23e JAARGANG DINSDAG 22 MAART 1932. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET DRIEMANSCHAP. J. PEUTE - ZANDVAART 78 - BREEZAND N.H. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. pzrV2 pond WE HOUDEN HET STIL VI7ANNEER men verschillende menschen beoordeelt naar hun mate van verle genheid of vrijmoedigheid, ontdekt men toch wel frappante verschillen. Er zijn menschen, die er met ongeveinsde vrees verschrikkelijk tegen opzien een volle zaal binnen te gaan, omdat ze dan den in druk krijgen, dat iedereen dan naar hem of haar kijkt, zoodat hun optreden zóó schuch ter is, dat het schijnt, alsof ze tegen iedereen willen zeggen. Excuseer, dat ik ook op de we reld ben. Anderen treden een volle zaal binnen met een losheid en een gemak van bewegen, als of ze de gastheer zijn en de eigenaar van de zaal en alsof ze het gezelschap even komen veroveren. Er zijn menschen, die altijd bedeesd zitten te fluisteren in de tram en er zijn anderen, die meenen, dat alle passagiers van het ge sprek moeten kennis nemen. Er zijn menschen die het nooit zouden dur ven, op straat een kennis, dien zij dringend moeten spreken, aan te roepen en hem dan maar liever tien minuten achternaloopen, totdat ze hem hebben ingehaald of niet, doch onder schippers is het gebruik, al hun ge sprekken op luiden toon te voeren, roepende van de schuit naar den wal en omgekeerd, en ze schijnen daarbij den indruk te hebben, dat ze langs een ondergrondschen telefoon kabel spreken en dat niemand hun gesprek ken verder kan opvangen. Een kwestie van gewoonte, want stadsmenschen raken er ge woonlijk hevig verlegen onder, wanneer ze op straat hun stemgeluid een weinig verhef fen. Dan meenen ze, dat ze opeens de aan dacht van de geheele wereld hebben aange trokken en iedereen naar hen kijkt en luis tert. Alzoo niet met schippers als in dit geval, wier schuiten elkaar in de haven moesten voorbijvaren. De schuiten waren nog wel vijftig meter van elkaar, toen de eigenaren ontdekten, dat ze elkaar kenden en onmid dellijk begonnen ze elkaar toe te schreeu wen. De schepen passeerden elkaar en nog steeds duurde 't geanimeerde gesprek voort. En reeds waren de booten alweer ver van el kaar verwijderd toen de een den ander nog vroeg En hoe gaat het met je zoon Met Jan brulde de ander terug die is t-er vandoor gegaan, maar we houden het stil FEUILLETON. Hij handelde vlug en had steeds een ant woord klaar. Op een eens door hem geno men besluit kwam hij niet terug. Als de groo te bankiers hem dan officieel al niet ken den, duizenden anderen kenden hem des te beter. Zijn naam was in geheel Engeland be kend en de geheele middenstand liep achter hem aan. De kleine speculanten hingen aan zijn lippen en zijn leeningen werden steeds overteekend, soms wel twee- of driemaal. Hij had zich zelf binnen vijf jaren tot deze dui zelingwekkende hoogte opgewerkt. Precies op tijd kwam hij de directeurs ka mer binnen zijn kantoren waren gevestigd in de Moorgatestreet. Men had al algemeen verwacht dat het op de vergadering stormachtig zou toegaan. Er hing iets in de lucht en een groep men schen, die geïnteresseerd waren bij den ijzer handel Black was bezig een ijzercombina tie te vormen had zich openlijk tegen ver schillende maatregelen van Black uitgespro ken. De anderen zijn niet meer zoo zeker van hun zaak, zei de dikke, kale Fanks u hebt ons beloofd dat u hen zoudt kalmeeren. Ik zal mijn belofte houden, zei Black kortaf. Widdison, die ook bezwaren maakte, stierf toevallig, ging Fanks voort. Wij kun nen niet verwachten dat de Voorzienigheid ons weer te hulp zal komen. Black's wenkbrauwen gingen omhoog. