ggfr* BJE1TELS 23e JAARGANG VRIJDAG 1 APRIL 1932 No. 26 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" HET DRIEMANSCHAP. WIERINGER COURANT VER8CHUNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Bippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. Eenvoudig en Gecompliceerd. Men sprak vroeger veel van eenvoud, 't Was den mensch zijn grootste sier In den dorpen is het nog te vinden In de steden Geen zier Mint een man op 't land een meisje, Trouwt hij haar ongegeneerd, In de stad duurt het wat langer 't Gaat daar meer gecompliceerd Als men tegenwoordig zoo'n verliefd twee tal in de stad goed observeert, dan kan ie mand alle lust om te trouwen vergaan. Eerst leert hij haar kemiendan leert zij hem kennendan smachten zij een jaar lang voordat zij zich verklaren.... Na twee jaren begint hij er over te prakezeeren haar ouders om toestemming te vragen.dan laten die hun nog twee jaar wachtendan blijven zij eenige tijd verloofd. dan worden de papieren in orde gemaakt, dat duurt met de tegenwoordige vlugheid ook een jaartje en als deze in orde zijn, is het Bruidskleed niet meer in de modedat duurt ook weer een half jaar.dan wacht hij nog een tijdje op verbetering van positie en als zij dan zoo zachtjes aan 40 of 50 jaar zijn ge worden en allebei nog leven, komen ze ein delijk tot een huwelijk Dat gaat op het land heel wat eenvoudiger. Klaas ziet Griet, ze bevalt hem, en zegt „Griet, ik trouw je Ik heb niks, en jij hebt niks, dat gooien we bij elkaar en als het verloren gaat, kan niemand ons verwijten dat we verkwisters zijn. Trouwen doe ik je binnen de vier weken, al zouden alle visschen in de sloot verdrinken Kom hier en geef me een zoen Het eerste is gecompliceerd. En moeilijk te verstaan Dat ander dat kwam uit het hart, Eenvoudig moet het gaan In een groot Magazijn zoekt de Dame 'stoffen uit. Nadat de verkooper ongeveer 40 of 50 balen heeft uitgerold, vindt zij einde lijk bij de laatste iets wat haar bevalt. Nu begint zij te handelen. „Wat kost deze stof per Meter „Mevrouw, ik wil U een zeer ge reduceerde prijs noemen. Het is ons meer om Uw klandizie te doen. Ik kan U dus deze stof voor 4 gulden den Meter verkoopen." „Wat, 4 gulden de Meter, hoe komt U er bij. als U mij voor een gulden de Meter het wiit verkoopen, kunt U mij een kwart Meter thuis laten bezorgen Zoo iets is de verkooper te erg, en beleefd antwoord hij „Mevrouw het spijt mij, wij hebben een soliede zaak, vaste prijzen Goede morgenZwaar beleedigd over dit voor haar onbeschofte antwoord, zweeft de dame uit den winkel, naar de markt, waar zij druiven wil koopen. Ook daar laat zij een verkoopster eenige manden open maken Wat kosten deze druiven „Deze Mevrouw Echte Westlanders 40 cent per pond." „Wat, 40 cent per pond die halve zure dingen Als je ze mij voor 25 cent wilt laten, dan kan je mty een half pond inpak ken. „Wat schreeuwt de verkoopster. Wat, mijn druiven zuur Jij bent zuur Je gezicht is een reclamebord voor een azijnfabriek Arme kerel die met zoo'n azijnvat is opge scheept Die wil druiven eten Eet rauwe knollen, met je kouwe drukte Uitgedroogde drooglatUitgemergelde armoezaaier enz. De winkelier gecompliceerd, Zelfs Heer in zijn bedrijf. De martvrouw ongegeneerd, Eenvoudig, vloekt je stijf -V/- ADVERTENTIêN Van 15 regels Iedere regel meer 0.5a o.ia Op de markt en ook in winkels, De een in 't groot de ander in 't klein, Koopen onze dames gaarne, Maar goedkoop moet alles zijn! Prijs afdingen doen zij allen, Dat men denkt, „die overdrijft" De verkooper wordt soms driftig. Daar hem niets anders overblijft FEUILLETON. In den. man, die uitstapte herkende I Fellowe oogenblikkelijk Black. Het I was duidelijk dat men hem verwacht- I te, want de deur werd onmiddellijk I geopend. Drie minuten later kwam er weer 1 een auto aan, maar die stopte een I paar deuren verder, alsof de bestuur der er niet geheel zeker van was, waar I hij moest zijn. Frank kende den nieuw aangekomene niet. Hij scheen keurig gekleed te zijn, voor zoover men dat I bij het flauwe licht van de straatlan taarns kon zien. Toen de vreemdeling zich omkeerde om iets tegen den chauffeur te zeg gen, zag Fellowe een smetteloos wit I overhemd en een glimp van een avond Costuum. 