FRÏSO fcAAI a*woht£,'e% p ^E^door ertit &Wht "'e 0 V&hg Doozen a 25, 45 en 65 ets. 4 uur het Centraal Station te Amsterdam verlaat. Het opmerkelijke is, dat op den voor gaanden Woensdagmiddag ongeveer op de zelfde plek, n.1. tusschen het nieuwe spoor viaduct en Weesp, op dezen trein geschoten is. Den eersten keer sprong de de ruit van een coupé 3de klasse het glas werd echter niet verbrijzeld. Zaterdagmiddag was dit laatste echter wel het geval. Er werd echter niemand gewond. Daar deze trein een sneltrein is en dus niet te Weesp stopt, konden de passagiers die in de coupé zaten, eerst aan het station te Hilversum van het gebeurde kennis geven. Van daar heeft men Weesp telefonisch ge waarschuwd en de stationschef aldaar stelde de politie in kennis van het gebeurde. DE BRANDEN TE STRIJP. In verband met de arrestatie te Eindhoven wordt nog gemeld Aan de herhaalde brandstichtingen, waar door de bevolking van Strijp bij Eindhoven de laatste maanden zoozeer werd verontrust, is thans een einde gekomen. Er is klaarheid verkregen, doordat de politie erin geslaagd is twee mannen, die onder verdenking van brandstichting stonden, te arresteeren. Het zijn J. v. d. L., tuinman van beroep en de bakkersknecht H. V., beiden uit Eindhoven. Zij hebben een volledige bekentenis afge legd. Zij verklaarden steeds den brand in el- kaars gezelschap te hebben gesticht. Zij heb ben dit gedaan uit louter baloorigheid. Bij het blusschingswerk stonden zij steeds voor aan den brand gade te slaan. WERKLOOZENDEMONSTRATIE TE ROTTERDAM. Inspecteur van politie van zijn paard geschoten. Dinsdag hebben de R. V. O. en eenige be vriende organisaties een werkloozendemon- stratie gehouden te Rotterdam. Overdag werd er gedemonstreerd en een optocht gehouden, welke zonder incidenten verliep. Dinsdagavond had in het „Verkooplokaal" aan den Goudschen Singel een vergadering plaats, waarop door verschillende sprekers het woord gevoerd werd. Om elf uur was de ze vergadering afgeloopen en stelden zich op den Goudschen Singel eenige honderden per sonen op, die een optocht wilden vormen. Reeds vrij spoedig, bij de Hugo de Groot straat greep de politie in. Een inspecteur van politie, de heer K. F. v. d. Wilt, en een agent, beiden te paard, renden op de menigte in en probeerden deze uiteen te drijven. Hierbij vielen eenige klappen, doch veel geslagen werd er niet. Een hónderd meter verder, op den hoek van de Eleonerastraat, probeerde de menigte weder op te dringen. De beide politiemannen reden hierop nogmaals herhaalde malen dwars door de menigte heen en trachtten de demonstranten te verspreiden. Plotseling klonk een schot uit de menigte, waarna de inspecteur van zijn paard tuimel de. De agent blies daarop op zijn alarmfluit, waarop onmiddellijk een viertal ruiters en verscheidene agenten te voet ter assistentie verschenen. Op dat moment waren echter niet veel demonstranten meer op de betref fende plek, daar de groote groep zich onmid dellijk na het schot in alle richtingen ver spreid had en de meeste demonstranten het hazenpad gekozen hadden. De inspecteur, die op straat was blijven liggen, werd, nadat een dokter de eerste hulp had verleend, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Gebleken is dat het schot, dat waarschijnlijk vanuit de menigte gelost is, op een afstand van ongeveer vier meter van achter op den inspecteur gelost is geworden. De kogel is den inspecteur in de linkerzij gedrongen. Naar wij vernemen moet zijn toestand niet ernstig zijn. Het bleef in de omgeving van den Goud schen Singel nog geruimen tijd onrustig en er werd door de politie nog eenige malen een charge uitgevoerd. Tot arrestaties is men niet overgegaan. Werkloozenactie te Amsterdam. Toen Dinsdagmiddag de optocht van eeni ge