WIERINGER COURANT GEMEENTERAAD WIERINGEN. TWEEDE BLAD Dinsdag 22 Dac. 1931. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 22 December 1931 des na middags 2 uur. i Aanwezig alle leden. De secretaris is wegens ziekte afwe zig en wordt vervangen door den hr. K. Maaskant. Er worden geen notulen gelezen. Na het gebruikelijke welkom van den voorzitter komen aan de orde: Mcdedeelingen en ingekomen stukken Ingekomen zijn de volgende stukken een dankbetuiging voor de deelneming bij het overlijden van wijlen den Heer A. Zomerdijk; van Ged. Staten verdagingsbesluiten betref fende raadsbesluiten van takken van dienst, tot aankoop van grond voor verbreeding van de Klieftstraat, tot aankoop van grond voor uitbreiding van het schoolplein te Wester- landgoedkeuring der raadsbesluiten tot verhuring van perceel Beltstraat 2 aan den Heer A. Bergsma en tot verkoop van grond spoorwegaanleg idem van het geldleenings- besluit f 25000 kasgeld van Burg. er Weth. de maanstaat der Zeegras-exploitatie over October vedkocht zijn in die maand 730 pakken van 50 kg.jaarverslagen van het correspondentschap der arbeidsbemidde ling over 1930 en van de Adviescommissie voor Bouwontwerpen enz. over 1929 en 1930 vande gemeentebesturen van Noord-Schar- woude en Oterleek de bekende adressen in zake salarisverlagingen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers en het contra adres van de afd. Noordholland van de Ver. van Ned. Gem.. Naar aanleiding van de laat ste stukken schrijven B. en W., dat naar hun meening de tijd nog niet gekomen is om deze salarissen met 5 (ontvanger 10 te ver lagen. Zij stellen daarom voor geen adhaesie te betuigen. Naar aanleiding hiervan zegt de hr. J. Lont, dat er veel menschen zijn, die van een klein inkortten moeten leven; de levensstandaard is wel zoo gezakt, dat een verlaging gemotiveerd is, al wil spr. niet zeggen, dat hij dat hiei nu direct zal voorstellen. De ambtena ren worden over alle kanten be schermd, oorlog of crisis deert hun nimmer; Voorz. zegt, dat iedere gemeente dit maar voor zich zelf moet weten of zij de salarissen zullen verlagen. Tot nog toe zijn wij op Wieringen vrijwel voor een ernstige malaise gespaard geble ven. De heer M. Kooij zegt, het eenigste wat mi| frappeert is, dat men bij de laagste salarissen begint te beknibbe len; Men moest maar van boven af be ginnnen. Besloten wordt geen adhaesie te betuigen. t Van den raad van Ilpendam het verzoek om adhaesiebetuiging aan het adres aan Prov. Staten inzake de herziening van de regeling voor aansluiting der niet-rendabele gebieden aan de waterleiding. B. en W. schrij ven, dat inderdaad de regeling van de ge meenten thans niet onbelangrijke financi- eele offers vraagt, doch dat ook de provincie op deze gebieden vrij groote verliezen lijdt. Zij kunnen moeilijk beoordeelen in hoeverre er aanleiding is om de verhouding der bijdra gen te herzien, doch meenen, dat deze zaak behoort te worden behandeld door de afd. Noord-Holland van de Ver. van Ned. Ge meenten. 't Advies B. en W. wordt goedgek. Naar aanleiding van de afwijzing in de vorige vergadering van de verzoeken om huurvermindering hebben thans de gymna- stiekvereeniging Wieringen en de afd. van de J.V.O. subsidieverzoeken ingediend tot bedragen, gelijkstaande met de gevraagde huurvermindering. B. en W. achten voor in williging der verzoeken in den nieuwen vorm wel aanleiding aanwezig. Betreffende het verzoek van de J.V.O. schrijven zij, dat de vereeniging nuttig werk verricht, terwijl het groot aantal leden het bewijs is van de le vensvatbaarheid. De leden zijn voornamelijk afkomstig uit arbeidersgezinnen en kunnen niet veel aan contributie betalen, zoodat, als de gemeente geen steun verleent, de ver eeniging genoodzaakt zou zijn haar werk te beeindigen. Dit zou