n* JAARGANG DINSDAG 31 MEI 1932. No. 43 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET DRIEMANSCHAP. S. COLT O F KANAALWEG 145-154-155 DEN HELDER. sWIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wierlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels f 0.50. Iedere regel meer 0.10, OVERAL VERWARRING. Nog steeds is het de verwarde poli tieke toestand welke het koersverloop op de effectenbeurs blijft beheerschen. Was er tot voor korten tijd misschien nog eenige reden om niet al te pessi mistisch te zijn, thans is dit niet meer het geval. De slechte gang van zaken in Amerika is grootendeels daarvoor verantwoordelijk. Eenerzijds moet de flauwe stemming op de New-Yorksche effectenbeurs worden geweten aan de bedroevend geringe bedrijvigheid in de Ver. Staten anderzijds is daaraan ook debet de traagheid, welke geconstateerd wordt bij de pogingen om de begrooting slui tend te maken. liet enorme tekort is oorzaak, dat de publieke opinie in Amerika niets wil weten van schrapping der oorlogs schulden. Nu de vervaldatum van het Iloover-moratorium in aantocht is, heeft A,merika aan de geallieerden doen weten, dat het op betaling rekent. Deze houding van Amerika is daar om zoo opmerkelijk, omdat volgens de correspondent te Parijs van de „Times" Frankrijk bereid zou zijn afstand te doen van de herstelbetalingen, indien er zekerheid bestaat, dat een algemee- ne schrapping der oorlogsschulden kan worden tegemoet gezien. Of zou het mogelijk zijn, dat er verband bestaat tusschen de toeschietelijkheid van Frankrijk en de eischen der Vereenig- de Staten Het behoeft zeker geen nader beloog, dat de houding van Amerika eer- spoe dige oplossing der problemen in den weg staat. Geen wonder, dat weinigen eenig positief resultaat verwachten van de conferentie te Lausanne. Het heeft er inderdaad veel van, dat alle politieke leidei s met blindheid ge slagen zijn. Wanneer zelfs de regeering Bruning gezegd heeft, dat Duitschland de betalingen niet kan hervatten, dan spreekt het toch vanzelf, dat wat geer.- zins onmogelijk is, indien kabinet Bruning zal moeten aftreden, en nieuw-ministerie zeker niet zal mede werken om betalingen te doen plaats vinden. Met dat al is het laatste greintje van vertrouwen verdwenen en is er wel haast niemand meer, die de toekomst hoopvol inziet. Op alle beurzen is een ongekende stilte van zaken te constateeren dc omzetten zijn tot een minimum inge krompen en het ziet er niet naar uit, dat binnen korten tijd daarin wijziging kan worden verwacht. De goudonttrekkingen uit Amerika blijven voortduren, ook naar ons land. Momenteel bedraagt het dekkingsper centage van onzen gulden 100 Zou er dus een reden kunnen bestaan om ten onzent den gouden standaard te verlaten, dan zou dit eerder zijn om practische redenen, dan wel uit zwakte van ons betaalmiddel. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Een levensgeschiedenis. Een een ex-boer, ergens in Friesland doet zijn verhaal FEUILLETON. No. 25. U kunt vrijuit spreken, mijnheer Far mer, zei Black. Deze heer heeft mijn geheele vertrouwen. U heeft uw betrekking bij den heer Wilkinson Despard zeker opgezegd Ja, mijnheer. Ik ben er gisteren voor het laatst geweest. En hebt u nu kunnen ontdekken, wie de leider is Farmer aarzelde. Ik ben er niet zeker^van en dat vertel ik u eerlijk, maar ik geloof dat u rekening zult moeten houden met mijnheer Horace Gresham. Dat zegt u nu, omdat ik den naam zelf geopperd heb, zei Black. De man ging niet in op de verdenking, die in dit