GEMEENTERAAD VAN ZIJPE. WltKlINUJbK TWEEDE BLAD. VRIJDAG 12 FEBRUARI ./l No. 12. BINNENLANDSCH NIEUWS. IJSBANEN GEOPEND. (Donderdagmorgen zijn de Ijsbanen te Baarn geopend. Het ijs is schitte rend. De baan van de Leidsche IJsclub is Donderdagmorgen voor het pu bliek opengesteld. Er werd een druk gebruik van gemaakt. Ook werden in het Noorden van het land zijn tal van Ijsbanen geopend. Een slecht jaar voor de Spoorwegen. Het jaar 1931 is naar het L. Dagblad meldt, een zeer ongunstig jaar voor de Nederlandsche Spoorwegen ge weest, daar over dit jaar ruim 12 mil- lioen gulden minder ontvangen werd dag over 1930, dat ook al geen -gun stig jaar voor de Ned. Spoorwegen was. Ernstig verkeersongeluk te Rijsoord. Man en vrouw door vrachtauto aangereden. Donderdagmorgen omstreeks half negen is te Rijsoord aan den Rijks straatweg een ernstig ongeluk ge beurd. i De huisschilder M. van Kouten liep met zijn zes-jarig dochtertje met zijn fiets aan de hand, aan den rechter kant van den weg. Plotselling werden beiden van achle ren gegrepen door een vrachtauto, be stuurd dpor C. IJ. Azn. De auto reed van den weg de sloot in en sleurde Van Kooten en zijn dochtertje mede, zoodat hij met zijn hoofd door het ijs schoot en slechts een been boven het ijs uitstak. Het kleine kind werd over de sloot, geworpen en lag aan den over kant. Werklieden van de firma Splundcr, die ter plaatse aan het werk wan .i, verleenden hulp. Na veel moeite ge lukte het don man onder het ijs uit te trekken. Met ernstige wonden, vooi al aan het hoofd, werd hij naar den naastbij wonenden geneesheer ver voerd, op wiens advies hij onmiddel lijk naar het ziekenhuis te Rotter dam werd overgebracht. Van Kooten heeft veel modder naar binnen gekregen, zijn toestand is ern stig. Het kind kwam er wonder hoven wonder goed af en had slechts lichte schaafwonden bekomen. De bestuurder van de vrachtauto was niet in het bezit van een rijbewijs. DE DRANKWET. Treedt 1 April a.s. in werking. Naar hetHbld. meldt zal de wet van 26 No vember 1931, houdende bepalingen tot rege ling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken, op 1 April a.s. in werking treden. Zijpe, in het café van den heer Langedijk te Burgerbrug, de verkooping plaats van het dubbel woonhuis waarin café. aan den Bur gerbrug, eigendom van den heer G. Betlem. Kooper werd de heer C. Betlem te Edam, voor f 4063.—. GEMEENTE WIERINGEN. TWEEDE KAMER. Staatsexploitatie van de VVieringermeer af gewezen. De Kamer spreekt zich in begin sel uit voor voortzetting der werkzaamheden, mits eenigszins mogelijk. De Heer Colijn zegtEén vraag blijft moei lijk te beantwoorden zal de regeering gedu rende 12 of 15 jaar een bedrag van 15 milli- oen per jaar kunnen leenen Spr. kan die vraag ook niet bevestigend beantwoorden maar weigert toch ook als feit aan te nemen, dat de Nederlandsche Staat dit niet zal kun nen krijgen voor een zoo productief werk. Ten slotte stelt spr. de volgende motie voor „De Kamer, van oordeel, dat vertraging inzake de in poldering van den N.O.