VERFFABRIEK 1 BENE M A, uw verven KING rechtstreeks ONMISBAAR Op reis, op fiets- en autotochtjes, kunnen de opwekkende en verfrisschende eigen schappen van KING pepermunt nietgémist worden. Het werkt kal meerend op'de zenu wen en terwijl U geniet van den fijnen smaak, houdt KING peper munt Uw mond frisch en verdrijft elk gevoel van vermoeidheid PEPERMUNT behoort tot Uwe meest noodzakelijke reisbe- noodigdheden. Zorgt steeds een rol letje bij U te hebben. van don Minister uit moet zien en diens adviseurs. Dat zijn nota bene de menscheu die de levensstandaard om hoog drijven; men denk© maar eens aan de tarwewet en het a.s. boterwet- je; dit moet. door de werkloozen opge bracht worden. Als er nog eens een goede adviseur is. die een goed advies geelt, zooals de heer Lovink, die 11 m. voorgesteld heeft om buitenlandsche arbeiders te weren, dan wordt hier geen acht op geslagen. De voorz. vindt het ook treurig dat buitenlandsche arbeiders hier wel werk hebben, terwijl onze eigen men scheu om de kant loopen. Hij hoopt dan ook van harte, dal werknemers en werkgevers op dat punt tot elkaar komen. De hr. Kuiken meent dat plaatselijk wering van buitenlanders'wel te rege len is; doch over het geheele land zal dit groote moeilijkheden geven. De toe stand is echter zoodanig, dat als het niet beter wordt, de boeren volgend jaar geen f 8.- loon meer kunnen beta len. Verder wordt medegedeeld dat. als vertegenwoordigers in het orgaan tol uitvoering van de steunregeling der landarbeidersbonden zijn aangewezen de hoeren J. Swierts, P. Molenkamp cn II. Simons; dat van den betrokken Minister is bericht ontvangen, dat Z.E. geen vrijheid kan vinden de steunrege ling geldig te verklaren voor de werk- looze bouwvakarbeiders; dat van den Raad der gein. Ooststellingwerf een ver zoek is ingekomen om adhaesiebetui- ging op het adres aan de Regeering om spoed te betrachten hij het invoeren van maatregelen tot steunverleening aan den land1 en tuinbouw. Ten aanzien van dit. schrijven zegt voorz., dat B. en van oordeel zijn, gezien het nuttelooze van dergelijke a- dresscn, geen adhaesie te betuigen. De heeren Smit en Koorn bepleiten het tegendeel en zijn wel voor adhaesie betuiging. In stemming gebracht, wordt het voorstel B. en W'l aangeno men met 8 legen 3 stemmen, die van de heeren Koorn, Smit en Kuiken. Ingekomen zijn verder nog verlagen van het vervolgonderwijs aan de O.L. scholen en een adres van ingezetenen van Breezand inzake electriciteitsta- rievcii. Over dit adres heeft de Baad een breedvoerige bespreking gehouden veel ke we niet in zijn geheel zullen vermel den, aangezien het punt, hoewel belang rijk, op zeer veel misverstand berust, en ton slotte niet is gebleken dat hei gemeentelijk electrisch bedrijf duur der is als het P.E.N. liet adres wat door 364 ingezetenen was onderteekend, hield het verzoek in, om het gemeentelijk bedrijf over te doen aan het P.E.N. op grond, dat dit voor de stroomverbruikers voordeeli ger zou zijn. Dooi de voorz. werd dit pertinent ont kond en omstandig met cijfermateri aal bestreden. Bovendien zijn reeds verschillende blieven ingekomen met het verzoek 0111 gedane handteekeningen op het a- dres als ongedaan te beschouwen, daar door de propagandisten voor goedkoo- per stroom misleidend was opgetreden bij de toelichting op het adres. Vrijwel alle raadsleden zijn in eerste en tweede instantie hierover aan het woord geweest en bet resultaat was, dut op voorstel van den heer Smit, aan Di. Y'erhocks, de adviseur van den Bond