HERMAN NYPELS PS|p NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR TWEEDE BLAD. VRIJDAG i APRIL 1932 No. 2© WIERINGEN EN OMSTREKEN MEN ZEGT HET U DAGELIJKSCH Heeren- en Kinderkleedingmagazijnen DEN HELDER Het meest vertrouwde adres uit Uw omgeving. BETER KAN HET NIET. aWIERINGER COURANTS Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) M. Gaarne eenige plaatsruimte voor onderstaande regelen: Reeds bijna twee en een half jaar heeft de wereldcrisis nu reeds voortgeduurd. D.w.z. gerekend vanaf het oogenblik. dat zij zich begon te "openbaren door een trageren gang van zaken in het be drijfsleven en een scherpe koersdaling van de waardepapieren. In werkelijk heid hadden zich reeds lang vóór Sep tember 1929 teekenen voorgedaan, dat zich een groote verandering begon te voltrekken in de prijsverhoudingen van tal van belangrijke goederen en producten. Toen men nog niet dacht uan een wereldcrisis, sloegen reeds velschillende producentengroepen met groote bezorgdheid de prijsdaling van hun artikelen gade, en zoo zag met na me de landbouw zijn inkomsten jaar op jaar verminderen door het ongun stige prijsverloop. Het is nu wel voor ieder duidelijk ge worden, dat wij definitief naar een la ger niveau zijn gegaan, en dat de groo te prijsdaling, die zich sedert 1927 heeft ontwikkeld, de tweede phase is van het liquidatie-proces der inflatie, waartoe de oorlog moest leiden. De eenige mogelijkheid van een her stel van het verbroken evenwicht is dan ook een aanpassing van loonen en kleinhandelsprijzen aan de gewijzigde verhoudingen. De theorie, dat handhaving van de be slaande hooge loonen koopkracht schept en db gangmaker kan worden voor een economisch herstel, heeft zulk een fiasco geleden, dat het nauwe lijks noodig is, op de onhoudbaarheid dezer stelling te wijzen. Slechts door loonsverlaging en ver laging in de kleinhandel van de procen ten kan een toeneming der werkloos heid worden voorkomen. De Amerikaansche spoorwegmaat schappijen waren wegens den achter uitgang van het veevoer aan den rand van den afgrond gebracht. Teneinde de te hooge exploitatiekosten te drukken moesten zij een belangrijk aantal ar beiders ontslaan. Tenslotte werd door de werknemers een loonsverlaging aan vaard, omdat door de Spoorwegen kon worden toegezegd, dat dan een groot deel van het ontslagen personeel weer in dienst kon worden gesteld. Op deze wijze blijft de koopkracht van het ge- heele personeel op peil, en kan de werkgelegenheid worden uitgebreid en gestabiliseerd. Ook in ons land staat men voor de zelfde vragen, en in vele gevallen zal men slechts de „keus hebben tusschen loonsverlaging met indiensthouding van het personeel en ontslag. Verlaging van de productiekosten, dus ook van de loonen, zal het eenige middel zijn om de zaak gaande te kunnen houden Want op het oogenblik gaat het voor Nederland vooral om behoud van werk gelegenheid op uitbreiding bestaat in de naaste toekomst nog weinig kans Een krampachtig vasthouden aan de geldende loonen zal tot resultaat heb ben, dat een steeds kleiner wordend aantal van deze loonen profiteert. De overigen moeten worden verwezen naar de publieke kassen, die toch reeds zoo zwaar werden getroffen. Wij komen dus niet uit het slop door een inperking van den arbeidstijd met handhaving van het geldende loon) of door vast te houden aan de hooge nomi nale loonen. Want de hoofdoorzaak van deze crisis is niet gelegen in de productie van een absoluut te veel (de menschelijke behoefte is onbeperkt) maar in dc onmogelijkheid om de ge produceerde goederen kwijt te raken. Levert de industrieele arbeider aan de gemeenschap goederen