1 De man aarzelde een oogenblik en zocht toen naar de bel maar voor hij kon bellen, ging de deur open. Er I werden eenige korte woorden gewis- I seld en toen trad hij binnen. Frank Fellowe, die geduldig bleef staan wachten, zag plotseling een licht verschijnen op de eerste verdie ping. Hij wist niet, dat er weer een verga dering werd gehouden, een vergade ring van aandeelhouders in de maat schappij, welke door bekende bankiers firma's uit de City gefinancierd werd. De maatschappij had filialen in alle deelen van de wereld en agenten ook Zucht een vrouw in huwelijks ketens, Speelt de duivel in haar huis. Wordt ten laatste dan wanhopend Neemt een advocaat, o kruis Want dat kost veel tijd en moeite En 't advies is kostbaar. Toch Op het land gaat dat veel vlugger. En eenvoudiger ook nog In de stad heeft de vrouw een man die minstens 100 duivels in zijn corpus logies verschaft Als zij ten einde raad is denkt zij aan scheiden Zij gaat naar een Rechtsge leerde, vertelt haar ongeluk. De rechtsgeleer de fronst het voorhoofd en zegt „Ja me vrouw, de zaak is niet zoo eenvoudig als U wel denkt, 't Is zeer gecompliceerd, ziet U, uw huwelijk is een zoogenaamde Monogamie .een pactrium Matrionale, gesloten met tegenstrijdige gevoelens en volgens de wet kan een divertium, een scheiding niet plaats hebben, als er niet een bepaald Causa be staat, Guilibet preasumitur bonus, donee probetur cenrarium in het Latijnsch. Hm, Hm Ik zal uw zaak ter hand nemen en ver zoekt U mij een Supeditatie pecuniae, dat is een voorschot van 200 gulden te willen ge ven. Zij betaalt, is ziedend kwaad, kijkt niet uit, loopt een verkeersagent onderste boven, krijgt een procesverbaal, maar ge scheiden wordt zij niet.Hoe veel eenvou diger is het op het land De Melkvrouw heeft ook zoo'n perceel tot man, maar zij gaat naar de Burgemeester, die heeft volgens haar het meeste geld en dus ook het meeste verstand De burge meester zegt, „Nee vrouw de -Boer, die echt .scheiding met je man moet je maar niet al ,te veel op rekenen Dat 's niets gedaan. „Kost veel geld, en is een schande voor jou „en het heele dorp. Maar ik zal je een raad .geven. Deze nacht is het volle maan, ga dan „tusschen 12 en 1 uur in de nacht, naar de „driesprong. Daar staat een eikenboom. Je „snijd er een tak af zoo dik als je duim, als „hij een beetje dikker is hindert het ook „niet. Die neem je mee naar huis, bij zonsop gang geef je je man een royale rammeling. ,.Bij het middageten nog eens en bij het naar „bed gaan een dubbele portie. Jouw man is wat de boeken betreft, als men die zou kunnen vinden, dan was het nog de groote vraag of men het geheim schrift zou kunnen ontraadselen. Black zat aan het eene eind van de lange tafel en de man die zoo juist aan gekomen was, aan het andere. Het was een flinke jongeman van zes-en-twin tig jaar met een ronde kin en 'n blond snorretje. Zijn naam was sir Isaac Trambei' en zij die in de sportwereld bekend zijn, zullen zeker wel eens van hem gehoord hebben. Er was iets wat sii- Isaac uitsloot uil de eerste kringen, hoewel zijn naam door de eeuwen heen een goeden klank had gehad en al sinds de zeventiende eeuw in het Engelsclie adelboek voor kwam. Het was een goede naam, jmaar toch werden zijn invitaties beleefd afgewe zen en werd hij nooit ergens terugge- gevraagd. Er was een schandaal met zijn naam verbonden geweest, de „Society" kijkt over het algemeen niet zoo nauw, want de meeste schandaaltjes zijn gauw genoeg weer vergeten en hun, die het betrof, mag men niet eens la ten anerken dat men er iets van weet, maar er zijn dingen die onvergeeflijk blijven. Als een man één keer een der gelijke misdaad bedrijft, dan blijven de deuren van de eerste families voor altijd voor hem gesloten. En wat was nu wel die ernstige mis daad Sir Isaac Trambel* had op een wedren op zijn eigen paard gereden Het paard was favoriet en de bookma kers namen weddenschappen op vijf tegen