KING IN ELK TABLET STAAT DUIDELIJK KOM© EXTRA STRONG DE ECHTHEID Bij alles, wat wer kelijk goed en mooi is, bestaat geen ver schil in smaak. Men ziet dit ook weer aan KING pepermunt. Door de bereiding uit het edelste natuurproduct, is iodere gebruiker vol lof over de onge ëvenaard fijne geur en smaak. PEPERMUNT Het beste dagelijksche middel ter opwekking en verfrissching. classificeert! en naar pakhuizen wor den gebracht, welke door de organisa tie hiervoor worden aangewezen. Ook deze tarwe zal direct na levering in het pakhuis worden betaald naar den vollen prijs, welke op dien datum geldt. Geen vervoer mag geschieden dan op leveringskaart en vervoerbewijs. De telers, die ongedorschen tarwe be zitten, behoeven voorloopig met het dorschen geen haast te maken. De bedoeling is, dat in den loop van Maart, April en Mei zoo mogelijk alle tarwe door de organisatie wordt over genomen en betaald, voor zoover zij in deze maanden nog niet aan de V.I.T.A. konden worden geleverd. lemmerende deviezenvoorschifteni, wel ke thans van kracht zijn bij den in voer in Denemarken. PERSBERICHT. RELLETJES TE MOSKOU. Op het gerucht, dat de botert rust op levensmiddelenkaarten een groote hoeveelheid boter zou afgeven, stroom den honderden vrouwen in wier gezin men in maanden geen boter had ge zien, naar het Centrale Verkoopsge bouw in het centrum van Moskou. Toen echter inplaats van ,*2V-> roebel voor een pond 7 roebel werd gevraagd, geraakten de vrouwen in zoo'n groote opwinding, dat zij alle ruiten ingooi den en den inventaris vernielden. Be reden troepen van de C.P.oe ranselden de vrouwen uit elkaar. Tal van vrou wen werden gewond. Bij de suiker trust kwam het eveneens tof dergelijke woedende tooneelen. DE BOER EN ZIJN KOE. Het recht op particulier bezit nadrukkelijk hersteld. Het Centraal Comité der Commu nistische partij in Rusland heeft Zon dag een besluit bekend gemaakt, waar bij het zijn vroegere politiek desa voueert, waarbij het voor gemeenschap pelijk gebruik de koeien, schapen, var kens en kippen der boeren, die zich in de collectieve boerderijen de kolc hozen verzamelden, confiskeerde. Twee jaar geleden reeds proclameer de Stalin reeds het recht voor den boer, dio lid was van den kolchoz, om een koe, kippen of ander klein vee te bezitten, waarmede hij er aanzienlijk toe bijdroeg de boeren met de gedachte van collectieve boerderijen te verzoe nen. Thans is dit recht klaarblijkelijk nadrukkelijk bekrachtigd. Bovengc noemd besluit veroordeelt ten streng ste de gedwongen socialisatie van de huisdieren der boeren die in sommige streken heeft plaats gehad, en ver klaart dat ambtenaren, die zich daar aan hebben schuldig gemaakt „de partijbevelen grovelijk hebben ver waarloosd, en uit de partij gestooten moeten worden, wanneer zij zich daar aan opnieuw schuldig maken". Het besluit gelast verder dat boeren, leden van kolchozen, die geen koeien óf an der klein vee bezitten, moeten worden geholpen om ze te krijgen. Dit belangrijke besluit, dat feitelijk meer is dan een bevestiging van twee jaar geleden erkende recht der boeren komt klaarblijkelijk voort eenerzijds uit de behoefte, den aanstaanden voor jaarsuitzaai gunstig te bein\ loeden en de vlucht uit de dorpen legen te gaan, anderzijds uit het inzicht dat hel land in technisch opzicht niet klaar is voor de socialisatie van de levende have op groote schaal. Den laatsten tijd is melding gemaakt van een aan tal gevallen, waarin gesocialiseerde mnderen en varkens zijn omgekomen tengevolge van gebrek aan zorg en voel en behoorlijke stalling, terwijl