NI STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER'' Apt: H.KAAN Hippolytushoef, Telef.49. 23e JAARGANG VRIJDAG li MAART 1932. No. 2o BLAD VOOR NIEUWS- EN ADVERTENTIE WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" HET DRIEMANSCHAP. WILHELMINASTRAAT 63-67. TELEF 524. ONS STEEDS TOENEMEND AANTAL KLAN TEN IS HET BESTE BEWIJS VOOR EEN GOEDE AFLEVERING. DE WASSCHEN WORDEN FRANCO GEHAALD EN GEBRACHT. WIEKINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytnshoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 15 regels f 0.5a Iedere regel meer O.ia VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. Ons Lichaam en onze Gezondheid Phosphorus voor het behoud van het gebid. Onbeschaafde volkeren, die hun gebit niet eens verzorgen zooals wij, hebben soms op vallend weinig last van kiespijn. De Eskimo's kennen bijv. geen tandziekten, voordat zij hetzelfde voedsel begon nen te eten als de blanken. De conclusie ligt voor de hand, dat in ons voedsel bepaalde bestanddeelen niet of onvoldoende voorko men, welke noodig zijn om de tanden gezond te houden. Dr. H. Klein en dr. H. G. Kruse hebben nu aan de hand van proeven, die zich over een tijdvak van tien jaar uitstrekken, bewezen, dat die voor de tanden noodzakelij ke stof niets anders dan phosphorus is. Bo vendien zijn ook calcium en vitamine D on misbaar. Wanneer deze stoffen in voldoende hoeveelheid in het voedsel voorkomen, zullen zij ook in het bloed en daardoor weer in het speeksel komen. Het hangt van de samen stelling van het speeksel af, of de tanden gaaf blijven. Kiemen, die de tanden onder bepaalde omstandigheden aantasten, zijn er altijd wel in den mond aanwezig, doch als het speeksel de juiste samenstelling heeft niet te zuur of te alkalisch en met een vol doend gehalte aan phosphorus, calcium en vitamine D worden de tanden hierdoor vol ledig beschermd. De voedingsmiddelen die in verband hiermede worden aanbevolen zijn melk, eieren, bladgroenten als spinazie en kool en vischoliën als levertraan bv. De oude stelling, dat suiker en zetmeel slecht voor het gebit zijn is in zooverre juist dat daar door de andere voor het gebit gunstige voe dingsmiddelen op den achtergrond worden gedrongen. Wanneer de vereischte stoffen echter in voldoende hoeveelheid aan het li chaam worden toegevoerd, kunnen sulkers en zetmeel op zich zelf geen kwaad doen. PARIJSCHE MODEBRIEF. WAT ZULLEN WE IN HET VOORJAAR DRAGEN Vlotte, practische, korte manteltjes. Lente, de mooiste en heerlijkste tijd van FEUILLETON Korte Inleiding. Een deftig uitziend man zit in het Spaan- sche stadje Cordova voor het café „De Groo- te Kapitein." Hij wordt aangesproken door een vuile be delaar, die om een aalmoes smeekt, doch ruw wordt afgewezen. Toen fluisterde de bedelaar „kent u dokter Essley en verwij derde zich toen haastig. De deftige caballero, Manfred geheeten. stond op en ging den bedelaar achterna. Hij volgde hem door nauwe vuile straten en op de brug met zestien bogen haalde hij de stakker in. De bedelaar scheen verwacht te hebben, dat de caballero hem zou volgen, keek spiedend om zich heen en zei toen ern stig „je moet dien Essley opzoeken. Het is niet zonder reden, dat ik je datvraag, Man fred Nog voor dat Manfred kon antwoorden, was een politieagent in 't zicht gekomen, en de bedelaar veranderde plots weer van tak- tiek, en begon te klagen en om een aalmoes te smeeken. No. 2. Hond, zei de politie-agent, die zijn ru we hand zwaar liet neervallen op den schou der van den bedelaar, dief, wat, moet jij een heer beleedigen. Hij sloeg zijn armen over elkaar en keek den bedelaar na, die zich zoo snel mogelijk verwijderde. Toen wendde hij zich tot Man fred. Ik heb dezen man al eerder opgemerkt, excellentie. Ik hoop u voorgoed van hem ver lost te hebben. Hij doet geen kwaad, zei Manfred. Nu, maar ik heb al heel wat fatsoenlijke heeren van dit zwijn moeten verlossen, zei de politie-agent, die zijn enorme snor omdraai de. En de hemel weet, dat mijn loon gering is dat het leven hard is met drie hongerige monden, die gevuld moeten worden en dan het jaar Frisch, opbloeiend