twee. In de analen van de Jockeyclub staat „klein van stuk en heeft niet veel courage. „Hou dit nu een paar dagen vol, en je zult „zien dat je man verandert." De melkvrouw gaat naar de boom, snijdt er een tak af zoo dik als haar pols. (De Burge meester heeft toch gezegd dat iets dikker niet hindert). Gaat naar huis, ranselt er liink op los en waarachtig het hielp. U ziet dus Het eerst is gecompliceerd, En moeilijk te verstaan, Dat tweede komt uit het hart, Eenvoudig moet het gaan. H. t. HALL. BINNENL NIEUWS. GOEDKOOPE TREINEN. Propaganda-boekjes der Nederland- sche Spoorwegen. Tot verleden jaar kondigden de Nederland sche Spoorwegen de „goedkoope treinen met Tegenverzekering" stuk voor stuk of bij en kele tegelijk van tijd tot tijd aan door adver tenties in de dagbladen en door strooibiljet ten. Dit zal ook dit jaar gebeuren, maar bo vendien zullen binnenkort boekjes worden uitgegeven, waarin het geheele plan voor de goedkoope treinen in de maanden Juli, Au gustus en September is opgenomen. Van die treinen zullen er in totaal ongeveer 150 rij den, waarvan 30 naar Amsterdam. De boekjes zullen niet alleen de volledige dienstregeling met tarieven en voorwaarden bevatten, maar ook foto's en korte beschrij vingen van de plaatsen waar de treinen heen gaan, met vermelding van bezienswaardighe den en andere attracties. Zij zullen ongeveer 160 pagina's beslaan en slechts enkele centen kosten. De kostprijs voor de Spoorwegen is veel meer, maar men beschouwt de boekjes als propaganda-materiaal. Een geheel koste- looze beschikbaarstelling wil men niet, om dat het publiek nu eenmaal iets waarvoor het wat moet betalen, meer waardeert. Voor Amsterdam is een goede plaats inge ruimd. Zij zullen verkrijgbaar zijn aan de Spoor wegstations en bij de reisbureaux. PAASCH-UITKEERING AAN VVERKLOOZEN. Te Zaandam in strijd met de Re- gecringsopvatting uitgekeerd. In strijd met de meening van de Regeering Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. met enkele vertegenwoordigers der vakcen trales een bespreking gehad in Den Haag. Hier heeft men het gemeentebestuur er op gewezen, dat aan geen enkele gemeente, die een rijkssteun-regeling heeft, wordt toege staan een Paaschultgave aan de werkloozen te geven en dus voor Zaandam geen uitzonde ring kan worden gemaakt. De betrokken werkloozen zullen dus deze ten onrechte uitgekeerde gelden, zij het in termijnen, terug moeten betalen. Diefstal van rijdende auto's Groentehandelaren in Lim burg beschermen hun wagen Sinds eenigen tijd geschiedt van Ne derland uit meestal des nachts een druk vervoer van groenten per vracht auto met aanhangwagen naar Duitsch land. In het Noord-Limburgsch-Duit- sche grensgebied komt het thans hij; herhaling voor, dat personen op den aanhangwagen klimmen en een deel der goederen er af gooien, waarna de ze door handlangers in veiligheid wor den gebracht. Zoo werden dezer dagen van een vrachtauto met aanhangwa gen in de Luyserbosschen bij Mör 24 balen uien van 50 k.g. elk, 26 kisten sla, 12 kisten komkommers en een groote partij prij en selderij ont vreemd. De dieven waren zelfs van den aanhangwagen op den vrachtauto geklommen, zonder dat de chauffeur iets bemerkt had. Een groente-expediteur die reeds eenige malen het slachtoffer van deze diefstallen werd, is er thans toe over gegaan prikkeldraad langs den boven kant van den wagen te spannen ten einde te voorkomen, dat er dieven tij dens het rijden opspringen. Jachtgeweer uit elkaar gevlogen. Jager te Hoenderloo deer lijk gewond. In een wildbaan te Hoenderloo vloog tijdens een jacht op wilde konijnen een jachtgeweer uit elkaar, een gevolg van het gebruiken van patronen met wit 1 20-50ct.Ve<°"s jSixwdtruei op de Utnc^ een extra Paasch-uitkeering gegeven van f 5 aan de gehuwden en f 2.50 aan de onge- huwden, echter onder beding, dat de Regee ring hiervoor alsnog de goedkeuring zou ver- leenen. is door B. en W. van Zaandam op drang van kruit, hetgeen een te sterke explosie een deputatie uit de werkloozen aan dezen gaf De man werd deerlijk aan het ge laat gewond. Vermoedelijk