-polder, zoo ee nigszins mogelijk, behoort te worden ver meden. noodigt de regeering uit vóór de be handeling van de begrooting voor het Zuiderzeefonds 1933 aan de Kamer te doen toekomen een nauwkeurige bereke- ning van de aan den aanleg van dien polder verbonden kosten, zoo mede een overzicht van de wijze, waarop deze ge financierd kunnen worden, en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie wordt aangenomen met 70 stemmen tegen 1 stem. De Heer Wijnkoop Spr. dient de volgende motie in „De Kamer, overwegende, dat opschorting van de in- polderingswerken de werkloosheid doet toenemen dat de Zuiderzeewerken voldoende re den geven om het werk in krachtig tem po voort te zetten is van oordeel, dat de inpoldering en drooglegging niet moeten worden opge schort, en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie wordt verworpen met 44 tegen 30 stemmen. PROVINCIAAL NIEUWS. HEEMSKERK. Hier sneed verleden jaar een tuinder van een stuk teelgrond voor ruim f 1000 aan boerekool, terwijl, de opbrengst van 't zelfde perceel dit jaar nog geen f 60 besomde. AVENHORN. Door het gemeentebestuur wordt f 2000 beschikbaar gesteld, om tuin ders, die werkelijk noodlijdend zijn, dit ter beoordeeling van B. en W.,) steunbonnen, levensmiddelen, enz. te kunnen verstrekken. WIERINGERMEERPOLDER. Tengevolge van de vorst zijn gisterochtend de ontgin ningswerken in den Wieringermeerpolder gestaakt. 1500 man zijn ontslagen. TEXEL. In deze gemeente wordt thans con trole uitgeoefend op vrachtauto's, teneinde na te gaan, of deze ook te zwaar belast zijn. Met een meetapparaat, dat op een auto ge monteerd is, worden door de politie van el ders en van hier proeven genomen. Naar wij vernemen zijn verschillende processen-ver baal opgemaakt, daar de opgaven dikwijls niet juist waren. BURGERBRUG. Woensdag 10 Februari had ten overstaan van notaris H. J. van Veen te PROTESTVERGADERING. rotestvorgadering tegen het Wets ontwerp Terpstra te Hippofytushoef op j.1. Woensdagavond in „Concordia" georganiseerd door het Plaatselijk Co mité te Wieringen. i De opkomst had grooter kunnen zijn; echter de vinnige koude zal velen heb ben weerhouden de warme gezellige huiskamer te verlaten. x Des te meer, aldus sprak de voorzit ter in zijn openingswoord, waardeeren wij het dat de aanwezigen een frissche wandeling hebben aangedurfd en blijk geven den ernst van de zaak te besef fen. Ook tien geachten spreker, den heer Van Meveren van Zaandam wordt hartelijk welkom geheeten, alsook de Mandoline-vereeniging „O.Iv.K.", die altijd bereid is „Volksonderwijs"' op haar vergaderingen te steunen. N'oor- zittcr feliciteert de directeur en leden van dit orkest nog wel met het be haalde succes op het concours te Zaan dam. n.1. een eerste prijs in de eerste afdecling. Nadalt een opgewekt hiuzieknum- mer had geklonken ving de heer Van Meveren zijn rede aan. Spr. deed eerst een greep op het gebied van onderwijs van zeer vele jaren terug om des te duidelijker het onmogelijke van het nieuwe Wetsontwerp te doen uitkomen. Al jaren terug dan waren er Kerke lijke partijen, die de bijzondere school verlangden en deze dan ook werd ge sticht, maar door hun zelve bekostigd. Echter in 1889 werd er voor het eerst door de Staatskas bijgedragen en van toen af verlangde men voor het bijzon dei- onderwijs steeds meer. Het werd een ware schoolstrijd. En dat noopte in 1914 het ministerie Cort v.d. Linden met een voorstel te komen tot het be noemen van een commissie om een bc vredigen.de oplossing op het gebied van onderwijs te vinden. Daar waren in die commissie leden van diverse pluimage o.a. van rechts Dr. Nölens, de Souvernin Lohman, enz., en van links Ketelaar, Mr. Tydeman, enz. Deze heeren, die het onder elkander steeds aan de stok hadden over het onderwijs, moesten het nu aan één tafel maar eens uitvechten