GEMEENTERAAD VAN ZIJP" FRKSO BAAI Hier werkt het geeft meer weerstand tegen kouvatten. Alléén In orlglneele doozen a 25, 65 en 65 ets. OM DE ARBEIDSWET TE ONTDUIKEN? De Hooge Raad heeft behandeld een cassa tieberoep van G. K. v. d. B., slager te Vlis- singen. die van zijn slagerij een N.V. gemaakt heeft en zijn beide knechts tot mededirec teuren maakte. De arbeidsinspectie is van meening, dat men hier met een schijnbewe ging te doen heeft, met het doel, de Arbeids wet te ontduiken. De inspectie vond in de slagerij een arbeidslijst, geteekend door een directeur, die feitelijk knecht was en maakte proces-verbaal op. De Kantonrechter te Mid- delburg sprak een yeroordeelend vonnis, maar in hooger beroep achtte de Middelburg- sche Rechtbank geen strafbaar feit gepleegd. De betrokkene werd ontslagen van rechtsver volging. Tegen dit vonnis teekende de Offi cier van Justitie te Middelburg cassatie aan. Namens den gerequireerde heeft Woensdag mr. A. M. Kuypers uit Middelburg het beroep tegengesproken. Hij achtte de beslissing ir hooger beroep feitelijk en in cassatie onaan tastbaar. Conclusie o.m. 21 December. DE BIERPRIJZEN. De Centrale Vereeniging voor den Bierhan- del heeft een schrijven gezonden aan het be stuur van den Bond van Nederl. Brouwerijen, waarin verzocht wordt om een onderhoud ter bespreking o.m. van de volgende punten Verlaging van den inkoopsprijs der bieren, welke nog steeds gehandhaafd is op het hoogste prijsniveau. Vaststelling van een voor het geheele land' geldende korting. Opheffing van verkoop van bieren per fust aan warenhuizen en winkeliers, die niet tot den bierhandel gerekend mogen worden, doch daarvoor in de plaats te stellen de voorloopi- ge, doch uitsluitende levering per flesch, onder verplichting van de naleving der vast gestelde prijzen voor particulieren, met als einddoel, de algeheele opheffing van bier verkoop in dergelijke winkels, als zijnde een der grootste misstanden in den bierhandel. Overeenkomst met de Brouwerijen, dat de ze zuilen blijven leveren aan de slijters en bottelaars per fust, zoodat deze ongestoord het eigen bottelbedrijf zullen kunnen voort zetten. Overeenkomst met de Brouwerijen, dat deze zich zullen onthouden van bierverkoop rechtstreeks aan particulieren, zoowel per flesch, zoodat deze omzet het terrein van den kleinhandel blijft. Het bevorderen van minimum eenheids prijzen voor de diverse biersoorten per glas en tevens van een maximum inhoudsmaat van de glazen een en ander, zoo noodig, verschillend in onderscheidene gemeenten of rayons. Vaststelling van eenheidsprijzen en unifor me inhoudsmaat der flesschen, voor het ge heele land. Verlaging van den door de Brouwerijen ge stelden rentevoet op het normale niveau. Tijdelijke halveering van de aflossingen van leeningen en hypotheken, gedurende den crisistijd en aan hen die zulks verzoeken en blijken noodig te hebben. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUBBELE MOORD OM 30 MARK. In de gemeente Ober Bubach bij Eggen- felden (beneden-Beieren) zijn in den winkel van zekeren Frey de lijken van de 24-jarige dochter des huizes en een nichtje van drie jaar gevonden. Beiden waren door messteken gedood. Uit de kas was een bedrag van circa 30 mark gestolen. KOLONIëN. TWEE DAMES VERGIFTIGD TE BANDOENG Een zonderling echtgenoot. Reeds vele jaren woont te Bandoeng de heer G.J.B., gewezen hoofdopzichter bij den dienst voor den mijnbouw, die echter te Ban doeng het beroep van bloemist uitoefende en een goed beklanten winkel had. B. was een goede vijftiger, een flinke, robuste en uiterst bedaarde verschijning. Hij was gehuwd met C. J. H. Buis. Het huwelijk ging echter niet goed en 12 Mei 1930 werd de scheiding uitge sproken. Daarna is de heer B. tweemaal opnieuw ge trouwd, welke vrouwen hij in Januari er Augustus van dit jaar blijkt te hebben ver giftigd. Het eerste slachtoffer. Na de