TWEEDE BLAD. VRIJDAG i~ JUNI 1932. No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT* Vreest geen examen. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. GEMEENTE WIERINGEN. DE OPENING VAN DE ROOMSCH-KATHOLIEKI? SCHOOL TE HIPPOLYTUSHOEF. Woensdag, 15 Juni 1932. Het was vandaag voor de R.K-Pa rochie een heugelijke dag. Er zou iets groots gebeuren. Een langen uja nad men er al over gesproken en eindelijk is hei groote moment daar Do R.K. school wordt vandaag geopend. Onge veer een jaar terug werd de uude school in de Hoofdstraat voor hot Katli onderwijs in gebruik genomen. Deze school was zeer oud en vereischte drin gend een algeheele verbetering en mo derniseering. Nu vandaag is echter een splinternieuwe school gesticht. Wij kunnen ons voorstellen dat dit voor de Parochie een groote gebeurte nis is. Wij hebben ons direct in vei binding gesteld met bet hoofd der school den Weled. Heer Geertsk die ons hoffelijk ontving en welwil lend een en ander liet zien. Het is geen groote school, zij bestaat slechts uit twee lokaliteiten, doch de uitvoering is een en al lof. De bedoelde lokalen zijn frisch en modern ingericht. Veel licht en lucht dringt door vensters en tuimelramen binnen. Vooral de pri vaten en handenwasch-inrichtlng zijn zeel' luxe en practisch ingericht. In- tusschen kunnen wij den heer Geerts wel geluk wenschen met zijn nieuwe school. Naast de school staat de ambts woning van het Hoofd. Over veertien dagen is dit mooie huis gereed. Ook ue vestigingsplaats in de Klieftstraat is goed gekozen. De ofiicieele opening. Om half elf hedenmorgen zou de of- ficieele opening plaats vinden. Daar toe waren wij bijtijds naar de Klieft straat gegaan om toch vooral hei ge heel mede te maken. Op dit tijdstip komen de geestelijken naar buiten. Voorop de deken uit Schagen; achter hem de pastoor van Ilippolp- tushoef, Z.Erw. hr. pastoor Koppert, di rect daarop de misdienaren. Vele ge- loofsgenooten en anderen zijn er ver der aanwezig. Wij merken in het bij zonder op den Heer Burgemeester van Wicringen, secr. v. Duin, wethouder Kaan e.a. Na de gebruikelijke kerke lijke ceremoniën wordt de school plechtig ingezegend. Daarna treden wij de school binnen en nejmen wij plaats in één der lokaliteiten, waar vele verheugde kinder-gezichtjes ons tegemoet lachen. Nu volgt de heilige inzegening van het interieur. Onder gebeden hangt de deken uit Sciiagen .namens de bisschop liet crusifix hoven den ingang. Na deze plechtigheden richt de de ken het woord tot de aanwezigen, vooral tot den pastoor, den Burgt» meester, Secretaris en Wethouder. Het was een aangename taak voor mij zoo zegt hij namens den Bisschop vandaag op Wieringen te komen. De pastoor Koppert moet wel een zeer gelukkige dag hebben daar nu aan zijn vrome wensch voldaan is. U zult zeker ook wel dankbaar zijn jegens hen die U zoo zeer ter zijde stonden om het ver- ki'ijgen dezer nieuwe school te verwe- ze lij ken. Het heeft er alle schijn van vervolgt de deken, dat pastoor zijn Goddelijken Meester wil nadoen n.1. hij zegt „Laat de kleinen tot Mij ko men". Inderdaad moet het een huiten gewoon groot genoegen voor U zijn nu de kinderen uit Uwe Parochie onder Uwe hoede te hebben. Zooals wij we ten, zegt hij verder, maken de kinderen de toekomst. De Moeder der Heilige Kerk weet zulks al te goed, daarom streeft zij er naar eigen scholen te ver krijgen. In de vroege mis heeft de de ken God verzocht, dat deze school tot heil van llippolytushoef moge strek ken. Hierna neemt de Pastoor het woord. Hij bevestigt het gezegde van den Eerw. deken, dat hij vandaag zeer ver heugd is. Voor ons Katholieken is deze dag wel speciaal een