m 22E JAARGANG DINSDAG 1B DECEMBER 1931 No. 97 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE WEES. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. BUREAU ADVERTENTIëN: UITGEVER Hippolytushoef Wieringen. Van 1—5 regels 0.50. CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer o.ia V „De Huidige Landbouwcrisis." Zaterdagavond heeft de afdeeling Wierin- gen der Hollandsche Mij. van Landbouw, de landbouw-ingenieur, de Heer M. D. Dijt van Texel, een lezing laten hóuden, voor haar le den m Hotel Lont te Hippolytushoef, met als onderwerp „De huidige landbouwcrisis. De Secretaris der afdeeling, de Heer O. J. Bosker, zegt aangezien de Voorzitter weer eens afwezig is, spr. de honneurs maar weer zal waar nemen. Spr. dankt den Heer Dijt voor zijn bereid willigheid om voor de afdeeling te willen op treden, teneinde eenige wegen aan te geven, hoe de crisis opgelost zal kunnen worden ook roept spr. welkom aan de Heeren Rezel- man en van Balen Blanken, die als belang stellenden, namens de afd. Anna Paulowna aanwezig zijn. I Rede Ir. Dijt. Ir. Dijt dankt het bestuur van de afdeeling voor de hem geboden gelegenheid, om voor de landbouwers op Wieringen te mogen spre ken. Spr. kan echter geen oplossing van de cri sis geven, hoogsten zou hij eenige lijnen aan geven, hoe een crisis in de toekomst te voor komen. Hierin stellen wij landbouwers belang. In het Handelsblad kan men een staatje aan treffen waarin de verschillende vorige crisis sen van 1863 af in worden besproken, en waar in er op gewezen wordt, dat al deze crisissen hoogstens een 10 a 11 maanden duurden. De geen, die dan zijn geld in zaken stak bij depressie en 't hoofd er niet bij liet hangen kwam de crisis te boven. Tot de slachtoffers behoorden zij, die bij de pakken gingen neerzitten. Het Handelsblad is dan ook optimistisch. Doch deze crisis duurt al 26 maanden, en is bijzonder heftig. Spr. kan dan ook niet zoo optimistisch zijn als het Handelsbladde omstandigheden van de huidige crisis ver schillen zoo veel van de vorigen. Spr. heeft een teekening gemaakt welke aangeeft de op- en neergaande bewegingen van het prijzen-verloop, van tarwe en ande re artikelen. Dit verloop van die prijzen noemt men conjuctuur. Als de prijzen stijgende zijn spreekt men van activiteitdrukkende prij zen noemt men depressie. Spr. wijst nog op een merkwaardigheid, waar hij niet verder op in zal gaan, doch depressie heeft men steeds tijdens revolutie's; activiteit tijdens oorlogen, hetgeen spr. op zijn teekening nader aantoont. Hoe ontstaat een crisis De hoofdoorzaak is overproductie. In tijden dat de zaken goed gaan komt de neiging van uitbreidingmen produceert meer als de maatschappij vraagt. Na den oorlog produceerde Rusland geen graan, doch nu is er geen houden aan in dat land, en kunnen de landen, die op de productie van graan toelegden niet tegen Rusland op. Men zou dus de productie in moeten krimpen, wat niet zoo gemakkelijk gaatmen zou dan het land moeten laten braak liggen. In de industrie gaat dit makkelijker, men stuurt de arbeiders maar weg. Bij de land bouw echter gaat men het dan maar eens met veehouderij probeeren, en kan men het zien gebeuren dat te midden van een crisis plotseling bijzonder veel vraag naar vee is, wat de prijzen hiervan doet stijgen. De terug slag krijgt men dan weer bij de opbrengst van zuivelproducten, want de uitbreiding van de veebedrijven heeft weer tengevolge, dat er te veel boter en kaas wordt gemaakt Deze crisis is dan ook anders als voorgaan de, zij ik straks. Als vorige zag men aanko men, doch deze crisis heeft niemand voorzien, FEUILLETON. NO. 31. O, bij haar is het al uitgekomen. Zij zou iemand het leven redden. Dat is natuur lijk met sir