thee 22E JAARGANG VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 No. 98 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" DE WEES. IHEERENBAAI, WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU: Hlppolytushoef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels Iedere regel meer 0.5a 0.10. VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. DE OMGEKEERDE WERELD. Wij leven in een omgekeerde wereld, waar in het abnormale normaal schijnt te zijn geworden. Terwijl iedereen het erover eens is, dat de beschermende rechten, de hooge tariefmuren, als een der voornaamste oorza ken van de wereldmalaise moeten worden aangemerkt, gaat elk land rustig door met verhooging van zijn rechten op den invoer. Het brandende vraagstuk is thans, of En geland ook verder het pad der bescherming zal opgaan, nu de conservatieven de macht in handen hebben. Geruststellend zijn in dit verband de meer dan treurige ervaringen, welke de uiterstprotectionistische overzee- sche gebieden van het Britsc'ne Rijk de laat ste jaren met bescherming hebben opgedaan. Australië is er zoo ongeveer mee te gronde gegaan en hetgeen de Britsche Hooge Com missaris voor den Handel in Zuid-Afrika, de heer Elmslie, omtrent de resultaten, door dit land met beschermende rechten behaald, heeft gerapporteerd, is niet minder aangrij pend. „Ongetwijfeld", aldus de heer Elmslie, „heeft het stelsel van bescherming voor som mige takken van productie groote voordee len gebracht. De Zuid-Afrikaansche suiker industrie is erdoor ontwikkeld, tarwe en zui vel hebben ervan geprofiteerd, alsmede tal van minder belangrijke industrieën. Dat con stateert de Hooge Commissaris. „Maar", vraagt hij, „wie heeft die voordeelen betaald? Niet de buitenlander, maar de exporteurs en de arbeiders van Zuid-Afrika." Hij zegt let terlijk het volgende „Aan den anderen kant heeft de tarief-politiek de productiekosten verhoogd van een groot aantal in het land geproduceerde artikelen, of althans verhin derd dat deze productiekosten daalden, het geen zonder bescherming het geval geweest zou zijn. De daaruit voortvloeiende verhoog de kosten van levensonderhoud en van pro ductie vormen een belemmering (of hebben op zijn minst de neiging daartoe) voor den uitvoer van goederen, welke het land onder normale omstandigheden goedkoop kan voort brengen. Aangezien de beschermende artike len uiteraard dezulke zijn, welke een ruime binnenlandsche markt hebben, zooals levens middelen en goederen van dagelijksch ge bruik bij de massa, zullen de armste groepen van de samenleving het zwaarst door de ge stegen kosten van levensonderhoud worden getroffen. En juist die groepen profiteeren het minst van de hooge loonen in de be FEUILLETON. r No. 32. Maar hij bracht een offer, ging Nel voort. O, ik hoorde dat uit iederen toon van zijn stem, toen reeds, terwijl het toch heette dat ik hem het leven redde en nu wetend, dat dit huwelijk volkomen overbodig en nut teloos was, nu zal hij mij haten. Neen, dat is onmogelijk Maar als je op die manier voortgaat met jezelf op te winden, zul je hem in het geheel niet kunnen ontvan gen. Je bent nauwelijks meer te herkennen door dat onophoudelijk schreien. Phylis, zeg mij toch wat ik doen moet Phylis boog zich naar haar toe en gaf haar een kus. Er lag in Nels vraag iets wanhopigs, dat haar riep ontroerde. Wat je doen moet, kind herhaalde Phy lis. Wees weer jezelf en zie de zaak van de beste zijde. Ze kan niet ongedaan worden gemaakt, dat weet je. En als hij mij nu eens haten zou Dat zal hij niet doen. Jou kan niemand haten, Nel, en als je je maar goed houdt weet ik zeker, dat hij binnenkort tot over zijn oo- ren verliefd op je zal zijn. Phylis Ja, waarom niet Natuurlijk, wanneer je hem het jawoord gaf, wat zooals ik weet, niet zoo'n groote opoffering voor je was, dan zal hij zichzelf beschouwen als iemand wien het noodlot booze parten heeft gespeeld en je waarschijnlijk net zooals je verwacht, te veel vinden hier in het huis. Laat hem dade lijk merken, dat je jezelf als de lijdende par tij