GEMEENTERAAD VAN ZIJPE. Gesterkt en gekalmeerd Interview met een ontslagen gevangene. Wat kan een mensch toch vreemde ont moetingen hebben. Hoe het kwam weet ik niet meer, maar zittende op een bank in het Haagsche bosch kwam een tamelijk sjovel gekleed mensch met een bleek aangelaat zich naast mij planten. Ik had mijn sigaar juist even naast mij neergelegd. De bleek- zichtige nam mijn rookstengel voorzichtig op enrookte Ik zat stom verbaasd en keek De man had een oolljk gelaat en be gon te spreken. Laat ik vertellen wat dat Heer mij toevertrouwde „Zie zoo, daar zit ik weer, niet dat ik gebrek aan zitten heb, o nee. 'k Heb pas een lange tijd zit tende doorgebracht, maar de frissche lucht mankeerde er aan De Hotelier zei tegen mij, „zoo Wimpie, die zes maanden zitten er weer op, je kimt gaan Nou of ik ging, al ben je nou nog zoo aan zoo'n lief hotel gehecht en gekétend, je wil toch wel weer eens veranderen, niet waar En nou kom ik hier op een steenen bank mijn koud hart weer eens verwar men Of ik een versche sigaar wil Graag! Merzie, ja meheer, wij spreken ons Fransch, Duis, Englis, Bargoes as me Moedertaal. Dank U, ik zal dat Etwietje met segaar- tjes maar bij me houen, dat 's bekwemer nicht waar Lekker hè, as je weer eens van de aardsche weelde kan proffiteeren, Vive la Vive Zie je, zoolang je uit de Staatsruif meeknabbelt, krijg je als ge woon Habetuwee of vaste Cellist, geen eens je segaarjte. Dat 's niet billijk, ze la ten je wel de segarenzakjes plakken. Afijn Geen gezanik over gepasseerde pe riodes Daar sta ik of liever zit ik nou weer. Vrij is wel aardig maar zoo zonder genoeg kapitaal aan de dijk gezet en op het menschdom te worden losgelaten, dat 's niet hygeënisch Nou kan ik weer werk gaan zoeken! Werken Dat 's nou het on gelukkigste vak dat er bestaat'k Wou dat ik de uitvinder van dat moois eens op een donkere avond in een eenzaam laantje mocht bejegenen. Wat zou ik hem lichte lijk beschadigen Denk nou niet dat ik een vijand van het kapitaal ben, ik vind het alleen een fout dat het in andere han den is Kijkt U me ereis an Hoe zie ik er uit Gesoigneerd Noo Sjovel Jes Ik heb een hoed op van een baron Een jas aan van een jonkheer Een broek van een graaf Knoopschoenen van een gentelman, en hoe zien ik er uit Als een pauver Jan dividu, een schooier Nou zeggen ze nog wel dat kleeren de man maken Baddina ge Mejseu Kwats Kijk nou erreis naar m"n hoed Die heeft geen voering en toch wordt ie vetter Dat zijn natuurgeheimen Een collega die gelijk met me weer bui ten habutué werd zei r Wat hij jij een fijn pakkie an Wat kost dat Ik zei Och man, as 't uitkomt minstens zes maan den Ons branche, onze vlugge kunst, of lie ver ons vak, is niets meer waard. Vooral met die kluizen en brandkasten. Ik ben tegenwoordig nog liever kassier, Notaris of Valsaris, kan me niks schelen. Mijn ambiet sie voor mijn mooie beroep, is totaal per- duu. 't Is ontmoedigend durft zoo'n rechter tegen me te zeggen Ik begrijp niet hoe je die sterke deuren en sloten van zoo'n brandkast hebt kunnen openbreken Dat geloof ik graag zee ik. Dat 's ook lang zoo gemakkelijk niet, als een beetje schrijven en een medemensch veroordee- len Wij mote anders aanpakken as jul lie Had je die rechters d'r snuite motte zien Och ja, die brandkast-fabrieken zijn onze grootste concurrenten, maar voor ons bestaan geen gesloten geheimen. Laatst stond er een advertentie in de krant, van een rentenier die kon zijn brandkast nie' open krijgen Hij gaf honderd gulden be looning voor hem, die er raad op wist. Ik er heen en binnen het half uur „Open kast". „Kranig", zei die snuiter. „U is ze ker fabrikant „Nais non, zee ik Inbre ker Wat die man schrok Och meneer, zoon kuur hier op Scheveningen in dat sie- lide gebouw, ze noemen die Kuranstalt Gevangenis Nou, die is niet kwaad, maar vervelend Je wordt er zoo lui en raelh: Je geeuwt niet eens meer as je je verveelt 's Morgens je bad, dessené, wandel-uur, dan deneeren en 's avonds precies op tijd je sepeé Zoo eentonig hè Laatst toen de direkteur gedikkereerd werd had ie dat aon ons te danken Wij zijn zijn bedrijf Je krijgt in ons Kurhaus niet al leen lichamelijk voedsel, maar ook geeste lijk Toen ik eens bezoek van zoo'n opvoe der ontving vroeg hij me „Hoe ben je hierin gekomen Ik zeg dat inkomen was niet erg maar om er weer uit te komen, en dan met je inkomen rond te komen, dat 's niet door te komen „Ben je al eens meer gestraft vroeg ie me. Jawel zee ik, toen ik trouwde O, ja zei hij, je hebt je vrouw, toen je werd ingerekend erg toegetakeld en aan haar haar getrokken Nog erger zee ik zal ik, as ik uit Iogeeren gaan, niet eens een haarlokkie van m'n vrouw d'r boebie koppie mogen meenemen. Beter je leven man, zeid ie Ik zeg Och dat 's toch al te laatNee zeid ie, 't nooit te laatIk zei as dat waar is. nou dan heb ik nog de tijd Man zeid ie, moet je dan je heele leven in de gevangenis doorbrengen Dank je wel zei ik Zoo ik los kom schrijf ik een leeningkie uit, koop een klein Ommerschansje, een Veenhuizen- tje, 'n paar spinhuisjes, ajseseer me met een paar linke zakenmenschen, en begin zoo'n zaakie voor mijn eigen risico Dan wordt ik Patroon IndustrieelDan kun nen die Rechtbankwerkers wel inpakken en gaan stempelen 't Is me ook 'n gedoe De rechter zei laatst tegen me „Had je niet dadelijk kunnen beginnen Ik zei jawel, maar daar wordt u toch voor be taald Ik wou maar erreis zien of je je vak verstaatEn het bewijs zelf zou ont dekken Schaam je je niet, zeid ie, om zoo je heele leven van misdaden te be staan Ik zei, doet U dan wat anders voor de kost Zwijg riep ie Het verhoor be gint. Geboren Ja zei ik Beroep Ik zoek een rijke vrouw Je bent al veertienmaal wegen diefstal veroordeeld Denk Uwé soms dat ik daar boek van houd Toen zeid ie, we zullen overgaan tot het voorle zen van je vroegere vonnissen. Manjefiek, zei ik maar daar mag ik dan wel bij gaan zitten Voor inbraak drie maal gestraft De laatste keer werd je betrapt in de pro visiekamer nietwaar? Ja, zei ik, maar als U meheer de Rechtbank, die lekkere wors! had gezien, was je er ook niet afgebleven 1 Goed zeid ie, maar waarom nam je dan de laarzen mee, welke daar stonden Ik zei, maar meheer, hooren vetleeren laarzen in een provisiekast Orde moet er zijn En toen zei hij, die laarzen zullen wel een splinter in je oog zijn Ik zei op die voor waarde wil ik wel een heele houtfabriek in mijn oogen hebben. Voor deze diefstal kan je gestraft worden meten hij aan 't zoeken in het strafrecht Ik zeg daar staat zes maanden op. Zoek maar niet Nieuwsgierig zijn die Rechtswerkers Laatst vroeg er een Beklaagde wat moest je met dat breekijzer uitvoeren Ik zei daar maak ik mijn correspondentie mee open. Bij deze laatste transactie had ik een helper bij mij en nou wou die Rechts man maar persé weten hoe die aankomen de leerling van mij er uit zag Nou toen gaf ik een signalementje om te zoenen Hoe hij er uitziet meheer de rechtbank Heel gewoon, een beetje platkop, laag voor hoofd, rood haar en neus net zoo als U ongeveer meheer maar niet zoo blauw Ik kreeg vier jaar Na de uitspraak bleef ik staan en toen zei de veldwachter. Ga maar zitten Ik sta liever