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels Iedere regel meer f 0.50. f 0.10. BEANGSTIGEND PERSPECTIEF. Onder bovensiaanden titel schrijft „Het Huisgezin" o.m. Het rad der rationalisatie blijft draai en. Aan de Nederlandsche Spoorwegen, die ook al een slechten tijd doormaken is men op groote schaal aan het verso beren en bezuinigen. Op eenige bureaux van de hoofdad ministratie zijn machines ingevoerd, waardoor tal van werkzaamheden thans imechanisch worden verricht, met als gevolg personeelbesparing. Ook op enkele stations is daarmee een begin gemaakt. Verschillende interne commissies zijn in het leven geroepen om andere werkwijzen te overwegen en in toepas sing te brengen. Men gaat van alle kanten het bedrijf economisch drijven. Met het gevolg, dat men links en rechts menschen weg-rationaliseert. Een andere rationalisatie die met klem bepleit wordt is de samenvoe ging van kleine gemeenten. De Bezuinigingscommissie van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft daaromtrent cijfermateriaal verzameld. Er zijn in Zeeland 37, in Zuid-IIol- land 36, in Limburg en Utrecht elk 21, in Noord-TIolland 19, in Noord-Bra bant 17 gemeenten met minder dan dui zend inwoners, en er zijn er nog veel meer met duizend tot tweeduizend zie len. Alleen in Zuid-Holland zou uitslui tend aan burgemeesters, secretarissen en ontvangers een kwart millioen per jaar bespaard kunnen worden, wan neer de gemiddelde grootte der platte landsgemeenten gelijk was aan die dei Friesche 9000 zielen. En over heel het land zou dat kwart millioen eenige miUioenen worden. Nu geeft ieder toe, ook wij, dat de Spoorwegen, als do nood dringt, naar versobering zullen moeten streven, en dat die versobering bij dat bedrijf moeilijk in iets anders dan verminde ring van personeel tot uiting kan komen Ook voor samenvoeging van kleine gemeenten valt, uit rationalisaiie-oog- punt, een en ander te zeggen, al zal een gemiddelde van 9000 zielen niet ge makkelijk te bereiken zijn wanneer men het areaal der nieuwe gemeente niet uren ver wil uitstrekken. Maar men moet toch ook een open oog houden voor de keerzijde der rati- onalisalie-medalje het werkloos wor den van steeds meer menschen, het in krimpen van werkgelegenheid, het af schaffen van een aantal betrekkingen. We denken niet alleen aan de overbo dig geworden menschen, maar ook aan het komend geslacht, dat, weer talrijker dan het tegenwoordige, voor minder in plaats van ruimer werkge legenheid zal staan. Half Nederland werkloos, -- dit is het perspectief dat ons beangstig!. En hoeveel woorden men ook be steedt aan de cumulatie van beambten en functies, van salarissen en pensioe nen de cumulatie is hinderlijk, het meest nog als gevoelsfactor veel ernstiger is het verschijnsel, dat wij bij een stijgende bevolking met honderd duizend per jaar een toenemende ver mindering van werkgelegenheid tege moet gaan. BINNENLANDSCH NIEUWS. Ik houd niet van dat soort grapjes, zei hij. Sandford maakt bezwaren, maar het is een trotsche ventwe moeten hem voorzich tig aanpakken. Laat hem maar aan mij over. De vergadering werd uitgesteld, want er was niet veel met de beide groepen te berei ken en toen Black het vertrek verliet, kwam Fanks op hem toe. Ik heb gisteren iemand ontmoet, die uw vriend, dokter Essley, in Australië gekend heeft, zei hij. Zoo. Zoo. Kolonel Black vertrok geen spier. Ja, hij had hem gekend, toen hij pas in Australië was en hij vroeg me waar Essley nu zat. Black haalde zijn schouders op. Essley is in het buitenland en ik denk datmag je Essley niet? Augustus Fanks schudde zijn hoofd. Ik houd niet van dokters, die me mid den in den nacht komen bezoeken en die nooit te vinden zijn als iemand ze noodig heeft en altijd in het buitenland verkeeren. Och, hij heeft het druk, zei Black ver goelijkend. A propos, waar logeert die vriend van jou Het is geen vriendhet is een mijn- bouwkundig onderzoeker. Hij heet Weid en hij is naar Londen gekomen voor z&ken, be trekking hebbende op mijnen. Hij logeert in het Temperance hotel, in Bloomsbury. Ik zal het Essley zeggen als hij terug komt, zei Black. Teruggekeerd in zijn privékantoor, verzonk hij in diep nadenken. Het ging kolonel Black niet voor den wind. Men noemde hem milli- onnair, maar zijn rijkdom bestond voorname lijk uit papier. Uiterlijk had hij heel wat be reikt, maar