23e JAARGANG DINSDAG 2t JUNI 1932. No. 49 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN S. COLT O F KANAALWEG 145-154-155 DEN HELDER. COSTUUMS BIJENKORF ■WIERINGER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BCREAD Hippolytoshoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIêN Van 1—5 regela f 0.5a Iedere regel meer f O.ia PARIJSCHE MODEBRIEF. Krijgen we weer een empire-mode terug De taillelijn blijft steeds rijzen. Op het alleronderwachts kwam Simone verleden week op een middag bij mij binnen vallen. Ik zag dadelijk aan haar gezicht dat er iets niet in orde was. Maar, als goede vrien din, vroeg ik niets. Ik verkwikte haar alleen met een kopje Russische 1) thee (wegens de slanke lijn) en een droog biscuitje (wegens de bezuiniging). Thee werkt bij Simone als alcohol.Na een derde kopje begon haar tong los te raken. „Ik lijd zoo aan fantasie," was het eerste, dat ze zei. „Je hebt misschien koorts", opperde ik. „Neen ik niet, maar mijn naaister. Ik heb n.1. met veel moeite een „naaister met fanta sie" gevonden en moet daar extra duur voor betalen. „Natuurlijk", sprak ze vlug verder, na e- ven mijn verwonder den blik te hebben op gevangen. Nergens is fantasie zoo veel waard, als juist op het gebied van de mode. Maar je kunt er wel eens een beetje te veel van heb ben. Ik had n.1. voor mijn zomertoiletjes een bijzonder mooie onderjurk noodig. En ik heb mij toen eens geheel op fantasie van de „couturière" ver laten. Ze mocht zelf het patroon - kiezen en maken wat ze wil de. En kijk nu eens, wat ik vanmorgen thuis kreeg." Uit Si mone's taschje kwam >een heel kllein pakje te voorschijn. En| uit het fijne vloeipapier wikkelde zeeen droom van een zalm roze, zachtglanzend zijden kleedingstuk. „Waarom is dat niet naar je zin?" vroeg ik verwonderd. Als eenig antwoord ging Simone naar mijn slaapkamer en stond in het volgende oogenblik voor mij in een beeldig empire-toilet. Van prachtige blonde kant was het korte bovenstuk. Van het mid deltje, dat even onder de armen viel, daalde in ruime plooien de lange roze rok af. Het was beeldig, precies een plaatje uit den ou den tijd. „Honderd jaar geleden zou ik in zoo'n ding de straat op hebben kunnen gaan. Nu deugt het niet eens voor een onderjurk. Het hooge, gefronst aangezette rokje geeft juist daar plooitjes waar ze bij een moderne japon niet mogen voorkomen, ik kan hem onder geen enkel toilet dragen." „Weet je wat je doet?" raadde ik, „berg het onderjurkje zorgvuldig weg, misschien kun je het over korten tijd wel dragen. Je naaister had een vooruitzienden geest heb je al gezien hoe hoog de taillelijn gestegen is bij de allermodernste japonnen COWBOYS VIEREN FEEST. Paardenrennen als voornaamste programmapunt. De horizon vervaagt tot een ijlen, schier doorzichtigen nevel. Dor en troosteloos ligt de onvriendelijke vlakte der Argentijnsche steppen voor ons. De zon staat fel als een vuurluik aan den wolkeloozen hemel. De lange, droge halmen van het pampagras knetteren onder haar schroeiende stralen. In een gelijkmatig tempo sukkelen onze paarden langzaam verder. Vermoeid door het schelle licht en de geweldige hitte schom melen wij in het, dank zij eenigen schapen vellen, heerlijke zachte zadel. Nu en dan knikkebollen wij eventjes. Na verloop van eenigen tijd beginnen de paarden onrustig te worden. Zij heffen de koppen en blazen luid en omslachtig het grauwe stof uit de neusgaten. Dan gaan zij tot een korten, dansenden galoppas over, die karakteristiek is voor de pampapaarden. Bin nen het uur hebben wij een kunstmatige wa terbron bereikt. Naast een groot bassin van gegolfd ijzer en betoi^ verheft zich hoog en slank, een windturbine. De groote molenwie ken staan onbeweeglijk in de middaghitte, in het bassin bevindt zich nog een groote hoe veelheid water. Een afzienbare kudde runde ren en paarden van eiken leeftijd heeft zich hier verzameld, van menschen is echter wijd en zijd geen spoor te bekennen. In den loop van den namiddag passeeren wij nog eenige soortgelijke waterbronnen, dan, tegen den avond, hebben