent is 90 dagen geldig. Met de kaas geeft de regeling uitsluitend voor de Italiaansche kaassoorten te denken. Dat is reeds een in het oog vallende bevoor rechting van Italië, welks kaas men door een afzonderlijk contingent beschut en buiten den wedloop houdt. Had deze regeling nu nog plaats gehad volgens de redactie van het Fransche douane tarief dan was het daarop nog terug te brengen, doch ook daar is geen sprake van, daar in dat douanetarie. wel degelijk van harde kaassoorten gespro ken wordt en dan met name de Italiaansche Nederlandsche en Zwitsersche kaas genoemd Bovendien zit er ook in de hoeveelheden zooals deze voor de kaas zijn vastgesteld een bevoorrechting van Italië ten koste van de andere kaassoorten. Hoe moeten wij deze dingen beoordeelen In den contingenteeringsmaatregel, zooals die voor de genoemde zuivelproducten voor ons ligt, zien we, aldus het blad, allereerst een inbreuk in het ordelijke handelsverkeer en zakenleven en een fout, welke voorko men had kunnen worden, door een contin gent aan ieder land toe te wijzen, waarbij het uitvoerland alle belang er bij had te zorgen voor de daarop passende organisatie van den uitvoer. Het contingent voor Italiaansche kaas soorten tegenover het globaal contingent der andere soorten is een begunstiging van een bepaald land. De contingenteering als zoodanig is, hoewel zij bij ons regelmatig en stabiel handelsverkeer in zuivelproducten met Frankrijk prikkelt tot verzet, geen mo tief daarvoor. Wil Frankrijk zijn invoer be vriezen op een hoogte welke het, met het oog op haar binnenlandsche markt wensche- lijk acht, zulks kan het „buitenland" moei lijk aanleiding geven tot verweer. Maar deze handelspolitiek wordt een be- denkelijk manoeuvre, wanneer bij de toedee- FEUILLETON. No. 27. Ik denk zoo, mijnheer West, dat, wan neer hij zich inderdaad van John Daly had willen bevrijden, hij daartoe zeker een ande re plaats zou hebben gekozen dan juist dat gedeelte van zijn park, waarvan het geheele bedienden-personeel wist, dat het zijn lieve lingsplekje was. U ziet hierbij over het hoofd, mylord, dat ik ben uitgegaan van de meening, dat de daad geheel ondoordacht werd uitgevoerd, in de opgewondenheid van het oogenblik. Ook de oude sir Reginald Charteris had zulk een driftig karakter, dat het hem nu en en dan letterlijk onmogelijk was zichzelf in toom te houden. In den regel koud en afge meten, kon hij, wanneer eenmaal zijn woe de was opgewekt, als een krankzinnige te keer gaan. Gesteld, dat hij de daad in een oogen blik van drift volvoerde, zou dan, weer be daard geworden zijn eerste gedachte niet zijn geweest om te ontvluchten De berich ten vermelden eenparig, dat dokter White, toen hij van de plek des onheils kwam, hem bedaard in zijn studeerkamer vond met een boek en een sigaar. Wij schijnen de rollen verwisseld te hebben, lord Delamere, nu bent u het, die hem voorspreekt. Ik beken gaarne, dat ik met hartelijke blijdschap aan de onschuld van sir Royal zou willen gelooven, maar ik kan dat eenvoudig niet. Ik geloof, dat ik zélf maar eens naar hem toe moest gaan, om hem te zien en te spreken. U, u, die zijn broeder voor den moorde naar van uw broeder houdt ling sommige landen favoriet worden. De 400.000 K.G., welke aan Italië meer ge geven worden, zijn afgenomen van de andere landen, daar het totale contingent terwille van Italië niet met 400.000 Kg. verhoogd wordt, maar gelijk gehouden wordt op 5.200.000 Kg. (den gemiddelden totalen in voer.) Op die wijze moet, dunkt het blad, onze Regeering het manouevreeren van Frankrijk's handelspolitiek bezien en op basis hiervan hare maatregelen treffen en zeer spoedig De nood der tijden dwingt, dat thans en zeer spoedig, met veel grooter geschut dan tot nu toe, onze exportbelangen n.m. ook door de Regeering worden verdedigd. SINT NICOLAAS. Welke is de oorsprong der Sint Nicolaas - legende Men tast daaromtrent vrijwel in het duister. Vast staat, dat reeds in de Mid deleeuwen Sint Nicolaas als weldoener en vooral kindervriend bekend was. De gevel- in het vroegere hotel „De Bisschop" aan