gelukkige dag. Wij priesters zoo spreekt hij, zijn im mer blijde wanneer wij naast onze kerk een school tot aanvulling hebben. Het is morgen twee jaar geleden dat ik hier kwam, hetgeen wel toevallig treft. Het spijt liem slechts, dat hij de beschikking heeft over twee in ste de van drie lokalen. Hij hoopt maar dat de Gemeente met hem zal medewer ken bij het streven naar een derde klassen-lokaal. Hij brengt een woord van dank aan den heer Inspecteur van het L.O. die tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn vanwege de examens. De In specteur heeft echter schriftelijk het verlangen kenbaar gemaakt, dat hij hoopt dat deze school een goede plaats zal innemen in zijn rayon. Daarna spreekt hij tot de Kath. In specteur m.n. Pastoor v.d. Burg, die op YV.ieringen zeer goed hekend is, daar hij langen tijd hier heeft gestaan. Deze pastoor dankt verder den Burge meester voor zijn bereidvaardigheid inzake het tot stand doen komen van deze nieuwe onderwijs-inrichting. Wij weten dat in dezen tijd van ma laise bezuiniging geboden is en schrij ven daaraan toe, dat een derde lokaal uitbleef, merkt spr. op. Doch laten wij tevreden zijn het ge bouw is mooi. Nu wordt den gem. secretaris in de toespraak betrokken. Hem wordt dank gebracht voor zijn indirecte medewerking, welke hij zeer vele malen moest doen gelden. Na mens het schoolbestuur onzen bartel ij ken dank, vervolgt de pastoor zijn speech. De architect de heer W. Langi- us uit Hoorn krijgt nu een compli ment voor zijn mooie werk. Onder vak kundige leiding is dit prachtige ge bouw tot stand gekomen. Dan brengt de pastoor een compli ment aan den architect ontwerper van de school voor zijn bekwame vakkun digheid; aan den opzichter v.d. Berg, aan de aannemers Gcbr. Boersen voor de nauwkeurige wijze waarop het werk is tot stand gebracht en aan de arbeid eis voor de ijver, waarmede zij hunne krachten hebben besteed aan de stichting en voltooiing van dit school gebouw. Spr. feliciteert 't Hoofd der school met diens nieuwe school. Ook het onder wijzend personeel, dat geheel uit da mes bestaat wordt niet vergeten. De pastoor deelt ons allen mede dat de Heer Geerts in de vorige school wel 2ens sukkelde aan verkoudheid doch lit euvel wordt nu verholpen. Verder hoopt pastoor Koppert dat de kinde ren flinke, brave leden dor maatschap pij zullen worden en vooral trouwe Katholieken. Eerwaarde schijnt veel gevoel voor humor te kcLLcn. In zijn toespraak betrekt hij fijntjes, docli be schaafd, de gemeentelijke subsidie met betrekking tot de kinderen, dat deze zorgvuldig op de nieuwe spullen moe ten passen. Thans neemt onze geachte burge meester de Heer Kolft het woord. Hij dankt eerstens voor de uitnoodiging van deze feestelijkheid bij te wonen. PIij is er van overtuigd dat deze mooie dag een zeer gewichtige is voor de Pa rochie, te meer, daar hier nog nooit en Kath. school geweest is. Het is een jaar geleden, dat de oude school werd betrokken, doch nu kan men het onder wijs voortzetten in dit geheel nieuwe lokaal. Spreker betreurt het dat hij niet in den toekomst kan zien in ver band met het blijvende bezoek der Kath. kinderen. Een en ander is thans het gevolg van de vreemde tijdelijke bevolking, welke hierheen trok door het groote nationale werk „De Zuidei zeewerken". De vraag twee of drie loka len was moeilijk te beantwoorden. Mo menteel heeft men drie lokalen noo dig, doch wat zal de toekomst ons lee- ren, zegt hij. Overal is malaise, en dat kan ook hier in toepassing worden ge bracht. Echter, Mijnheer de Pastoor, Iweest er van overtuigd dat wanneer blijkt dat inderdaad een derde klasse noodig is, wij onze medewerking zul len