zal hij een zijner oogen moeten missen, terwijl de neus hem voor de helft werd afgerukt. OP SMOKKELAAR GESCHOTEN. Aan het been gewond. In de omgeving van Wesenaar was in den nacht van Dinsdag op Woens dag een smokkelaar, die 50 K.G. rogge bij zich had, de grens gepasseerd. De man werd al spoedig door een douane beambte aangeroepen, maar trachtte te ontkomen. Toen hij na herhaalde waarschuwing niet bleef staan, lostte de beambte een schot, dat den smokke laar in zijn been trof. Hij werd naar het ziekenhuis te Elten overgebracht, terwijl de smokkelwaar in beslag ge nomen werd. Beter kan niet; duurder hoeft niet. De heer L. Peters, Horst (Limb.), schrijft: Ik heb 185 kuikens opgefokt met Bertels' Crisis Opfokvoeder: ze aroeien als kool, zijn mooi en gemakkelijk in de veeren gekomen en is geen enkel dood gegaan. De resultaten zijn minstens zoo goed als van de duurste Opfokvoeders. De heer P. Jonk, Volendam, schrijft: Ik heb 300 blauwe kuikens opgefokt met Bertels' Crisis Opfokvoeder. Ze groeien best, beter kan niet. Van Bertels' Crisis Kunstkorrel leggen de hennen en eenden veel en groote eieren. Oliefabrieken N.V., Amsterdam. deze race met vuurroode letters inge schreven. Een woedende menigte sprong over de hekken heen en de ama teurjockey moest door de politie wor den verdedigd. Sir Isaac werd sindsdien in de Joc keyclub niet meer ontvangen. En in het eerstvolgende nummer van de „Racing-Calendar" stond, dat sir Isaac Tramher voortaan niet meer met zijn paarden in races zou uitkomen. Nu werd dat verbod spoedig weer opgeheven en sir Isaac bezocht weer races en hield er weer paarden op na, maar de leden van de „Society" ont vingen hem niet meer. Iedereen, die zichzelf respecteerde, paste daar wel voor op. Tramber bezat nog één vriend in de eerste kringen en er waren menschen, die zeiden, dat de oude giftige graaf Van Verlond, den jongeman alleen maar protegeerde uit koppigheid en omdat de anderen hem niet meer ont vingen. En dat was nog zoo vreemd niet, als men weet dat de graaf de scherpste tong bezat van geheel Eu ropa. Sir Isaac Trambel* was al van zijn jongste jeugd af een eigenaardig type geweest. Zooals hij daar aan de tafel zat met zijn handen in zijn zakken en z'n hoofd scheef, had hij wel iets van het gewone type zakenman en dat was Black niet ontgaan. Ik geloof dat we er allemaal zijn, zei Black. Sparks en zijn vriend waren in een indere kamer van het huis. Ik heb je gevraagd om vanavond te komen, zei hij, omdat ik je eens wil do vertellen hoe het met onze zaken BUITENLANDSCH NIEUWS. Koffie voor werkloozen. De Braziliaansche regeering heeft Oostenrijk als geschenk voor de werk staat. We hebben dit jaar gelukkig meer winst gemaakt dan ooit is ge beurd sinds de oprichting van de maat schappij. Black gaf nadere details en hij ge droeg zich alsof hij een heele vergade ring toesprak. De menschen zullen zeggen, zei de welbespraakte kolonel, dat het beroep van een man, die geen lid van de beurs is, moeilijk overeen te brengen is met mijn positie in de geldwereld. Daarom lijkt het me ook maar het bes te om niet aan de groote klok te han gen, dat ik in deze zaak betrokken ben Maar de man, die geen lid van de beurs is, kan toch heel nuttig zijn, vooral als hij honderdduizend cliën ten heeft. Er zijn b.v. mijnaandeelen, die zoo iemand kan aanbevelen zonder den indruk te wekken dat hij er zelf bij geïnteresseerd is en op het oogen blik verwacht ik er juist heel veel van dat deze aandeelen in grooten ge tale aan de markt komen. Verliezen we nog iets bij Fanks dood vroeg Tramber. Jammer vooi dien ventMaar hij was ook veel te dik. t De kolonel keek sir Isaac rustig aan. Laten we niet over Fanks spreken zei hij zonder dat zijn stem ook maar een oogenblik beefde. De dood van Fanks heeft mij erg aangegrepen en ik spreek er liever niet meer over. Tramber knikte. 