L geneest vn v&tffiaait de fuüd WIERINGER COURANT TWEEDE BLAD. VRIJDAG 22 APRIL No. 32. GEMEENTE WIERINGEN. DE LANDBOUWCRISIS. Rede van het Soc. Dem. 2e Kamer lid W. van der Sluis voor de afd. S. D. A. P. te Wieringen. Voor de aföeeling Wieringen van de S.D.A.P. spraK Dinsdagavond in een openbare verga- oenng net Tweede Kamerlid W. van der öiuis, tevens burgemeester van de gemeente Goor, over de Landbouwcrisis in de zaal Con- coroia. De opkomst mag vrij goed genoemd worden, de zaal was voor driekwart bezet, w.o. zeer vele z.g. Roodfronters. Nadat de vice-voorzitter de heer S. P. de Vries een kort openingswoord heeft gespro ken, verkreeg de Heer van der Sluis het woord. Rede van v.d. Sluis. Een goede honderd jaar geleden, zo» ving de spreker zijn rede aan, kwamen cv» aanzoek van een predikant in Engeland, een aantal geleerde menschen bijeen om eens te onder zoeken of er niet een te veel aan menschen op de wereld was. Zij redeneeren alöus het aantal menschen neemt gedurig toe, doch de werkgelegenheid naar verhouding lang niet zooveel, dus ook de productievermeerdering hield geen gelij ken tred. Het oogenblik zou komen meenden zij, dat er dus een teveel aan menschen zou komen. Het was in een tijd, dat de menschen nog niet zoo knap waren als thans. Honderd jaar geleden leefden de menschen heel sober. Wijkunnen ons daar geen voor stelling van maken. Als onze overgrootouders eens op de wereld terug konden komen en zij zouden de verkwisting van het jonge ge slacht nu zien, zij sloegen de nanoen in el kaar van ontsteltenis. Uit dien tijd komt ook het verband van die zuinige Groninger boer, die op zijn sterf bed £ot zijn huishoudster sprak, „Poes, de keers maar out. Ik kan in donker wel ster ven." Dat was de gedachtengang in dien tijd, toen de wereld 600 millioen menschen bevatte. Daarna is het aantal menschen fabelach tig toegenomen, er zijn er nu 1800 millioen, d.i. drie maal zooveel. Als wij ons nu de vraag stellen zijn er nu te veel, dan moeten wij die vraag toch met neen beantwoorden, nietwaar. En men kan ook niet zeggen dat er een tekort aan productie wordt gemaakt. De kwaal van dezen tijd is, dat er te veel wordt gemaaktmen is er mee verlegen. Terecht maakte men zich 'n honderd jajir geleden ongerust, er was toen te kort. Doch thans is dat anders. Hoe verklaart men dat In die honderd jaar zijn de productie mo gelijkheden met rassche schreden vooruitge gaan. Pracht machines heeft men gemaakt die de mensch tot eer strekt. De wetenschap heeft bovendien de productie vooruit ge bracht. f V Mijne hoorders, aldus vervolgt spr. zijn rede, wij worden met ons allen zoo ontzagge lijk knap. Een redacteur van „Het Volk" heeft eens een bezoek gebracht aan een confectie fabriek, en stond versteld van het tempo waarin daar gewerkt werd. Hij heeft met studie staan kijken naar het fabriceeren van dlrectoire's. Meisjes waren bezig met om zoomen van pijpen en middel, tevens jnoestB elastiek worden ingemaakt. Vijfhonderd| stuks maakte één meisje op één dag. Bij mij in de buurt staat een textiel fa briek, waar 1200 man werken. Als daar de nieuwste machines worden geplaatst, kan men het met 600 man af de overige kan men daar missen. Ja wij worden geweldig knap 1 Het aantal werkloozen bedraagt 20 milli oen 300.000 in Nederland. Als je