werkelijk te betreuren zijn. Voorgesteld wordt daarom een subsidie te verleenen, gelijk aan de lokaalhuur, tot een maximum bedrag van f 100. Ook de gymnastiekvereniging doet nuttig werk en is financieel niet zeer krachtig, wat in de eerste plaats komt door de hooge uit gaven aan salaris van den leider, afbetaling op toestellen enz., terwijl onder de leden veel kinderen voorkomen, die slechts weinig con tributie meer betalen. Wat de vereeniging echter vraagt zou neerkomen op een huurbe taling van f 20 per jaar, wat wel wat gering wordt geacht, daar de vereeniging ook de be schikking over de toestellen der gemeente heeft. Voorgesteld wordt daarom een subsi die, gelijk aan de lokaalhuur verminderd met f 75. De heer P. Kooij vraagt of de subsi die van de J.V.O. niet zoo noodig ver hoogd kan worden tot f125.- in ver band met een mogelijke uitbreiding! te Westerland. Later is dit niet meer noodig. i Wordt goedgevonden. Van den Heer P. de Vries, voorheen secre taris der zangvereeniging „De Stem des Volks" mededeeling, dat deze vereeniging is opgeheven, tevens verzoek om de verschul digde lokaalhuur te willen verminderen, en wel tot een bedrag van f 10.Voorgesteld wordt om dit verzoek in te willigen. Van den Heer G. Lont Jz., Dam, een ver zoek om de watervoorziening op Dam in be handeling te nemen. Over het laatste verzoek ontspint zich een drukke discussie, aangezien meerdere leden betoogen, dat nog «meerdere buurtschappen o.a. Boven, Eltf, Normert enz. ook voor water voorziening in aanmerking komen. De heer P. Kooij zegt nog, dat in dien de kosten van aansluiting niet te hoog worden al deze wijken van wa ter voorzien moeten worden. De oor spronkelijke berekeningen zal men nog wel hebben. i De voorzitter zegt met het kantoor Schagen zich te zullen verstaan. Gebleken is, dat de heer P. Kooij te Wiester land desnoods de leiding wel door zijn land wil hebben. Ingekcynen is nog een schrijven van den heer P. Veerdig te Westerland, waarin hij schrijft een paard verloren te hebben, wat geslacht moest wor den in de noodslachtplaats van den hr. B. H. Kraan. Aangezien de heer Kraan bij hem niet veel vertrouwen geniet, heeft hij (Veerdig) zijn broer en vader op wacht _gezet tijdens het slachten. De heer Kraan poogde op verschillen de manieren hem (Veerdig) bij het slachten vandaan te krijgen, wat ten slotte gelukte. In tegenwoordigheid van P. Kuut Jacz. heeft hij (Veerdig) toen een on derzoek ingesteld op den zolder van de noodslachtplaats, waar een tweetal stukken vleesch van zijn (Veerdig's paard werden aangetroffen. Veerdig vraagt verder in zijn brief, of dit zoo moet doorgaan en of de slachtplaats daar moet blijven. Hij (Veerdig) kan voor f 150.- gemak kelijk een dergelijk gebouwtje geven, en vindt het een groot schandaal, dat het vee, waar toch alreeds veel schade op wordt geleden, niet veilig in deze slachtplaats is. De voorzitter zegt het geval onder zocht te hebben en heeft Kraan bij zich laten kopien. Er is volgens Kraan niets onregelmatigs gebeurd. Veerdig wil, volgens Kraan, heel graag de slachtplaats hebben. s De heer Lub vraagt of het wel op de weg ligt van de gemeente, om1 zich er maar met een oppervlakkig onder zoek af te maken; er wordt in deze brief toch onomwonden over diefstal i gesproken; een grondig onderzoek acht snr. dan ook gewenscht; spr. fient de volgende piotie in :i De Raad der Gem. Wieringen; gehoord het schrijven van P. Veerdig, landbouwer te Westerland, van 26 Oc- lober 1931, inzake de noodslachtplaats beheerd door den heer B. H. Kraan, en ;le daarin heerschende toestanden; van oordeel dat in dit schrijven on omwonden wordt gesproken van dief stal van aan eigenaren toebehoorend vleesch; i i van oordeel, dat de instelling staat (althans dient te staan) onder contro le van het