VEIFFtHlEI I IFTEMA. Betrekt uw verven 23e JAARGANG DINSDAG 3 MEI 1932. No. 35 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET DRIEMANSCHAP. rechtstreeks BENEMA. mWIERINGER courant VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytoshoef Wleringen. Telefoon Intereomm. No. 19. ADVERTENTIéN: Van 1—6 regel* 0.5a Iedere regel meer f O.ia BELASTINGKWESTIES. Het invullen van het Aangiftebiljet. Wenken en raadgevingen. VI. Na 1 Mei ontstane bronnen van in komen. Bij het invullen van liet aan giftebiljet stelt men dus drie vragen. Ie. Welke bronnen bestaan op 1 Mei. 2e. Hoe lang hebben deze bronnen voor mij bestaan 3e. a. Wanneer ze langer bestonden dan een kalenderjaar, wat is dan de netto-opbrengst geweest ge durende het laatstverloopen kalender jaar. b. Wanneer ze korter dan 'n ka lenderjaar bestonden, waarop schat ik dan de netto-opbrengst per jaar ge rekend naar den toestand op 1 Mei. Hoe echter te handelen met de bron nen van inkomen, die na 1 Mei -- dus in don loop van het belastingjaar ontstaan Voor het loopende belas tingjaar houdt men met deze bronnen geen rekening. Wanneer deze bronnen volgend jaar 1 Mei nog bestaan, kan met de aangifte van 't inkomen uit deze bronnen worden gewacht tot volgend jaar. Bronnen, die na 1 Mei teniet gaan. Een bron van inkomen gaat teniet, wanneer men bijvoorbeeld zijn bedrijf of beroep staakt. Dan kan men onthef fing vragen. Maar dan moet aan twee voorwaarden zijn voldaan. Het inko men moet benedon drie vierde van het inkomen, waarnaar de aanslag werd berekend, dalen. Zoo kan bijv. iemand, die f 2000,- salaris geniet en wordt ontslagen, doch een wachtgeld ont vangt ad. f 1600,- geen aanspraak ma ken op ontheffing. Evenmin kan hij .ontheffing verkrijgen, wanneer hij kort na zijn ontslag - hij is ontslagen zonder meer en ontvangt dus geen wachtgeld een nieuwe betrekking aanvaardt op een salaris van f 1000,— per jaar. Dat is de tweede voorwaar de. De ontheffing wordt namelijk niet verleend, wanneer binnen drie maan den door het ontstaan van een nieuwe .bron van inkomen, het belastbaar in komen tot of boven het hiervoor ge noemde drie vierde gedeelte stijgt. Enkele voorbeelden ter toelichting. A. is sinds een tiental jaren werk zaam bij de Firma 13. Hij verdiende ge durende het afgeloopcri kalenderjaar f 2000,-. Met ingang van 1 Maart j.1. ontving hij 103; loonsverlaging. A. moet nu aangeven f 2000,-. De bron van inkomen bestond een vol kalender jaar.. Het salaris was gedurende het laatst verloopen kalenderjaar f 2000,- Nu het geval, dat A pas in Juli vorig jaar in dienst trad. De bron van in komen bestond nu niet een vol kalen derjaar. De opbrengst moest dus wor den geschat naar den toestand op 1 Mei. Aan te geveij dus 1800,-. Is op 1 Mei bekend - maar dan moet dit op 1 Mei bekend zijn en niet bijv. op 12 Mei - dat op 1 November een nieuwe ver laging van f 200,- per jaar zal volgen, dan geeft A. aan een half jaar salaris f 900,—. en een half jaar f 800,-. is te zamen f 1700,-. Nu bet geval, dat A. op 2 Mei ontslag krijgt. Hij kan dan ontheffing vragen over 11 maanden. De werkloozensteun, die hij mogelijk FEUILLETON. No. 17. Ja, ik weet wel, ging ze voort, dat iedereen denkt dat hij oom kent. Iedereen meent dat het een afschuwelijk man is en soms moet ik het wel met die meening eens zijn. Ik begrijp nooit waarom hij dien armen Con heeft weg gestuurd. Dat is je broer, hè vroeg hij. Ze knikte en haar oogen werden vochtig. Die arme jongen, zei ze zacht. Hij be greep oom niet. En ik begreep hem toen ook niet. Soms denk ik wel eens, dat oom zichzelf niet begrijpt. Zij glimlachte droevig en toen liet zij er op volgen Je weet welke leelijke dingen hij over andere menschen kan