deze cijfers leest, wordt je er koud van. Wij zijn met ons allen geweldig knap, en met al onze knapheid maken we van de we- xeld één groot gekkenhuis. Er Wordt honger geleden omdat er te veel is. Het is gewoonweg tfreeselijker dan vreese- lijk. Dat wijst er op dat onze wereld verkeerd in elkaar zit. En het verkeerde in onze sa menleving is het kapitalisme want het ka pitalisme beoogt het maken van winst. Ik neem dat niemand kwalijk in de huidi ge omstandigheden waaronder wij leven onze strijd gaat dan ook fiiet tegen personen, doch tegen het stelsel. Ook den boer gaat het om de winst wan neer de varkens duur zijn gaat hij zich op de fokkerij toeleggen en vraagt niet of er te veel van komt. In den regel weet hij 't ook niet op zijn hoogst kan hij weten wat zijn buur man doet. Er is geen orde bij de productie in een ka pitalistische maatschappij, doch wanorde. Langzaam gaat dit ook bij de Christelijke menschen doorwerken, bij hen die vroeger het kapitalistische stelsel een bijbelvoor- schrift meenden te moeten noemen. De bijbel is echter geen economisch Wet boek de bijbel bezit geen waarheid op eco nomisch gebied. Economie wijzigt zich steeds Men gaat zich dan ook afvragen in land bouw kringen is het kapitalisme wel het juiste stelsel. De boeren staan aan den rand van den afgrond. De eerste les van deze crisis is dat niet al leen de" arbeiders in de put zitten, doch ook de boeren bevolking. De> gevolgen zijn echter anders. Wanneer een fabriek niet kan doorwerken, in deze tijd dan ontslaat de fabrikant zijn arbeiders en zet zijn bedrijf stop. De arbei ders worden dan overgelaten aan werkloo- zenuitkeering of werkverschaffing, de fabri kant redt zich wel, die heeft genoeg overge houden dat hij door kan leven. Zoo is het ook met de scheepvaartook de reeder redt zich wel en legt zijn schepen op. Doch met de boer is dit anders, hij moet evengoed zijn land bewerken, doet hij dit niet, dan is het in tijd van een paar jaar een wildernis. Hij kan één werkman ontslaan, doch allen weer niet. Ook kan hij zijn vee niet op gaan ruimen. De* boer moet doorgaan met produceeren. De landbouw is de wan hoop nabij wanneer men b.v. op het oogen blik een stuk land zou kunnen krijgen geheel voor niets, en dit gaan verbouwen met tar we, dan wordt de kostprijs f 8.- per 100 Ko Op de markt krijgt men echter maar f 5.- per 100 Ko.: Deze producten leveren indien zij niet gesteund worden een verlies op. En zoo gaat het met alle producten. De pachters kunnen geen pacht betalen, en de z.g. eigen boeren kunnen met geen mogelijkheid hun hypotheken opbrengen. De ze menschen zien zich alles ontnomen. Er is te veel zegt men. C. HOOGVORST, Tuinier. LEVERT ALLE PLANTSOEN TEGEN VERMINDERDE PRIJZEN. FRANCO THUIS. Dat komt aan de eene ka1"* doordat de kunstmest zooveel gedaan aan het land en aan de andere kap' aoor de mechanisatie. Heele stukken va- de aartle worden nu be- werkt waar vr*%ev niets op wilde groeier, bebouwt me»* nu' en worden bewerkt met prachtige machines welke voor niets meer staan rfPr- denkt hierbij aan Canada. Noord Afrika en Rusland. Ook zijn er nog andere oorzaken. 