duizenden werkloozen, die voor de inwilli ging van verschillende eischen gedemon streerd hadden, in het Frederik Hendrik plantsoen ontbonden werd, gaven de leiders aan de massa het parool uit, het initiatief te volgen, dat den vorigen dag genomen was door ongeveer 600 werkloozen, die weigerden voor de tweede maal te stempelen in het stempellokaal aan de Baarsjes. Naar men meldt is dit Parool Dinsdagmid dag aan verschillende stempellokalen gedeel telijk opgevolgd. Te half zes was het aan de Baarsjes zeer rumoerig, groepen communisten trachtten te verhinderen, dat andersdenkende werk loozen naar binnen gingen. Eén persoon werd daarbij mishandeld. Het gevolg van een en ander was, dat door de politie, die in versterk ten getale aanwezig was, aan de Baarsjes en de Chassestraat werd gechargeerd. De Lau riergracht en omliggende straten, waar zich ook een massa volk had samengetrokken, zijn door de politie schoongeveegd, waarbij twee personen, die zich verzetten, werden aangehouden. In de Nieuwe Kerkstraat werden eenige honderden demonstranten door de politie, zonder dat van de wapenen gebruik behoef de te worden gemaakt, uiteengedreven. Werkloozenrelletje te Arnhem. In verband met de bij B. en W. van Arn hem ingediende voorstellen tot verhooging der ondersteuningsnormen demonstreerden Dinsdagmiddag een 300-tal werkloozen in de binnenstad van Arnhem en voor het stad huis. De demonstranten voerden een roode vlag met zich mede terwijl zij herhaalde malen de „Internationale zongen en uitroepen de den als „Roodfront." In de Rijnstraat en op het Roermondsplein, kwam het tot een botsing met de politie, die tevergeefs tot doorloopen aanmaande. Uit de menigte werd met steenen gegooid, waarop de politie de demonstranten met den gummi stok uiteensloeg, waarbij rake klappen wer den uitgedeeld. automobielongeval. Sedert dien leed hij aan ademnood, maar zijn geneesheeren konden oorzaak daarvan maar niet ontdekken. Dezer dagen werd hij echter verkouden en bij een hoestbui kwam een pijpenmondstuk van 2 c.M. lengte uit zijn mond vallen. Bij het ongeval had hij zijn pijp verloren en nu bleek, dat het mondstuk ervan in zijn lucht pijp was geschoten. Hij had door het dunne rookbuisje geademd en vandaar zijn moeite om voldoende lucht binnen te krijgen. Nu zal hij er wel spijt van hebben niet reeds kort na het ongeval een hoestbui te hebben gekre gen. Een Röntgenfoto had de aanwezigheid van het stuk pijpesteel wel verraden. LEVENSLANG ZAKGELD DOOR EEN OUTSIDER. Bookmakers moeten voorzichtig met grap pen zijn. Dat bewijst de volgende gebeurtenis. In wedrennen te Ponttrefact liep ook als vol komen outsider het paard „Golmeter" mee. Nog nooit had het een wedstrijd gewonnen en meestal was het zelfs als laatste geëin digd. Dus lachten publiek en bookmakers over het uitkomen van dit dier, dat natuur lijk geen mededinger kon zijn en in een over moedige bui bood een bookmaker voor een inzet van 5 pond op „Golmeter" een levens lange rente van 1 pond per week aan. En ziet, een man, die vertrouwen in den jockey had, die „Golmeter" bereed, aanvaardde de weddenschap en „Golmeter" won. De book maker probeerde het nu, met zijn onvoordee- ligen klant op een accoordje te gooien, doch toeh deze weigerde, betaalde de bookmaker een flinke ronde som aan een verzekerings maatschappij, die thans elke week aan den winnaar zijn pond uitkeert. Hij heeft levens lang zijn zakgeld en hoopt nu natuurlijk, dat hijzelf lang gezond mag blijven en het pond weer spoedig gezond mag worden. TEXEL. Alhier is een crisiscomité opgericht opgericht door een 30-tal personen, hiertoe door den burgemeester aangezocht, en ver tegenwoordigende alle groepen en partijen uit deze gemeente. Het doel van dit comité is om te trachten te voorkomen, dat