wij eindelijk de uit eenige hutten en schuren van gegolfd ijzer bestaan de bezitting bereikt. Om de huizen verheft zich een klein bosch Van kunstmatig gekweekte eucalyptus en Het lijfje wordt steeds korter, de rok loopt op tot tien centimeter bo ven het middel, soms door de snit, maar ook dikwijls door een bree- de ceintuur van dezelf de stof. Voor een slan ke vrouw zooals jij staat dat heel aardig, maar voor wie niet al te tenger is, moet het «ifect noodzakelijk eet. beetje verzacht worden. Dan laat men den rok van voren in een punt oploopen, die door een paar v-vormige balein - tjes gesteund wordt. Op deze wijze kan men heel goed oude rokjes moderniseeren, als •men er tenminste nog een lapje stof van over heeft. Een band, die van voren 12 c.M. br. is en iets langer dan de omtrek van het mid del, kun je b.v. van achteren door knoopen sluiten of in een strik leggen. Dat doet heel goed. De uiteinden moe ten dan liefst afgerond zijn. Men kan ze ook door een gesp halen of het eene einde door een split in het andere schuiven. Tracht in elk geval je ook maar vast aan de verkorte bovenlijn te wennen. De mode helpt ook al mee door allerlei korte bolero's, schoudercapes, contrasteerend ge kleurde schouderstukken, die een eind boven het middel ophouden, enz. enz., te lancee- ren." Getroost pakte Simone haar mooie onder jurk weer in. En ze heeft letterlijk mijn goe den raad opgevolgd, want gisteren ontmoette ik haar in een heel hoog opgeknipten rok van gele wol met een geel met wit genopte blouse. En bovendien heeft ze zich nog een roode japon aangeschaft met een grooten witten schouderkraag en een hoog oploopend wit ceintuurtje. 1) Thee met citroen. WILHELMINE. AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. ROKKEN. Groote maten. Aparte modellen. AFD. COMPLETE MEBILEERING. Reclame eiken slaapkamer f 75. Zeer mooie slaapkamer f 89. Hyper modern. Aupings Deventer matrassen 2 p. f 10.50 AFD. STOFFEERING, LINOLEUM. Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan- tafelkleden, loopers, enz. ZONDAGS TOT 2 UUR GEOPEND. BINNENLANDSCH NIEUWS. in extra GROOTE KEUZE en in LAGE PRIJZEN in de Spoorstraat hoek Koningstr. DEN HELDER. oranjeboomen. De beheerder van deze veefarm is een echte criollo, een inheemsche kleurling dus. Hij is volgens 's lands wijs geheel in het zwart ge kleed. De pijpen van de onmogelijke wijde zwarte pofbroek steken in hooge laarzen, aan den breeden, met zilver beslagen gordel hangt een mes dat wel een voet lang is en voorts een groot kaliber revolver. Wij worden buitengewoon gastvrij ontvan gen en moeten dadelijk beloven tot den vol genden avond te blijven. Wij kunnen dan de paardenrennen mee maken en deel ne men aan het daarop volgende feestmaal. Den volgenden ochtend vroeg reeds komen de cow-boys, de gauchos, zooals men ze in Argentinië noemt, bij troepen tegelijk aan gereden. Zij hebben zich ter eere van het feest in hun beste plunje gestoken. Het rood leeren paardetuig is met dikke zilverdraden ver sierd, de stijgbeugels en de stangen zijn van zwaar zilver. In den met véél zilveren spijkers versierden gordel steekt het lange mes, daarvan het handvat eveneens van gedreven zilver is. Zilver is namelijk de rijkdom en de trots van den gaucho. Na véél beraad wordt een renbaan uitge zocht, een gladde zooveel mogelijk kale vlak te van ongeveer 500 Meter. Nadat dienaangaande uitvoerige besprekin gen hebben plaats gehad, verklaren twee mannen zich bereid als eersten in het strijd perk te treden. Zij ontzadelen hun paarden, ontdoen zich van gordel en mes, trekken de jassen uit en doen zelfs de halsdoeken af. Intusschen ver zekeren zij elkaar, volkomen in strijd met de waarheid overigens, dat zij nog nooit gepro beerd hebben of het paard, dat zij zullen berijden, inderdaad een renpaard is. Eindelijk zijn alle voorbereidselen getrof fen. De beide mannen laten de paarden nog een paar keer in korten galop rondloopen om ze warm te maken en verklaren zich dan ge reed om te beginnen. De eerste start mislukt, de tweede even eens. Bij den 3den start