af, die te duur zijn in verhouding tot de prijzen voor grondstoffen en voedingsproducten, dan worden die goederen niet meer ge kocht. Alles wat de artikelen alleen maar duurder maakt en dus tot in krimping van de nog overgebleven pro ductie nioct leiden, kan ons niet uit het moeras helpen, integendeel, daar door zouden wij economisch nog ver der achteruitgaan. Slechts sterke verlaging van de pro ductiekosten (loonen en sociale lasten) cn verdere aanpassing van de klein handelsprijzen (ook huren en pachten) kunnen dc wederopleving van de wel vaart hier en elders op de wereld be vorderen Met dank voor de plaatsing, Haarlem, April 1932. H. Stelvoort. BINNENL NIEUWS. HET LOTERIJBRIEFJE. Zij heette Taetske en was uit Fries land afkomstig, eenvoudige platte- landsschoone, maar nu diende zij in de stad als meid-huishoudster bij mijn heer Brons, een weduwnaar, boekhou der op een groot handelskantoor. Te vens had zij een eerlijke verkeering met Kobus, die korporaal bij de mari niers was. Als de diensttijd van Ko bus om was, kon hij de herberg van zijn vader overnemen en dan zouden zij trouwen. Geld bezat zij niet, maar zij hoopte wat te krijgen, want zij speelde in de Staatsloterij. Al driemaal had zij een twintigje genopien, maar telkens viel er een niet op. -- Och meid, had mijnheer Brons ge zegd, als je daar op wilt wachten. Op zoo'n loterijbriefje valt nooit wat. Toch, als de loterij trok, iederen avond aan mijnheer vragen, of hij de trekkingslijst in het Nieuwsblad wilde nazien, want zelf kon zij uit al die num mers niet wijs worden, maar steeds luidde het antwoord -- Je bent er nog in. En meestal met de toevoeging 't Zal wel weer een niet zijn, want er valt nooit wat op zoo'n ding. Op zekeren avond toen mijnheer ENKHUIZEN. Auto in de Kerk. In den afgeloopen nacht reed een au to tegen de groote deuren van de in het centrum der stad staande Wester- kerk waardoor deze geheel vernield werden. De bestuurder, die van de ker mis te Bovenkarspel kwam, zag de Westerkerk voor de Koepoort aan en reed pardoes tegen de deuren aan. De inzittenden bekwamen geen letsel. VIERJARIG KIND VERBRAND. Bij het vuurtje stoken door een broer tje, is te Zwindersche Kanaal onder Oosterhesselen het 4-jarig dochtertje van den landbouwer Van der Veen, in aanraking gekomen met het smeulen de vuur zonder dat het kind dit aan vankei ijk bemerkte. Op weg naar huis geraakten haar klecrtje in brand en 't arme kind stond weldra in lichte laaie, Op het hulpgeroep is de moeder toege schoten. Zij heeft het kind met haar li chaam bedekt en getracht de vlajnmen te dooven, waarbij zij zelf in brand ge raakte. I-Ielaas bleek het arme kind zoo danige brandwonden te hebben beko men, dat weinig kans op behoud be stond. De ongelukkige kleine werd naar het ziekenhuis te Iloogeveen o- vergebracht, waar het aan de bekomen wonden overleden is. GEMEENTE ZIJPE. Officieel. ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders der ge- meente ZIJPE brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op den len Mei a.s. weder nieuwe leerlingen tot de o- penbare lagere scholen alhier kunnen worden toegelaten, die den leeftijd van 5x/4 jaar hebben bereikt. Deze toelating moet worden verzocht aan de Hoofden van scholen vóór of op 25 April a.s. Zij, die zich niet vóór dien datum aan melden, zullen nog een jaar op toela ting tot de scholen moeten wachten. ZIJPE, 1 April 1932. Burgem. en Weth. voornoemd, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. VACCINATIE Burgemeester en Wethouders van ZIJPE maken aan de ingezetenen van ZUID-ZIJPE bekend, dat de gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting zal worden gegeven te BURGERBRUG in de o.L school, Dinsdag 5 April a.s., 's morgens 11 uur herinenting aldaar Dinsdag 12 April a.s., hetzelfde uur ST. MAARTENSBRUG in de o.l. school, Woensdag 6 April a.s., 'smorgens 11 uur herinenting aldaar Woensdag 13 April a.s., hetzelfde uur Brons weer de lijst voor haar nakeek, stiet hij eensklaps een kop thee om, die op de tafel voor hem stond. -, Gunst mijnheer, wat doet u l iep Taetske verschrikt. Niets, niets, een onwillekeurige beweging., En terwijl Taetske naar de keuken holde om een doek te halen en daar mee de gemorste thee op te bellen, mompelde Brons Sarpristi, die meid heeft de 100.000 getrokken. Maar toen zij terugkwam, zei hij weer Je bent er nog in. 't Is toch eigenlijk weggegooid geld voor zoo'n loterijbriefje, bromde zij. En Brons herhaalde als een echo Je wint nooit iets. Alleen gebleven, keek hij nog eens de loterijlijst in en zeide voor zich Ja, 't is zoo. Zij heeft de 100.000. 't Is toch sterk. Al 20 jaren speel ik in de loterij en altijd nieten, hoogstens eigen geld, en zoo'n domme gans wint bij den vierden keer al een portie van de 100.000. Onder het rooken van zijn pijp bleef hij in gepeins verdiept voor zich uit zitten staren. -- Ik moet het haar zeggen, zette hij zijn alleenspraak voort, maar niet dadelijk. Ik moet haar voorzichtig voorbereiden, de schrik zou haar wel aSj-v" a..s. nei-zeuae uur. in o.l. school, Vrijdag irgenst^l uurherinenting April JTs., hetzelfde uur. PETTEN in de o.l. school, Donderdag 7 April a.s., 'smorgens 11 uur; herinenting aldaar Donderdag 14 A^,iï a..s. hetzelfde uur SCHAGERBRUG 8 April., a.s., 's morgei aldaar Vrijdag 15 April Het verdient aanbeveling, dat de ouders hun trouwboekjes meenemen. ZIJPE. 26 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders voorn., De Burgemeester, J. DE MOOR. De Secretaris, J. DE BOER. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Gemeen te ZIJPE brengen bij dezen, naar aanleiding der Algemeene Politie-Verordening dier ge meente, ter algemeene kennis, dat, te reke nen van heden tot den 1 Mei aanstaande, geen honden zullen mogen losloopen zonder voorzien te zijn van een koperen of ijzeren muilkorf, waarvan het model ter Secretarie dezer gemeente zal kunnen worden bezich tigd. Overtreding wordt gestraft met een boete van hoogstens f 10.of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. ZIJPE, 17 Maart 1932. Burg. en Weth. voornoemd, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. Burgerl. Stand van 25 - 31 Maart Geboren: Cornelia Johanna, d.v. Adri anus Slijkerman en Dieuwertje Antho nia Portegijs; Johannes Anthonius, z.v. Jan Appelman en Johanna Anna Stroo per; Ludovicus Cornelis, z.v. Pieter de Graaf en Carolina Maria Renders. Ondertrouwd of getrouwd: Geene Overleden: Maartje Langedijk, 61 jr., echtgenoote van Jacob Molenman; Trijntje Amse, 80 jr., weduwe van Wjil- lem Kerkmeer. INGEZONDEN STUKKEN. SCHAGERBRUG, April 1932. Mijnheer de Redacteur Wilt u mij s.v.p. eenige plaatsruimte geven in uw veel gelezen blad. Bij voor baat mijn dank. Waar ik de laatste tijd nogal bespro ken, beoordeeld en veroordeeld ben ge worden, naar aanleiding van mijn can didaatstelling voor de verkiezing van Modellen die mooi passen Stoffen kleurecht en solide Voerings van het beste soort Zeer goedkoope prijzen Elk stuk volledig gegarandeerd. Speciale afdeeling kleeding naar maat Eigen coupeur en ateliers. Onze keuze hoeden, overhemden, dassen, sokken en ondergoederen is mooi, groot en goedkoop. eens kunnen dooden en dat wil ik niet op mijn geweten hebben. Ja, ik moet 't haar zeggen, maar ik wil toch nog even