verleenen indien mogelijk. On danks wij wel eens meeningsverschil- len te dien opzichte hadden, is toch on ze persoonlijke verstandhouding zeer goed gebleven. Tot slot hoopt de Burge meester dat de school een zegen mag zijn voor de gemeente en Parochie. Pastoor v.d. Burg houdt thaii* een komische toespraak tot de hem zoo bekende kinderen. Meneer de Pastoor zegt hij verder, het is nu voor U een vreugde-dag; de school is een sierraad voor Wieringen. Laten wij hopen, dat LI ontzettend veel plezier van deze school zult hebben. Ik feliciteer U met het onderwijzend personeel en hoop dat ook de kinders ten volle zullen me de werken. De pastoor Koppert neemt thans we- Herinneringen uit een schemerig verleden 1879 lot 1892. in. Nadat wij ongeveer een jaar in Anna Pau- lownapolder woonden, werd door Vader en eenige andere beoefenaars van de uiterlijke welsprekendheid, zoo noemde men dat in die jaren een afdeeling van het Nut en wel een Reciteer- en tooneelafdeeling onder den zins spreuk Nut en Genoegen gesticht. Men wenschte tooneel te spelen en waarschijnlijk was Vader een lang niet te versmaden kracht. „De boom is het kenmerk van den vrucht." Onze dorpsschilder, onze wagenmaker een paar pachtboeren, de molenaar enfin, alle notabelen wenschten mede te doen. Deze kunstzinnige corporatie pakten de zaken energiek aan. Een uitvoering van het drama „Mathilda of een Vrouwenhart" in vijf be drijven, werd voorbereid. En hierbij was het dat ik een belangrijke rol zou spelen. Een onmisbare rol zelfs, was het die van souffleur Weliswaar was souffleeren voor mij een even onbekende bezigheid als vioolspelen voor een olifant maar vader's wil was wet, dus souf fleeren De voorstelling zou plaats vinden in het café „De Vlas- en Korenbeurs", vlak te genover het station Café noem ik dit eta blissement eigenlijk maar bij wijze van spre ken, want het was in die jaren niet meer dar. een eenvoudige herberg ook alweer met op kamer voor het billard, waar het tooneel zou worden gewrocht Onze Dorpsschilder, een geboren komiekeling, nam op zich met be hulp van den wagenmaker het decor in orde te maken. Hij wrochte dit op een heel een voudige manier. De wagenmaker timmerde de vakken in elkaar en onze schilder beplak- deze met behangselpapier. De achterkant besmeerde hij met een groenachtige vloeistof. De voorkant werd aldus kamer, en de achter zijde (dus de groene) werd Bosch. Of er nu op den achtergrond een deur in dat bosch, was, dat merkte de menigte toch niet De ac teurs en actrices hadden nog nooit op een tooneel gestaan, nog minder er op gespeeld maar Vacfer pakte het zaakje met mannen moed aan, en de voorstelling zou worden ge- pIeegd.Er werd een soortement hokje ge maakt, waarin ik paste, en dat vóór het zoogenaamde tooneel werd gezet. Als voor doek gebruikte onze decorateur, die tevens behanger was, heel handig twee vloerkleeden, die aan een horizontaal gespannen touw be vestigd en schuifbaar gemaakt waren. Zoo ontstond waarschijnlijk het eerste openschui vende tooneelscherm in Plankenland. Dit apparaat had echter, hoe goed ook bedacht, het bezwaar, dat het meermalen staakte op de meest ongewenschte oogenblikken, bijv. als de spelers zich aan het verkleeden waren en in niet nader te noemen kleedingstukken zich op de Bühne bevonden. Dan wou het niet dicht of wel het schoot aan één kant los waardoor de acteurs moesten ingrijpen en in hun fantastische costumes voor behanger moesten spelen, iets dat overigens de vroo- lijkheid bij dit drama ten zeerste verhoogde. Op den avond der premiere zaten mijn moe der en zuster naast mijn souffleurshok. Ik heb mijn goede moeder nog nooit zoo'n vreug de zien