?3e JAARGANG VRIJDAG 23 JULI 1932. No. 58 9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ..DE WAKENDE LEEUW" J. R. KEUSS. Laat 125 Alkmaar. ADELDOM OF LIEFDE S. COLT O F KANAALWEG 145-154-155 DEN HELDER. LB0J HEEREN BAAI WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK PARIJSCHE MODEBRIEF. WAT DAMES AAN HET STRAND DRAGEN. Veel wit en felle tinten. Groote hoeden. De zee is de meest grootsche uiting dei- natuur. Dat zou men echter niet zeggen, wanneer men het strandleven gadeslaat. Dan telt de schoonheid der zee niet veel. Het is immers veel interessanter in een aardig pakje op een bontgekleurd badmatje te zitten en naar el kaar te kijken dan naar de zee. De heerlijke frissche zeelucht wordt verstikt door sigaret- tendamp. Het eeuwige geruisch der golven gaat onder in de muziek van jazzband. De meeste menschen konden evengoed in een salon zitten met goed geschilderde decors van strand en zee. Toch ben ik niet tegen het strandleven. Velen, die den geheelen winter binnenshuiis hebben doorgebracht krijgen nu tenminste eens volop licht en zon. En misschien dringt toch nu en dan, tusschen de flirtations en cocktails door, iets van de oneindige schoon heid der zee tot ze door. Als men maar een gedeelte van het strand stil en vrij laat voor degenen, die de zee nog op andere wijze genieten willen. Aan het strand wordt vooral veel wit ge dragen, toiletjes van wit flanel en witte kas- lia op koele dagen, van wit linnen wanneer het warm is. De meest modieuse stof voor strandjaponnen is echter wit zijden piqué, met een korte bolero van oranje wol. Want bij wit worden sterke, felle tinten genomen en alle zoete, smeltende fondantkleurtjes zijn op het oogenblik gelukkig niet in de smaak. Want, al mogen ze snoezig staan in salon of balzaal, aan het strand zijn ze minder op hun plaats. Bij een eenvoudige witte jurk knoopt men ook wel een sterk gekleurde ceintuur om de heupen en werpt een shawl van dezelfde tint om de schouders. Daarbij dan een heel groo te hoed van linnen of raffia, opengewerkte sandaaltjes of gekleurde houten klompjes aan de voeten en het strandtoilet is com pleet. In plaats van wit neemt men ook dikwijls twee sterke kleuren tezamen, een hemels blauwe japon met een koperkleurige bolero, jasjes in felrood, groen of blauw, op contras- teerende japonnen, enz. FEUILLETON. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIIN: Van 1—5 regel* Iedere regel meer f 0.5a f o.ia Het was de jonge graaf Herbert van Grau- enstein. Hempel bleef stilstaan en keek hem na. De weg, dien de graaf insloeg, leidde zooals Hempel wist naar geen buurtschap, maar naar de midden in het bosch gelegen houtvesterswoning. Waarom ging de jonge graaf, die voor zijn boodschappen toch ge noeg bedienden ter beschikking had, nog zoo laat den houtvester Steinbrech opzoeken Hempel kende Steinbrech van vroeger. Het was een eerlijke, min of meer koppige, maar eigenlijk toch goedhartige man. Voor een vriend van Herbert was hij echter te oud en te eenvoudig. „Och kom", dacht Silas eindelijk, „daar zal ik maar niet over tobben Ik heb waarlijk genoeg aan mijn hoofd, en als ik niet gauw naar bed ga om te slapen, ben ik morgen niets waard. Dus voorwaarts en naar bed!" Het eerste, "wat Hempel den volgenden morgen deed, was naar Wildon rijden en op het postkantoor inlichtingen vragen over een aangeteekenden brief, die hier ongeveer half Maart was afgegeven met de bestemming naar Australië. De ambtenaar, die destijds den dienst had waargenomen was intusschen helaas aan longontsteking gestorven, maar de aangetee- kende brieven werden immers geregistreerd. Men keek dus eenvoudig het register na. 