elke Mantel5 x Hoed Cadeau l De Bijenkoff CADEAU MOSTERD o sx EXTRA LAGE N UITVERKOOPSPRIJZEN. J ONS HOORN, 23 Juni 1932. Geachte Redactie Ik verzoek u begaand voor de pers geschre ven artikel in uw blad te willen opnemen en mij 'n exemplaar van het no. waarin 't ge plaatst wordt te zenden. Het stuk in uw blad van 21Juni (onder teekend redactioneel geeft een zeer mis leidende voorstelling van zaken, waarop ik nog nader hoop terug te komen. Er is geen sprake van dat de meerderheid der bewoners van orthodoxe richting is, of dat de heer Finkensieper eenig recht zou heb ben gehad benoemd te moeten worden. Bij voorbaat dank, Hoogachtend, H v. LUNZEN. Hervormde Gemeente in den Wieringermeerpolder. Ht: wil mij voorkomen, dat het hoog tijd worcit eens iets meer wereldkundig te ma ken over de nieuw gestichte Ned. Herv. Ge meente in de Wieringermeer, opdat het be langstellende publiek eerlijk en naar waar heid zij ingelicht. Reeds lang toch worden naar buiten voorstellingen gewekt, die met de werkelijkheid in strijd zijn. Wat hier volgt is het resultaat van een onderzoek, dat be rust op informatiën zoowel ter plaatse als bij der zake kundige personen en colleges inge wonnen. Bijna een jaar geleden heeft het Classi caal Bestuur van Hoorn, op verzoek en aan drang van hoogere besturen, een nieuwe Ned. Hervormde Gemeente gesticht in den pas drooggelegden polder. Deze stichting is ge schied, nadat het Class. Bestuur de zekerheid had gekregen, dat de Synode en de Directie (Waterstaat) financieel de benoeming van een eventueelen hulpprediker mogelijk zou den maken, die dan zou worden aangesteld, zoodra er van het begin van een zich vor mende gemeente sprake zou zijn. Wel hebben toen spoedig een klein aantal, bijna uitslui tend tot de orthodoxe richting behoorende Ned. Herv. personen, die tijdelijk in den Pol der vertoefden, zich per request gericht tot het Class. Bestuur met het verzoek om den Heer Finkensieper, Cand. t. d. H. Dienst, als hulpprediker te benoemen, doch genoemd Bestuur heeft dit verzoek ter zijde gelegd, omdat er zelfs nog niet een begin van een gemeente aanwezig was. Onderwijl was het bekende Zuiderzcefonds, waarvan Dr. Slotemaker de Bruine voorzitter is en dat de zorg voor de gebouwen op zich heeft genomen zonder zich met benoemingen of richtingen te bemoeien, begonnen met het bouwen van een kerk op Sluis I, thans Sloot- dorp. Men zal weten, dat de kerk hare vol tooiing nadert en dat er, door bemiddeling van de Directie, een behoorlijke predikants woning beschikbaar is. Bij den aanvang van 1932 kon ook nog niet van een zich vormende gemeente gesproken worden. In de maand Maart hadden slechts drie personen hunne attestatie ingediend bij het Class. Bestuur van Hoorn, dat voorloopig optreedt als Kerkeraad van deze nieuwe ge meente, die gedurende de eerste maanden van haar officieel bestaan niets anders dan een gemeente op papier is geweest zoodat ook de consulent, hoewel aangewezen, als zoodanig geen arbeid te verrichten had. Nu zal men misschien vragen „Maar er waren toch reeds lang een groot aantal werk lieden, opzichters enz. In den Wieringermeer polder, personen van verschillende gezindte en uit verschillende oorden des lands? En wij hebben toch ook wel eens gelezen, dat onder en voor die personen op godsdienstig gebied gewerkt is, b.v. door de Candidaten tot den H. Dienst Lofvers en Finkensieper, van wie de laatste er nog werkzaam is?" Het ant woord op deze vragen luidt„Zeker, bij af wisseling zijn er veel polderwerkers geweest., en natuurlijk ook opzichters en eenige amb tenaren, b.v. op de werktuigen, benoodigd voor de inpoldering, en verder "ook bij de Ned. Heide-MaatschijDoch deze personen waren of zijn er bijna allen slechts tijdelijk en hebben, voor zoover zij tot de Herv. behoo- len, met de in wording zijnde gemeente wei nig of