scheiding, uitgesproken in Mei, bleef B. niet lang zonder echtgenoote nog voor het einde des jaars huwde hij de 55-jarige M. Ph. L. Degent, weduwe van wijlen den heer Van Goens. Met zijn tweede echtgenoote, die uit een bekende Indische familie afkomstig was, maakte Boom een testament, waarbij de we derzij dsche bezittingen aan den langst leven de zouden komen. Lang bleef dit huwelijk niet in stand 3 Januari 1931 overleed de tweede echtgenoote van den heer B., waardoor deze in het bezit kwam van een kapitaal van f 150.000 Het tweede slachtoffer. Zoo kort het huwelijk duurde, zoo kort treurde B. over het verlies van zijn tweede echtgenoote 2 Juni 1931 trouwde hij voor de derde maal, thans met de eveneens 55- jarige weduwe S. DauwBoucher geboren te Batavia. Deze had vier volwassen kinderen en was reeds grootmoeder. Zij had nog medio 1930 een zware galziekte moeten doorstaan en deze verliep zoo ernstig, dat de dokter voorspelde dat zij herhaling niet zou kunnen doorstaan. In Augustus trad een nieuwe aanval op, maar slechts in lichten graad en ditmaal gaf het verloop geen reden tot ongerustheid. Plotseling echter kwam er een keer ten ongunste en dè toestand liet zich hiema on middellijk zeer ernstig aanzien. De behande lende geneesheer riep het consult in van een collega en van dien stonde af dateeren de vermoedens van vergiftiging beide doktoren vonden aanwijzingen, dat men voor een ge val van arsenicumvergiftiging stond. Het slachtoffer bleek niet meer te redden en overleed 24 Augustus. Het onderzoek. Onmiddellijk lichtten beide geneesheeren den resident als hui;;-officier van justitie in over hun vermoedens en toen de familie aan kwam voor de begrafen's was reeds een ge heim politie-onderzoek gaande. Aanvankelijk scheen het, of de vermoedens door het onderzoek niet bevestigd waren. Hoewel in den familiekring wantrouwen be staan bleef tegen den heer B., die zich overi gens bij de teraardebestelling zeer onder den indruk toonde, hoorde men niets meer van de ,ak. In alle stilte ging echter de Justitie met haar onderzoek voort. Op 8 October werd het stoffelijk overschot van wijlen mevr. B—Bou cher, het tweede slachtoffer dus, opgegra ven. Vier dagen later groef men ook het eer ste slachtoffer op. Het toxicologisch onderzoek bracht aan het licht,dat mevrouw Boucher aan arsenicum-vergiftiging was overleden, terwijl eenzelfde doodsoor zaak van mevr. Degent met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk werd vastgesteld. Naar aanleiding van de uitkomst van dit onderzoek werd de heer B. verhoord, doch hij ontkende pertinent alle schuld. Niettemin waren de aanwijzingen te sterk en het lag in het voornemen den heer B. den volgenden dag te arresteeren om hem nogmaals een ver hoor af te nemen. Zoover is het echter niet gekomen, want den volgenden dag vond men den heer B. dood in zijn woning. De motieven voor de moorden. Wat de juiste beweegredenen tot deze af schuwelijke moorden waren, zal thans wel licht voor eeuwig een geheim blijven, tenzij het voortgezet onderzoek den sluier zou op lichten. Ongetwijfeld doet de eerste moord sterk denken aan een misdrijf uit geldzucht. B. was te Roermond geboren en 54 jaar oud. MISS PARUS. Bij gelegenheid van de verkiezing van een Miss Parijs voor 1932 hebben zich Parijs rel letjes voorgedaan. Als koningin werd gekozen mej. Eliane Jourde, een brunette van 23 jaar. Toen het resultaat van de beraadslagingen van de jury werd bekend gemaakt was de ontgoocheling van een groot aantal aanwezi gen zoo groot, dat het ontslag van de gekoze ne werd geëischt. Twee candidaten die niet waren gekozen, werden door het publiek triomph rondgedragen. Het tumult was zoo groot, dat de politie moest optreden en de zaal ontruimen. MET EEN STOPNAALD EN TOUW GEOPEREERD. Te Horsens, Oostkust Denemarken is Woens dag het Duitsche s.s. „Brechsee" uit Ham burg aangekomen. De kapitein