WYRINCK - LAND. Nadruk verboden. (vervolg) m. De afdrukken van situatie-kaartjes van „Kooltuinen" en „Strude" kwamen te laat binnen om te worden opgenomen. Het is daarom, dat wij de beschrijving er van ook tot een volgend nummer laten liggen. Wij zullen voor heden den omtrek nader ver kennen. Diep tot het hart van Kinnemer-heim, tot de sterkte Vroonen (beteekend „Keer-punt") thans St. Pancras, strekte achter den duin voet het waddengebied zich uit. Ebbe en vloed lagen hier-over tweemaal per etmaal hunnen weg af en lieten er slib en zand 'en meegevoerde resten van zeeplanten en zee dieren achter. Hel is het „Reecker-wad," behoorende tot 't Reecker-gebied't Reeckerland ook „d'rechter-land" beter bekend als „Drechter- land". Het is Regi- of Regeerings-gebied, thans meer bekend als Kroondomein. Meer Noorderlij k ligt, daaraan grenzende, het Kogge of Kaag-gebied en heette „des Cagher-wadden," later de „Schagerwadden." De Westfrieschedijk is tot „Kai-ende" of „Kai-ens" (later „Keins") over de Schager wadden aangelegd geworden. Het Noordelijk gedeelte vormde het Noordelijk randgebied van Wyrinckland. Hier komen wij onder de meest Westelijk vooruit geschoven Friesche volksstammen. De grenspunten, „de Horns", van hun ge bied, zijn nog bekend als „de Lutje-Horn" (Zuidpunt Lutje-waard), „de Brêê-Horn" (benoorden Wieringen), „de Schuut- of Schuithorn" (bewesten Wieringen). de „Schudl- of Schuilhorn" (omtrek hoek Ewijcks-weg-Kleiweg in Anna Paulowna waar naar nog de hofstede „Schulhorn" is ge noemd). de Bier-singeler-horn (later Barsin- gerhorn) en de Kuul- of Coul-horn (later Kolhorn) Achterom liep de Morre-beek tot „Oost Morre" in de richting Zuidelijk van het te genwoordige „Sluis I." Over het geheele gebied vindt men de spo ren van storm-vloed-perioden, en van den heen en weêrgang van het dagelijksch getij. Overal de bekende zand- en sliblagen, laagje na laagje opgebouwd door ebbe en vloed, en daar tusschen dikkere lagen van saamgeper- ste zee-gewas- en zeedier-resten, op ongere gelde tijden door stormvloeden aangebracht. Hier en daar, in het meer Zuidelijk wad dengebied meer sporadisch, op Wieringen daarentegen zeer veelvuldig voorkomend, keileem-afzettingen, waartegen strandvor- ming heeft kunnen plaats hebben. Achter deze strand-vorming de door opstuiving ge- GEMEENTE WIERINGEN. AFSLUITDIJK SPOEDIG GEREED. Bezichtiging mogelijk voor het publiek. -- Toegangsprijs ten bate van het Nationaal Crisis- Comité. Men meldt Met. toestemming van den minister van Waterstaat en daartoe in staai gesteld door de welwillende medewer king van den dienst der Zuiderzeewer ken, wordt aan het Nederlandsche pu bliek voorloopig de gelegenheid gebo den, een steentje bij te dragen tol hei werk van het Nationaal Crisis-Comité e% daarbij tevens een aangenamen er: leerzamen dag bezorgen. Binnen enkele dagen n.1. zal de af sluitdijk, van de Noordhollandsche zij de tot aan de laatst open gebleven geul gereed komen en zal men in de gelegen heid zijn van nabij dit werk te kunnen aanschouwen en tevens de werkzaam heden voor het dichten van de laat ste geul, welke terstond na Paschen zul len aanvangen, gade te slaan. Een klei ne toegangsprijs zal daarbij ten bate van het N. C. C. geheven worden. Voor voetgangers, wielrijders en mo torrijwielen zal de afsluitdijk open gesteld worden met ingang van Zondag 27 Maart (Eerste Paaschdag) van des voormiddags negen uur tot des namid dags zes uur, voor autobussen, auto mobielen en rijtuigen van af een nader bekend te maken datum na de Paasch- dagen. Wij spreken de verwachting uit, dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken om op deze wijze de kas van het N. C. C. te helpen versterken. R.K.