alle bijdragen tot leniging van de crisisnood naar 't Nationaal Comité gezonden zullen worden, zoodat er, als straks hier op Texel zware tijden mochten aanbre ken, in de eerste plaats voor de Texelaars gezorgd kan worden, 't Is echter niet de be doeling het nationaal comité tegen te werken, zelfs ligt 't in de bedoeling zoo mogelijk ook steun te verleenen buiten de gemeente, in dien elders de nood hooger mocht zijn dan hier. Thans heeft de malaise zich hier nog niet te scherp afgeteekend, doch verwacht wordt, dat ook hier zware tijden zullen ko men en nu wil men trachten te verzamelen, nu er bij velen nog overschot is. Er zijn negen subcomité's gevormd, 't Ligt in de bedoeling, dat de inwoners der negen verschillende wijken, zoo noodig bij 't subco mité in hun eigen wijk om steun kunnen aankloppen, opdat de door den crisistijd werk loos gewordenen, niet bij kerk- of armge- nootschappen behoeven aan te kloppen. LEVEND VERBRAND. Woensdag is de oudste zoon van Lord Tom lin, George Tomlin, te Broxbourne in Hert- fordshire (Engeland) met zijn vliegtuig neer gestort. Het toestel kwam op een zeer kleinen afstand van een aantal landhuisjes neer en vloog onmiddellijk in brand. Hoewel de be woners der villa's nog pogingen in het werk stelden den aviateur te redden, bleek dit door de vlammen onmogelijk. Hij vond den dood in het brandende toestel. C. HOOGVORST, Tuinier. LEVERT ALLE PLANTSOEN TEGEN VERMINDERDE PRIJZEN. FRANCO THUIS. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) BUITENLANDSCH NIEUWS. HAD HIJ MAAR EERDER GEHOEST Twee jaar geleden kreeg een jonge Zweed een VREDE OP AARDE. „Vrede op Aarde", en de menschen een welbehagen. De woorden, die de wereld zoo met een weer zal hooren, bij 't vieren van 't eeuwen oude Kerstfeest. Ja, vrede op aarde, en de menschen een welbehagen. Deze woorden kunnen worden bezongen, kunnen worden besproken en be schreven, maar worden niet in toepassing gebracht in 't maatschappelijk leven. Nee, het tegenovergestelde is het geval. De wereld leeft steeds in plaats van in vrede, in oorlog, en inplaats van in welbehagen, in honger en ellende. En omdat van al het moois, wat de aarde tot een paradijs zou kunnen maken, niets te zien is, is 't wel eens goed, als wij deze dingen eens nader bespreken. En ook, omreden het hier wel noodig is in Noord- Holland, vooral hier op Wieringen. Want hier op Wieringen worden de werkelijke vredes- vrienden, de anti-militaristen, nog bedreigd en vervolgd. Maar, hierover zal ik aan 't eind van mijn schrijven nog eenige woorden zi gen. Eerst zou ik de wereld, het volk willen toe roepen als gij werkelijk vrede op aarde wilt, bereid u dan voor, voor dien vrede, en veraf schuw den oorlog en alles wat er mee in ver band staat.. Het volk moet inzien, dat de oorlog is een dwaasheid en een misdaad. Dwaasheid, van de kant van het volk, dat er in toestemt hem te voeren, omdat het volk er slechts het slachtoffer van kan worden. Misdaad, van de kant der regeeringen, dl hem voorbereiden en organiseeren op bevel van de geldmachten, waarvan zij de grond slagen zijn. Wat gebeurde er in 1918, toen aan de groo te menschen-slachting die reeds in 1914 was begonnen, een einde kwam Wat ge beurde er, toen de vierjarige militaire oorlog was afgeloopen Toen gebeurde het, dat de wereld kwam van een vreeselijken oorlogs toestand in dien van een vreeselijken vre demet nog veel grooter „slagveld", waar op millioenen werkloozen, ondervoeden, ver hongerden, onderdrukten en moedeloozen een langzamen en tragisehen dood stierven. Vrede op aarde, en de menschen een wel behagen. En op dat nog grooter „slagveld" „het economische", worden de menschen li chamelijk en geestelijk uitgeput, zoodat men niets meer van hun kan verwachten. Zoo goed