'k heb den vent nooit vertrouwd, zei hij, evenmin als dien anderen kerel die hier een jaar geleden zoo'n scène maakte. Was dat niet in Februari Ja, zei de kolonel kortaf. Gelukkig voor ons, dat die vent loozen 10.000 halen koffie aangeboden Oostenrijk heeft het geschenk aan vaard, de koffie die alleen de vracht van nog geen 20 cent per pond kost, zal door de winterhulp voor 45 cent per pond worden verkocht, zoodat het geld in ieder geval den werkloozen een goede komt. ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN. Het Argentijnsche schip „Chaco" bevindt zich in het Kaiser Wilhelmkanaal op weg naar de Poolsche haven G jngen. Aan boord bevinden zich 33 Europeesche misdadigers, die in Argentinië zware tuchthuisstraffen hebben afgezeten en die uit Argentinië zijn verbannen. De commandant van het schip had opdracht de gedeporteerden in de een of andere Europeesche haven aan land te zetten. Het schip deed eerst Las Palmas aan, maar de autoriteiten weigerden de tuchthuis boeven aan land te laten gaan. Vervolgens ging het schip naar Marseille. Hier werden links en rechts van het schip Fransche tor pedojagers geposteerd, die het onmogelijk maakten dat ook maar één man van boord kon gaan. Een burger van Marseille, die het schip had bezichtigd, kon pas na twee dagen met groote moeite en nadat hij inderdaad had kunnen bewijzen reeds jaren lang te Marseille als gezeten burger te wonen, ver lof krijgen aan land te gaan. Nadat het schip vervolgens steeds te ver- geefsch had geprobeerd te Genua, Cardiff en te St. Vincent de onvrijwillige passagiers te lossen, is het naar Hamburg gekomen. Ook daar weigerden de autoriteiten de 33 misda digers aan land toe te laten. Deze menschen beschikken over geen passen of andere legi timatiepapieren en men hoopt thans alleen nog maar, dat Polen hun landing zal toe staan. WAT MOETEN ZE ERMEE DOEN? De wijnoogst van 1931 is in Dultschland de grootste geweest sedert 1922, n.1. nagenoeg drie millioen hectoliter. Maar nu reeds zit ten de wijnbouwers met volle schuren onver koopbaren wijn. Wat moet men met dien nieuwen wijnzegen beginnen? Alleen de bes te soorten zijn verkoopbaar. EIGENAARDIG VLIEGONGELUK. Een eigenaardig toeval heeft een vliegon geluk veroorzaakt aan de kust van Nieuw Zuid-Wales. Een roofvogel vloog daar n.1. tegen den propeller van een vliegtuig, dat van Brisbane naar Sydney onderweg was. Tengevolge hiervan stortte de machine op ongeveer een mijl buiten Crowdy Head in zee. De drie inzittenden slaagden er in zich zwemmende in veiligheid te brengen. Volko men uitgeput bereikten zij het land. Het wrak van het vliegtuig spoelde kort daarop volkomen vernield, aan land. EEN PEUTERWERKJE! Een tot het Christendom bekeerde Chinees heeft een geschenk aan het Vaticaan gezon den. Het bestaat uit een buste van den paus. Deze buste is gevormd uit een enkelen rijst korrel. Met behulp van een sterk vergroot glas kan men het snijwerk de gelijkenis moet zeer groot zijn bewonderen. cok stierf, ging sir Isaac voort, om dat -- Laten we ons nu maar met de za^ ken bezig houden, zei kolonel Black en zijn toon was scherp genoeg. Maar de baronet had nog iets to zeggen. Hij wou wel eens iets weten over zijn eigen veiligheid en toen Black iets zei over een einde maken aan de zaken, boog de aristocraat zich ongeduldig voorover. - Er is nog één ding, waar we niet over gesproken hebben, Black, zei hij. Black wist, wat dat was, maar hij had zorgvuldig vermeden om er over te spreken. Wiat bedoel je vroeg hij onschul dig. - Weten die lui, die ons bedreigen ot liever jou bedreigen, wie de baas van het spul is Het was duidelijk dat hij ongerust was. Black schudde glimlachend zijn hoofd. Dat denk ik niet, zei hij. Je be doelt zeker die „Vier Rechtvaardigen"? Sir Isaac knikte. Tja, zei Black onverschillig. Ik heb een anoniemen brief gekregen van die heeren, maar ik twijfel er niet aan of het is allemaal opsnijderij., Wat bedoel je met opsnijderij vroeg Tramber. Black haalde zijn schouders op. Ik bedoel dat die organisatie hee- lemaal niet bestaat. Dat is een sprook je. 't Is immers onzin Stel je voor dat vier menschen van plan zijn om op hun eigen hand justitietje te spelen, 'f lijkt meer op een vorhaaltje, dan waarheid. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1