Gem. bestuur van oordeel, dat dergelijke toestan den niet mogen voorkomen; draagt B. en W. op een nauwkeurig onderzoek ter plaatse in te stellen, of te doen instellen; den Raad van de resultaten van dit onderzoek in kennis te stellen; en verder naar bevind van zaken te handelen; en gaat over tot de orde van den dag. De voorzitter zegt, dat een onder zoek door de politie heeft plaats ge had; er valt niets te bewijzen. Wan neer er geen bewijs is, kan geen pro cesverbaal worden opgemaakt. De heer P. Kooij zegt, dat er reeds veel klachten over de noodslachtplaats zijn geweest, en spr. weet wel, dat dief stal moet bewezen worden. Laten we echter een gebouwtje stichten met toe zicht en wat op slot kan. De voorz. vraagt of de motie bedoeld wordt van algemleene strekking. Een onderzoek heeft plaats gehad; dus daar kan zij niet voor dienen. Wanneer men een andere richting wil, zal spr. dit gaarne in B. en W. bespreken. i De heer Lub zegt, dat indien er geen bewijzen zijn, of men ontkent onregel matigheden, waarom Kraan dan geen aanklacht wegens laster heeft inge diend. Voorz. Dat moet Kraan voor zich zelf maar uitmaken. De heer P. Kooy vraagt of P. Kuut Jac.z. niet gehoord is. Voorz. zegt van niet De heer J. Lont zegt dat de motie niet veel opheldering geeft; maar er zal wat moeten gebeuren. Het vleesch moet veilig kunnen hangen. De heer P. Kooij vindt de motie ruim voldoende; aan het einde der motie wordt voldoende ruimte gelaten voor handelen. Met algemeene stemmen wordt hier op de motie aangenomen. - Aanschaffing begraaftoestel. In navolging van andere gemeenten stellen B. en W. voor over te gaan tot aanschaffing van een Sanders Begraaftoestel voor de ge meente-begraafplaatsen. Met behulp van dit toestel is het mogelijk de lijkkist op eenvou dige wijze langzaam in het graf te doen neer dalen, hetgeen door één persoon kan geschie in dien den en aan de plechtigheid der handeling' zeer ten goede komt. De aanschaffingskosten bedragen f 175. Aan de besturen der beide Hervormde ge meenten alhier hebben B. en W. gevraagd of zij eventueel voor ter-aardebestellingen op hunne begraafplaatsen eveens van toe toestel gebruik zouden wenschen te maken, tegen vergoeding van fl. 1,- per begraving. Van het Kerkbestuur te Hippolytushoef werd reeds een bevestigend antwoord ontvangen. B. en W. geven den Raad in overweging tot het in gebruik geven van het toestel op dezen voet machtiging te verleenen. Tot aanschaffing wordt besloten. Wijziging jaarwedde keurmeester Zeegras exploitatie. Nu binnenkort moet worden overgegaan tot benoeming van een nieuwen keurmeester der Zeegras-exploitatie, hebben B. en W. zich afgevraagd of er ook aanleiding bestaat om de jaarwedde van dezen ambtenaar te her zien. Zooals bekend mag worden geacht, is het salaris sedert 1920 voor den toenmaligen titularis, den Heer A. Zomerdijk verhoogd en nader vastgesteld op f 1200,- per jaar. Deze verhooging moet echter vermoedelijk meer als een persoonlijke belooning worden be schouwd voor den langdurigen dienst van den Heer Zomerdijk. Nu deze reden niet meer aanwezig is, achten B. en W. wel termen aan wezig om de bezoldiging te herzien en meer te brengen in verhouding tot de daarvoor te presteeren diensten. Zij willen hierbij gaarne toegeven, dat de taak van den keurmeester der Zeegras-explotatie niet altijd even ge makkelijk is, daar hij, wil hij de belangen van het bedrijf niet uit het oog verliezen, somtijds in botsing komt met die van de werkzaamheden voor de Zeegras-exploitatie lang geen dagtaak alleen misschien in het drukst van het seizoen. B. en W. achten dan ook een jaarwedde van f 800,voldoende en stellen voor, met ingang van den datum van infunctietreding van den nieuwen functionaris de jaarwedde van den keurmeester der Zeegras-exploita tie