-Volksbond, afd. Wieringen. Zaterdag 8 April zal vanwege onze afd. der Ver. „Her vormde „zandwallen", terwijl daartusschen gelegenheid werd gevormd tot slibafzetting, thans de meest vruchtbaarste gedeelten van deze gewesten. Deze „zandwallen" vindt men achter het geheele zooeven genoemde wadden-gebied, en werden zeer dikwijls in den strijd tusschen de Kim-heimers en de Friezen, als natuur lijke verdedigingswerken benut. Hier kan men overal de natuurlijke land aanwinning op den voet volgen. Niet alléén van St. Pancras tot boven Scha- gen, doch ook bij Medemblik en vooral op Wieringen. Een doorsnee van den bodem bezuiden Hlppolytushoef o.m., wijst periode na periode van natuurlijke land-aanwinning (strand- vorming met opstuiving) aan. De verschillende aldus gevormde „wallen" liggen hier regelmatig achter elkander, pa rallel van Z.W. naar N.O., meest gevormd dus bij N.W. wind. De meest Zuidelijke wal vinden wij daar tegen den Waard Nieuwlandpolder, gedeelte lijk nog binnen het grensgebied van dien polder. Het is de „Zuid-Nesse." Daarachter de „boven-Nesse." Daarachter, gescheiden door het Hop (lees: „de Hoep"), de „bene den-Elft. Dan weder de „boven-Elft". Hier achter, in het hart van het eiland vindt men een tamelijk breede vallei (het gebied van de voormalige eendenkooien, „de Grafelijk heid toebehoorende.") Deze vallei is echter ten Westen weder begrensd door de „Rug van Zandburen." Ten Noorden van deze vallei gaat de „wal-vorming" weder regelmatig door. Daar vinden wij achtereenvolgens „de Vrij bui gt" of „Hooge burgt", „de Hooge Ba- tum", „de hoogte van Noordburem" en ten slotte „de Voorburgt." Hier komen wij tot den Grebbe-Marske-dijk. Doch achter dezen Grebbe-Marskedijk, vinden wij de „walvor- ming" nog regelmatig tot de punt van Bree- horn voortgezet. Natuurlijkerwijs zijn hier door de zee, de „wallen" afgestompt en de da len met slib gevuld. Het meest opvallende is echter, dat de be woning de landaanwinning op den voet is gevolgd. Op de „wallen" steeds steen-verza melingen en wortel-stompen, fundeering en boomresten dus, in de dalen (de „dellen" zeggen de Wieringers) de bekende rietwortel- resten. Zoo gaat dit door tot zoover de keileemaf- zettingen worden gevonden. Van Wieringen uit de Wieringermeerpolder in tot de Zuide lijken rand van het Zeug-gebied (even voor bij de haven Oude Zeug.) Hier vindt men de steenresten en boom wortels tegen de oppervlakte en de resten van rietwortels regelmatig van 1 tot 2 M daar beneden. o. J. B. (Wordt vervolgd.) wonnen Levenskracht" een propaganda feest avond in 't café van den heer Veerdig wor den gehouden. Behalve een spreker van 't hoofdbestuur zal de tooneelvereenlging St. Hippolytus opvoeren „Een Offer", tooneelspel in drie bedrijven. Ook zullen er dien avond loten worden verkocht, waarvan de trekking plaats vindt op Dinsdag 12 April a.s. De crisis en hare gevolgen. De afdeeling Wieringen der S.D.A.P. belegde Woensdag avond een openbare vergadering in „Con- cordia" waar als spreker optrad het 2de Ka merlid P. Hiemstra, met als onderwerp „De crisis en hare gevolgen." Circa 80 personen waren aanwezig. De Heer J. de Wit opende wegens ontsten tenis