vertelde, dat hij onderweg door een storm was overvallen. Dicht bij de kust was de ruit van de navigatie-kamer door een stortzee ingedrukt en alle zeekaar ten, scheepspapieren alsmede de scheeps- apotheek spoelden overboord. Een der matro zen was tegen den mast geslingerd en lag levensgevaarlijk gewond aan dek. Er zat voor den kapitein niets anders op dan den ma troos onmiddellijk te opereeren en daar hij al zijn instrumenten kwijt was, moest hij deze operatie met een stopnaald en een eind je touw uitvoeren. Het gaat den matroos thans uitstekend. TER DOOD VEROORDEELD. In Turkije is voor de eerste maal een vrouw ter dood veroordeeld. De veroordeelde had een jong meisje vermoord, waarvan het lijk in stukken gesneden werd teruggevonden. De zaak bracht zooveel opschudding in het land dat zelfs het parlement zich ermee bemoeide. De wetgevende vergadering heeft het vonnis van de Rechtbank goedgekeurd. De moorde nares zal dus opgehangen worden. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Een 5-jarig meisje uit Keulen is Zondag bij Stargard uit den D-trein BerlijnStolp ge vallen. Het kind was met haar vader, een spoorwegarbeider, op weg naar haar groot moeder te Stolp. Eigenaardig genoeg, bemerk te de vader het verdwijnen van het kind eerst toen hij in Stargard was. Het kind is in het ziekenhuis te Stargard overleden. GEDOOD INPLAATS VAN GENEZEN. In de Universiteitskliniek te Koningsber gen moest een vrouw, die daar wegens een zenuwziekte lag, op last van haar tandarts met Röntgenstralen behandeld worden. Plot seling sprong er een vonk uit de hoogspan ningleiding. De behandelende geneesheer liep lichte brandwonden op, de patiënt werd echter op slag gedood.. MOEDER VAN 16 KINDEREN GEDOOD. Te Chatelineau in de provincie Henegou wen maakte een moeder van 16 kinderen voorbereiding voor de viering van het Sinte: klaasfeest. Zij had haar schoonzoon verzocht Sinterklaas te willen spelen. Dit was echter niet naar den zin van haaf werkloozen dron ken echtgenoot. Hij greep zijn vrouw beet en wierp haar zoo hard tegen den muur, dat zij enkele oogenblikken later den geest gaf. groote opkomst de Vredesgedachte versterkt en verbreid worden. En het antwoord op bo venstaande vraag zal positief zijn We reke nen op U Namens de kommissie van voorbereiding, J. BOON, Onderwijzer Oosterland. N.B. Van Den Oever zal een bus rijden en terug. Vertrek half 8. GEMEENTE ZIJPE. Ingezonden Stukken. Wat doet gij voor de vrede Een aktuele vraag en een belangrijke. Hoe ver zijn we gevorderd na de wereldoorlog Er is vrede gesloten. Kunnen we inderdaad van vrede spreken Kunnen we dat, als we lezen van de geweldige sommen, die zelfs nu, in deze benarde tijd van krisis, werkloosheid en honger, uitgetrokken worden voor mili taire doeleinden Kunnen we dat, als we weten, dat de landen tans, nog sterker be wapend zijn dan in 't begin van de Wereld oorlog Nee, de vrede staat wankel, en oor log dreigt. Hoe staat het met de vredesbewe ging Hoe ver is de wereld tot een nieuwe oorlog De heer W. L. van Warmelo uit Blaricum, oud-officier, tans bekend figuur in de Vredesbeweging, zal deze vragen beant woorden op Donderdag 17 Des., 's avonds te 8 uur zoo mogelijk in de Doopsgezinde Kerk te Hippolytushoef. Mevr. v. d. VeenWilson uit Alkmaar zal anti-oorlogsgedichten dekla- meren en Sjaan de Vos en Jan Ay zullen piano- en vioolmuziek geven. We nodigen U, bewoners van Wieringen, die ernstig de vrede willen, hierbij uit, deze Vredesavond, die GRATIES toegankelik is, bij te wonen. We doen dat met nadruk, want de vragen, die daar behandeld zullen worden, gaan iedereen aan, daar krijgt iedereen mee te maken. Niet de gedachte van Laat maar komen, we kunnen er toch niets tegen doen, mag ons beheersen Nee, verzet is geboden, nu meer dan ooitVersterking van de vredes beweging is nu, met alle oorlogsdreiging om ons heen, meer dan ooit noodzakelik Komt