?-3e JAARGANG DINSDAG i© JULI 1932. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN S. COLT O F KANAALWEG 145-154-155 DEN HELDER. ADELDOM OF LIEFDE? Nn. B7 aWIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wleringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regeli iedere regel meer f 0.50. 0.10. VAN LAUSANNE DE VICTORIE? Voor het eerst sedert lange tijden is er een conferentie tot een goed einde gebracht. Van Lausanne begint de Victorie Nu zal wel niemand zoo naief zijn te ver onderstellen. dat het alles reeds in het reine is. Zoo ver is het nog lang niet. Echter is een eerste schrede gezet op den weg naar het algemeen herstel. De zoo zwaar drukkende herstelbetalingen zijn aanzienlijk vermin derd en zullen de eerste drie jaren geen druk uitoefenen op Duitschland's begrooting. Het spreekt welhaast vanzelf, dat niet ie dereen tevreden is met het te Lausanne be reikte resultaat. Zoo verwijten de Nationaal Socialisten Von Papen, dat hij teveel heeft toegegeven aan de Fransche eischen. Na de zeer vaste stemming van Vrijdag 1.1. trad er op de verschillende continentale beur zen een reactie in, omdat plotseling twijfel gerezen was met betrekking tot de ratificatie van de gesloten overeenkomst. Wel hebben de verschillende gevolmachtigden een ver gelijk weten te treffen, doch uiteindelijk zul len de parlementen uitspraak doen. Men ver wacht dat de ratificatie van het Verdrag van Lausanne nog wel eenigen tijd zal duren. Plotseling werd een bericht gelanceerd, een z.g. Gentlemen's Agreement was aangegaan over een regeling der Amerikaansche vorde ringen. Daarbij werd voorts vermeld, dat de overeenkomst van Lausanne afhankelijk zou zijn van de houding der Vereenigde Staten met betrekking tot de oorlogsschulden. Voor- loopig ziet het er niet naar uit, dat de Staten genegen zijn, de oorlogsschulden te vermin deren, laat staan te schrappen. Bij een ge houden enquête onder de Senautsleden bleek het meerendeel tegen schrapping der schul den te zijn. Hierbij moet echter niet uit het oog worden verloren, dat over eenige maan den de strijd zal aanvangen om het president schap van Amerika. De twee ernstige candidaten zijn de huidi ge president Hoover en de democraat Roose- velt. Laatstgenoemde propageert afschaffing van het drankverbod en opheffing van de hooge tariefmuren. Mochten dus de democra ten aan het bewind komen en de verkiezings leuzen in practijk brengen, dan zou ook van dat tijdstip af in Amerika een verbetering in den toestand kunnen intreden. De Europeesche beurzen gaven een gunsti ge tendenz te aanschouwen op een bericht, dat tusschen Frankrijk en Engeland een ac- coord tot stand gekomen is met het doel in oeconomische en financieele kwesties, zoo mede op het punt van ontwapening, de meest openhartige wijze van bespreking te bevorde ren. Beide landen zullen met elkaar en met de overige landen overleg plegen inzake de a.s. oeconomische wereldconferentie. Ook Duitschland zal worden uitgenoodigd toe te treden. In Frankrijk en Engeland is het ac eoord met ingenomenheid begroet, doch in Duitschland heeft men eenig voorbehoud gemaakt, omdat dit land zijn vrijheid van handelen met betrekking tot de bewapening niet beknot wenscht te zien. Aangezien het Accoord wordt gezien als een soort eenheids front tegen Amerika in verband met den wensch van dat land om met eiken debiteur staat afzonderlijk in onderhandeling te tre den over de oorlogsschuldkwestie, heeft Duitschland doen weten, dat de schulden kwestie aan Amerika geheel buiten Duitsch land omgaat. HET RAPPORT WELTER. Het bezuinigingsrapport Weiter brengt voor „De Standaard" (Anti- Itevolut.), voor wat de eindcijfers aan gaat, geen verrassing. Op een tekort FEUILLETON AFD. COMPLETE MEUBILEERING Reclame eiken slaapkamer f 75. Zeer mooie slaapkamer f 89. Hyper modern. Aupings Deventer matrassen 2 p. f 10.50 AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. ROKKEN. Groote maten. Aparte modellen. AFD. STOFFEERING, LINOLEUM. Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan- tafelkleeden, loopers, enz. ZONDAGS TOT 2 UUR GEOPEND. van een dikke honderd millioen gul den voor het jaar 1933 werd algemeen gerekend. Zoo doet ook de commissie. Echter laat zij de mogelijkheid open van nog nadere voorzieningen acht zij een tweede bezuiniging van nog eens 100 millioen niet uitgesloten. Het blad durft het wel wat sterker te zeggen. Met een 100 millioen is het budget niet voldoende gesaneerd. Op een cijfer van 150 millioen moet wor den gerekend. Het heeft daarmee niet 1933 op het oog, doch spreekt in het algemeen over de toekomst der e.v. jaren. En in dit verband veroorloven we ons, gaat verder het blad, een criti- sche opmerking. Het rapport hand haaft over het algemeen den tegen- woordigen omvang van ons Staatsbe stel. De voorgestelde bezuinigingen zijn z.g. uitdunningsbezuinigingen. D.w.z. we houden alles wat we hebben in stand we verzorgen dat voortaan op de armoedigst denkbare wijze we gaan niet in een kleiner huis wo nen en schaffen de auto af, doch zoe ken het op de boter, de kaas, de suiker het rookvleesch bij de boterham. Dit woord van critiek bedoelt intus- schen allerminst iets af te dingen op den arbeid der commissie. Zij kon moeilijk anders handelen dan ze deed. Want zoodra dieper ingrijpende maat regelen aan de orde komen zoodra over de verhuizing, over het verlaten der grootere en het betrekkon der kleinere woning moet worden beslist, komen anderen aan het woord. De commis sie moest zich wel in hoofdzaak bij het bestaande aansluiten. Dat kon niet Anders. Maar da&rom zullen haar voorstellen geen algemeene bevredi ging kunnen wekken. Dit echter mag men nu reeds zeg gen Wie één der voorgestelde maat regelen afwijst, heeft den plicht er iets anders tegenover te stellen. Om drie gulden boete binnen te krijgen. In vijftien bedrijven. In een bijlage van het rapport der der Bezuinigingscomniisie Weiter wordt opgemerkt Volgens art. 573 van het Wetboek van Strafvordering kunnen thans boe ten in strafzaken op de veroordeelde worden verhaald. A. veroordeeld tot 3 gulden boete naar zijn oordeel onrechtvaardig toont geen lust tot betalen dan in ui tersten nood. Vadertje Staat wil echter zijn drie pop hebben en zet zijn ambtenaren aan het werk. No. 8. „Ik kan hierover pas spreken, als u mij de verzekering geeft van uw absoluut stilzwij gen onder alle omstandigheden. Uw naam is mij niet onbekend het is die van een man van eer envan een buitengewoon scherpzinnig detektive. Zoodra ik uw woord heb, dat u tegen iedereen en, ik herhaal het nogmaals onder alle omstandigheden zult zwijgen, ben ik overtuigd u te mogen ver trouwen „Goed, ik geef u mijn woord, dat ik zal zwijgen. Maar tegelijk moet ik u opmerken, dat, als het een zaak betreft die tijd vordert, ik nu niet in de gelegenheid ben, om die op mij te nemen. Uit principe houd ik mij nooit met twee gevallen tegelijk bezig en tegen woordig ben ik druk met het onderzoek om trent den dood van mevrouw Walker „Dat heb ik gehoord en ik weet, dat dit de oorzaak van uw hierzijn is. Maar ook al was u niet naar Grunau gekomen, dan zou ik toch uw hulp ingeroepen hebben, omdat ik eenvoudig niemand anders in het vertrouwen kan nemen. Men heeft mij verteld, dat u uw beroep uitoefent uit liefhebberij, dat u een idealist zijt, dat u onder alle omstandigheden steeds uw doel bereikt en eindelijk wat voor mij het zwaarst weegt dat u een be schaafd man zijt, die kan zwijgen, die be- scheiden en met takt werkt. „Mevrouw heeft een zeer vleiende meening over mij, intusschen „Och, mijnheer Hempel, het is volstrekt niet als vleierij bedoeld. Een mijner kennis sen, wien u een grooten dienst hebt bewezen, heeft mij u zoo afgeschilderd. Graaf Rast- burg „Ik herinner het mij zijn eenige zoon was plotseling spoorloos verdwenen, wij von den hem in een krankzinnigengesticht 1. De griffier schrijft een extract- vonnis, zendt dit aan den ambtenaar van het Openbaar Ministerie ter uit voering. 