kes- •districten behoorende tot het arbeidsterrein van de malariacommissie en wel het belen dende district Heer-Hugowaard. B de ingebruikname van den Wieringer- meerpolder heeft onze commissie, bewust van de groote verantwoordelijkheid en de taak, die zij daarbij heeft te vervullen, ook begre pen dat zij voor een eventualiteiten paraat moest zijn. De voorzitter formuleerde op een der ver gaderingen het gevoelen der commissie op juiste wijze toen hij sprak van „een moeilijk proefstuk dat wij moeten leveren." Van de vele factoren die het optreden van Malaria in den Wieringermeerpolder in positieven zin kunnen beïnvloeden mogen hier enkele worden genoemd le. de ligging van den polder in een streek van Noord-Holland waar veel malaria voorkomtlangs een groot gedeelte van de randzone zijn infectiehaarden aanwezig, vooral in het Zuiden en het Westen 2e. de afwezigheid van vee. waardoor de z.g. aflei ding ontbreekt en de mensch dus de eenigc prooi van de anopheles is 3e. de geleidelijke ontzilting, waardoor water van verschillend zoutgehalte ontstaat met optreden van plant aardige vegetatie 4e. de betrekkelijk groote oppervlakte aan slooten en greppels met stag neerend water het is n.1. wel bekend, dat de slooten, die door den landbouwer „droog" genoemd worden juist „nat" genoeg zijn om als broedplaatsen voor muggen te dienen Ter bespreking van de te volgen werkwij ze werd in overleg met Ir. Roebroek in Juni een vergadering belegd in den polder de leden onzer commissie hadden daarbij gelegen heid om vóór den aanvang der besprekingen door eigen waarneming zich op de hoogte te stellen van de plaatselijke toestanden in den polder alsook van de gesteldheid langs de randzone. Op deze vergadering werd het vol gende werkplan opgemaakt. A. maatregelen buiten den polder. le. in de aangrenzende gemeenten in een zóne van 2 K.M. zullen alle aangegeven malariagevallen worden opgespoord en geri gistreerd waartoe de betrokken propagandis ten zullen moeten medewerken met den pro pagandist de Jong, met dien verstande, dat eventueele bijzondere maatregelen of werk zaamheden door den betrokken districts propagandist zullen worden uitgevoerd. 2e. de voorzitter zal in zijn hoedanigheid van inspecteur van de volksgezondheid 'de hiervoor in aanmerking komende artsen vragen hierbij hunne medewerking te verlee- nen. Kaarten zullen aan hen worden uitge reikt met verzoek deze ingevuld aan den inspecteur toe te zenden. 3e. in de woningen waar malariagevallen zijn geconstateerd, alsook in de onmiddellij ke omgeving zal de ontmugging krachtig ter hand worden genomen daartoe zal aan Dr. Spierings een crediet worden toegestaan. Het materiaal zal aan de bewoners gratis worden afgestaan, terwijl de propagandisten al naar omstandigheden zich voordoen, zelf zullen ontmuggen of wel dit aan de bewoners overlaten. Krachtig optreden is daarbij meer dan anders zeer gewenscht. 4e. Mocht onverhoopt een aanzienlijke ver meerdering van malariagevallen in een aan grenzend deel daartoe noodzaken, dan zullen onverwijld nadere maatregelen w.o. paraffï- neering worden overwogen. B. Maatregelen te nemen binnen den pol der. le^ Geregeld bezoek en toezicht door den propagandist de Jong aan en in de woon keten verspreiding aldaar van propaganda materiaal, z.a. populaire vlugschriften over malaria geïnstrueerd omtrent het gebruik van spuit en flit deze stoffen zullen voor re kening van de directie van den Wieringer meerpolder worden aangeschaft. 