van den voorzitter met een enkel woord de avond, er op wijzende dat het wel wat ongelukkig trof met deze vergadering, aan gezien op drie plaatsen hedenavond te Wie ringen wat te doen is, zoodat de opkomst nog bevredigend genoemd kan worden. De heer Hiemstra, die hierop het woord verkreeg, begon er op te wijzen, dat het wel geen tegenspraak zal ondervinden, dat we in een moeilijke tijd leven. De crisis welke in ternationaal is, heeft nimmer zoo fel ge- heerscht als nu. Nimmer heeft men zooveel tegenstellingen aangetroffen in de wereld als nu. Alle voorwaarden, dat de menschheid een redelijk bestaan zou kunnen hebben zijn aanwezig. De fabrieken staan als het ware op het toppunt van productie, terwijl de grondstoffen in groote massa's voorhanden zijn. De voedselproductie is geweldig toegeno men. De vrees die Malthus heeft beheersch't, dat de aarde niet genoeg meer zou kunnen op brengen om alle menschen steeds te voeden, behoeft niet meer te bestaan. De groote vooruitgang der techniek heeft er voor gezorgd, dat de bodem steeds meer vruchtbaarder gemaakt kan worden. Niettegenstaande deze vooruitgang, zien wij dat millioenen zich niet kunnen voeden en kleeden, en reikhalzend naar werk uit zien. Onze tegenstanders hebben ons jarenlang voorgehouden, dat betere levensvoorwaarden in het kapitalistisch stelsel waren te verwe zenlijken, en zij verwezen ons dan naar Ame rika, waar de arbeiders in overgroote meer derheid niet socialistisch dachten, hooge loo- nen verdienen en korte werkdagen maakten. Het is echter veel anders uitgekomen, ook de crisis toont zich in Amerika in haar felste vorm. En het is dan ook een dure les voor de Amerikaansche arbeiders. Ook daar geen zekerheid meer voor de arbeiders. Er zijn geen woorden genoeg om het kapitalisme te geeselen. Spr. zet uitvoerig uiteen hoe de groote so cialistische voorganger Marx reeds voor 100 jaar terug heeft^ ^voorspeld, dat onder het kapitalistisch stelsel de tijden van hoog en laag conjuctuur Zfch zouden afwisselen. Het productie-stelsel wat in handen is van enkelen, houdt rekening met behoeften en omstandigheden. Wanneer wij zien, dat een teveel aan pro ductie in onzen tijd een ^*oek beteekent, ter wijl men in den tijd van Pharo in tijden van overvloed juist voor de magere jaren zorg de, dan treedt duidelijk aan den dag, welke een krankzinnige wereld wij hebben. Er zijn streken in ons land waar men een biddag houdt voor het gewas. Spr. benijdt die menschen nietze zouden practisch ge sproken een vloek aan het Opperwezen af- smeeken. Of men zou het moeten doen als in den oorlog, toen men in een bepaald land de zegen over de wapens afsmeekte, om de vijand te laten verliezen. Men zou dus in ons land voor een goede oogst kunnen bidden, doch voor mislukking in andere landen Uitvoerig staat spr. stil bij de verwerping van de pachtwet in de le Kamer, er op wij zende dat de rechtsche meerderheid het met de Christelijke beginselen niet te nauw neemt. Ook de oorzaken van de crisis wor den verschillend uitgelegd. De Heer Kersten b.v. zegt dat zij uit zonde voorkomt. Het schijnt dat boeren die bieten verbouwen het ergst hebben gezondigd want suikerfabrieken werken ook op Zondag. Als dus straks de varkens of tarwe weer wat duurder worden, dan is dat een bewijs, dat er minder gezon digd wordt. En nu zegt men nog wel, dat wij de godsdienstbestrijders zijn. Spr. heeft op een cursus van Prof. Lump- berg hooren zeggen dat