antwoord lag opgesloten. Zijn stem was volkomen rustig, toen hij antwoordde. Dat is zoo, mijnheer. Maar ik kende de drie andere heeren. Ik had niets met den vierde te maken. Hij kwam altijd 's avonds laat en ik heb zijn gezicht nooit gezien en zijn stem nooit gehoord. Het was onmogelijk om iets te hooren, want het hiua.is eigenaar dig gebouwd. Hoe bent u er achter gekomen dat dit de „Vier Rechtvaardigen" waren vroeg Black. Tja, mijnheer, zei Farmer, die blijkbaar niet erg op zijn gemak was, hoe gaat dat ge woonlijk. ik heb aan de deur geluisterd. En toch bent u er nooit achter kunnen komen, wie de leider was Neen, mijnheer En hebt u nog iets ontdekt, wat u mij niet verteld hebt Ja, mijnheer. Ik ben er achter gekomen dat ze bewijzen tegen u hebben verzameld. Ze schijnen u thans te willen straffen. Ik heb gisteravond staan luisteren. De vierde man kwam niet dikwijls, maar toch was hij de lei der. Hij zorgde voor geld als er geld noodig Twintig jaar ben ik boer geweest. In 1921 kocht ik dure koeien, van f 800 tot f 1500 Iloog was de pacht. Maar al leen als hoogste bieder kon men huren In 1921 begonnen de prijzen van de koei en te zakken. In de herfst brachten beesten van f 700 slechts 300 op. Op en neer gingen de prijzen maar steeds in dalende lijn. In 19(26 heb ik ingehuurd tegen f 10 per „pondejnaat" lager, nl. tegen f 150 per H.A. zandgrond. De prij zen der producten bleven zakken. Een jaar geleden huurde ik voor f 30 in plaats van f 50 per pondemaat in. In de nazomer kon ik f 500 voor een koe krijgen, maar ik liet 't op f 600 zit ten. Mijn fokvee kreeg mond- en klauw zeer. Juist het beste fokvee. Ik kon nu opnieuw inhuren voor f 25. Maar ik wilde slechts f 15 geven en ik moest er af. En er kwam geen andere boerderij vrij. Toch zijn er landeigenaars, die geen huur beuren en hun pachten la ten blijven. Had ik een jaar geleden „boelgoed" gehouden (verkooping) gehouden, dan zou ik 10 a 12 mille meer hebben gekre gen dan nu. In één jaar ben ik 15 mille kwijtgeraakt. Dertig koeien brachten mij f 3923 op normaal zou de op brengst meer dan zes mille méér zijn geweestDe geheele boelgoed-op- brengst beliep even zeven .mille (8 scha pen en 2 lammeren voorf 106 en de geheele opbrengst ging weg aan te rugbetaling van geleend aan familie, terugbetaling aan borgen enz. Nacht en dag hebben we gewerkt. En wat nu? Ik werkte met een meid die f 5 loon had, een vaste arbeider met f 20 en mijn zoon en mijn vrouw hielpen mel ken. Voor mijn gezin van vijf personen (waarvan twee schoolgaande kinderen) gaf ik f 1500 a f 1600 per jaar uit En, nog eens, wat nu Overal om me heen, op elke „plaats" hooge huren en oude schulden (Alg. Handelsblad.) V Vechtpartij met dronkelieden. Een van hen verwondt zich aan den klewang van een veld wachter. Zaterdagavond ontmoette een veld wachter te Volendam twee gebroeders, die in kennelijken staat van dronken schap verkeerden. De veldwachter wil de hen naar het politieposthuis bren gen, doch daarbij verzetten dc beide broers zich dermate, dat de politieman gebruik moest maken van zijn klewang De eene broer liep op den veldwach ter toe en stiet daarbij op den klewang, die in zijn buik drong. Daarop wilde de andere broer den veldwachter be springen, doch deze verweerde zich, zoodat de aanvaller zware verwondin gen aan beide handen opliep. Een arts te Volendam verleende de eerste hulp, doch achtte overbrenging naar een ziekenhuis te Purmerend noodzakelijk. Bij een der broers werd onmiddellijk operatief ingegrepen. Volgens de laatste berichten is de toe- tand der gewonden redelijk wel. Inbraak in een kerk. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is ingebroken in de Geref. kerk te Nieuwendam. Vermist worden twee zil- AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. ROKKEN. OROOTE MATEN. APARTE MODELLEN. Aid. Complete Meubileering. Reclame eiken slaapkamer 1 75.- Zeer mooie slaapkamer f 89.-. Hyper modern. Aupings Deventer Matrassen 2 persoons f 10.50. Afd. Stoifeering, linoleum, Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan tafelkleeden, loopers, enz. Zondags tot 2 uur geopend. veren avondmaalbekers, een .zending- busje met inhoud en verschillende klei nighedon. Dcor electrischen stroom gedood. Zaterdag was te Hengelo een werk man aan den Dennebosscheweg bezig schilderwerk aan zijn wuninn te ver richten. Hij stond op 'n ladder en had het ongeluk met de electrische gelei ding in aanraking te komen, waardoor hij van den ladder viel. Bewusteloos werd hij in huis gedragen en spoedig daarna overleed hij. De man was ge huwd en vader. BU1TENLANDSCH NIEUWS. Een kind voor zes gulden. In het Berlijnsche blad Tempo vertelt een medewerker, hoe hij, per auto rei zende, nauwelijks een uur van Berlijn een Zigeunerkamp had aangetroffen. Vrouwen en kinderen waren in lom pen gekleed en overdekt met vuil en ongedierte. Bedelend omringden zij de auto en vochten om hun toegeworpen kopergeld Toen zij zagen, dat een vier jarig meisje de aandacht van het ge zelschap trok, zetten zij het kind in de auto en riepen Neem het mee, be houdt het voor 50 kronen. Toen de rei zigers niet wilden ingaan op dezen menschenhandel, verlaagden zij den prijs tot 400, tot 300 kronen (21 gulden) Het hoofd van de Zigeunersbende kwam erbij en herhaalde het aanbod, het kind te verkoopéh, waarhij bleek, dat deze verkoop van kinderen e<*ne van de voornaamste bronnen van in komsten is. De kleine en kleinste kin deren Avorden verkocht aan reizende circussen of andere kermisklanten, de meisjes tusschen 12 en 16 jaar aan hoeren, herbergiers of wien men er voor kan vinden. Voor een kind is de prijs 100-500 kronen (7 tot 35 gulden), voor de meisjes 800—1000 kronen (55— 0 gulden), maar er kan op deze prij zen nog worden afgedongen, want de 1 sjechische Zigeuners zijn heel arm en geven desnoods voor eiken prijs hun kinderen weg. De vrouwen zijn maar ballast in het kamp en hoe eer men een lid van de familie kwijt kan raken, hoe liever, want dan is er een hongerige mond minder. Adam en Eva tegen wil en dank. Een jong paar uit Berlijn maakte per auto een tocht naar het Reuzengeberg te. Onderweg werden zij plotseling verrast door een plasregen. Goede raad was duur. Vertrouwende op 't mooie weer had den zij-in hun open auto regenjassen noch parapluies meegenomen on ook was. Hij verdeelde de werkzaamheden en hij maakte uit wie gestraft moest worden. Giste- ïen avond hebben zij vergaderd en toen heb ik uw naam hooren noemen. Hoe kon u dat hooren Ik was in de kamer ernaast, mijnheer. Op de vergaderkamer komt een kleedkamer uit en daarvan had ik een valschen sleutel. Black stond op. Jammer, dat u die betrekking hebt moe ten opzeggen. Hebben ze ooit over mij gesproken vroeg Isaac, die aandachtig had zitten luis teren. Ik ken uw naam niet, mijnheer, zei Far mer. Neen en daar zul je nooit achter komen ook, lachte Tramber. Ik hoop heeren, zei Farmer, dat u mij zult helpen om een andere betrekking te vin den. Als u een van beiden een betrouwbaren bediende noodig heeft Hij keek sir Isaac onderzoekend