contant geld of waardepapieren bezat hij niet. Hij had met groot succes maat schappijen opgericht, maar het had hem heel wat gekost. Millioenen waren door zijn handen gevloed, maar er was weinig van Hcpelooze verdeeldheid bij deu Boterafzet. Verschenen is het jaarverslag 1931 van (le Brabantsche Zuivelexportver- eeniging, waarbij de Cooperticve Bra bantsche Botermijn te Roosendaal is aangesloten. Het aantal leden bedroeg 25 fabrieken Uit het jaarverslag stippen we aan „Omdat Nederland boter moet expor teeren en er in het buitenland geen be hoorlijke prijzen te maken zijn, gaat de export-boter loodzwaar drukken op de binnenlandsche markt. Pogingen worden in het werk gesteld, o m ten minste in eigen land nog een behoor lijken prijs te kunnen handhaven, wel ke pogingen vermoedelijk wel zullen mislukken door de hopelooze verdeeld heid bij de producenten in zake den botera fzet. Het jaar begon met prijzen van rond f 1.60, daalde in Maart en April tot f 1.45 en in Mei en Juni tot f 1.30 daai na trad herstel in. In het vierde kwar taal was de prijs echter nog slechts f 1.20. Het. gemiddelde over 1931 ligt 32 ct. per kg. of bijna 20 pCt. lager dan in 1930 en 67 cent of bijna 33 pCt. dan in 1929. Deze prijsdalingen zijn nog niet catastrofaal; het ergste zijn de bui tengewoon slechte vooruitzichten" zoo besluit het verslag. AUTO-BOTSING. Een tienjarige jongen, gedood. Drie personen bewusteloos. Zaterdagmorgen reed even voorbij het dorp Ilommerts (Fr.) een auto, be stuurd door den heer M. Douma, wagen maker te Sneek, waarin zich tevens zijn vrouw en twee kinderen bevonden op weg Tiaar Harderwijk. Bij den dwars weg naar Woudsend kwam de wagen in botsing met een vrachtauto. Het on- veer 10-jarig zoontje werd onmiddellijk gedood. Het dochtertje bekwam een hersenschudding, terwijl de man en de vrouw gewond werden. In bewuste- loozon toestand zijn de laatste drie naar het St. Antoniusziekenhuis te Sneek overgebracht. De oorzaak van het ongeluk is tot nog toe onbekend. DE KLEINE PARTIJEN. Weinig ernst bij het indienen van candidatenlijsten. Het Volk schrijft Nu het Kamerlid Lingbeek als eenig verte genwoordiger der hervormd-gereformeerde Staatspartij is afgetreden, is het centraal stembureau reeds weken lang bezig de lijst van zijn opvolgers af te werken. De een na den ander wordt door het bureau benoemd verklaard, maar achtereenvolgens bedankt elk benoemde. Het geval vestigt de aandacht op de licht vaardige wijze, waarop candidatenlijsten wel eens worden opgemaakt. Blijkbaar zet men er maar wat namen op, die in dezen of genen kring wat stemmetjes zal kunnen opleveren, maar die er geen oogenblik aan denken ook zoo noodig Kamerlid te willen worden. blijven hangen. Het was een eigenaardige contradictio in termino een oneerlijk mensch met eerlijke methodes. Zijn plannen v. aren goed en zuiver, maar een mensch kon ze onmogelijk tot uitvoering brengen. Terwijl hij zoo zat te denken, werd er op de deur geklopt. Fanks kwam binnen. Black fronste zijn wenkbrauwen, maar Fanks nam een stoel en ging bij hem zitten. Hoor eens, Black, zei hij, ik heb je wat te zeggen. Als je het dan maar vlug doet. Fanks haalde een sigaar uit zijn zak en vroeg om een vlammetje. Je hebt een geweldige carrière achter den rug, zei hij. Ik herinner me nog goed hoe je begonnen bent met een klein zaakje en je had een mannetje bij de handik bedoel een ongeoefenden helper, die het geld voor je opscharrelde. Ja, en Was dat niet die geheimzinnige Gram Neen, zijn opvolgerGram was heele- maal niet geheimzinnig. Heette zijn opvolger soms Flint Ja. Hij stierf zeer onverwacht, niet waar Dat geloof ik wel, zei Black Dat is dan alweer de Voorzienigheid, zei Fanks langzaam, en toen had jij de heele zaak. Je nam de rubbermaatschappij en de maatschappij die nog opgericht moest wor den over en de heele boel liep in de war. En daarna richtte je een tinmijn op of zoo iets en toen stierf er weer iemand, nietwaar? Ja, ik geloof het weléén van de di recteuren ik ben zijn naam vergeten. Fanks knikte. Hij wilde niet meehelpen met de oprich ting, hé Hij dreigde jou je methodes be kend te maken. Ja, het was een koppige vent. En toen stierf hij. Ja—een korte pauze hij stierf. Fanks keek Black een oogenblik vol ver Schilder en Behanger. Handel in Verf, Glas en Behangselpapieren. 