ersiDooivsrsienngen srstboomin srstkraisjes bijCofpJ 8osker, Wieringei Ja, wanneer daarna in hetzelfde stukje wordt medegedeeld dat een zeer groot contin gent van de bevolking niets of zeer weinig betaald, zou ik dan ook gaarne de feiten zien weerlegd. Visschers, boeren en middenstanders zijn het die het vel over de ooren wordt gehaald door de progressie die er is in de belasting, zoo gaat men verder in de schuld van de Sociaal Democraten. Wat zoudt ge willen mijne heeren dat een arbeider die b.v. f 800 verdiend naar verhou ding hetzelfde aan opcenten zou moeten be talen als iemand die b.v. f 2600 of meer ver diend Wanneer de Sociaal Democraten deze rege ling na een juiste berekening hebben opge zet en hebben voorgesteld, hoe komt het dan dat de V. D. er ook op één na met algemeene stemmen hebben voor gestemd Is Bosker dan pas wakker geworden toen hij reeds zijn stem aan deze regeling had gegeven Durft ge nu ons te verwijten dat wij de middenstanders hebben uitgekleed De regeling zooals hij nu is is alleszins bil lijk en ook de V. D. hebben in hun program de progressieve heffing van belasting als een urgente eisch staan in hun program. Het was dus hun plicht om voor te stemmen. De zaak was hier zoo, dat men zelf liever zoo weinig mogelijk betaald en niet het alge meen belang doch het eigen belang is hier voorop gesteld. De S.D.A.P. zou ook zijn geweest voor goed- koope houten woningbouw. Waar haalt men deze opzettelijke leugens vandaan Men weet zoo goed als ieder weet dat er alleen een voorstel is geweest om er bij het Rijk op aan te dringen dat deze woningen voor de Zuiderzeewerkers zou zetten. Is men als gemeenteraadslid dan nog niet eens, (ja voorheen als wethouder) met deze zaak bekend Wanneer men ook ons verwijt dat we de Volksgezondheid vertrapt hebben laat ik de H.H. dan nog eens herinneren aan de behan deling voor het stichten van een zwembad. Ook een programpunt van de V. D. Tenslotte nog durft men te schrijven dat de truc's van de Soc. Democraten waren te doorzien. Juist mijne heeren, deze facale leu gens zijn te doorzien en we zullen ook niet nalaten daarop te wijzen. Spr. haalt ten slotte eenige punten aan uit een artikel van Mr. Marchant, hetwelk voor kwam in de „Vrijzinnige Democraat", waarin aldus wordt geschreven In Nederland zocht men strijd met „de socialisten." Zij werden in den revo- lutionnairen hoek gedrukt. Men zette een hooge borst en men geurde met zijn sterke „ruggegroot", die kracht geeft om tegen de „socialisten" te regeeren. Elke sociale maatregel werd „socialistisch" ge noemd en als zoodanig verworpen. En dan verder Niettemin werken de lieden van de sterke ruggegraat alsof zij, in de lands- en gemeentepolitiek, het nog wel eens zullen klaarspelen tegen die verwenschte socialisten. Zelfs de staking in de Wieringermeer heeft men ons aan willen wrijven, alsof wij daar verantwoordelijk voor zijn geweest. De Heer Jn. Lont zegt, dat men van de zij de van S.D.A.P. nu wel doet of men brand schoon is, doch er zijn daar pamfletten van verspreid waar het ook niet zoo nauw werd genomen. Bovendien hebben de kiezers op Wieringen uitgemaakt hoe de zetelverdeeling zou zijn. Men had van de zijde der S.D.A.P. minstens op 4 zetels gerekend, met wat ge luk op 5, dat is misgeloopen, de kiezers heb ben hier uitspraak over gedaan. De Vrijz. Democraten werden met de ver kiezingen wel aardig