50ct CRISIS KING /)6v<l£iteUd-tabakf per Vz pond ECHTE FRIESCHE IIB 511 HEERENBAAI $22. 20ct.perons lOd.per'/zons dak te rc.pareeren. Toen de leerling een spijker uit de balk trok, verloor hij het evenwicht en viel van een hoog te van 12 meter! Hij kwam terecht op de punten van een ijzeren hek, waar door zijn long werd doorboord. De jongen was op slag dood. Met groote moeite kon men het lijk van de spitse punten bevrijden. Noodgeld redt een gemeente. Het stadje Tenio in de Yereenigde Staten, waarvan de bevolking haast uitsluitend van de houtindustrie leeft, was niet meer in staat, aan zijn finan- cieele verplichtingen te voldoen. De ge meentekassen moesten worden geslo ten. Teneinde althans iets te doen, be taalde het stadsbestuur zijn ambtena ren en leveranciers met eigen nood geld Dit was natuurlijk uit hout ver vaardigd in stukken van 1 dollar, Vo en l i dollar. Dit noodgeld werd de red ding voor de gemeente. Want plotse ling begon men in heel het land da' noodgeld te verzamelen en voor het bouten noodgeld, dat de gemeente uitgaf, kwamen goede dollars in de kas. Of het voorbeeld navolging zal vinden SOWJET - RUSLAND. Naar de ineenstorting van de Sowjet petroleum politiek Volgens de Dayly Express ziet het er naar uit dat de Sowjet-regeering bin nenkort genoodzaakt zal zijn de petro- leumdepots, die zij in alle deelen van de wereld heeft opgericht, te sluiten. Men geeft er zich te Moskou natuur lijk zeer goed rekenschap van dat deze sluiting een nieuwen geweldigen klap zal geven aan het weinige, dat nog over is van het prestige van Sowjet-Rusland op handelsgebied. Er zal dan ook niets worden nagelaten, te probeeren de ca tastrofe alsnog af te wenden. Vooral aan de Russische depots in Engeland zal men alle aandacht schenken. Op de buitenlandsche markten wordt de Russische petroleum op het oogen- blik verkocht met een netto verlies van een halven stuiver per liter en de over productie, die overal in de wereld waar neembaar is, maakt een prijsstijging in den eerstkomenden tijd, vrijwel on mogelijk. Men weet, dat toen in 1922 Rusland de markten veroverde, de groote petro- leummaatschappijen enorme winsten maakten. De prijs van de petroleum was zoo hoog mogelijk opgedreven en dc wereldmarkten waren keurig verdeeld tussehen de verschillende oliemagna ten. De aandeelhouders streken mooie dividenden op. Al het mogelijke werd dan ook gedaan om den Russischen in val te keeren, doch le vergeefs. Dank zij den rijkdom van de Russische petro- leumbronnen en de daar staande in stallaties, die de Sowjet regeering niets hadden gekost, terwijl zij bovendien het systeem van den gedwongen ar beid toepasten, konden de bolsjewiki petroleum exporteeren tegen eiken prijs, hoe laag ook! Toen kwam de o- verproductie en de prijzen daalden op een peil, dat men niet bestaanbaar had gedacht. Rusland ging voort te verkoopen te gen lagere prijzen dan die van zijn con currenten, maar dat werd het begin van het einde. Rusland zocht ten slot te tot een overeenkomst te komen mei de groote kapitalistische groepen en die overeenstemming werd bereikt. Rusland verkocht niet meer beneden de vastgestelde prijzen. De overproduc tie is echter zoo groot, dat van een prijsstijging geen sprake kan zijn. In den grooten economisclien strijd tussehen de Sowjet-regeering en de ka pitalistische groepen, die over milliar- den beschikken, heeft eerstgenoemde 't onderspit gedolven. Bij dit échec, zegt de Daily Express is nog een tweede gekomen, dat nog van ernstiger aard is: de poging den landbouw van het buitenland te rui neeren door een dumpingpolitiek. Dat ook hier de Russische politiek op een mislukking is uitgeloopen, bewijst het feit, dat Sowjet-Rusland in Maart 1931 naar Engeland nog voor 455901 pond sterling aan levensmiddelen heeft geexporteerd, terwijl in dc vorige maand de invoer van Russische levens middelen in Engeland nog slechts 3785 pond bedroeg. WYRINCK - LAND. vi. Nadruk verboden. (vervolg) OP