zei ik, zitten is niet mijn meest geliefkoosde bezigheid En nu meheer ben ik weer een poosje, een fractie laat ik zeggen, vrij De direc teur gaf me de raad nooit meer in zulk slecht gezelschap te verkeeren Dank U zei ik, ik hoop U nooit meer te ontmoeten En daar sta ik nu weer om de strijd tegen het bezit aan te binden Waarom wordt er in deze treurige zelfzuchtige eigendunke lijk, egoeistische maatschappij niet behoor lijk gezorgd, dat wij als werkeloozen ook ondersteund worden Enfin ik troost me maar met de gedachte dat paarden die de haver verdienen niet eens stroo krijgen Ik hou het bij de koning die riep Een koninkrijk.voor een breekijzer Want eerlijk door dit rampzalige leven te tippe len, zal me niet gebeuren Eerlijk duurt bij mij het korst, net als honger en ook dorst Bonjioer meheer. 't Was me een vreugde met U van gedachte te wisselen Ik zal dat sigarenkokertje als aandenken zuinig bewaren, en geef me nu nog een half sleet guldentje, als talisman, ik kan dan mijn plicht voldoen, als straks een kelner roept Betalen man HENRI TER HALL. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. „Het Witte Kruis". Burgemeester Lovink opende Maandagavond de in Yeerburg gehouden algemeene verga dering van de afdeeling Anna-Paulow na van „Het Witte Kruis", met de op merking dat men niet verwend is wat het vergaderingbezoek betreft en er dus, nu er eenige leden meer dan an ders aanwezig waren, reden tot tevre denheid was. Gelukkig is er echter een andere maatstaf voor de belangstel ling, waarin de vereeniging zich ver heugen mag, en wel het ledental en de groei daarvan. Er zijn thans 1081 le den en tegenover 35 afschrijvingen we gens vertrek en overlijden, staat een toetreden van 102 nieuwe leden. Naar aanleiding van de notulen, die na lezing door den secretaris, den heer C. Liefhebber, onveranderd wer den goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, met de beide pastoors gespro ken te hebben over het schoolzwemmen Waarschijnlijk zullen ook de leerlingen van de beide r.k. scholen gebruik gaan maken van onze plaatselijke zwemge- legenheid, hetgeen door spr. van harte toegejuicht wordt, omdat ,men zeker de ouderen houdt voor de zwemsport, wanneer deze reeds in do jeugd beoe fend is. Meegedeeld werd, dat door het Oran je Kruis meldingsposten zijn gevestigd bij de heeren H. Jonker en D. de Graai' een telefoonpost bij den heer Keuris en voorts dat de heeren Dekker en Ko ning een door het hoofdbestuur goedge keurde ziekenauto hebben, waarop zij gerechtigd zijn het embleem van de vereeniging te voeren. Ingekomen was o.a. een dankbetui ging van den heer J. Cornelissen. Naar aanleiding van de candidaatstelling voor een lid van het hoofdbestuur, merkte de heer Rezelman op, dat het bestuur voorstelt den afdeelingsvoor- zitier, den heer G- J- Lovink, voor te diagen. Deze deelde mede, die candi- daatsteiling* onder voorbehoud te aan vaarden en in ieder geval eerst met de omliggende afdeelingcn, Den Helder Schagen en Wieringerwaard te confe- recrcn. De vergadering ging daarmede ac- coord, zoodat de candidaatstelling niet van het bestuur, maar van de afdeeling uitgaat. De heeren H. Jonker en J. A. Smit had den de bescheiden van den pennigjnees ter nagezien. De heer Jonker bracht daarvan een verslag uit. De ontvang sten bedroegen f 2219.15 de uitgaven f 1306.96. Er is dus een batig saldo van f 912.19. In deze rekening is het tekort op de exploitatierekening van de bad inrichting groot f 302.89 verwerkt. Voor de badinrichting luidt de reke ning: ontvangsten f 615.25; uitgaven: f 918.14, nadeelig saldo f 302.89. Met een pluim voor den penningmees lor, den heer C. Liefhebber, voor z'n keurig beheer, werd geadviseerd de re kening goed te keurew, hetgeen met dank aan hem en cp commissie ge schiedde. De begrooting voor 1932 werd daarna vastgesteld, sluitende in ontvangsten en uitgaven op f 2100.19 met een post onvoorzien groot f 49.09 en een ge raamd tekort op de exploitatie van de badinrichting, groot f 485.