als de militaire oorlog, doet de economische den mensch aangewezen zijn op het allerlaagste instinct tot zelfbehoud en zelf-bestendiging. Dus, de economische oorlog is er reeds. En de militaire is in voorbereiding. Vandaag of morgen zullen de diplomaten de wereld uit moorden. Want wetende, wat de oorlog van morgen zal zijn, ziet men geen verschil meer tusschen aanvals- en verdedigings-oorlog men maakt geen onderscheid meer tusschen de strij dende troepen en de burgerlijke bevolking, er is geen grens meer, geen nationale verde diging. De oorlog van morgen, dat zou overal zijn de ontwrichting en de ruïne, de hongersnood en de verwoesting,, de dood, de vernietiging het zou de uitroeiïngsoorlog zijn, die niets en niemand spaart. Het zou dus zijn :de dwaasheid der dwaas heden, de misdaad der misdaden. De strijd tegen oorlog en militairisme is dus in wezen een strijd, die alle levensgebie den omvat en waaraan ieder, het zij man of vrouw, jong of oud, naar zijn kracht kan en moet meewerken. Te weigeren het kwaad te doen of indirect té doen, of niet het zwijgen te bewaren ten opzichte van het kwaad, in w'elken vorm ook, zij onze allereerste leuze. Zeg ik te veel, als ik zeg, dat het volk dat met Kerstmis weer zingt van „vrede op aar de", in een waan leeft, een waan, die aan het krankzinnige doet denken Nog kunt gij kiezen tusschen oorlog of vrede. Oorlog het onmenschlijke, het moorddadige; Vrede het menschlijke, het werkelijk leven. Kiest toch het laatste, en helpt ons anti militaristen mede in den^trijd die wij voe ren tegen militaire en economische misda den, die nog plaats vinden in deze ordelooze samenleving. En pas dan, als wij als overwinnaar uit dien strijd naar voren komen, dan pas heb ben wij 't recht om te zingen „vrede op aarde." En om nu nog even op de vervolging van anti militairisten hier op Wieringen terug te komen, moet ik zeggen, dat het hier op dus danige wijze geschiedt. Personen, die hier den strijd voeren als menschen, die het en- menschelijke, het moorddadige en misdadige bestrijden, die worden door een ordebewaar der op een lijstje geschreven. Het lijstje wordt dan aan verschillende werkgevers voorge legd en gezegd als gij rust en vrede op uw werk wilt houden, moet U deze personen uitsluiten van uw werk. Nu weet ik niet, of dit alleen het werk is van den ordebewaarder Witvliet, Brigadier in Rijksdienst, of dat er nog meer personen achter zitten, die hem steunen in zijn vuil werk. Maar, ik weet wel, dat, toen W. hier van Wieringen is overgeplaatst naar Dokkum (Friesland) toen werd er hier op Wieringen een feestavond georganiseerd, waaraan de vooraanstaande lieden van Wieringen deel namen, en W. met geschenken werd overla den. Maar in ieder geval zal ik in de anti-mili- tairistische bladen, die ook wel in W.'s tegen woordige woonplaats (Dokkum) zullen ver schijnen, bekend maken, dat de menschen, die voor de vrede zijn, die dus den oorlog bestrijden, op hun hoede moeten zijn, voor W.'s verraderlijke practijk. Misschien be reikt hem dan wel het een of ander schrij ven, onder het zingen van „vrede op aarde." R. HOLTJER, Wieringen. Geen evangelie van „haat" heer IIol- tjer, zij onze kerst- en vredesgedachte Laten wij allen toenadering zoeken en de lasten verlichten van hen, die drei gen ten onder te gaan in den strijd om het bestaan. Met zulk een gedachte kan het „Vre de op aarde" gerust worden gezongen, zij het dan ook, dat het klinkt als 'n wensch, als een bede, om werkelijke vrede over de g;ansche aarde. Corn. J. BOSKER. Wiji hebben ons het recht voorbehou den (en dit ook onmiddellijk den in zender gezegd) een onderschrift on der 't bovenstaande te plaatsen, om dat wij de vredesgedachte, die uit het eerste deel spreekt, niet konden rij men met 't