HET MIDDENMEER. Er is niets nieuws onder de zon. Overal evolutie, overgang, nieuwe tijden. Ook toen reeds, bij het begin onzer iaar telling. Ginds in Palestina bij het meer in Galilaea. daar worden nieuwe zienswijzen verkondigd onder Joden en Romeinen, hier. in het hoo- ge Noorden komen de Romeinen, om aan Vriezen en Batavieren nieuwe ideeën bij te brengen en de Zuid-Europeesche beschaving in te voeren. Het verschil is nog groot. Twee uitersten naderen elkander. Met wel ingerichte schepen naderen de Romeinen. Keurig uitgeruste manschappen trekken met onberispelijke- regelmaat de riemen. Iedere bank onder iederen roeier is een goed afgesloten proviandkast. waarin tevens de rest hunner uitrusting geborgen is. De zeilen vormen, gestreken zijnde, een tent-dek, waaronder kan worden geslapen. Voor en achter de bergingsplaats voor wape nen en verlichting enz., terwijl ter weerszij den van den gebeeld-houwden steven goede ankers aan stevige reepen afhangen. Nu de Vriezen, hun tegemoet duwende. De scheepjes gelijken eigenlijk meer op laag gerande vlotten.. Een door de natuur gekromde boomstam strekt hen tot roer en stuurpen. Kromme slieten strekken de be manning tot boomen, waarmede de logge vaartuigjes worden voortgeduwd. De korte mast wordt door ruig-uitziend want ge schoord. dat saamgeweven is uit zeegras en veter, de laatste gesneden uit ongelooide ossehuiden. De ankerreep is uit het zelfde materiaal vervaardigd. Een hoekige steen, tot anker dienende, ligt op het voorschip. Een lage hut, die in- en opgebouwd is vóór de mast, dient tot verblijfplaats. Op het achterdek bevindt zich een uit wil genhout gevlochten kooi, waarin de raaf is opgeborgen, die immers bij mist en duisternis tot leidsman dient. Losgelaten wordende, toch zal het dier, zonder aarzelen de richting kiezen van Óen wal. De bemanning is slechts prover toegerust. Hunne kleeding, bestaande uit osse-hui den met gordels van gevlochten wilgenbast, brengt in de "hut een benauwende atmosfeer teweeg. Des niet te min, draagt iederen gezel zijn versierselen, bestaande uit keurig glad gewreven klauwen van vogelpooten, afgeval len hoornen en klauwschoenen van runderen of ander hoornvee. Tegen de koude worden, meer als oorlap pen, helder witte wieken gebruikt, van zwa nen, ganzen of meeuwen, al naar rang en stand, die men ter zee of te land bekleed. De Voorman draagt ook thans vervaarlijke koe-horens en zwanen-vlerken ter weerszij den van het hoofd en staat vóórop op de voorste schuit als men de Romeinsche vlak- bodemers nadert. Ook bij dezen de voorman op de plecht. Onberispelijk uitgerust. Een blinkenden helm, waarop een witte struis veder door het koeltje licht bewogen wordt bedekt zijn hoofd. De zwarte lokken hangen af tot de schouders en een met goud afgezet te scharlaken-roode mantel bedekt het blin kende harnas, waarvan de koperen schubben het zonlicht weerkaatsen en welks geheel niet nalaat indruk te maken op de nog im mer opduwendè bemanning der visschers- vloot. SPROETEN komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SPRUTOL. Bij alle Drogisten. De Romeinsche bevelhebber laat „riemen op" commandeeren, de „scheepsgroet," zoo- als deze nog heden ten dage geldende is. Zijn Germaansche tolken verzoeken den Vriezen aan boord te mogen komen, teneinde de re denen van zijn komst te kunnen kenbaar maken. In kalme gelatenheid wachtte de bevelheb ber het antwoord der Vriezen af. v#n En voor wat komen Jty in onze wateren. Zullen ze aan hier voorbijgaan naar het Westen of hebben zij vrouwen- of kinder-roof in hun zin Allerlei vragen die de Vriezen zich zeiven gingen stellen, aleer door hen, omtrent het gevraagde onderhoud, een ant woord zou worden uitgezonden. Ook de Germaansche tolken vertrouwde men maar half, doch bangheid mocht een Vries niet kennen en men gelastte op te roeien naar den Noorder-meer-oever, waar de Raad der Oudsten had te onderzoeken en te beslissen. Er is niets nieuws onder de zon. De vloot