1928 en '29 gaf een rijke oogst, men heeft tolmuren opgericht dan was er de inflatie, bovendien heeft een deel der menschheid geen koop kracht. Wat er aan te doen Die vraag is beter te stellen, dan te beant woorden. Het is volslagen onmogelijk om direct de gevolgen die deze crisis nalaat voor 100 procent op te heffen. Er kan wel wat gedaan worden, en ik denk allereerst aan de onredelijke soc. verzekering welke op de kleine boeren rust. Het is nie* billijk dat tallooze dier kleine zwoegers die soms nog minder dan een arbeider verdienen, zegeltjes moeten plakken voor den arbeider die ze in dienst hebben. Ons Kamerlid Duys zal eeh voorstel indie nen om menschen die minder inkomen heb ben dan f 1500.- vrij te stellen van het plak ken van zegels. Het kwaad is erf niet mee uit den weg ook de hooge vrachttarieven voor tuinpro- ducten moeten verlaagd worden. Ook zal er contigenteering van enkele artikelen moeten ZICr%_ "1ie^_m demagogieophouden werkloosheid heeft opgeheven. Men heeft eenvoudig gezeg" is er niet meer. In mijn 006 heeft Bontkes kunnen vin den dp' lk nog niet veel verwacht van de j30PJ.n Ze durven nog te weinig, doch lang- ^merhand zal het besef daar wel doorbre ken, dat organisatie tegen het kapitalisme noodzakelijk is. Vervolgens komt een zekere heer Schepers in debatde man is echter slecht te verstaan, wij hebben zoo goed en kwaad als het ging iets van zijn woorden opgeteekend. Het was een min of meer scheldpartij tegen de Heer v. d. Sluis. De heer v. d. Sluis zou namelijk menschen bij zijn deur vandaan gestuurd hebben, die met een collecte liepen. Vervolgens heeft de S.D.A.P. de textielstaking kapot gemaakt. Hij verwacht dan ook niets van een socialist^ - onder leiding van de S.D.A.P. Ook de Heer R.^oltjer gooide zijn banblik soms naar den spreker en zijn partij. Op de rede werd in het geheel niet ingegaan. Het waren veelal persoonlijke aanvallen op den spreker, en als hij zei, nu zal ik eens even uitleggen hoe of dit en dat in elkaar zit dan kwam er niets en ging het weer over in een schimpen. De Heer Lukki wil als arbeider zich zoo weinig mogelijk met de boeren ophouden het zijn tenslotte werkgevers, clie de risico van hun bedrijf maar op zich moeten nemen. In den regel voelen zij zich een stand boven de arbeiders. Als er winst gemaakt wórdt ko men ze ook niet bij ons. Spr. zou ze willen laten smoren in de crisis. De Heer Siesling meende zich ook te moe ten mengen in 't debat en kon maar slecht uitstaan, dat de spreker zoo over de hekel werd gehaald hij zegt. dat er misverstand hier heerscht, de de avond is belegd om o- ver <le landbouwcrisis te spreken en niet over een soort arbeiderstactiek. Men moet van f 250, f 100, f 50 en f 25.- De drie aftredende bestuursleden, de heeren D. Stammes, C. Kaan en J. Leij- en werden bij acclamatie herkozen. Breezand. Dat kwam best af. Woens dagmorgen liep plotseling een voor wiel af van de groente-auto van den heer O. van der Weiden. Daar de wagen er flink de vaart in had, mag het een wonder heeten, dat de heer W. de auto nog op den weg wist te houden. Het kop pige wiel liep de Zand vaart in; en de heer v.d. W. werd dus visscher. komen, d.w.z. van die artikelen, die we zelf ook maken. Door de tolmuren in de omringende landen brengen ze nu alles bij ons omdat wij een vrijhandelland zijn. Doch dit heeft tengevolge gehad, dat zooveel wordt inge bracht. dat het den boer kapot maakt Wij hebben gekregen de tarwewet. 