laatste, n.1. dat op Wierin gen de anti-militairisten zouden wor den vervolgd, in het bijzonder door den heer Witvliet. Voorop zij gesteld, dat mij bekend is, dat velen, die hier te werk zijn geko men, een afkeer hebben van alles wat politie is en tevens van heel het huidi ge regeering,s- en wettenstelsel. Maar wij vragen ons af, wat zou hier van de orde terecht zijn gekomen, zon der politie Talloos zijn de feiten, die wij zouden kunnen opnoemen, waar door 't optreden der politie erger werd voorkomen. i i Als de schrijver liet dus maar met ons wil erkennen, dat de politie hier in de eerste plaats noodig is En dat men den heer Witvliet voor- zijn tactvolle leiding van het politie korps huldigde, hierin was niets over bodigs. Daarin is men bovendien ook den heer Holtjer geen rekenschap ver schuldigd. Wat die zwarte lijst betreft, wiji heb ben ons daaromtrent gewend tot den plaatselijken correspondent der ar beidsbemiddeling, die ons verklaarde, dat hij op het herhaalde dringend vra gen van den heer Holtjer en anderen, waarom zij niet in de Wieringermeer aan het werk konden komen, ten slot te moest antwoorden, dat er bij den werkgever een zwarte lijst bestond, in dertijd daar door den heer Witvliet af gegeven. r Hier is dus 't bewijs, volgens den heer Holtjer, dat Witvliet de anti-militai- risten vervolgde, omdat allen, die op die lijst stonden anti-militairist waren, ('n „gedachte" dus van Holtjer. Wij hebben den heer H. er op gewe zen, dat hij dan ook evengoed had kun ncn schrijven van een communisten- of anarchisten - vervolging. Bovendien weet de heer H. ook wel, dat hier meer anti-mijlitairisten wer ken, die toch niet op de lijst staan. Van deze kant gezien kunnen wij t dus geen handige manoeuvre van den heer H. vinden om: van anti-mili- tairistenvervolging te schrijven en zoo te trachten de vredesgedachte te bevorderen Of wij dan de zwarte lijst bewonde ren O, neen! Ofschoon wij daar wel licht anders tegenover staan als 'n politie-ambtenaar of 'n werkgever, is onze gedachte, dat zooiets de strijd om 't bestaan nog moeilijker maakt enj slechts verbittering wekt. Maar van de zijde van den heer Hol tjer en geestverwanten moet toch ook eens worden ingezien, dat in deze streek de toestand nog zoo slecht niet is en mten in een „kerstgedachte" daar omtrent ook wel eens uiting geven kan van dankbaarheid. GEMEENTE WIERINGEN. BRIEFTELEGRAMMEN. De aandacht wordt gevestigd op de moge lijkheid tot verzending van binnenlandsche brief telegrammen. Deze telegrammen kosten de helft van de prijs van een gewoon tele gram. Zij worden telegrafisch naar het kan toor van bestemming overgebracht en aldaar in de eerstvolgende postbestelling ten huize van de geadresseerden bezorgd. Indien vanuit de plaats van afzending de laatste postverzending reeds heeft plaats ge had, kan deze wijze van verzending van telegrammen zonder hooge kosten aanmer kelijk bespoediging geven. De Heer Noorden is zoo bereidwillig gedu rende de uren 8 tot 21 af te leveren de tele grammen bestemd VOOR het kantoor Hippo- lytushoef, dus ook gedurende de niet open stelling van het kantoor. Aanbesteding onderhoudswerken. Op 13 Januari 1932 zal ten kantore van de Directie der Zuiderzeewerken te Den Haag worden aanbesteed het onderhouden gedurende het jaar 1932 van I. Wieringermeerdii k met toebehoor en II. den zeedijk van den proef polder na bij Andijk, met toebehooren. Raming perceel I f 53900 perceel II f 4700. Bestek No. 138 Z.W. te bekomen bij de Alg. Landsdrukkerij. Inlichtingen bij de ingeni eurs J. F. R. v. d. Wall te Den Haag en J. C N. Ringeling te Den Oever. Bezwaren tegen een concessie aanvrage. Voor een commissie uit Gedeputeerde Sta ten van Noordholland is behandeld de eerste aanvrage om concessie voor een