2. Ambtenaar O.M. zendt dit ex tract-vonnis naar den ontvanger der registratie. 3. De ontvanger der registratie boekt dit vonnis in een ïegister, zendt aan veroordeelde een waarschuwing tot betaling voor een vastgestelden da tum (form 55a). 4. Op dien datum zendt de ont vanger den veroordeelde nog eens 'n herinnering aan de betaling, met de mededeeling, dat anders overwogen zou worden de boete op hem te ver halen (form 55e.) 5. Acht dagen later zendt de ont vanger het extract-vonnis aan den ambtenaar van het O.M. met de mede deeling. dat de boete niet is betaald. b\ Nu richt de ambtenaar van het O.M. tot den veroordeelde nogmaals de mededeeling dat als hij nu vóór een bepaalden datum niet betaald, de boete op hem verhaald zal worden. 7. Dit stuk wordt uitgereikt aan een Rijksveldwachter, die het aan den veroordeelde beteekent en het daarna terugzendt aan den ambtenaar O.M. 8. Is de bepaalde datum verstreken dan zendt de ambtenaar O.M. het ex tract-vonnis weer naar den ontvanger der registratie met machtiging de boete te verhalen. 9. De ontvanger zendt nu naar den burgemeester van de woonplaats van den veroordeelde oen aanvrage naar de gegoedheid van den veroordeelde. 10. De burgemeester zendt nu een gemeenteambtenaar op onderzoek uit. 11. De aanvraag gegoedheid wordt weer aan den ontvanger teruggezon den met de mededeeling, dat de ver oordeelde betalen kan. 12. De ontvanger vaardigt een dwangbevel uit tegen den veroordeel de en geeft dit aan een deurwaarder. 13. De deurwaarder gaat dit dwang bevel aan den veroordeelde beteekenen en bezorgt het weer bij den ontvanger. 14. De ontvanger zendt het dwang bevel aan den directeur der registra tie met verzoek hem te willen mach tigen thans tot excutie (door inbe slagneming van de goederen van den veroordeelde) over te gaan. Hij voegt daarbij een ontwerp voor het door den deurwaarder uit te brengen ex- ploit. 15. Eindelijk stelt de ontvanger de stukken weer in handen van den deurwaarder en nu kunnen de inbe slagneming en verkoop beginnen, doch de veroordeelde vindt het nu tijd om zijn f 3 en f 0.40 kostenbeteeke- ning dwangbevel te betalen. „Precies. Rastburg was een vriend van mijn zwager Sydow." „Mag ik u nu verzoeken, mij met uw aan gelegenheid in kennis te stellen, mevrouw De gravin keek een oogenblik strak voor zich uit en zei toen diep ademhalend „De zaak gelijkt op die van Rastburg. Mijn man is sedert eergisteravond spoorloos ver dwenen. Hij moet in elk geval gevonden wor den. en daartoe moet u mij helpen 1" Hempel keek ontdaan naar het gezicht der gravin, dat nog dezelfde onbewegelijke uit drukking had als bij het begin van het ge sprek. Ook de vormelijke toon van haar stem was niets veranderd. „Wat is mijnheer uw gemaal verdwe nen Hoe is dat mogelijk Was hij hier in het kasteel of ergens anders „Hij was tot Vrijdagavond hier. Wij had den een kleine oneenigheid maar volstrekt niet ernstigs daarna zonderde hij zich af op zijn kamer. Sinds dien heb ik hem niet meer gezien. Nu had mijn man de gewoonte, om dikwijls eenige dagen naar Graz te gaan, zonder dit vooraf aan te kondigenwij hebben daar ons eigen huis en dus is het niets bijzonders. Ook dezen keer maakte ik mij volstrekt niet ongerust. Maar gisteren reed ik zelf naar de stad, omdat ik boodschap pen moest doen. Bij die gelegenheid vernam ik, dat mijn man daar niet was, ofschoon hij zooals de stationschef in Wildon mij