--. De. begrooting voor de badinrichting sluit op een bedrag van f 1205, terwijl daarin behalve bovengenoemd ge raamd tekort, een post onvoorzien groot f 50 is opgenomen. De heer Liefhebber bracht daarop vei slag uit als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering. O.a. kwam daar ook de kwestie-Huiszorg ter spra ke. Er zal waarschijnlijk weinig gedaan kunnen worden, daar de vereeniging op haar leening een flink tekort heeft door het verlies op Russische en Oosten rijksche fondsen. Men hoopt aan de ver plichtingen, die de lecning oplegt, uit de gewone middelen te kunnen vol doen. Voorzitter merkte op, dat volgens hel hoofdbestuurslid, den heer Michels, de steun aan Huiszorg thuis hoort bij Ar menzorg. Spr. denkt er anders over. De hulp wordt niet alleen aan armen ge boden, maar ook aan hen die men daar niet onder kan rekenen, maar voor wie toch voortdurende hulp in de huishouding (bij ziekte) te zware las ten meebrengt. Als het hoofdbestuur niet helpt, kan de afdeeling natuur lijk de vereeniging Huiszorg niet blij ven steunen, zooals men het vorig jaar deed. Uit het, jaarverslag, ook al weer door den heer Liefhebber uitgebracht, me- .moreeren we nog, behalve de door den voorzitter genoemde cijfers over het le dental, dat aan contributie f 1233 is gcind. Het verplegingsmateriaal is aan gevuld en waar rfoodig vernieuwd. Aan 21(2 personen werden in 356 ge vallen goederen in bruikleen afge staan. Van den ziekenauto is meerma len gebruik gemaakt. Tweemaal moest men tot ontsmetting van een woning overgaan. Een woning moest onbewoon baar verklaard worden. De vereeniging Huiszorg heeft pogin gen aangewend om ondergebracht te worden in de afdeeling van „Het Wit te Kruis". Daar men het standpunt van het hoofdbestuur niet kende kon men daar niet op ingaan, doch besloot het tekort van deze vereeniging tot een bedag van f 500 te dgkken. Het weer in den horigen zomer was buitengewoon ongunstig en neemt men dat in aanmerking dan mag men niettegenstaande het lekori, levreden zijn over den gang van zaken bij de bad inrichting. Niet alleen de schoolkinde ren maakten er geregeld gebruik van, er werden ook nog 91 abonnementen en 1239 badkaarten verkocht. Den heer Liefhebber werd dank ge bracht voor dit zaakrijk verslag en te vens werd deze daarop bij acclamatie als b stuurslid herkozen. Nadat voorz. den heer Liefhebber har lelijk gefeliciteerd had, sloot hij, waar niemand ,meer het woord verlangde, de vergadering. Breezand. een flink werk gegund. Aan den heer L. Pieterse alhier is bij aanbesteding gegund het voorkomen de schilderwerk aan de stationsgebou wen, wachthuizen, enz. aan de spoor- en tramlijnen in de kop van Noordhol land. Loop der bevolking: Ingekomen: T. van der Sloot .van Baarderadeel; J. H. Lips v. Wieringen. Vertrokken: G. Kaper naar Wfcerin- gerwaard; J. Kabel naar Zijpe; J. P. Wigbout en gezin naar Oudesluis Burgerlijke Stand: Geboren Luberta Johanna. dochter van G. van Loon en A. Brederode; So- phia, dochter van C. de Schipper en M. G. Leendertse. Ondertrouwd: P. van der Kolk en M. Jansen; A. M. van Loon en A. P. Oude jans. Overleden: L. Reuvers, oud 63 jaar. echtgenoote van J. M. Keppel. Uitslag Verkooping. Ten overstaan van Notaris J. Koomen van Wieringer waard werd Woensdag in de Vlas- en Korenbeurs publiek verkocht een huis met erf en bouwland aan den Zui- derweg te Anna Paulowna. groot 2.05.30 II.A.. eigendom van den heer L. Koning te Amsterdam en in huur bij den heer J. de Vries. Perceel 1: Huis en erf werd in bod gebracht op f 500 door den heer P. Voorthuizen; perceel 2. groot 1.72 H.A. door denzelfde op f 688. In combinatie gebracht werden beide perceelen op f 800.