meerde langs den oever tegenover ,.die Vlecke." En als de bevelhebber met den Raad der Oudsten delibereert, dan trekken nieuwsgierige maagden naar den oeverkant om zich te vergasten in het niet alledaagsch schouwspel, dé landing der Romeinen, om aanstonds getroffen te worden door het aan zien van zoovele zwartgelokte zonen uit het verre Zuiden en waarbij de laatsten zoo als als begrijpelijk is, de op hen uitgeoefende bewondering op de meest hoffelijke wijze wisten te beantwoorden. En als het den Raad der Oudsten duidelijk was geworden dat het hier slechts een door reis gold naar de zeegaten in het verdergele- gen Noord-Westen, waar men maatregelen wenschte te gaan nemen tegen (ook voor de Vriesen ongewenschte) invallen der zoo ge vreesde Noordelingen, werd overeengekomen den nacht aan „die Vlecke" door te brengen, om den volgenden morgen de reis in Noord- Westelijke richting te vervolgen. O.J.B (Wordt vervolgd.) KORTE SCHETSEN. door HENRI TER HALL. DE ELEMENTEN. Men zegt als iemand in zijn werk op gaat, nou die is in zijn element. Dit deed mij besluiten U (op mijn manier) iets over elementen mede te deelen Ik hoop dat U aan het einde van deze kvvasie wetenschappelijke beschou wing niet zult denken of zeggen „Wat een vervelend element is die vent O zooPunctum Kwartum Mini mum! Als een kind was ik reeds in mijn element, als ik iemand uit zijn element kon brengen Vox Populi vox Pepital hetgeen vrij vertaald wil zeg gen „Mensch erger je niet" Er zijn verschillende elementen, waaronder de Electrische, Physikalische, onmora lische en Gloralischc Elementen zijn begrepen. Eenige dier elementen Waarom voert gij Nederlander toch lijnkoek uit 't buitenland? Voert Bertels' Lijnkoek of Schilfer! Met veel méér vet en 50 vocht minder. Verder zijn schitterende resultaten en be langrijke voederbesparing verkregen met: D-Hn A uitgebalanceerd rvclLlvJ zi dagrantsoenkoekje voor iedere melkgift tot 4 0 n melkvet. De melk hiervan kost nog geen 3 ct. p. liter. D j.- D uitgebalanceerd koekje KallO D voor mestrunderen. Bertels' Kunstkorrel volledig dagrant soen. Voordeden: méér en grooter kwali- teitseieren dieren le. 2een 3e leg blijven in beter conditie: arbeid- en voeder besparing. Brochure met voederrantsoenen voor iedere melkgift als ook eierlijsten gratis. Weigert namaak.let op ons ongeschonden loodje en dat op elk koekje het woord „Bertels"staat. BERTELS' Oliefabrieken N.V., A dam. zal ik U verklaren op mijn manier) Ten eerste Het VuurHet vuur is een vurig element, vooral als het brand Het stamt af van „Vesuvius" welke het vuur heeft uitgebraakt, iels, wat hem tegenwoordig nog menig ge- tiouwde vrouw nadoet! Vooral als haar lieve echtgenoot erg in zijn Ele ment thuis komt, dan spuwt zij vuur en vlam Het vuur is zeer weldadig 's winters in de kachel of luLard Ge vaarlijk is het „Liefde" vuur. Dat ont staat door meisjes of vrouwenoogen die met vlammende blikken gelijk vuurpijlen onder de vrijgezellenstand hun prooi zoeken, en deze arme Indi viduen in vuur en vlajn zetten Minder gevaarlijk is liet dichterlijk vuur, wat zich bij mijn schrijverij ontwikkeld, want daar zal geen jnenscli zich bij verschroeien Het Vuur is voor onze Maatschappij onontbeerlijk, in hoofd zaak voor Brandassuranties, Brand weer en Spuit fabrikanten Wat zou WIE ZIEK IS roept den dokter. Voelt gij U echter moe en mat, zonder bepaald ongesteld te zijn, dan kunt U zelf Uw toestand verbeteren. U begint eenvoudig met hetgeregeld ge bruik der origineele PEPERMUNT Evenals duizenden vóór U zult ook gij spoedig tot de erkenning komen: K-I N G is het beste dagelijksche middel ter opwekkingen ver- frissching ONS WIERINGERMEERHOEKJE. 