vertelde, Vrijdags vandaar met den nachttrein naar Graz is gereisd. En dat is alles, wat ik weet." „Zeldzaam inderdaad Maar zou hij niet bij kennissen kunnen zijn „Neen. De meesten zijn op reis de weini gen die in aanmerking zouden komen, heb ik bezocht en ongemerkt uitgehoord. Niemand heeft hem gezien. Het is mijn vaste overtui ging, dat hem een ongeluk is overkomen." „Dit schijnt mij toch wel voorbarig toe 1 Het is in alle geval pas twee dagen...." „U kunt gerust gelooven, dat het zoo is. Ik ken mijn man te goed. Hij zou mij in geen geval zonder bericht hebben gelaten." „Wat voor 'n ongeluk zou dat kunnen zijn Als hij verongelukt was, zou men het toch zeker vernomen hebben „Dat is juist het raadselachtige Ik kan het niet begrijpenen toch.... er moet hem iets overkomen zijn „Een vraag, mevrouw waarom hebt u de politie geen kennis gegeven Dit zou toch de natuurlijkste en ook de gevolgrijkste ma nier zijn, om licht in die zaak te laten schij nen." De gravin schudde beslist haar hoofd. „Voor geen geld Zelfs Herbert weet er niets van. Ik heb tegen iedereen gezegd, dat de graaf op reis was gegaan. Het mag absoluut niet bekend worden, dat hij verdwenen is. Absoluut nietEr zou een groot ongeluk ge beuren, als de politie er zich mee bemoeide." „En waarom die geheimzinnigheid zei Hempel langzaam, terwijl hij zijn oogen op de gravin vestigde. Haar gezicht werd lang zaam met een lichtroode kleur overdekt, zij boog het hoofd en zweeg eenige seconden. Toen zeide zij heel zacht „Ik zal heel open hartig tegen u zijn, hoe pijnlijk het ook voor mij is wij hebben in den loop der jaren veel schuld moeten maken. Het majoraat mag niet belast wordenop hetzelfde oo genblik, waarin de verdwijning van den graaf bekend werd, zou ik zijn schuldeischers op mijn dak hebben. Mijn eigen vermogen is niet groot genoeg, om alles te dekken. Daar entegen hoop ik alles in orde te brengen met den oogst van dit jaar, die zeer goed uitviel, en met de hulp van familieleden, maar al leen als men mij den noodigen tijd gunt. tj kunt nu begrijpen, mijnheer Hempel, waar om ik mij tot u wendde, opdat de zaak in al le stilte onderzocht zou worden." Hempel schoof ongedurig op zijn stoel heen en weer. „Het spijt mij zeer, mevrouw, u in deze niet van dienst te kunnen zijn. De zaak ver- eischt tijd en nadenken, en zooals ik reeds zeide, is mijn tijd op het oogenblik door een andere zaak in beslag genomen." Nu voor het eerst verloor de gravin haar voorname kalmte en onverschilligheid. Een gejaagde onrust scheen haar plotseling aan te grijpen. BINNENLANDSCH NIEUWS. HET AANTAL WERKLOOZEN. Het Departement van Binnenlandsche Za ken heeft aan alle gemeenten verzocht, in de eerste week van Juli op te geven, hoeveel ge heel en gedeeltelijk werkloozen op 25 Juni 1932 als werkzoekenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbemiddeling (inclusief het aantal tewerkgestelden bij de werkver schaffingen) waren ingeschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 996 gemeenten. In die gemeenten stonden op 25 Juni 1932 inge schreven 244.557 geheel werkloozen en 18.618 gedeeltelijk werkloozen. Van 81 gemeenten met rond 237.557 inwo ners waren nog geen gegevens binnengeko men. VOOR 160 MILLIOEN OPGEROOKT. Aan een artikel in het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het verbruik van ruwe tabak en tabaksfabri katen van de hand van dr. P. W. de Lange is het volgende ontleend. In de laatste negen jaar is door de bevol king gemiddeld jaarlijks in totaal bijna r 160 millioen uitgegeven voor sigaren, siga retten, pijptabak e.d., dat is per hoofd onge veer f 21 voor een gezin van 5 personen ruim f 100. Teneinde zich een indruk te kunnen vor men van de totale hoeveel der verbruikte fa brikaten is uitgerekend hoeveel ruwe tabak benoodigd is