nader op dit bedrag vast te stellen. De Heer P. Kooij vraagt welke overwegin gen bij B. en W. hebben gegolden, om dit sa laris terug te brengen op f 800. Is het misschien uit de boezem der maaiers zelf gekomen. De voorzitter neen De heer P. Kooij zegt, dat het in het belang van de maaiers zelf is, als de keurmeester een behoorlijk salaris heeft. Het wiermaaien wordt goed betaald en dat misgunt spreker hen niet. Spr. is tegen dit voorstel. De Heer M. Kooij is er ook niet voor Aan zoo'n baantje zitten haken en oogen, de hee ren begrijpen wel wat ik bedoel. Spr. vindt niet goed, dat het een kwestie van broodzorg wordt. Ook maakt het spr. veel uit wie of het wordt. Moet men er van be staan, of krijgt iemand het, die er nog f 80C inkomen bij heeft De voorzitter kan zich met deze redenatie niet erg vereenigen, het zou dan een soort klaplooperij worden. Wethouder Tijsen zegt, dat er stemmen zijn opgegaan in de D. E. T. V.-vergadering om een adres tot den raad te richten met het verzoek de salieering van de keurmeester terug te brengen op f 800. Spr. heeft dit ont raden en gezegd dat het eerstdaags wel be handeld zal worden in den raad. De heer P. Kooij dus toch uit de boezem der visschersde voorzitter ontkent het wel zoojuist, doch de Heer Tijsen verklaapt de zaak nu toch. Het is gebeurt, dat de keurmecs ter heeft moeten vloeken en schelden op de haven in het belang van de maaiers, en zij verdienden toen ook veel door het werk van den keurmeester. De heer M. Kooij stelt voor om het op f 1000.- te stellen. De Heer Jn. Lont zegt dat er meer stem men opgaan om verlaging der loonen. De heer P. Kooij stelt voor om het salaris op f 1200 te houden. Dit voorstel wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de Heeren Bak ker, M. Kooij, J. Doves, J. Lont J. Tijsen en Th. Boersen. Voor stemden de Heeren Lub, Oden, P. Kooij en J. Bosker, terwijl de Heer Kaan blanco stemde. Het voorstel van de heer M. Kooij om het salaris op f 1000 te bepalen werd hierop met algem. stemmen aangenomen. Voorziening in de behoefte aan kasgeld. B. en W. stellen voor de bij de Coöperatie ve Boerenleenbank alhier opgenomen kas- geldleening van f 25000,- met 1 Januari te verlengen, op dezelfde voorwaarden, waarop de thans loopende kasgeldleening is aange gaan, af te lossen vóór of op 15 Mei 1932. Aldus wordt besloten. Onbewoonbaarverklaring perceel Stroeër- weg 12/14, De aandacht van B. en W. is gevestigd op den slechten toestand, waarin het perceel Stroeërweg 12/14, laatstelijk bewoond door het gezin C. Veling, zich bevindt. Ook deze laatste bewoner heeft zich hierover met een klacht gewend, zoowel tot B. en W., als tot de Gezondheidscommissie te Schagen. Na een ingesteld onderzoek is de Gezondheidscom missie tot de conclusie gekomen, dat het ge bouw voor bewoning volkomen ongeschikt is en ook niet in behoorlijk bewoonbaren staat kan worden gebracht. Het lekt vrijwel over al en levert bovendien door zijn bouwvallig heid gevaar op voor eventueele nieuwe bewo ners. B. en W. kunnen de conclusies van de com missie geheel onderschrijven en zijn met haar van oordeel, dat het perceel niet meer in bewoonbaren staat is te brengen. In ver band hiermede doen zij het voorstel, het per ceel onbewoonbaar te verklaren. Aangezien het perceel thans niet bewoond wordt, be hoeft geen datum van ontruiming der wo ning te worden bepaald. Aldus wordt besloten. Bijdrage in het te verwachten verlies op de exploitatie van den destructor te Schagen. B. en W. deelen mede, dat de Raad in zijn vorige vergadering heeft besloten over 1932 een bijdrage, groot f 200,- te verleenen in het te verwachten verlies op de exploitatie van den destructor te Schagen, of naar evenre digheid zooveel meer of minder als het verlies hooger of lager zal bedragen dan f 