niets uit te staan. Daarom is het wel jammer, dat sommige van deze tijdelijke aanwezigen toch invloed trachten uit te oe fenen op den huidigen gang der kerkelijke dingen. Voor die vlottende, tijdelijke bevolking, waarvan slechts een zeer, zeer klein deel zal achterblijven, is door meerdere personen ge arbeid namens hun kerkgenootschap of na mens een comité, dat de voorziening in de geestelijke behoeften der geloofsgenooten ter hand nam, wat zonder twijfel groote waardeering verdient. Zoo werkte de Heer Finkensieper er tot heden namens het met spoed opgerichte comité „Land in 't Zicht", in welk comité geen enkele vrijz. Hervormde zitting heeft. Maar nogmaals Met de nieuwe gemeente had die arbeid niets uit te staan. Die gemeente bestond in werkelijkheid nog niet, en al die tijdelijke personen zijn reeds weg of gaan heel spoedig weg, op enkele uit zonderingen na. Het gaat n u om de nieuwe gemeente, die er komen en die zich vormen moet. Het be gin is er eigenlijk eerst sedert eenige weken, want vooral na laatst Mei begin Juni zijn IN DE UITVERKOOP Als een speciale reclame geven 73 wij vanaf heden bij w - EEN MOOIE verscheiden gezinnen en personen in den Polder aangekomen om zich er blijvend te vestigen. Volgens de laatste opgave van den Burgerlijken Stand zijn er thans bijna 60 ge zinshoofden en ongehuwde volwassen perso nen ingeschreven, behoorende tot de Ned. Hervormde Kerk, gezamenlijk uitmakende pl.m. 175 zielen. Dit is een aantal, dat met den dag kan stijgen, omdat, naar men my heeft verzekerd, de stroom nog wel eenigen tijd zal aanhouden. Het begin der gemeente-vorming is er dus. Thans moeten ongeveer 20 lidmaten zijn ingeschreven, nog wel een klein getal, maar 't is een begin. En daarom heeft dezer dagen het Class. Bestuur een hulpprediker benoemd, n.1. Ds. J. C. Fischcr van Jukwerd (Gr.), die met den Heer Finkensieper op het tweetal stond. De benoemde is bijna 7 jaar predikant in de Ned. Hervormde Kerk en rechtsch-vrij zinnig. en heeft een gezin. Van verschillende zijden heeft men ge tracht druk uit te oefenen op het Class. Be stuur om den Heer Finkensieper te benoe men. Eenige lijsten, voorzien van verschei den handteekeningen, waren vanuit den Pol der ingediend. Op een dier lijsten hadden verscheiden Roomsch-Katholieken en Gere formeerden geteekend Sinds wanneer be moeien Rome en Dordt zich met de benoe ming van Ned. Hervormde predikanten Een andere lijst moet het resultaat zijn van een vergadering, door den orthodoxen consu lent na een door hem geleid godsdienstig samenzijn met Ned. Hervormde burgers ge houden. teneinde uit te maken, welke rich ting de meeste aanhangers telde. Zeker een gewaagd stukje van den consulent, die deze steekproef heeft genomen op eigen hand, buiten weten van het Class. Bestuur, dat fungeert als Kerkeraad, waarvan hij n.b. praeses-scriba is. Op het oogenblik is op geen stukken na te zeggen, in welke richting de groeiende ge meente zich ontwikkelen zijn. Misschien zal ze in meerderheid orthodox, misschien vrij zinnig worden. De tijd zal het moeten leeren. Thans kan en mag men nog niet spreken van een orthodoxe of vrijzinnige meerderheid, want wekelijks of anders maandelijks kan het beeld veranderen. Na verloop van 1 a 2 jaar zal de dan geconstitueerde gemeente zel ve moeten beslissen. In het algemeen zeggen lijsten al niet veel. en in dit bijzondere geval zeggen ze op dit moment niets, want het tee kenen op een lijst is soms een persoonlijke vriendelijkheid of welwillendheid, die geen geld kost, soms een handeling onder bepaal den invloed, soms ook het gevolg van ver keerde of eenzijdige voorlichting. Tot besluit moet mij nog een ernstige op merking van het hart, en wel deze. Wie de voorloopige, maar doelbewuste inrichting der in wording zijnde nieuwe samenleving in den Wieringermeerpolder nauwkeurig