eindelijk vertrekken alle twee op hetzelfde oogenblik. Kop aan kop zetten de paarden in korten galop aan. De mannen trekken de knieën op en ranse len de dieren, die dit niet gewend zijn en dientengevolge even ineenkrimpen. Dan ech ZU1DERZEE THANS BINNENWATER Gedurende de maand Juni 1932 mag een ieder nog op het oude consent blijven visschen, doch met ingang van 1 Juli 1932 moet iedere Zuiderzeevis scher voorzien zijn van een (kostelooze) vergunning van den Staat der Neder landen, aan te vragen bij den Ontv. der Reg. en Dom., onder wiens dienst- kring ieders woonplaats ressorteert. GEEN AUTOBUSDIENST DEN HELDER-AMSTERDAM. De Kroon heeft ongegrond verklaard het beroep van W. Prins in Den Helder tegen de beslissing van Ged. Staten van Noord-Holland van 4 November 1931, waarbij hem vergunning is ge weigerd tot het in werking brengen van een autobusdienst van Den Helder over Alkmaar en Haarlem naar Am sterdam en terug. EEN KASTEKORT. De Secr.-penningmeester van. een polder in Alphen aan den Rijn geschorst. In de te Ter Aar gehouden ingelanden vergadering van den Uiteindschen en Middenpolder en de Uiteindsche droog makerij, heeft de voorzitter medege deeld, dat de secretaris-penningmees ter, de heer \Y. de Bruin, door het be stuur is geschorst in verhand met een door dezen gepleegde verduistering van -poldergelden. De rekening over 1931 kon niet worden vastgesteld, daar de meeste bescheiden door de politie in beslag zijn genomen. Op een desbe treffende vraag deelde de voorzitter ,mede, dat het te kort in de kas van den penningmeester ongeveer f 1400 bedraagt. De vergadering besloot daar op met algemeene stemmen om den secretaris-penningmeester te ontslaan. LOONKORTING DOOR SPOORWEG PERSONEEL AANVAARD. De organisaties capitnleeren. Men herinnert zich, dat de Personeel- raad hij de Nederlandsche Spoorwegen korten tijd geleden aan de directie heeft medegedeeld, dat de vijf vakor ganisaties zich niet met het voorstel der directie konden vereenigen waar hij aan de wenschen van het personeel gedeeltelijk werd tegemoet gekomen. Het gevolg van dit besluit is geweest, dat de directie haar oorspronkelijke voorstellen bij de regeering heeft inge diend, waarbij voor het personeel twee maal in dit jaar een salarisverlaging van 5 pCt. (n.1. met 1 juli en met 1 Oct.) werd voorgesteld. Thans blijkt het personeel echter te hebben ingezien, dat het verstandiger zou hebben gehandeld, indien men het bemiddelingsvoorstel maar had ge accepteerd (loonkorting van 5 pCt. per 1 Juli, en per 1 Oct. overwegen of met Januari'33 opnieuw 5 pCt korting nood zakelijk zou zijn). Vrijdagmiddag vergaderden n.1. de vijf vakorganisaties onder leiding van den Personeelraad in welke bijeen komst met algemeene stemmen werd besloten het compromis-voorstel der directie alsnog te aanvaarden. BUITENLANDSCH NIEUWS. ONVEILIG SUMATRA. Nachtelijke overvallen. Staaltjes van toenemende onveilig heid worden ook van elders dan van Java gemeld. In een nummer van de „Sum.-Bode" worden twee rampok- partijen beschreven, "welke ter Su,ma- tra's Westkust zich afspeelden. De eer stc rampokpartij viel voor in kam pong Padang Madoeng, negorij Aoer Malinting, in het district Pariaman. Even voor twee uur des nachts keer den een neef van den bewoner en een vriend van een trouwpartij terug en omdat hun woningen nogal veraf wa ren, klopten zij bij den oom aan om nachtverblijf. Nauwelijks waren de gasten binnen en was de deur geslo ten, of deze werd na hevig geklop van buiten ingedrukt. Tien Rampokkers, gewapend met kapmessen en knuppels drongen toen de woning binnen, waar op een verwoed gevecht volgde dat spoedig afgeloopen was. De bewoners werden zoodanig met kapmessen en knuppels bewerkt, dat zij in half be- wusteloozen toestand bij elkaar wer den gesleept. De boeven wisten een buit ter waarde van ruim f 345 te be machtigen. Hierna verdween de bende De veldpolitie arresteerde een zeven tal verdachten die echter hardnekkig ontkenden van iets af te weten. Twee van hen werden bij confrontatie her kend. Het tweede geval