beschouwt en dat het je tamelijk onver schermde industrieën." Dit is een droevig beeld voor een land Zuid-Afrika. Maar veel droeviger nog zou ongetwijfeld worden de toestand in een land als Engeland, dat zoo geweldig op zijn export is aangewezen. Of voor een land als Neder land, dat in niet mindere mate voor zijn wel vaart van den uitvoer afhankelijk is. Pro tectionistische maatregelen zouden ons de laatste voordeelen ontrooven, welke onze uit- voerindustrieën thans nog in staat stellen, op de wereldmarkt mee te dingen. Zij het dan ook, dat ons concurrentievermogen door de debacle van het Engelsche pond een gevoe lige knak gekregen heeft. Maar de tijdelijke voordeelen, welke de Engelsche industrie thans uit de pond-depreciatie put, zijn niet eeuwig. Zal b.v. ons land in Engeland goede ren kunnen blijven koopen, indien de ver houding tusschen in- en uitvoer van ons land met Groot-Brittannië zóó ongunstig zou blij ven,als die op het oogenblik is of in de naas te toekomst dreigt te worden Het ware economische kwakzalvery om te willen aannemen, dat een land uit de moei lijkheden zou kunnen geraken door eenvou dig de waarde van zijn munt te verzwakken of, wat eigenlijk op hetzelfde neerkomt, zijn tarieven te verhoogen. Immers komt met dit laatste langs een omweg een verzwakking van de koopkracht bij de massa. Wijlen Prof. Freemantle van de Universiteit te Kaapstad, heeft daarvan voor Zuid-Afrika een boekje opengedaan, dat nog scherper de noodlottige gevolgen van protectie omlijnt dan hetgeen de heer Elmslie heeft gerapporteerd. Deze schrijver zegt„Wij hebben voor de behaal de resultaten een zwaren prijs betaald. In Zuid-Afrika is een gemiddeld loon van f 120 per maand voor een Europeaan een ver schrikkelijk laag loon. Duizenden meisjes van het land verdienen in de groote steden echter slechts een schamele f 60. Dit resultaat be reiken wij door van deze arme stakkerds nog een extra belasting van 25 op hun kleeding te heffen. Een wreede belasting, waaraan men echter niet meer kan ontkomen, tenzij men de kledingindustrie in Zuid-Afrika op de flesch zou willen laten gaan. Het zijn woorden die stellig niet aanmoedigen, het pad van de beschermende rechten nog ver der op te gaan, dan wij thans reeds gedaan hebben. In weinig jaren is het Nederlandsche invoer-tarief verdubbeld, van 5 tot 10 op de waarde bij binnenkomsthetgeen wil zeggen, dat de verbruikers deze belasting ongetwijfeld als een verdriedubbeling zullen ondervinden. Heeft de Engelsche oud-Minis ter Snowden er nog laatst niet opgewezen, dat een invoerrecht van 10 zich bij den consument uitwerkt als een prijsverhooging met 15 En zulks durft men aan in een tijd, waarin iedereen diep overtuigd is van de noodzake lijkheid om tot verlaging van de kosten voor levensonderhoud, en dus van de productie, te geraken. Wèl kan men zeggen, dat de wereld op haar kop staat BINNENLANDSCH NIEUWS. DREIGENDE WERKLOOSHEID IN DE STEENINDUSTRIE. In verband met dreigende werkloosheid in de Steenindustrie heeft de K. v. K. te Nijme gen besloten aan de regeering een adres te zenden, waarin wordt verzocht in het belang van deze industrie, die aan 15.000 a 20.000 Nederlandsche arbeiders werk verschaft, te willen bevorderen financiering van den wo ningbouw, aanleg van klinkerwegen en boven dien de uitvoering van publieke werken niet stil te leggen. LIEFDESDRAMA IN DE HOOFDSTAD. Te ongeveer 12 uur Dinsdagnacht heeft een schillig is, hoe hij over je denkt. Maar dat is het mij volstrekt niet, Phylis Dan doe je toch maar, of het wel zoo was. Als je doorgaat met jezelf voor te pra ten, dat hij zooveel medelijden verdient, dan laat je hem dat natuurlijk ook bemerken en eindigt hij met het te gelooven. Houd je van het eerste oogenblik af zoo, dat hij inziet je dankbaar te moeten zijn. Nel zuchtte. Dat komediespel zou jou beter afgaan, dan mij, zei ze met een droevig lachje. Ja, dat geloof ik zelf ook. Hoe jammer, dat ik geen lady Charteris ben geworden. Om vier uur kan hij hier zijn en mor gen zal Edwin komen, om zich als mijn