gadeslaat, zal. helaas, niet kunnen ontkennen, dat men aan de meer vrijzinnige elementen vrijwel den pas tracht af te snijden om zich door straks vrijuit in eigen richting te ontwikke len. In strijd met den geest en misschien ook wel met de letter der wet is daar van over heidswege 'n Bijzondere Lagere School ge sticht. Voor gezinsverpleging heeft n.b. de Federatie van Diaconieën er een orthodoxe pleegzuster (diacones) aangesteld, die vol gens eigen getuigenis ook meisjesclubs en dergelijke zal leiden. Het gebouw voor de wijkverpleging sou voor dat doel ter haar beschikking staan. Met de zuiver Kerkelijke Diaconale Gezinsverpleging in de Classis Hoorn is door de Federatie van Diaconieën over deze aangelegenheden in het minst geen contact gezocht. Eveneens valt thans niet meer te betwijfelen, dat de opzet is geweest, dat het comité „Land in 't Zicht", dat zon der twijfel prijzenswaardig werk heeft ge daan voor vele tijdelijk verblijvenden, be geerd en verwacht heeft, om maar niet te zeggen er aanspraak op heeft gemaakt, dat; ook de vorming der nieuwe gemeente aan' zijn leiding zou worden overgelaten. Door de benoeming van Ds. Fischer krijgen de meer vrijzinnig-godsdienstigen, voorloopig althans, ook een gelegenheid om de bevredi ging hunner geestelijke behoeften daar te- zoeken, waar zij die meenen te kunnen vin-: den. Naar ik verneem, blijft de Heer Finken sieper er werkzaam voor de Orthodoxen, die tot nu toe gemeenschappelijk met de Gere-, formeerden hunne godsdienstoefeningen hiej-; den, en dit wellicht zullen blijven doen, tot dat de Gereformeerde gemeente is geconsti tueerd en haar eigen weg gaat. DIXI. Hot door den lieer Lunzen bedoelde bericht was van onze vaste, medewer ker te Slpotdorp, die tot taak heelt de feilen weer te geven, zooals zij nich voordoen; onderteekening van dn be richt was dus overbodig. De tijd ontbreekt ons hem van boven staand stuk vóór het afdrukken in ken nis te stellen. Ofschoon wij op deze kwestie als redactie dus niet dieper in willen gaan, willen wij er toch even op wijzen, dat wij tot dusver van mo derne zijde nimmeiviets van geestelijk werk onder de tijdelijke of vaste bewo ners van de Wieringermeerpolder hebben bespeurd, terwijl de Heer Fin kensieper van begin af, onder de moei lijkste omstandigheden, geestelijke ar beid in de Wieringermeer heeft ver dicht en ook op maatschappelijk gebied 'medewerking en voorlichting verleen de, waar 't maar immer mogelijk was- Ons inziens heeft de schrijver van het stuk de moreelc verplichtingen te genover den lieer Finkensieper maar geheel ter zijde gelegd. Redactie. gelden er niet zijn, kan de afgevaar digde niet vertrekken. De bedoeling is met steunlijsten rond te gaan, om te trachten het benoodigde bedrag bijeen te krijgen. Ook worden gaarne gelden in ont vangst genomen door deze te storten op postrekening No. 774412 van H. de Weerdt, bij wien ook alle verdere in lichtingen zijn te bekomen. BLOKKER. Aan de firma gebr. Lan ge alhier is opgedragen het maken van een 70-tal bronnen voor watervoorzie ning in het land van den Wieringer meerpolder. WIERINGERWAARD Zaterdagmid dag tusschen halftwaalf en twee uur dus op klaarlichten dag werd uit de garage van den heer Cor Bakker een doosje met wisselgeld inh. ruim f 20 ontvreemd. Het was geborgen in een lade van de werkbank. De knecht is in dien tijd ongeveer 10 a 15 minuten af wezig geweest om te eten. Het moet door iemand weggenomen zijn, die w ist, dat het geld daar aanwezig was De politie stelt een onderzoek in. AVENHORN. Door het afbreken van een wiel van den hooiwagen sloeg het paard van den heer v. d. Hulst op hol. De knecht sprong tijdig van den wagen. De bestuurder trachtte tever geefs het hollende paard tot staan te brengen, waarna de wagen tegen een boom botste. De wagen werd vernield. De bestuurder werd met een ernstig gekneusd been opgenomen. Kamer van Koophandel Alkmaar. Betalingsverkeer met Duitsch- land. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier, Oudegracht 182 te Alkmaar zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de bemiddeling, welke de Nederland- sche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfurt a/M ver leent, ten behoeve van kleine Xcdei- landsche kooplieden, die niet bereid of in staat zijn zelfstandig vergunning voor deviezen aan te vragen, w aar door deze vorderingen in Duitschland vrijwel geblokkeerd zijn. BEVERWIJK. Tijdens donderbuien, welke gepaard gingen met hevige slag regens en hagelsteenon, werd te Be- vei wijk Woensdagochtend de behui zing der fam. G. Spanjaard aan de Meerkade door de bliksem getroffen. Brand werd niet veroorzaakt, doch zoowel het innerlijke als het uiterlijke van het gebouw werd dooi' hot hemel vuur schade aangericht. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE DIPHTERIE-EPIDEMIE TE WERKENDAM. „Het Volk" wijdde een uitgebreid artikel aan de diphterie-epidemie te Werkendam, die daar sinds November woedt en al dertig dooden heeft ge- ëischt. De ziekte had een van het nor male afwijkend verloop, en begon als een gewone verkoudheid, waardoor er aanvankelijk weinig aandacht aan werd geschonken. Toen na enkele weken verlamjnings verschijnselen optraden, ging men er meer aandacht aan besteden en bij nader onderzoek bleek het wol dege lijk diphterie te zijn. Nu had men bij spoedig krachtig ingrijpen nog veel kwaad kunnen voor komen, ondanks het feit dat vele kin deren al besmet waren. Van de gratis geboden gelegenheid tot inenting tegen de ziekte maakten echter maar dertig van de duizend schoolkinderen gebruik. De meeste ou ders haddon uit Christelijk oogpunt bezwaren tegen een' ingrijpen. Bovendien liet de burgemeester, zonder de artsen er in te kennen, de scholen na een veerticndaagsche slui ting weer openen, wat veel te vroeg bleek te zijn. De isolatie van de zieken in het ge zin liet trouwens ook allés te wen- schen over. Een paar jaar geleden heeft Gorkum aan de omliggende gemeente wel zie- konhuisruimte aangeboden voor iso latie van besmettelijke ziekten, maar de gemeente Werkendam had dit als te duur van de hand gewezen. Nu heeft de rijksinspecteur voor de volksgezondheid zich met het geval bemoeid. De scholen zijn voorloopig weer gesloten en de kinderen zullen pas weer worden toegelaten na een keelonderzoek. 0.m de moeders te ontlasten is een cpenluchtschool geopend waar de kinderen onder leiding in de wei kun nen spelen, wat het gevaar vooi be smetting ook verminderd. Nu is dus de ziekte wel tot staan gebracht, na echter dit groote aantal slachtoffers gemaakt te hebben. VERKEERSONGEVALLEN. Gevaarlijk speelgoed. Woensdagmiddag was het i2!:> jarig knaapje J. G. in de Heidestraat te Hil versum op zijn 3-wielig fietsje* aan het spelen bij den berm langs de straat, toen de bestuurder van een auto der gemc entereiniging, signalen gevend, zijn auto eenige meters achteruit reed. De bestuurder kon het knaapje, dat plotseling van den berm kwam rij den, niet zien. Het ventje reed tegen de nummerplaat, waardoor de hals slagader werd geraakt. Hevig bloedend is liet kindje naar het Diaconessenziekenliuis vervoerd, waar het kort na aankomst is overle den. Den bestuurder treft geen schuld. IN DEN VREEMDE VERDRONKEN. Een jonge Nederlander bij een uitstapje in de buurt van Wec- nen omgekomen. Men meldt uit Weenen aan het Hbld. dat een jonge Nederlandsche toerist, wonende te Naarden. die met zijn ouders een vacantiereis naar Weenen maakte, op een uitstapje in de omgeving van die stad verdronken is. Het lijk is in het crematorium te Weenen ver- ascht. AFSLUITING DER ZUIDERZEE. Dijkverhoogingen in Groningen noodig Het lid der Prov. Staten van Groningen de heer H. J. Zijlma te Zuurdijk (gem. Leens), heeft bij de Staten een voorstel ingediend om Ged. Staten de volgende vragen te stellen Zijn Ged. bereid om, nu de afsluiting van de Zuiderzee een feit is geworden, de getijbe wegingen aan de Groninger kust nauwkeu rig te doen nagaan, ten einde eventueele ver anderingen te kunnen vaststellen Zijn Ged. Staten bereid, om, wanneer de boven genoemde waarnemingen daartoe aanleiding mochten geven, te bevorderen, dat de regee ring uitvoering geeft aan de bepaling en droogmaking van de Zuiderzee, volgens wel ke onze zeeweringen, indien de vloeden ten gevolge van genoemde afsluiting hooger op- loopen, voor rekening van den Staat moeten worden verhoogd In zijn toelichting wijst de heer Zijlma er op, dat wijlen de heer D. R. Mansholt en het Statenlid L. M. Mansholt indertijd hebben gewezen op de mogelijkheid dat tengevolge van de afsluiting der Zuiderzee de stormvloe den hooger zouden oploopen. Wel meent de Staatscommissie-Lorentz dat veranderingen van eenige beteekenis niet zijn te verwach ten, maar het wijst er op, dat niet alle fac toren met wiskundige zekerheid vooraf kon den worden bepaald. STEUN AAN WEST-FRIESLAND. Een renteloos voorschot van f 700.009. Ingediend is een wetsontwerp, houdende verstrekking van rentelooze voorschotten ten behoeve van den groven tuinbouw in West Friesland. De regeering zet in de toelichting tot dn wetsontwerp breedvoei'ig uiteen de noodzake lijkheid van deze steun verleening. Het plan van uitvoering is aldus gedacht De regeering stelt ten behoeve van de cre- dietverleening aan den groven tuinbouw in West-Friesland een renteloos crediet beschik baar van ten hoogste f 700.000. Dit regeeringscrediet wordt ter beschik - king gesteld van de gemeentebesturen in den betrokken kring, omvattende de gemeenten, begrensd door de Zuiderzee en den Wierin germeerpolder en verder ten Noorden. Wes ten en Zuiden bepaald door de grenzen dei mede hierin begrepen gemeenten Winkel, Oude Niedorp, Schagen, St. Maarten, War- menhuizen, Oud-Karspel, Koedijk, Oudorp, Noord- en Zuid-Schermer, Graft. De Rijp. Schermerhorn en Avenhorn. De Jeugdherberg „de Zevensprong" te Petten. IV. Dc oudste Nederlandsche jeugdherberg. Men zal zich onwillekeurig afvragen, waar of dan te Petten dat geweldige gebouw staat, waar bijna 1700 maal een jongen of een meisje overnachtte. Het spijt ons, dat we U moeten teleurstellen, want deze J. H. is zoo klein, dat wanneer U er voor zoudt staan, stellig de vraag bij U zou opkomen hoe is dat mogelijk De Pettensche jeugdherberg n.1. is maar een heel kleine arbeiderswoning, die met veel moeite ingericht werd tot jeugdherberg Veel moeite omdat in de eerste plaats in het huisje zelf geweldig veel moest worden veranderd, en in de tweede plaats, omdat dat alles moest gebeuren met slechts een heel kleine hoeveelheid geld, dat bijeen ge schraapt was. In de zomer van 1928 kampeerden we met ons vieren in het Korfwater en ontstond daar het plan om een jeugdherberg te ma ken. Zelf hadden we nooit zooiets gezien, maar wel wisten we, hoe het in Duitschland was. De uitvoering van dat plan werd moge lijk gemaakt door de steun van den heer Schager, die ons het huisje tegen zeer billij ke voorwaarden wilde verhuren en door de hulp van jongeren en de fam. Wiese en Sterk, die samen gesloopt en gebouwd hebben en met resultaat. Den 30sten September opent Burgemeester Eriks dan de J.H. en dansen de jongeren te zamen op feestelijke wijze de bekende oude volksdans „de Zevensprong" welke naam daarna de J.H. gegeven wordt. Kees Sipkes, voorzitter van de Algemeen Nederl. Kampeer Vereeniging, spreekt daar na en gemeenschappelijk planten we op de Spreeuwendijk een jonge denneboom. Dit zou het symbool zijn voor de jonge jeugdherber gen beweging, zooals de den, ondanks de schrale grond, groeit en sterk wordt, zoo zou ook het jeugdherbergenwerk