een belangrijk gevolg van de crisis is de induvidueele productie. Het volgende voorbeeld werd hiervoor gebruikt. Wanneer er 100 hotelhouders zijn en kun nen b.v. op één nacht 10 menschen geen on derdak krijgen, dan meenen die 100 hotel houders, dat zij alle voor 10 personen kamer ruimte moeten uitbreiden en worden er dus 1000 kamers bijgebouwd. Zoo gaat het ook in ons huidige productiestelsel. Na den oorlog was er tekort aan scheeps ruimten, men is toen schepen gaan bouwen zonder eenig overleg, met als gevolg, dat nu onze vloot half is opgelegd. Wanneer de varkens duur zijn gaan alle boeren teelen. Er is nergens organisatie in steeds komt de inzinking. Zoolang het kapitalisme bestaat zal er steeds crisis komen. Eén lichtpunt is erhet socialistisch begin sel gaat waarheid bevatten. Er heeft een geweldige wijziging in het denken der men schen plaats. Breedvoerig zet spr. uiteen dat de massa achter de SD.A.P. en vakbeweging zal moeten komen. Ook de duizenden boeren, die nu aan de rand van den afgrond leven. Er is geen beweging, die meer gedaan heeft in ons land voor de lotsverbetering der ar beidersklasse zij staat echter nog in de min derheid, de Kath. en Christelijke arbei ders hebben het aan hun eigen te wijten zij hebben hun tegenstanders gekozen. Het eerste, waar men aan gaat trekken in slechten tijd is het loon van de arbeiders. Ook onze regeering, men zie maar naar de verlaging der ambtenaren-salarissen. Voor militairistische doelhanden is er nog genoeg. Men verwijt ons zegt spr., ook in eigen ge lederen, dat wij niet aan een spoedig geves tigd socialisme toe zijn, en dat wij meer de dokters zijn van het kapitalisme. Doch zonder het einddoel uit het oog te verliezen trachten wij binnen het raam van het kapitalisme te bereiken voor de arbei ders, wat mogelijk is. Van daar, dat de S.D A.P. de massa achter zich heeft gekregen, omdat men weet houvast te hebben, en pers pectief. Spr. besluit zijn rede met een opwek king de gelederen van de S.D.A.P. te verster ken. Van de gelegenheid tot het houden van debat, wordt gebruik gemaakt door den Heer G. Hooiveld, die zegt nu wel gehoord te heb ben, dat er overproductie is, doch dat dit onjuist is, als men de goederen maar brengt op de plaats waar ze hooren. De Heer Hiemstra zegt, dat dit juist is doch ook spr. heeft gelijk Doordat een groot aantal menschen geen koopkracht heb ben, blijft een deel der productie over men zou dus ook kunnen spreken van onder-con sumptie. Nadat de spreker dank is gebracht voor zijn rede, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. POLITIE. Verl. een gouden zegelring met monogram tegen belooning terug te bezor gen. Gevonden een bankbiljet van f 20.-, en een zilveren broche met speld. Inl. bij den Gem. bode. HERSTELLINGSOORDEN EN VACANTIEKOLONIES. Wioensdag 23 Maart werd te Hippoly tushoef in „Hotel De Haan" een verga dering gehouden met het doel, op Wie ringen een afdeeling te stichten van 't Centraal Genootschap voor Kinderher stellingsoorden en Vacantiekolonies. De voorzitter van 't Witte kruis'", de heer Kaan, opent om 8 uur de verga dering en begint met te zeggen, dat hij de leiding heeft, wijl er geen ouder- com.missie is. Hij heet de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den heer A. G. Bos van Egmond aan Zee, die de lezing zal verzorgen en een paar films zal vertoonen. De wensch wordt uitgesproken, dat de avond in alle opzichten mag slagen hierna is 't woord aan den heer Bos. Deze begint met er op te wijzen, dat Wieringen wijd en zijd bekend is. 