doorleven, als op die oogenblikken, waar Vader vreeselijk dramatisch moest zijn. Vader immers was van huis uit een man met veel zin voor humor. Het dramatische ging hem echter veel minder goed af. zoodat het inderdaad geen wonder was, dat moeder met den besten wil der wereld niet onder den in druk kon komen van vaders dramatisch ta lent en spel. Integendeel, juist die momenten, waarop vader meende Louis Bouwmeester zaliger in persoon te zijn, wekten den lach lust op van zijn dierbaar gezin. Speciaal twee gebeurtenissen van dezen avond in 1879 staan mij nog helder voor den geest. Zoo stelde het tooneel een herberg voor. Dus een her berg in een herberg De benoodigde attri buten waren in deze scene inderdaad com pleet en deden de regie eer aan. Een bezoe ker van den (tooneel(-herberg de marqué of schurk in het drama vergat bij zijn vertrek de papieren, die voor hem van de grootste beteekenis waren, mede te nemen. Daartegen kwam mijn tooneelbloed in opstand. Ik stond in mijn hokje op en riep Hè, bezoeker, je vergeet je papieren De vergeetachtige ac teur viel hier volslagen uit zijn rol en ant- (lerom het woord. Hij hoopt dat alle wenschen vervuld zullen worden. Op 1 Juli 1931 de oude sechool, nu op 15 Juni de nieuwe, werkelijk dit zijn schoone dagen voor de parochie. De geschiedenis van Wieringen zal deze data stellig in haar opnemen. Hij dankt den Burgejneester voor zijn mooie woorden tot hem gesproken. Slechts nog dit „Gisteren is de Openbare school in Den Oever met drie lokalen aan besteed. Ik hoop ondanks .malaise en donkere toekomst dat ook wij met een derde lokaal verblijd zullen wor den. Allen dank ik nog recht harte lijk voor hun woorden. Het woord is thans aan den jeugdigen hoofdonder wijzer den weled. lieer Geerts. In een korte speech zet hij enkele punten uit een Hij wil niet in herhaling treden van de woorden van mijnheer de pas toor, doch merkt op dat de overgang naar de nieuwe school is als van een hel naar de hemel. Met de twee klas sen zal het onderwijzend personeel de handen vol hebben. 's-Winters waren in de oude school veel abcenten van wege de koude enz, nu zal dit wel over zijn. Ook deze heer dankt voor de com plimenten en bestaat thans de gelegen heid de school te bekijken. Er werd keurig koffie en sigaren geserveerd, zoodat wij hevig dampend het interi eur bekeken Zooals wij reeds in den aanhef van dit artikel mededeelden is het interieur de moeite waard. Een en ander werd uitgevoerd door de aannemers Gebr. Boersen te Hippo. Het schilderwerk is verricht door den heer G. v.d. Wal, te H.-Hoef, terwijl de electriciteit aangelegd werd door fa. Spaander te Den Oever. Als opzichter fungeerde de heer v.d. Berg, terwijl architect was de heer Langius. De nieuwe R. K. School is Zondagmid dag van 3-5 voor ieder te bezichtigen. „SUCCES." Zaterdagavond hield de voet- balvereeniging Succes haar algemeene jaar vergadering in Concordia van den heer Bruul. De Voorzitter de heer Oden opende met een toepasselijk woord deze bijeenkomst en daarna werden eenige ingekomen stukken in behandeling genomen, o.a. een schrijven van Stormvogels I en K.F.C. I. die bereid waren een propaganda wedstrijd te spelen. Tevens een schrijven van den K.N.V.B. dat genoemde vereenigingen geen uitstel konden krijgen van de te spelen bekerwedstrijden, zoodat de propagandawedstrijd niet doorging. Vervolgens kwam aan de orde rekening en verantwoording van den penningmeester. Na eenige opmerkingen werd de rekening goedgekeurd en voorzitter dankte den pen ningmeester Zwaning voor zijn accurate be heer. Bestuursverkiezing. De aftr. leden D. Oden, D. Nieuwbuurt, A. Zwaning en Jb. Smit wer den