van Ned. Gemeenten, zal ver zocht worden om een onderzoek in te stellen in hoeverre de gemeente te duur is met vaste tarieven. Bovendien deed voorz. de mededee- ling, dat bij B. en W. een voorstel in be handeling is, om aan hen, die meer als 30 cent per K.W. betalen, dit meerdere terug te geven. Het adres, alsmede de andere stuk ken worden voor kennisgeving aange nomen. Vermindering van Pacht. Aan A. Blaauboer Pz, wordt op diens verzoek om vermindering van pacht 11 gehuurd grasgewas toegangsweg station toegestaan om inplaats van f 26.50, f 15.- te betalen; over meerdere perceelen zullen in een volgende verga dering nadere voorstellen worden ge daan. Eervol ontslag R. Dekker. Aan den heer R. Dekker wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekkingen als opzichter en marktmeester. Voorstel tot vaststelling van enkele pensioengrondslagen wordt goedgev. Naar aanleiding van een verzoek van de Nationale Commissie tegen het alco holisme om een maximiun te doen vaststellen voor verloven A. zegt voorz. dat gebleken is, dat het aantal van ne gen verloven voldoende is voor deze gemeente en dus B. en \Y. voorstellen uit da ANNA-PAULOWNA. Grondverf 50 ct. per K.G. Stand ver f 75 Aanbevelend, J. BENEMA. VVIERINGEN WORDT PER AUTO AFGEVENT KORTE SCHETSEN door HENRI TER HALL. De verslaggever Altijd zoekend altijd boekend, loopt hij. overal bekend Spionneeren, combineeren zijn notitieboek present. Heeft hij eerlijk, onontbeerlijk dan een nieuwtje opgevischt, wordt het morgen, onbedorven in couranten opgedischtOngelukken Schoorsteenbran den-vechtpartijen op de straat-Huwelijks- twisten - moordaanslagen - diefstal, nieuwe automaat Spoorweg - autobotsing - weer - berichten - hagelslag - werkstaking - part ij- enkwestie's - roof en zelfmoord, iedren dag En nog vele andere zaken, waarna alle men- schen haken Die als zij het bed uitgaan, in de courant aan 't zoeken gaan te aan meerdere bestaan, dan kan een verzoek als zoodanig bij de kroon wor den gedaan. Aldus besloten. Een voorstel om de verordening voor bel agentschap der arbeidsbemiddeling cn den dienst der werkloosheidsverze kering te herzien, wordt geheel overeen komstig het pracadvies van B. en W. goedgekeurd. De jaarwedde (tevens pensioens grondslag) van den Agent der Arbeids be,middeling wordt vastgesteld op f500 te rekenen vanaf 1 Jan. 1932, terwijl hem over 1931 een gratificatie van f 100 wordt toegestaan. Is aan de orde een verzoek van Ged. Staten om het gevoelen te mogen ver nemen omtrent een voorgenomen wij ziging van de voorschriften nopens de regeling der jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers. Voorz. zegt, dat dit verzoek van Ge deputeerde Staten wordt gedaan naar aanleiding van een adres van 40, meest kleine gemeenten. Het doelt er op om de jaarwedden van Burgemeesters. Secretarissen en Ontvangers belangrijk te verlagen. Nu heeft men van regeeringswege het z.g, 3 proc. kortingswetje opgelegd voor de gemeente-ambtenaren. Hier vallen lil er buiten burgemeesters, secreta- ssen en ontvangers. Die korting voor de gemeente - ambtenaren moet inge houden worden, althans, dit zal de re geering doen; wij kunnen het echter in dezen tijd niet door de gemeente la- Icn betalen. Wflj zijn hier echter altijd voorstanders geweest van premievrij pensioen, en willen dit dan ook behou den. B. en W. stellen dan ook voor om van de gemeente - functionarissen een tijdelijke 3 pioc. korting te heffen. De heer Kuiken gaat dit lang niet ver genoeg; deze wil de hooge salaris