't Is spr. opgevallen, dat overal op Wieringen bolwerken zijn opgericht, om den gevaarlijken vij and, de zee in bedwang te houden. Zoo hadden vroeger de steden bolwer ken tegen andere vijanden. Langs de Zee zijn nu echter bolwer ken tegen een kleinen, onzichtbaren maar niettemin gevaarlijken vijand, n.1. de tuberculose. Dit zijn de Herstel lingsoorden, die opgericht zijn in 't be lang onzer kinderen. De kinderen voor al worden altijd bedreigd. Vervolgens gaat spr. na, hoe machteloos men vroe ger tegenover deze ziekte stond. Ook de dokters konden geen hulp brengen, totdat tensloile Prof. Roberi Koch den verwekker der t.b.c. ontdekte. De besmetting geschiedt door hoes ten de kiemen zweven dan in de lucht en komen door inademing in de longen, maar ook door voedsel, waar door de kiemen in de maag komen. Men dient dus zooveel mogelijk te zorgen voor zuiver voedsel en onbe smette lucht. Daarom heeft '1 Wille Kruis ligtentjes, waarin de patiënten worden afgezonderd. Vooral de kinde ren zijn gemakkelijk te besmetten. De grootste helft is op jongen leeltijd aan getast. Op 't oogenblik zijn er gelukkig zeer afdoende middelen, om de ziekte te bestrijden. le. Zon, licht en lucht, die de kiem dooden. We hebben dus te zorgen, dat '1 kind veel hiervan geniet. 2e. Lichaamsreinheid. Vele Hollanders zijn rein op alles, behalve op 't li chaam. Spr. toont dit met enkele inte ressante voorbeelden aan De kie,m plant zich echter in vuil gemakkelijk voort en we dienen dus 't geheele lichaam rein te houden, vooral ook "C hoofd. De menschen van vroeger dachten, dat hoofdonrein een teeken was van ge zondheid. Lodewijk XIV waschte zel den de handen. 3e. Goede voeding aan de kinderen. Luxieus is niet noodig. 4e. Een geregeld leven. De kinderen moeten op tijd naar bed en niet laat opstaan. 5e. Vroolijkheid, spel. Sommige kin- ren deelen te veel in de huiselijke zor gen. Wanneer we hiervoor zorgen, dan doen we als leeken genoeg. Soms is dit alles echter zeer moeilijk en daarvoor nu zijn de Herstellingsoor den opgericht. Deze huizen dienen niet alleen ter verzorging, ze hebben ook opvoedende kracht. Het kind leert een goede lichaamsverzorging. Hierna wordt de eerste film vertoond en maken we kennis met Jantje, wiens vader aan t.b.c. is overleden. Jan eet zeer slecht en de moeder is bang, dat hij de kwaal van zijn vader heeft. Door tusschenkomst van een buur vrouw krijgt de moeder bezoek van een wijkzuster. Deze merkt direct op, dat Jan niet goed gewasschen wordt ,dat de zon wordt buitengesloten, enz. Zij weet de moeder over te halen, dat zij met J an naar een consultatiebureau gaat. Het gevolg is, dat Jan wordt uii- gezonden. We zien 't koloniehuis met de kinde ren, vooral Jan, in hun doen en laten. Na 10 weken is Jan geheel veranderd en is de waarschijnlijkheid groot, dat 'hij een flinke man zal worden. De film eindigt met een aansporing, afdeelin- gen op te richten en daar lid van le wor den terwille van 't zwakke kind., Na de pauze wordt een film vertoond, die ons een prachtige kijk geeft op de wintervei pleging. Hierna gaat spr. na, hoe langzaam dit mooie werk eerst vorderde en hoe snel 't. later is gegaan. In 1905 waren er slechts 3 afdeelingen en nu 450. Men beschikt nu over veel meer vak vakkennis. De huizen zijn talrijker en beter, Rijk, Provincie en gemeente steu nen het werk