daarom 17 Des. a.s. en laat mede door een BURGERLIJKE STAND Zijpe van 4 tot en, met 10 Dec. 1931. Geboren Cornelis, z.v. Jacob Bleijendaal en Maria de Vries. Overleden Maartje Breed, 86 jaar, wedu we van Simon Bruin Klasina Bood, 8 dagen, dochter van Jan Bood en Dieuwertje Kossen. SCHAGERBRJJG. In de O.L. School alhier werd Vrij daginprgen door den snelteekenaar, den heer Van cier Zwaag, een demonstratie gegeven voor de kinderen. Volop hebben de ze genoten van de aardige manier, waarop deze kunstenaar met enkele lijnen allerlei landschapjes, portretten en karikaturen op 't papier weet te zetten. Enkele van de klei nen werden zelfs levensgroot uitgebeeld, al les zeer ten genoegen van het aanwezige pu bliek. Wij kunnen een optreden van den artist Van der Zwaag ten zeerste aanbevelen. SCHAGERBRUG. Dinsdag a.s. zal de alhier bestaande afd. van den Bond voor Staats pensioen een propaganda-avond houden in het lokaal van Mej. de Wed. Broer. Ten too- neele wordt gebracht het tooneelspel in 5 bedrijven, „Het licht in den Nacht", wat zal worden gespeeld door eenige dames en hee- ren van Oudesluis. „De Telegraaf" zegt het volgende over dit tooneelwerk „Er is in dit stuk van onzen stadsge noot Inte Onsman een scène, zoo sterk, als ik in geen jaren gezien hebEr gaat een rilling door de zaal en de aan doening is zoo sterkenz. enz. Wij vertrouwen dat de inwoners van Scha- gerbrug, die nu iets goeds geboden wordt, dit zullen waardeeren door een bezoek aan deze propaganda-avond te brengen. Voor bijzonderheden zie adv. in dit num mer. Vergadering van Donderdag 10 De cember 1931, des nam. 1.30 uur. Tegenwoordig alle leden. Na opening, en goedkeuring der no tulen volgden mededeelinflen en ingekomen stukken: a. goedkeuring van Ged. Staten van de in de vorige vergadering vastgestel de 3e suppletoire begrooting dienst '31. b. Jaarverslag Districts-arbeidsbeurs te Den Helder over 1930; c. Jaarverslag van de Commissie tot voorlichting bij de beroepskeuze te Den Helder, over 1930. d. Adressen inzake verlaging der jaar wedden van de Burgejneesters, Secre tarissen en Ontvangers; Omtrent dit punt worden een drietal adressen voorgelezen. B. en W. stellen voor deze adressen voor kennisgeving aan te nemen, om dat in de vorige vergadering een voor stel tot salarisverlaging is aangeno men en dit reeds aan Ged. Staten is verzonden; i d. adres van den Raad gemeente II- pendam betreffende tariefswijziging Provinciaal Waterleidingbedrijf De Voorzitter zegt, dat B. en W. zeer sympathiek staan tegenover bovenge- jnoe,mde tariefswijziging, maar het be ter achten dit punt aanhangig te ma ken bij de afd. Noord Holland van de vereeniging van den Bond van Nederl. Gemeenten, wat aan de gemeente II- pendam zal bericht worden; f. verzoek van C. Bellis e.a. te Petten om eenige vergoeding wegens huur van een vrachtauto, waarmee zij naar en van hun werk in den W&eringermeer polder gaan. Waar dit een zaak betreft, welke in nauw verband staat met de werkver schaffing en B. en W. reeds meerdere adressen van dien aard hebben be handeld, stelt genoemd College voor dit adres in zijn handen te stellen ter afdoening. De heer Blom zegt niet te kunnen be grijpen, waarom dit in handen moet worden gesteld van B. en W. en niet van den Raad. i De Voorzitter antwoordt, dat alge meen goedgevonden is om zaken, betref fende het werkeloozenvraagstuk, door B. en W. te laten afhandelen. Als men hiermede moet wachten op een Raads vergadering, zou het kunnen gebeuren, dat er een geruimen tijd mee heenging eer men een beslissing kon nemen. De Voorzitter deelt verder mede, dat gehuwden en kostwinners geheel scha deloos gesteld worden. Anderen ont vangen vergoeding. i De heer Doorn informeert naar het gemiddelde loon van deze arbeiders. De Voorzitter zegt, dat hij inzage heeft gehad van verschillende loonlijs ten en toen bleek hem, dat het loon ge middeld 18 gulden bedroeg. i De heer Doorn acht de tegenwoordi ge regeling zeer goed en vindt dat als men tegenwoordig f 18.