scn met een derde verminderen; de ambtenaren met een vierde en de raads leden en wethouders met de helft. Dit zal dan 8 a 10.000 bezuiniging ge ven, waar de werkloozen dan mee be taald kunnen worden. Hij wil dit voorstel echter nog een 14 dagen aanhouden om het eens in een volgende vergadering rustig te bespre ken. De levensmiddelen krijgt men voor het grootste gedeelte cadeau en 't is ondragelijk, zooals de boeren ge bukt gaan onder de zorgen. Verschillende leden zijn togen loons verlaging, terwijl anderen het voorstel van B. en W. niet ver genoeg gaat. Voorz. zegt, dat hij dan voorstelt o,m van de burgemeester, secretaris en ontvanger 5 proc. salaris te korten, het geen dan aan de lager bezoldigde amb- tenaren ten goede kan komen, als op hen de 3 proé. korting wordt toegepast. Aldus wordt besloten. Een nieuwe verordening op de hef fing en invordering van vergunnin gs- reclit vooi den verkoop van sterken drank in het klein, wordt vastgesteld. Alsook wordt vastgesteld een veror dening op de heffing van een verlofs- recht voor den verkoop van zwak-alco holischen drank in het klein. Een voorstel 0111 aan den Anna Pau- lownapolder aan te vragen en te aan vaarden een terrein aan de Kneeskade groot ongeveer 36 Aren, om dit in te richten tot woonwagenkamp, wordt goedgevonden. De kosten van erfpacht zullen bedragen f 30.-, terwijl boven dien voor grasgewas aan dijken f20 moet worden betaald. Komt aan de orde vaststelling veror dening als bedoeld in art. 9 der Win kelsluitingswet en tot het aanwijzen van de dagen, waai op de voorgeschre ven sluiting niet zal gelden. Over dit voorstel geraakt de Raad weer druk in discussie, wat over het algemeen weinig zin heeft aangezien het een rijkswet is en dus de Raad al leen maar over plaatselijk toegestane afwijkingen kan beslissen. Op voorstel van den heer Komen wordt besloten voor Breezand de bloe mendagen (vast te stellen door B. en \V.) de winkels een later sluitingsuur toe te staan als bij de wet geoorloofd is Met andere woorden, dezelfde rege ling te heffen als voor de kermis geldt te Kleine Sluis. Dit voorstel wordt aan genomen met 6 voor en 5 tegen; tegen stemden de heeren: Raven, Dekker, keuris, Lubbert en Koorn. Tevens wordt met dezelfde stemver houding een voorstel aangenomen, e- veneens van den heer Komen, om gedu rende de wettelijke zomertijd het slui tingsuur te bepalen op 9 uur en des Za terdags op 11 uur. Voorschotten aan bijzondere scbolen Voor de openbare lagere scholen heeft het onderwijs gekost f 15.46% per leerling. Voor de bijzondere scholen moet dus worden toegestaan 80 pro cent van dit bedrag per leerling. Verschillende verzoeken om onthef fing aanslagen in het schoolgeld blij ken gegrond te zijn en worden ver leend." Ook verzoeken om tegemoetko- negen verloven als maximum bij de4 Jjning in de kosten van vervoer van leer wet vast tc stellen. Mocht laser behoed plichtige kinderen worden goedgevon den, Aan de orde komen verzoeken van J. C. J. Weijers en W. Hoep om voor schotten ingevolge de bepalingen van de Landarbeiderswet. Beide aanvragen blijken volkomen in orde te zijn; de resp. bedragen kunnen dus worden toegestaan. De heer Koorn oppert het denkbeeld om voortaan de woningen publiek aan te besteden, aangezien hij bang is dat er wel eens de hand wordt gelicht met de bouw; het moet tegenwoordig veel goedkooper kunnen. Ook heeft hij wel eens géhoord, dat de benoodigde f 400.