23e JAARGANG VRIJDAG 10 JUNI 1932. No. 46 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN PIJP - TABAK „DE WAKENDE LEEUW" HET DRIEMANSCHAP. S. COLT O F KANAALWEG 145-154-155 DEN HELDER. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU HIppolytushoef Wierlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTI6N Van 1—5 regela Iedere regel meer 0:50. f o.ia VOOR BETERE TABAKSFABRIEK Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. PARIJSCHE M0DEBR1EF. Aardige zomerjaponnen van genopte stoffen. Pelerines die de schouders verbreeden. Er zijn onder de stoffen zoo van die enkele soorten, die, juist als bij de menschen, zou den we haast zeggen, de kunst verstaan „carrière te maken." Het is soms moeilijk te zeggen waar het precies aan ligt (ik. bedoel nu de stoffen). Ze zijn prettig in het dragen, niet te duur. ze flatteeren, houden zich lang goed. En dan is er misschien nog dat ondefi nieerbare. dat er toe bijdraagt het succes te verzekeren. Een dergelijke, in z'n levensloop zeer gelukkige stof, is kant. Voor feesten, di ners, huwelijksplechtigheden e.d., is ze de uitverkorene. Onder de gekleurde kanten heeft op het oogenblik de blauwe, in een gamma van heel licht tot donker, het meest succes. Maar toch meenen we te kunnen constateeren, dat de groote voorliefde uitgaat naar zwarte kant. Misschien wel, omdat deze het meest practi sche is. Eri in dezen tijd zijn er helaas maar weinigen, die de dingen niet ook van dezen kant moeten bekijken. Het al te sombere van een effen zwart kanten toilet wordt door een sterk gekleurd toetsje weggenomen. De een kiest een spre kende corsagebloem, een ander een con- trasteerende fluweelen ceintuur, een vlugge tafzijden strik aan de taille, een mooie kra len ketting. Breede schouders en een smal middel is dezen zomer het Wachtwoord. Wie deze gaven niet door de natuur toebe deeld kreeg, moet ze zich op andere wijze verschaffen. De korte schoudercape is zeer gunstig voor dit ef fect. We zien ze dan ook op mantels zoo wel als japonnen. Het maaksel van dit klei ne kleedingstuk is lang niet altijd het zelfde. Nu eens is het gemaakt met kraag FEUILLETON. No. 28. Ik waarschuw je nogmaals. Als ik gear resteerd mocht worden, dan zal ik de politie over je inlichten. Je zit in *het bootje en je moet meevaren. Hij merkte heel goed op, dat Isaac iets bleeker werd. Black, ik zal je alles teruggeven wat je me hebt geleend. Ik zal je een chèque geven. Je bent vermakelijk, lachte Black. Cheques kan ik zelf schrijven en trouwens er zijn in Londen genoeg chèques van jou in omloop om Sandford's ovens een week aan den gang te houden. Laten we de zaak laten rusten tot de volgende week. Volgende week komt het concern tot stand en laat dat idee van jou nu maar varen. Dat moet ik eerst nog zien, protesteerde Tramber. Dat zul je. Maar je hoeft niet te trach ten mij in den steek te laten en je kunt wach ten tot ik je wegstuur. Ja, maar als de menschen er achter ko men in welke verhouding ik tot jou sta, dan zal dat ellendig voor me zijn. Als de menschen merken dat je niet meer met me samenwerkt, dan kon het je nog wel eens slechter vergaan, dreigde Black. Theodore Sandford stak zijn hoofd door de deur van May's zitkamer. May, denk er aan dat je vanavond vroeg beneden komt. Het diner wordt ter eere van jou gegeven en jij moet de gasten ontvingen. Je bent vandaag twee en twintig jaar gewor den en ik hoop dat je de chèque vanmorgen gevonden hebt en dat je het mij niet kwalijk neemt, dat ik niet kon wachten tot je bene den kwam. May kuste hem hartelijk. Wie komt er vanavond Ik had de lijst van de genoodigden eigenlijk zelf moeten op dan weer zonder, en het kan alle mogelijke sjawlfantasieën nabootsen. Maar hoe deze pelerines ook gemaakt mo gen zijn, één ding hebben ze alle gemeen. Of liever, ze hebben zelfs drie punten van over eenkomst ze vallen kort (tot boven den el leboog) ze vertoonen zeer weinig ruimte, en last not least, ze hebben even iets vierkants in de schouders. Soms is de pelerine van voren glad, maar op de