leven, stroomen van kracht die gaan door plant, mensch en dier. Zou men er in dezen tijd niet graag jong en aantrekkelijk uitzien De alleraar digste korte manteltjes die men ons dit sei zoen brengt, schijnen als voor dit doel ge schapen te zijn. En bovendien lijkt het wer kelijk, alsof de Mode ditmaal een weinig re kening heeft gehouden met den nood der tijden. Zoo'n modern, heel kort jasje, kost ten eerste niet veel aan stof. En ten tweede is het geoorloofd 't op elk soort japon of rok te dragen, in elke denkbare kleur. Draagt men zoo'n manteltje bij een rok van dezelfde stof, zoo heeft men een officieel mantelcostuum. Maar eigenlijk is dat de be doeling niet. De laatste mode wenscht een weinig min der degelijkheid en geeft daarom den voor keur aan een costuumpje in meerdere kleu ren. En zoo zien we dus manteltjes in lichte levendige kleuren op donkere rokken en don kere, stemmige jasjes op lichte toiletjes. De laatste modellen zijn dikwijls zeer kort, nauwelijks even over de taile vallend. Soms zijn zij gemaakt als een bolero, maar dik- DE ZUIDERZEEWERKEN. wijls worden ze met een band afgezet, die een ceintuur vormt en met een knoop gesp gesloten wordt. Behalve door kleuren bereikt men ook een aardig effect met weefsels waardoor een zij den draadje loopt, hetgeen ze een zekere glans verleent. In het heel vroege voorjaar komt in de eer ste plaats bont in aanmerking ter garnee ring van deze kleedingstukken. Gelukkig maar, dat breitschwantz en astrakan, die er zoo bijzonder geschikt voor zijn, tegenwoor dig zoo goed en zoo mooi worden nagemaakt. Bij een jasje in sterke kleur kiest men het bont in de tint van den donkeren rok, welke gewoonlijk zwart of donkerbruin zal zijn. In plaats van een bontversiering staat het ook heel aardig de revers van stof te nemen in de kleur van den rok. In stel mij voor, een donkerblauwen lakenschen rok, een licht blauw manteltje met donkerblauw zijden re vers. Daarbij een donker blauw strooien hoedje en ik vind 't een ideaal costuum pje voor een blond Hollandsch meiske. Maakt men zoo,n zelfde manteltje meer gekleed, zoo kan het voor 's avonds dienen. Dan is het van satijn, fluweel, of van de stof der japon. Dikwijls kan men in een oud of ouderwetsch geworden toilet nog genoeg stof vinden om er zoo'n vlot jasje van te maken. En heel veel werk is het ook niet WILHELMINA. AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN. Op Woensdag 6 April 1932, des voormid dags te 11 uur, zal door den directeur-gene raal der Zuiderzeewerken, onder goedkeu ring van den Minister van Waterstaat, in het gebouw der Zuiderzeewerken te 's-Graven- hage, Zeestraat 102, worden aanbesteed het bouwen van een vak gewapend beton- scherm langs een gedeelte van den Bierdijk, aan de noordzijde van het eiland Wieringen. met bijkomende werken, behoorende tot de zee- en oeverwerken in de provincie Noord hollen. Raming f 8000. Het bestek No. 147 Z.W. ligt na 23 Maart 1932 ter lezing aan het Ministerie van Water staat en aan het bureel der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage, Zeestraat 102, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der aan de voet daarvan vermelde kosten, te beko men bij de Algemeene Landsdrukkerij, te 's-Gravenhage. Behalve voor gegadigde, te 's-Gravenhage woonachtig, zal de toezending van gewensch- te exemplaren geschieden door tusschen- komst van de kantoren der posterijen ter plaatse, tot welke men zich eveneens kan wenden voor bestelling daarvan. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den ingenier bij de Zuiderzeewerken ir. J. F. R. v. d. Wall, Zeestraat 102, 's Gravenhage, en den technischambtenaar bij de Zuiderzee werken J. L. Schut, te Hippolytushoef. De nota van inlichtingen ligt op 30 Maart 1932 ter inzage aan voornoemd bureel der der Zuiderzeewerken. AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN. Op Woensdag 6 April 1932, des voormiddags te 11 uur, zal door den directeur-generaal der Zuiderzeewerken, onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, in het gebouw der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage, Zeestraat 