allen herkozen en namen de onderlinge functies weder op zich. Hierna is aan de buurt verkiezing leden elftal-commissie. Bij eerste stemming wer den herkozen de heeren G. v. d. Wal, C. Duijnker, D. Oden en C. v. d. Slikke. terwijl bij een tweede stemming tusschen Zwanink en N. Halfweeg de laatste met een stem meer derheid werd benoemd. Voorzitter deelde mede dat in 't vervolg Dinsdag en Donderdagavond oefenavonden zullen worden gehouden en dat op de overige dagen, het materiaal niet meer beschikbaar zal worden gesteld. Rondvraag. De heer C. Duijnker maakte bezwaar tegen het incasseeren der contribu tie, vooral van leden 'die buitenaf wonen en nimmer op het terrein aanwezig zijn. Voorz. zegt dat het bestuur deze zaak ver der zal regelen. Opgemerkt werd dat het nieuwe terrein niet naar genoegen is afgeleverd, doch de voorzitter heeft reeds een en ander met den heer Bruul besproken en zal een en ander nog laten opknappen. De heer Bruul vroeg hoe of het in 't vol gende seizoen zal gaan met het rijden dei- elftallen, wordt het weer aarfbesteed zooals het eerder gebeurde Voorzitter deelde mede dat de Haan ons al tijd goed heeft behandeld en wij hem 't rij den de vorige periode zoo hebben gegeven, doch in een volgende vergadering, wanneer de competitie aan de orde komt, zullen wij hier nader op terugkomen. Niets geen bijzonders meer aan de orde zijnde sloot voorzitter onder dankzegging de vergadering. SUCCES - NIEUWS. Zondag be looft het een drukke dag te worden. Om elf uur reeds spelen de aspiranten een wedstrijd tegen BKC-asp. op het Succes-terrein. Op denzelfden tijd speelt Succes IV een wedstrijd tegen Voorwaarts II on het terrein te Den Oever. Vertrek 10 uur. Allen op tijd pre sent Om half twee spelen op het Suc ces-terrein twee veteranen-elftallen te gen elkaar. Deze elftallen zijn als volgt samengesteld; Elftal A: Jb. Bruul. J. Drenth; S. Lont Jz. A. Hollander; F. Brakenhoff; J. Leen J. Kool, C. J. Boskcr, R. Vroone, J. J. Bosker; P. Duijnker. Elftal B. II. Hollander, G. Rustehburg, Jac. En gel Mzn, C. Iloogvorst, H. G. Rump. M. Oden, Th. Conijn, J. v. Rijn. J. Luijt, \V>. Hollander S. Asjes Czn. Scheidsrechter de heer O. Oden. De spelers van het winnende elftal ontvangen een gedenkspeldje. Het be looft een interessante wedstrijd te wor den. Hierna wordt door de muziekver- eeniging Harmonie eèn rondgang ge maakt door Hippo, waarna de wed strijd Succes 1 - Forward I uit Hoorn aanvangt. De secr. van Forward deelde ons mede, dat zij over een uitstekende ploeg beschikken; op wat onfortuinlij ke wijze is hun het kampioenschap ont snapt. Zij spelen in de tweede klas R. K. Voetbal Federatie en is in haar krin gen een geziene tegenstander. Toen Hollandia uit Hoorn nog 2e klas se K.N.V.B. speelde zijn een vijftal spe lers uit Hollandia I naar Forward over woordde „dank ie De heele zaal brulde en Moeder huilde.van plezier. Maar vader die de ziel van de onderneming was, kookte van woede. Het tweede geval, .dat ik nimmer vergeetdroeg zich als volgt voor Op zeker oogenblik was er een scène te spelen tusschen genoemde marqué en Mathilde, de vrouwe lijke hoofdpersoon. De verrader verklaarde zijn liefde pathetisch; O, Mathilde.... reeds lang draag ik Uwe beeldnis op mijn hart Om dit te bewijzen, moest hij Mathilde's por tret uit zijn borstzak te voorschijn halen en aan zijn lippen drukken, maar hoe hij ook zocht hij vond het niet. Haastig begon hij onder stijgende hilariteit in het zaaltje al zijn zakken te inspecteeren, totdat hij het dierbare portret van Mathilde hetwelk hij op het hart zeide te dragen, uit den achterzak van zijn gekleede jas haalde, waarin deze Veltman Jr. het