't Was vreemd en vervelend, maar in Maart waren er te Wildon twee brieven naar Au stralië afgezonden, allebei aangeteekend en Het doet een beetje vreemd, een weinig exentriek, maar dat is op het oogenblik juist zeer gewild. Een origineel strandcostuumpje is b.v. een witte rok, hoog opgeknoopt op een blouse in felgekleurde dwarsstrepen. Hierbij een korte witte bolero, die van voren wijd open hangt en een heel groote hoed, met de streepstof overtrokken. Zooals ge ziet, behoe ven we tegenwoordig niet meer op den car navalstij d te wachten om er eens fantastisch en vreemd uit te zien, het strand biedt ons daar in den zomer alle gelegenheid toe. Behalve de groote hoeden, die soms aller aardigst van opengewerkt materiaal zijn ver vaardigd. is de ideale strandhoed het kleine baret je. Dat staat pittig en toont geen nei ging tot afwaaien. Men kiest het in de kleur van de bolero of het korte jasje, dat er, met z'n koperen of vergulde knoopen, zoo fleurig en sportief uitziet. En daarom ook speciaal een dracht is voor meisjes en jonge vrouwen, terwijl de oudere dames er zich maar liever van onthouden. Voor haar bestaat er op het oogenblik zoo'n groote verscheidenheid in passende, smaakvolle modellen, dat ze heusch niet naar kleeding voor de jeugd behoeven te grijpen. Wie van de zee genieten wil, heeft natuur lijk ook een badpak en badmantel noodig. Badmantels komen voornamelijk in drie modellen voor, als cape, als peignoir en als een soort wikkelmantel. Ze zijn gewoonlijk van zachte, soepele badstof gemaakt. Men houdt op het oogenblik van effen mantels in sterke tint ofwel veelkleurig bedrukt in mo tiefjes die aan de scheepvaart ontleend zijn. Volgens de laatste mode zijn de badpakjes vrij donker van kleur, zwart, donkerbruin, donkerblauw enz. maar verlevendigd door borduurseltjes of ingezette motiefjes in wit, roze, lichtblauw, rood of groen. WILHELMINE. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Het nut van vruchten eten. Een veelbesproken punt is, of men de vruchten al dan niet moet schillen. Als men ze met de schil eet, is de voe dingswaarde veel grooter, doch men dient er daarbij zorg voor te dragen, dat men weinig of geen bacteriën mee naar binnen krijgt. Gewoon wasscben in leidingwater is een zeer goed mid del. Appels bevatten veel ijzer, de vruch ten zui^i ei^-anhebbeneenweldmlige volgens den datum vijf dagen na elkaar ver zonden. De eene was aan Mulberry Co. te Sid- ney, de andere aan Woolseley in Bathurst geadresseerd. Welke was nu door mevrouw Walker weggestuurd Hempel herinnerde zich dadelijk, dat er in de nabijheid van Bathurst goudmijnen waren, die ook de aan leiding waren geweest tot de stichting van Bathurst. Zou zijn denkbeeld van gisteren toch iets meer zijn dan een hersenschim 0 In elk geval was hij geneigd, om Woolseley in Bathurst voor den rechten man te houden. Maar hij wilde zekerheid hebben. Hempel besloot dus, om telegrafisch aan de politie te Sidney inlichtingen te vragen over Mulberry Co. te Sidney en over Woo- seley in Bathurst. Nadat dit was afgehandeld, begaf hij zich naar het station te Wildon en vroeg om den ambtenaar te spreken, dien op Vrijdag den twaalfden Augustus den dienst aan het kaartjesloket had waargenomen. Nadat hij zich gelegimiteerd had, vroeg hij of er in dien nacht een heer in 't grijs ge kleed, die met een buitenlandsch accent sprak, een kaartje had genomen. De ambtenaar, een nog tamelijk jonge man wist dadelijk, waar het over ging. „Dien heer herinner ik mij zeer goed hij kwam maar één minuut voor het vertrek van den trein, die om 8.53 hier in Wildon voorbijkomt. Hij yiel ons allen op door zijn opgewondenheid en verstoordheid. Zijn klee ding was smerig en met bloed bevlekt. Hij had een wond aan zijn linkerhand en be weerde, op den weg van Grunau door een on bekende te zijn aangevallen. Slechts met groote moeite kon hij zijn aanvaller weer staan en zijn reistasch, waarop de roover het gemunt had, in veiligheid te brengen. Op zijn vlucht was hij toen in de hem onbeken de streek verdwaald en het was zeer geluk kig, dat hij nu den trein nog bereikte, want hij had groote haast. „Wij geloofden hem na t.uurlijk", voegde de ambtenaar eraan toe „maar toen de moord van de weduwe Walker AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. ROKKEN. Groote maten. Aparte modellen. AFD. COMPLETE MEUBILEERING Reclame eiken slaapkamer f 75. Zeer mooie slaapkamer f 89. Hyper modern. Aupings Deventer matrassen 2 p. f 10.50 AFD. STOFFEERING, LINOLEUM. Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan- tafelkleeden, loopers, enz. ZONDAGS TOT 2 UUR GEOPEND. uitwerking op maag, darmen, lever en nieren. Voor het behoud van de ge zondheid is het ten zeerste aan te beve len, dagelijks een of twee appels te eten in Amerika doet bijna iedereen dit. Peren bevatten veel kalk en sui ker en zijn vooral voor hart en nieren goed. Pruimen bevatten eveneens kalk en zijn gunstig voor de maag en het darmkanaal. Ook gedroogde pruimen jzijn van groote waarde voor de ge zondheid. Kersen zijn rijk aan ijzer en bevorderen daarom de vorming van bloed en ook alle zuidvruchten vormen een krachtvoedsel van den eersten rang. Bananen bevatten b.v. zeer veel minerale zouten en de ge droogde zouten bm er ten volle van te profiteeren, moet men ze echier grondig kauwen. Vijgen bevatten kalk mangaan en ijzer, terwijl het groot overschot aan basen ze tot een waaide volle aanvulling van ons voedsel maakt. Rozijnen en krenten dienen ver meld te worden in verband met het gehalte aan ijzer, kalk en phosphor. Helaas worden zij dikwijls verkeerd behandeld, waardoor aan de voedings waarde afbreuk wordt gedaan. Om de zelfde reden is het aan te bevelen, bij het koopen van gedroogd fruit steeds de beste waliteiten te kiezen, die niet met schadelijke chemicaliën zijn be handeld. In het bijzonder kunnen ge droogde bananen, appels, peren en abrikozen aanbevol en worden om hun hun overschot aan wijzen wij nog op hoog gehalte aan Minerale zouten en basen. Tenslotte le vruchtensappen, die, dagelijks gebruikt, een aange naam smakend voedingsmiddel van hooge waarde vormen, doch alweei onder voorwaarde, dat er geen schade lijke conserveermiddelen of verfstof fen in voorkomen. Voor kinderen zijn o.a. zeer smakelijk de alcoholvrije vruchtensappen, die al de waardevol le voedingsstoffen van de versche druif bevatten. BINNENLANDSCH NIEUWS. Mijn te Harlingen aangespoeld. Te Harlingen is nabij den „Steenen Man" aan den Zuiderzeedijk, aange spoeld een mijn, vermoedelijk van Duitsche afkomst. Het gevaarlijke ding is onder bewaking gesteld en in middels is een torpedoboot W.Wa in de haven aangekomen om de mijn te laten springen of te demonteeren, al thans onschadelijk te maken. De mijn was aan één zijde met mosselen en zeeplanten bedekt, zoodat zij ver moedelijk vele jaren heeft vastgezeten De dame in het zwart. Een in diepen rouw gekleede vrouw met een zwaren zwarten sluier over het hoofd, begaf zich van Kerkrade over de Eijgelshovenerstraat naar Her zogenrath. In de eene hand droeg ze een bouquet bloemen, in de andere hand een koffertje. Surveiileerende beambten hielden haar aan en onder zochten het koffertje, dat 15 pond Hol landsche tabak bleek te bevatten. In het douane-kantoor werd de dame door een visiteuse aan den lijve onder zocht. 12 pond tabak werden kun stig verpakt aangetroffen. In totaal had de smokkelaarster dus 27 pond tabak frauduleus over de grens ge bracht, over welk verlies ze alle reden had om te treuren. Koopt belastingplaatjes Pe controle begint dadelijk in Augustus. Sedert eenige dagen zijn op de kan toren der posterijen verkrijgbaar de rijwielbelastingplaatjes voor het belas tingtijdvak van 1 Augustus a.s. tot 31 Juli 1933. De controle op het gebruiken van geldige bclastingplaatjes wordt dar lelijk na den aanvang van het nieu we belastingtijdperk ingesteld. Een teeken des tijds. Een luxe auto voor i 1000. Op een publieke veiling te Bussum van de in staat van faillissement ver klaarde nalatenschap van een bankier is een zevenpersoons Rolls Royce-au- to, groot model, de zoogenaamde „si- lent ghoste", met luxe-carrosserie en alle. benoodigdheden, o.a. een reis koffer, die alleen bij aanschaffing ze ker f 5000 gekost zal hebben, bij opbod voor duizend gulden van de hand gedaan, zonder dat bij afslag gemijnd werd. OM EEN BERISPING. Een opzichter met een bijl aangevallen. Maandagmiddag kreeg in de onder- grondsche werken der mijn Oranje- Nassau I te Heerlen een 24-jarige mijn werker van een opzichter een beris ping, omdat hij te vroeg zijn werk ge ëindigd had, waarvoor de arbeider tevens beboet werd. Deze ontstak hier op zoodanig in drift, dat hij met zijn bijl den opzichter te lijf ging. waarbij deze een