aan. Ik denk er niet over, zei Tramber. Ik kan het alleen wel af, ik heb geen potkijkers noodig. Farmer scheen zich deze brutale woorden niet aan te trekken. Black haalde zijn porte feuille voor den dag en zei Hier is twintig pond. Nu hebt u dus twee honderd twintig pond van mij gehad en als u weer eens wat hebt, (Jan wil ik er best drie honderd van maken, maar het moet wat goeds zijn. Waarom bent u eigenlijk ontsla gen Om mijn vergeetachtigheid en omdat ik mijn werk niet goed deed. Zij zijn er niet achter gekomen, dat ik spionneerde. Mooi, zei Black. Ga dan nog maar eens terug en praat met de bedienden. U kent mijn adres. Black draaide zich om om heen te gaan, maar plotseling hernam hij Weet u er iets van, dat ze in de naaste toekomst iets willen ondernemen Dat geloof ik niet, zei Farmer. Zij heb ben er over gesproken om voor eenigen tijd van elkaar te gaan. Eén van de heeren grilde naar het vasteland van Europa en een ander moest naar Amerika toe. Ze wilden een maand lang niet bij elkaar komen en in dien tijd zal er dus wel niets gebeuren. Schitterend, zei Black en hij gaf Far mer een hand en ging heen. Prettig om zoo'n kerel in je huis te heb ben zei sir Isaac, toen zij terugliepen naar de taxi. - Ja, zei Black, die uitstekend in zijn hu meur was, maar mijn huis was het niet en hoewel ik gewoonlijk geen bedienden over haal om mij iets te verraden van hun mees ters en meesteressen, meen ik toch in dit ge val het recht te hebben om mij te verdedigen met alle middelen, die mij ten dienste staan. XIV. Willy Jakobs vertelt. Farmer wachtte een paar minuten, Toen kleedde hij zich aan en verliet het huis. Hij spoedde zich voort in dezelfde richting, waarin Black en sir Isaac waren gegaan, maar toen hij op de plaats aankwam, waar zij hun taxi hadden teruggevonden, waren die heeren natuurlijk allang weg. Hij nam een tram en bij het licht van de straatlantaarns bleek de heer Farmer een knappe man te zijn, iets langer dan middel matig, met een bleek fijnbesneden gezicht. Hij was eenvoudig, maar gedistingeerd ge kleed. Bij de New Kent Road stapte hij uit en toen sloeg hij een smalle straat in. die tot de oudste gedeelten van Londen behoor de Er stonden nog eenige zeer oude gebou wen, maar verscheidene waren ook verdwe nen en nieuwe huizen waren er in de plaats gekomen. Een groote roode lamp, die boven een poort hing, duidde de aanwezigheid van de armenapotheek aan, hoewel niemand, die in een omgeving van vijf mijlen woonde, de ze roode lamp noodig had om te weten waar hij zijn moest. Halverwege de poort bevond zich een bord geen reservekleeding bij zich. Teneinde hun kleeding niet geheel te bederven wisten zij niets beters te doen, dan ze ,maar uit te trekken en onder de kus sens van de zitplaatsen onder de au to's te stoppen, waar ze weliswaar een beetje zouden verkreukelen, maar niet geheel konden doorweeken. Slechts bekleed met eenig ondergoed kropen ze liet bosch in en zochten beschutting onder dicht gebladerte. Maar, hun wachtte een onaangename verrassing, toen de regen ophield en de zon weer doorbrak. Ze kwamen uit het diepe bosch te voorschijn in doorweekt hemd en wilden nu weer hun kleeren aantrekken en verder reizen. De auto was echter vrdwenen en daarmee hun kleeren. Er schoot niets anders op over dan in het zeer gebrekkig toilet op den weg te blijven staan en een voorbij rij denden automobilist te verzoeken, lien jnee te nemen, terug naar Berlijn. Van de gestolen auto en de kleeding is tot dusver geen spoor ontdekt. Per ongeluk