- per week kan verdienen, men blij mag zijn aan het werk te blijven. Hun toestand is toch niet direct ongunstig te noemen. De heer Blom zegt, dat zij zeer lange dagen maken, daar zij door den af stand reeds vroeg van huis moeten. Spr. meende, dat de loonen lager wa len dan f 18.i i De heer Dignum zegt, dat hij zeer symphatiek staat tegenover de tegen woordige regeling van B. en W. Met algemeene stemmen werd nu besloten het adres te stellen in han den van B. en W. i Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur, wegens periodies ke aftreding van W. Klok. De voordracht luidt: 1. W. Klok te 't Buurtje; 2. W. Eriks te 't Zand. De hr. Klok wordt met alg. stemmen herben. Benoeming van een Regent van het Algemeen Weeshuis, wegens periodie ke aftreding van J. Rampen. De aanbeveling luidt: 1. J. Rampen te Schagerbrug; 2e. S. G. de Lange te Schagerbrug. De heer J. Rampen werd met algemeene stemmen herbenoemd- Benoeming van een lid van de Com missie van Toezicht op het lager on derwijs, wegens periodieke aftreding van J. A. de Boer (overige inwoners De aanbeveling luidt: 1. J. A. de Boer te Schagerbrug; 2. D. Jongejans te St. Maartensbrug. Met algemeene stem men werd de heer de Boer herbenoemd Voorstel tot het verleenen van toe stemming tot opheffing der zekerheid, gesteld voor een 3-tal ambtenaren. De Vereeniging van tot zekerheid stelling verplichte gemeente - ambtena ren heeft zich indertijd ten behoeve van deze gemeente borg gesteld: a. tot een bedrag van f 8000.- voor C. Schagen. ter zake van zijn beheer als Ontvanger van de oude gem. Zijpe; b. tot een bedrag van 1' 2500.- voor C. Swarthof ter zake van zijn beheer als administrateur van het Gemeente - e- lectriciteitsbedrijf; c. tot een bedrag van f 500.- voor J. Abbring ter zake van, zijn beheer als Lijnwerker - geldinner bij het Gemeen te - electriciteitsbedrijf. i Aangezien het comptabel beheer van C. Schagen, C. Swarthof en J. Abbring in de gemelde functies in 1929 is geëin digd en zij door de vaststelling der ge meenterekening over 1929 wegens het door hen gevoerde beheer definitief zijn ontlast, stellen B. en W. voor de toestemming te verleenen tot he< op heffen der zekerheid, (art. 33 Gem.w. Met algem. stemmen goedgekeurd. Voorstel wijziging Bouw- en woning verordeningen. Wijziging van de bouw en woningverordeningen van Zijpe en Petten is noodig in verband met de in werkingtreding van de wet van 9 Juli 1931 tot wijziging van de Woningwet. Na voorlezing en toelichting van den Secretaris, werden de wijzigingen met algemeene stemmen goedgekeurd, i Vaststelling van het bedrag der ge meentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager-onderwijswet 1920, voor de bijzondere scholen, over het jaar 1929. De Secretaris deelde mede, dat voor de leerlingen der O.L. Scholen o- ver 19|:29 per leerling f 13.07 is betaald. Naar deze berekening heeft de Bijzon dere School te 't Zand recht op een ver goeding van f 2904.81 en de Bijz. school te Burgerbrug op f 836.46, wat met alg. stemmen werd toegestaan. Vaststelling van het bedrag der ge meentelijke bijdrage, bedoeld in art. 102 der Lager-onderwijswet 1920, voor de cursussen voor bijzonder vervolgon derwijs, over het jaar 1929. Naar dezelfde berekening als het vo rige punt moet aan 't Zand een vergoe ding worden uitgekeerd van f 330.32 en voor Burgerbrug f 205.44, wat ook de algemeene goedkeuring verwierf. Verzoek van Joh. Appelman te St. Maartensbrug, wiens kinderen de R.K. school te Burgerbrug bezoeken, om vergoeding van kosten v. schoolbezoek. B. en W. stellen voor vanaf 1 No vember de vergoeding vast te stellen op f10 per leerplichtig kind per jaar, wat met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Een verzoek om ontheffing honden belasting, van den heer