2e. geregeld onderzoek naar de hoeveelheid en aard der muggen in de woongelegenheden 3e. geregeld onderzoek naar het zoutgehal te van het water in de slooten en greppels (door bemiddeling van Ir. Roebroek 4e. gaasbescherming der arbeiderskeeten en loodsen in overleg met het lid onzer com missie. den heer G. G. Vos, directeur van Bouw- en Woningtoezicht te Alkmaar, ter wijl voor de in aanbouw zijnde en te stichten woningen de raamconstructie zal worden gemaakt, dat zonder ingrijpende veranderin gen of hooge kosten gaasbescherming kan worden aangebracht. In deze blijvende woningen komt dus geen gaasbescherming, wel echter een doelmatige raamconstructie, aangezien er d: voorkeur aan gegeven wordt„dat deze bescherming er zoude komen als gevolg van de propagan da en voorlichting onzer commissie, door de bewoners op eigen kosten, wijl het dan alleen gewaardeerd wordt en een doelmatig ge bruik kan worden verwacht." 5e. de voorzitter, Dr. Doyer, zal minstens eenmaal in de maand samen met Dr. Spie ring en Dr. de Vries den polder bezoeken en inspectie houden, terwijl de twee laatstge noemden meermalen in de maand zich ter plaatse zullen begeven om den stand van zaken na te gaan 6e. de propagandist de Jong zal geregeld naast propagandawerk en voorlichting der keetbazen, de muggen in de woonketen enz opsporen en in de slooten en greppels naar anopheleslarven zoeken. Met lofwaardigen ijver en toewijding heeft ieder zich van zijn plicht gekweten. Aan Dr F. C. C. Spierings komt een eervolle vermel ding toe voor de buitengewone wijze waarop hij zijn taak heeft opgevat en vervuld. En- thdusiasme en toewijding hebben zijn voor treffelijke leiding gesierd. Het is hier ook de plaats om openlijk hr j. de te brengen aan de Wieringermeerdirec tie. belichaamd in Ir. Roebroek, voor de loyaJ e er| prettige samenwerking waardoor mee/ verschillen konden worden overbrugd alsook voor de bereidwilligheid en welw'tBf endheid waarmee aan onze wenschen werd tegemoet gekomen. Het aantal inspectietochten naair'den polder bedroeg gedurende de maandeir- juniNo- I™ber 22; De woonketen bij. Aartswoud. Kolhorn. Nieuwe Sluis, Slujs I en Haukes werden geregeld geïnspecteerd, p ropagand de Jong hield meermalen ter ins» -uctie van de keetbazen demonstraties met spuit en flit - propaganda-materiaal z.a. vlugschriften', wandplaten en woiidteksten: werden in de z.g.n. cantine en in. alle vwo nketen gedistri bueerd. De zindelijkheid in t om de keten was zeer bevredigend. Het onderzeek- naar de ir .alariamuggen in de woonketen en naar ar mpheleslarven in slooten en greppels vlei s teeds negatief uit Voor zoover ons bekend; k er onder de arbeiders geen malaria-gr ,vaI voor Tweemaal had de cour missie het genoegen te worden ingelicht door Dr. Nijkamp, bioloog en leider der werkzaam! ieden van de Rocker feller te Medemblik, in verband met de uit komsten van het exp» arimenteel onderzoeik aldaar, de coinmissi e betuigt hiervoor haien dank. Van de waardevolle.' gegevens die daarbij werden ve rzameld hoopt de com missie bij hare v voortgezette campagne in den Wieringermeerpolder een doelmatig gebruik te maken. De in uitzicht gestelde be noeming van een arts in den polder alsook de eventueele aanstelling van een landbouw- huishoudkundige en een wijkverpleegster zien wij met begrijpelijke vreugde tegemoet. De commissie vertrouwt dat deze a.s. func tionarissen t.z.t. elk op zijn of haar gebied volle