15 mil lioen gulden moest door de broodeters hier voor worden opgebracht. De Soc. Dem. heb ben zich hiertegen verzet. Wij wilden niet dat de boer geholpen werd door een ander deel hongerlijders. Waftt de tarwewet werkt niet billijk, aangezien men het meeste brood eet bij de arbeiders. Wij hebben de suikerbie ten gesteund, de aardappelteelt, het vlas. De Streek in N.-Holland is gesteund met 7 ton, de bloembollenteeld in Breezand. met f 50.000. Kortom in totaal bedroeg deze steun mis schien een 40 of 50 millioen, terwijl de tota le schade is 600 millioen. En dan spreke we nog niet eens over de Zandboeren, daar is nog niets voor gedaan. De schade die daar de crisis aanricht is ontstellend groot. In 1930 bedroeg de produc- tenwaarde 530 millioen gulden. Op het oogen blik beweegt zich de schade al tusschen de 100 en 200 millioen in. Van deze producten, boter, kaas, eieren, varkens enz., voeren wij geweldig veel uit. Mgn wil invoerrechten gaan heffen. Neem aan b.v., dat men op boter 40 cent per Ko. invoerrechten gaat leggen, men bereikt er mee, dat de binnenlandsche prijs hier ook door verhoogd wordt, en men gaat dan mar garine eten. De Regeering is bezig een menggebod voor alle margarine uit te vaardigen over deze wet laat ik mij nog niet uit, doch vermoede lijk zal het den boer weer weinig voordeel geven, want het resultaat is dat men dan goede melange gaat eten in plaats van na tuurboter. Wij zijn *an oordeel dat als je een bedrijf wil helpen dit uit de schatkist moet doen. Het wordt dan naar draagkracht opge bracht. De eenige wijze om te helpen is dat wij met ons allen het opbrengen. En daar hebben we de inkomstenbelasting voor de eenige belasting die billijk werkt. Het staat er met de schatkist niet slecht voor. Over de jaren 19251928 was er in to taal een overschot van 240 millioen. En die 240 millioen zijn er nog De Heer v. d. Sluis antwoordt de verschil lende sprekers uitvoerig en noemt het ge sprokene van de heeren Schepers en Holtjer gemier en gewroet, zooals hij in lang reeds niet meer op arbeidersvergaderingen heeft gehoord. Evenals de boeren zijn ook deze menschen 25 of 50 jaar op achter, hij noemt hen ook slachtoffers van het kapitalisme. (De vergadering wordt nu zeer rumoerig, ook enkele „dames" worden opgewonden als de Heer v.' d. Sluis ze afstraft met feiten. Hier en daar wordt ..rood front" geroepen als de heer v. d. Sluis vraagt om beter mid delen als die hij heeft aangegeven. Aan het slot van den avond nam de Heer S. P. de Vries de teugels nog eens strak in handen en gaf de menschen die het a.b.c. van behoorlijk debatfceeren nog moeten leeren, een behoorlijke afstraffing. De a.s. vergadering Zeegrasmaaiers. Do Bijeenkomst van de zeegrasmaaiers a.s. Zóndag te 12 uur in lokaal Scheltus trekt in de kringen die het aangaan, zeer de aandacht. Men deelde ons ni3- de, dat ook belanghebbenden buiten Wie ringen die besprekingen wenschen bij te wonen en dat zeLfs de allerhoogste autoriteit, inzake het zeegrasmaaien zijn oor te luisteren zal leggen. Ook wordt stellig verwacht, dat de visschers, inzake eeh haventje aan de Westkust op deze vergadering steun zullen ondervinden van deskundige be langstellende zijde. JeiiKd-Avond Den Oever. Dinsdagavond is een welgeslaagde jeugdavond gehouden in het gebouw „Land in Zicht. Uitgaande