per abuis had gestopt. Ik dacht dat Moeder het zou besterven van vreugde Daar het „drama" (met permissie) om elf uur geëindigd was, hetgeen den her bergier te vroeg was, in verband met zijn negotie, werd als tweede nummer gegeven „Manus de Snorder". Vader vatte de kunst zóó ernstig op, dat hij speciaal voor dit stuk naar Amsterdam ging, om wijlen Bigot al daar te zien spelen in dien rol. Ook moeder had van haar gouden wil blijk gegeven door een oude uniformjas van haar echtgenoot met goudpapier te beplakken, n.1. de mou wen. Eveneens werd een oude hooge hoed met een gouden rand versierd. Alles op aan wijzing van vader, die zeide dat dit zoo hoor de. En nu was de rol van Manus sterk dra matisch en vader speelde hem met al de kracht die in hem was. Toch kon de goeden man niet helpen dat de vergulde band om zijn hoed los ging en als een lintje achter hem aanwapperde, en nog minder dat het publiek dat door een en ander toch al in de stemming en goedlachs was. mijn moe der, ondanks haar pogingen om ernstig te blijven en de situatie te redden, inbegrepen ik zeide, dat het publiek op het critieke moment, dat het 'm doen moest, in plaats van in snikken uit te barstentranen za ten telachen '.Het was wel tragisch, dat wil zeggen voor de arme dilletant Dat vader na afloop van de voorstelling in mi neurstemming was laat zich begrijpen. Hij Handleiding gratis. 'chatten v; n schoonheid sluimeren in Uw Gelacilsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een handleiding voor gelaats massage ontvangt U gratis bij koop van Pu- rol (doos 30 ct., tube 80 ct.) Alleen bij Apoth. Drogisten. zei: „Ach.... die kaffers begrijpen het niet" maar hij begreep zelf 'niet de oorzaak van deze grappige vertooning. Nooit heeft hij zich meer in den Anna Paulownapolder gewaagd aan comediespelen. Zijn debuut aan het too neel in die contreien werd tevens zijn af scheid Toch bleef vader een verstard lief hebber van de komedie. Als er^bijv. in de Wieringerwaard een tooneelvoorstelling werd gegeven, ging hij en ik mocht dan met hem mee er heen. Dat betèékende een wandeling van anderhalf uur heen en idem terug. Blijkbaar werd toen een vonkje talent en lust voor het tooneel bq mij ontstoken, althans, na dien tijd heb ik meermalen een voordracht gepleegd en na mijn in dienst- treden bij het Staf muziekkorps in Januari 1880, was ik al spoedig een zeer bruikbaar en dankbaar sujet om mede te spelen bij de voorstellingen, die werden gegeven door de muzikanten vereeniging „Entre nous." In Den Helder waren zeer vele vereenigingen waarvan de meesten militaire. En dat was geen wonder want er waren in dien tijd heel wat militairen te land en ter zee gedeta cheerd in deze garnizoensplaats aan het ui terste puntje van Noord-Holland Er waren vereenigingen van officieren, onderofficieren, korporaals, matrozen, mariniers, en dan ook burger- en visschersvereenfêingéft. Een der laatste heette „De Harmonie" en stond onder voorzitterschap van niemand minder dan Dorus Rijkers. Het dateert dus reeds uit de tachtiger jaren, dat ik kennis maakte met den man, die zijn heele leven zulk een grooten rol heeft gespeeld op zijn gebied de zee, de zee bij noodweer, als er schipbreukelingen in levensgevaar verkeerden, en voor wie hij al tijd bereid was zijn eigen leven op te offeren zoo noodig Over de vereeniging „De Harmonie" van Dorus Rijkers wil ik nog wel het een en an der vertellen. De sympatie die zooals gezegd reeds toen bij mij werd geboren voor dezen grooten Nederlander noopt mij hiertoe, niet tegenstaande het met menschenredden niets te maken heeft. HENRI TER HALL.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1