de Dam te Amsterdam getuigt daarvan en ook de sage, aan de thaps verdwenen steen ver bonden. Een versje in een onzer schoollees- boekjes opgenomen, vertelt, hoe een drietal ouderlooze knapen door een „Beuze Jaeger" worden vermoord en ingekuipt in een vat. Na jaren komt Sunterklaas bij den jager op bezoek en roept de kinderen tot het leven terug. Het was dit moment, dat op de beken de gevelsteen in beeld was gebracht. Sommigen brengen de legende van den kin dervriend in verband met den oppergod der Germanen, Wodan. Ook deze reed met zijn wilde metgezellen door de lucht, in storm achtige winternachten. Nog thans spreken bijgeloovige lieden in Duitschland, wanneer de herfststormen razen, van „De wilde jacht." Evenwel allerminst als kindervrind wordt Wodan in deze sage voorgesteld en er bestaat zelfs in Thuringen de legende van „Dén goeden Eckhart", die eenige verdwaalde kin deren tegen den wilden stoet van Wodan in bescherming neemt. Er bestaat een verhaal, dat de Heilige in de derde eeuw na Cchristus te Lycea in Klein Azië is geboren uit Christelijke ouders. Reeds als kind stelde zijn vroomheid hem in staat tot het verrichten van marakelen. Zijn ou ders lieten hem groote rijkdommen na hij gebruikte die, om wel te doen. Zijn leven wijd de hij aan de opkomende Christenkerk in haar dienst werd hij bisschop van Myrrha. Men vertelt van hem, dat hij aan de drie dochters van een verarmd edelman een bruidschat schonk, waardoor hij deze redde van een leven van schande. Op een reis naar Het Heilige Land redde hij het leven van een aantal schipbreukelingen hij wist de vrijlating te bewerken van onschuldige gevan genen en reizende kooplieden te beschermen tegen aanvallen van roovers. Zoo werd de Heilige Nicolaas de speciale beschermheilige van kinderen, zeelieden, gevangenen en kooplieden. In het eind der He eeuw werd het gebeente van Smt-Nicolaas overgebracht, van Myrrah naar Baridaar werd een ba siliek gesticht, die eeuwen lang het doel was van bedevaartgangers. Vele kerken zijn aan Sint Nicolaas gewijd vooral in havensteden. Zoo was hij de schuts patroon van Amsterdam. In de 16e eeuw bezat de Sint Nicolaas- of Oude Kerk aldaar een beeld van den Heilige in zuiver zilver na een beeldenstorm werd dat gesmolten en gebruikt voor muntmetaal. Men at te Am sterdam Sinterklaas koeken, die met goud papier waren beplakt. In de Camera Obscu - ra van Nicolaas Beets leest men nog van een verguldpartij bij den koekebakker. De „vrij ers" en „vrijsters" van koek en de harten van marsepain herinneren aan de dochters Dat hèb ik gedaan, mijnheer West, maar uw redeneering heeft mij doen inzien, dat het veeleer John Daly is geweest, die mijn broeder Claude doen doodsteek gaf. Ik beschouw mijzelf alweer, volgens uw redeneering in meerdere of mindere ma te als de oorzaak van sir Royal's beklagens- waardigen toestand en ik acht het daarom mijn plicht, in die zaak te doen, wat door mij gedaan kan borden. Dokter White en mijn zwager, de gees telijke van Marton, gelooven vast aan de onschuld van sir Royal. De donkerste zijde van die heele geschiedenis is, dat de men- schen vertellen, dat de moord een getuige heeft gehad en dat de persoonsbeschrijving welke die getuige geeft van den man, die het schot zou hebben gelost, vrijwel op sir Royal Charteris van toepassing is. Daartegenover staat evenwel, dat de twee bedienden, die John Daly hebben gevonden en den wegvluchtenden moordenaar nog even hebben gezien, verklaren, dat het niet hun heer en meester is geweest. Twee tegen één dus. Ja, maar die twee zijn oude bedienden, die de eer der familie natuurlijk willen op houden, terwijl de andere iemand is, die hoe genaamd in geen betrekking staat tot de Charteris, het is een jongedame uit Hilda- huis. Verschrikt zag Edwin op. Als het Nel maar niet is geweest riep hij. U wilt toch niet zeggen, dat juffrouw Fortescue daar vertoeft Zij is daar tijdelijk. Welzoo. Mij dunkt, al is het dan ook tijdelijk, dat er voor de erfgename van uw grootvader, wel een passender verblijf plaats te vinden zou zijn geweest. Het was haar