II. Roozing, werd verleend voor een half jaar. Ingekomen waren een, tweetal ver zoeken om ontheffing van betaling van schoolgeld, n.1. van den heer J. Ihiessen te Burgerbrug en van den hr. Sjoers te St. Maartensvlotbrug. De Voorzitter deelde mede dat, ge zien hun aanslag in de inkomstenbe lasting, geen termen aanwezig zijn, om deze verzoeken toe te staan. Met alg. stemmen werd dan ook deze adressen afwijzend beschikt. Verzoek van de R.K. Armbesturen van 't Zand en Burgerbrug om de tusschen die armbesturen en het Burgerlijk armbestuur bestaande overeenkomst tijdelijk te wijzigen en wel in dien zin, dat het bedrag, dat de R.K. Armbesturen uitkeeren aan hen, die door werkloosheid armlastig zijn geworden ten volle door het Burgerlijk Armbestuur wordt vergoed. B. en W. stellen voor, de tusschen het Bur gerlijk Armbestuur en de beide R.K. Armbe sturen bestaande en laatstelijk bij raadsbe sluit van 1 Mei 1929 gewijzigde overeenkomst waarbij o.m. is bepaald, dat de R.K. Arm besturen de helft van de door hen betaalde ondersteuningskosten van het Burgerlijk Armbestuur terugontvangen tijdelijk aan te vullen met de bepaling, dat de R.K. Arm besturen 75 van de ondersteuning, ver strekt aan hen, die door werkloosheid arm lastig zijn geworden, van het Burgerlijk Arm bestuur terugontvangen, zulks onder voor waarden dat in die gevallen het bedrag der ondersteuning wordt bepaald door het Bur gerlijk Armbestuur, nadat het betrokken R.K. Armbestuur is gehoord. De heer Bruin zegt dat het hem genoegen doet te hooren dat men 75 wenscht uit te keeren, maar spr. vraagt zich af waarom de R. K. 25 moeten bijdragen in deze onder steuning. Het Burgerlijk Armbestuur houdt toch alle rechten van zeggingschap in han den en niets wordt gedaan zonder onderling overleg met Armvoogden van het Burgerl. Armbestuur. Alles wordt toch door het R.K. Armbestuur aan het Burgerlijk Armbestuur verantwoord. De heer Doorn zegt dat het tegen alles in- druischt om hier vergoeding te geven als wij zien naar punt 17 der agenda, welke straks in behandeling komt. Mij spijt het maar zoo dat menschen, welke hun heele leven hebben gewerkt, straks door werkeloosheid gedwom gen, een tocht moeten maken naar het Bur gerlijk of R.K. Armbestuur. De heer Blom, als Armvoogd, zegt dat door het Burgerl. Armbestuur is besloten 100 uit te betalen, maar dan wenscht het Bur gerl. Armbestuur ook de volle zeggingschap. GEEL 30ct. GROEN 35ct. ROOD 40 Ct. per Vi pond LlveJe&i r CL<7Lk»L op De heer Bruin zegt dat hiertegen wel geen bezwaren zullen zijn. De R.K. kunnen de vrijwillige wekelijksche bijdragen niet meer bijdragen niet meer betalen, omdat er velen bij zijn, (ik durf het haast niet te zeggen zegt spreker), ook arm zijn. De heer Van der Sluys zegt dat B. en W. zich houden aan het advies van het Burger lijk Armbestuur. B. en W. meenen dat het R. K. Armbestuur niet gaarne de zegging schap uit handen wenscht te geven. Willen zij zich echter geheel aan het Burgerl. Arm bestuur onderwerpen, dan zullen B. en W. geen bezwaar hebben tegen een uitkeering van 100 De heer Bruin zegt er bijna zeker van te zijn, dat het R.K. Armbestuur geen bezwaar zal hebben de volle zeggingschap aan het Burgerl. Armbestuur over te dragen. De Voorzitter zegt dat in dit geval B. en W. dan ook geen bezwaar hebben de volle 100 uit te keeren, wat nu met algemeene stem men wordt aangenomen. Verzoek van P. van Dok, C. Lobregt en 16 anderen om een tegemoetkoming (f 18.- per week) in de kosten van vervoer per autobus naar en van hun werk te Stompetoren. B. en W. meenen er op te moeten wijzen, dat het hier werk betreft, in het vrije bedrijf verricht. Voorts zijn zij van oordeel, dat het weekloon van adressanten, bedragende ±f 24.