zeggen en je weet dat het hem blijkbaar een genoegen is om vijan den te maken. En toch geloof ik, dat hij een groot hart heeft, zei Horace geestdriftig. Misschien doet hij wel in stilte veel goed. Eigenlijk is hij be ter dan alle andere menschen Nu moet je weer niet zoo overdrijven, zei zij en legde haar hand op zijn arm en nam hem mede naar het andere eind van de serre, waar veel palmen stonden. Hoe blij Verlond Horace ook had gemaakt, met sir Isaac had hij andere plannen. Hij zat hem zonder ophouden te plagen en gooide hem allerlei onvriendelijke dingen naar zijn hoofd, tot de jonge Tramber bijna barstte van woede. Verlond had er dien avond meer dan ooit plezier in om zijn vriend uit zijn humeur te brengen. Alles wat hij om tien uur zei, stond lijn recht over de dingen, die hij om acht uur had gezegd maar dat scheen hij nu juist zoo vermakelijk te vinden. Hij veranderde ontvangt, zal wel lager zijn dan 3/4 deel vgm f 2000,--. Krijgt hij later een nieuwe betrekking dan zal het van de hoegrootheid van het nieuwe salaris afhangen, of hij al dan niet ontheffing krijgt. Let wel: Kalenderjaar. Er zijn belas tingplichtigen, die hun inkomen opge ven van Mei - Mei. Het belastingjaar loopt toch ook van Mei— Mei, zeggen ze dan. Het belastingjaar loopt toch in derdaad van Mei Mei. Het wordt aangeduid met twee jaartallen. Het jaar van thans en het volgend jaar. Dat ziet men over 't hoofd. Men geeft dan maar aan het inkomen van Mei verleden jaar tot nu dit jaar. Dat is verkeerd. Heeft de bron van inkomen een vol kalenderjaar bestaan dan geeft jnen op de opbrengst laatst verloopen kalenderjaar, Een uitzondering op den regel. Iedere regel heeft zijn uitzonderingen. Ook deze regel. Een zakenman, die boek houdt en wiens boekhouding niet met het kalenderjaar samenvalt, mag aan geven de uitkomst laatst verloopen boekjaar. Loopt het boekjaar dus van 1 Juni 1 Juni, dan geeft men op de bedrijfsuitkomst van het boekjaar, dat onmiddellijk vóór 1 Mei eindigde. Zal van een boekjaar sprake kunnen zijn dan moet er een deugdelijke boekhou ding aanwezig zijn en dan moet regel matig per eenzelfden datum worden balans gemaakt. (Wordt vervolgd.) BINNENLANDSCH NIEUWS. PLATTELANDSBELANGEN. liet platteland, dat zoo zwaar onder de crisis gebukt gaat, heeft in de eerste plaats behoefte aan algemeene verla ging van de kosten van levensonder- boud. Het te hooge levenspeil, vooral in de beschutte bedrijven en den overheids dienst, drukt bovenal en in de eerste plaats op de plattelandsbevolking, wel kor levenspeil zich vrijwel richt naar dat in den landbouw; en dit laatste ligt, vooral op het oogenblik zéér laag. Tal van loonen en andere kosten zullen, hoe eer hoe beter, in belangrij ke mate omlaag moeten. Onder die andere kosten verstaan we vooral ook belastingen, tarieven, huis huren, sociale lasten. De overheid kan daar dus veel aan doen, door versobering. In het bijzon der het Rijkspersoneel verdient over het geheel niet te veel, maar het is wel veel en veel te talrijk, gevolg van de bemoeizucht van den Staat, en dien tengevolge toch ook veel te kostbaar. Het personeel van vele gemeenten staat wel te hoog, vooral wat de loonen betreft bovendien is dit ook te tal rijk, eveneens gevolg van toenemende bemoeizucht. Vooral de gemeenten kunnen dus veel doen in het belang van de algemeen noodige versobering. Het boerenbedrijf is niet in staat de zware sociale lasten te dragen het was dit eigenlijk nooit, thans is het dit minder dan ooit. Hierin moet het geholpen worden. zijn meening twaalf keer binnen de vier-en- twintig uur als hij er iemand mee kon kwet sen. Sir Isaac bevond zich in de slechste stem ming, die men maar denken kan, toen de be diende hem