autobus dienst in den Wieringermeer, n.1. van M. Geel. Daarbij zijn o.m. behandeld bezwaren, inge bracht door het gemeentebestuur van Hoorn, dat wees op het belang van eenheid in het vervoerwezen in het nieuwe gebied. Volgens dit bestuur moet gewaakt worden tegen ver snippering en stelselloosheid in de verbin dingen. Bepleit werd het verleenen van een enkele concessie voor een hoofdlijn van Hoorn door den Meer,, met diverse zijlijnen. De voor deelen van deze verbinding werden nog na der gemotiveerd, doordat gewezen werd op de goede onderwijsinrichtingen van Hoorn en de verbinding met het Zuiden. De uit spraak van Ged. Staten zal later volgen. Watergebrek. Door een aantal bewoners van de Elft is een adres gezonden aan het gemeentebestuur, om bij de nieuwe school een brandslang te plaatsen, daar de onder teekenaars voortdurend watergebrek hebben en bij vorst niet uit de slooten kan worden gehaald. BREEZAND. Bezoekt Zaterdagavond 19 December café „CONCORDIA." PRIJSBILJARTEN omKOEK en WILD. Aanbev. H. J. TUMMERS, Breezand. ANNA PAULOWNA. RAAD ANNA PAULOWNA. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der Gemeente Anna Paulowna op WOENSDAG 16 DECEMBER 19S1 des namiddags te TWEE uur ten Raadhuize. Aanwezig: alle leden. t Voorz. Burgemeester Lovink. Secretaris: C. Keijzer. Na opening en voorlezing der notu len, volgt punt Z der agenda, de mede deelingen welke wij reeds in een vorig pummer hebben gepubliceerd. Op enkelen echter volgde een bespre king, welke we dus zullen herhalen. f. ten behoeve van het onderwijs in de nuttige handwerken aan de hoogste klassen der O.L. scholen is voor elk dier scholen een handnaaimachine aangekocht De heer Smit vroeg wie de levering van deze machines heeft gehad, en of er zulk 'n haast bij was; ik dacht, al dus S., dat wij er ook zeggingsschap in zouden hebben. Voorz. De leermiddelen worden aan gekocht door B. en W. en wij hebben hierover een inschrijving gehouden; en de goedkoopste was de firma Kos. Smit. Ik keur het niet goed, dat Gebr. Kos dit alléén hebben. Voorz. Wjij hebben iedereen in de gelegenheid gesteld mede te dingen naar de leverantie, zelfs de allerklein sten, en wij hebben de goedkoopste genomen. i De heer Kopien heeft piet genoegen dit punt op de agenda waargenomen, en zou wel willen zeggen: als de proef slaagt, dat B. en W. dan verder gaan, en dat er meerdere komen. g. aan de Staten der Provincie Noord- Holland is een verzoek gericht om verlaging van tarieven voor stroomlevering De heer Kuiken vindt het treurig dat de een meer moet betalen als de an der; ook ik ben er voor, aldus spr. h. ingekomen is een verzoek van de raden der gemeenten Noord-Scharwoude en Oter- leek om adhaesie te betuigen aan hun tot Ged. Staten gerichte verzoeken over te gaan tot verlaging der jaarwedden van Burgemees ters, Secretarissen en Ontvangers De heer Kuiken vindt, waar er nu al maanden crisis heerscht, waarom nu ook niet de salarissen van burgejmees ter, secretaris en ontvanger verlagen; Geel 30 ct. Groen 35ct. Rood 40ct. per1/2 pont*, spr. wil hiervan een voorstel maken. Voorz.: wat u daar zegt, voel ik wel iets voor, maar niet op deze wijze, doch aanhangig maken bij de Vereen, van Ned. Gemeenten. de hl*, v.d. Berg: Zou het nut hebben als het bij Ged. Staten geadviseerd wordt De hr. Smit: Een bewonderaar van loonsverlaging ben ik niet, piaar ik ben het met Kuiken eens om adhaesie te betuigen, i De hr. Raven is 't er niet mee eens De hr. Komen kan op het oogenblik met B. en W. medegaan, maar zou toch in de toekomst zien, dat het een andere richting uitgaat. Wij hebben jnu pas de begrooting behandejld en men weet niet, wat er nog komen kan; 'maar dan voor een volgend jaar met de verlaging mede gaan en dan niet schromen De hr. Rezelman is het met Koomen eens; wij moeten gelijken tred hou den met 't salaris v. Rijksambtenaren. Voorz. Verband met Rijks- en Ge meenteambtenaren is er nooit geweest De hr- Rezelman: Ik breng er geen verband in. 