er waren zeven van rechts en zeven van links. Onder de bekwame leiding van den Vrijz. Democraat Dr. Bos kwam na twee jaar de zaak voor elkaar en het rapport heeft Dr. de Visser bijna zon der wijziging als wetsontwerp inge diend en bet werd door de Tweede cn Eerste Kamer op één na algemeenc stemmen -aangenomen. Die ééne was Tydeman, die zich niet kon vereeni gen met de oplossing en het bleek in latere jaren,.dat hij gelijk hoeft gehad. Mot die wet van Dr. de Visser, die toen Minister van Onderwijs werd, kwam de financieele gelijkstelling van Openbaar- en Bijzonder onderwijs. Ook de grondwet moest door die la- ger-onderwijswet 1920 veranderd wor den. Want in die grondwet stond nog het openbaar onderwijs is een voor werp van aanhoudende zorg der regee ring ;dit moest nu worden „hel Onder wijs" is een voorwerp, enz. De Gemeente had nu de scholen bouw te bekostigen het Rijk betaalde de onderwijzers. Ook de leerlingen- schaal was gewijzigd. Voor 26 leer lingen één onderwijzer, 72 leerlingen twee onderwijzers, enz. Door die edele motieven dacht men dat nu de strijdbijl begraven zou zijn, doch *t kwam juist anders uit De bij zondere scholen rezen als paddestoelen uit den grond ieder kerkbestuur wou zijn eigen schooltje hebben. Ja, als er ooit iets tegen gevallen is, dan zijn 't de eerste resultaten van deze wet. Al gauw werd ook de leerlingen- schaal opgevoerd tot 48 leerlingen per één onderwijzer er moest bezuinigd worden, want de vlootwet moest er door en dat kostte geld, veel geld Schatten gelds werd er door de bouw Aan bijzondere scholenl verslonden. Het ging immers zoo gemakkelijk 15 proc. van 't bedrag der bouwkosten op tafel van het Gemeentebestuur leggen (waarvan de gemeente de rente moet betalen) een lijst van ouders, die te zamen 40 kinderen opgaven, en klaar was de zaakj Iloe er nog met de lijsten geknoeid w erd, om aan het kindertal te komen, is genoeg hekend. Ontzettend werd er geknoeid. Ouders, die afhankelijk wa ren, werden dikwijls gedwongen hun kinderen naar de bijzondere school te zenden, wilden ze niet aan armoe prijs gegeven worden. Spr. noemde verschil lende voorvallen en ook hoe Volks onderwijs dan, als 't, mogelijk was, op de bres stond, om die ouders te steu nen met alle middelen. Meer en meer werd in de Kamer ge klaagd, dat aan die geldverspilling een einde moest komen, want de uitgaven stegen bij millioenen. En in 1S'26 stelde minister Wassink een commissie in, de commissie Rut- gers, bestaande uit *12 menschen, ze ven van rechts en vijf van links, om te onderzoeken of het goedkooper kon, zonder de vitale belangen van het on derwijs te schaden. Deze commissie heeft vier jaar werk gehad en de min derheid in die commissie zag zich steeds in haar voorstellen gehandi capt. Het rapport, dat eindelijk kwam, is mi vervat in het wetsontwerp Terp stra. Spr. zal dit onderwerp in details onder de loup nemen. liet onderwijs, dat 165 millioen per jaar kost, werd nog met een millioen vermeerderd voor liet onderwijs aan zwakzinnige kinderen. Een goed ding, dat wij moeten toejuichen. Daarnaast zou 5 millioen worden be zuinigd door de leerlingenschaal te verhoogen was het leerlingental tot bij de wet 1920 26 per onderwijzer, minister Terpstra maakt er nu 45 van, dan kunnen er 2000 onderwijzers de laan uit en wordt 514 millioen be spaart. Ja, dat lijkt zoo -die menscht-n komen op wachtgeld En wat zal er van het onderwijs terecht komen