in de prullemand ge trapt, met de wethoudersverkiezingen waren ze echter wel weer goed, het is een bekend feit dat de visschers aan de zijde der Vrijz. Dem. staan. Wij meenen dan ook dat deze verhouding het beste voor Wieringen verantwoord was. De Heer P. Kooij ik heb U de leugens wel ke op belastinggebiedover ons zijn geschre ven aangetoond, bestrijd U dat nu eens. De Heer J. Lontik heb geen leugens van U verteld. De Heer P. Kooij Ik val de Vrijzinnig De mocraten aan, bestrijd U dit nu maar. De Voorzitter maakt een einde aan deze discussie en zegt naar aanleiding van 's Hee ren Lubs beschouwingen, dat er wel praatjes gaan als zou van de subsidie van het Rijk niets komen inzake den weg. Doch spr. mag nu wel verklappen dat het er heel goed voor staat met de subsidie. Een omlijd plan is reeds klaar en wij maken een mooie kans enkele raadsleden zijn hier reeds van op de hoogte. Spr. is met Wethouder Kaan naar Den Haag geweest, en is daar vol goeden moed vandaan gekomen. De primairen weg zal loopen tot de nieuwe school langs de Slingerweg naar Oosterland. Hoeveel de subsidie zal bedragen konden wij niet te weten komen. De urgentie van dit plan dringt ook bij het Rijk, zoodat één en ander nu spoedig zal be slist worden. Wat betreft de Lag. School te Den Oever, de teekening is gister goedgekeurd teruggeko men van den Inspecteur. Spr. is verheugt over het slot van de rede van den heer Lub, waarin op samenwerking wordt aangedrongen. Spr. hoopt dat deze sa menwerking in den Raad en met college van B. en W. er steeds moge zijn. Hierop wordt de begrooting post voor post behandeld. Bij post 17 merkt de heer Jn. Lont op dat nog altijd onbillijke tarieven worden geheven door het P.E.N. En zou gaarne willen dat B. en W. hier nog eens met de P.E.N. over onderhandelden. De Heer D. Oden meent, dat een herschat ting heeft plaats gehad dezen zomer De voorzitter merkt op dat dit eigenlijk bij de rondvraag behoort, het gaat hier om een teruggave aan het P.E.N. i Wat den Heer Lont overigens zegt kan nog wel eens afgewacht worden tot Januari. B- post 19 jaarwedden Wethouders merkt Voorzitter op dat men de vorige maal heeft Willen wachten tot na de verkiezingen. Spr. stelt voor, zonder dat dit in B. en W. is be sproken, deze post te verhoogen van f 400.- op f 600.-. Het Wethouderssalaris wordt dan f 300.- per jaar. De Heer P. Kooij zegt er niet tegen te zijn, maar de vorige maal zat er toch zeker een verkiezingsvrees achter, toen het voorstel werd gedaan om ook de presentiegelden van de raad te verhoogen door leden. De Heer Jn. Lont zegt dat er steeds ver dachtmakingen worden gelanceerd door de S.D.A.P. Het voorstel wordt aangenomen met 6 te gen 5 stemmen. Tegen stemden de Heeren J. Bosker, J. Lont, P. Kaan, M. Bakker, en M. Kooij. Er voor de Heeren Lub, P. Kooij, D. Oden, J. Doves, Th. Boersen en J. Tijsen. Bij de post presentiegelden leden van den raad stelt de Heer Oden voor, dit brengen van f 3 op f 4.-. i Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. voor stemden de Heeren Lub, Oden en P. Kooij. De Heer P. Koooij verzoekt voortaan geen vergoeding meer voor buskosten aan den Gem.