een briefje bracht. Hij ging in een kalm hoekje zitten om het te lezen. Een oogenblik dacht hij er over of het briefje niet door een ander gestuurd kon zijn, want waarom had Black deze prachtige gelegen heid voorbij laten gaan om lord Verlond te leeren kennen Dat zou het briefje mis schien verklaren. In een hoek van de serre las hij het briefje door en toen las hij het nogmaals. Hij dacht een oogenblik na en keek toen op zijn hor loge. Hij stak het briefje en het horloge in zijn zak en toen hij de hal doorging, keek hij nogmaals, hoe laat het was. Zonder dat hij het merkte, viel er een opgevouwen stukje papier op den grond. Horace, die overvloeide van blijdschap zag het briefje liggen, toen hij terugging naar de kamer, waar lord Verlond zat. Aan hem ging het briefje en de graaf die nooit last had ge had van veel scrupules, las het. Later, toen hij alleen zat in zijn studeerka mer, grinnikte hij X. De zaken van een politie - agent. Er woonde toentertijd in Summerstown eer- mannetje, dat Jakobs heette. Hij had wel karakter, al was hij ook een beetje ongelukkig in het leven en men fluis terde dat hij vrienden had in de goede krin gen. Het was een kleine man met een scherp gelaat, stekende zwarte oogjes en snel in zijn bewegingen. Hij was altijd netjes gekleed en hij maakte den indruk, dat hij een dagje vrij had, maar voor zoo ver het eerlijk werk be treft, was Jakobs vrije dag oneindig lang. De vrije handel zal dan alleen recht vaardig zijn, indien hij wordt toege past op het geheele terrein van het economische leven. Dit wil zeggen, dat de bepaling der loonen evenals die van alle prijzen van producten en dien sten geschiedt bij absoluut vrije con currentie. De tegenwoordige sociale op vattingen gaan daar echter tegen in, zij willen de loonen onttrekken aan de vrije concurrentie. Het boerenbedrijf, en het geheele plattelandsleven, heeft groote behoef te aan verbetering van het wegennet en aan rivieroverbruggingen. Laat de overheid zich op deze dingen met kracht en energie toeleggen een on schatbare dienst zal zoodoende aan d«m landbouw, en wat zich daaromheen groepeert, bewezen worden. Het wordt met den dag dwazer, dat de tertiaire wegen aan hun achterlijk lot worden overgelaten. Bovendien, wat zit daar niet een on waardeerbare hoeveelheid werkver schaffing in Productieve werkver schaffing van de bovenste plank Op deze en overeenkomstige wijze kunnen en moeten de plattelandsbe- langen worden behartigd, meer en be ter ook dan met allerlei kunstmatige crisis-maatregelen bereikt kan worden LIJK AANGESPOELD. Op liet strand te Biggekerke is aange spoeld het lijk van een onbekend mans persoon. VERDRONKEN. Een vijfjarig kind van de familie R. is te Sassenheim te water geraakt en verdronken. Een verboden 1 Mei-optocht Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer J. ter Laan, over het ver bod van den burgemeester van 's Gra- uit da ANNA-PAULOWNA. Grondverf 50 ct. pap K.G- Standvarl 75 M II II Aanbevaland, WIERINGEN WORDT PER AUTO AFGEVENT vonzande tot het houden van een 1 Mei optocht, heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken geantwoord, dat hij het motief voor de weigering in zijn al gemeenheid niet als volstrekt onvol doend en dus als ondeugdelijk kan be schouwen. Wat de toepassing in een bepaald geval betreft, moge hij opmer ken, dat de plaatselijke organen ten de ze het meest tot oordeel geschikt zijn. Dat deze maatregel moet worden ge kenschetst als een willekeurige tegen de moderne arbeidersbeweging gerich te uitiug kan de minister evenmin be amen, aangezien, naar uit ingewon nen ambtsberichten blijkt, soortgelij ke beslissingen ook zijn genomen ten aanzien van aanvragen voor straatde