102, worden aanbesteed het bouwen van 5 dijkmagazijnen op den afsluitdijk der Zuiderzee tusschen Wieringen en Friesland. Raming f 22.500. Het bestek no. 142 Z. W. ligt na 23 Maart 1932 ter lezing aan het Ministerie van Water staat en aan het bureel der Zuiderzeewerken te 's Gravenhage, Zeestraat 102, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der aan de voet daarvan vermelde kosten, te beko men bij de Algemeene Landsdrukkerij, te 's-Gravenhage. Behalve voor gegadigde, te 's-Gravenhage woonachtig, zal de toezending van gewensch- te exemplaren geschieden door tusschen- komst van de kantoren der posterijen ter plaatse, tot welke men zich eveneens kan wenden voor bestelling daarvan. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den ingenier bij de Zuiderzeewerken ir. J. F. R. v. d. Wall, te 's Gravenhage, den ingenieur b.d. Zuiderzeewerken ir. J. C. N. Ringeling, te Den Oever, en den ingenieur b.d. Zuiderzee werken F. J. B. G. Geers, directiekeet Korn- werderzand. De nota van inlichtingen ligt op 30 Maart 1932 ter inzage aan voornoemd bureel der der Zuiderzeewerken. W1ERINGERMEERPOLDER. AANBESTEDING Vanwege den directeur-generaal der Zui derzeewerken is Woensdag aanbesteed den aanleg van wegen van Sluis III naar Sluis IV en van Sluis IV naar Sluis V met bijkomende werken. De raming was f 150.000. Laagste inschrijver was de heer W. H. Klos te Wieringen voor f 107900. spreek ik nog niet eens over de moeder van mijn vrouw, die op alle feestdagen mee komt eten en die meegaat naar de stierengevech ten. En dat is een van die trotsche Andalu- sische vrouwen, die een plaats van twee pe seta's in de schaduw moeten hebben. Ik heb geen rioja meer geproefd sinds het feest van Manfred stopte dezen bedelaar met een uniform aan, een peseta toe, Samen liepen ze naar het einde van de brug en de agent sprak verder over de huiselijke moeilijkhe den. Hij deed dat alsof het vanzelf sprak en op dien vrij moedigen toon, dien men nergens in de wereld vindt als alleen in Spanje. Nog even bleven ze bij den ingang van de ka thedraal staan praten. Uwe excellentie komt niet uit Cordova? vroeg de agent. Ik kom uit Malaga, zei Manfred zonder aarzelen. Mijn zuster trouwde indertijd met een visscher uit Malaga, zei de politie agent. Haar man verdronk en nu is ze huishoudster bij een mijnheer, wiens naam ik vergeten ben. Het is een godvruchtige vrouw, maar ze is erg egoïstisch. Is uwe excellentie wel eens in Gibraltar geweest Manfred knikte. Hij stelde veel belang in eenige toeristen, die eens een kijkje namen bij den Puerto del Pardon. Eén van de toeristen kwam op hen toe. Het was een man van middelmatige lengte, maar hij was zwaar gebouwd. Zijn gelaat was een ondoorgrondelijk masker en in zijn houding legde hij een groote reserve aan den dag. Kunt u mij wijzen waar de Paseo de la Gran Capitan is vroeg hij in slecht Spaansch. Ik moet juist dien kant uit, zei Man fred hoffelijk. Als u mij de eer zoudt willen aandoen, mij te vergezellen Ik zou u zeer dankbaar zijn, antwoordde de toerist. Zij spraken eenigen tijd over allerlei onder werpen. Je moet meegaan naar Essley, zei de toerist plotseling in perfect Spaansch. Vertel me eens wat van hem, zei Man- BINNENLANDSCH NIEUWS. DE GOEDKOOPE TULPEN. In Engeland toch duur. In Nederland zijn de tulpen schreeuwend goedkoop, in Engeland worden zij stevig be taald. De hooge invoerrechten maken n.1. de tul pen zoo duur, dat een bosje in Nederland voor 12 cent ingekocht, in Engeland minstens 60 cent moet opbrengen. De tulpen-aan voeren zijn zeer groot, doch slechts pLm. 20 van den aanvoer kan worden gezonden naar Engeland. Opvallend is echter in den laatsten tijd, dat de z.g.n. straathandel in tulpen sterk toe neemt, hetgeen thans eenigermate medewerkt aan een verkoop van het product, al is de prijs laag. DOOR EEN VALLENDEN MUUR GEDOOD. Maandagmiddag omstreeks drie uur heeft te Asten (N.Br. een ernstig ongeluk plaats fred. Gonzales en jij, Poiccart hebben mijn nieuwsgierigheid opgewekt. Het is een belangrijke zaak, zei Poiccart ernstig. Essley is dokter in één van de voor steden van Londen