- door den aannemer wordt verstrekt.. Voorz. voelt wel iets voor dit denk beeld, doch voor deze huizen behoeft Jit niet te gelden^Bij een volgende ge legenheid zal het echter worden over wogen. Beide aanvragen worden toege slaan Wordt besloten tot het aangaan van ben geldleening van ten hoogste 20.000 gulden tot het verstrekken van een lenteloos voorschot aan noodlijdende bloembollenkweekers. Wordt besloten het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting te ver- hoogen van 20 op 80. Toegevoegd wordt aan de agenda om de verordening inzake het aanstellen van agenten van politie te herzien., Van de Commissaris van de Konin gin is een schrijven binnengekomen, dat agenten van politie benoemd kun nen worden als gemeente - veldwach ter. Het verschil is hierin gelegen dat politieagenten door de Burgemeester aangenomen en ontslagen kunnen worden, terwijl met veldwachters dit door den Commissaris geschied. De rechtspositie verbetert deze regeling ten goede van de betrokkenen. De des betreffende verandering is dus opge maakt. Na goedkeuring zal op het tijdstip dat de agent van politie door de Bur gemeester wordt ontslagen, een gelijk tijdige aanstelling tot gemeente-veld wachter door de Commissaris plaats hebben. Wordt goedgevonden. Rondvraag. De Heer Kroon had gaarne gezien nu de Polder over gaat tot het tecren van wegen, de dijk bij Veerburg onder handen was genomen. Spr. had gaar ne gezien dat de raadsleden welke ook in het polderbestuur zitten, hierop aan hadden gedrongen. De voorzitter zegt dat het maar klei ne proeven zijn. De Heer Smit vraagt of iemand die een woning heeft volgens de bepalin- gen van de landarbeiderswet deze wo Wat is er voor nieuws Dat is tegen-woor- dig de vraag van de dag Zoowel op de beurs, in huis, op straat, in de tweede kamer, café, als concertzaal, overal vraagt groot en klein, rijk en arm, gepensioneerde en jeug- nelingen, wielrijders of voetballers.... Wat is er voor nieuws Ja wat is er tegenwoordig voor nieuws zou de verslaggever zelf wel wil len vragen En dat met het meeste recht, want hij is de man der nieuwtjes. Diegene die voor alle nieuwsgierigen zorgt, dat zij iederen morgen bij hun versch kadetje (niet uit Breda), ook een versch nieuwtje hebben Zoo'n gewichtig persoon noemt men Journalist, „Persmuskiet" of Verslaggever Zoo'n man moet bezitten een neus als een vos, oogen als een kat, longen als een paard, en beenen als een haas Daarbij een kranige oplettendheid, een sluwe gladheid, en kolo- sale brutaliteit Hij moet weten te spionnee ren en combineeren steeds noteeren en te colporteercn Hij is overal waar een oploop is, daar maakt hij desnoods een opstootje Toch moet hij altijd uiterst voorzichtig zijn Immers is Voorzichtigheid de moeder der Wijsheid, de zuster der Vlugheid en het eenig- ste kind van de Pers Toch vergeet de ver slaggever wel eens om aan dat kind te den ken, en de gevolgen blijven dan ook niet uit Daarom is het de verslaggever aan te beve len, zijn nieuwtjes niet te veel uit te knee- den, gelijk koekdeeg, maar de menschen zoo veel mogelijk tusschen de regels te laten le zen. Vooral tegenwoordig behoeft men niet zoc duidelijk te zijn. Men schrijft een paar woor den of zinnen En het publiek fabriceert de Roman. Met een paar woorden aanduiden is voldoende om een interessante zaak te vertellen B.v. Fijne Heer Groote bank Steeds in nette kringen Veel vertrouwen Goede klank Plotseling reis bedingen Justitie Politie Veel belangstelling schenken Ingehaald Een Twee Drie (De rest moet U maar denken Manenschijn Middernacht Nacht'lijk spookgehamer Liefdevol Jongeling