medewerking zullen verleenen aan hare pogingen ter voorkoming van een malaria invasie in den polder. Geheel overeenkomstig hetgeen bereids daarover werd medegedeeld is gaasbescher ming aangebracht in alle woonketen, lood sen en schuren welke dienen als tijdelijk ver blijf der arbeiders, terwijl in de blijvende en in aanbouw zijnde woningen de raamcon structie zoodanig is, dat op gemakkelijke wij ze en zonder hooge kosten door de eventuee le bewoners gaasprotectie kan worden aan gebracht. De commissie is er zich van bewust, dat de kritieke periode voor den polder nog komen moetzij meent echter t.z.t. te mogen reke nen op de blijvende medewerking van de Wieringermeerdirectie en van allen die uit hoofde van ambt of werking binnen zoowel buiten den polder daartoe zullen worden ge roepen. GEMEENTE WIERINGEN. SUCCES NIEUWS. Zondag speelde Succes I een thuiswedstrijd voor het Schager-beker- tournooi op eigen terrein tegen Beverwijk I, en kwam wederom glansrijk uit den strijd door maar weer eventjes te winnen met 84. Succes 4 speelde tegen Voorwaarts II van Den Oever en bracht het er niet minder af. Deze jongens wonnen met 82. Succes 3 was naar Kolhorn I om deel te nemen aan de Nederlaagwedstrijden. Ook Succes 3 kwam met een royale overwinning thuis 62. SUCCES-NIEUWS. Donderdagavond a.s. speelt Succes I een revanchewedstrijd tegen Zeemacht I in Den Helder, welke wedstrijd door Zeemacht is aangevraagd. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein Ankerpark Aanvang half acht. Vertrek kwart voor zeven. Na afloop dezer wedstrijd worden de prijzen van de Nederlaagwedstrijden uitgereikt. Suc ces I welke Zeemacht destijds een 121 ne derlaag toebracht komt in het bezit van de eerste prijs, een fraaien beker. Nadien heeft Zeemacht geen enkele wedstrijd meer verlo ren. Succes II krijgt de 4e pi|j's. J.V.O.-berichten. Donderdag bijeenkomst meisjes-adsp. WesterlandVrijdag half acht voor allen gymnastiekZondag fiets tocht naa!' Huisduinen. De deelnemers krij gen nader bericht over vertrek enz. Vacature hoofd der school. Naar aanlei ding van de herhaalde oproeping van sollici tanten naar de betrekking van hoofcl der O. L. school te Oosterland hebben zich negen sollicitanten aangemeld. Visscherijreglementen. Daar de laatste tijd een aantal wijzigingen zijn aangebracht in de voorschriften voor de uitoefening der vis scherij, volgt hieronder een overzicht van de nieuwe bepalingen. I. Het koninklijk besluit van 23 Juni 1932 no. 314 betreft de registers voor de zee- en kustvisschersvaartuigen en het voeren van letterteekens en nummers door de kustvis schersvaartuigen. Volgens dit besluit moeten letterteeken en nummer van het vaartuig op den boeg worden geschilderd in witte olieverf op een zwarten grond, en de navol gende afmetingen hebben voor vaartuigen met een bruto-ïnhoud van 42.45 m3 of meer hoogte 45, dikte 6 c.M. b?j een inhoud van 16 tot 42.45 m3 hoogte 20, dikte 4 cm. bij kleinere inhoud hoogte 10, dikte 2 cm. Op de zeilen moeten de teekens in zwart of wit worden aangebracht met een hoogte van resp. 60, 40 en 25, een dikte» van 8, 6 en 4 cm. bij de bovengenoemde inhomden. Laat de ruimte op d e boeg het toe, dan moeten de teekens grooter worden genomen. Een roeiboot, die bij e en kustvisschersvaar- tuig behoort, moet teeken en nummer van dat vaartuig voeren. Een en ander is ook van toepassing op de zeevisschersvaartuigen., die uitsluitend vis schen in de territoria!