en ik bespionneer hem al eenige maanden. Hij heeft een klein prak- tijkje, maar hij doet er niet veel aan. Klaar blijkelijk heeft hij nog wat anders om han den en zijn geschiedenis is vreemd genoeg. Hij heeft gestudeerd in Londen en toen hij zijn graad had, vertrok hij naar Australië met een zekeren Henley, Henley was een hopelooze mislukking en hij had nauwelijks zijn examens kunnen afleggen, maar de twee mannen waren goede vrienden en dat zal er dan ook wel de reden van zijn, dat ze samen hun geluk wilden probeeren in Australië. Geen van beiden had Familie, behalve Hen ley, die nog ergens in Canada een rijken oom had, dien hij echter nooit sprak. Toen ze in Melbourne aankwamen trokken ze het land in, want ze schenen zoo'n idee te hebben, dat er misschien nog wel goud te vinden zou zijn er waren in dien tijd namelijk pas nieu we goudvelden ontdekt. Ik weet niet, waar de goudvelden waren, maar het duurde drie maanden vóór Essley daar aankwam en toen was zijn metgezel onderweg overleden. Hij schijnt pas drie of vier jaar geleden met zijn praktijk begonnen te zijn, ging Poiccart voort. Wij weten precies hoe hij van kamp naar kamp is getrokken en hoe hij hier wat heeft gegraven en daar wat heeft ge speeld en algemeen bekend stond als dokter S. Eerst toen hij West-Australië bereikte, deed hij een poging om zichzelf als arts te vestigen. Hij had een eigenaardige praktijk het was niet direct eerste klas maar het bracht blijkbaar veel geld in het laadje. Hij verdween uit Coolgardie in 1900 en pas in 1908 dook hij weer op in Engeland. Zij hadden den Paseo nu bereikt. Het was nu veel drukker op straat, dan toen Man fred den bedelaar had achtervolgd. Ik heb hier kamers, zei hij, kom binnen en drink een kop thee. Hij bewoonde een flat boven een juwellel in de Calle Moreria. Het was een goed ge meubileerde woning en het licht was er uit stekend. Toen zij binnen gekomen waren, zette hij een zilveren keteltje op een electri- sche kachel. Is de tafel voor twee gedekt vroeg Poiccardt. Ik krijg bezoek, zei Manfred met een glimlach. Soms wordt het bedelen voor Leon zulk een ondraaglijke last. dat hij met den trein naar Cordova komt als een zeer respec tabel mensch, dat verlangt naar een beetje luxe ennaar een paar verhalen. Vertel verder, Poiccart. De „toerist" ging in een makkelijken stoel zitten. Waar was ik ook weer gebleven O ja, dokter Essley verdween uit Coolgardie en na dat niemand acht jaren iets van hem had gehoord, dook hij op in Londen. Wat is daar voor buitengewoons aan Niets. Hij schijnt in relatie getreden te zijn met een soort modernen Napoleon.. Een zekeren kolonel Black soms vroeg Manfred, die zijn wenkbrauwen optrok. Poic cart knikte. Dezelfde, zei hij. Essley schijnt het goed te hebben, eensdeels dank zij allen cliënten, die hij zijn collega's heeft afgestolen en deels ook dank zij de recommandatie van Napoleon. Den eersten keer dat hij mijn aan dacht trok Er werd aan de deur geklopt en Manfred hief waarschuwend zijn vinger op. Hij liep de kamer door en opende de deur. De con- gierge stond in de gang met zijn pet in de hand en achter hem, op de trap, stond een vreemdelingklaarblijkelijk een Engelsch - man. Daar is een heer om uwe excellentie te spreken, zei de conciërge. Mijn huis staat tot uw beschikking, zei Manfred in het Spaansch. Mijn Spaansch is niet erg schitterend, antwoordde de man op de trap. Wilt u binnenkomen, vroeg Manfred in het Engelsch. De bezoeker was een man van ongeveer vijftig jaar. Hij had lang grijs haar en zijn zware wenkbrauwen en uitstekende onderkaak gaven aan zijn gezicht iets te- rugstootends. Hij droeg een zwarte jas en had een grooten flambard van zacht vilt in zijn gehandschoende hand. Even later keek gehad dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Omstreeks dien tijd was de landbouwer Aarts, die zijn boerderij heeft aan den Dijk, met behulp van zijn vrouw en een buurman, een zekeren H., bezig een oude muur van zijn hoeve af te breken. Plotseling stortte de muur in. Aarts en zijn echtgenoote werden door het vallend puin bedolven. Aarts moet onmiddellijk dood zijn