HI1MAI WILS 23e JAARGANG VRIJDAG 8 APRIL 1932 No. 28 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN PIJP - TABAK „DE WAKENDE LEEUW" HET DRIEMANSCHAP. WILHELMINASTRAAT 63-67. TELEF. 524. MEN ZEGT HET U DAGELIJKSCH Heeren- en Kinderkleedingmagazijnen DEN HELDER Het meest vertrouwde adres uit Uw omgeving. BETER KAN HET NIET. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU: DINSDAG EN VRIJDAG. UITGEVER Hippolytushoef Wierlngen. ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. per 3 maanden 1.—. D ADVERTENTIëN Van 15 regels Iedere regel meer VOOR BETERE /58t sés* TABAKSFABRIEK Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. PARIJSCHE M0DEBR1EF. WAT WE IN HET VOORJAAR DRAGEN. Ruige wollen stoffen en vlugge manteljaponnen. De Mode kent eigen lijk geen lente. Er be staan voor haar maar twee seizoenen zomer en winter. Den overschie tenden tijd noemt ze half- of tusschenseizoen Dan is het nog te koel voor de dunne zomer- toiletten en toch al weer niet koud genoeg meer voor de winterkleeding. Voor deze maanden nu brengt men ons dit maal allerlei grove en oneffen wollen stoffen, geribd, gekeperd, met diagonaallij nen, ruige weefsels, ook de bekende wollen crêpes, cheviot, jersey, wollen voile, ma- rocain en laben. Velen roepen over de groote verscheidenheid van kleuren die we ditmaal in het voorjaar kunnen dragen. Wat al nuancen, alleen reeds in rood, granaatrood, felrood, bordeaux-rood, baksteen kleur, bruinrood. In het blauw, saphierkleur, konings- en lichtblauw. We hebben donker- en licht-, zacht- en hard groen en ook smaragdkleur. In de lichte tin ten wit en beige, krijtkleur, oker, lindebloe- semtint, grijs en goudgeel. Ge kunt ook nog kiezen uit oranje, perzikkleur en hoog geel, het diepe blauw van de maagdepalm violet en de paarsroode auberginetint. En tenslotte de donkere kleuren zwart, tabakskleur, ne ger- en kastanjebruin. „Mij interesseert het niet welke kleuren in de mode zijn," zullen misschien enkele leze ressen zeggen. „Ik draag toch altijd wat ik wil." Maar hebt ge wel eens opgemerkt, FEUILLETON. No. 10. Hij sprak rustig en vriendelijk en het was duidelijk dat hij Fellowe gaarne zijn mis stappen wilde vergeven. Nou wil ik eerst wel eens vertellen wat ik voor zaken doe. U weet waarschijnlijk dat we heel wat cliënten hebben op 't vaste land en dat wij enorme sommen betalen aan cliënten, die speculeeren. Maar als ze dat nou willen doen, wat gaat dat ons dan eigen lijk aan, niet waar U kimt zeggen wat u wilt, zei Frank. Nou, zei Black, stel dat u naar Parijs gaat, of u gaat de provincie in of u gaat naar de groote steden in Schotland en daar hebben we allemaal cliënten wonen, dan zal ik u een lijst meegeven van hun namen. U moogt ze ondervragen en u zult overal hooren dat onze zaak eerlijk is en dat niemand zich over ons heeft te beklagen. En nou moet u niet denken dat ik u de kosten van zoo'n za kenreisje zelf wil laten betalen. Zooveel geld zult u wel niet te verteren hebben. Ik geef u vanavond een paar honderd pond en u vraagt verlof en u maakt een reis waar u maar heen wilt, dan zult u zien, dat niemand zich te beklagen heeft over onze zaak. Hoe vindt u dat Frank glimlachte. Ik vindt het verbazend handig, zei hij. Als ik u goed begrijp dan krijg ik een paar honderd pond en ik mag ze gebruiken zooals ik zelf wil. Kolonel Black's gezicht straalde. Hij kreeg plezier in het geval. Dat hebt u gauw begrepen, zei hij. Frank stond op. hoe moeilijk, ja soms onmogelijk, het is, Jn een kleur, die niet in de mode is, een aardige stof te krijgen We zijn in dit opzicht dik wijls zeer afhankelijk van hetgeen de fabri kanten op de markt brengen en we