schouders van strooken voorzien. Een ander maal eindigt ze in een sjawl, die men om den hals slaat. Lief, jong en frisch gingen de meisjes in grootmoeder's jeugd naar het bal. En ze droe gen snoezige genopte japonnetjes waar ze heel trotsch op waren want het was het allerlaatste snufje Even lief en jong en zeker niet minder frisch (dank zij sport en buitenlucht) gaan onze tegenwoordige meisjes uit. En ze dragen óók genopte toiletjes als het laatste nieuwtje. Zou er veel verschil zijn tusschen toen en nu? Het moderne meisje is, gelukkig, wat zelf- AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. ROKKEN. Groote maten. Aparte modellen. AFD. COMPLETE MEBILEERING. Reclame eiken slaapkamer f 75. Zeer mooie slaapkamer f 89. Hyper modern. Aupings Deventer matrassen 2 p. f 10.50 AFD. STOFFEERING, LINOLEUM. Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan- tafelkleden, loopers, enz. ZONDAGS TOT 2 UUR GEOPEND. standiger en, óók gelukkig, iets minder ro mantisch. Maar het diepste wezen van de vrouw is toch hetzelfde gebleven, al beweren sommigen ook, dat er een hemelsbreed ver schil bestaat tusschen het vroegere en het hedendaagsche meisje. In elk geval haar smaak is gelijk gebleven en ze draagt met hetzelfde genoegen de leuke stofjes met nop jes en stippels die weer als het nieuwste der nieuwtjes in het jaar 1932 opduiken. Meestal zien we lichte rondjes op donker fond, soms heel dicht op elkaar geplaatst, in allerlei verschillende kleuren, zoodat het ge heel iets wazigs heeft in de verte. Snoezig is bijv. een japon van zwarte crêpe, bezaaid met puntjes in roze, oudrood, blauw, geel, rood en roze-bruin, waarvan de tinten in el kaar versmelten zonder te vlekken. Het toi letje wordt met effen blauw afgemaakt. Een schattig zomerschortje beelden we hier af, dat elke moeder gemakkelijk zelf voor haar kleine meisje maken kan. Het is zoo'n echt fleurig ding, juist om op heerlijke zomer sche dagen mee buiten te spelen. Het schortje is van sprekend geel linnen, met een biesje van lichtere tint afgezet. In het midden van voren is een zakje opgenaaid van bruin linnen. Dit zakje is tevens het mandje voor de kleurige vruchten, in paars, geel, oranje en donkerrood, met groene blaadjes. WILHELMINE. ARABIE. De Islam in dertien eeuwen. MOHAMMED 1300 JAREN DOOD. Toen Mohammed gestorven was den 8sten Juni 632, stond Aboe Bekr, zijn meest oprechte vriend en opvolger, voor zijn legerstede en zei: „Thans hebt gij, mijn geliefde vriend, den dood ge smaakt, dien Alllah u gezonden heeft. stellen. Dat kan ik je nu niet allemaal vertellen. Ik heb het nog erg druk. Jammer dat je ru zie gemaakt hebt met Fellowe. Ik-zou hem graag hebben gevraagd. May glimlachte. Dan zullen we een andere politieagent vragen. Fellowe is geen politieagent, zei Sand ford kalm. Weet dat ik hem gisteren heb zien dineeren met den staatssecretaris May was verbaasd. In uniform vroeg zij. Neen domme gans, grinnikte Sandford, in zijn kamerjapon. Ze wachtte tot ze haar vader had zien weg rijden en toen ging ze terug naar haar ka mer. Ze was vroolijk gestemd, want gister avond had ze zich vernederd en ze was blij dat ze het had gedaan. Ze kon niet vergeten hoe zegden laatsten keer afscheid hadden genomen en toen had ze haar schrijfbureautje geopend en haastig een eigenaardig briefje geschreven. De toon was half bevelend, half smeekend en ze vroeg Fellowe zoo spoedig mogelijk te komen. Frank kwam tien minuten, nadat Sandford was vertrokken. Haar hart klopte, toen ze de deur van de bibliotheek opende. Frank stond met zijn rug naar de deur, maar toen hij haar japon hoorde ritselen, draaide hij zich snel om. Hoe gaat het met je begon ze. Ze deed zich geweld aan om kalm te blijven en daar door klonk haar stem koel en onvriendelijk. Uitstekend, dank je. Ik.ik wilde je spreken. Dat heb ik in je briefje gelezen, ant woordde hij. Ik hoop niet dat ik je last bezorgd heb, maar. O, heelemaal niet. Ik wilde juist uitgaan en dus kon ik hier ook wel even aanloopen. O, dat spijt me. Doe dan eerst die ande