geweest, terwijl zijn vrouw eenige oogenblikken later aan haar wonden overleed. Het echtpaar laat kinderen in onverzorgden toestand achter. Krankzinnige stoort de mis in een R.K Kerk. Donderdag j.1. werd na drie maanden uit de strafgevangenis te Breda ont slagen een 23-jarige man uit Etten, die wegens mishandeling gezeten had. De pas verkregen vrijheid en de naderen de lente waren meer dan de zoo juist in de burgermaatschappij terugge keerde verdragen kon. De buitenge wone vreugde over zijn terugkeer in eigen huis en dorp gaf hij door groote luidruchtigheid te kennen, waarin zijn jeugdige echtgenoote en twee kleine kinderen deelden. Langzamerhand sloeg echter deze luidruchtigheid in kwaadaardigheid over, waarbij de man zijn vrouw en kin deren te lijf wilde. Zaterdagnacht werd het, blijkens een bericht in „de Tel." zoo erg, dat de buren de hulp van de marechausseé van Etten moesten inroepen, daar de man op ergerlijke wijze zijn 22-jarige vrouw trapte en sloeg. De marc-chau- sée bemerkte, dat de man vermoede lijk krankzinnig geworden was. Zij riepen dr. Mol uit Etten ter assislen- tentie, waarna de man eenigszins tot kalmte kwam. Zondagmorgen heeft hij echter het huis verlaten en zich naar het dorp St Willebrord begeven. Hier heeft hij zich toegang verschaft tot de sacrisiiie der R.K. kerk en is daarna t ot het hoofdaltaar doorgedrongen, alwaar een geestelijke de Hoogmis deed voor de kinderen, die onder dien dienst hun eerste communie zouden hebben. De geestelijke kon den man niet ver wijderd krijgen integendeel, de in dringer legde zijn hoofd op het altaar en hinderde den priester zeer in zijn handelingen. Deze ongehoorde daad veroorzaakte in de kerk groote consternatie. Vele geloovigen verlieten in aller haast de kerk, zelfs de kinderen, voor wie deze speciale Mis gehouden werd, bleven niet op hun plaats. De rijksveldwachter van St. Wille brord slaagde er echter in den ;man te verwijderen, zoodat de rust in de kerk spoedig was hersteld. Zondagmiddag is de patiënt onder sterke politiebegeleiding naar het krankzinnigengesticht „Voorburg" te Vught vervoerd. Zijn herkregen vrij heid was dus slechts van enkele dagen! Een moeilijke arrestatie. Maandagavond werden een jongen en eers meisje die in de Wilhelmina- straat te Asten liepen lastig gevallen hij de kamer rond en toen zei hij Mijn naam is Essley. Hij legde veel nadruk op de „s" zoodat er een eigenaardige sissende klank ontstond. Dokter Essley, herhaalde hij, alsof hij op de aanwezigen indruk wilde maken. Manfred bood hem een stoel aan, maar hij schudde zijn hoofd. Ik blijf liever staan, zei hij kortaf. Als ik zaken heb af te handelen, dan sta ik lie ver. Wantrouwend keek hij Poiccart aan. Mijn zaken zijn van zeer vertrouwelijken aard, zei hij scherp. Mijn vriend heeft mijn algeheele ver trouwen, antwoordde Manfred. Essley knikte en begon Ik meen te weten dat u een wetenschap pelijk onderlegd man bent en dat u een groo te algemeene kennis hebt van Spanje. Manfred haalde zijn schouders op. Men beschouwde hem inderdaad als een weten schappelijk man en onder den schuilnaam „De la Monte" had hij een boek uitgegeven over de moderne misdaad. Daarom ben ik naar Cordova gereisd, zei Essley. Ik heb hier ook nog andere za ken, maar die zijn niet van zoo groot belang. Hij keek om zich heen naar een stoel en Manfred bood hem een zetel aan tegenover zich. Hijzelf zat met zijn rug naar het raam. Mijnheer De la Monte, zei de dokter, die voorover leunde, met zijn handen op zijn knieën, u bent expert op het gebied van de misdaad. Ik heb er een boek over geschreven, zei Manfred, en dat is niet hetzelfde. Daar was ik al bang voor, antwoordde Essley botweg. Ik was er ook bang voor, dat u geen Engelsch zou spreken. Nu wil ik u openhartig een vraag stellen en ik verzoek u, mij er ook openhartig op te willen antwoor den. Gaarne tot uw dienst als het mij moge lijk is, zei Manfred. De dokter wreef zich ner veus in zijn handen, toen zei hij Hebt u wel eens gehoord van de „Vier Rechtvaardigen Even was het stil. (Wordt vervolgd.>

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1