monstraties van de zijde van hei*, die in geen verband met de moderne ar beidersbeweging staan. AUTO OP HOL. Een niet alledaagsch ongeval heeft zich Zaterdagmorgen afgespeeld in de Boom gaardstraat te Gouda. Dr. Meeter had per auto een patiënt bezocht en wilde bij het verlaten van de woning zijn wagen weer op gang brengen. Dit gelukte hem evenwel niet. Daarom bracht de dokter, die nog op de straat stond, den motor in de tweede versnel ling, waarbij eenige hulpvaardige voorbijgan gers van achteren tegen de auto duwden, Plotseling schoot de auto vooruit en ging er met een vaartje van door. De dokter holde eenige meters achter zijn voertuig aan, doch gaf den wedstrijd spoedig op, aangezien hij er niet meer kon inspringen. Zonder bestuur der reed de auto door de smalle Boomgaard straat. Na een afstand van ongeveer 75 me ter te hebben afgelegd botste de wagen met een geweldigen slag tegen het perceel no. 54, bewoond door de familie Hornis. Een deel van de voorgevel werd vernield. Vooral de pui naast de deur bekwam veel schade. De auto kreeg een defect aan de stuurinrichting. De aangerichte vernieling wordt door de ver zekering gedekt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. EEN DOLLE KOE. Het gezin van slager A. v. d. Wal aan den Heerenwal te Heerenveen, beleefde Vrijdag middag zeer angstige oogenblikken en het mag een wonder heeten, dat het incident be trekkelijk nog zoo goed is afgeloopen. De zoon van den slager haalde een koe uit den stal en geleide die naar de slachtplaats. Het beest was al eenigszins wild, doch niet direct gevaarlijk. Toen men in de slachterij het dier met een schietmasker wilde dooden, bleek de kogel te licht zoodat het beest, in- plaats van neer te storten, zich lokrukte en met zijn horens een zoon van den slager te gen den muur drukte. Doordat een broer het beest een slag met een hakmes voor den kop gaf, waardoor de koe ietwat terug deinsde, wist men den jongen uit zijn benarde positie te bevrijden, waarna allen, zoowel vader, zoons en knecht, zich ijlings uit de voeren maakten, achterna gezet door de dol gewor den koe. Twee der mannen sprongen over een schutting, terwijl de anderen een goed heenkomen zochten in den stal. De steeds wilder wordende koe vloog daarop den tuin in, alles vernielende wat binnen haar bereik kwam en wanneer een der personen met zijn hoofd boven de schutting uitkwam, stoof het dier hier direct woeden op af. In allerijl werd de politie gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was, doch toen bleek het zeer lastig te zijn het dier goed onder schot te krijgen, zonder dat dit gevaar ople verde voor de omstanders en voor de politie Jakobs was eenige jaren de trouwe helper geweest van kolonel Black. Gedurende dien tijd had Willy Jakobs het leven van een ,.heer" geleid. Dat wil zeggen, dat hij zoo leefde als hij dacht, dat een „heer" leefde, maar dat leek er natuurlijk weinig op. Er waren oogenblikken, dat hij leefde als een lord (weer volgens zijn eigen meening), maar dat kwam slechts bij tusschenpoozen voor, omdat Willy van nature matig was aan gelegd. Maar heel Summerstown was het er over eens, dat hij leefde als een heer, want hij ging op de vreemdste uren naar bed, stond op de vreemdste uren op (of heelemaal niet) en ging in zijn bed zijn krant lezen. Hij leidde een heerlijk leven. Altijd had hij geld op zak voor een glaasje bier en bij de races liet hij het geld rollen, zonder er verder over na te denken. Men verdacht hem er zelfs van, dat hij in bed ontbeet en dat is wel een groote luxe. lederen Zaterdagmorgen kwam er een post wissel ter waarde van vijf-en-twintig gulden van een weldoener, die niets anders wensch- te, dat hij eens een algemeen