kunnen het daarom werkelijk een voordeel noemen als de kleurenkeuze groot is. Dikwijls is de kleurensamenstelling ook heel mooi. We zagen bruin b.v. nog al eens dikwijls met oranje gegarneerd of een oran je zijden blouse dragen bij een bruin mantel pak. Het staat prachtig, maar het is de vraag of deze combinatie in Holland, war oranje de nationale kleur is, wel ingang zal vinden. Marineblauw met rood, en groen met bruin zullen misschien meer aftrek vinden. Wie graag vroeg in den tijd in een enkele japon uitgaat, kan niet beter doen dan een zoogenaamde manteljapon kiezen. Het is een kleedingstuk dat het mididen houdt tusschen een japon en een mantel. Het is zeer eenvou dig en streng van lijn zoodat men het bijna voor een mantel zou houden. Maar daarvoor is het maaksel toch weer iets te vlug. Meestal is er een lichte lingerie-versiering aan hals en mouwen, of een vestje, jabot of revers van lichte stof, aanwezig. Zakken en knoopen kunnen op allerlei wijzen ter garneering wor den gebruikt. meer gepresteerd kon worden. De vo egende drie maanden begon het li chaamsgewicht echter reeds te dalen, zij 't ook uiterst weinig, terwijl de li chamelijke vermogens gaandeweg en zeer gestadig achteruit gingen. Van een verslechtering van den algmeenen ge zondheidstoestand was in dit stadium nog geen sprake. Gedurende de laatste vier maanden van de proef waren de symptonen zoo veel te sprekender. Zonder dat er een bijzonder duidelijke overgang waar te nemen was, traden plotseling zwakte toestanden op die gepaard gingen met hoofdpijn, terwijl zich ook krampach tige verschijnselen in de hartstreek en diarrhee voordeden. Deze symptonen namen elke week in hevigheid toe en tenslotte bevond de arts zich in zoo'n toestand van uitputting, daf hij niet meer zonder hulp kon loopen. Het was echter eigenaardig, dat in dit ver gevorderde stadium het lichaamsge wicht geen noemenswaardige verande ring meer onderging. Om nog ernsti ger gevolgen voor zijn gezondheid te voorkomen, moest de arts tenslotte de proef onderbreken. Dit interessante experiment heeft duidelijk bewezen, dat het menschelijk organisme op den duur niet bestand is tegen voedsel met een te laag eiwitgehalte. Deze japonnen neemt men bij voorkeur in het negerbruin, donkergroen, donkerblauw en donker granaatrood. Soms worden ze met halve mouwen gemaakt en draagt men er lange handschoenen bij. WILHELMINA. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Het gevaar van een dieet zonder eiwit. Een Duitsche medicus heeft door een proef op zich zelf een antwoord ge zocht op de vraag, of het menschelijk organisme op den duur zonder schade gevoed kan worden met spijzen, die zoo min mogelijk eiwit bevatten. Deze proef is te belangrijker, waar over deze kwestie de meeningen der medici nog al uiteen liepen. De proef, die de arts op zichzelf nam, heeft meer dan twee jaar geduurd. Bij de voeding werden twee richtlijnen in het oog gehouden het aantal calorieën moest voldoende groot zijn om de stofwisseling in orde te houden en de keuze der voedings middelen moest zoodanig zijn, dat da gelijks niet meer dan 40 en niet min der dan 20 gram eiwit werd verbruikt Dit eiwit moest bij voorkeur plantaar dig en geen dierlijk eiwit zijn. Even interessant als de proef op zichzelf, zijn de afzonderlijke stadia ervan. In het eerste halfjaar ging het lichaamgewicht niet achteruit, ïer- wijl zoowel lichamelijk als geestelijk Nou, dan kan ik wel weggaan, zei hij. Het gezicht van Black veranderde van zon neschijn in onweer. U weigert Frank knikte. Absoluut, zei hij. U kunt me niet omkoo pen met tweehonderd pond en met tweedui zend pond ook niet. Ik ben niet