moeten groeien. Gelukkig maar dat de jeugdherbergen de weg van de den niet volgden, want deze met zoo veel goede bedoelingen geplante den ver dween in een geitemaag. Genoeg. Het eenvoudige huisje is dus J.H. geworden en heeft inderdaad in de jaren, die volgden een goede reputatie gekregen. Zoo, dat het overnaehtingsaantal met het jaar steeg, in 1929 bijna 750, in 1930 bijna 1000, in 1931 bijna 1700 overnachtingen. Niet alleen kregen we bezoek van vrije trekkers, maar ook van scholen, o.a. uit Eind hoven en Medemblik Duitschers, Oostenrij - kers. Tsjechen kortom, we kregen bezoe kers uit iedere kring, uit iedere streek. En hoe het hun beviel We laten de gas ten zelf spreken en geven daarom een paar uitspraken uit het gastenboek. „Met hartelijken dank voor het gastvrije verblijf in de Zevensprong" Vrijz. Chr. Jongelingsvereen. te Haarlem. „Laten wij in dit gastenboek niet alleen onze naam, maar ook onze gedachte, gewekt door de zon, die in dit Huis heerscht, neer schrijven." J.V.A. P.J.A. ,..Ja, die Welt ist schön, man musz nur ver stellen" met het onderschrift van een andere LETOP MET FABRIEKSMERK, trekker „En waar leer je dat beter dan in de Zevensprong." „We hebben een paar genoeglijke dagen hier doorgebracht." IET VISSER. „Drie prettige dagen brachten we hier door met 28 kinderen. Stralend weer, en de prettige sfeer, in de J.H., zullen deze dagen voor de kinderen onvergetelijk maken. Zoo zal het Jeugdherbergenwerk langzaam maar zeker doordringen in de harten en de hoof den van de Nederl. Jeugd." Hoog de Zeven sprong." Leve de Herbergsouders. Een klasse Amsterd. Schoolkinderen. „Onze eerste Jeugdherberg. KostelijkWe komen hier meer. Tot kijk HANS en RU WEERINK. Ook van de N.J.H.C. ontvingen we waar deering. En dit alles heusch niet, omdat de inrichting zoo goed was, maar wel, omdat er tusschen de herbergsouders en de gasten zoo'n goede verhouding vfv?, en omdat de vrije duinen en het vrije Sul and voor de men- schen zoo'n plezierige omgeving vormen. De inrichting, later verbeterd en aangevuld, bestaat uit een dagverblijf met een open haard, twee slaapzalen en een keuken, ter wijl dit voorjaar, een hulpgebouw werd opge trokken met 32 jongens-slaapplaatsen. Alle bedden zijn voorzien van stroozakken, kus sens, dekens, terwijl eventueel slaapzakken gehuurd kunnen worden. Vooral die open haard is van een niet on belangrijke beteekenis voor de jeugdherberg. Wanneer het houtvuurtje knettert van het zelfgesprokkelde hout, en alle menschen min of meer vermoeid er om heen zitten voor bedtijd, dan blijken vooral die avonden de jonge bezoekers zoo goed te bevallen. Maar het werk groeide snel en Petten werd aan ook opgenomen in de lijn Castricum Texel, en daarmee was dus het bestaansrecht verzekerd, want het was als een schakel in een keten. De J.H. te Texel is echter groot, ruim en goed ingericht, de J.H. te Castricum splinter nieuw en model, de J.H. te Petten echter klein en primitief. De Zevensprong groeide niet en daarom is het noodzakelijk geworden een nieuwe Ze- versprong te bouwen. Tot nu toe werd de J.H. particulier geëxploiteerd, ook dit zal ver anderen, willen we een J.H. vormen, die vol doen zal aan normaal gestelde eischen. Dat voor dit alles geld noodig is, is een zaak, die niet nader uiteen gezet behoeft te worden. Daartoe zullen we dan ook een organisatie gaan vormen en we mogen ons daarbij ge lukkig achten reeds van zooveel personen medewerking te mogen ontvangen. Toezeg- ging tot steun of toetreding tot het Comité van Aanbeveling werd reeds gedaan door de Edelachtbare Heeren. Mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar. J. Koster, burge meester van Winkel. H. A. Eriks, oud-burge meester v. Petten, J. A. de Boer, gemeente secretaris van Zijpe, Chr. Dun, inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Den