geweest voor de vervaardiging dezer producten. Aldus is voor de jaarlijks in genoemd tijdvak geconsumeerde hoeveelheid gevonden ongeveer 26 millioen Kg. ruwe ta bak, waarvan 97 pCt. in de Nederlandsche industrie bewerkt is. Deze hoeveelheid ruwe tabak bezat bij invoer hier te lande een waarde van ongeveer f 30 millioen of slechts ongeveer 20 pCt. van de kleinhandelswaarde der daaruit verkregen fabrikaten, welke dus overwegend uit bewerkings- en distributie- kosten bestaat. Het gemiddeld hoofdelijk ver bruik in ruwe tabak uitgedrukt van 3.4 K.G. per jaar bedraagt ongeveer het drie voud van dat voor de geheele wereld. Wat de ontwikkeling van het verbruik be treft, valt allereerst op, dat ondanks de ver anderingen, welke zich op dit punt hebben voorgedaan (zooals uitbreiding van het ver bruik van sigaretten en toenemen van de rookgewoonte onder de vrouwelijke bevolking), op den langen duur de hoofdelijk verbruikte hoeveelheid nauwelijks veranderd is. Van omstreeks 1900 tot nu toe schommelt ze met betrekkelijk geringe afwijkingen om 3.3 a 3.4 Kg. ruwe tabak per jaar (uiteraard met uit zondering van het tijdperk van schaarschte tegen het einde van den wereldoorlog). Voorts zijn aanwijzingen gevonden voor een schommeling, welke in hoofdzaak tegenge steld gericht is aan de algemeene conjunc tuur, dus betrekkelijk groot verbruik in tijden van tegenspoed en in verhouding klein ver bruik bij voorspoed. Zoo nam van 1923 tot 1928 het verbruik vrijwel doorloopend af van 3.53 tot 3.32 K.G. om daarna vooral na „Mijnheer Hempel.neen, dat kan u niet ernstig meenen U moogt mij dezen dienst niet weigerenikik smeek u er om. geen som zal mij te hoog zijnik wil alles doen, wat u verlangt, slechts zekerheid Geef mij zekerheid Er lag zulk een groote zielsangst, zulk een koortsachtige opwinding in haar woorden en nog meer in den toon harer stem, dat Hem pel er ondanks zich zelve door getroffen werd. En den zielkundige interesseerde plot seling een zeker iets in het wezen dezer vrouw, dat hem raadselachtig voorkwam en dat hij wilde ontcijferen. Beminde de gravin haar man zoozeer of was er nog een andere verborgen reden, die haar aanzette om zekerheid over zijn lot te willen hebben Hy bestudeerde de uitdrukking van haar trekken en haar oogen, en las daarin zooveel tegenspraak, dat hij, haast tegen zijn over tuiging, besloot de zaak op zich te nemen, alleen om de nieuwsgierigheid van den psy choloog, die het raadsel eener ziel wilde op lossen. „Goed, mevrouw, ik zal de zaak ter hand nemen onder voorwaarde dat er niets voor mij geheim wordt gehouden en dat ik vrij hand heb voor alles, wat ik noodig acht." „U zult kunnen doen, wat u noodig toe schijnt De gravin streek zich diep zuchtend over de slapen, alsof zij zichzelf wilde kalmeeren. Langzamerhand nam haar gezicht weer de zelfde onverschillige uitdrukking aan en het vuur harer oogen doofde uit. „Vraag u nu maar zeide zij kalm. „Had uw gemaal vijanden „Slechts één zijn broer." „Waar woont hij en wat is hij „Hij woont in Graz en is gepensioneerd majoor." „Waarom is hij een vijand van zijn broer „Dat is al een oude vijandschap. Wij gaan volstrekt niet met elkaar om. Mijn zwager trouwde met een buurmeisje, dat kon mijn man nooit vergeven en de majoor kon aan mijn man niet vergeven, dat hij een zoon 1929 te stijgen tot 3.49 K.g. in 1931. De kleinhandelswaarde per hoofd daarentegen, welke slechts van 1923 af bekend is, schijnt in hoofdzaak met de algemeene conjunctuur op en neer te gaan, zij het met een vertra ging van ongeveer een jaar. Druiven eten in het Westland. Het „nieuwtje" om in liet Westland gelegenheid te geven tot het eten van druiven, blijkt in te slaan. Zeer velen uit ons land zijn reeds deze dagen in het Westland geweest, om van deze ge legenheid gebruik te