Royal het geval, 't Is maar te hopen, dat hij Nel daarvoor ook levenslang dankbaar zal blijven. Ja, dat hoop ik ook. Nu het doel van mijn bezoek, juffrouw Ward. Daar ik vol strekt niet van plan ben, om zulk een belang rijke persoonlijkheid als lady Charteris iets onaangenaams te zeggen, zult u wel de vrien delijkheid hebben, mij een onderhoud met haar toe te staan, nietwaar Ja, ik zal Nel waarschuwen, maar één ding moet ik u op het hart drukken, lord Delamere als het gesprek op den moord komt, laat den niet den minsten twijfel blij ken omtrent de onschuld van sir Royal. Ge zoudt haar daarmede bitter grieven Daar ikzelf aan zijn onschuld geloof, behoeft ge u daaromtrent niet bezorgd te ma ken, juffrouw WardGelukkig houdt de rechtbank reeds in het begin van de volgen de maand zitting. Binnen enkele weken zal sir Royal veroordeeld of vrij gesproken zijn Phylis keerde, nadat zij zich voor een en kel oogenblik verontschuldigd had, met Nel terug. Reeds op het eerste gezicht werd het lord Delamere duidelijk, hoeveel hij verloren had aan de kleine nicht, die hij om zoo te zeggen uit plichtsbesef had willen trouwen. Maar tegelijk met die ontdekking, moest hij zichzelf bekennen, dat zwarte oogen toch eigenlijk veel mooier waren dan bruine oo gen en dat hij, voor zoover hij zich herinne ren kon, nog nooit een lieftalliger en levens lustiger meisje had ontmoet dan Phylis ook de Rijksvoorlichtingsdienst niet. Moge lijk dat het met een economisch departe ment beter zal gaan, wat wij zullen krijgen. Hoe werd vroeger zoo'n overschot wegge werkt. Er kwam versobering en veel ellende, de boeren moesten het land verlaten en de productie werd belangrijk ingekrompen. Dat gebeurt nu echter nietallerwege wordt de tarwebouw, of liever de landbouw gesteund. Door verhooging van invoerrechten en wet ten die steun verzekeren, wat de productie eer doet toe-, dan doet afnemen. Al dergelijke maatregelen had men vroe ger nietmen liet het dan maar uitzieken. Nu is echter geen uitzieken mogelijk. Rusland dwingt ons zijn politiek pp men zegt welze scheppen in Rusland geweldig op, maar men gaat daar door. De Staatsbe drijven breiden zich daar geweldig uit. En als het niet in 5 jaar gaat, dan doen zij er 10 jaar over, maar ze maar zij gaan in Rus land door met het in cultuur brengen van land, wat in de millioenen H.A. beloopt. Nu mag Rusland zijn overschotten vrij op onze markt gooien, daar stellen wij niets tegenover Alleen Frankrijk heeft maatregelen getroffen hiertegen, door tegen elke franc invoer, 1 franc uitvoer te stellen, zij hebben dit met een Staatsmonopolie geregeld. Frankrijk's voorbeeld zal navolging moeten hebben, men zal internationaal samen moeten werken. Wij zullen ons anders steeds dieper in het moeras werken. Spr. geeft nu enkele cijfers van den wereld handel vanaf 19201930. Hieruit blijkt dat de wereldhandel 80 milliard gulden heeft be dragen, waarvan 52 milliard voor rekening van de landbouw en 28 milliard voor de in dustrie In 1930 bedroeg deze nog maar 60 milliard, waarvan 35 milliard voor de land bouw en 25 voor de industrie. Hieruit blijkt dat de landbouw met 17 milliard is terugge- loopen en de industrie maar met 3 milliard. Het is dus een landbouwcrisis in optima for- ma. Gebleken is echter dat steeds voor 3 1/2 milliard over geproduceerd werd dat was er te veel. Dit teveel is echter maar een klein percentage van de wereldhandel. Wanneer dit nu vernietigd was, dan zou de.prijs geste gen zijn. vernietigen strijd echter tegen elke logica. Men heeft dit gezien met de koffie, welke voor 70 uit Brazilië komtdaar heeft men veel te veel, doch op andere werelddeelen kan men het niet koopen. In het eene land wordt honger geleden, terwijl in het