wacht Voor des liefjes kamer Papa hoortWoedend kwaad Zooiets kan toch krenken Uit zijn bed Stok Op straat (De rest moet U maar denken Hippodrome Zeer oud paard Eindelijk poot gebroken Dertig jaar Niets meer waard Vilder Doodgestoken Wagen komt Opgepakt Restauraties wenken Heel mooi vleesch Malsch gehakt (De rest moet U maar denken Jonge man Erft veel geld Boemelen en veel vrienden Overal welkom op hem gesteld Buigende bedienden Geld raakt op Bedrog tot slot Heeft niets meer te schenken Schulden, Ziekten Revolverschot (De rest moet U maar denken ning maar mag verhuren. De voorzitter zegt, dat het geval wat Smit bedoeld, een apart geval is, en iemand betreft wiens trouwplannen een poosje zijn uitgesteld. Om het al gemeen belang mag dit natuurlijk niet. De lieer Smit zegt vervolgens stem men gehoord te hebben om de kermis niet te laten doorgaan, Voorzitter zegt dat het nu reeds fe laat is, de staanplaatsen zijn reeds ver huurd. Ook dringt de Heer Smit er op aan dat niet te veel vuilnis in slootcn en gaten wordt gegooid. Zal op toegezien worden. Hierna sluiting. V. C. J. B. Door de afd. .V C. J. B. Ie Anna-Paulowna zal op Zondag 8 Mei en Dinsdag 10 Mei in de Ned. Herv. Kerk opgevoerd worden het spel „Op standing"' van W. C. Jolles. VAN ALLES WAT. KARPET. Er is niets beters om een karpet op te fris schen dan zout. Strooi wat zout over uw kleed en veeg er dan met een harden veger over heen. Niet alleen dat het vuil er beter uit komt, maar de kleuren van het karpet worden weer frisch en helder. ALUMINIUM. Gebruik nooit soda om een vuile alumini um pan schoon te maken. Een puimsteentje of anders wat puimsteenpoeder op een voch tige lap is geheel doeltreffend. Blank poet sen doet men met brillo. WYRINCK - LAND. (vervolg) VII. Nadruk verboden. OP DE HOEVE VAN DEN OUDEN GERBRANDUS. Niet alleen Occe, doch ook de slaven Nauta en Winalda zijn zeer ingenomen met het be richt, dat de Romeinsche bevelhebber met zijn tolken den nacht op de hoeve zal door brengen. Getroffen door de zorg, waarmede de Romeinen hunne schepen niet alleen, doch nog meer in het bijzonder hunne klee ding en uitrusting onderhielden, was men met alle macht bezig huis en hof in een Zon dagsch gewaad te brengen. Nauta en Winal da, waren twee jonge mannen, die reeds als jongens door de Noormannen op den Boven- Rijn als gijselaars waren ontvoerd en bij ee- ne overmachting hier aan het Middenmeer, hadden weten te ontvluchten. Ze zijn als slaven reeds jaren aan de hoeve van Gerbran dus verbonden geweest, doch zijn hun moedertaal nog niet vergeten en verstonden deswege hunne rasgenooten, de Romeinen, van woord tot woord. Het was ook daarom dat de oude Gerbrandus toestond de vreemdelingen, dezen morgen immers nog beschouwd als de vijanden van zijn volk, thans als vrienden in zijn woning op te ne men. En ter eere van de land-genooten van zijn getrouwe dienstknechten „Naut" en „Winald", zooals hij ze noemde, gaf hij order een f eest-maal tijd in gereedheid te brengen. Aan de braad-spits boven het houtvuur werd een runderbout geroosterd van de beste vruchten van de hoeve een maaltijd bereid, terwijl op de banken zorgvuldig be werkte ossehuiden werden uitgespreid om den gasten te dienen tot bed en dek voor de nachtelijke rust. Gerbrandus mengde zelf het gerstenbier en melkwrongel, die als vóór- drank en als toespijs voor deze gelegenheid behoorden te worden opgediend. Vóór alles wenschte Gerbrandus zijn gas ten in den gunst der Goden aan te bevelen en trok met de zijnen naar de