- per persoon, van dien aard is, dat het niet gewettigd is de gevraagde tegemoetko ming te verleenen en stellen zij dan ook voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Nannis, als minderheid in het col lege van B. en W. meende, dit adres te moe ten verdedigen, daar het hier arbeiders be treft die alle mogelijke moeite doen om aan het werk te blijven. De Voorzitter zegt dat het niet opgaat hier steun te verleenen. Deze menschen hebben dat werk aangenomen en waar zal dan het einde zijn als wij menschen beginnen te steu nen welke f 24.- per week verdienen. De heer Doorn zegt dat het van B. en W. zeer goed gezien is om hier niet te steunen. De meeste onderteekenaars van het verzoek hebben er berouw van dat zij dit hebben ge daan, daar er arbeiders onder zijn waar de zen zomer f 80.- per week werd verdiend. De heer Bruin zegt dat het hem genoegen doet deze woorden van den heer Doorn te hooren. Als wij beginnen met dergelijke men schen te steunen, zou de gemeentekas gauw leeg zijn. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken, wordt dan ook met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel van B. en W. nopens het toeken nen van een huurreductie over 1931 aan de huurders van de gemeentelanderijen en van de stortgronden. Wegens de slechte uitkomsten in de land bouw-, tuinbouw- en veehoudersbedrijven over 1931, zijn B. en W. van meening, dat o- ver dit jaar een huurreductie billijk moet wor den geacht en dat deze voor de bouwgron den (stortgronden) op 35 en voor de gras landen (landerijen te Schoorl en Sehager- burg en stortgronden) op 20 van de con- tractueele huurprijzen dient te worden be paald. De heer Dignum en Bruin zeggen het ge heel met B. en W. eens te zijn en het voor stel doet hun een genoegen. De heer Van der Sluijs zegt dat de pacht som van de stortgronden in de graslanden ongeveer f 5000.- bedraagt. De reductie zal dan pl.m. f 1200.- zijn. Het voorstel werd aangenomen met alge meene stemmen. Volgde vaststelling van het le suppletoire kohier hondenbelasting dienst 1931. Verzoek van J. Homan, Gemeenteveldwach ter-bode om een gratificatie voor extra werk zaamheden gedurende de vacature van veld wachter en bode in Noord Zijpe wegens hefc aan A. Noorman verleende ontslag. B. en W. stellen voor een gratificatie van f 100.- toe te kennen, wegens het verrichten van extra werkzaamheden gedurende de va cature van veldwachter-bode wegens het aan A. Noorman verleend ontslag welke vacature 3 maanden heeft geduurd en waar door ruim f 400.minder is uitgegeven. De Voorzitter zegt dat hij er van overtuigd is, dat Homan deze gratificatie toekomt en spr. hoopt hierover gunstig zal worden be schikt. Als bode heeft de heer Homan zeer veel extra werk gedaan, dat de secretaris, welke ik er naar gevraagd heb, volkomen be aamde. Maar ook als politie-agent, waar ik zelf over kan oordeelen, heeft adressant veel werk gedaan. De voorzitter vraagt of nog ie mand het woord hierover verlangd. Allen zwijgen een poosje, tot de heer Smit zegt dat hij liever had gezien dat een ander dan hij het woord had gevraagd. De vorige vergadering is een verzoek van Homan om nieuwe gordijntjes afgestemd. Toen ik dit punt op de agenda zag staan, dacht ik, zegt de heer Smit, „daar zijn de nieuwe gordijn tjes weer, maar nu in een anderen vorm. Ik ben van meening dat de heer Homan niet zooveel meer werk heeft gedaan. Hij kan toch niet meer doen dan zijn dienst en moest hij al eens een extra reisje als bode doen, dat is niet zoo erg, dat was goed voor zijn gezond heid. Wij moeten bezuinigen en nu is f 100.- niet veel, maar wij moeten op de kleintjes letten. De Voorzitter is het niet eens met den heer Smit en zegt dat de Secretaris en hij zelf cr beter dan de heer Smit over kunnen oordee len wat werk de heer Homan heeft gedaan. De heer Smit heeft al meermalen blijken ge geven niet veel met politie op te hebben, maar als hij deze zelf eens noodig had zou hij misschien anders oordeelen. (Zie vervolg Raadsverslag 2e Blad.)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2