* wateren. II. Bij besluit van. 23 Juni 1932 Stbl. 315 is c.m. vastgesteld een .bijzonder visscherij regle ment voor de afgesloten Zuiderzee. Hierbij zijn verschillend^ afwijkingen geregeld van het Algemeen Visscherijreglememt. III. Bij bes).uit van 23 Juni 1332 Stbl. 316 is vastgesteld een nieuw reglement voor de visscherij in de Waddenzee. Hieraan is ont leend De_ ma'^vt, voor aal of paling wordt gesteld op 25 c^hl bot 18, zalm 40, zeeforel 40, steur 15°. ?,erooküe aal of paling 22'/i cm. Het is verboden voorhanden te hebben a. zeekreef ter}, welke inet eieren bezet zijn, of welke, 'jemeten van de punt van de voorhoofdhom tot den bov enachterrand van het borststuk, een lengte .'nebben kleiner dan 11 cm.b. oesters,, was.rvan de schelp over de smalste zijde gemetren, een breedte heeft kleiner dan ft cm. c, alikruiken, waarvan de grootste dwarsdoorsnede van de schelp kleiner is dan 9 mm. Eien, en ander geldt niet voor oesters, f.fkomsti.g van de in uitsluitend gebruik ge geven p/laafcsen oesterbroed en zaaioesters zeekreeften van elders voor de teelt aange voerd Het as verboden te visschen a. van 1 Juli tot 30 September met het staarvd ansjovisnet, de ansjovisfuik, het an- sjovissleepnet en de wonderkuil b. van 1 April tot 30 September met oes- tervischtuigen en van 1 Mei tot 30 September met* wulkenvischtuigen anders dan op een in uitsluitend gebruik gegeven plaats. Oesters of "wulken, welke in die tijdvakken worden gevangen, moeten onmiddellijk weer te wa ter worden geworpen. Het is verboden te visschen o.m. met har poen. elger, aalschaar of eenig ander visch- tuig, dat geëigend is de visch te verwonden, met uitzondering van hoekwantevenzoo met >een vischnet, waarvan het netwerk van metaalgaas is vervaardigd, met uitzondering van de kreeftenkorf. Het is verboden botnetten (schutnetten) te zetten binnen een afstand van 500 meter, of bot of andere visch te rapen binnen een afstand van 50 meter van door een ander geplaatste botnetten. De schipper van een visschersvaartuig is verplicht bij te draaien, zoodra hij daartoe door een ambtenaar, belast met het opspo ren der bij of krachtens de visscherijwet strafbaar gestelde feiten, wordt aangemaand. Ais zoodanige aanmaning geldt het aanroe pen, het hijschen of zwaaien van een witte vlag of het toonen van een stakellicht. Over tredingen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden. IV. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken en Arbeid van 29 Juni 1932 zijn nieuwe voorschriften vastgesteld voor het aanvragen en verleenen der consen ten voor de kustvisscherijDe voornaamste hierin gekomen wijziging is, dat de consenten voortaan voor één kalenderjaar gelden. Wordt de kustvisscherij uitgeoefend door een schip per in gezelschap van personeel, dat bij hem in dienst is„ dan behoeft alleen de schipper een consent te hebben. Bij ziekte van den houder van een consent kan deze worden vervangen door een ander persoon. Uit een schriftelijk bewijs moet dan blijken, dat van de vervanging is kennis gegeven aan de au toriteit, die het consent heeft uitgereikt, ter wijl de vervanger het consent bij zich moet hebben. Daar de visscherij in de territoriale wate ren volgens de Visscherijwet zeevisscherij is geworden, is daarvoor ^t langer een consent noodig. Loop der bevolking. Ingekomen S. Zuideme, uit lammen; S. R. Kloos terman en gezin uit Medemblik; P. Dik en gezin en J. G. v.d. \'eer en gezin uit Medemblik; F. Strootman uit Nrd. Broek; Mw. M. de Vries uit Dantuma deel; J. Aikema uit Grootegast; O. Hoekstra eb echtgen. Medemblik; II. Ileis uit Den Helder- .1. Kuik en echt- genoote uit het Bildt; J. Krol uit Al melo; Mw. J. Engel uit. Bergsclienhoek B. Mud uit Smallingerland; Mej. R. Wolthuis uit Groningen; Mw. P. Bouw man uit. 