eigen verlangen, mijnheer West. De laatste maal, dat ik mevrouw uw moeder, sprak, zei ze mij dat u en juffrouw Fortescue wederkeerig alles op de beste wij van den armen edelman. Na de Reformatie werd hier en daar het vieren van het Sinterklaasfeest verboden, maar zonder veel effect. Vroeger gaf het aan leiding tot het verloten van koek, marsepain en gevogelte als eenden en ganzen. Sedert de loterij wet is ingevoerd, ziet men dit niet meerevenwel probeert men op allerlei wij zen door de mazen der wet te kruipen, om dat het volk nu eenmaal „gokken" wil. Men houdt nu allerlei verkapte loterijen. En voorts is Sint Nicolaas de dag der ver rassingen, lang niet altijd aangename. Maar boven alles is het nog een kinderfeest. De kleinen zingen hun liedjes onder den schoor steen en deponeeren daar hun schoentjes of mandjes met hooi voor de schimmel van den Sint. In vele huizen, in scholen en elders verschijnt de Sint in levende lijve. En me nig kinderhartje klopt eenigszins onrustig bij de gedachte aan bedreven ondeugendheid en aan de zak van „Zwarte Piet." Helaas, ook het feest van den legendari- schen Heilige gaat men profaneeren. In de groote steden kan men de Sinterklazen in menigte tegenkomen men heeft er zelfs verhuurinrichtingen voor en het is zelfs voor gekomen, dat twee concurreerende „eerwaar den" in het publiek gingen knokken. O, teni- pores, o, mores Is het wonder, dat de jeugd in de groote steden al zoo gauw wereldwijs zijn. Toch is er iets onvergankelijk schoons in het Sint Nicolaasfeest. En dat is de liefde in het hart van ouders en kinderen, van vrienden en vriendinnen, die in stilte hun verrassingen bereiden en die zich verheugen in de blijdschap, welke deze zullen brengen. Helaas, niet overal „loopt" Sinterklaas. In de krotten der arme kinderen komt hij niet. Gelukkig zijn er in haast alle plaatsen kindervrienden, die hun tijd en werkkracht en geld geven, om ook aan de misdeelden een gelukkig uur te bezorgen. Steunt hun werk lezer, door uw bijdrage. LAND- EN TUINBOUW. WEEST ZUINIG OP UW MEST. Het weidebedrijf en het gemengde bedrijf produceeren heel veel mest. Het is thans, meer dan ooit noodig, om deze mest zoo eco nomisch mogelijk aan te wenden Dat laat hier en daar nog maar al te veel te wenschen over. Nog lang niet alle vee- en gemengde bedrij ven hebben een goede ierkelder. En zoo loopt het beste deel van de mest ongebruikt weg. Dat is jammer, want ier is een uitstekende meststof de vaste uitwerpselen der dieren heeft maar geringe bemestingswaarde. Ier bevat niet alleen een hoog percentage plan- tenvoedende bestanddeelen, maar heeft ook een zeer gunstige invloed op de bacteriën- werkzaamheid in den bodem. Zoowel op bouw- als op grasland kan de ier met voor deel worden aangewend. Men zij dus zuinig op zijn stalmest en be ware dien goed, de ier in een goed sluitende kelder en de vaste bestanddeelen in een goed ingerichte mestvaalt. Het is op die wij ze mogelijk, heel veel geld te besparen. Goede ier kan tot 1 stikstof bevatten en tot 1.5 kali. En allebei van prima kwaliteit, d.w.z. gemakkelijk opneembaar. Maar verder zit er niet veel in en men is wel eens geneigd, dat te vergeten. Grasland en landbouwgewas sen hebben niet alleen stikstof en kali noodig maar ook fosforzuur en kalk. Zonder die beide is het niet mogelijk, een maximalen oogst te halen van goede kwaliteit. Wie dat niet bedenkt bij het aanwenden van ier en stalmest, die zal nog duur uitkomen, want hij maakt zijn kostbare meststof geheel of gedeeltelijk waardeloos. Een paar cijfers, op grasland, betrekking hebbende, zullen dat duidelijk maken. EÉN PRACTISCH ST. N ICO LAAS- GESCHENK Zóó mag zeker genoemd worden de fraaie Imit. Oud-Zilveren Tabakstromme!, gevuld met een half pond D*E Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij. uitnemendheid! Uw winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct. per half pond. ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS B54 9 ze hadden geregeld. Ik denk met Nel in het huwelijk te treden, dat is zoo, maar ik heb het haar neg niet gezegd. Dat zou gebeuren, als zij nu in September het Hilda-huis had verlaten. Zij is pas achttien jaar en wij hebben dus nog al den tijd. In mijn jeugd was men haastiger geba kerd, zei mijnheer West met een koelen glimlach. Maar dat zijn uw zaken Zeker. Wat mij in de eerste plaats ter harte ging, was het aandenken van mijn broeder. Nel ging naar Hilda-huis als een meisje van zestien jaar. We konden overtuigd zijn, dat zij daar geen vreemde aanbidders zou vinden en mijn moeder had het nooit toegestaan, dat zij tot verpleegster zou wor den opgeleid, zelfs, wanneer zij dat ge- wenscht had. De rechtsgeleerde haalde zijn schouders eens op. Hebt u weieens het testament van uw grootvader aandachtig nagelezen? vroeg hij. Nooit. Ik had genoeg aan het feit, dat Nel tot universeele erfgename was benoemd. Welnu, het blijkt uit alles, dat hij diep berouw moet hebben gehad van zijn onna tuurlijke hardheid tegenover de dochter, die tegen zijn uitdrukkelijk verlangen met een man beneden haar stand, zooals het heette, in het huwelijk was verbonden, want hij liet zijn tegenwoordige erfgename de grootst mo gelijke vrijheid. Daar de door hem aange wezen voogd, kort na zijn dood, kwam te sterven, werd door mijn bemiddeling de voog dij schap opgedragen aan uw moeder met een zeer voldoende som voor opvoeding en onderhoud maar op haar achttiende jaar zal het juffrouw Fortescue volgens de let ter van het testament volkomen vrijstaan, om zich naar welgevallen een eigen „tehuis" te kiezen, of zonder iemands toestemmini uit vrije keuze een huwelijk aan te gaan, alleen onder deze voorwaarde, dat de aan staande echtgenoot een man van adellijke geboorte is. Een hooioogst, in twee sneden, van 10000 kg. hooi is in onzen tijd, nu men zooveel stik stof aanwendt, niets bijzonders. Welnu, in 10000 kg. hooi vindt men volgens Wagner 160 kg. stikstof (d.i. de stikstof uit 10 baal kalksalpeter) 65 kg. fosfoszuur (d.i. de fosforzuur uit 4 baal slakkenmeel) 200 kg. kali (is de kali uit 5 baal kalizout 40 95 kg. kalk. Dat is nogal geen beetje. Laten wij aannemen, dat er oor een H.A. land 10000 kg. ier beschikbaar is. Dat kan 100 kg. zuivere stikstof bevatten. Daar ook de klavers stikstof in de grond brengen, kan deze hoeveelheid wel als voldoende worden beschouwd. Op deze wijze brengen we 150 kg. kali op het land, wat op klei en vele veen gronden wel voldoende zal zijn. Maar de fos forzuur en kalk ontbreken vrijwel geheel, of men alleen met ier bemest, 't zij dat men een deel van het jaar de koeien in het land jaagt; Alleen om het verlies van fosforzuur aan te vullen, zou men dus 4 baal slakkenmeel moeten geven. Het verlies aan kalk zou daar door geheel zijn vergoed en dat is op onze kalkarme graslanden al veel waard. Of even wel het gras uit 4 baal slakkenmeel voldoen de fosforzuur zou opnemen, valt te betwijfe len. Heeft men de voorafgaande jaren ruim fosforzuur gegeven, dan is de bodem daarme de verzadigd en zou aanwending van 4 baal slakkenmeel misschien even voldoende zijr., om den bodem op peil te houden. In het al gemeen zal men verstandig doen, maar een Van dit alles wist ik niets. Maar de jongedame kent natuurlijk den omvang van haar vermogen Zij heeft er geen idee van. Goed, maar wanneer zij nu b.v. met den een of onderen klerk wil trouwen, wiens hee le inkomen bestaat uit honderd pond in heb jaar, altijd aangenomen, dat hij van adellij ke afkomst is, en dat komt heden ten dagi voor, dan kan en mag zij dat doen, zonder dat uw mama of wie dan ook iets daartegen zou kunnen inbrengen. En de goederen Behooren haar. Of zij met een million nair of met een arme edelman trouwt, dat maakt geen onderscheid. Het kasteel Dela mere met al zijn inkomsten blijft levenslang haar eigendom. Na haar dood gaat de bezit ting c^er op haar oudsten zoon of op haar oudste dochter, als zij geen zoon nalaat. Sterft zij kinderloos, dan vervalt het goed aan u of aan uw familie. Wilt u wel gelooven, mijnheer West, dat u mij een weinig ongerust hebt gemaakt U hebt het verdiend, zou ik denken want ik vind, op mijn woord, niet, dat ge u als een