Niets, totaaa*, niets. Vooral op dc een- mansschoolj(^ zal 't onmogelijk zijn, dat één onderwijzer voor zeven klas sen tegelijk, van tezamen 46 leerlingen er nog, iets van ttrecht zal kunnen brengen. Minister Deckers vraagt voor iedere 8 leemten één sergeant, omdat de ka nonnen en machinegeweren zulk kost baar materiaal zijn minister Terp- tra vraagt voor iedere 45 kinderen, een onderwijzer. Zijn de kinderen min der kostbaar goed Zou het niet beter zijn, dat deze ministers van plaats ver wisselen Neen zegt spr.. de kinderen is 't kostbaarst wat wij hebben, en wat wij hun moeten kunnen medegeven is een goed verstand. Dat kan niemand hun ontnemen. De lijsten worden afgeschaft in t entwerp. Daar werd zoo over gepraat en Minister Terpstra vindt, dat men de menschen even goed op hun woord kan gelooven, dat zij genoeg kinderen hebben voor recht van school bouw. Dus nog meer scholen op komst, ei\ .voor niemand te controleeren of 't wel recht is. Minister draait 't wiel terug en wil ook de „Standenscholen", de Mulo- school, weer in 't leven terug roepen. Neen, zegt spr. niet voor enkelen, maar voor allen, zoo goed mogelijk onderwijs en dus geen „mulo" meer. Nog noemt spr. meerdere grieven te gen het ontwerp als weder instellen van ambulante hoofden van scholen (die dus niets doen dan toekijken of 't goed gaat) en 't instellen van 14 ve schillende straffen voor onderwijzers. Dat is uit den booze zegt spr. Een ge strafte onderwijzer is zijn prestige kwijt en moet uit de school, zoo gauw mogelijk. En tenslotte vraagt spr. Waar blijft de bezuiniging, zonder de vitale belan gen van het onderwijs te schaden Het lijkt naar niets en spr. noemt pun ten, die do Vereeniging „Volksonder wijs" als werkelijke bezuiniging naar voren brengt in de motie. Bekening houdende mei de nood zakelijkheid van goed in te richten onderwijs en met de financieele draag kracht van Rijk en Gemeenten is het van het hoogste belang, dat in de toe komst door gemeentebesturen geen medewerking tot de stichting van bij zondere scholen zal behoeven te wor den verleend, als deze ingevolge dc bepalingen betreffende het aantal leerlingen, waarvoor het Rijk het sa laris van één leerkracht betaalt, min der dan drie leerkrachten zou tellen Werd zoo n bepaling in de wet opge nomen, dan zou het aantal één en twee mansschooltjes bij het bijzonder on derwijs niet vermeerderen, terwijl de aanleiding tot het ontstaan van zulke schooltjes bijna steeds het gevolg van de stichting van dc eerste - bij het openbaar onderwijs voor een zeer groot deel zou zijn weggenomen. De belangen van het onderwijs in ijn geheel zouden niet worden ge schaad, integendeel bevorderd en voor de gemeenten zou een belangrijke be zuiniging verkregen worden. Een tweede bezuiniging is te verkrij gen, door in de Wet vast te leggen, dat bij de aavrage tot medewerking voor stichting van bijzondere scholen, niet mogen meetellen leerlingen, die reeds een bijzondere school bezoeken. Spr. eindigt met een opwekking tot de aanwezigen pal te staan voor goed lager onderwijs en de bekende motie van „Volksonderwijs", die door den voorzitter wordt voorgelezen, "met al- gemeene stemmen aan te nemen. De ze motie wordt toch tor kennis ge bracht van dc Tweede Kamer, de re geering en de Pers. en hartelijk applaus volgde op de rede, en de motie werd met alge meenc stemmen aangenomen. Daarna speelde O.K.K. nog een paar mooie uummers en werd de vergade