't. Zandt; F. G. Iluft uit Scheemda; A. B. Rasmussen uit Maas tricht; Mw. J Ansens de Vries, B. J. v.d. Bremen en gez. uit Utrecht; J. Mulder en gez. uit Hindeloopen; Aal tien Trip uit Emmen; H. Sieperda uit Schagen; A. C. Kemmcren en gezin uit Raamsdonk; I. Geldof uit Veere; G. v.d. Mala en echtgen. uit Poortvliet; E. Kuiper uit Winschoten; Mw. C. G. Feptel uit Zuidzande; Mw. J. Geervliet en R. Roomeyer uit Den Helder; T. Engel en echtgen. uit Texel; J. F. Wie ringa uit Delfzijl; H. de Vries en echt gen. uit Leerdam; II. v.d. Veen uit Dantumadeel; Joh. Braaksma uit Bel- Iingwolde; Joh. Wlierema uit Uithui zen; J. J. Bosker en echtgen. uit Har- lingen; B. Knoop en gez. uit ihier van k. Vertrokken F. Mik en gezin naar Nieuwe-Pekela; H. Wolters naar Ak- kerwoude; O. Klink en gez. naar Eef- de; II. J. van Engelen en gez. naar Lithoyen: Wed. D. Veling naar Scha gen; G. Blink naar Ten Boer; K. Swa- neveld en gez. naar Dordrecht; F. J. terBorgh en gez. naar Medemblik; Mw. M. J. Vermeulen naar Anna Pau- lowna; C. Singer naar Barsingerliorn; H. J. G. Peters en gez. naar Zalt-Bom- ,mel; M. Duynker naar Duitschland M. Haakma naar Grootegast; Wed. F. Meulman naar Rotterdam; A. Kiel naar Ten Boer; S. Groen en gez. naar Barsingerliorn. BURGERLIJKEN STAND Geboren Theodorus Hendricus z.v. Cl. Boersen en van A. J. M. Numeycr. Evert z.v. J. Ba is en C. D. de Wat. Durk, z.v. S. R. Kloosterman en S. Bergsma; Gerrigje d.v. R. J. Blaau- boer en G. M. Smit; Cornelis z.v. F, v.d. Kreeke en D. Hegeman; Hendrik, z.v. H. Moda en J. L. Gcrrits; Wytze z.v. D. de Jong en G. v.d. Meulen; te Alkmaar, Rita, d.v. Tj. Terpstra en A. J. Molenaar; Harm, z.v. A. Bos en A. Kragt; Douwc z.v. D. v.d. Zwaag en H. v.d. Meulen; Maria, d.v. D. Bakker en A de Graaf. Ondertrouwd: A. Gielis en M. Schwe de; V. Bakker en G. Rotgans; F'. Kcy- zer en S. Hielden; II. Bugel en A. Kuik Gehuwd A. Baving en Z. Bloem; A. Schilderman en M. J. Vermeulen; C- J. van der Made en P. Verbiest; T. v.d. Tuuk en M. Pruimboom; A. Gie lis en M. Schwede. Overleden F. Meulman, m. 36 jr., echtgen. van G. Buntjer; G. M. Simit, vr. 19 jaren, echtgen. van R. J. Blaau- boer; Als levenloos aangegeven, kind van J- Boersen en G. Hermans. Vereeniging tot bevordering van trouw schoolbezoek. Vrijdagavond j.1. kwam bovengenoemde vereeniging in vergadering bijeen in Hotel Lont, ter bespreking van het schoolfeest voor de laagste klassen der openb. school te Hippolytushoef. De voorzitter, de Heer X. Kaan, open de de vergadering met een kort woord van welkom, en nadat de notulen ge lezen zijn door de waarnemende secre taresse, jnej. Mulders, volgt bespre king schoolfeest laagste klassen. Mede gedeeld wordt dat 140 kinderen in aanmerking komen voor dit school feest. Besloten wordt om dit jaar naar Schoorl te gaan. De reis zal gemaakt worden met autobussen. Als datum wordt vastgesteld Vrijdag 22 Juli a.s. Behoudens het onderwijzend perso neel werden nog een drietal leiders aangewezen. Een drietal kinderen, welke juist de gemeente gaan verla ten zullen bedacht worden jnet een ca deautje. Nadat nog eenige zaken van internen aard besproken zijn, wordt