andere het graan verbrand wordt. Dit kan zoo niet doorgaan steun en beschermingrechten zijn voor een oogenblik goed maar afdoende wer ken zij niet. Wij zijn internationaal op elkan der aangewezen. Nederland is een exportland, van al wat wij produceeren hebben wij een teveel, dat moeten wij dus uitvoeren. Wij hebben een Volkenbond aldus spr. en van hieruit moet het initiatief gaan om de volken tot elkaar brengen. Spr. heeft zich dan ook een idee gemaakt, hoe het wereld overschot te financieren. Wanneer wij bijvoorbeeld hadden een insti tuut „Goederenschappen", zooals wij water schappen hebben, en verschillende meerdere organisatie's, welke ten bate der gemeen schap werken, zouden wij een heel stuk ver der zijn. Spr. zou zich het instituut in willen den ken, prijsregelend, en in staat het overschot te financieren. Bij de landbouw krijgt men een stabile prijs. Niet alleen voor tarwe heeft spr. zich dit gedacht, doch voor alle belang rijke stapelproducten. Men heeft mij wel eens gevraagd of dit stelsel er niet toe zou leiden, dat dan toch te veel geproduceerd zou wor den. De eerste jaren zal dit zeker het geval zijn, doch wanneer mén een vaste prijs voor zijn producten krijgt, dus meer bestaansze Ward. Ik heb sir Royal gesproken, zeide lord Delamere, toen Phylis hem met Nel alleen had gelaten. Hoe verwonderd ik ook over je huwelijk was en hoe vreemd zich die zaak ook heeft toegedragen, moet ik je toch mijn gelukwenschen aanbieden. Ik ben je echtge noot oprecht genegen. En geloof je aan zijn onschuld Vast Nel zag hem met een dankbaren blik aan. Ik weet, dat die andere man op hem ge leek, zei ze, maar sir Royal was het toch niet, die Jonh Daly doodschootzulk een daad kan hij niet hebben begaan. Je vertrouwt hem dus ten volle, niet dat die geschiedenis voor jou vooral van de zijde van je tante, onaangename gevolgen kan hebben Nel schudde het hoofd, doch vond geen gelegenheid om de vraag te beantwoorden, daar juist de oude huismeester binnentrad. Met een gezicht, stralend van blijdschap, duwde hij een armoedig gekleed meisje in de kamer. Het kind trad op Nel toe met een gouden heerenhorologe in de hand, op welks keerzijde het wapen der Charteirs stond ge graveerd. Lord Delamere wierp een blik op het hor loge en zag, dat het glas gebroken was en dat de wijzers op vijf minuten voor acht stonden. In hetzelfde oogenblik wist hij, dat sir Royal gered was. Luister Nel, zei hij, dit horloge zal voor de rechters het overtuigend bewijs leveren, dat de verklaring van sir Royal geheel over eenkomstig de waarheid was. Dit beteekent voor hem de vrijheid. Nel keek niet naar het horloge en keek niet naar het kind, dat het had gebracht, maar zag alleen met onderzoekenden blik haar neef aan. Geloof je, vroeg zij, en al haar leden be gonnen te beven, geloof je, dat hij toch zou vrijgesproken worden, zelfs als hij niet met mij was getrouwd. Stellig Zie eens hier het horloge, dab gevonden werd op twee mijl afstand van de kerheid, men het geld ook weer meer zal laten rollen. Men krijgt dan meer zin voor luxe, waar de industrie mee gebaat is. Het oude spreekwoord, „gaat het den boer goed, dan gaat het iedereen goed" heeft nog altijd beteekenis. Wanneer de boer meer kan koopen, dan kan de industrie de werkloozen weer aan het werk zetten. Het kwaad van de crisis moet dan ook bij de landbouw aangepakt worden. Wanneer de boer een lage prijs krijgt voor zijn product, moet hij zich in alles bekrim pen. Terwijl hij in een opgaanden tijd, zijn geld in uitbreiding van zijn bedrijf steekt, o.a. het aankoopen van land. De boer heeft dan ook meer belang bij een stabiele prijs hij zal zijn uitgaven meer gelijkmatig kun nen verdeelen. Een instituut wat de stapelproducten