te koop. Ik weet dat u één van de gevaarlijkste indivi duen bent, die ik ooit heb ontmoet. Ik ben ervan overtuigd dat u dingen doet, die het licht niet mogen zien en ik zal niet rusten voor ik u te pakken heb. Black kwam langzaam overeind. Nou, dan begrijpen we elkaar, zei hij. Er klonk een bedreiging in zijn stem en dc blik, waarmee hij Fellowe aankeek zou een minder vastberaden man hebben doen beven. Je zult er nog eens spijt van hebben, snauwde hij. Ik heb je een kans gegeven en ik ben genegen om van die driehonderd pond. U kunt er drie-en-dertig-honderd of drie-en-dertig-duizend van maken, zei Frank ongeduldig, maar ik ben niet te koop. Ik ken kolonel Black. En ik weet meer dan u denkt. Hij nam zijn hoed op en keek om zich heen. Er is in Frankrijk een hooge prijs ge steld op een meneer die Olloroff heet. Die geniale man richtte banken op, voor al in de omstreken van Lyon en in het Zuiden. Hij had een compagnon, maar die stierf vrij plotseling Black werd wit. Hij hief zijn hand op en zijn lippen trilden een oogenblik. Ik geloof dat jij iets te veel weet, zei hij. Hij draaide zich om en liep de kamer uit. Frank was met één sprong bij de deur, maar hij kon niet verhinderen dat het slot met een klik werd omgedraaid vóór hij de deur kon openen. Hij trok aan den knop, maar de deur bleef dicht. Aan den anderen kant van de kamer zag BINNENL NIEUWS. Relletjes in de gemeente Rheden Onder leiding van de commu nisten. Na eenige avonden van betrekkelijke kalmte is het Maandagavond te Velp opnieuw tot een uitbarsting gekomen. Een aantal personen uit de dorpen Rheden en Velp, versterkt door en on der leidieng van communisten uit Arnhem, verzamelden zich op den Beekhuizerweg met het doel vandaar op te trekken naar het huis van den burgemeester. Voor de stoet in bewe ging kwam werd hij echter door de politie weder uit elkaar geslagen. Op de Hoofdstraat vereenigde men zich opnieuw, waardoor het verkeer belem merd werd. Toen aan het bevel tot doorloopen niet voldaan werd, kwam het opnieuw tot een treffen, waarbij een hoofdagent gekwetst werd door een klap van een der Arnhemmers, die daarop door een sabelhouw van een rijksveldwachter aan hoofd en handen gewond werd. Te kwart over 10 was de rust teruggekeerd. De Arnhemmer is gearresteerd. Mr. D. FOck over premievrij pensioen. In een rede van mr. D. Fock voor de Liberale Staatspartij over het premie- vrij staatspensioen heeft deze het vol gende gezegd Intuschen is de financieele toestand van tal van kleine zelfstandige onder nemers en van tal van kleine boeren zoo kritiek geworden, dat spr. van deze plaats nog eens met den meesten aan drang zijn aanbeveling van het vorige jaar herhaalt, dat men ten spoedigste zal overgaan tot het invoeren van het premievrij staatspensioen voor allen, onverschillig of zij al of niet in loon dienst zijn geweest. De groote verschui vingen, die in de laatste jaren in de inkomens van tal van kleine zelfstan digheden hebben plaats gehad, maken het dringend noodig, dat de voorzie ning voor den ouden dag niet langer alleen beperkt blijft tot hen, die in loondienst zijn geweest, maar zoo spoe dig mogelijk tot ieder burger boven een bepaalde leeftijdgrens, wiens inko men blijft beneden een bij de wet vast te stellen bedrag, worde uitgebreid. Kinderwagen met drie kleintjes te water. Maandag ging te Amsterdam een 11- jarig meisje met een kinderwagen, waarin drie kindertjes, resp. van P/2 21/j en 3V& jaar lagen en zaten, uit wan delen. Op de .Marnixkade bij het plantsoen verstuikte 't meisje haar voet en van schrik liet ze den haar toevertrouwden wagen los. Deze rolde den weg af en viel pardoes in de Singelgracht