de vergadering gesloten. ONi, rSIERINGERM EERHOEKJE. Nieuwe Niedorp. Door daartoe be voegde personen wordt alhier controle uitgeoefend op de naleving der Zegel wet waardoor reeds eenige zakenmen schen hier ter plaatse tegen de lump zijn gevlogen. Wegens het voldaan teekenen van rekeningen die aan zegelrecht onder hevig waren werden hoeten gevorderd van f 100, ja we hoorden zelfs dat er waren van f 200 en f 250. Voorwaar geen kleinigheid in deze toch al zoo henarden tijd. De Ned. Herv. Gemeente in de Wieringermeer. Geachte Redactie. Mag ik een klein plaatsje in Uw blad Mijn vriendelijke dank daar voor. Nu mij is gebleken, dat sommigen, ook Uw vaste correspondent te Sloot- dorp, zoo maar durven beweren, dat degene, die onder den naam „Dixi" in Ons Godsdienstig Leven, de Scha- ger Courant en Uw blad geschreven heeft over de nieuwe Herv. Gemeente in den Polder, Ds. van Lunzen zou zijn, -tel ik er prijs op te verklaren, dat deze bewering geheel bezijden de waai heid is. Wie eenige kennis heeft van (aal en stijl, zal dit ook wel oogen blikkelijk hebben gemerkt. Genoemde „Dixi" is niemand anders dan de on- dergeteekende, die meent niet alleen zijn eigen opvatting van deze zaak, maar ook die van het Classicaal Be stuur, waarvan hij de leiding heeft, vrij zuiver weergegeven te hebben. Ik neem dan ook geen enkel woord terug van hetgeen ik geschreven heb, en ben er tevens van overtuigd, dat het Classicaal Bestuur de volle verant woordelijkheid aanvaardt voor het geen het in dezen heeft besloten en ge daan. Wat anderen hebben geschre ven of nog zullen schrijven, is hup zaak. Alleen zij het mij vergund er voor te mogen waarschuwen, om toch .maar niet dadelijk alles te gcloo- ven, wat er gepraat en, helaas, ook wel gelogen wordt Zoo bereikte mij b.v. reeds vrij spoedig de klacht, dat eenige arbeiders geprest zouden zijn om op de orthodoxe lijst te teekenen Daar ik geen waarde hecht aan derge lijke lijsten, heeft ook die klacht wei nig indruk op mij gemaakt. En zoo is er wei meer, dat gevoegd bij andere dingen, voor het Classicaal Bestuur toch een reden is om waakzaam te zijn. Het Classicaal Bestuur .meent geen slechte keuze te hebben gedaan door tot hulpprediker te benoemen Ds. Fischer, die als zeer goed spreker en ijverig pastor bekend staat en reeds twee gemeenten heeft gediend. Hoewel hij in den laatsten tijd verschil lende goede aanbiedingen van andere gemeenten heeft gehad, heeft hij de voorkeur gegeven aan Slootdorp. Dat is zijn zaak Alles wat daarvan verder wordt gezegd, is lasterpraat. Maar het schijnt soms, alsof de Vrijzinnigen niets, doch de recht zin nigen alles mogen doen. Dixi. Ds. II. Buiskool. Grosthuizen, Juli 1932. Geachte Redactie. Zoudt U onderstaand schrijven s.v.p. in Uw blad willen opnemen V Bij voor baat mijn fdank. Van Ds. van Lunzen gewerd mij be richt, dat hij een brief heeft gekre-1 gen uit Slootdorp, onderteekend „De bewoners van Sluis I Wieringermeer". Dit schrijven is minderwaardig en beleedigend voor Ds. van Lunzen en schijnt volgens den inhoud uit de kring der- orthodox-Hervormden voort gekomen te zijn. Zeker is dit natuur lijk niet, maar mocht dit vermoeden waarheid bevatten, dan is dit een schandvlek voor onze groep. Wanneer van onze zijde geschreven wordt, dat datgene wat de Vrijzinnigen hier doen breken, breken en nog eens breken is, dan stel ik er prijs op te verklaren, dat ik meen, dat een dergelijk feit sterker afbrekend is, dan alles