geëerd ban kier. de zakken van een doode had zien na snuffelen. Want dat had Willy Jakobs gezien. Willy was een dief, een groote dief en hij was zelfs een beetje trotsch op zijn handig heid. Toen hij zich aansloot bij de firma Black en Co. was dat minder geweest, omdat hij later pensioen wilde hebben, dan omdat hij hoopte zoo gauw mogelijk dividend en tantième te kunnen incasseeren. Hij hield er juist dezelfde principes op na als het hoofd van de firma. Een van de leden van de bende was kolonel Black een doorn in het oog en dat lid was plotseling gestorven. Het onderzoek wees uit, dat hij gestorven was tengevolge van hartverlam ming en zelfs Willy wist niet beter. Op een dag was hij het kantoor van den heer Black binnengeslopen op zoek naar ongebruikte postzegels en los geld. Hij wist, dat zijn heer en meester nogal zorgeloos omging met klein zelve. Ten einde raad ging de wachtmeester op den zolder van het kaaspakhuis der fir ma K. de Jong en nadat men uit het dak een aantal pannen had weggehaald, waardoor vrij zicht en voldoende schietruimte was ver kregen, werd het beest dat al meer en meer te keer ging, met twee schoten uit een kara bijn neergelegd. Het geheele gezin van den slager was over stuur, terwijl de zoon, die tegen den muur gedrukt was, klaagde over pijn in zijn borst, doch het laat zich aanzien dat het ongeval goed is afgeloopen. BUITENLANDSCH NIEUWS. Weer eens Sacco en Vanzetïi. Op het oogenblik wordt een nieuwe poging in het werk gesteld de on schuld aan te toonon van Sacco en Van zeti, de beide radicalen, die in 1928 in Massachusetts wegens moord zijn ter dood gebracht. Edward James uit Con cord in Massachusetts en een soon van Sacco, Dante, hebben een bezoek gebracht aan Maik Boda, op het eiland Ponza, waar hij voor den tijd van vijf jaar wegens politiek misdrijf is ver bannen. Men neemt aan, dat Boda in het bezit is van data, waardoor de on schuld van Sacco en Vanzetti kan wor den vastgesteld. t Na 13 jaar uit de gevangenis terug. Volgens een mededeeling van de Duitsche Rijksvereeniging van vroege re krijgsgevangenen is de door de Franschen naar Cayenne gezonden $)uitsche deelnemer aan den oorlog, Alfons Paul Schwarz een dezer dagen, na een gevangenschap van 13 jaar in Duitschland teruggekeerd., Het is aan de jarenlange bemoeiin gen van den Duitschen ambassadeur te Parijs, de genoemde Vereeniging en in het bijzonder aan het werk van prof dr. Grimpi uit Essen te danken, dat thans deze tragedie van den wereld oorlog is geëindigd. Schwarz werd in 1921 door den krijgsraad te Chalons tot levenslange verbanning naar het Duivelseiland veroordeeld. Op 9 Mrt. j.. werd hij door den president van de Franschc republiek begenadigd. Op 2 April kwam hij te Paramaribo aan, van waar hij door bemiddeling van den Duitschen consul naar Duitschland kon reizen. De Rijksvereeniging van vroegere krijgsgevangenen deelt mede, dat alle geruchten ojntrent het vasthouden van nog meer gevangenen door Frankrijk onjuist zijn. DE EXPORT VAN BOTER NAAR DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld In de Nederland sche pers heeft een bericht de ronde gedaan over onderhandelingen tusschen Nederland Duitschland over verhoo ging van het invoercontingent voor boter. Van welingelichte zijde wordt thans medege deeld, dat dit bericht niet juist is. Juist is, dat door de Nederlandsche Regee ring voorstellen zijn gedaan, die geen be trekking hadden op een verlaging of vermin dering van de bescherming van de Duitsche boterproductie, doch op een verbetering en vereenvoudiging van het bestaande tarief systeem. De Duitsche regeering heeft kennis geld en hij hoopte wat van zijn gading te vinden. Hij had verwacht dat de kamer ledig