-Opzichter te geven, doch dit aan te merken als vergoeding rij- wieL Wordt goedgevonden. Bij de post kosten Bioscoop-commis sie, merkt de Heer Lub op, dat nu wij de centrale keuringscomissie hebben, de plaatselijke commissie geen zin ,meer heeft. i De Voorzitter zegt dat het voor de plaatselijke omstandigheden wel goed is, dat er nóg een commissie is. i Voor zoover spr. weet zijn hier nim,L mer films zijn afgekeurd. De Heer Lub zegt dat er toch stem men op gegaan zijn in de commissie die van oordeel zijn dat er revolutio naire films worden vertoond op Wie ringen tegenwoordig, die eigenlijk niet kunnen worden vertoond. De Heer P. Kooij zou gaare menschen in deze Commissie hebben van verschil lende richting; zooals de commissie nu is, is zij te eenzijdig. De voorz. zal met deze wensch reke ning houden.i Bij het hoofdstuk Volksgezondheid vraagt de heer P. Kooij of het geraam de bedrag van f 1500 ter bestrijding tu berculose voldoende wordt geacht, en of bij een eventueel tekort de uitzen ding dan geen stagnatie ondervindt. Voorz. zegt, dat in verband met de Provinciale subsidie het bedrag vol doende wordt geacht. Over de uitzen ding kan Kaan u misschien beter in lichten. i De heer Kaan zegt dat tot nog geen geval is voorgekomen wat niet kan worden behndeld. Eén geval al moeten worden uitgesteld tot Januari; dit is echetrr een kwestie van een paar we ken. i De heer Bakker vindt de waaagloo- nen te hoog; de boeren gaan gedrukt onder de crisis. Voorzitter belooft te willen onder- onderzoeken of verlaging mogelijk is. Bij hoofdstuk openbare werken wijst de heer Oden er op, dat de post betref fende aansluiting op de rioleering zoo laag is. Voorz. zegt dat het waarschijnlijk wel meer zal worden, doch wij moe ten dit aan de lage kant houden. De heer P. Kooij zegt dat er op zijn .minst 500 a. 600 perceelen zijn die hier aan moeten, bijdragen. Dat klopt dan toch niet met het bedrag van f 99.- wat in totaal hiervan ontvangen wordt. Voorz. zegt te zullen onderzoeken. Bij hoofdstuk onderwijs dringt de heer P. Kooij er op aan, dat van ge meentewege pantoffels worden ver strekt aan de kinderen die hier behoef te aan hebben. i Vele kleinere gemeenten hebben reeds een post op de begrooting voor schoolvóeding en kleeding Gevraagd zal worden aan de hoof den van scholen in hoeverre of hier be hoefte aan is De heer Lub vraagt hoe of het met de ouder - commissies staat. Ieder jaar wordt hier maar een post voor uitge trokken, doch je hoort er nooit meer van i j Voorz. zegt dat zij inderdaad nog be staat, doch men voelt er blijkbaar niet veel voor op Wieringen De heer P. Kooij zegt, dat het gemeen tebestuur het toezicht volgens de wet moet houden. Het hoofd der school was ambtshalve voorzitter en kan toch bij; eenkomsten uitschrijven. Wat 10' jaar geleden niet kon, gaatn nu misscien wel; er wonen nu andere menschen, ook hier De heer Kaan zou er wel weer wat nieuw leven in willen blazen. De voorz. Dat gaat in een lijk niet Op voorstel van den Heer Oden wordt be sloten de toelage van Mej. B. Pot te verhoo gen van f 52.- op f 100.- per jaar. De Heer P. Kooij houdt bij hoofdstuk be lastingen een pleidooi om in plaats van 100 opcenten te heffen voor de personeele belas ting dit op 80 te stellen. Omstandig toont spr. aan dat dit in verband met de inkom sten der gemeentefonds-belasting wel verant woord is. Wij weten allen dat de personeele belasting schrikbarend hoog is hier. De voorzitter zegt, indien de raad hierte gen geen bezwaar heeft, dit te zullen onder zoeken. De Heer Jn. Lont zou gaarne wenschen dat zij die een vermogen hebben van 15.000 tot f 30.000 