- daarboven afge mijnd door den heer G. Rampen te An na Paulowna. Opbrcnst dus f 1988.- Overgegaan. Naar we vernemen is de dagelijksche vrachtdienst Anna Pau lowna-Alkmaar van den heer H. Corne lissen overgegaan aan de firma Gebr. Boerman, Breezand, die op dat traject tevens al 'n dagelijksche dienst onder hielden. Bioscoop Zaal Rossen. Zaterdag aan de Van Ewijcksluis in zaal Wai- boer en Zondagavond in zaal Kossen, Spoorbuurt, zal het boeiende film werk: De schreeuw in den Nacht, met in de hoofdrol de beroemde filmhond: Rin'rtin-tin worden vertoond. Schuie rend spel van het schrandere dier met het jochie. Een prachtfilm, boeiend van het begin tot het einde. Zondagmiddag kindervoorstelling. Zie advertentie in dit blad 1 Breezand. Brand. Heden Donderdag nacht brak er brand uit in de schuur van den heer H. Meilink. Dit gebouw was bewoond door Gebr. Huisman. Door den hevigen wind aangewak kerd was het vuur zoo hevig, dat de schuur weldra tot aan den grond was afgebrand. Het omvallen van een pan met vet, waar de vlam insloeg, was vermoedelijk de oorzaak. De motor spuit was spoedig aanwezig. Schoorsteenbrand. Donderdag ont dekte men bij den heer Verver (station) Van Ewijcksluis een schoorsteenbrand. Hoewel de motorspuit reeds onder weg was, behoefde deze geen dienst te doen, daar met vereende krachten het vuur reeds was gedoofd. Breezand. Op de Woensdagavond ge houden uitvoering van de Chr. Zang- vereeniging ..De Lofstem" in het Evan gelisatiegebouw ten bate van Huiszorg waren helaas niet veel bezoekers. Het weer had hier vast veel schuld aan.. Gelukkig waren een paar honderd kaarten in voorverkoop verkocht, dus in financieel opzicht zal 't nog al mee vallen. Jammer echter voor het mooi uitgevoerde programma, dat zoo wei nigen daarvan hebben genoten. Vergadering van Donderdag 7 April 1932, des namiddags 2 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waar na goedkeuring volgde van de notulen van de vergadering van 16 Februari 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Mededeeling inzake goedkeuring raads besluit tot wijziging geldleeningsbesluit. b. Mededeeling inzake goedkeuring Veror dening heffing opcenten gemeentefondsbe lasting. c. Mededeling inzake aanneming van de in de vorige vergadering gedane benoemin gen. d. Verslag wijkverpleging over 1931. e. Verslag Commissie tot wering van school verzuim te Burgerbrug, 1931. f. Proces-verbaal kasverificatie gemeente ontvanger. De Secretaris deelde mede dat bij de op 21 Maart 1.1. gehouden kasopname in kas was f 2385.92, op de postrekening een tegoed van f 365,92 en belegd was bij de Coöp. Zuivel- bank te Alkmaar f 49620.16. g. Verslag vleeschkeuringsdienst kring Barsingerhorn, over het dienstjaar 1931. h. Balans en verlies- en winstrekening over 1930 van den keuringsdienst voor waren in het gebied Alkmaar. i. Verzoek van Gemeentebestuur van Ooststellingwerf om adhaesie te betuigen aan een aan de Regeering gezonden adres inzake het nemen van spoedmaatregelen tot steun- verleening aan land- en tuinbouw. Met algemeene stemmen werd besloten adhaesie te betuigen. j. Verzoek van Gemeentebestuur van Bloe-- mendaal om adhaesie te betuigen aan adres inzake beperking van onmatigen scholen bouw. Ook hier werd met algemeene stemmen besloten adhaesie te betuigen. k. Verzoek van de federatie „Zijpe" van de S.D.A.P. inzake aanneming motie betreffen de bezwaren tegen wetsontwerp wijziging Lager-Onderwijswet. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, waar niemand bezwaar tegen had. 1. Verzoek mej. van Dijk te Petten om haar in het genot van radio te stellen. B. en W. meenen dat het niet aangaat om hieraan te beginnen en stellen voor afwij zend op het verzoek te beschikken, wat allen goed vonden. m. Circulaire van de Landarbeidersbonden cm in den nood der werklooze arbeiders te voorzien. (Zal bij punt 7 van de agenda wor den besproken. 2. Hierna volgde vaststelling van pensioen grondslagen, van verschillende gemeente ambtenaren. 3. Verzoek van het Gemeentebestuur van Schagen om een bijdrage van f 10.per jaar voor elke leerling uit de gemeente Zijpe, die de U.L.O. school te Schagen bezoekt. B. en W. stellen voor, de gevraagde bijdra ge met ingang van het op 1 Mei 1932 aan vangend schooljaar tot wederopzeggens toe te verleenen. Allen voor. 4. Verzoek van J. Hoogland te Burgerbrug (Belkmerweg) om een tegemoetkoming in de kosten van schoolbezoek, als bedoeld in art. 13, le lid, der Lageronderwijswet 1920. Adressant, die zijn twee leerplichtige kin deren onderwijs laat genieten aan de o.l. school te St. Maartensbrug, vraagt een rij wielvergoeding van f 25.per kind per jaar. Aangezien zijn woning minder dan 4 K.M. is verwijderd van een school waar het door hem gewenschte onderwijs wordt - gegeven, stellen B. en W. voor afwijzend op het ver zoek te beschikken. De Secretaris zegt dat de O.L. school te Petten, waar hij zijn kinderen naar toe kan zenden, geen 4 K.M. van de woonplaats van adressant verwijderd ligt. De school te Sint Maartensbrug precies 4 K.M., wat nagemeten is op de stafkaarten, De Heer P. Doorn vraagt of er voldoende plaats is op de school te Petten, wat in be vestigende zin wordt beantwoord. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van B. en W., om afwijzend te beschik ken, aangenomen. 5. Verzoek van A. Mul te St. Maartensbrug (Ruigeweg) om een tegemoetkoming in de kosten van schoolbezoek, als bedoeld in art. 13, le lid, der Lageronderwijswet 1920. Adressant laat zijn zoontje onderwijs ge nieten aan de R.K. school te Burgerbrug. Het vervoer geschiedt per fiets. Aangezien zijn woning minder dan 4 K.M. van genoemde school is verwijderd, stellen B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Met algemeene stemmen goedgevonden. 6. Vaststelling van een Verordening, rege lende de eisch«n van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters dezer ge meente. Medegedeeld wordt dat over deze verorde ning advies is ingewonnen bij het bestuur van den Algem. Ned. Politiebond, welke eeni ge opmerkingen hadden, waar zooveel mo gelijk rekening mee is gehouden. De Secretaris leest hierop de verordening in zijn geheel voor. De heer Smit zou een kleine wijziging wen- schen van art. 8, betreffende vergoeding van kosten bij verhuizing om dit niet aan B. en W., maar aan den Raad over te laten om deze vergoeding te bepalen. De heer Doorn vraagt of men bij aanne ming van de verordening, hieraan vast zit. De Voorzitter zegt dat ten alle tijde wij zigingen aangebracht kunnen worden. De verordening wordt hierna met algemce ne stemmen goedgekeurd, rekening houden de met de door den heer Smit gewenschte wijziging. 