en nu is de verplegings- tijd uitgebreid over 't geheele jaar. Er is n.1. komen vast te staan, dat ook de winterverpleging uitstekend is. Spr. hoopt, dat ook hier pogingen zul len worden gedaan, een afdeeling te stichten. De verpleging geschiedt tegen den kostenden prijs. Ook de gods dienstige plichten worden in acht ge nomen. Desgewenscht kunnen Kaho- lieke kinderen naar Kath. huizen enz., ,maar spr. wijst er tevens op, dat in dit mooie werk naar eenheid worde ge streefd. De wensch wórdt uitgesproken dat ook hier voor een nieuwe afdee ling leden genoeg zullen zijn. 't Witte Kruis zou dan b.v. de voorloopige lei ding in handen kunnen nemen Aan 't slot dankt de voorzitier Kaan den heer Bos voor zijn prachtige uiteen zetting en deelt mede, dat men zich bij den heer Schouwvlieger als lid kan op geven. Na ook tot de aanwezigen een woord van dank te hebben gericht, wordt de bijeenkomst gesloten. 't Aantal leden, dat zich opgaf, was van dien aard, dat wel tot oprichting eener afdeeling zal worden overgegaan Wij zouden U willen aansporen Wordt allen lid der Afd. Wieringen van 't Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Vacantiekolonies in 't belang van 't zwakke kind. BEKENDMAKING. VUILOPHAALDIENST WESTERLAND. Burgemeester en Wethouders van Wierin gen maken bekend, dat m.i.v. Donderdag 31 Maart a.s. ook te Westerland, met inbegrip van Poelweg en Hollebalg, een veertiendaag- sche ophaaldienst voor huisvuil wordt inge steld. De bewoners worden verzocht tot een vlotte functioneering mede te werken door het huisvuil op tijd gereed te zetten, in be hoorlijk te hanteeren emmers of vaten. Wieringen, 24 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. SUCCES-NIEUWS. Zondag le Paaschdag speelt Succes I een wedstrijd tegen Schagen I in Oudesluis ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van Oudesluis. Hier wacht de Successers een zware strijd daar Schagen over een uitstekend spelende ploeg beschikt. Doch als beide elftallen volledig uitkomen verwachten we hier een spannende wedstrijd. De wedstrijd vangt aan om 3 uur. Vertrek per autobus kwart voor twee. 2e Paaschdag spelen Succes 3 en 4 thuis. Om 12 uur speelt Succes 4 tegen D.W.S. H en om 2 uur speelt Succes 3 tegen D.W.S. I uit Den Helder. D.W.S. is voor Succes een onbe kend tegenstander. We rekenen op een paar spannende partijen. Afscheid meester Spaander, jl Woens dag nam de heer Spaander, hoofd dei- school te Oosterland, na een 35-jarige ambtsvervulling, afscheid van zijn kinderen, waar hij het onderwijs met pensioen gaat verlaten. Hoe de heer Spaander als chef en als leeraar door het personeel en kinderen werd bemind, bleek wel uit de treffen de blijken van aanhankelijkheid, die bij dit afscheid aan den dag kwamen. Het personeel bood den heer Spaan der een houtsnede in lijst aan en de kinderen bloemen, een gemakkelijke stoel en rooktafel, terwijl zij hem het vogende lied toezongen Meester Spaander, luister even, U heeft tijd nu bij de vleet, Wij zijn gekomen om te danken, Voor alles wat U voor ons deed. Aanvaard die dank en ook 't geschenk, 't Mag niet veel zijn doch bedenk, Uit liefde wordt het U gegeven., Neem het als herinnering, Neem het van wie U henenging, Van de jeugd, steeds Uw vreugd In al die jaren. Ruim voor vijf en dertig jaren, Kwam U hier naar Oosterland, '1 Was een klein vergeten plaatsje, Nog niet bekend door heel het. land, Klein was 't dorp en kiein de school, Klein