deze vrij te stellen van de vermo gensbelasting. Voorzitter zegt, dat dit niet gaat, en op deze vermogens drukt die belasting niet zoo zwaar. Verlaagt men echter de opcenten dan zal dit hoofdzakelijk de groote inkomens ten goede komen. Op voorstel van den Heer P. Kooij zal in den vervolge een biljet worden uitgereikt voor de hondenbelasting. De Penningen zul len vervallen. Huis aan huis zal ge-informeerd worden of men een hond heeft, zooals de re geling thans is heeft men veel ontduikingen, en men krijgt bijna niets binnen. Aldus wordt besloten. Hierop is de behandeling der begrooting ten einde, de opcenten voor de gemeente fonds belasting worden vastgesteld op 80. Aan ontvangsten wordt begroot Gewone dienst f 165532.91 Kapitaaldienst f 68574.01 f 165532.91 f 68574.01 Uitgaven gewone dienst Kapitaal dienst Totaal f 234106.92 De begrooting wordt hierop z.h.st. goed gekeurd. Rondvraag. De heer P. Kooij zou gaar ne een straalpomp geplaatst zien op de waterleiding bij de nieuwe school in de Elft. Het is noodzakelijk voor de boeren, om drinkwater voor hun vee te verkrijgen. Voorz. Het P.E.N. zal er wel op te gen hebben, of er zou eeiy meter moe ten worden geplaatst. De heer J. Lont. Waarom op tegen? De menschen halen nu het water uit 'n slootje; als dat toevriest hebben ze niets meer. Bovendien, zoo meteen komt de leiding door Elft; dan heb ben ze zelf water. Voor dat korte tijdje is er toch geen meter noodig; dat kost maar weer. En dan, de menschen heb ben tanks; het is dus wel te schatten! De heer Boersen: Als er een meter geplaatst moet worden, is het nog niet zoo erg, want deze wordt later bij niet meer gebruik terugbetaald; alleen is het een weinig huur. De heer P. Kooij vraagt toestemming aan B. en W. om in een volgende ver gadering een interpellatie te mogen houden over het bouw- en woningtoe zicht. De heer Oden: Bij mij is een wier maaier geweest, die vroeg of zijn res tant wier kon worden opgeperst. De heer Tijsen: dat is op het oogen- blik niet mogelijk. De pakhuizen zit ten aan de nok toe vol. 't Zou mis schien kunnen zijn in een pakhuis in de Normert. i De heer P. Kooij. Men zal er wel op tegen hebben, dan zoover er mee te moeten rijden. i De heer Oden vraagt of het beloofde lichtpunt aan den Koningsweg wel haast geplaatst wordt. Voorzitter zal er op aandringen. De heer J. Lont. Het Lichtpunt te Stroe, dat verleden winter 'savonds en smiorgens brandde/, brandt nu ajleen 'savonds. En juist nu is het smorgens ook zoo noodig voor de vele fabrieks- wagens en de fietsende arbeiders. Voorz. De klok moet weer ingesteld worden. Spr. zal opdracht geven. De heer J. Lont bepleit verder mate riaal op het Stroeër pad. Als het re gent is het één plas alles plas. Voorz, Zal voor worden gezorgd. De heer J. Lont vraagt zegt van een schilder vernomen te hebben dat aan 't bestek voor 't schilderen van de on derwijzers woning te Westerland iets was gewijzigd, maar 't toch onder hands aan den laagsten inschrijver is gegeven. Spr. is van meening dat dan een herbesteding had moeten geschie den Voorz. Aan 't bestek van 't schilde ren is niets veranderd. Wel aan de bouw. Daarom werd 't voor 't schilde ren een minder bedrag. De heer Lont: Dan is 't wat anders Voorz. wenscht vervolgensallen een pleizierig kerstfeest en sluit de verga dering. ongecorrigeerd.) Totaal f234100.92

Wieringer courant | 1931 | | pagina 3