zou zijn, maar hij verstijfde van schrik, toen hij den grooten Black zag staan, gebogen over de bewegenlooze gestalte van een mensch. Hij zocht de zakken van den doode na, want de zwijgende gestalte op den vloer was Black komen bezoeken, om zijn ontslag in te dienen en hij had zelfs verteld, dat hij die ontslagaanvrage in een brief had gefor muleerd, welk schrijven hij in zijn binnen zak had meegebracht. In den brief had hij de redenen beschreven, waarom hij niet lan ger deel van de firma wilde uitmaken. Dat was kolonel Black toch te erg. Willy Jakobs wist natuurlijk niets van dien brief en hij begreep ook niet waarom de portefeuille van den overledene werd nage zocht. Voor hem stond het vast, dat kolonel Black naar geld zocht, Black hoopte natuur lijk, dat de doode flink wat geld bij zich zou hebben en in zijn agitatie verraadde hij zijn tegenwoordigheid. Toen de politie later kwam, getuigde de heer Jakobs niet, Officieel wist hij niets van de zaak af. Maar hij keerde terug naar zijn huis in Summerstown en had pensioen ge kregen voor zijn leven. Twee jaar later kreeg de heer Jakobs op Eersten Kerstdag een prachtige doos bon bons, met „de beste wenschen" van iemand, die natuurlijk zijn naam niet verraadde. Ja kobs, die heelemaal niet van bonbons hield, verwenschte den grapjas en vroeg zich af, wat die doos wel zou hebben gekost. Spot, vang zei Jakobs en hij wierp een bonbon naar zijn hond, die wel van zoetig heid hield. De hond hapte gretig en kwispelde met zijn start, maar lang kwispelde hij niet meer, want hij viel op den grond en na een laatste stuiptrekking was hij dood. Het duurde eenigen tijd, voor Willy Jakobs de prachtige doos bonbons in verband bracht met den dooden hond. Hij gaf den hond van zijn huisbaas ook een bonbon en ook die stierf. Daarna experimen teerde hij met de kanarie van een medebe woners en ook die overleefde het niet hij zou waarschijnlijk alle huisdieren van Summerstown den dood hebben ingejaagd, wanneer de huisbaas niet tijdig tusschenbei- den was gekomen. Jakobs kreeg bezoek van de politie en toen bleek, dat de bonbons ver giftigd waren. Willy Jakobs werd gefotogra feerd en kwam in de krant en dat was mis schien nog het alleronaangenaamste van al les, want een kruidenier uit Kensington. dien hij eens had opgelicht, herkende hem oogenblikkelijk en Willy werd voor de tweede maal in één week gearresteerd. Toen Willy terugkwam uit de gevangenis, verwachtte hij een heelen berg postwissels van vijf-en-twintig gulden te vinden. In plaats daarvan vond hij één bankbiljet van zestig gulden en een getypten brief op blanco papier, met de mededeeling dat hy geen verdere geldzendingen moest verwachten. Willy schreef een brief aan kolonel Black en daar kreeg hij nog antwoord op ook. .Namens kolonel Black deelen wij u mede dat deze niet begrijpt wat u bedoelt met uw geëerd schrijven van den vierden van deze maand. Hij herinnert zich niet ooit geld te hebben gezonden en begrijpt niet op welken grond u zoudt verwachtenetc. Willy was woedend en de grove ondank baarheid van zijn vroegeren patroon griefde hem diep. Hij ging met den brief en het ver haal naar een advocaat en de advocaat ant woordde „afpersing." En toen moest de arme Willy Jakobs weer voor zijn brood' gaan werken. Alles hing weer van het toeval af en hij moest weer allemaal onaangename werkjes gaan doen. Gelukkig had zijn rechterhand haar lenigheid niet verloren en zijn linker al evenmin. Hij wist aardige dingetjes te bemachtigen en verkocht ze aan een amateur-heler (die volgens Wil ly veel te veel gaf) en hij leefde er goed van., zóó goed dat hij niet eens meer zoo boos was op Black. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1