tegen over de Nassaukade. Het meisje schreeuwde wat ze kon en onmiddellijk schoten hulpvaardige voorbijgangers toe. Zonder veel beraad sprongen drie dappere mannen te water en zij slaag Alhoewel de wasschen door ons GEHEEL FRANCO gehaald en gebracht worden, zijn onze prijzen toch UITERST LAAG GESTELD terwijl U over de aflevering zeer zeker in alle opzichten TEVREDEN ZULT ZIJN. hij nóg een deur. Hij stond midden in de kamer toen plotseling de lichten uitgingen en hij achterbleef in de diepste duisternis. Hij meende dat er aan den achterkant van de kamer een raam was, maar toen hij de gordijnen opzij duwde, stond hij voor een blinden muur. Er was wel een raam maar daar zaten zware luiken voor. Frank haalde zijn electrische zaklantaarn uit zijn zak en liet het licht door de kamer spelen. Hij voelde dat hij een fout had gemaakt, toen hij Blcak dit alles vertelde, maar de verleiding om den schurk een doodschrik aan te jagen was te groot geweest. Hij besef te heel goed dat hij in ernstig gevaar ver keerde. Behalve de jongeman, dien hij voor Black had gewaarschuwd en die hem scheen te kennen, wist niemand dat hij in huis was. Snel doorzocht hij de kamer en hij legde zijn oor aan de beide deuren maar hij hoor de niets. Hij had in de gang een aantal antieke Oos- tersche wapens aan den muur zien hangen en even hoopte hij ook hier een dergelijke wandversiering te vinden, maar hij begreep, dat Black niet zoo dom zou zijn om wapens in deze kamers op te hangen. Toen onder zocht hij den vloer, want hij vreesde dat er verborgen luiken in zouden zitten, maar hij vond niets. Van die zijde dreigde geen ge vaar. Hij ging op den rand van de schrijfta fel zitten en wachtte. Het duurde een half uur vóór zijn vijand een teeken van leven gaf en toen hoorde hij vlak naast zich een stem Weet u goed, wat u doet, Fellowe Frank keek in de richting waar het geluid vandaan kwam. Hij zag niets dan een Oos- tersche lantaarn. Maar toen hij er meer aart dacht aan schonk, bleek hem, dat in de lantaarn het einde van een spreekbuis ver borgen zat. Hij begreep dat deze voorzorgsmaatregel getroffen was, opdat Black alles zou kunnen hooren wat er in de kamer gebeurde. Ook Modellen die mooi passen Stoffen kleurecht en solide Voerings van het beste soort Zeer goedkoope prijzen Elk stuk volledig gegarandeerd. Speciale afdeeling kleeding naar maat Eigen coupeur en ateliers. Onze keuze hoeden, overhemden, dassen, sokken en ondergoederen is mooi, groot en goedkoop. den erin alle drie de kindertjes en ver volgens ook den wagen weer op het droge te brengen. Dank zij deze spoe dige hulp blekeen de kleintjes daar zij kopje onder waren geweest, ongedeerd Zij werden in een caie binnengebracht, de G.G.D. verscheen ten tooneele, het kindermeisje werd gekalmeerd. Het eind van het nare avontuur was, dat het meisje de drie kinderjes weer in den kinderwagen naar de Jordaan te- ugreed. MET VUUR GESPEELD. Te Zwindersche kanaal (Dr) zijn bij het vuurtje stoken de kleeren van het vierjarig dochtertje van H. van der Veen in brand geraakt, waarbij het kind zulke hevige brandwonden kreeg dat het aan de gevolgen is overleden. HET EINDE IN HET CONFLICT IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Dinsdagmorgen het werk hervat. Het werk in de textielfabrieken is Dinsdagmorgen hervat. Er was veel po litie bij de fabrieken doch deze behoef de geen enkele maal op te treden, daar het overal buiten rustig bleef. Zonder dat eenige incidenten voorvielen gingen de arbeiders de fabrieken binnen. Een groot aantal personen is nog buiten de poorten gebleven, maar successievelijk ml het aantal arbeiders in de fabrieken vermeerderd