6000,-. Dit besluit was genomen in overeenstem ming met het deswege, van de Commissie van Uitvoering in den vleeschkeuringskring Bar- singerhorn ontvangen verzoek. Uit later ge voerde correspondentie is echter gebleken, dat niet bedoeld was alleen een bijdrage te ontvangen voor 1932, maar ook voor de daar op volgende 4 jaren. Het gemeentebestuur van Den Helder welke gemeente met Ann; Paulowna en Wieringen den kring Den Hel der vormt, heeft dan ook reeds een besluit genomen. Het heeft daaraan evenwel de voorwaarden verbonden, dat de verleende bijdrage (voor die gemeente groot f 600,-) als maximum zal gelden. Een derge lijke bepaling achten B. en W. ook voor deze gemeente van belang, zoodat zij voorstellen het besluit van 6 November j.1. in zooverre te wijzigen, dat bepaald wordt, dat, indien dit noodig mocht blijken, in het verlies op de exploitatie van den destructor te Schagen, gedurende de eerstvolgende 5 jaren, te begin nen met 1932, door deze gemeente een bij dra ge zal worden verleend tot een maximum bedrag van f 200,- of naar evenredigheid zoo veel minder, als het verlies lager zal zijn dan f 6000.-. 't Advies B. en W. wordt goedgek. Verkoop bouwterrein. Van den Heer S. Zo merdijk te Den Oever is een aanvraag inge komen om van de gemeente te mogen koo pen van het bouwterrein aldaar de perceelen 4 en 5, gelegen aan de Zuidzuide van de nieu we straat, terwijl hij nog in huur wenscht te ontvangen perceel 6, met recht van optie. Het is B. en W. niet duidelijk, waarom de Heer Zomerdijk de voorkeur geeft aan de perceelen 4 en 5 en waarom hij niet liever wenscht te koopen de perceelen 3 en 4, welke aansluiten aan het, aan de Heeren Kaan Verfaille verkochte opslagterrein. In ieder geval is de verkoop van het terrein, zooals de heer Zomerdijk die vraagt, voor de gemeente minder gewenscht. Zij toch zou bij inwilli ging van diens verzoek in het bezit blijven van perceel 3, gelegen tusschen genoemd op slagterrein en het te bouwen café van den Heer Zomerdijk, zoodat het niet waarschijn lijk is, dat zij hiervoor spoedig een gegadig de zou vinden. Tegen het tijdelijk verhuren van het, aan maaiers. Anderzijds heeft hij echter aan zijn het aan te koopen terrein grenzende perceel heben B. en W. geen bezwaar. Zij zijn er echter niet voor aan den Heer Zomerdijk voor dit perceel een recht van optie te ver leenen. Wil deze op het perceel recht doen ge,lden, dan ligt het op zijn weg het aan te koopen. Voor de gemeente is het niet wensche lijk zich in dit opzicht aan banden te leggen. Mits dien stellen B. en W. voor aan den Heer S. Zomerdijk te verkoopen de perceelen 3 en 4 bovengenoemd van het bouwterrein te Den Oever, te zamen groot 336 M2 tegen den prijs van f 3.25 per M2 en aan hem tot wederopzegging te verhuren perceel 5, groot 168 M2 tegen een huurprijs van f 20.-, per jaar, ingaande 1 Januari a.s. De kosten van den verkoop van den grond komen voor reke ning van den kooper. De Voorzitter zegt dat inmiddels bericht van Zomerdijk is ingekomen, dat hij overeen komstig het voorstel van B. en W. wenscht te koopen. Tot verkoop wordt besloten. Tegemoetkoming kosten van vervoer leer lingen der bijzondere lagere school te Hip polytushoef. Achteraf is gebleken, dat in de besluiten van 6 November j.1., waarbij is geregeld de tegemoetkoming in de kosten van vervoer van leerlingen der bijzondere lagere school te Hippolytushoef, een vergissing voorkomt, Hierin is n.1. vermeld, dat de tegemoetkomin gen berekend worden naar de kosten van vervoer over het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1931, terwijl dit moet zijn het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1931, terwijl dit moet zijn het tijdvak van 1 November tot en met 31 December 1931, als zijnde bepaald, dat deze besluiten op 1 No vember 