speelde zich af in kampong Boenga Tandjong, waar tegen half drie een inheemsche vrouw wakker werd door het geluid van mannenstemmen op haar voorga ter heffen zij den kop, blazen door de -neus gaten en beginnen met de oogen te rollen. Met gekromden rug rennen de halfwilde die ren in razenden galop weg. De grond dreunt onder hun voeten. In ademlooze spanning slaan de tientallen toeschouwers, allen zelf ruiters, het schouwspel gade. De beide mannen zitten bijna op den nek van hun paarden en drukken de hoofden in de manen. Tenslotte komt de vos met vlie gende manen, het schuim op den bek, een meter eerder dan de bruine door het doel. Uit alle monden tegelijk ontsnapt één door dringende kreet. De geestdriftige toeschou wers slaan op hun paarden, gooien hoeden, messen en jassen de lucht in schieten hun revolvers af. Dan ontstaat een woest tumult. De wilde paarden steigeren, schoten weerknallen, Alle mogelijke voorwerpen vlie gen in het rond. Schreeuwend, zingend en schietend jagen de ruiters in een wijden kring om den overwinnaar heen. Het duurt geruimen tijd eer de gemoederen eenigszins tot rust zijn gekomen. Men klopt den overwinnaar op den schouder en schudt hem de hand. Ik heb nooit geprobeerd of de vos inder daad een renpaard was, verklaart hij kalm. Niemand gelooft het, hij zelf allerminst, maar de etiquette eischt schijnbaar, dat deze leugen telkens wordt herhaald. Naeen korte pauze start het volgende paar. Het gebeurde herhaald zich en de voormid dag vliegt voorbij. Intusschen hebben eenige oude mannen vleesch voor het feestmaal aan het spit ge braden. Voorwaar geen gemakkelijke taak. Enkele oude gaucho's hebben in dit opzicht een zekere vaardigheid, vandaar dat zij bij groote feesten steeds worden uitgenoodigd, het gebraad te verzorgen. Den dag tevoren werden reeds eenige jon ge runderen geslacht, die nu, door midden gesneden, op een ijzeren stang boven een open vuur worden gebraden. Een speciale houtsoort wordt voor dit doel gebruikt en nauwkeurig gaat men na uit wel ke richting de wind komt. Eerst wordt het vleesch op vrij verren af stand van het vuur gezet en zóó gedraaid, dat het nu eens den rook, dan weer de vlam men kan opvangen. Tenslotte wordt het op de heete asch gelegd. Alles bij elkaar is het lerij. Vermoedende, dat het geen goed volk was, begon zij hard om hulp te roepen, waarop de voordeur mei ge weld werd ingedrukt. Zes mannen dron gen de kamer binnen. Haar man werd overmand en tegen den grond gesla gen, waar hij met een bultzak werd be dekt, waar een van de bende boven op ging zitten. De vrouw, die schreeu wende een toevlucht onder het bed had gezocht, werd daar met geweld onder uit getrokken en tot straf voor het la waai dat zij had gemaakt, flink afge ranseld met den rug van het kapmes. Hierna werd het vertrek grondig on derzocht, waarbij de rampokkers aan contanten, gouden sieraden en lijfgoe deren een buit maakten ter waarde van f 520. Overtuigd dat er niets meer te halen viel, trok de bende daarop af, achtervolgd door 't „toedoeng, toe- loeng"-geroep van de beroofden. Alhoe wel het huis midden in 'n dichtbevolk- ten kampong ligt, kwam geen hulp op dagen, hetgeen later werd verklaard door het feit, dat een viertal handlan gers buiten de wacht hield en bij de om liggende woningen steenen hadden op gestapeld om eventueele hulpbieden den te kunnen bekogelen. Eerst toen de bende afgetrokken was, kwamen de buren kijken wat er was gebeurd. De beroofde en geslagen vrouw had hij liet. licht der door de rampokker ge bruikte electrische lantaarn, drie ha- rer huurlieden herkend, zoodat de veldpolitie al spoedig zes verdachten arresteerde, en zelfs van het gestolene kon achterhalen. DE DANS DER TOEKOMST. Wat zal de volgende modedans zijn De Rumba Of een ander dans in jazz-tempo Neen, het is de „Tilt". In Londen is hij de groote schlager van het seizoen. Nieuw is de Tilt alleen voor hen die dansen van den vooroor- logschen tijd niet gekend hebben." Ou deren van dagen zullen in de moderne Tilt een geliefde oude bekende begroe ten, want de zoo