worden. Reeds deze week zal het grootste deel weer aan het werk kunnen gaan. He is onjuist dat slechts 60 pCt. van het totale aantal arbeiders weer aan het werk zou kunnen gaan. Wegens ra kon hij door middel van dit apparaat alle gesprekken volgen, die in de kamer werden gehouden. Hij gaf geen antwoord en weer hoorde hij dezelfde stem en toen antwoordde hij Kom maar hier Al dien tijd had hij zijn aandacht verdeeld tusschen de twee deuren. Hij wachtte op een lichtstraal en als hij maar de kleinste ope ning zou zien, dan wilde hij trachten te ont vluchten. Het was eigenaardig, dat hij er niet aan dacht dat de lichten buiten natuurlijk al lang uit waren. Hij liep op en neer door de kamer maar zorgde, dat hij in het midden bleef waar geen meubelen stonden en toen hoorde hij plotseling een zacht geluid achter zich. Hij had nog tijd om zich half om te draai en maar toen werd er een lus om hem heen gegooid en met een ruk werd er aan het touw getrokken zoodat hij op den grond viel. Hij worstelde, maar de strijd was te onge lijk. Hij lag met zijn gezicht voorover op het karpet en vóór hij wist wat er gebeurde, voelde hij al iets kouds en hards om zijn pol sen en hoorde hij een klik. Hij wist, dat hij was geboeid. Er werd in prop in zijn mond geduwd en toen hoorde hij Blacks stem Zet hem maar overeind. Op dat oogenblik ging het licht in de ka mer weer aan en Jacobs hielp hem hardhan dig opstaan. Daar stonden Black en Sparks en de vreem deling, dien Frank het huis had zien binnen gaan. Maar de ongekende had een zijden zakdoek om zijn gezicht gebonden, zoodat Frank alleen zijn voorhoofd zag en een paar lichtblauwe oogen. Zet hem maar op de Sofa, zei Black. En nou zul Je zeker wel willen luisteren naar verstandigen raad. Frank Fellowe kon niet antwoorden, want hij had een prop in zijn mond, maar de blik in zijn oogen was duidelijk genoeg en dat zag Black waarschijnlijk ook wel. Mijn voorstel is eenvoudig, zei Black. Je houdt je mond en bemoeit je alleen met je eigen zaken en dan krijg je een paar honderd pond en zullen we je verder niet lastig val len, maar als je weigert dan zal Ik je ergens stoppen, waar je niet gemakkelijk uit zult kunnen komen. Hij lachte valsch. Er zijn vijf cellen in dit huis, ging Black voort, en als je van geschiedenis houdt, dan zal je misschien wel eens het verhaal hebben gelezen van de oude roofridders, die aan den Rijn woonden. Ik heb gezellige kleine kamer tjes uitgedacht, die veel lijken op de martel- kelders van die oude ridders. Je beenen wor den met kettingen vastgemaakt en je voed sel zal je door een vertrouwd bewaker worden gebracht, die overigens erg absent kan zijn en die het misschien wel eens zal vergeten". In de cel blijf je tot je gek bent of tot rede bent gekomen. Als je gek bent geworden, dan zullen we Je in een prettig gesticht op bergen, waar niemand ook maar eenige aan dacht zal schenken aan dwaze praatjes over mij en mijn handelingen. Black draaide zich om. Neem die prop uit zijn mond, zei hij. Wij zullen hem naar de andere kameraren- gen. Daar kan hij schreeuwen zoo hard als hij wil, want niemand kan hem daar hooren. Jacobs trok den zakdoek ruw uit Frank's mond. Frank werd de kamer uitgeduwd en het viertal begaf zich naar het groote ver trek, waar de kolonel dien avond met sir Isaac had gezeten. Black liep vooraan en zocht naar het knopje van het electrisch licht, terwijl de anderen nog in de gang stonden. Eindelijk vond hij het knopje en draaide het licht aanmaar toen deed hij een stap achteruit en slaakte een kreet van woede. Om de tafel zaten vier mannenZij droegen maskers (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1