neef voor te stellen. Maar, o Phylis, wat zullen we vanavond beginnen Die avond zal eindeloos lang duren. Ik weet geen woord tegen hem te zeggen. Ik zal genoeg praten, wees maar be daard Als wij maar wat mooie japonnen hadden ik had zoo gaarne, dat je er mooi uitzag, zoo op en top een jong, behoorlijk, innemend vrouwtje Ik heb gisteravond ai krullen in mijn haar gezet. Zeg eens Nel, wat moet ik doen, als hij komt, heengaan of blij ven Blijven smeekte Nel. Ik kan niet alleen met hem zijn, ik weet zeker dat ik begin te schreien Mevrouw Carter kwam binnen met kenne lijke blijdschap. Alles, deelde zij mede, was uitnemend afgeloopen en sir Royal was met algemeene stemmen vrijgesproken de rech ters maakten zelfs hun verontschuldigingen en het scheelde weinig, of zij hadden hem om vergiffenis gevraagd. Het zigeunermeisje en het horloge spraken zoo onovertuigend in zijn voordeel, dat de ongeloovigste zelfs niet meer aan zijn onschuld kon twijfelen en sir Royal was de held van den dag. Hij was nu te Blakfield op een klein feest genoodigd, maar zou toch om zeven uur op Marton-Hall 20-jarige jongeman, die in de Pieter Aertsz- straat te Amsterdam woont, in de van Wou- straat aldaar op den hoek van de Lutma- straat uit een klein model revolver een schot gelost op een in de Jan Lievenstraat woon achtig 19-jarig meisje, waarna hij het wapen op zichzelf richtte. Door den opgewonden toestand, waarin de dader van den aanslag verkeerde, richtte hij de revolver slecht, waardoor het meisje ge lukkig niet werd gëtroffen. De jongeman zelf kwam er slechter af, aangezien hij zich door een kogel in den hals vrij ernstig ver wondde. Per auto van den G. G. en G. D. is hij naar het Wilhelminagasthuis overge bracht zijn toestand moet niet levensge vaarlijk zijn. De jongeman is met het meisje verloofd geweest, welke verloving van haar kant is uitgemaakt. Daar hij het meisje echter niet kon vergeten, had hij haar dien nacht laat in de buurt van haar woning opgewacht. Bei den zijn vermoedelijk in heftige discussie gewikkeld, naast elkander voortgeloopen, tot op genoemde plaats de jongeman tot zijn daad overging. EEN GELUKKIGE GEMEENTE. De gemeenteraad van Bergschenhoek be sloot tot verlaging van de gemeentefonds belasting van 50 op 25 opcenten en tot verla ging der diverse tarieven voor de levering van electriciteit met ongeveer 15 pCt. dank zij in gunstige jaren gekweekte reserves. RIJKE FANTASIE. Gefingeerde overval. Zondagavond werd door A. de V. te Lei- muiden bij de politie aangifte gedaan, dat zijn ongeveer 20-jarige zoon F. de V. op den Heerenweg onder deze gemeente was aange vallen door twee personen, die geld van hem verlangden. De jongen had niet meer dan 35 cent bij zich doch met dit geringe bedrag hadden zijn aanranders zich tevreden ge steld. Door gemeente- en rijkspolitie werd op de plaats van de aanranding onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch men kon niets ver dachts bespeuren.. De politie heeft den aangevallene daarna ettelijke malen nog eens aan een langdurig verhoor onderworpen. Woensdagmorgen toen hij vastliep met zijn verklaringen deelde hij eindelijk mede, dat hij het geheele verhaal van de aanranding had gefantaseerd. TEHUIZEN VOOR WERKLOOZEN. Maandag zijn te Zwijndrecht twee tehui zen voor werkloozen geopend, een chr. tehuis onder leiding van den Chr. Besturenbond en een tehuis voor de moderne organisaties. De gemeente zorgt voor huur der lokalen en te gemoetkoming voor een leider. Per week zullen twee causeries alsmede lichtbeeldmid dagen en cursussen in huisvlijt gehouden worden. ERNSTIGE BOTSING MET DE POLITIE. Op vluchteling geschoten. Zaterdagavond tegen 12 uur is het in de Slijkstraat te Weesp tot een ernstige botsing gekomen tusschen een politie-agent en H. de V., welke laatste klaarblijkelijk niet kon ver geten, dat hij in de afgeloopen week door den agent bekeurd was, omdat hij was blijven staan op een trottoir, hetgeen bij de onlangs van kracht geworden nieuwe politie-verorde- ning verboden is. De jongeman stelde den