men kan vermoeden dat de induvidueele boer meer zorg zal besteden aan bees ten, die zijn persoonlijk bezit zijn. STRAFSCHOP ALS LEVENSREDDER. Te Brieg in Silezië ligt het voetbalveld van de grootste sportvereeniging onmiddellijk aan den Oder. De doelverdediger van Brieg beging een fout, waardoor de scheidsrechter een strafschop toekende. De bal werd on houdbaar geplaatst. Daar men te Brieg nog zonder netten in de goals speelt, moest de doelverdediger den bal naloopen, anders zou die in den Oder terechtkomen. Hij had den bal reeds .bereikt, toen hij zag, dat een kind in de rivier dreef. De voetballer liet zijn bal in den steek, sprong in den Oder en slaagde erin, het kind te redden. De vader van het kind stond tusschen de toeschouwers en had zoo zijn aandacht aan het spel gewijd, dat hij niet eens had gemerkt, dat zijn kind was weggeloopen. Was de strafschop niet toege kend of had de doelverdediger den bal kun nen stoppen, zou het kind zeker zijn verdron ken. Ghandi en Alcohol. Een Protestansch zendeling meldt uit Indië -- aldus „Die Freiheit" -- het vol gende „Aan eenen kant heeft de Ghandibeweging zeer beslist op het denken en leven der Christenen ver helderend en genezend gewerkt, name lijk door den boycot der drankhuizen, en het ombouwen der voor het ver vaardigen van alcohol gekweekte palmboomen. In alle gemeenten werd in meerder of minder mate palmwijn gedronken en meer dan een had daar aan lichamelijk of geestelijk nadeel te wijten. Nu zijn onder de bijlen van Ghandi's aanhangers zooveel wijn- boomen gevallen en door hunne ener gieke pogingen zooveel drankwinkels gesloten, dat er geen wijn meer ver krijgbaar is. Daarmee is den drinkers de gelegenheid tot drinken ontnomen" Kamer van Koophandel. Export naar Denemarken. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwar tier gevestigd te Alkmaar ondersteun de het adres, dat door de Centrale van Vereenigingen voor den aardappelen- groenten- en fruithandel aan den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijver heid werd gericht strekkende verbete ring te verkrijgen in de bestaande be- Het einde van een Paaschreisje. Aan een gezelschap van vijf perso nen, waaronder een dame, allen af komstig uit Leeuwarden, is door de politie te Alphen a. d. Rijn op Twee den Paaschnacht onderdak verschaft. Het gezelschap, dat met een huurauto naar Den Haag was geweest, had on derweg zooveel panne gehad, dat al het geld besteed was aan reparatie kosten. In de gemeente Alphen geko men, konden de toeristen niet hun wa gen in het geheel A?et meer verder. Den volgenden mofften werden zij bo vendien van reisgeld voorzien om zich per eerste gelegenheid met den trein naar Leeuwarden te begeven. BINNENL NIEUWS. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Ziekten, die zich door de tong verraden Soms is de geheele oppervlakte van de tong opvallend rood gekleurd dit symptoom kan wijzen op verschillende oorzaken. Gewoonlijk heeft men te doen met een ontsteking van het siroi- tenhoofd, het tandvleesch of de aman delen ook de ernstiger vormen van catarh kunnen eenzelfde gevolg heb ben. Wanneer alleen de punt of de randen van de tong rood gekleurd zijn heeft men gewoonlijk te doen met sto ringen van lever of maag. Wjanneer een leverziekte reeds in een vergevor derd stadium verkeert, is de tong geel verkleurd. De tong kan echter ook een leelijke kleur krijgen wanneer de spijsvertering te wenschen overlaat, vooral wanneer er zich daarbij gistings processen in maag en darm voor doen. Een beslagen tong kan ook het gevolg zijn van overmatig veel eten, drinken of rooken, van lichte koorts, e.d. Wan neer de tong opvallend droog is, heeft mn gewoonlijk te doen met een vermin derde werkzaamheid der klieren. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. ONZE „WITTE KRUIS"-AFDEELING. Er werd mij gevraagd eens een rijmpje te maken, Tot heil der bewoners der Wieringermeer, Ik schreef en ik dichtte, maar 't wilde niet lukken, En toch probeer ik het hier nog eens weer. U weet toch wel, lezers, dat men in ons dorpje, Sluis I, een voortreffe'lijke stap heeft gedaan, Door, 'n Afdeeling van 't Witte Kruis op te richten, ('t Heeft vorige week in de Bode gestaan) Ik hoop, dat ze nooit als klant zullen krijgen. Maar lid worden moet ge, dat is vast, 't Is plicht voor 't gezin en plicht voor ons allen, We steunen en verlichten hierdoor ieders last. 'k Zeg nogmaals, ik gun U geen ziekten of pijnen, Maar 't kan toch, nietwaar, 't is bij ons soms zoo koud, En van deze kou kunt U alles haast krijgen, 't Is goed, dat U er dus wel rekening mee houdt. Wanneer ze dus eerdaags bij U zullen komen, Laat U dan direct maar noteeren als lid. Betaal steeds getrouw, ieder' keer contributie, En blijf dan nog jaren gezond en vol fit, Gespaard voor de ziekten, voor rampen of pijnen, Uw vrouw of Uw man, Uw kind, heel Uw huis, Maar mocht U ze krijgen, dan is er één uitkomst Dat is de Vereeniging „HET WITTE KRUIS." Ik wil U tenslotte nog even vertellen, 't Adres waar U zich als lid aanmelden moet H. Harshagen, Postkantoor, is Secretaris, 't Is 't beste, dat U het ten spoedigste doet. JADO-DéJOS. Ingezonden Stukken. REGELING VAN TARWE-VERKOOP. In Noord- en Zv.id-Holland. Dc besturen der Tarwe-organidaties voor Noord-Holland en Zuid-Holland hebben besloten den leden-aangeslote nen gelegenheid te geven de tarwe eer der te leveren dan bij een normale af roeping door de, V.I.T.A. het geval zou zijn. De organisatie is bereid de tarwe welke reeds ligt opgeslagen in pakhui zen en eigendom is van de telers, na classificatie over te nemen tegen den vollen prijs, welke op dat moment geldt. De verdere bewaarkosten neemt dan de organisatie voor hare rekening De tarwe, welke nog op de bedrijven ligt, zal door de districten worden ge- Geachte Red. Verzoeke bijgaand pennevruchtje als ingezonden in uw veel gelezen blad op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. Aan mijn geloovige evenmenschen, die rijk van aardsche schatten voor zien zijn en een duren Christenplicht willen vervullen. Broeders en Zusters. Onlangs had ik iemand bij mij, die beweerde, dat wij onze zondige maat schappij aan de val van Adam te dan ken hadden. Het is best mogelijk, maar geloovcn kan ik dat niet. Mijn's inziens is on wetendheid de oorzaak, dat wij altoos nog in een zondige maatschappij ver- keeren. Nou is het niet zoo zeer de vraag, waar wij onze zondige maat schappij aan te danken hebben, maar wel hoe wij haar in een paradijs kun nen veranderen. Mijns inziens dient gij dan den zondaar lief te hebben en hen zoo mogelijk tot Christenen zien te maken, al zouden wij ook hen alles moeten geven wat wij aan aardsche schatten hen kunnen geven. Niet voordat wij de zondaars met be hulp van ons geloof en christelijke lief de tot christenen hebben gevormd, zullen wij zelf christenen wezen en het Koninkrijk Gods kunnen veroveren. Laten wij een voorbeeld nemen aan de levensopvatting van een 4de wijze ui! het Oosten. Diens levensopvatting vinden wij wel niet in de Bijbel ver meld, maar zij is toch wel waard om ver,meld te worden en om in toepas sing te worden gebracht. Die wijze was