van de Chr. Jong. Vereen. Hippolytushoef-Den Oever. Het gebouw was geheel gevuld met- jonge menschen. De heer Franck opende deze vergadering en sprak een kortkrachtig openingswoord, waarop de heer Tabak van Amsterdam, Algem Secretaris van het Ned. Jong. Verbond het woord kreeg en sprak over het onderwerp Jeugd Leven Jeugd beweging. Met groote belangstelling werd dit woord beluisterd, alsook naar de vertelling wat het N. J. V. alzoo doet in ons land. De driehoeksmeisjes gaven iets fijns tij dens de pauze, dat bestond uit een groote kop thee met koekjes. Dit viel bijzonder goed Ook over de jaren 1929 en 1930 was nog in de smaak, het was een mooi punt op het 83 millioen over. doch deze zullen gebruikt programma, moeten worden voor de tekorten over 1931.! •32 en "33. Bovendien geven wij nog al veel uit voor het militairisme. 100 millioen maar. Daar) was nog wel iets op te bezuinigen. Albarda heeft een voorstel ingediend van 25 is afgestemd. PRLDIKBEURTEN WIERINGEN. Zondag 24 April. NED. HERV. GEM. HetWesterland 's av. half acht Ds. van Beek. Kapel Den Oever vm. 10 u. de hr. Franck. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef voorm. 10 uur Ds. Vis van Texel. EVANGELISATIE H.-hoef v.m. 10 uur de hr. O. Deen. GEREFORM. KERK. Den Oever voorm. 10 uur Preeklezen. Den Oever nam. 3 uur Cand. Robbers. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. En in plaats dat men de inkomstenbelas ting. die billijk werkt dan nog maar wat opschroeft, heeft men hem verlaagd met 50 millioen, dat hebt gij niet gemerkt, dat kwam aan de grooten der aarde ten goede. Zoo zijn er tal van maatregelen tot ver lichting te nemen. En wat ook nog zoo ongelukkig is, wanneer v m' uur Ca"d- Robbers, men op de een of andere wijze helpt, dan H'-hoef nam 3 uur Preeklezen. komt het geld in de verkeerde handen. Als men morgen de boer een bepaald be drag in handen geeft dan staat de pachtheer klaar en zegt dat komt mij toe. Er zijn verschillende voorstellen ingediend om de pacht gewijzigd te krijgen. Wij ston den bijna steeds alleen. Deze week wordt weer een poging gewaagd om verüchting voor den pachtboer te krij gen; het Kamerlid Ebels zal een voorstel doen. Dit wetsvoorstel Ebels zal de boer het recht geven, om bij de kantonrechter vernietiging van het pachtcontract te krijgen. Zullen ze het durven Er zijn nog heel veel boeren die nog niet eens lid durven zijn van de bond van land- pachters. Deze bond kan voor 't pachters- dom veel doen. om de wet van Ebels goed uitgevoerd te krijgen. Er wordt eigenlijk nog zoo weinig gedurfd De boerenstand leeft minstens 25 of 50 jaar ten achter. De boerenstand zal deel uit moeten maken gaan van den strijd voor het socialisme. Meer en meer gaat het besef doordringen dat van het kapitalisme niets meer is te ver wachten, het zal moeten verdwijnen voor het socialisme. Steunt ons in dien strijd. (Applaus.) Het debat. De Heer F. Bontkes stelt eenige vragen inzake werkloosheid in Rusland door Wijnkoop is onlangs hier beweerd dat er in Rusland geen werkloosheid meer was. Ver- der vraagt spr. of v. d. Sluis veel verwachting heeft van organisatie onder de boeren en pachters. De Heer v. d. Sluis antwoordt, dat over de werkloosheid in Rusland weinig is mede te deelen, aangezien men daar officieel de On^ewenschte