agent de vraag, of aan de bekeuring gevolg zou worden gegeven, waarop de politieman bevestigend antwoordde. Daarop is De V. den agent op den rug gesprongen, waarop deze zijn sabel getrokken heeft en zijn aanvaller een slag over den arm gaf. De V. heeft daar op de sabel van den agent tegen den grond geschopt, waarop laatstgenoemde zijn revol ver greep. Toen de aanvaller dit gebaar zag, terug zijn. Zij mevrouw Carter kwam nu alleen maar vragen, of het goed was, dat zij voor de tafel zorgde en of juffrouw Ward eveneens aan den maaltijd zou deelnemen. Het zou, verbeeldde zij zich, voor lady Char teris wel zoo wenschelijk zijn, om de terug komst van haar echtgenoot af te wachten in het kasteel dan hem tegemoet te gaan. Nel had met alles vrede. De huishoudster en Phylis regelden alles voor de ontvangst en de meesteres des huizes liet ze stil begaan. Phylis begon daarentegen haar taak met zooveel opgewektheid en ijver, dat de oude huishoudster er versteld van stond en het in haar hart wel een weinig betreurde, dat dit blijmoedige meisje met haar guitige, zwar te oogen niet in de plaats van die altoos treu rende jongedame als de nieuwe meesteres van Marton-Hall haar intrede had gedaan. Phylis nam mevrouw Carter even apart. Zij had haar iets onder vier oogen te zeggen. Mevrouw Carter, begon zij, u hebt sir Royal van kind af gekend denkt u, dat hij goed voor haar zal zijn Zij is z-oo'n fijnge voelig schepseltje ik geloof, dat haar hart zou breken, als zij inzag, dat hij berouw had van het in haast gesloten huwelijk. Wees daarover onbezorgd, juffrouw, luidde het in alle oprechtheid gegeven ant woord. Sir Royal was nooit de man om tegen welke dame dan ook onbeleefdheid te zijn hoeveel te minder als die dame zijn naam draagt. Alles komt goed terecht, dat verze ker ik u, en daar hij nog nooit een andere liefde heeft gehad, zal zijn jonge vrouw wel spoedig zijn hart hebben veroverd. Zij is heel lief, en het zou hem onmogelijk zijn, haar ooit te laten voelen dat hij die haastige ver bintenis alleen noodgedwongen en niet uit genegenheid heeft gesloten. Phylis had nog iets anders te vragen. Komt sir Royal alleen O neen Dokter White is bij hem en ook mijnheer Drake met zijn oude moeder. Lady Charteris ziet ge, heeft geen moeder (>m bij De halve ponden D-E Thee vanaf 75 ct. (30 ct. per ons) zijn tijdelijk, zonder ver hooging van prijs, verpakt in een smaakvol Imit. Oud- Zilveren Theetrommeltje. Vraagt het Uw winkelier. Voor 'n extra lekker kopje, is DE Thee het aangewezen merk. Overtuig U eens van haar voortreffelijke kwaliteit en let daarbij speciaal op haar heerlijke geur en smaak. Juist om die bizondere kwaliteit is D*E Thee overal zoo gewildI 20 - 40 ct. per ons om de,kwalüeif^. f SEDERT 1753 sloeg hij op de vlucht. De sommaties van den agent, om De V. te doen stilstaan, hadden geen resultaat, waarom tot driemaal werd geschoten. Het laatste schot moet rakelings langs den arm van den vluchteling gegaan zijn. Toen De V. via Nieuwstraat en Sleutelsteeg de Nieuwstad bereikt had, was de agent nog steeds achter hem. Op laatstgenoemde gracht werd opnieuw een schot gelost, doch weder om zonder gevolg. De V. is toen naar zijn woning gegaan en de agent heeft zich naar het bureau begeven. HET SMOKKELEN AAN DE NEDERLANDSCH—DUITSCHE GRENS. In de begrootingscommissie van den Duit- schen Rijksdag is een schrijven van den mi nister van financiën voorgelezen over het smokkelen aan de Duitsch-Nederlandsch— Belgische grens. Dit schrijven werpt een be langwekkend licht op den omvang, dien deze handel tengevolge van de Duitsch tarieven politiek heeft aangenomen. Gesmokkeld wer den voornamelijk tabak, maalderijproducten, koffie en thee. Deze goederen werden ten deele door bewapende benden van meer dan honderd man over de grens gebracht, waar bij van alle mogelijke vervoermiddelen, tot gepansterde automobielen gebruik werd ge maakt. Alleen bij de belastinginspecties Mun sters, Dusseldorp en Keulen werden van 1 April tot 30 October in beslag genomen bij 25.800 gevallen van