re afspraak af. Je kunt komen, wanneer je Na dezen dood zult u onsterfelijk zijn Inderdaad zou Mohammed een der meest onvergankelijke figuren uit de wereldgeschiedenis blijken te zijn. Vijf en twintig jaar na zijn dood hadden niet slechts de nog ontbrekende deelen van Arabië zich bij den Islam aangeslo ten, doch ook Armenië, Egypte, Mesopo tajnië,, Perzië en Syrië. En op dit oogen blik hangt bijna 15 percent van de ge heele menschheid Mohammed aan. Hij is de stichter geweest van een wereld godsdienst welke nog steeds 'n machts factor van beteekenis is. Dertien eeuwen geleden deed Mo hammed z'n laatste pelgrimstocht naar Mekka, die tevens de eerste pelgrims tocht was, waarop geen nietMohamme daan hem mocht begeleiden. In Mekka sprak hij nog zeer veel over zijn plan, om den Islam naar Konstantinopel te brengen. Doch het bleef bij een plan de latere verwezelijking ervan heelt hij niet meer beleeffd. In April 632, toen hij zestig jaar oud was, kreeg hij n.1 •malaria, een ziekte, die jaarlijks lal van slachtoffers maakte in Mekka Medina. Midden in den nacht ging hij naar het kerkhof van Baki al Kharhad en smeekte Gods zegen over de dooden af. Een gewezen slaaf van Mohammed Aboe Moweikat, vertelt daarvan „Ik ging met den profeet mee. Hij bad lan gen tijd. Toen stond hij op, wankelde plotseling, struikelde en viel op den grond. Een hevige koorts kwam over hem. Hij had hoofdpijn en verzocht telkens opnieuw om water over zijn gezicht te gieten, teneinde zijn lijden te verzachten". Na eenigen tijd trad er een schijnbare verbetering in. Hij liet zich naar de Mos kee brengen en sprak tot zijn volgelin gen „Allah heeft zijn dienaar Moham med de keuze gegeven, op aarde te blij ven of in Zijn nabijheid te komen. De dienaar heeft Allah's nabijheid gekozen Mohammed wist dan ook zeer goed wat hij deed, toen hij de leiding der da- gelijksche gebeden overgaf aan zijn trouwen vriend Aboe Bekr, den vader van zijn vrouw Aisja. Zoo brak de 7e Juni aan. Mohammed voelde zich zwak en ellendig. Hij zag zijn doodsuur nade ren en wilde zijn testament uitleggen. Zijn vrienden zagen den ernst van zijn toestand echter niet in en bemoedig den hem door te zeggen, dat zijn onge steldheid spoedig voorbij zou zijn. Op den morgen van zijn sterfdag ver hief Mohammed zich nog éénmaal om zijn aanhangers toe te spreken. Hij ver maande hein met weinig woorden. Aangezien men hein schijnbaar gezond zag, waren allen verheugd en meen den, dat hij van zijn ziekte begon te herstellen. Mohammed was iniusschen naar Aisja teruggekeerd, beschreef nog eenige schoone visioenen en verloor toen het bewustzijn. Omstreeks den middag van dien dag eindigde dit le- wilt. - Ik had geen afspraak. Even aarzelde Frank. Om je de waarheid te vertellen was ik juist op weg naar jou. O Frank, is het heusch waar Ja, het is heusch waar, May. Ze antwoordde niet, maar de uitdrukking van haar gelaat was welsprekend genoeg. Toen de heer Sandford dien middag terug kwam, zaten er twee gelukkige menschen bij elkaar in de halfdonkere huiskamer en op Scotland Yard stonden tien hooge heeren te vloeken. XVI. Kolonel Black ontmoet een der „Vier Rechtvaardigen." Dokter Essley's huis stond eenzaam en ver laten. De lamp, die in Engeland bij iederen dokter boven de deur ziet, was niet aange stoken en hoewel de weinige meubelen niet waren weggehaald, zag het huis er verlaten uit. Er ging een gerucht en als het waar was dan kan men zich de verontwaardiging van de menschen, die in de buurt woonden, begrij pen. „Dokter" Essley praktizeerde blijkbaar zon der daartoe de bevoegdheid te hebben en men vertelde, dat hij den naam had overge nomen van iemand die vroeger was overle den. Alles wat ik weet, vertelde kolonel aan iedereen, die er hem naar vroeg, is, dat ik dokter Essley in Australië heb ontmoet en dat zijn bekwaamheid grooten indruk op mij maakte. Tot op zekere hoogte ben ik verant woordelijk voor zijn positie in Engeland, want ik heb hem het geld voorgeschoten om een praktijk te koopen, en ik heb hem gerecom mandeerd. U