trouw bloedverwant of als een aanstaand echtgenoot tegenover uw nicht hebt gedra gen. Bedenk ook nog dit, lord Delamere wanneer juffrouw Fortescue voornemens is, in dat zusterhuis te blijven, staat het haar volkomen vrij om levenslang over haar in komsten te beschikken, hetzij in het belang van een of meer door haar aan te wijzen per sonen, hetzij ten voordeele van het een of ander gesticht. Vóór haar dood kan daarvan geen penning u toebehooren. Hoogstwaarschijnlijk zal mijn eerstvol- gens bezoek aan u, mijnheer West, ten doel hebben het bezoek om ons huwelijkcon tract op te maken zei Edwin half lachend. Nel heeft eigenlijk nooit iets tegen mij ge had. Mijn moeder moet maar aan de direc tie schrijven en Nel onmiddellijk laten thuis komen, dat zal zeker het beste zijn. U zult mij wel erg berekenend vinden, mijnheer paar baaltjes mee te geven, om zeker te zijn dat de waardevolle ier inderdaad zijn volle werking heeft. Immers fosforzuur neemt een heel aparte plaats onder de mestbestanddeelen. Professor heeft, heel eigenaardig gezegd Het is inderdaad absoluut noodzakelijk, dat de bodem een voorraad aan fosforzuur bevat; zonder dat zullen de gewassen niet in staat zijn, in de korte groeiperiode voldoende fos forzuur op te nemen. Men vergete dus niet wil men werkelijk goedkoop mesten en het voll effect hebben van de mest, doqr het be drijf opgeleverd, dan is aanvulling met slak kenmeel noodzakelijk. Het is thans de tijd, om deze fosforzuur- houdende kunstmeststof uit te strooien. Met de ier wachte men tot Februari, Maart of April, indien de grond dan niet bevroren is. EEN PRAATJE OVER KALK, KIPPEN en.z Het is nu weer de tijd, om aan onze tuinen een kalkbemesting te geven. Zoowel de ooft- als groentetuin hebben dat noodig. En ook de bloemen zijn dankbaar voor nu en dan een kalkgift. Boomgaarden en groentetui nen geve men om de jaar of drie a vier 25 Kg. landbouwkalk of schelpkalk per are dat is als regel voldoende. Men werke het, in dien mogelijk, licht onder. Wie alle jaren kalk moet geven, dat is de kippenhouder. Kippen, vooral leggende, hebben heel veel kalk noodig. In dien tijd moeten ze alle da- gen lOOx alle kalk uit hun bloed in de eilei- West, maar om u de waarheid te bekennen, heb ik in de laatste twee jaren zelfs niet aan de mogelijkheid gedacht, dat Nel een ander dan mij tot echtgenoot zou kiezen. Ik beschouwde haar zoo eenigszins als het erf goed, dat mijn broer aan mij had vermaakt, en ik heb na zijn dood altijd gedacht, dat Nel bestemd was om mijn vrouw te worden. Mijn waarde lord Delamere, antwoordde de rechtsgeleerde lachend, ik heb u volstrekt niet „berekenend" genoemd, ik veroorloofde mij alleen de vrijheid er u op te wijzen, dat, zoo men de menschen dikwijls waarschuwt tegén een overijld huwelijk, er ook een an der uiterste bestaat, namelijk het talmen en aarzelen met zijn aanzoek, waardoor allicht de goede kans verkeken raakt. U hebt daar even terecht opgemerkt dat in Hilda-huis zeker voor juffrouw Fortescue geen gelegen heid bestaat om een verloofde te krijgen, doch indien zij naar haar moeder aardt, zal zelfs daar ginds nog menige jongeman de oogen op haar gevestigd houden daarom zeg ik u nogmaals verlies geen tijd Nog denzelfden dag vertrok lord Delamere per spoor naar Blakefield. Hij wendde aldaar terstond zijn schreden naar de gevangenis en gaf zijn kaartje af met het verzoek, sir Royal Charteris te mo gen spreken. Men liet hem eenigen tijd wachten, daar op dit oogenblik dokter White en een advo caat bij den verdachte waren en het boven dien aan twijfel onderhevig was, of hij dien zelfden morgen nog zou kunnen worden ontvangen. Het liefst had Royal Charteris den onver- wachten bezoeker niet te woord gestaan, daar de naam van Delamere pijnlijke herin neringen bij hem opwekte, maar zijn verde diger, mijnheer James Jordred, die den vo- rigen avond pas te Blakefield was aangeko men, meende, dat zijn cliënt niets mocht af wijzen, dat allicht een nieuw licht over het geheimzinnige geval kon verspreiden. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1