4 t GEMEENTE WIERINGEN. Het Concours. Weder mogen we de namen vermelden van eenige schen kers van prijzen en wel: Familie Wit vliet, Dokkum, een zilveren lauwertak; Firma Naastepad een verguld zilveren medaille; de heer M. Mostert zilveren medaille. Schitterend. Nog enkelen, en het benoodigde aantal zal er zijn. Van de directie van de W ieringermeer is toestemming ontvangen, dat op de wee concoursdagen de autobussen, die Je muzikanten der deelnemende veree- nigingen vervoeren, vanaf De Haukes een ïitje naar Sluis I mogen maken en terug. Ook van deze zijde dus de mees te medewerking. Als 't nu mooi weer is? Politie. Verloren een fietsplaatje. Gevonden: een tabaksdoos inh. fiets plaatje; een portemonnaie m. eenige centen; een portemonnaie met eenig reld en een fietsplaatje. Inl. Gem. Bode Arbeidsrecht. De ambtenaar van het bureau voor Arbeidsrecht houdt Zaterdag 23 April 1936 des nam. van - 5.30 zitting in de oude school te Hippolytushoef. Georganiseerden adviezen en inlich tingen kosteloos. Ongeorganiseerden 50 cent. Recreatiewerk, Wieringermeer. Woons dagavond is in het arbeiderskamp bezui den H.hoef een ontspanningsavond ge geven voor de tijdelijke bewoners. De dichter Willem van Iependael uit Rot terdam heeft de avond gevuld met zijn volks- en levensliedjes, gezongen met harmonica-begeleiding, terwijl de bege leider, Cor Tuk, het programma aanvul de met enkele nummers muziek. Beidon hadden bij het publiek, veel succes. Donderdagavond wordt hetzelfde pro gramma gegeven in het kamp bij Sluis 111. Deze avonden behooren tot de serie, die gegeven wordt door een aan tal dii'i kbestrijdersvereenigingen, ver- eenigd in de N. C. A. (Nat. Commissie tegen het Alcoholisme), met steun van de directie van de Wieringermeer. Alle richtingen zijn in dit werk betrok ken. Veertien dagen geleden zijn de eer ste avonden gehouden, georganiseerd door de Prot.-Christ. richting; de avon den van thans worden verzorgd door de N. V. (modern). Over veertien dagen is de beurt aan de Katholieken. Echter worden de programma's zoo gekozen, dat de avonden zooveel mogelijk voor alle kampbewoners ge'schikt zijn. Bezoek. Het bezoek aan de Wierin germeer wordt steeds drukker. Woens dag arriveerden 2 autobussen met da mes en hoeren aan Sluis I en Donderdag zagen we een groot gezelschap per fiets een excursie maken. Electrisch licht. De Hoogspanningsge leidingen zijn thans te Sluis 1 aange bracht. Op 1 of 2 Mei wordt het net on der stroom gebracht. Uitslag aanbesteding bruggen: De directie der Zuiderzeewerken beeft aanbesteed 't bouwen van 15 brug gen in gewapend beton in de Wlierin- gei/ueer met bijkomende werken. Laag ste inschi ijfster w as de N.V. Christiana en Nielsen's gew apend beton Mij. te 's-Gravenhage voor f 116.970 gulden. Voetbalclub. Te Sluis I is een voetbal club opgericht, die werd gedoopt B.K.C. 17 Leden traden toe. KERKDIENSTEN SLUIS I. R. K. Kerk: Voorin. 8.30 II. II. Mis. Pastoor Braak. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 10.15 Cand. Finkensieper. Gereform. Kerk: Nam. 2.30 Bed. H. Avondmaal, Ds. Donncr, Br. op Langendijk. een brandweer moeten beginnen, als er geen ander vuur was te blusschen dan hun inwendig vuur Het gevaar lijkste vuur is koud vuur. De grootste vijand van het vuur is het WaterHet Water is ook een hoogst onontbeerlijk element Waai zou men zich moeten baden als er geen water was? Waar zou onze beroemde „Hollandsche Vloot" naar toe moeten? Nooit zou er meer een Dichter zooals ik in het Water kunnen vallen Voor het drinken is het water ook zeer nut tig, al is het volgens vele societeitsleden te waterig en gebruiken zij het alleen ge mengd met 3/4 Cognak De dames echter mengen het water met koffie ot thee Onze omgeving bestaat hoofd zakelijk uit deze vloeibare zelfstandig heid, van daar dat ons leven in vele op zichten zoo waterig is, en daardoor Watersnood, Watervrees, en Water kuur ontstaat Voor Bankroetiers is het Water veelal een middel om over De in aanbouw zijnde Ned. Ilerv. Kerk «mi pastoiio te Sluis I. De eerste steen legging van dit bedehuis zal, zooals w ij leeds hebben gemeld door II.K.H. Piinses Juliana op 25 Mei a.s. geschieden. Ter voorbereiding van dit hoog bezoek waren hier Donderdag' j.1. aanwezig Z. Exc. Bout, Kamerheer