1931 in werking treden. B .en W. stellen daarom voor bovengenoem de besluiten in dien zin te wijzigen, 't Advies B. en W. wordt goedgek. Heffing en invordering van opcenten op de gemeentefondsbelasting. De verordening, regelende tot 1 Mei 1932, zoodat deze thans opnieuw ter goedkeuring behoort te worden ingezonden. In verband hiermede stellen B. en W. voor een besluit te nemen tot vaststelling van een soortgelijke verordening tot heffing van op centen op de gemeentefondsbelasting als de thans bestaande, alsmede van een verorde ning op de invordering dier opcenten, soort gelijk als de thans geldende. Aldus wordt besloten. Controle administratie van den gemeente ontvanger. Het Centraal Bureau voor verificatie en fi- nancieele adviezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten, door welk bureau ed rekening der Zeegras-exploitatie reeds zal worden gecontroleerd, vestigde de aan dacht van B. en W. op de wenschelijkheid om ook de administratie van den gemeente ontvanger onder haar toezicht te brengen, Ook B. en W. komt een regelmatige controle van de administratie van een aan de gemeen te rekenplichtig ambtenaar door, ook tegen over het dagelijksch bestuur der gemeente onafhankelijk staande deskundigen, zeer ge wenscht voor. Een goede deskundige controle beoogt niet alleen voorkoming van fraude, doch ook een zoo goed mogelijke administra tei. De behoefte daaraan wordt door steeds meer gemeentebesturen gevoeld, hetgeen moge blijken uit het feit, dat het bureau thans reeds meer dan 210 gemeente-ontvan gers controleert. B. en W. hebben daarom eens geïnformeerd, hoeveel de kosten van een regelmatige driemaandelijksche controle van den gemeente-ontvanger alhier zullen bedragen. Met inbegrip van de controle van de gemeenterekening zullen deze vermoede lijk een bedrag van f 180,- per jaar niet over schrijden. Hoewel dit op zichzelf een niet onbelangrijke uitgave is, meenen B. en W. toch te moeten adviseeren, te besluiten de controlö van de administratie van den ont vanger aan genoemd bureau op te dragen, gezien het groote belang, dat zij aan een goede deskundige controle hechten. Wordt goedgevonden., i Vaststelling der begrooting van de Zeegras- Exploitatie voor den dienst 19311932. Alvorens deze begrooting wordt behandeld wenscht de Heer Oden een enalgemeene be schouwing te houden welke als volgt luidt Het zij men vergund eenige algemeene be schouwingen te mogen houden, over de Ge meente Zeegras Exploitatie. Bij de verkiezin gen voor den Gemeenteraad dit jaar gehou den is ons Sociaal Democraten door den Heer B. J. Gelder van Amsterdam verweten dat wij voor de Zeegras Exploitatie niets hebben gedaan. Alles was „bluf" aldus de Heer Gelder. Hij begint nu te zeggen dat wij len de Heeren Obreen en Zomerdijk de wier- maaierij uit het moeras hebben gehaald dit kan ik best onderschrijven. Het is nu onge veer 35 jaar geleden, dat de Gem. Wieringen de wierwaarden pachtte van het Rijk voor f 9270 per jaar, onder voorwaarde dat aan de maaiers moest worden uitbetaald f 4.50 per 100 Kg. goed en zuiver gedroogd zeegras, en hiervoor aan de maaiers tijdens het aan de wal brengen fl.pakkengeld moest wor den uitgekeerd. Dit ging tot 1910 geregeld, doch toen kwamen de maaiers in verzet over het uitbetaalde loon en wenschte f 1.per 100 Kg. meer. Daar het toenmalige Gem. Be stuur onder leiding van burgemeester Peere boom hier geen zin in hadden, werd door de maaiers besloten tot staken. Toen is reeds door het S. D. raadslid de Vries gezegd dat als de financieele toestand het toelaat, geef die menschen dan die f 1.er bij. Doch het Dag. Bestuur wilde er niet van weten doch op aandrang van p.g. de Vries en door een tegemoetkoming der koopers is het tot stand gekomen. Ook werd toen reeds door de Vries voorgesteld