hartstochtelijk beoe fende nieuwe dans is niets anders dan de goede brave Polka van onze groot ouders. Natuurlijk is hij wat gemoderniseerd en gesyncopetiseerd en zijn de figuren wat vereenvoudigd, maar het grondbe gi:.sei is hetzelfde gebleven. De jazz- mode is aan het verloopen. De doodge waande wals is reeds lang tot nieuw leven gewekt en de moderne jeugd weet dien ouden bekende ook weer te een zéér gecompliceerde bewerking, die uren lang duurt, maar het resultaat overtreft dan ook de stoutste verwachtingen. Heerlijker gebraad bestaat er eenvoudig niet. Alles vereenigt zich nu om het gebraden vleesch. Ieder trekt zijn mes uit den gordel en snijdt er een stuk af. Een gaucho houdt het stuk vleesch in de linkerhand en bijt er in waarna hij met het mes een hap voor den mond afsnijdt en wel van onderen naar bo ven. De cow-boys doen dit buitengewoon han dig, een vreemdeling daarentegen loopt kans de punt van zijn neus er bij in te boeten. Na het eten wordt water gedronken, dan neemt iemand een trekharmonica ter hand en begint te spelen, een Rauchera, de natio nale dans der criollo's. De mannen grijpen elkaar beet en begin nen te dansen, wat zij buitengewoon gracieus doen. Er wordt zware Argentijnsche wijn gedron ken, maar niemand gaat zich te buiten. Een echte gaucho doet dat niet. Vroeg in den namiddag maakt een gedeel te der gasten zich gereed voor het vertrek. Zij moeten immers vele uren rijden, voor zij hun kudden en hutten hebben bereikt. Dus bestijgen zij hun paarden, wuiven nog even tot afscheid, en verdwijnen in korten galop in de verre oneindigheid der steppe. Weldra is er van man en paard niets meer te zien. De zon gaat langzaam als een groote vurige bal onder in het stof van de pampa. Later laait de westelijke hemel boven de on metelijke vlakte, die zich wijd en zijd als o- ver een zee uitstrekt. De gaucho's liggen bij hun vuren en praten over het feest, dat een groote gebeurtenis was in hun eentonig leven. Zóó ongeveer vertelt een medewerker van de „Vorwarts" over zijn belevenissen in Ar gentinië. EEN PAAR WEKEN OORLOG. De verschrikkingen van den wereld oorlog zijn ons op velerlei gebied ge schilderd. Een conflict van meer recenten da tum doet ons de haren te berge rlj^et^ wanneer we eens onder getallen brengen, welke schadelijke gevolgen verliezen niet gering zijn. het heeft gehad in den tijd van enkele weken. Volgens officieele gegevens heeft het meeningsverschil tusschen China en Japan aan China nog maar 1560 milli- oen Yen gekost. De schade, die de Ja panners hebben geleden, wordt op 800 millioen dollars geraamd. Er is voor driehonderd millioen huizen en fabrie ken verwoest, terwijl de spoorwegen 17 millioen extra hebben gekost in ver band met het grove geschut, dat men er geprobeerd heeft. De genoemde sommen sluiten vol komen aan bij de aantallen menschen- levens, die dit oorlogje al vernietigd heeft 800 personen zijn gedood, 2000 gewond en 10.400 verdwenen. Onge veer 814.000 menschen zijn op een of andere wijze de dupe geworden van de vijandelijkheden. Dit is meer dan 50 pCt. der inwoners van Sjanghai. De jeugd, de hoop van het vaderland is niet minder ernstig getroffen door de Chineesch-Japansche vechtpartij. Tien universiteiten, dertig middelbare en tweehonderd lagere scholen moes ten worden gesloten, daar zij zich te dicht bij de gevechtszone bevonden om dienst te blijven doen. Veertigduizend studenten en leerlingen werden hier door genoodzaakt hun studie te onder breken Drieduizend professoren, lee raren en onderwijzers hebben hun con gé gekregen en velen zullen waarschijn lijk niet opnieuw worden aangesteld, daar verscheidene onderwijsinrichtin gen met den grond gelijk zijn gemaakt Tenslotte heeft dê handel ontzettend te lijden gehad, temeer daar Sjanghai één der voornaamste handelscentra van China is. De banken hebben er 85 pCt. extra op toegelegd. Wat de verliezen van den kleinhandel betreft, deze zijn niet in cijfers uit te drukken, maar wij twijfelen er niet aan, dat ook hier de

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1