maken. Bij de kweekerijen, die thans voor het drui- veneten zijn opengesteld, ziet men ie- deren dag autobussen en auto's stil houden. Zelfs de schooljeugd uit ver schillende plaatsen komt naar de kwee kerijen, hetgeen niet alleen een leer zame, maar ook een aantrekkelijke excursie is. Menig trosje druiven, zoo uit de kas, wordt dan mee naar huis genomen. BOEKBESPREKING „De Wandelaar" Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de Juli-aflevering van „De Wandelaar',' maandblad gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, ge ologie heemschut, folklore, buitenle ven en toerisme. Bij het beschrijven der Nederland-, sche roofvogels is dr. Niko Tinbergen thans toegekomen aan de fraaie boom valken, terwijl drs. A. C. de Koek zich onder meer bezig houdt met het spec trum der sterren. De geologische me dewerker P. van der Lijn vestigt de aandacht op een prachtig lagenprofiel bij Amersfoort, Jan P. Strijbos uit zich vol geestdrift over het vogelrijke Oostzanergat een uitgestrekt, kunst matig élanggebied éven buiten Am sterdam en C. A, Kruis zet uiteen hoe de kevers in de oudheid werden ver eerd, o.a. door de Egyptenaren. In de buurt van Denekamp, aan de Puntbeek komt een zeldzame plant, Lathyrus montauns, voor het is J. B. Bernink, die over het opsporen daarvan een fleurig verslag uitbrengt. A. Joman schetst de genoegens van het jeugdher bergleven voor kinderen en A. B. Wig man weidt uit over het verblijdend feit, dat „ergens in Overijsel" een drie tal nesten van den zeldzamen buizerd zijn ontdekt het is gelukt hiervan zeer bizondere foto's te maken, die tusschen den tekst zijn gereproduceerd Vermelden wij tenslotte nog, dat D. .T. Holsteijn de witkuiven, een sier- i.ik hoenderras, verheerlijkt. P. L. Rus :cus repl van het bloemenschoon der julituinen en G. D. Duursma wijst op fraaie catussoorten Bovendien is er nog een uitvoerige rubriek „Van en voor de lezers" (na tuurhistorisch allerlei), waarin dr. Tin bergen opnieuw medewerking vraagt om achter de geheimen van het rans uilen-leven te komen. Het spreekt vanzelf, dat alle bijdra gen rijkelijk en fraai geïllustreerd zijn. kreeg, die het majoraat voor de neus van z ij n zoon wegneemt. Herbert werd namelijk pas eenige jaren na Walter geboren en de Grauenstein's uit Graz hadden zich al met de hoop gevleid, eens op Grauenegg binnen te trekken." „Was er anders geen reden tot vijand schap Ik bedoel een bepaald voorval „Misschien maar dan weet ik het niet. Ik weet alleen dat de broers elkaar bitter haten en dat, als er iemand mijn man iets kwaads zou willen toevoegendat het de majoor is." „Hoe denkt u dat hij de hand heeft in de verdwijning van den graaf De gravin haalde haar schouders op. „Ik weet alleen, dat ik dien man tot alles in staat acht. Hemel, er gebeuren ook in de fijnste families rare dingenmaar ik wil niets gezegd hebben." „Weet u, hoe de graaf op den 12den *s avonds gekleed was „Neen. Toen we scheidden, had hij een licht zomerpak aan. Als hij anders naar de stad ging, was hij meestal in 't donker ge kleed." „Hoe zag hij er overigens uit „Hij is groot en krachtig, heeft grijs haar, een gladgeschoren gezicht, levendige oogen en een gebogen neus. Men kan hem ondanks zijn zestig jaren een mooien man met deftig uiterlijk noemen." Zij gaf Hempel een fotografie, die deze bij zich stak. Toen stond deze op. „Ik hoop dat u mij spoedig bericht brengt", zei de gravin bij het afscheid en gaf Hempel zelfs de hand. „Ik hoop het. Niemand kan spoorloos ver dwijnen." Toen Hempel in gedachten verdiept den weg naar Grunau opging, werd hij plotseling door hoefgetrappel achter zich opgeschrikt en in het maanlicht zag hij een ruiter, die hem snel voorbij rende en toen rechts af naar het bosch ging. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1