smokkelhandel, 18.900.000 sigaretten, 223.200 pakjes sigarettenpapier, 45.000 sigaren, 30.460 Kg. tabak, 252.600 Kg. graan, 112,600 Kg. maalderij producten, 860 fietsen, 123 motorfietsen en 115 automobielen. De Rijksdag stond een crediet toe van 35.000 Mark, ter bestrijding van dit smokke len. TWEEMAAL OP DENZELFDEN TREIN GESCHOTEN. Zaterdagmiddag is wederom geschoten op den trein AmsterdamHilversum, welke ruim deze gelegenheid bij haar te zijn en daarom zal het wel prettig voor haar zijn, die oude dame te kunnen ontvangen. Maar ik ben er toch ook, mevrouw Car ter. De oude huishoudster begon te lachen. Jawel, zei ze, u is er ook, daar hebt u gelijk in, maar u is nog net zoo'n kind als zijzelf mevrouw Drake is, om u de waarheid te zeggen, mijn ideaal met, maar ik vind het toch wel gepast dat zij er bij is. En mijn ideaal is 'zij allesbehalve, ver klaarde Phylis vrijmoedig. Ik kan mij niet begrijpen, hoe die brave, lieve mijnheer Dra ke zoo goed met haar overweg kan. Zij com mandeert hem maar, alsof hij nog een jon gen was. Zij is dan ook heel wat jaren ouder dan hij. Zij is zijn stiefmoeder, zooals u misschien weten zult, en daar zijzelf nooit kinderen heeft gehad, heeft zij op hem al haar moe derlijke liefde en ook het moederlijk gezag overgebracht. Nu laat haar maar liever niet bij Nel, ik wil zeggen bij lady Charteris, voordat sir Royal thuis is gekomen. Zij zou het arme kind heelemaal van streek brengen met haar raadgevingen. O, ik ken dat lieve mensch Zoo, nu is alles op de beste wijze gere geld, Nelzei Phylis, toen zij weer bij haar vriendin was teruggekeerd. We eten van avond om zeven uur en jij zult als de vrouw des huizes aan je eigen tafel zitten. Mijnheer en de oude mevrouw Drake komen ook, om ons in het oog te houden, denk ik, dokter White kan zich met den dominéé bezighou den, terwijl ik zoo nu en dan een weinig met hem denk te coquetteeren. Ik doe dat wel graag en ik moet zijn moeder toch ook een beetje ergernis bezorgen, al was het alleen, omdat ze mij zoo dikwijls heeft zwartge maakt. Nu en dan niet geheel zonder grond, antwoordde Nel glimlachend. Maar heusch, Phylis, ik zou mij liever vanavond maar wat ZekerTriescheHe&mbaa, maar dan ECHTE FR1ESCHE 20-50 ct. PER ONS in acht nemen. Ik O, ik zal zoo wijs wezen als Salomo, reken daarop. Het spreekt vanzelf, dat ik vriendelijk en oplettend voor mijnheer Dra ke behoor te wezen. Dat is mijn plicht en op andere heeren zal ik zelfs geen enkelen blik slaan. Mevrouw Drake zal den dokter wel voortdurend in beslag nemen met de ge schiedenis van haar slapelooze nachten en zoo zullen wij gezamenlijk sir Royal in de ge legenheid stellen, om in het ongestoord be zit te blijven van zijn jonge, lieve wederhelft. Zooals Phylis reeds had opgemerkt, waren zij niet in staat om in gezelschapstoilet te verschijnen, maar de zwarte japonnetjes, die anders alleen Zondags in Hildahuis werden gedragen, waren nu aan hals en armen met wat kant versierd, zoodat ze er heel aardig uitzagen. Ook bewoog Phylis de oude huishoudster om met haar een wandelingetje door den tuin te doen en zij keerde van haar expeditie huiswaarts met een bouquetje donker-roode geraniums en theerozen in knop. De gerani ums wilde zijzelf dragen en de witte bloem knoppen bevestigde zij op smaakvolle wijze op de japon harer vriendin. Je ziet er beeldig uit, Nelluidde haar lofspraak, die met een kus gepaard ging. Ik wist tot nog toe op mijn woord niet, dat je zoo mooi was Let maar op, sir Royal wordt zijn ongeluk nog dankbaar, dat hem zoo'n klein, lief vrouwtje in de armen voerde! Hij kan toch niet denken, Phylis, zei Nel, en zij kreeg daarbij een hoogroode kleur, hij kan toch niet denken, dat ik het heb toe gelegd op een huwelijk met hem, of kan hij dat wel Doe toch niet zulke malle vragen, kind lief Hij zal vermoedelijk denken, dat Je de zaak als een onvermijdelijk kwaad hebt op genomen, vooral wanneer je mijn raad volgt en hem met een zekere terughouding behan delt. (Wordt vervolgd.).

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1