begrijpt, zoo sprak Black, hoe 't me spijt, dat ik me dus in de man schijn te heb ben vergist. ven, dat meermalen den loop der we reldgeschiedenis heeft gewijzigd. Een eeuw na zijn dood was het gebied, dat de Islam beheerschte, grooter dan alle landen bij elkaar, die in den loop van zes eeuwen door het Romeinsche Rijk waren onderworpen. De opvolgers van den profeet namen den heersclierstitel „Kalief" aan. Aboe Bekr was de eerste na twee Jaar werd hij opgevolgd door Omar, die tien jaar regeerde. De volgende kalief was Oito man, die na twaalf jaar werd opgevolgd door Ali; al deze kaliefs hadden nog behoord tot de intiemste vrienden van Mohammed. Behalve de reeds genoem de landen kwamen met korte tusschen poozen ook Rhodes, Noord-Afrika en Damascus onder de banier van den pro feet. Nauwelijks een halve eeuw later kwam de Islam zelfs op het Europee- sche vasteland Abd el Raman sticht te het zelfstandige Mohairmiedaansche rijk te Cordova. Tegelijkertijd bloeide onder het bestuur van Haroen al Rasjid een tijdgenoot van Karei den Groote, het Arabische rijk met de hoofdstad Bagdad in de grootste pracht. Dit was het Mohammedaansche wereld rijk, dat Mohammed zelf reeds tot stand had willen brengen. Het is bekend, hoe njen van Euro pa uit tevergeefs getracht heeft om den Islam terug te drijven met kruistoch ten en wanhopige gevechten. Ook van andere zijde werd de Islam aangeval len; de Mongool Djengis kwam uit het Oosten en slaagde erin, Bagdad in te nemen en het kalifaat op te heffen. Doch de geloofsleer werd door de ver overaars overgenomen en over geheel Azië verbreid. Zoo waren in de 16 eeuw alle vorsten die over Voor-Indië heb ben geheersclit, zonder één uitzonde ring Mohammedanen. En thans is er geen Oostersch land te noemen, waar de Islam niet de godsdienst is van een grooter of kleiner deel der bevolking of zelfs de algemeene godsdienst?* Op het oogenblik nemen de Moham medanen politiek nergens zoo'n posi tie in als in Britsch-Indië. Alleen daar vindt men reeds 79.5 millioen Moham-, medanen, wier rechten als staatsbur gers door de Engelsche regeering wor den gegarandeerd. De belemmerin gen, die er bestonden tegen de benoe ming van Mohammedanen in hooge staatsambten zij uit den weg geruimd. Maar toch staan deze Mohammedanen meer aan den kant der Hindoes dan aan dien der Engelschen. Gandlii heeft voor hen meer ontzag dan de onder koning. Zij nemen van Engeland aan, wat voor het oogenblik voor hen voor- deelig is, doch zij houden er ten volle rekening mee, dat er op zekeren dag wel eens een nationaal-Indische auto nomie zou kunnen ontstaan en willen daarom zelfs met den gehate Hindoes wel samengaan. Een factor daarbij is, Maar inwendig sloeg Black de schrik om het hart. De grond werd hem hier te warm en het kon niet anders zijn als die agent Fellowe, die hem als 'n geheimzinnige macht steeds scheen op te jagen, en die de men schen tegen hem ophitste. Reeds had hij enkelen, die te veel in zijn geheimen waren doorgedrongen uit den weg weten te ruimen, maar alleen die Fellowe, die man joeg hem schrik aan. Instinctief voelde hij dat Fellowe niet bij de „Vier" be hoorde. Fellowe was een officieel persoon. Een zekere sergeant Gurden was plotseling overgeplaatst en niemand wist waarom. Dat was niet aangenaam, maar toch was kolonel Black vroolijk gestemd. Hij verbrandde nog een paar laatste papieren en toen haalde hij een oude portefeuille te voorschijn en bezag liefdevol een ticket van een slaapwagen over het traject ParijsMadrid, dat op den naam stond van dr. Essley. Hoe hij daaraan kwam? Daar zou men nooit achterkomen en het ging met een in het vuur. Het was donker toen hij zijn toebereidselen had getroffen. Zijn avondcostuum lag in de aangrenzende kamer en zijn koffers waren gepakt. Over een half uur zou hij op weg zijn naar Sandford. Het risico was groot, maar Black had zelfvertrouwen. Hij ging naar zijn slaapkamer om zich te kleeden, maar toen herinnerde hij zich dat hij een aanteekenboekje op zijn schrijftafel had laten liggen. Op den tast