1932 SCHOONMAAKTIJD IS SCHILDERST1JD 1932. Ondergeteekende bericht U hiermede, dat hij met volle energie zal blijven voortgaan tegen de scherpst concurreerende prijzen U, in deze moeilijke tijd te gemoet te komen. Vooraf dienen we eerst de lasterlijke crietiek van m'n concur renten even de kop in te drukken, door het publiek eens een woordje te laten meespreken. Leest eens onderstaande tevredenheidsbetuigingen: O. G. C. Bakker, Zandvaart verklaart dat het schilderwerk van de voor mij gebouwde dubb. woning tot volle genoegen van mij en bewoners door den heer PEUTE is afgeleverd en kunnen wij hem ten zeerste aanbevelen. C. BAKKER, eigen., KOENS en HARTMAN, bewoners. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor het zeer goede schilder werk bij het bouwen van onze woning, geleverd door J. PEUTE, schilder te Breezand. v. d. HOEVEN, Molenvaart. Auto-garage Breezand. Het schilderwerk van ons nieuwe pand, opgedragen aan den Heer PEUTE, schilder alhier, is zoowel volgens eigenaar als publiek in één woord af. M. BROERS. Nog eenige tevredenheidsbetuigingen ter inzage. 1932. BEHANGSELPAPIEREN. 1932. Wij hebben voor U ln voorraad eenige duizenden rollen uit meer dan honderd stalen van de nieuwste dessins uit de stalenboeken 1932. Dus geen rommel of restanten opruimingen. Prijzen vanaf 15 cent per rol. Met gratis bijlevering van prima plaksel. Behangsellinnen thans in ieders bereik, in prima kwaliteit, per meter 32 cent, 2 meter breed.) Grond papier per boek 15 centZinkennaal den 20 ct. dubb. vertinde nageltjes 20 cent per pak, enz. enz. Verfwaren glansverf voor binnen en buiten, le soort f 1.10 per Kg. Idem 2e soort, beslist goede kwaliteit, alle kleuren f 0.85 per Kg. Grondverf, onover trefbaar f 0.55 per Kg. Lijnolie, rauwe f 0.35 per liter Carton in alle maten, extra zwaar vanaf f 0.18 per Meter. Waterverf voor gangen en keukens, in elke hoeveelheid, geen pondsprijzen, doch f 0.30 per Kg. Alle geleverde goederen zijn gegarandeerd zuiver, dus niet goed, geld terug. Speciaal adres voor uw glaswerk in elke combinatie en kleur. Onze leus is en blijft „Leven en laten leven." P.S. Woont gij te ver Zendt even briefkaart en wij staan U Beleefd aanbevelend J. PEUTE, gratis ten dienste. Schilder en behanger, Zandv. Breezand. Blijkbaar was des heeren Lingbeek's partij terecht van meening, dat er geenerlei kans was meer dan één candidaat verkozen te krijgen en heeft zij nu maar wat verdere namen achter hem aangeplakt, zonder de bedoeling, dat die ook wel eens benoemd verklaard zouden kunnen worden. De zaak geeft een al zeer geringen indruk van den ernst van sommige candidatenlijs ten en vormt een aansporing te meer om niet aan prutspartijtjes stemmen te verspil len. Klop ze gedurende het drogen tel kens voorzichtig om ze zacht en los te houden. Wanneer men dit met twee personen doet, klopt men in verschil lende richtingen, vooral niet te lang in één richting, om te voorkojnen, dat er in het midden een gat komt. Men klopt de deken van tijd tot tijd dubbel, en houdt deze bij het kloppen nooit bij de punt vast. VAN ALLES WAT. SCHOONMAAK-WENKEN Wollen dekens. Week wollen dekens in 'n lauw vet sop van ammoniakzeep. De kleuren van de randen zijn jneestal sterk en bestand tegen de ammoniak uit de zeep (ammoniak wordt overigens al leen voor ongekleurde wollen stoffen gebruikt). De dekens krijgen door ammoniak zeep een heldere tint en blijven zacht en wollig Wasch ze tweemaal en spoel ze eenige malen in lauw water, druk ze uit, wring ze niet. Zorg dat er geen zeep in blijft, daar ze dan kleverig worden. Klop ze voorzichtig uit, bor stel ze met een schoonen (liefst nieu wen) borstel