wachten. Heel den avond door dacht Brons er over en in bed lag hij een paar uren wakker, te denken aan dien hoofd prijs, getrokken door zijn dienstbode, en hoe hij haar dat het best zou kun nen meedeelen. Bij zijn ontwaken dacht hij. er dade lijk weer aan en onder zijn werk op 't kantoor kwam het telkens weer in hem op. Langzamerhand rijpte er een plannetje in hem. Kijk eens aan, redeneerde hij, ik ben 45, dat is wel niet jong meer, maar toch ook nog niet oud. Ik ben nu al vijf jaren weduwnaar en dat leven al leen begint me te vervelen. Die Taets ke is een knappe meid, flink en frisch ze is wel wat dom, maar daarentegen een goede huishoudster. En als ze over een paar jaren gaat trouwen, dan raak ik haar kwijt en moet maar af wachten, wat ik er voor terug krijg. Zoo'n goede huishoudster vind ik niet makkelijk weer. Weet je wat...! Bij zijn thuiskomst zei hij Taetske bijzonder vriendelijk goedenavond. Terwijl zij de tafel voor zijn middag maal dekte, keek hij haar overal na en als zijn blik den haren ontmoette, glimlachte hij tegèn haar. Toen zij na ZUIDERZEEWERKEN DEN OEVER. Eén van de 40- a 50-ton zware ijzeren schui ven voor afsluiting uitwateringsluizen wordt met behulp van groote bok aangebracht. Hoofd-Ingelanden voor Zijpe en Haze- polder, meen ik dat nu de tijd is geko men de kiezers in kennis te stellen van hetgeen waarheid en geen onwaarheid is. Echter stel ik er prijs op voorop te stellen, dat ik alfijd getoond heb en dat steeds te doen, eerlijk spel te spelen. Twee jaar terug werden H. Dignum en II. Swan op een vergadering der Egalemenlspartij met groote meerder heid candidaat gesteld voor Hoofd-Inge landen voor Zijpe en Hazepolder. Nog dienzelfde dag werden die officieel ge stelde candidaten Dignum en Swan door de VOORMAN en het BESTUUR der partij aan kant gezet, en voor hen in plaats een paar andere candidaten gesteld, omdat zij (Dignum en Swan) misschien geen blindelinge volgelingen waren van de BAAS. Mij dunkt dat een bestuur dat zoo om springt met de besluiten van zijn ver- eeniging de naam eerlijk niet waard is. Dit is voor mij een reden geweest, en ik meen toch van terecht, om mij nu candidErat te laten stellen door een groep eerlijke kiezers, maar als Egale- ments candidaat die zijn partij niet ver loochend, doch ook wil werken voor het algemeen belang, dat is plicht. Op leugens en vieze circulaires aan mijn adres zol ik niet ingaan. Heden propageeren de heeren het zelf de aan hun kiezers, n.m. de verdeeling der polderlasten 2V&/5 om 5/5 wat door Dignum en Swan is gedaan, wat door die heeren hen zoo kwalijk werd geno men en tegen hen werd uitgespeeld. Wfie nu toch eenigszins nadenkt, moet dat dunkt mij al zeer vreemd voorko men. Gaarne stel ik mij ter beschik king om met die heeren over het een en ander van gedachte te wisselen, mits ik de vrijheid van het woord ver krijg, wat mij tot heden niet werd ge geven. Nog zou ik de kiezers willen aanra den op de aanstaande herfststemming hun stem uit te brengen op die candida ten, waarvan men weet dat zij voor de algemeene belangen van den polder zullen werken, en niet mee stappen in de draaimolen van onbetrouwbare heeren. Met de meeste hoogachting, h. dignum monnaie met eenig geld en een fiets- pl aatje. Verloren een bruin dasje met gouden broche met diamanten speld en een fietsplaatje. Inl. oij den Gem. Bode. Als Hoofd-ingeland herkozen. Tot hoofd-ingeland van den Polder Waard Nieuwland werd Dinsdag j.1. herkozen de heer P. Hellingman, Hofstraat. Den Oever. GEMEENTE WIERINGEN. Politie: gevonden een bruine jongens riem; een grijze kinderportemonnaie met eenig geld, nog een kinderporte- BEKENDMAK1NG. uitvoering tarwewet De Burgemeester van Wieringen maakt namens het dagelijksch bestuur der vertrouwensmannen in district I der Gewestelijke Tarwe - Organisatie voor Noord-Holland bekend, dat de tar- wetelers, om tarwe van oogst 1932 te kunnen afleveren via de organisatie, verplicht zijn aangifte te doen van de uitgezaaide oppervlakte en daartoe ge legenheid krijgen op Vrijdag 8 April, v.m. 9-11 uur, in hotel D. Lont te Hip- polytushoef. Wieringen, 31 Maart 1932. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. zuiderzeesteunwet. verkrijgen van werk. De Burgemeester van Wieringen ves tigt er namens de Generale Commissie Zuiderzeesteunwet de aandacht op, dat voor functies bij den dienst van loods wezen, betonning, bebakening en kust- verlichting, door belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet zou kun !nen worden gesolliciteerd* daar wel licht voor enkele van hen plaatsing kan worden verkregen. De functies zijn: matroos bij het loodswezen; 2e lichtwaehter aan boord der lichtschepen, lichtwachter-motor- drijver aan boord der lichtschepen en matroos-kok of lichtwachter-kok. Nadere informaties omtrent bezoldi ging, eischen, enz. zijn te bekomen ter gemeente-secretarie of bij den secre taris der vereeniging D.E.T.V. Eventueele sollicitaties kunnen wor den ingezonden bij de Generale Cojnmia sie Zuiderzeesteunwet, welke, indien de belanghebbende een aanvrage om hulp ter verkrijging van werk heeft in- 1 gediend en hem deze is toegezegd of Ikan worden toegezegd, de sollicitatie 'zal ondersteunen. Wieringen, 31 Maart 1932. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. het eten de thee binnenbracht, zei hij i Taetske, heb je dat loterijbriefje nog - Jawel mijnheer, antwoordde zij onverschillig, maar kijk het maar niet na, er valt toch nooit wat op Neen, herhaalde hij,, daar valt nooit wat op, maar -- en hij glimlach te weer tegen haar je zoudt toch wel eens op een andere manier een groot geluk kunnen hebben. 't Had er wel wat van of Taetske zijn bedoeling raadde, want het bloed steeg naar haar wangen en zij plooide zenuwachtig haar schort. O, mijnheer -- Kom eens hier bij mij zitten, Taets ke, ik wou wel eens ernstig met je praten. Zij zette zich op den stoel tegenover hem en het gesprek duurde heel lang. Den volgenden dag had Taetske haar uitgaansavond en Kobus kwam haar op den gewonen tijd afhalen. Ook met hem had zij een lang en ernstig gesprek en bij het afscheid ne men zei Kobus - Nu Taetske, ik houd wel veel van je, maar als je denkt, dat je met je mijn heer gelukkiger zult zijnhij is een fijne meneer en ik maar een gewone jonge dan moet het maar zoo zijn cn ik wensch je veel geluk. Een maand later trouwde Brons met zijn meid-huishoudser, heel eenvoudig en toen zij 's avonds bij elkaar zaten, zei hij Taetske, nu moeten we toch eens opmaken, wat wij tezamen bezitten. Zij keek hem met groote oogen vra gend aan. -- Maar Herman, is dat nu zoo noo dig Ja zeker. Het meubilair hier is van mij, ik heb nog een paar solide ef fecten en een levensverzekering, die jou een uitkeering waarborgt, als ik kom te sterven. En nu jij Ik bezit niets anders dan mijn kleeren en wat linnengoed boven in. mijn latafel Je hebt ook nog dat loterijbriefje. Taetske kreeg een kleur en werd verlegen Ja, je wint er wel nooit wat op, maar we moeten het toch eens nakij ken. Ik heb het niet meer. Brons sprong op. -- Wat schreeuwde hij. Heb je het niet meer Neen. Je wint er toch nooit wat op en daarom heb ik het maar aan Kobus gegeven, toen ik hem zeide, dat ik met jou ging trouwen.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 3