ring met een woord van dank aan spreker, aan de mandoline-vereeni ging en aan de aanwezigen gesloten. Ook werd Donderdag te Den Oever een gelijke protestvergadering gehou den, waar ook de heer Van Meveren sprak en de motie werd aangenomen. Hier werd de welwillende medewer- kig verleend door 't klein orkest van Apollo 't welk zeer op prijs werd gesteld. Vergadering van de R.K. Kiesvereeniging St. Ilippolytus" ten huize van mej. de Wed. J. Poppen op Donderdag 11 Februari j.1. des avonds om half acht. Aanwezig waren 17 le den. Op verzoek van de leden werd deze verga dering door den zeereerw. Heer Pastoor Kop- pert geopend met den Christelijken groet, en sprak deze vervolgens een woord van dank aan de leden voor hun uitgebrachte stem bij de verkiezing van het vorige jaar voor leden van den Gemeenteraad, op onzen candidaat. Zoo is dan ook deze vier jaar weer eens onze partij vertegenwoordigd in den raad en wij zullen hopen dat onze afgevaardigde steeds voor ons beginsel zal strijden. Ten tweede wil ik nog even een woord ter nagedachtenis spreken over onzen overleden voorzitter de heer A. Zomerdijk. Vanaf de oprichting is hij Voorzitter geweest en steeds wist hij de bglangen op politiek gebied in de goede richting te brengen waarvoor wij hem dankbaar moeten zijn en vraag ik dan nu aan u allen om even een gebed voor zijn zielerust te bidden, om hierdoor het bewijs te geven, dat hij gewaardeerd werd in onze kiesvereeniging. Hierna voorlezing van de Notulen door den Secretaris den heer A. Vroone, die ook wer den goedgekeurd. Dan volgde rekening en verantwoording van den Penningmeester den heer M. Kap- tein. De ontvangsten bedroegen met saldo vorig jaar inbegrepen f 65,43, de uitgaaf was 28.10, zoodat het batig saldo is f 37,33. Namens de controle commissie rapporteer de de heer P. L. Vroone dat alles in de beste orde was bevonden en stelde voor de reke ning goed te keuren, wat dan ook met een woord van dank geschiedde. Wegens overlijden van den heer A. Zomer dijk is er een vacuture ontstaan in het be stuur. wat dan nu aangevuld moet worden. Tot stemming overgaande werd de heer G. M. Rustenburg met 12 stemmen gekozen, die deze benoeming aannam. Nu volgde be noeming van een Voorzitter uit het voltallig bestuur. Gekozen werd de heer G. M, Rusten burg met 15 stemmen die deze benoeming aannam. Toen volgde nog een bestuursvoor stel om ieder jaar 2 bestuursleden te laten aftreden. Tot nu toe bleef het geheele be stuur 4 jaar lang zitten en moest dan geheel aftreden, dit kan natuurlijk wel eens moei lijkheden brengen. Het bestuursvoorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hierna werden nog voor controleleden aangewezen de heeren A. Engel Pz. en Th. Rasch. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting met den Christelij ken groet. FILMAVOND BOUWVAKARBEIDERSBOND. Wij 'vestigen de aandacht op deze film avond van heden Zaterdag en doen tevens wijzen op een fout in den titel der film voor komende op het strooibiljet. Daarin werd vermeld Het Lied der millioenen. Dit moet zijn „Het Leed der Millioenen." PREDIKBEURTEN WIERINGEN. Zondag 14 Januari. NED. HERV. GEMEENTE. H.-hoef voorm. 10 uur Ds. Van Beek, Na afloop stemming voor een notabel wegens periodieke aftreding van den hr. J. N. Bruul. Oosterland nam. 2 uur Ds. Van Beek. 17 Febi\ 's av. 8 uur Herv. Zusterkr. te H.-hoef 18 Febr. *s av. 8 uur Herv. Zusterkr. te G.'land Kapel Den Oever vm. 10 u. de hr. Franck. EVANGELISATIE H.