toestanden. Terwijl in onze gejneente nog verscheidene men schen zonder werk rondloopen en nog velen uit nood aan de werkverschaffing werken, zagen we toch reeds bij werkge vers Belgen in het land arbeiden. Hoewel we niets op deze menschen tegen hebben, keuren we toch ten zeer ste af, dat menschen, Nederlanders, ja, zelfs menschen uit eigen gemeente nog zonder werk rond loopen en anderen aan de werkverschaffing moeten wer ken terwijl menschen uit een ander land zoo aan den arbeid worden geizet. Wc mogen verwachten, dat aan zulk oen w anverhouding hier spoedig een einde wordt gemaakt. Sportlust. Op de vergadering van de Hard draverijvereenging „Sportlust'" werd besloten dit seizoen twee harddra verijen te houden en wel op 29 Mei, om prijzen van f 200, f 100, f 50 en f 25.- en de 2e draverij op 14 Augustus om prijzen door 18 leerlingen. Na afgelegd eindexamen ontvingen 16 deel nemers het diploma, n.1. H. Appelmelk, Lei- muiden, C. Bakker" Cz„ Wieringerwaard, H. Beets Pz., Purmerend, P. Betlem, Watergang, A. Butter Gz., Lutjewinkel, K. Dijkstra. Edam. N. de Groot, Beemster, Tj. Hek, Oost woud, J. H. M. Helder, Bobeldijk, J. G. Im- pink, Oude Niedorp, C. Kay Vz„ Twisk, Joh. Kuipers, H. Hugowaard, K. Mienis, Sint Maar ten, J. Oost, De Rijp, W. Zilver, Binnenwij- zend, L. Zielman, Hoogkarspel. DE MARKTGELDEEN VAN PURMEREND. De raad der gemeente Purmerend heeft aan B. en W. overgelaten, de marktgelden te verlagen. Waarschijnlijk zal deze verlaging Auto te water. Donderdagmorgen ge-gemiddeld 10 bedragen, laakte een luxe auto van den heer Th. Witimeer van Anna Paulowna in den Stoomweg te water. Naar w e vernemen is het ongeval geschied doordat een au tobus met een Ilinke vaart naderde en de luxe wagen even te veel moest uit wijken. Waar de wagen in de gevaarlij ke berjn terecht kwam, gleed de auto met berm en al in de sloot. Met een kraanwagen van de firma De Moor werd de drenkeling weer op hel begaanbare pad gehaald. Breezand. Tooneelgezelschap Loe- vens. Zondag a.s. komt het zeer be kende Noordhollandsche Tooneelge zelschap onder leiding van den heer Loevens in Breezand om wederom voor de Nutsverecniging Vrienden kring een uitvoering te geven. Wat" er voor het voetlicht wordt gebracht, l.e- Ae jnen in de strooibiljetten en verdere reclame. Maar dat het een avond van genot zal zijn, daar behoeft niet aan getwijfeld te worden. De naam Loe vens is daar, borg voor Loop der bevolking. Ingekomen A. Nieuw- land van Amsterdam N. A. Huijg van Sas- senheim A. W. Molenaar van Den Helder mej. C. IJfs van Den Helder J. Meeldijk en gez. van Den Helder G. Pranger van Dantu- madeel P. K. Pala van Venlo. Vertrokken J. Smit naar Wieringen mej. E. Balder naar Den Helder E. M. Dekker naar Alkmaar A. C. Leeraert naar Graam en Langendam J. Prin naar Ambt Harden- berg P. Bakker en echtg naar Wieringer waard Tj. de Bruin naar Beemster H. Blok en gez. naar Zijpe Sj. Piening naar Emmen O. v. Oenen naar Emmen D Ka pitein naar Wieringerwaard J. Hollander en wed. P. Huijser naar Apeldoorn Th. Bak ker naar Woerden. O ja, Henk Vanmorgen aan het station riep je me aan „Denk je er om nog even een paar regels in de krant te zetten. En nu zou ik het zoo w aar toch. bijna vergeten. Dat zou me inderdaad gespeten hebben, want onze Henk was altijd de