om de maaiers aandeel in de winst te geven, doch dat was nog ver zoek. Het bedrijf ging zoo door tot ongeveer 1920 toen de evenredige vertegenwoordiging ook in de Gemeenteraden werd ingevoerd, in talrijke nieuwe gezichtspunten over deze zaak aan de orde kwamen. Er werd in die dagen besloten de vrije verkoop in te voeren, de pacht werd betaald naar verhouding er werd gemaaid en per 100 Kg. betaald. De prijzen der zeegras gingen omhoog en toen het Soc. Dem. raadslid voorstelde om de winst uit te keeren aan de maaiers, werd dit met behulp der meerderheid v.d. Raad aan genomen en na goedkeuring der Ged. Staten reeds van het loopende seizoen uitbetaald. Waar den Heer Gelder zich wel heeft laten hooren als handelaar, en ook als concurrent, want in die tijd probeerde mijnheer Gelder om zelf de wierwaarden te pachten, wat voor de maaiers geen voordeel zou zijn geweest, maar waarschijnlijk een groote strop. In al die jaren is mij niet bekend, dat ooit den Heer Gelder iets heeft gedaan tot bloei van de Zeegras-Exploitatie, dus alles wat boven genoemd heer heeft geschreven, in het Vrij zinnig Dem. verkiezingsblaadje is bluf. Inmiddels is de exploitatie met medewer king der Soc. Democraten in bloei toegeno men en hopen wij dat in de volgende jaren èn voor de visschers èn voor de Gemeente deze zaak, onder dergelijke leiding mag voort bestaan, alhoewel door de afsluiting der Zuiderzee dit bedrijf emstig wordt bedreigd. Tot slot wil ik nog even memoreeren dat het voorstel der Soc. Dem. om de rente der Zeegras Exploitatie te storten in het Vis- schersfonds, tot steun van oude visschers, dit met behulp der visscherscandidaten werd verworpen. De Voorzitter zegt naar aanleiding hiervan dat wat den Heer Oden hier zegt niet op zijn plaats is. Beter had de Heer Oden ge daan, om een polemiek te openen in één van de couranten. Wij zijn er toch niet verant woordelijk voor wat een handelaar in een één of ander blaadje schrijft. De begrooting wordt hierop post voor post behandeld en geeft geen verdere opmerkin gen. De baten voor de gewone dienst worden begroot op f 60535. Inkomsten Kapitaaldienst f 60535. Lasten gewone dienst f 60535. Uitgaven Kapitaaldienst f 60535 Vermoedelijk batig salda nihil. De begrooting wordt hierop goedgekeurd. Vaststelling der gemeentebegrooting voor den dienst 1932. Hiervoor houden de Heeren Lub en P. Kooij algemeene beschouwingen. De Heer Lub zegt het volgende Bij den aanvang van onze nieuwe vierja rige werkperiode zij het mij vergund een te rugblik te slaan op de gehouden gemeente raadsverkiezingen en dan moet ik tot mijn leedwezen vastleggen dat de houding van onze tegenstanders in den verkiezingsstrijd niet getuigde van hoog politiek inzicht. In tegenstelling met de S. D. die hun strijd vol komen zuiver hielden en vrij van persoonlijke aanvallen, konden onze tegenstanders zich niet onthouden van de meest schunnige aan vallen op het particuliere leven van enkele onzer candidaten, wat den strijd ten zeerste vertroebelde. Dank zij het inzicht van den kieners had deze tactiek echter tengevolge dat zij inplaats van winst, verlies hadden te boeken en het vertrouwen in onze fractie on gerept is gebleven. Bij de wethoudersverkiezingen bleek al dadelijk hoe de homogeniteit bij onze tegen standers, door gebre kaan onderling vertrou wen is ineengestort zoodat een hunner reeds jaren zittende vertrouwenmannen het veld moest ruimen. Met de evenredige vertegen woordiging werd bij de wethoudersverkiezing eenvoudig geen rekening gehouden zoodat thans een fractie met twee leden wel en een met drie leden niet in het besturend college vertegenwoordigd is. Ook bij deze verkiezing valt op de S. D. A. P. niet de minste blaam. Met het oog op het uitbetalen van salarissen en het doen van andere noodzakelijke