tot zich neemt, lijkt spr. dan ook de geschikste oplossing. Wanneer wij b.v. zien dat men 23 milliard aan goud bewaart, om het geld te stabiliseeren, komt het overschot van 3 1/2 milliard toch wel bespottelijk klein voor. Met verschillende voorbeelden toont spr. aan, dat bij internationaal overleg zulks mogelijk moet zijnook voor de stapelproducten, zoo als het nu doorgaat, be teekent het economi- schen zelfmoord, wat tenslotte op een wereld oorlog uitdraait, en dan is het met onze be schaving gedaan. Allerwege wordt nu haat gekweekt, hooge tolmuren worden opgeworpen. Terwijl Rus land doorgaat en ons nu al uitlacht, zijn wij bezig ons economisch te vernietigen. Het Handelsblad heeft een medewerker, welke eenigen tijd in Rusland is geweest, en deze schrijft, dat wat in Rusland wordt ge presteerd niet te onderschatten is, en dat zij bezig zijn het rijkste land van de wereld te worden.Al onze machines gaan daar heen, Alle knappe koppen worden weggehaald te gen ongekend hooge salarissen. Wanneer wij geen maatregelen nemen zijn zij ons over tien jaar de baas. Nu zijn wij hier op Wieringen in vergadering bijéén, met ongeveer 50 menschen wij kun nen dus weinig bereiken wij moeten er op aandringen in Den Haag, dat men in Geneve maatregelen neemt in het belang van West- Europa, en Amerika inbegrepen. Zoolang wij internationaal verdeeld blijven, en onze eigen belangetjes blijven voorstaan, zullen wij niet uit de catastrophe vandaan komen. Spr. beëindigt zijn rede, hierbij ver klarend, dat hij zeker nog langen tijd zou kunnen spreken over dit onderwerp, maar gaarne gelegenheid geeft tot gedachten-wis seling, en het stellen van vragen. De Heer P. Veerdig vraagt of die 3 1/2 mil liard overproductie, en dat op de eene plaats hongersnood, terwijl op de andere plaats te veel is, geen fout is in het kapitalisme. Ook zou spr. gaarne willen vernemen van den heer Dijt, hoe hij denkt over het vallen van de gulden want wanneer deze zou vallen zou dit voor de boeren uitkomst geven. Indien de regeering ons niet verder wil helpen, of of steunen, laten zij dan de gulden maar la ten vallen. En dan zou spr. gaarne willen weten, of het geen tijd wordt om Rusland te erkennen. De heer Dijt, den heer Veerdig beantwoor dend zegt o.a.dat er inderdaad een en an der aan ons productiestelsel mankeert. Het kapitalisme is een uitvloeisel van ons produc tiestelsel. Het kapitalisme staat vrije prijs vorming voor, vrije ondernemingen, kortom het geheele productie-stelsel waaronder wij leven, noemt men het kapitalistisch stelsel. Er kleven dus inderdaad fouten aan dit stelsel, die wij dan ook weg willen werken, door het door spr. geoponeerde idéé van „goederenschappen." De groote verschillen zullen dan wegvallen. waar het schot werd gelost en dat op vijf minuten voor achten is blijven stil staan, bewijst genoeg, dat sir Royal niet omstreeks acht uur bij de rivier kan zijn geweest. Nel loosde een zwaren zucht. O, Edwin riep zij uit, dan heeft dat huwelijk hem immers tot niets gediend Kan het nog ongedaan worden gemaakt? Kan ik hem zijn vrijheid niet teruggeven Zij las het antwoord op zijn gelaat, nog voordat hij het had uitgesproken. Met een smartelijken kreet viel zij bewusteloos achter over op de sofa. Het kind, dat tot nu toe een zwijgende toe schouwer was geweest, haalde haar kleine vuist tegen lord Delamere,, terwijl zij toornig uitriep O, mijnheer, u hebt haar gedood Wel, Posy, riep lord Delamere, nu voor het eerst het kind herkennend, hoe kom jij hier Hij wachtte evenwel het antwoord van de kleine landloopster niet af, maar trok ijlings aan het schelkoord, om zoodoende hulp te krijgen voor de arme Nel. Hij wist niet, hoe zij verlangde naar den dood, die