't Verzoek van N. Scharwoude e.a. wordt voor kennisgeving aangenomen met de stemmen van Smit, Kuiken en Koorn tegen. 1. de Nat. Commissie tegen het Alcoholis me verzoekt maatregelen te treffen welke voorkomen dat vergunningen worden ver leden in dat deel der gemeente, hetwelk be hoort tot de Wieringermeer Voorz. B. en W, zijn het hiermede eens; wij hebben zoowat 'n 300 meter wat in de Wier.meer ligt bij onze ge meente zien gevoegd. De hr. Kuiken: Wat nu droog is ge legd, blijft dus droog; ik ben er niet zoo direct voor. (gelach. De hr. Rayon informeerde of er geen ingekomen stuk nog: was: n.1. korting op de Gem. Fonds belasting Voorz.: Daar is al tegen geprotes teerd door en voor de leden aan 't Rijk. Punt 2a Voorstel tot wijziging der veror dening tot verdeeling der werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van den Burgerlijken Stand en verzoek aan Ged. Staten tot nadere regeling hunner bezoldi ging. Het Praeadvies van B. en W. luidt Van den Voorzitter van Ged. Staten is be richt ontvangen dat Ged. Staten den door U voorgestelden vorm der bezoldiging van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, be last met de voltrekking van huwelijken, niet wel in overeenstemming acht met het karak ter der ambtenaarsverhouding die eischt, dat niet in de eerste plaats de hoeveelheid,' doch de hoedanigheid van het te verrichten werk grondslag behoort te zijn van de toe te kennen bezoldiging. Ged. Staten meenen dan ook op het voor stel om de vaste jaarwedden van f 50.- om te zetten in een wisselende bezoldiging, n.1. per voltrokken huwelijk, niet te moeten in gaan en zouden ook de andere wisselende bezoldigingen willen omzetten in een vaste jaarwedde, waarvoor zij uw voorstel tege moet zien. Overweging van deze denkbeelden heeft ons er toe geleid U voor te stellen de veror dening, regelende de verdeeling der werk zaamheden tusschen de verschillende amb tenaren van den Burgerlijken Stand, te her zien in dier voege dat de le ambtenaar be last wordt met alle werkzaamheden, de 2e ambtenaar met die werkzaamheden, bij af wezigheid, verhindering of ontstentenis van den len ambtenaar, de 3e ambtenaar met die werkzaamheden bij afwezigheid, verhinde ring of ontsteltenis van den len en 2en amb tenaar en de 4e ambtenaar met die werk zaamheden, bij verhindering of ontstentenis van den len, 2en en 3en ambtenaar. Wanneer U zich met deze wijziging kunt vereenigen stellen wij U voor aan Ged. Sta ten te verzoeken de jaarwedden te willen vaststellen als volgt voor den len ambtenaar (C. Keijzer) f 300.— voor den 2en ambten. (G. J. Lovink) f 50.-- voor den 3en ambten. (D. Stammes) f 15.— v. d. 4en ambten. (C. Wijdenes-Spaans) f 10.- De hr. Kuiken: Ik vind het een ge zeur, al die vergoedingen. Voorz. Het blijft zoo als het is, jnaar het moet voor Ged. Staten vast staan. De hr. Koomen: Ik ben het volkomen met Kuiken eens; het spijt mij, dat ik indertijd mijn stem hieraan heb gege ven. De heer Keijzer is nu eenmaal ambtenaar v.d. burgel. stand. Waar om nu weer verhooging Ik hen daar niet voor Voorz. 't Is verplaatsing. Ik kan het niet doen; neem die f 50.- van mij er af De hr. Smit vindt die regeling niet goed. Immers, als de eerste en de tweede niet kan, moet de heer Staim- mes het doen, al duurt 't een half jaar en al dat werk voor f 15.-; en de hee- ren Koomen en Kuiken meenden dan ook wel de tolk te zijn van vele jonge lui, dat zij liever hebben dat het hoofd van de Gemeente hun trouwt. Wordt vervolgd in 't Tweede Blad.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2