een Rijke Priester die alles ver kocht wat hij had en voor de opbrengst drie parels kocht om die aan de nieuw geboren Koning Christus ten geschen ke te geven, maar tijdens zijn reis zijn parels had weggegeven aan menschen, welke die parels voor hun hoogste wel zijn van noode hadden. Die Wijze bracht het christendom in practijk voordat Christus haar geopenbaard had. Wilt gij dus, dat het Koninkrijk Gods uw deel zal worden haat en straf dan niet, maar tracht hen door liefde gedrongen, voor alles tot Chris tenen te vormen al zoudt gij ook al uw aardsche schatten aan hen moe ten weg geven. Vergeet niet, dat gij uw aardsche schatten veeleer met behulp van zelf zuchtige mammon wetten verkregen hebt, dan met behulp van gerechtig heid Tracht dus met behulp van Christelijke liefde goed te maken wat gij in zelfzucht of in onwetendheid ver keerd hebt gedaan. Richt desnoods coöperatieve Land- en tuinbouw-kolo- nies op, waarin de zondaars en niet- bezitters met en voor elkaar kunnen werken. Eisch desnoods van hen, dat zij zooveel mogelijk een christelijke of menschelijke levenswijze in toepassing zullen brengen, dat zij zooveel moge lijk voor het welzijn van de kolonie zullen doen en zoo weinig mogelijk voor zich zelve zullen opeischcn, d.w.z. in stoffelijk opzicht. Belooven zij dat, dan zal dunkt mij, de Almachtige wel zorgen, dat hun werken wel in orde zullen wezen en hun eischen vrij van zelfzucht. Ga dus niet aan het schiften, maar neem iedere zondaar of nietbezitter die wil, als kolonist op. Dc Almachtige zal immers wel zorgen dat gij niet voor een fiasco hebt te vreezen, al zou de Almachtige de meest gewetenlooze of hebzuchtige elementen ook aan de dood moeten prijs geven. Onthoudt u voorts ook van handelingen, die met overheerschen, wapengeweld en poli tiek in verband staan, want ook die handelingen staan het welzijn van u allen in den weg. Met behulp van de Almachtige en uw hart kunt gij, de duistere machten tot rede brengen. Daarom nog eens tracht te redden, wat gered moet worden, vertrouw voorts op de hulp van God en mijns inziens, zal het andere u dan wel toe geworpen worden. Andijk (N.H.) K. ROL. PROVINCIAAL NIEUWS. Heerhugowaard. Dat Paaschgenoe- gens ook wel eens een bitteren na smaak hebben kunnen degenen getui gen, die Maandag door den commies en Rijks- en gemeentepolitie werden aangehouden aan den Huigendijk en bij wie niet alles in orde was. Niet minder dan 14 bekeuringen werden gemaakt, te weten 4 wegens rijden op rijwiel zonder belasting plaatje 3 wegens het niet in het be zit zijn van een geldig rijbewijs 1 we gens rijden zonder nummerbewijs 6 wegens het niet voldoende werken* der remmen van motorfietsen. BEVERWIJK. Er doet zich in de spi nazie dit jaar een gebrek voor dat door de kooplieden met Wolf bestem peld wordt waardoor deze groente, wanneer zij in hevige mate door Wolf is aangetast zoo goed als waardeloos is. Van de volle grond spinazie is dit seizoen veel verloren geraakt als een gevolg van de droogte en de aanhou dende scherpe Oostenwinden, waar door deze groenten op vele plekken is weggevallen. GEMEENTE WIERINGEN. Veilig verkeer. Nog altijd zijn er men schen, die de verbodsbepalingen van verboden inrit en maximumsnelheid in de wind slaan en doen of zij de bor den niet zien, daarbij een gevaar ople verende voor anderen. Zoo zien wij liet herhaaldelijk in den Mekkenstuinweg, dat vanaf de Kliefl- straat wordt ingereden, zelfs al waar schuwen soms voetgangers dat het verboden is. De politie heeft dientengevolge velen al verbaliseerd, ook op die plaatsen waar maximum-snelheid bestaat. Streng wordt er op toegezien pien zij dus gewaarschuwd. Kostelooze adviezen. Vanwege het bureau van arbeidsrecht zal een amb tenaar Zaterdag 2 April a.s. nm. van 4-6 uur zitting houden in de oude school te H.