haar min der schrikwekkend toescheen dan het denk beeld, dat zij een .onnutte last was geworden voor den man, die haar alleen had getrouwd, om zich van haar stilzwijgendheid te verze keren. Arme Nel VIII. Zij zaten alleen bij elkaar, de twee jonge vriendinnen, die een week geleden nog zoo opgeruimd, zoo vrij van alle verantwoording en zoo onbekend als kleine kinderen met des levens treuspelen waren geweest. De een was nog altijd vrij en ongebonden, de andere had een heilige gelofte afgelegd, die haar voor altoos verbond met een man, die haar niet beminde. Het was in het oog loopoend, hoe dit groo te onderscheid in beider lot de onderlinge verhouding veranderd had. In vroeger da gen had Phylis Ward steeds steun gezocht bij Kunnen we de gulden niet laten vallen, vraagt de Heer Veerdig. Voor een oogenblik geeft dit zeer zeker eenige opleving en de landbouw voordeel. Engeland heeft de gou den standaard prijs gegeven, en het pond sterling is gedaald, wat men inflatie noemt. Doch het is met inflatie zoo gesteld men weet wel waar men begint, doch niet waar men ophoudt. En men heeft het aan Duitsch land gezien waar inflatie toe leidt. De toe stand is daar nog verre van ideaal, waar schijnlijk wel het slechtste van alle landen. Ook in Engeland zijn teekenen geweest van eenige opleving, doch de kentering is al weer waarneembaar, en men heeft het pond op f 8.20 gestabiliseerd. Zweden heeft gelijktij dig zijn gouden standaard prijsgegeven met Engeland, doch heeft hier in het geheel geen voordeel van ondervonden, want Zweden voert hout uit, maar dat doet Rusland ook, en kan dit veel goedkooper als Zweden. Het gaat met inflatie, net al£ met een mor- phinespuitje voor een hartlijder, de eerste tijd wekt het op, doch al spoedig geeft het niet meermen geeft steeds grooter dosis en ten slotte bezwijkt de patiënt toch Moeten wij Rusland niet erkennen vroeg de Heer Veerdig tevens. Spr. rekent het de legeeringen als een groote fout aan, dat zij ten dien aangaande nog geen maatregelen hebben genomen. Alleen Frankrijk heeft met zijn Staatsmonopolie van in- en uitvoer hier een voorbeeld gegeven. Nogmaals dat wij Rusland op onze markt vrijlaten, beteekent economische zelfmoord. De heer Kuut vraagt of de maatregelen wel ke de heer Dijt voor de stapelproducten wenscht, niet voor de groente- en fruitteelt en veehouderij kunnen gelden. De Heer Dijt antwoordt hierop, dat groente, fruit en zuivel, dit laatste dus een product van de veehouderij, niet bewaard kan wor den, en dus direct'van de hand moet. Spr. wijdt hier nog tot in een breede over uit, één en ander verduidelijkt met gnafische voorstellingen. De Heer Van Balen Blanken vraagt of de Heer Dijt het verband met zonnevlekken en crisis niet moet erkennen. Ook dit is juist zegt de Heer Dijt. Het ver band van zonnevlekken en crisis is bijna al tijd uitgekomen. 2000 jaar voor Christus in den van Pharao, sprak men van de zeven vette en magere jaren. Men bewaarde in den gouden tijd wat voor de slechte. Jozef was dan ook één van degrootste eco nomen. Het verschil met dien echter en met de onze is, dat een teveel toen een zege was, terwijl in onzen tijd een teveel een ramp is, terwijl als er te kort is is welvaart en hooge prijzen heerschen. De Heer Rezelman vraagt hoe of het moge lijk kan zijn een vaste prijs te stellen, indien de productiekosten voor de verschillende landen zoo verschillend zijn. De Heer Dijt zegt dat deze vraag altijd gesteld wordt als de prijzen slecht zijn. De productiekosten zullen verschillend blijven doch men heeft op de wereldmarkt een ge middelde prijsnoteering en deze zal men dan maeten houden en is bij 1-jaar produc ten niet van grooten invloed. Bovendien heb ben wij onzen