-hoef v.m. 10 uur de hr. O. Deen. GEMEENTE ZIJPE. BURGERLIJKEN STAND der gemeente Zijpe van 511 Febr. 1932. Geboren Anna, d.v. Johannes Tamis en Agnes OoJjevaar Willem Jozef, z.v. Lourens Schilder en Everdina Anna Tromp Geert, z.v. Frederik Sikkema en Aaltje Gesina Ot ten. Overleden Jan Marees, 80 jaar, weduw naar van Maartje de Moor Levenloos aan gegeven .kind van Albertus Groot en Elisa- beth Cornelia Schilder. De Burgemeester der Gemeente ZIJPE (N.H.i maakt bekend, dat een Openbare Vergadering van den Raad dier Gemeente is belegd tegen Dinsdag, den 16 Februari 1932, des voormiddags te 10 ure. ZIJPE. iN.-H) den 12 Februari 1932. De Burgemeester voornoemd, J. DE MOOR. PREDIKBEURTEN ZIJPE. Zondag 14 Januari. NED. HERV. GEM. Schagerbrug geen dienst. Oudesluis v.m. 10 uur Ds. Witkop. St. Maartensbrug en Burgerbrug geen dienst. Petten 's avonds 7 uur Ds. Vorstman. EVANGELISATIE Schagen, v.m. 10.30 uur, de hr. Elderkamp van Amsterdam. Nam. 5.30 uur, de hr. v. d. Kaai, van A.'dam. Breezand, voorm. 10 uur de heer Boon. Breezand nam. 3.30 uur de heer Boon. C. HOOGVORST, Tuinier. LEVERT ALLE PLANTSOEN TEGEN VERMINDERDE PRIJZEN. FRANCO THUIS. MARKTBERICHTEN. HOORN, 11 Febr. 1932. Op de kaasmarkt waren aanvoer en prijzen heden als volgt 5 stapels kleine fabriekskaas f 27.50 1 sta pel kleine boerenkaas f 28 totaal zes stapels wegende samen 5152 Kg. De handel was vlug. SCHAGEN, 11 Febr. 1932. Op de heden ge houden weekmarkt waren aanvqpr en prijzen als volgt13 Paarden f 150—350 22 Gelde- koeien (vette) f 200—290 20 Kalf koeien f 200275 99 Nucht. kalveren f 615 20 Schapen (vette) f 22—26 55 Overhouders f 18—22 3 Bokken en geiten f 2.50—6 10 Varkens (mag.) f 9—14; 36 Varkens (vette) per Kg. 26—29 cent92 Biggen f 5—8 Konij nen f 0.50—2 16 Kippen f 0.75—1.25. SCHAGEN, 11 Februari 1932. Aangevoerd 98000 Kipeieren. Prijzen 5254 Kg. f 260 a 2.80 55—57 Kg. f 2.60 a 3.00 58—60 Kg. f 2.90 a 3.20 61—63 f 3.10 a 3.40 64—67 f 3.30 a 3.60 Ongewogen Wit f 2.70 a 3.30 Ongewo gen Bruin f 2.90 a 3.60 Klein f 2.10 a 2.50 630 Eendeieren f 2.80 a 2.90. DE PENDULE. Reeds bijna vijftig jaren was hij schoolmeester op 't platteland. Hij was zelfs meer dan dat hij voerde den ti tel van schoolhoofd en zijn hoofd was tevens het eenige, waar alle schoolza- ken op neerkwamen. Van het geslacht dat thans 's morgens en 's middags de lokalen vulde met klompengeklepper en druk gesnap, hadden ook de groot ouders de lessen genoten van meester Jobsen, wiens eenig streven erop was gericht, zijn pupillen niet te hooren indeelên bij de analfabeten. Rekenen, schrijven en lezen waren de vakken, waaraan de aandacht het meest werd besteed en waaraan bij de dorpsjeugd het minimum van zorg werd gespan- ieerd, om dat gemelde grootouders, mitsgaders vaders en moeders er óók wel zonder al die geleerdheid waren gekojnen. v Maar meester Jobsen moest toch wel iets van de onderwijsaffaire laten groeien,want eens per jaar kwam de inspecteu/r een onderzoek instellen naar de verstandelijke ontwikkeling van meester Jobsen's leerlingen. Nu was deze inspecteur een gemoedelijk man, die al jaren lang deze boodschap kwajn brengen en met wien meester Jobsen op een zeer vriendelijken voet stond. Vlet het vragenstellen gooide de inspecteur, evenals Jobsen een be jaard man 't op 'n accoordje en al heel gauw zat hij in meesters huiskamer een kopje koffie van extra zetsel te verschalken