-Hoef en aan georgani seerde arbeiders, die zulks wenschen, kostelooze adviezen en rechtsbijstand verstrekken. IS ER NOG EEN BEETJE KANS Wie dag'lijks door den polder rijdt, Per motor of per fiets, Vindt bij goed luist'ren hier of daar, Allicht nog wel een iets. Soms is 't iets vroolijks, soms is 't droef Wat men terloops vertelt. Zoo hoord' ik dezer dagen iets, Wat ik hier thans vermeld. Bij Sluis III, op 't vlotje daar, Staat 'n oude grijze man, Die honderd maal wel op 'n dag Z'n vlot verhalen kan. Hij staat steeds voor e^n ieder klaar Al is 't eens over tijd, Dan nog is hij, voor 't vriend'lijk woord Tot helpen steeds bereid. Des avonds maakt hij eten klaar Voor hem en voor broer Jan, Die bij Aartswoud op 't pontje staat, En d'r ook best wezen kan. 's Nachts slapen ze broed'rlijk bijeen, In 't Keetje bij Sluis III Ze leven broederlijk te saam In puike harmonie. Zoo leefden ze reeds langen tijd, In dit tevreden oord, Tot plots op zek'ren dag 't geluk Voor hen wreed werd verstoord. Nu bij Sluis III een pontje komt, 't Vlotje heeft afgedaan, Mag Jaap, die vijf en zestig is, Niet op dat pontje staan. Van Eeten raakt dus zonder werk. Bijna tot ieders spijt Ik mocht dat oude baasje graag, 't Toonbeeld van vriend'lijkheid Nu staart hij droevig voor zich uit, De donkere toekomst in, Waar straks het spook der armoed' grijnst, Voor hem en zijn gezin. Toe Gij, die mog'lijk helpen kunt. 'k Vraag voor deez' ouden man, Is er nog niet niet 'n beetje kans. Dat hij hier blijven kan Jado-Déjos. Ontspanningsavond. Woensdag a s. 6 April te 7 uur zal in de Landbouw- schuur onder Ilippolytushoef een ont spanningsavond gehouden worden uitgaande van de N.C.G.O.Y. Muziek, declamatie, goochelen zullen elkaar afwisselen. Donderdagavond 7 April wordt dit zelfde programma uitgevoerd te Sluis III in de landbouwschuur aldaar. DE TERP. Woensdagavond zijn in de Kampen in de Wieringermeer weder vele landarbeiders aangekomen; door den geheelen polder zag men ze gepakt en gezakt per fiets langs de wegen trek ken, om hunne kampen weder op te zoeken. Ook hier aan de Terp zijn de arbei ders gearriveerd en nu moet iets ons van het hart, en wel een klaagtoon, omdat het bijkans ondoenlijk is hier het kamp, alsook de cantine te berei ken. Inplaats van een pad of een weg ligt tusschen deze gebouwen een groo ts modderpoel en vooral als men des avonds uit de goed verlichte cantine komt, is het bijna onmogelijk in de duisternis buiten een goed heenkomen te zoeken en moet menige bezoeker zich dan ook dikwijls een onvrijwillig modderbad getroosten voor hij het kamp heeft bereikt. Wij hopen, dat hier spoedig verbete ring in zal worden gebracht; en ook electrisch licht zou zeer welkom zijn, en 't aan de Terp veel gezelliger doen I worden. Immers zou in de cantine dan I ook zoo nu en dan een bioscoopvoorstel ling kunnen worden gegeven. Van de Kampen. In het kamp aan de Terp zijn thans 90 arbeiders gehuis- I vest; in dat te Sluis III 113; in dat I te Sluis I 97 en in het kamp Hippoly- tushoef 100. De kampen bij Kolhorn en Aartswoud zijn opgeheven. GRONTMIJ. Wieringermeer. Bij| de Gront,mij zijn thans weder 750 ar- beiders te werk gesteld, verdeeld over de sectie's I en L (de Noordelijke helft van onzen nieuwen polder), Voorloopig worden door deze maat- schappij geen arbeiders meer aangeno 1 