liep hij naar zijn schrijftafel, maar toen hij zich omdraai de met het notitieboekje in zijn hand, hoorde hij een scherpen klik en plotseling straalde de kamer van licht. Met een vloek draaide Black zich om en zijn hand ging naar zijn broekzak. Wilt u zich niet bewegen vroeg iemand vriendelijk. Ben jij daar stamelde Black. De lange man met het puntbaardje knikte. Laat uw revolver maar zitten, kolonel. U heeft op het oogenblik nog niets te vreezen. dat Turkije in den oorlog den „heili gen oorlog" heeft uitgeroepen tegen de geallieerden en speciaal tegen de En gelschen. Daardoor zijn de gevoelens der Mohammedanen, ook in de .wereld der Mohammedanen, ook elders in de wereld, anti-Engelsch geworden en dat zijn ze tot nu toe gebleven. Ons Lichaam en onze Gezondheid Slijmvorming en haar gevaren. Aandoening van de bovenste lucht wegen blijven, welk karakter zc ook dragen, een gevaar voor de gezondheid, dat men niet mag onderschatten. Het gevaar neemt nog toe, wanneer het bo venste laagje van de slijmvliezen los laat. Dit is meer dan een onaangenaam verschijnsel van verkoudheid. De kans op slijmvorming kan men verminderen, door zich reeds van jongs af te gewennen aan geregelde adem halingsoefeningen, die door lichaams oefeningen zeer goed kunnen worden aangevuld. Een natuurlijke, verstan dige voedingswijze is eveneens van groot belang, vooral omdat daardoor 'n geregelde stoelgang wordt verkregen. Jongelui, die last hebben van gevoeli ge slijmvliezen, dienen ei* bij de keuze van een beroep op bedacht te zijn, dat gezonde lucht zonder stof en rook voor hen dringend noodig is, daar zij anders vroeg of laat hun gezondheid zullen verliezen. Heeft men met acute ziektevormen te doen, dan dient in de eerste plaats' op een geregel den stoelgang te wor den gelet. Chronische aandoeningen maken een speciaal dieet noodig: af ïf en toe kan men echter zonder be swaar van dat dieet afwijken, als de omstandigheden het met zich mee brengen. BINNENLANDSCH NIEUWS. TE PLETTER GESLAGEN TEGEN HET VIADUCT. Woensdagmorgen omstreeks zeven uur is te Den Bosch een ernstig onge luk gebeurd. De 41 jarige C. Bouman komstig uit Stolwijkersluis bij Gouda ,vas nabij Den Bosch op een vrachtau- .u geklommen, die geladen was met nanden biggen en op weg was naar de Bossche veemarkt. De wagen was zoo loog geladen, dat de man die boven- ZekerTrksche Hecwtbaai, maar dan J De bezoeker was ongewapend en kalmpjes, rookte hij zijn sigaartje. De la Monted hijgde Black. Lang geleden, sinds we elkaar in Cor dova hebben ontmoet, zei de bezoeker, je bent veranderd. Black dwong zich tot een glimlach. Je verwart me met dokter Essley, zei hij. Daar heb je gelijk in, stemde de man met den baard toe. Hij ging op zijn gemak in een leunstoel zitten en ging voort Kolonel Black of dokter Essley, de sche mering is ingevallen en de nacht nadert. De kolonel kreeg een koude rilling. Vanavond Nu Zijn hand beefde hoewel hij gewapend was en zijn bezoeker geen wapens scheen te heb ben. Eén beweging slechts en de man die heel Europa terroriseerde, zou voor goed ver dwijnen. Black twijfelde er niet aan of De la Monte was één van de gevreesde „Vier." Het leek wel of hij gehypnotiseerd was en hij dacht er niet aan om zijn revolver te gebrui ken. Hij hoopte alleen maar, dat deze man spoedig zou heen gaan. Ik kom je een raad geven, zei de bezoe ker. Ga vanavond niet naar het diner, dat bij Sandford wordt gegeven. Maar waarom Omdat je dan te dicht in de buurt komt van de „Vier Rechtvaardigen" en je weet, dat die heeren, iedereen beschermen, die daar recht op heeft. En overigens Ja.overigens Op het oogenblik is een energieke assis tent-commissaris op weg naar het bureau om een bevelschrift tot arrestatie te verkrij gen Black had een revolver uit zijn zak ge haald. Hij was lijkbleek van angst en woede. Manfred draaide zich half om. Hij lachte vroolijk. Maak liever geen lawaai, Black. Houd je zenuwen in bedwang, want je zult ze noo dig hebben. (Wordt vervolgd}

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1