gedood. Een .mijnwerker te Ratmansdorf in Anhalt bezat een hal ven morgen grond waarop hij asperges kweekte. Voortdu rend vermiste hij asperges en hij be sloot daarom, met zijn a.s. schoonzoon te waken. Nadat hij z'n a.s.' schoonzoon had afgelost, kwam deze na eenigen tijd terug om zijn a.s. schoonvader een deken te brengen, daar het koud was. Dc vader meende, dat een aspergedief naderde en rende met een revolver in de hand naar de gedaante toe en riep iets naar hem. Op dit oogenblik viel hij en he4 schot ging af. De schoonzoon werd levensgevaarlijk gewond en over leed eenigen tijd later. GEMEENTE ZIJPE. SCHAGERBRUG. Zondagmiddag had een motorrijder, afkomstig uit Kolhorn tusschen Schagerbrug en Keinsmer- brug, naar men zegt door te snel rijden bet ongeluk een saltomortaal te ma ken. De gevolgen waren dat hij zich ernstig verwondde. Dokter Nanninga van Schagen werd opgebeld en was spoedig ter plaatse, om den gewonde, welke in het naastbij zijnde perceel liefderijk was opgenomen, te verbinden Na verbonden te zijn, heeft dokter Nan ninga de gewonde mee naar zijn huis genomen, ter verdere behandeling. Het beschadigde motorrijwiel is la ter naar de garage van den heer C. de Moor alhier gebracht. St. Maartensvlotbrüg. De heer C. van der Sluijs alhier, is benoemd tot Secre taris-Penningmeester der afd. „Zijpe en Omstreken" van de Holl. Mij. van waarop de namen van drie doktoren stonden en naast de namen waren drie kleine paneel tjes aangebracht met de woorden „uit" en „thuis". Het paneeltje naast den eersten naam luidde „Uit." Farmer verschoof het paneeltje, zoodat er „thuis" voorkwam. Toen ging hij door de deur en door de groote wachtkamer naar een kleinere kamer, waarop een bordje stond met den naam Dokter Wilson Graille. Hij sloot de deur achter zich en schoof den grendel ervoor. Hij ontdeed zich van jas en hoed en hing ze op. Toen belde hij en een bediende ver scheen. Is dokter O'Hara thuis Ja dokter, antwoordde de bediende. Een paar minuten later verscheen een krachtige man van normale lengte. - Wel, hoe is het gegaan vroeg hij, ter wijl hij zich in een stoel liet vallen. Ze bijten, zei Gonzales lachend. Ze wil den vooral weten of we al direct met onze operaties een aanvang zullen maken. Van avond vergaderen we weer. Maar hoe staat het met Despard Zou hij er bezwaar tegen maken dat we zijn naam gebruikt hebben Hij sprak nu niet meer geaffecteerd. Heelemaal niet. Ik heb juist hèm geko zen, omdat hij vanavond voor eenigen tijd op reis ging. En die andere namen, die je gebruikt hebt? Dat zijn fictieve personen. Maar als hij nu eens de zaak verder gaat onderzoeken - Dat doet hij niet. Hij begint met Des pard en Despard gaat vanavond op reis. Er bestaat wel een persoon, die zoo heet als ik tegen Black gezegd heb, maar die is juist ver trokken naar Amerika. Je ziet dat het uit komt. Hij haalde twee bankbiljetten van tien pond uit zijn zak. Twintig pond, zei hij. Hij gaf de biljet ten aan dokter O'Hara. Deze liet ze in zijn vestzak glijden. Daar kan ik die twee kinde Landbouw, 7-ulks in de plaats van den heer E. A. Lindenbergh, welke over eenigen tijd onze gemeente gaat verla ten, om zich te vestigen in den Wderin- germeer. St. Maartensbrug. Door liet bestuur van de begrafenisvereeniging „De Laat ste Eer" alhier, is besloten in het ver volg de begrafenis-plechtigheid per auto's te doen uitvoeren. De zorg voor de benoodigde auto's is opgedragen aan den heer C. de Moor te Schager brug. SCHAGERBRUG. De heer Van der Veen alhier, werkzaam op „Zuivelfa briek „De Eendracht te Stolper- vlotbrug, had Zondagmorgen het ongeluk in een kuip met kokend water te stappen. De getroffene werd naar huis vervoerd en direct was dr. Schmidt. aanwezig ter behandeling van de bekomen verwondingen. Naar omstandigheden maakt de patiënt liet goed en zal eenigen tijd gedwongen rust moeten nemen. GEMEENTE WIERINGEN. SPORT. J.l. Zondag liet Aartswoud 1 voor de 3e keer op zich wachten om tegen Succes II, voor het Schager-Be- kertournooi, te spelen, hetwelk voor S. en het wachtende publiek teleurstel lend was. Succes IV speelde tegen J.V.C. II en moesten bij hun sterkere tegenstanders het loodje leggen. Zij verloren maar eventjes met 7-0. Kinderkoor „Jong Leven." Blijkens een ad vertentie in dit nummer zal bovengenoemd kinderkoor, onder leiding van den heer Jb. I. Hovenier, Zaterdag 4 Juni in de zaal van den Heer Jb. Bruul een uitvoering geven. Op gevoerd zal worden de bekende, kinderope rette „De Woudkoningin." Voorafgegaan door het schimmenspel „Op het IJs." Wij achten het niet noodzakelijk om in de breede het mooie wat den heer Hovenier reeds in de korten tijd dat hij op Wieringen werkzaam is in dit korte bestek te memoreeren. Doch wij raden U slechts aan gaat Zatérdagavond eens luisteren, en neemt uw kinderen mee, laat ze genieten van het kin derspel en zang. Voor schoolkinderen s de entréeprijs laag gesteld, men zie de ad vertentie hiervoor. Feestavond „T.O.V." Hoewel niet vooraf besloten, viel de feestavond van de veree'ni- ging voor Zuiderzeepersoneel gelijk met het sluiten van de „Vlieter." Een gedachte gelegenheid dus, om aan de spanning der laatste weken, vooral door hen, die bij dijksbouw betrokken waren eens uit de band te wippen. Door de speciale versieringscommissie was de zaal „Concordia" van den Heer Jb. Bruul weer in een feestelijk kleed gestoken. Op de tafels prijkten verschillende lampen, welke betrekking hadden op het sluiten der „Vlie ren van Brady voor naar zee sturen, zei hij. Ik kan misschien hun leven er niet mee red den, maar dan hebben de stakkers tenmin ste ook nog eens een keer plezier Black moest eens weten voor welke slechte doeleinden zijn geld wordt gebruikt, zei dokter Graille of Farmer of Gonzales. En hij wilde natuurlijk precies weten, wie de leider was vroeg Poiccart. Absoluut, zei Gonzales. Maar hij zou het vast niet hebben geloofd als ik hem had ge zegd, dat ik een van die vier ben en dat ik niet eens weet, wie de leider is. Ik vraag mij ook dikwijls af, wie het zijn kan. Och, nieuwsgierig ben ik er niet naar, zei Gonzales. 't Is in ieder geval een pracht kerel. Apropos, zei Poiccart, ik ben bij Verlond geweest, zooals nummer vier had bevolen. Hij is bitter en hij heeft een scherpe tong. Met de grootste moeite kreeg ik tien shilling van hem los en ik heb hem waar voor zijn geld moeten geven, zóó heeft hij zich met mij vermaakt. Maar hij was niet geschikt voor ons werk Poiccart schudde zijn hoofd. De tijd ontbrak hun om verder te praten, want de patiënten begonnen te komen en een kwartier later waren de doktoren druk bezig met al de ziekten en ziektetjes die hun patiënten meenden te hebben. De armen-apotheek dankte zijn oprichting aan een onbekende, die vijfduizend pond had gegeven voor de stichting. Drie doktoren had den zich bereid verklaard het werk voort te zetten en de onbekende was later nog eens met een masker terug gekomen om de drie doktoren te vragen met hem een nieuwe or ganisatie te willen stichten. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1