offerplaats, waarheen Naut en Winald ook de gasten zouden geleiden. Doch de gasten kenden de goden der Vriesen niet. Aan boord voerden zij slechts mede hun „Zonnebeeld" onder welker bescherming men zich veilig genoeg achtte om zonder gevaar den vreemde in te gaan. En daarom stond de priester den gas ten toe een hunner zonne-goden te plaatsen onder den heiligen Olm in de Godengaarde, waar Gerbrandus na aanroeping van Wodan een edel zwijn ten offer zal brengen. Reeds stijgt de walm des offers met de rook van het vuur door de dichte twijgen ten hemel als de gasten vanuit den donkeren gang, gevormd door dooreengewrongen knoes tige met welig loover begroeide takken, den ge wijden plaats betreden en in volle devotie aan de hier plaats hebbende Godenvereering deelnemen. Dan wenkt de gastheer zijn gasten naar de hoeve. De vlootvoogd wordt geleid naar de hoogzetel, om na de lange wandeling de eerste verfrissching tot zich te nemen. Wat kiest ge, zoo laat de gastheer vragen. Klaar water Neen, dat is voor den mor gen. Maar wenscht ge afgietsel van verzuurde havergrutten Wenscht ge zoete of zure hul? Yersche of zure melk? Uit honing bereide blanke schuimende meed Krachtig brui send bier De vlootvoogd glimlacht. Hij kiest de hui. Zoolang de paardebloem nog in weligen overvloed in de weide staat, aldus laat hij zeggen, is de hui een gezondheid-bevor derende en bloedverdunnende drank. De gast heft vol hoffelijkheid zijn beker' op naar de overzijde van het vertrek. Tegen-] over de door hem ingenomen hoogzetel toch, bevindt zich een neven-hoogzetel, die worde ingenomen door de vrouw des huizes en naast haar op de beun, op lage bankjes zijn d( maagden gezeten. Een en ander maakt tegej den bruin-berookten wand een schilderach tig geheel. Hij laat hen weten dat hij getrol fen is, èn door de plechtige wijdings-sa menkomst, èn door de geordende huise lijkheid, die hij hier tot zijn groote verbazin aantreft. Het is thans feest. En daarom zijn de vrou en hare maagden tot de hoogzetel toegelatei Ook de hofhoorigen. Onder gewone omstar digheden echter, huizen de vrouwen in c werkplaats en de hofhoorigen in den sta en Gerbrandus in den voorhof. Occe vraagt den maaltijd te mogen binner brengen en aanstonds dienen Naut en Bi wald op. Nu komt ook het met zooveel zoi door Gerbrandus zelf gemengde bier ter t£ fel. Onderwijl de kelk lustig wordt rondgegi ven wordt de maaltijd genuttigd. Naut e Buwald brengen de gesprekken over in Rc meinsch en Vriesch en de oude Gerbrandi gevoelt hoe gelukkig zijn huurlingen zijn, nu zij hunne rasgenooten in hunne moederta; over hun vaderland hooren vertellen. Vanaf heden zult gij weder vrijën zij roept Gerbrandus hen toe. Ik laat het aa je keus om, zoo ge wilt, je landgenooten i vrijheid te volgen. Verschrikt staat een der maagden op e zegt tot Buwald „zal je de hofsteê gaa verlaten en mij hier achterlaten. De hooge gast wil thans gaan rusten. Het vuur wordt uitgedragen en in de „doofput", op het erf „berekend" en aar stonds verdoofde ook het vroolijk gekout o de hoeve. Weldra scheen alles in diepen rust Niet alles echter. Buwald geraakte in twee strijd, toen Gebbine hem verzocht de hoev« van Gerbrandus niet te verlaten. „Zij" over won. Buwald bleef op de hoeve. Doch 's mor gens, in de vroegte trok Nauta met den Vloot voogd van de hoeve weg om eerlang als de vloot zou terug gekeerd zijn weder zijn va derland en de zijnen te kunnen terugzien. (Wordt vervolgd.) O. J. B.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2