7. Vaststelling van een steunregeling voor werklooze arbeiders. B. en W. stellen voor den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te ver zoeken de steunregeling, vastgesteld bij diens besluit van 15 Januari 1932, No. 800 W. en S. voor deze gemeente geldig te verklaren voor werklooze arbeiders, werkzaam in het Land bouw-, Tuinbouw-, Bloembollen- en Veehou- dersbedrijf. Voorts stellen B. en W. voor den Minister te verzoeken het volgende tarief van steun- verleening toe te passen Voor uitgetrokkenen ten hoogste a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners f 9.- per week, benevens f 0.60 per week per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 6 personen, b. voor kostgangers f 4.- per week. Voor reglementair nog niet rechthebben den, dubbel uitgetrokkenen en ongeorgani seerden ten hoogste a. voor gehuwden eri ongehuwde kost winners f 8.- per week benevens f 0.60 per week per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 6 personen, b. voor kostgangers f 3.- per week. II. den Minister mede te deelen, dat het Gemeentebestuur de uitvoering der regeling wenscht op te dragen aan een orgaan, be staande uit B. en W. en een vertegenwoordi ger van de afdeelingen in deze gemeente van de drie landarbeidersbonden. De heer Blom zegt dat door hen in de vo rige vergadering gevraagd is, om spoedig een steunregeling in het leven te roepen. Het bleek toen evenwel nog niet zoo direct noodig, daar er geen werkeloosheid was, wat nu evenwel anders is. Spr. zou evenwel de uitkeering aan kostwinners met f 1.willen verhoogen en op f 10.— brengen. De heer Doorn vraagt of ook andere groe pen van arbeiders, buiten de hier genoemde, geholpen worden. De Voorzitter zegt dat de werkeloosheid het grootst is in het land- en tuinbouwbe drijf in andere vakken is hier nog niet zoo veel werkeloosheid. De heer Doorn wenscht de uitkeering aan georganiseerden en ongeorganiseerden gelijk te stellen. Spr. ziet in beide groepen dezelfde menschen, met dezelfde nooden en behoef ten. De heer Dignum voelt wel iets voor de re deneering van den heer Doorn, maar spr. zegt dat men toch erkentelijk moet zijn voor de arbeiders die zich organiseeren tegen werkeloosheid. De heer Van der Sluijs zegt dat de aange boden Steunregeling is gebaseerd op de voor schriften van den Minister, welke heeft be paald dat men aan georganiseerden 70 pCt. van het loon mag uitkeeren en aan ongeor ganiseerden 5 pCt. minder. Wij hebben een norm genomen van f 18.— weekloon. Zoo men ziet, hebben wij ons aan het besluit van clen Minister gehouden. De heer Nannis zegt dat de heer Blom de steunregeling reeds in de vorige vergadering heeft besproken en op spoed heeft aange drongen. Het spijt den heer Nannis dat den Raad van Zijpe zoo lang met de regeling heeft gewacht. Spr. vraagt of er geen mid delen gevonden kunnen worden om de arbei ders direct te helpen, zoodat zij niet behoe ven te wachten op de goedkeuring van deze steunregeling. De Heer Blom zegt nogmaals de uitkeerin- gen te laag te vinden en stelt voor om aan kostgangers f 5.- uit te keeren. De heer Nannis zegt zijn stem aan deze regeling te hebben gegeven, en niet hooger durft te gaan, in verband met het Ministeri eel besluit. De Voorzitter zegt dat wij allen wel een goede steunregeling wenschen, maar toch ook rekening moeten houden met de finan ciën der gemeente. Op een vraag van den heer Smit, hoeveel de kosten ongeveer zullen bedragen bij de worden Uw vermoeide en overprikkelde zenuwen door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 4