wat van andere zijde hier gedaan is. Ik verwacht dan ook, dat de schrijver van deze brief, die bang is geweest zijn naam te noemen, nu even dapper zal zijn zijn verontschuldigingen aan Ds. van Lunzen aan te bieden en mij daarvan een afschrift te zenden. Mocht deze zaak in handen der Ju stitie gelegd worden dan ben ik be reid alle mogelijke medewerking te verleenen opi opheldering te geven. Laat men begrijpen, dat onze zaak door zulke handelingen niet gediend maar al ons werk vernietigd wordt. Ik hoop, dat deze smet, die kieeft op onze groep, op de een of andere manier uitgewischt zal worden. Stelt men er prijs op Christen te zijn, late men dat dan ook toonen en niet overgaan tot deze zeer onchriste lijke daden U, mijnheer de Redacteur dankend voor Uw plaatsruimte, verblijf ik hoogachtend K. O. FINKENSIEPER Cand. t. d. FI. Dienst. Wieringermeer, 10-7-'32 Aanbesteding Zuiderzeewerken. Op Woensdag 10 Augustus 1932, des voor middags te 11 uur, zal door den direc teur-generaal der Zuiderzeewerken, onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, in het gebouw der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage, Zeestraat 102, worden aanbesteed: het maken van acht brugopriiten langs de Nieuwesluizervaart en de Den Oeverschevaart in de Wieringer meer. Raming f 40.000. Het bestek no. 158 Z.W. ligt na 27 Juli 1932 ter lezing aan het Ministe rie van Waterstaat en aan het bureel der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage Zeestraat 102, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der aan den voet daarvan vermelde kosten, te be komen bij de Algemeene Landsdrukke rij, te 's-Gravenhage. 1 Behalve voor gegadigden, te 's-Gra venhage woonachtig, zal de toezending van gewenschte exemplaren geschie den dooi tusschenkomst van de kan toren der posterijen ter plaatse, tot welke men zich eveneens kan wenden voor bestelling daarvan. Nadere inlichtingen zijn te beko men hij den eerstaanwezend-ingeni- eur hij de Zuiderzeewerken, ir. J. Jostma, te 's-Gravenhage, en den in genieur W. K. van Oppen, te De Hau- PLECHTIGE WIJDING VAN DE EER STE KATHOLIEKE KERK IN DE WIERINGERMEER OP SLOOTDORP, DOOR ZIJNE HOOGW. EXC. MGR. J. D. J. AENGE- NENT, BISSCHOP VAN HAARLEM OP HEDEN DINSDAG. Ofschoon bijna op het tijdstip, dat dit num mer moet worden afgedrukt willen wij tracli ten in vluchtig overzicht een beschrijving te geven van deze blijde stonde voor de Paro chie van Pastoor Braak. Van het Kerkgebouw woei de Hollandsche driekleur de Pauselijke wimpel. Vele ge- loovigen van parochiën uit den omtrek wa ren ook opgekomen om bij de wijding tegen woordig te zijn en de Bisschop te aanschou wen. Ook vele Kerkelijke en burgelijke autoritei ten waren aanwezig o.a. Deken Huiberts van Hoorn, Deken Lucassen van Beverwijk, De ken Gulenard van Schagen, Regent Wij ten- boer van het Semenarie Hageveld, Rector Kok van Bloemendaal, verder de Pastoors Koppert van Wieringen, Vollering van Waar land, Cornet van Haarlemmermeer en Ont- zicht van Tholen. Verder waren erhet Dagel. Bestuur van Medemblik (burgemeester Peters,, Sec retaris Kagei en Wethouder Kooy); A. -J. Loerakker, lid der Tweede Kamer en Voorz. v. d. R.K.. Land-Arbeidersbond Burgemees- terKampschoor van Monster, tevens lid der Tweede Kamer. Ir. Roebroek (Directie Wie ringermeer) Finkensieper Cand. t.d. H. Dienst Ned. Herv KerkWielenga, cand. t. a. H. Dienst Geref. Kerk Dr. Hoogkamer en natuurlijk ook niet te vergeten de