men. HEIDEMAATPIJ. Bij de Iieidemaat schappij zijn heden ruim 700 arbeiders in dienst in de Wieringermeer verdeeld over de Sectie's C. H. en K. Wieringermeer Aanbesteding. Op Woensdag 27 April 1932, des voormid dags te 11 uur, zal door den Directeur- Generaal der Zuiderzeewerken, onder goedkeuring van den Minister van Wa terstaat, in het gebouw der Zuiderzee- werken te Den Haag worden aanbe steed: de aanleg van wegaansluitingen nabij Medemblik, van grond- en oever- werken en van beschoeiingen en rem- mingwerken in de Wieringermeer en van bijkomende werken. Raming: f130.000. Het bestek No. 152 Z.VV. ligt na 13 A- pril 1932 ter lezing aan het Ministerie van Waterstaat en aan het Bureel der Zuiderzeewerken te Den Haag en is i voorts te bekomen bij de Alg. Lands- 1 drukkerij te Den Haag. Nadere inlichtingen zijn te bekomen J bij de ingenieurs bij de Zuiderzeewer ken Ir. J. Postma te 's Gravenhage en ir. F. L. v.d. Bom te Medemblik. Niet-georganiseerden moeten hier voor 50 cent betalen. Wedstrijd-week Albert Heijn. Wij verwijzen onze lezers naar eene in dit nummer geplaatste advertentie van de firma ALBERT HEIJN. Niet alleen, dat men bij aankoop van een zeker be drag één of meer luxe porceleinen kop en schotels cadeau ontvangt, maar le vens doet men mede aan een wed strijd om drie prijzen, die deze week in de etalage van het filiaal alhier zijn uitgestald, alsmede tien troosiprijzen Voor verdere inlichtingen ziet men de betreffende advertentie. Onruststokers. Het gebeurt niet veel dat hier wandaden plaats vinden daarom te meer waardeeren wij het, dat als enkelen probeeren opstootjes le veroorzaken, de politie onmiddellijk ingrijpt. Zoo verzamelden zich op den 2den Paaschdag 's avonds te ongeveei 11 uur 'n aantal personen (waarvan eenigen onder de invloed van sterken drank waren) voor de ingang van „Concordia", die nog tot de uitvoering: ivenschten te worden toegelaten) Djft werd geweigerd, waarop zij opdrongen en zelfs een steen door de ruiten wier pen. De poiltie greep onmiddellijk in en tegen een 7-tal der onruststokers werd proces-verbaal opgemaakt en één in het arrestanten-lokaal opgebor gen. Deze lieden, die bij de Grontmij werk zaam waren, werden den volgenden dag ontslagen. DE ZUIDERZEEWERKEN. ZUIDERZEEWERKEN. Rij Koninklijk bnsluii is aan ir. J. F. C. HOOGVORST, Tuinier. LEVERT ALLE PLANTSOEN TEGEN VERMINDERDE PRIJZEN. FRANCO THUIS. R. v.d. Wall te 's Gravenhage, eerst aanwezend ingenieur bij de Zuiderzee werken, verlof verleend tot het aanne men van het orde- teeken van Officier in de Kroonorde van Belgie, hem door Zijne Majesteit den Koning der Belgen verleend. Aanbesteding: Op Woensdag 27 A- pril 1932, des voorm. te 11 uur zal door den Directeur - Generaal der Z.Zeewer ken te Den Haag, onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, wor den aanbesteed: het bouwen van een schutsluis ter vervanging van de be staande zeesluis te Nijkerk met ijzeren ophaalbrug, duiker, electrisch gemaal en verdere bijkomende werken. Raming f 175.000. De Afsluitdijk nu ook voor auto's vrijgegeven. Nu de opritten en ver- keersbrug naar den Afsluitdijk gereed zijn gekomen, wordt de dijk vanaf Vrij dag 1 April voor auto's vrijgegeven. Donderdagmiddag heeft burgemees-1 ter Kolff in gezelschap van ir. Ringe ling de eerste autorit gemaakt over 1 het gebetonneerde dijkvak naar de j Vlieter. Ook voor de dijkbewoners is 't I reeds een groot gemak, aangezien nu de schoolkinderen per bus van den dijk vervoerd kunnen worden; evenzoo I de bcurtgangers.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2