wisselbouw. Iets anders is het met rubber, wanneer men een rubberplant (Hevea) gaat planten kan deze over 5 jaar pas produceeren. Wij hebben gezien dat er veel vraag naar rubber is ge weest, en dat men steeds maar aanplantte. In 1929 echter de automobielen productie achteruit, en er kwam een teveel aan rubber. In 1930 wist men geen raad met de rubber. Nu is men de productie met 50 procent gaan inkrimpen, en laat men dus de tuinen ver wilderen, terwijl als er weer vraag naar auto's komt men geen voldoende rubber kan Nel. Het altijd vrooloijke, levenslustige ding had zich onweerstaanbaar aangetrokken ge voeld tot het verstandige, nadenkende meis je, dat in Hilda-huis beschouwd werd als het model voor alle leerlingen. Nel had Phylis uit tal van kleine moeilijkheden gered en was altijd voor haar in de bres gesprongen, als er klachten over haar gedrag tot de directrice waren doorgedrongen. De tijd, waarin Nel Phylis beschermen moest, was nu voorbij, terwijl daarentegen Phylis de troosteres van haar vriendin scheen geworden te zijn, hoewel zij zich hield alsof zij zich vreeselijk ergerde, wanneer haar troostwoorden de klachten en zuchten van Nel eer deden toenemen dan verminderen. Phylis Ward beproefde tenslotte, welke uit werking een kleine, schijnbaar ernstig ge meende reprimande zou hebben. Bij jou heeft men Jobsgeduld noodig, lady Charteris, begon zij. Ik denk toch dat je sir Royal getrouwd hebt om hem het leven te redden en nu werkelijk zijn leven gered is, nu geen sterveling meer kan twijfelen aan zijn onschuld, nu hij, zooals lord Delamere verzekert, vanmiddag als vrij man zal terug keeren, van alle vervolging ontslagen, nu zit je nog aanhoudend te schreien. Op mijn woord, ik schaam mij over je, Nel Ik kan niet anders, Phylis Maar wat mankeert je dan eigenlijk? hernam de vriendin. Nu het je niet gelukkig maakt, dat je echtgenoot zijn vrijheid terug krijgt, kwelt je weer iets anders. Wat is dat Nel Zeg het mij maar Maar je zult mij uitlachen. Stellig nietdat beloof ik je. Begrijp eens goed, Phylis Het zooge naamde zigeunermeisje is gevonden, het horloge is terecht, om vier uur zal sir Royal, van alle verdenking ontheven, op vrije voe ten worden gesteld, de menschen zullen het vreeselijk vermoeden, dat op hem rustte, vergeten en hijzelf zal weer zoo hoog wor den geacht als ooit te voren. Had je dan niet liever, dat de menschen hem bleven minachten Weet je, Nel, het was een edele daad van je om hem te trou- Dit jaar geen catarrh I ■wanneer U Dooi#b «25, 45 eo 55 ct«.n00mf' leveren en dus de prijs geweldig hoog wordt. Beter is dan toch dat men doorgaat met plan ten en de voorraad reservert voor andere tijden. Dit kan men ook meer bereiken door .goederenschappen." De Heer Rezelman vraagt of dit niet op wereldsocialisatie gaat lijken. De Heer Dijt zegt, wat het zwaarst is, het zwaarst moet wegen. Men legt wegen aan voor de gemeenschap, men richt waterschap pen op voor de gemeenschap, omdat dit par ticulier onmogelijk is. Er verandert met het denkbeeld „goede renschappen" dan ook wel iets, maar het is nog geen wereld-socialisatie. De handel blijft doorgaan, alleen de termijnhandel zal komen te vervallen. De spiculatie, waar zooveel mis bruik is, zal komen te vervallen. De Heer P. Veerdig Dus toch een omzet ting van het kapitaal De Heer DijtZeker dat heeft inderdaad plaats, wij zullen ons er vast aan moeten wennen dat er iets gaat gebeuren, uitzieken ~aat niet meer zooals vroeger. De Heer Veerdig vraagt of er geen motie ingediend kan worden bij de regeeringmeer steun of de gulden laten vallen. De Heer Dijt zegt dat men voorloopig steun zal moeten hebben, doch internationaal moet de kwestie opgelost worden in Genève, Dominee Banga, die