uitga ven waaronder die voor eventueel komende werkloozen, zij de aandacht van het dage lijks bestuur gevestigd op de kaspositie der gemeente. Naar aanleiding van de gegevens verstrekt door den directeur van de bank van Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage is de toestand in zake deze materie weinig hoopvolzelfs is door den Bank aan de ge meenten die met haar in rekening-courant staan, een circulaire gericht waarin mede deeling dat over de credieten niet in dezelfde maten beschikt zou kunnen worden als vroe ger. In verband hiermede is het gewenscht tijdig maatregelen te nemen. Wat het beleid van B. en W., betreffende den bouw van een nieuwen weg en de daar mede in verband staande subsidie-aanvrage aangaat is meerdere duidelijkheid ten zeerste gewenscht. Allerlei oncontroleerbare geruch ten doen de ronde zoo o.a. dat men verno men heeft dat geen subsidie gegeven zal wor den en meer dergelijke. Natuurlijk zijn de zegslieden niet te vinden maar intusschen verwekken deze geruchten ongerustheid bij belanghebenden. Ten einde die ongerustheid weg te nemen en die geruchten te doen zwij gen is het zeer wenschelijk dat omtrent het een en ander door B. en W. zoo mogelijk, meerdere opheldering worden gegeven. Ook met den bouw van de Openbare school wordt geen voortgang gemaaktmen vraagt zich af hoe het mogelijk is dat de Katholieke school nu reeds wordt aanbesteed terwijl zij een jaar later werd aangevraagd en wij met de openbare school in het zelfde tempo blij ven doorsukkelen of beter gezegd, heelemaal niet opschieten ook hieromtrent is meer op heldering gewenscht. Waar ons voorstel tot den bouw van een zwembad met 5 tegen 6 stemmen werd ver worpen, maar deze uitslag meer wa te wijten aan een verkeerde opvatting van een der te genstanders en mede, gezien de plaats gehad hebbende verandering in uw college en den Raad, zal binnenkort een nieuw voorstel tot den bouw van een zwembad worden inge diend. Opmerkingen de begrooting betreffende zullen voor zoover deze noodig zijn, bij de artikelsgewijze behandeling besproken wor den. Mijnheer de voorzitter ik eindig met den wensch dat onze verdere samenwerking mo ge plaatshebben in een sfeer avn wederzijds vertrouwen en waardeering van elkanders denkbeelden. Dank u. De Heer P. Kooij zegt het volgende Ik had het woord niet gevraagd als de ver kiezingen in het verkiezingsblaadje van de Vrijzinnig Democraten geen onjuiste voorstel ling was gegeven van de feiten, om daardoor de S. D. A. P. alles wat met de waarheid in flagronte strijd is in de schoenen te schuiven. Men heeft zich tegen de S. D. A. P. alles vooroorloofd en is men van de gedachte uit gegaan dat tegen deze fractie alle leugen en bedrog geoorloofd is. Wij zijn geen derde rangs burgers en wil len als zoodanig niet worden behandeld, voor al niet door hen. die meenen in het leven iets meer te zijn dan de gewone arbeider. Aan de opvoeding zou men zeggen kan het niet hebben gelegen, maar het is de angst voor de arbeidersklasse (de S.D.A.P.) die hun dit infame strijdmiddel heeft doen kiezen. Wanneer men in dit verkiezingsblaadje leest in een artikel wat is onderteekend dooi den Heer Bosker, oud Wethouder, dat door de Zuiderzeewerken de bevolking met reuzen schreden is vooruitgegaan en de uitgaven voor de gemeente gelijken tred hebben gehou den. Maar daarbij de vraag wordt gesteld hoe nu met de ontvangsten, dan kan ik niet nalaten op deze uitlating nader in te gaan. Mijn vraag is nu deze wil of kan de Heer Bosker mij eens mededeelen hoe hij aan dit bewijs is gekomen Ik wil voorloopig zoo vrij zijn naar aanlei ding daarvan te verwijzen naar de begroo ting van heden en de vorige waar steeds meer aan belasting is ontvangen dan is ge raamd.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 4