uit, bijv. een grooten na gelborstel, en hang ze te drogen, indien het mogelijk is, liefst buiten. wondering aan. Dokter Essley behandelde hem. O, dat kan wel. En hij stierf, nietwaar Black boog zich over zijn schrijftafel heen. Wat bedoel je vroeg hij. Wat heb je te zeggen over mijn vriend Essley Niets, alleen dat de Voorzienigheid jou nogal eens geholpen heeft, zei Fanks. De lijst van je successen heeft veel van een dooden- lijsten je hebt Essley ook eens naar mij toe gestuurd. Toen was je immers ziek. Ik was ziek, zei Fanks grimmig, en ik bezorgde je toen ook tamelijk veel last. Hij sloeg de asch van zijn sigiaar af. Black, ik trek me terug uit jou zaken. Black lachte. Lach jij maar, Black. Ik heb geen zin in geld dat te veel gekost heeft. Beste kerel, trek jij je maar terug, zei kolonel Black, maar ik zou wel eens willen weten waarom je zoo plotseling verdenking hebt opgevat. Heeft iemand je gewaar schuwd Fanks schudde zijn hoofd. Nog niet, zei hij. Een halve minuut zaten zij elkaar aan te kijken en die tijd duurde zeer lang. Ik trek me terug, herhaalde Fanks. Ik geloof dat mijn aandeel in de zaken een hon derdvijftigduizend pond waard is en dat aan deel kun je van me koopen. Je verbaast me, zei Black ruw. Hij opende een lade van zijn schrijfbureau en haalde er een groen fleschje en een veer uit. Die arme Essley, glimlachte hij, hij zwerft door Spanje om oude Moorsche par fums te vinden.wat zou hij schrikken als hij wist wat jij van hem denkt. Black deed de kurk van het flesch en stak er het veertje in. Toen rook hij aan het veertje. Wat Is dat vroeg Fanks nieuwsgierig. BUITENLANDSCH NIEUWS. Droevig einde van 'n multimillionnair De bekende multi-milionnair George Eastman, Voorzitter van den raad van beheer der Eastman Kodak Cy., (Amerika) heeft zich volgens Ti bericht uit Rochester met een revolver gedood. Eastman, die 77 jaar oud was, was sedert geruimen tijd lijdend en zijn geneesheer vermoed, dat hij de daad in een aanval van zwaarmoedigheid heeft gepleegd. Eastman heeft in zijn leven belang rijke bedragen voor weldadighheids- en sociale doeleinden geschonken. Het ,ermogen van Eastman wordt op 500 millioen dollar geraamd. De uitvinder van de Kodak George Eastman, de uitvinder van de naar heb genoemde Kodak-fotografie toestellen vond op 26-jarigen leeftijd de Als als antwoord hield Black het veertje vlak bij den neus van zijn tegenstander. Ik ruik niets, zei Fanks. Met een snelle beweging stak Black ~Tïtït veertje tusschen de lippen van den ander. Hier.schreeuwde Fanks en toen viel hij als een blok op den grond. Constabel Fellowe Frank Fellowe stond op toen hij de bij tende stem van den sergeant van dienst hoorde. Ja sergeant zei hij op vragenden toon. Hij wist dat er iets onaangenaams kwam. Sergeant Gurden sprak zelden tegen hem, tenzij hij hem een berisping had te geven. De sergeant was een man met een schraal gezicht, die altijd zijn tanden ontblootte wan neer hij in een minder aangename stemming was en er was geen grooter contrast denk baar dan de lange knappe constabel en het verschrompelde kereltje dat achter de tafel zat. Sergeant Gurden was altijd even bleek en door zijn zwarte snor kwam dat nog meer uit. Niettegenstaande het feit dat hij zeer krachtig was, zag hij er uit als een vogelver schrikker en de sergeant was in meer dan één opzicht een zeer onaangenaam mensch, Fellowe kon de tanden van zijn meerdere tellen toen hij tegenover hem stond. Er is alweer een klacht over jou binnen gekomen, zei hij, en als dat nog eens voor komt, dan zal ik er den commissaris van in kennis stellen. De constabel knikte eerbiedig. Het spijt mij erg, sergeant, zei hij, maar wie heeft er geklaagd Dat weet je even goed als ik, beet de man achter de tafel hem toehet gaat weer over kolonel Black Even kwam er een zwakke glimlach om de lippen van Fellowe. Hij wist er iets van hoe bezorgd de sergeant voor den kolonel was. (Wordt vervolgd.!

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1