als luisterend belang stellende ter vergadering aanwezig is, heeft met belangstelling naar de „Jeugdige Jozef" geluisterd. Doch vraagt den aanwezigen of zij wel overtuigd zijn door den spreker. Zou het met dien 3 1/2 milliard wel te redden zijn Staan er niet meerdere belangrijke facto ren achter. Staat b.v. achter de boter niet de margarine. Spr. denkt aan allerlei synte- tische producten, welke de chemie ons levert. Ook denkt spr. aan Japan en Indië waar men zooveel goedkooper produceert. Spr. heeft eens gelezen dat het de grootste stommiteit is geweest, welke het blanke ras heeft uitge haald om het gele of bruine ras onze bescha ving te leeren. Zit er niet veel meer aan vast dan alleen die 3 1/2 milliard overproductie. De Heer Dijt antwoordt domenee Banga, dat er een geschiedenis staat in den Bijbel, dat Jezus de menigte van brood en visch voorzag, toen zij behoeften hadden aan eten. Jezus verdeelde het voedsel, en toen allen gegeten hadden, was er nog over. Spr. on derschatt de beteekenis niet van de symtetische stoffen, maar het mag geen plaats hebben dat overgangen met groote schokken gepaard gaat. De Twentsche en Engelsche texiel ligt door Japan lamgeslagen, de loonen zullen daarom in Japan hooger moeten. Ook zal Japan door middel van een staatsmonolie hiertoe moe ten worden gedwongen. Spr. heeft daarom reeds herhaaldelijk op Rusland gewezen. Erkennen hiervan is hoogst noodzakelijk, Dominee Banga dus niet uit vriendschap tegenover Rusland, alleen maar noodzaak. De Heer Dijter zijn verschillende dingen die ik in Rusland apprecieer, doch ook die ik afkeur. De Heer Veerdig vraagt nog hoe of de heer Dijt denkt over de organisatie van zijn denk beelden. wat of hij reeds bereikt heeft en of de kring er niet ingemoeid kan worden. Ook zou spr. gaarne willen dat de afd. Wieringen het initiatief nam in samenwerking met An na Paulowna, tot verdere verbreiding van 's-Heeren Dijts denkbeelden. wén, terwijl èr zulke zwarte wolken boven zijn hoofd hingen, dat die zwarte wolken zijn weggetrokken, ook zonder je toedoen. Maar ik kan hem niet meer van nut zijn, Phylis Waarom wil je dat niet inzien Sir Royal beminde mij niet, hij maakte mij al leen tot zijn vrouw, opdat ik niet tegen hem zou behoeven te getuigen. Phylis werd zachter gestemd. Maar, zei ze, hij sprak je nooit van lief de, en toch was je vroeger veel meer tevre den met Je lot dan nu. Ik was tevreden, omdat ik dacht, door dat huwelijk zijn leven te hebben gered, maar thans Zij ging niet verder, maar barstte in tranen los. Huil niet, Nelo, ween zoo nietNiet één man op de heele wereld verdient dat er om hem zulke bittere tranen worden gestort! Je bent niet het eerste paar, dat zonder lief de trouwt en zult ook, ik geef Je mijn woord er op, wel niet het laatste zijn. Dat maakt de zaak niet beter. Dat moet het wel doen. Sir Royal wist heel goed hoe hij handelde. Je kunt volgens mijn meening zeer tevreden zijn, dat je al die moeilijkheden, die aan bijna alle huwe lijken voorafgaan, met een enkelen sprong bent te boven gekomen. Maar Phylis Ik meen het werkelijk, Nel. Je bent ge trouwd, één, twee, drie, zonder kennismaking, zonder verloving, zonder een afscheidsspreek van Hida-huis zelfsMij dunkt, dat is toch ook wel iets waard. Ik verlangde volstrekt niet om afscheid van Hilda-huis te nemen. Maar het is toch veel beter Ik zeg, je hebt allerlei buitenkansjes gehad. Begrijp je werkelijk niet, wat mij zoo droevig stemt vroeg Nel niet zonder bitter heid. Ik ben maar een last voor mijn man. Wat was ik en wat ben ik Daar een toeval ben ik verbonden met den rijksten man van het graafschap Des te beter, vind ik (Wordt vervolgd.).

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1