Helder, D. L. Daalder, leeraar aan de R.H.B.S. te Alkmaar, Dr. J. Hemelrijk, rector van het Alkmaar Gymnasium. R. v. d. Laan, hoofd der O. L. School te Dirkshorn, Ds. Boeke te Schoorl, K. Jansma, Technisch ambtenaar aan de Hondsbossche Zeewering, K. van Loenen, redacteur van de Zijper Courant, E. van Zinderen-Bakker, voorzitter der Ne derl. Trekkersbond, Zaadnoorddijk en Kiel- stra voor de Schoorlsche J.H., P. van Vliet en Mevr. Seliiger - Elout. De heeren A. Elzas, architect, en P. Worm uit Alkmaar, stelden zich reeds beschikbaar voor het ontwerpen van een nieuwe jeugd herberg. Wij hopen en vertrouwen erop, dat nog meerdere personen, die sympathie hebben voor dit werk, ons zullen steunen en zullen helpen bij de bouw van een nieuwe jeugdher berg te Petten. WIM WIESE. GEMEENTE WIERINGEN. DE ZUIDERZEEWERKEN. Een goede Orionfilm van het Steenbedrijf. De Zuiderzeewerken welke nu zoo langza merhand, wat betreft de afsluiting, in het eindstadium zijn gekomen, zijn in de ver schillende onderdeelen der werkzaamheden reeds vele malen op de film vastgelegd. Door onderscheidene film maatschappijen is op dit gebied voortreffelijk wCrk geleverd. Zoo ook door de Orionfilmmaatschappij, welke zich bepaald heeft tot het steenbedrijf der Zuiderzeewerken. Dit belangrijke nevenbedrijf van den Heer O. J. Bosker, is op buitengewone overzichte lijke wijze filmmisch in beeld gebracht. Zaterdag en Zondag heeft deze film, wel ke naar ons werd medegedeeld twee jaar ge leden reeds is opgenomen, doch nog nim mer vertoond, gedraaid in het bioscoop pro gramma van .,De Eerste Wieringer Bioscoop- onderneming" in Hotel de Haan. Maandag avond werd ze voor enkele genoodigden nog eens opnieuw vertoond. Een kleine inleiding gaat vooraf n.m. het peilen van den zeebodem door de hydrogra- phische dienst, wat somtijds onder moeilijke omstandigheden plaats heeft, bijzonder scher pe opnamen zijn hier van gemaakt. Doch ook het gedeelte van de film wat aan het steenbedrijf is gewijd, laat aan overzich telijkheid niets te wenschen over. Het aan voeren van de steen per rijnkasten, het ver laden uit schip op de wal, of op steenbakken is tot in alle details weergegeven, men ziet de ijkmeester ^jjn plicht naar eer en geweten verrichten, gewapend met duimstok en ijk- lat. Zoowel het bedrijf te Den Oever, als op Breezand is zeer uitgebreid genomen, en geeft een duidelijk beeld van het vele materieel wat noodig was om de steen, als belangrijk dijkbouwmateriaal te verwerken en te ver voeren naar de de verschillende onderhanden zijnde dijkvakken. CONCERT DEN OEVER. Zondag a.s. zal de muziekvereeniging „Apollo" van 's namid dags 8—10 uur een concert in de tent (Gast- huisweg; geven. Het programma is samengesteld als volgt Met Frisschen Moed, marsch van J. Werk man La Féé des Alpes, Ouverture. Jos Bau- wens Paix A Labeur. Ouverture O. Filsfils. Pauze. Daarna Kerelsmarsch A. Berewe Wals Intermphan, Montagne L'Amitié, O- verture O. Filsfils Entre Nous, Marsch J. Werkman. Finale. „Herwonnen Levenskracht". J.l. Zon dag werden verkocht 1109 speldjes, w elke hebben opgebracht f T20.47. Voor waar een mooi succes. Demonstratie. Vrijdag 24 Juni a.s. zal door dc Noord-Zuid-Hollandsche Redding Mij. met een zestal reddings- booten een demonstratie te Den Oever worden gegeven. _h NAAR KEUZE. Trots deze reclame noteeren wij Spoorstr. hoek Koningstr. DEN HELDER. KERKDIENSTEN SLUIS I. ZONDAG 26 JUNI 1932. R. K. KERK 7.30 en 9 uur v.m. H.H. Mis. Voorganger Z. Eerw. Pastoor Braak. Beide H. Missen gelegenheid tot communicee- ren. GEREFORM. KERK Voorm. 10.30 uur Voorganger cand. J. L. Wie- lenga te Kolhorn. NED. HERV. KERK Nam. 3.30 uur Ds. Seulijn. Nam. 5.30 uur Cand. K. O. Finkensieper. LEVERT ALLE PLANTSOEN TEGEN VERMINDERDE PRIJZEN. FRANCO THUIS. C. HOOGVORST, Tuinier.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2