en werd genoeglijk ge babbeld, naar landelijken aard, over koetjes en kalfjes. Maar niet alles kan blijven gelijk het is en zoo gebeurde het, dat de inspecteur op zijn lauweren ging rusten -- wat Jobsen nog niet kon doen, alleen uit financieele overwegin gen en er werd een nieuwe jonge functionnaires benoemd, van wien al spoedig de roep uitging, dat hij streng was en hooge eischen stelde, hetgeen reeds aan een paar collega's van mees ter Jobsen hun baantje had gekost. Ergo Jobsen was niets op zijn gemak toen de beurt van inspectie aan hem kwam. i De groote dag brak aan, de nieuwe ling deed zijn intrede in meester Job- sen's dorpsschool. el meester Jobsen, hoe staat het met de leerlingen i Ja, mijnheer de inspecteur, wat zal ik zeggen, er zijn goede bij en er zijn slechte bij en die vandaag vlijtig zijn, hebben soms morgen geen zin. -- Veel tijd heb ik niet, ik zal dus maar dadelijk aanvangen met de vra gen. De nieuwe inspecteur nam het krijt en schreef, langzaam, met koeien van letters op het zwarte bord „griffel". Wie kan mij zeggen, wat daar staat, vroeg hij. Een bos van armen ging omhoog en de inspecteur koos een knaap uit, die' zonder haperen „griffel" uitstiet' Vanwaar die kennis Meester Jobsen slim in den nood had terwijl de inspecteur"op 't bord schreef eenvoudig een griffel in de hand ge nomen en zijn leerlingen daar in het geheim op gewezen. Nu komt er een moeilijk woorcl,. waarschuwde dc ispecteur. En hij, schilderde het zelfstandig naamwoord „inktlap". Meester Jobsen wist, uit hoofde van de aanwezigheid van bijzonder veel inktlappen al weer raad. Weer bleek de leesvaardigheid van een buitenge woon edel gehalte. i Meester Jobsen begon al wat ruimer adc,m te halen. Want hij dacht na griffel en inktlap zullen potlood of lei wel aan de beurt komen. Ten der de male vierde de inspecteur zijn chrijfwoede bot en hij deed het woord „pendule" langzaatfi maar zeker op het bord verschijnen. Daar had je 't Er was in de school geen pendule, met open mond staarde de geheele klasse meester Jobsen aan, van wiens geba- cn alle heil werd verwacht. Meester Jobsen was echter niet voor één gat te vangen hij maakte met zijn arm een slingerbeweging. Daar deed de inspecteur de stereotie pe vraag, wie of dat woord lezen kon. Geen hand ging omhoog. Als geheel verstrooid bleef meester Jobsen de aan. dacht vragen voor zijn slingerende rechterarm. Nu, wie kan dat lezen Zóó moei lijk is liet niet. Eindelijk steekt Pietje van den sla ger z' vinger op Wél vent i Ik durf niet goed., Wat, durf je niet goed, kom voor uit, zeg op, gauw. Nog aarzelde Pietje even, om er dan plotseling uit te brengen Dat 's de staart van onze bonte, als de vliegen zé plagen Onnoodig hieraan toe te voegen, dat de inspecteur een ernstig onderhoud onder vier oogen met meester Jobsen had en dat de arme platlelandspaeda- goog weldra in aanmerking kwam voor zijn pensioen. Dat was nu zijn belooning voor meer dan vijftig jaar- moeite Bioscoop- en Uitvoering Aankondigingen. Vrijdag, Zaterdag en Zondag Bioscoop De Haan, H.-hoef de film „De Privé Secretaresse." Zaterdag en Zondag in zaal Kossen, Spoor- buurt de film „De Regimentsdochter." Zaterdag in de zaal Bruul de Bouwvakar beidersfilm „Het leed der Millioenen." Zondag in Concordia H.-hoef uitvoering van „Zang en Vriendschap." Zondag in zaal Tijsen Den Oever uitvoe ring van de zangvereenlging „Excelsior."

Wieringer courant | 1932 | | pagina 3