was de Meester, vol van jool. Vol van vuur om te beginnen. Veel werd hier door U gedaan, Steeds werd door U pal gestaan", Jaren lang, voor 't belang, Der Oosterlanders. Meester Spaander, trouwe Meester, Die van ons thans henongaat, Vroolijk klinken onze liederen, Ook nu 't afscheidsuur hier slaat. Geluk en voorspoed zij Uw deel, Ziekte en tegenslag niet veel, Vreugd' is al wat wij U wenschen, Ileil U, wenscht deez' kinderschaar, Heil U, loef nog menig jaar. Geniet Uw rust, met levenslust, In tal van jaren. -- Wij, als oudleerlingen van den heer Spaander sluiten ons van ganscher harte bij die woorden aan. Een humaan m.ensch, een harde werker, een vraag baak voor velen, een steun voor 't maatschappelijk leven, dat is de heer Spaandei hier steeds geweest, en we wenschen hem in zijn nieuwe woning vele jaren van welverdiende rust toe. BURGERLIJKEN STAND PRliDIKBEURTEN WIERINGEN. Zondag 27 Maart. NED. HERV. GEM. H.-hoef v.m. 10 uur Ds. van Beek. Den Oever nam. 2 uur Ds. van Beek. Kapel Den Oever vm. 10 u. de hr. Franck. Kerkdiensten Wleringermeer Sluis I b/Haukes 10.15 uur de hr. Finkensleper. EVANGELISATIE H.-hoef v.m. 10 uur de hr. O. Deen. GEREFORM. KERK. H.-hoef v.m. 10 en n.m. 3 uur dienst. Den Oever v.m. 10 en nam. 3 uur dienst MAANDAG 28 MAART. NKD. HERV. GIM. Westerland v.m. 10 uur Ds. van Beek. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef v.m. 10 uur Ds. van Calcar van Be verwij kDiakenverkiezing. EVANGELISATIE H.-hoef. v.m. 10 uur de hr. Deen. ANNA PAULOWNA. R.K. Middenstandsvereeniging. De verga dering van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" gehouden bij den heer W. Alke made. werd door den voorzitter geopend met een welkomstwoord, inzonderheid aan pas toor Van der Eem, en de opmerking dat een grooter opkomst der leden verwacht was. Medegedeeld werd dat het bestuur als volgt is samengesteld W. Stam, voorz. H. Brinkman, vice-voorz., W. Dorresteijn, secr.,, A. Huibers, 2e secr., Jb. Neuvel, penn.; Th. Smiers, comm. Na voorlezing van de winkelsluitingswet kwam het verzoek van de neutrale midden standsvereeniging in bespreking. Gevraagd werd adhaesie te willen betuigen aan een adres, waarin verzocht wordtle het slui tingsuur des zomers op 9 uur te bepalen 2e geen vrije middag in te stellen 3e de beken de 21 dagen te gebruiken voor den tijd van. bloembollenbloei, seizoenarbeiders, kermisr sport, koninginnefeest en de voor en na jaarsdraverij. Over 't algemeen kon de vergadering met deze punten niet accoord gaan. De meesten wilden algeheele Zondagssluiting. De heer W. Alkemade verzocht aan te drin gen op vergunning voor de caféhouders van na winkelsluiting sigaren per stuk te mogen verkoopen. Na veel discussie besloot men le Koninklijke goedkeuring aan te vragen des zomers 9 uur te sluiten. 2e. Aan den gemeenteraad te verzoeken het sluitingsuur voor de café's des zomers op 11 uur te stellen en van de 21 dagen er slechts 10 te gebruiken voor bloemen- en kermisdagen en wel alleen voor winkels die versnaperingen, etenswaren, rookartikelen en speelgoed verkoopen. (De overige 11 da gen algeheele sluiting.) Bij de rondvraag verzocht de heer Van Nuland een deputatie naar B. en W. te zen den om een bepaald percentage van de f 16 steun te vragen als aflossing van de schuld van steuntrekkers aan de middenstanders. Hierna volgde sluiting door den voorzitter met den Chr. groet.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 4