van de prinses, Prof. Slotemaker de Bruine, oud-minister en voorz. van het Z.Zee- fonds Ned. Ilerv. Kerk, do heer Hemmes, secr. van dat Fonds, terwijl deze hoeren werden rondgeleid door ir. Roebroek. Ook begaf liet gezelschap zich nog naar de Terp, waar het Ontspanningslokaal en het Kamp werd bezich tigd. De lunch werd gebruikt in het postkantoor te Sluis 1 Nog willen we even vermelden, dat de personen op de foto voor het ge bouw staande, zijn de hoeren Uiterdijk (aannemer) en Rreedfeld (opzichter) Sluis I, datum Postmerk. Beste Oom Harm Het spijt me dat de griep U nog altijd le pakken heb! Hot mooie weer komt nou an, en dan onder de wol, dat is geen werk! Enfin, tante Trui moet U maar goed in de warme kruike leggen en dan komt 't wel weer terecht. Ik laat U voor troost even 'n kiekje zien van 't postkantoor en z'n bewoners en verdere magistrale aan Sluis 1. U moet zoo rekene, oom, gedeelde, smart is halve smart. W ant hier zijn ze ook bijna allemaal aan het labberend ge weest, Zooals l' weet heeft de heer Theunisse ruzie met z'n motorfiets ge had en liep daarbij een gekneusde,enkel op; mevr. Theunisse kreeg 't zeker van de zenuwe in de keel; veldwachter de Jong verstuikte ook al z'n enkel en de heer Dooijer, de cultuurman had n polsontwrichting en heeft troost ge zocht bij z'n meisie in Alkmaar. Maar na al het donkere komt zonneschijn en ze wilden met een kiek in de .AVieringermeerbode" dc bew ijzen leveren, dal 't geheele zaakje weder spring levend is. Ik zal ze even aan U voorstellen oom. Van links naar rechts: Tommy, de trouwe hond; achter hem: Heerschap, de hulppost van Sluis III; dan Rotgans hulppost Sluis I; Theunisse de postman w elbekend en naast hem mevr. Theunisse de directrice; dan het „Micky-Mousie"; verder een leerares in de landbouwhuishoudkunde en aan het eind een dorpskind. Op de motor veldwachter de Jong en op de duo de toekomstige politieman van Sluis III. Om het hoekje van 't huis komt kijken monteur de Vries van ,,'t licht!" Bij 't zien van dit plaatje kunt u het bewijs voelen oom: zoolang er leven is, is er hoop en het zal u ook wel weer opmonteren, 't Beste! Neef HARM. het water weer boven water te komen! Er bestaat Regenwater, Sneeuwwater, Zeewater, Droogwater, Sterkwater, Spuitwater, Oudewater, Wateringen, Waterland en Koolzuurhoudendwater. Dit laatste water kan men bekomen als men koolzuur uitperst. Ik wensch met mijn wetenschappelijke les niet in het water te vallen en zullen wij dus overgaan tot de behandeling van een ander element en wel De Lucht.... De Lucht is wel het meest noodzakelijk ste element van alle elementen Zon der Lucht kan geen mensch leven, evenmin als een mensch alleen van Lucht leven kan Zoodra de mensch het levenslicht aanschouwd, snakt hij naar lucht, en liet is aan te bevelen le zorgen dat dit eerste lucht happen in huis bij voorname rijke menschen ge schied, want anders kan men zijn ver der leven wel eens niets anders te hap pen krijgen als Lucht In groote ste den vind men wel veel lucht jnaar wei nig frissche. De luchtkasteelen zijn zeer in trek en spotgoedkoop Er is niets luchtiger dan lucht Lucht kan men niet zien en toch is zij niet zoo eenvou dig als zij er uitziet In de Lucht vind men den Wind. Er bestaan vele soorten van winden; de minst gevaarlij ke is de Wind welke men in de Haag vind De .meest gevaarlijk is de wervel wind, want die neemt alles mede wat jé op je wervel hebt als hoeden, pet ten, mutsen, dakpannen, schoorstee non, en meer dergelijke huishoudelijke voorwerpen Ook gevaarlijk is de wind hoos, minder gevaarlijk zijn, Windbui len., Winderjéren en Windhonden Vele Hoogleeraren beweren dat wind reukloos is. Door ,mijn jarenlangen on dervinding en praktijk spreek ik dit pertinent legen en beweer dat zulks met alle wind niet het geval is Het volgende element nee. U zou dan misschien uit Uw element raken en daarom tot een volgende les 1 H.t.H.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2