architect van dit kleine, doch mooie artistieke bede huis S. B. van Santé (van Zaandam.) Precies te 9 uur arriveerde de Bisschop en Zijn secrectaris per auto en werd ontvangen door Pastoor Braak die vele autoriteiten aan Z.H.E. voorstelde. Velen knielden neer om den zegen te ont vangen en met de beminnelijke, reeds spreek woordelijk geworden glimlach, betrad de Bis schop het Bedehuis en even later had ter plechtige wijding de rondgang om- en in het Kerkgebouw plaats onder het spreken en zingen van de gebruikelijke gebeden. Ook het altaar, werd gewijd en daarna werd de eerste Heilige Mis door Z.H.E., geas sisteerd door den Deken van Beverwijk en Pastoor Braak, opgedragen. Vervolgens hield Z. II. E. een rede tot de geloovigen, naar aanleiding wat geschreven staat in de 65e psalm t 6e vers en waar Z. II. E. gedurende de laatste dagen steeds aan had gedacht. Immers in deze psalm Davids wordt God geloofd, omdat Hij de Israëlie ten door de droge zee naar het beloof- de land heeft geleid. Ook op dezen morgen is er zulk een reden tot blijd schap, omdat God heeft gewild, dat ook dit gedeelte der zee werd droogge legd en de eerste Kerk ter Zijner naam werd opgericht. Wij moeten ons ver-* heugen in Hem, omdat deze kerk de poort is tot het Ilemelsche Vaderland. Steeds, zult gij, eerste Katholieken in de ieringermeerpolder hier in dit kerkgebouw vrede vinden; hier zullen l we kinderen het Heilig doopsel ont vangen. Voor U zelf is er dubbele vreugde U te kunnen nederzetten aan de tafel des Heeren. Door Uwe belijde nis zult gij hier kwijtschelding uwer zonden ontvangen, want God wil den dood der zondaren niet, maar dat zij zich bekeeren en het eeuwige leven hebben, en als gij opziet tot dit kruis beeld zult gij doordrongen worden van de oneindige liefde van Gods Zoon. Op do voormuur van dit Kerkge bouw moest eigenlijk met groote let ters staan God is goed, God is barm hartig. Op sommige oude kerken staan ook drie letters D. O. M. „Aan God de Allerbeste en den Allerhoog ste". Dit Kerkgebouw spreekt ook van Gods barmhartigheid en ik wensch U, eerste Katholieken in dezen polder van ganscher harte geluk met deze groote dingen, die God voor U gedaan heeft, maar gij moet Uwe dankbaarheid ook in daden toonen en U vast voornemen Zijn geboden na te komen en ze zoo stipt en zoo volmaakt mogelijk te onderhouden. Dan zult gij doen wat God von U verlangt en zal deze kerk voor U zijn als de droge zee was voor de Joden, het beloofde land. Amen. Tot onzen spijt ontbreekt ons den tijd, om het vervolg van de plechtig heid te vermelden en zullen wij dit in het volgende nummer doen en dan toegelicht met foto's. GEMEENTE WIERINGEN. Uitvoering Mandolineclub „Oost- Wieringen" Zaterdag j.1. gaf de Mando lineclub „Oost-Wieringen" aan pl.m. 200 bezoekers 'n genotvollen avond in de zaal van den Heer Lont te Den Oe ver. Toen om halfnegen de voorzitter de Heer V. Bakker het gebruikelijk welkom uitsprak, liet direct daarop, onder directie van den Heer S. Bruul, de mandolineclub haar welluidende muzieknummers weerklinken. Het uit bundig applaus dat na ieder nummer weerklonk verried voldoende hoe de muziek in de smaak viel, en 'n com plimentje onzerzijds aan Directeur en leden mag dan ook niet achterwege blijven. Nu was de beurt aan de zoo vermaar de heer Pool. Toen het voordoek ter zijde was geschoven en de Heer Pool voor het voetlicht verscheen omringd

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2