bereidwillige voor onze krant. Welnu die regels, waar Henk op doelde schrijf ik met pleziei Het is eigenlijk voor den Feestavond van de Voetbalclub B.K.C. Ziet u, Ijenk heeft ook hier vele uren aan be steed om alles goed voor te bereiden. Hioivoor ons compliment, waarde vriend. En nu de paar regels Welnu, Dames en Heeren Wilt ik dan in deze bedenk is \i te geven een kleine wenk Om te komen op <io avond van B.K.C Maar natuurlijk gaat u mee! De tijd is wel een beetje schraal, Maar op dit feest komen we allemaal Het wordt 'n feest van pret en gijn En»daar moeten we allen zijn Kom, laat nu niet hangen de staart B.K.C is uw bezoek dubbel waard Burgerlijke Stand Anna Paulowna. Geboren Petrus, zoon van N. Liefting en A. Hollenberg Dieuwertje, d.v. G. Kater en D. Voorthuijzen Trijntje Geertje, d.v. C. P. Prins en T. Breedt. Ondertrouwd K. Stapel en H. Hopman. Getrouwd P. v. d. Kolk en M. Jansen A M. van Loon en A. P. Oudejans. POLITIE. Gevonden Een rijwielplaatje een lampekroon en een zak met schoenen. Verloren Een motorhandschoen. SCHAGEN. Nieuwe wegenkaarten Teneinde langdurig wachten te voor komen, w ordt den houders van motor rijtuigen, ressorteerende onder het be lastingkantoor Schagen, in hun eigen belang aangeraden met het afhalen der nieuwe kaarten, ingaande 1 Mei a.s. niet te wachten tot den laaisten !ag dezer maand. Stuurt uw aangifte biljetten tijdig terug en komt bijtijds de kaart afhalen. Het belastingkantoor te Schagen is geopend Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van 9-12 en van 1-4 uur. Donderdags 9-4 en Zaterdags 9-12V-i- WINKEL. Zeventig jaar getrouwd. Op 27 April a.s. herdenkt het echt paar P. Fluister te Winkel zijn zeven tig jarige echtvereeniging. De man telt 92 jaar, de vrouw 91 jaar. Beiden zijn lichamelijk nog goed gezond. De man is bovendien nog vlug ter been en kan de courant nog zonder bril lezen.4 Het echtpaar heeft 6 kinderen gehad waarvan de oudste op jeugdige leef tijd is overleden, 19 kleinkinderen en 12 achterkleinkinderen. - Met uitzondering van dit geval, heeft nimmermeer een sterfgeval in de fami lie plaats gehad. De echtelieden heb ben bijna hun geheele huwelijksleven in de Gemeente Wlinkel gewoond, al waar i!e lieer Fluister, die het boeren bedrijf heeft uitgeoefend, vele jaren Voorzitter is geweest van den Braak- polder. Als bijzonderheid diene nog dat de oudste dochter gehuwd met den Heer F. Kistemaker Sz. te Schagen dezen dag hun 45-jarige echtvereeniging her denken, terwijl hun dochter (de oud ste kleindochter) gehuwd met den Heer V. Bakker te Keinsmerbrug hun 20 -jarig huwelijksfeest vieren. MARKTBERICHTEN. Eierveiling, Helder, 21 April 1932. Aange voerd 32096 Kipeieren. Prijzen als volgt52- 54 Kg. f 2.20 a 2.40 55-57 Kg. f 2.30 a 2.50 58-60 Kg. f 2.40 a 2.70 61-63 Kg. f 2.70 a I 64-67 Kg. f 3.00. 1938 Kipeieren f 2.00 a 2.20 8 Kievitseieren f 10.00. Eierveiling, Schagen, 21 April 1932. Aange voerd 170000 Kipeieren. Prijzen als volgt 52—54 Kg. f 2.20 55—57 Kg. f 2.20 a 2.30 58—60 Kg. f 2.30 a 2.50 61—63 Kg. f 2.40 a 2.60 6467 Kg. f 2.60 a 2.90 Ongewogen Wit f 2.20 a 2.40 Ongewogen Bruin f 2.50 a 7400 Eendeieren i 2.00 a 2.30 K Kal- koeneieren f 8.00 150 Kievitseieren' t a.oo. Schagen, 21 April 1932. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 152 Geldekoeien (mag.) f 130 a 190 34 Geldekoeien (vette) f 180 a 250 40 Kalf- koeien f 170 a 270 9 Pinken f 40 a 100 160 Nuchtere kalveren f 2 a 12 216 Overhouders f 12 a 18 5 Bokken en Geiten f 1 a 8 34 Varkens (mag.) f 4 a 8; 60 Varkens (vette) per K.G. 1021 cent124 Biggen f 2 a 5 12 Konijnen f 0.80 a 1.10 30 Kippen f 0.70 a i 1.—. Hoorn, 21 April 1932. Op de heden gehou den kaasmarkt waren aangevoerd 16 stapels kleine fabriekskaas f 21.50, 5 stapels kleine boerenkaas f 20 Totaal 21 stapels wegende 24855 Kg. De handel was goed. PROVINCIAAL NIEUWS. BEVERWIJK. Zijn gebit ingeslikt. Te Be verwijk heeft een marskramer in een volks logement in zijn slaap zijn kunstgebit inge slikt. Spoedig ter plaatse aanwezige medi sche hulp mocht het niet gelukken het gebit te verwijderen, waarom de man naar een der Haarlemsche ziekenhuizen gebracht is waar operatief ingrijpen wel noodig zal geoordeeld worden. UITGEEST. Door electrischen stroom ge troffen. Terwijl de electricien G. B. de stroom aan het meten was in een der transforma tor-gebouwtjes, gebeurde het, dat door den wind een deur plotseling openwaaide. B. ver schoot hiervan zoodanig, dat zijn hand uit schoot met het gevolg dat hij met een span ning van 380 Volt in aanraking kwam. De hand was ter plaatse deerlijk verbrand, zoo dat B. zich terstond onder geneeskundige behandeling moest stellen. WIERINGERWAARD. Bij de verkiezing van drie hoofdingelanden werden 41 stemmer, uitgebracht, waarvan 2 van onwaarde. Herkozen werden de heeren J. A. Bakker en A. F. Groneman, terwijl in de plaats van den heer R. Bakker, die als heemraad was benoemd, de heer K. Schenk na herstemming met den heer K. Schagen werd gekozen. De heer Schenk verkreeg bij de herstem ming 19 stemmen en de heer Schagen 6 stem men. CURSUS VOOR MELKCONTROLEURS TE HOORN. De jaarlijksche cursus tot opleiding van melkcontroleurs voor rundveefokvereeni- gingen, zuivelfabrieken en melkinrichtingen, welke van half September 1931 tot half April 1932 vanwiege het Rijkszuivelconsulentschap voor Noordholland is gegeven, werd gevolgd GEMEENTE ZIJPE. BURGERLIJKEN STAND Gemeente Zijpe van 15 t/m 21 Apr. 1932. Geboren Jan, z.v. Gerrit Hendrik Zwaan en Dirkje Kapitein. Ondertrouwd Petrus Boskam, 30 jr. veehouder en Johanna Besteman, 34 jr beiden wonende te Zijpe. Cornelis Eriks, 24 jr., veehouder te Zijpe en An na Stammes, 19 jr. wonende te Anna l aulowna. Jacobus Johannes Boots,, 25 jr. landbouwer en Anna Cornelia van der Fluit, 21 jr. beiden wonende te Zijpe. Pieter Boskcr, 26 jr. brandstof fenhandelaar, te Schagen en Willemi- ua Corstina Iloogschagen, 26 jr., te Zijpe. Getrouwd Gcene. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Willem de Vos en Naafjc Mantel. PREDIKBEURTEN ZIJPE. 1 Zondag 24 April. NED. HERV. GEM. Oudesluis 'sav. 7 uur Ds. Witkop. Schagerbrug, St. Maartensbrug en Burgerbrug GEEN DIENST. Callantsoog v.m. 10 uur Ds. Van Beek. EVANGELISATIE Schagen v.m. 10.30 uur de heer v. d. Kaai. Nam. 5.30 uur, de heer v. d. Kaal. Breezand, voorm. 10 uur de heer Boon. Breezand nam. 3.30 uur de heer Boon. STER DER HOPE CALLANTSOOG Zondag 24 April n.m. 3 uur den heer Kuiper-Bilthoven STAR OF HOPE te Julianadorp Zondag 24 April 's av. 7 uur den heer Kuiper-Bilthoven.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 3