wonde opliep aan het hoofd; de bijl drong tot op het hersenvlies door. Zijn lederen pet heeft den slag gestuit. De dader is aangehouden en opgesloten in de maréchausséeka- Een zonderling inbreker. In een van de gemeenten in 't West- land, meende de tuinder G. omstreeks het middernachtelijk uur, geritsel en bekend werd, twijfelden we er volstrekt niet aan. dat wij door de afgifte van het reisbil jet zonder eenig vermoeden den moordenaar hadden helpen vluchten." „Waarheen nam hij een kaartje „Slechts tot Graz. Hij dacht zeker en met reden, dat zijn vlucht moeilijker aan een hoofdstation is na te gaan dan aan een klein station buiten." „Gaf hij nog eenige bijzonderheden over de voorgewende aanranding „Neen. Daarvoor had hij ook geen tijd, want hij kwam zooals ik reeds zeide juist voor het vertrek van den trein. De an dere reizigers waren al ingestapt en de coupé deuren gesloten, toen hij het perron op kwam." „Waren er veel reizigers in dien nacht Ik bedoel, was er geen tweede verdachte en u onbekende persoon, die van hier uit den trein nam „Neen. Deze nachttrein wordt van uit Wil don niet veel gebruikt, omdat er 's avonds om acht uur een veel gemakkelijker lokaal- trein loopt. In dien nacht heb ik, dit herin ner ik mij precies, slechts drie biljetten afge geven. Een aan den graaf van Grauenstein, een aan den zoon der negotievrouw Eckert in Wildon, die met fruit naar de stad ging, en het laatste aan den man in 't grijs, die feon- der twijfel de moordenaar van mevrouw Walker is." „Ha dus graaf Grauenstein reisde met dienzelfden trein „Jawel. Hij kwam al lang voor het vertrek van den trein en omdat hij onwel was, trok hij zich in de wachtkamer terug." „Hoe was hij onwel „Zoo beweerde hij op mijn vraag, hoe het hem ging. Zijn bleek, gezicht viel mij name lijk op en ook, dat hij ondanks het zachte weer zijn overjas stijf dichtgeknoopt had. Het scheen mij toe, dat hij koorts had." Hempel lachte. „Zoo dus droeg hij toch een overjas „Vindt u dat zooiets bijzóndersKent u den graaf dan „En of Ik ontmoet hem in Graz dikwijls in het café „Thonestoff". En wat den overjas betreft, dat interesseert mij, omdat wij daar over eergisteren een twistgesprek hadden, die met een weddenschap eindigde. Ik was na melijk 's namiddags in het genoemde café en een kennis van mij wilde absoluut den graaf spreken. Hij trof hem echter niet in zijn wo ning in de stad. Een ander beweerde, hem Zaterdagmorgen vroeg met een lichten over jas in de Heerenstraat te hebben zien loopen, terwijl een derde volhield, hem op dienzelf den tijd, maar zonder overjas, op het stati on te hebben gezien. Vermoedelijk was hij dus reeds naar Grauenegg teruggegaan. Daar over werd toen gewed." „Neen, hij is nog niet teruggekomen antwoorde de bediende. Mevrouw de gravin vertelde mij, dat hij een groote reis had ondernomen. Hij droeg ech ter geen lichten overjas, maar een zeer don keren, ik geloof zelfs dat ze zwart was." „Nu, dan hebben die heeren zich allebei vergistIk dank u voor uw inlichtingen om trent den man in *t grijs laten we hopen, dat hij spoedig gevonden wordt." Van uit Wildon begaf Hempel zich naar Graz en liet in alle groote hotels onderzoe ken, of er van Vrijdag op Zaterdag een man overnacht had, op wien het signalement van den man in 't grijs paste. Vooral liet hij er de aandacht op vestigen, dat deze man aan zijn linkerhand gewond was. De uitslag van dit onderzoek was verrassend. In het station was een mijnheer Harry Morgan uit Australië afgestapt zoo had hij zich in het vreemdelingenboek opgegeven. Hij was in 't grijs gekleed, groot en forsch, ongeveer zestig jaar oud, en zonder baard. Hij verlangde een kamer met het uitzicht op het stationsplein, liet zijn avondeten op zijn kamer brengen en vroeg aan het kamermeis je om verbandstof, omdat hij zijn linkervoet met zijn laars had stukgeloopen. Een wond aan zijn hand had men niet bemerkt, maar dit kon gemakkelijk over 't hoofd zijn gezien. Dat hij met een buitenlandsch accent sprak, fluisterende gesprekken in de omge ving van zijn woning te hooren De man dacht aan inbreKcrs. Hij voorzag zich van een wapen, trad naar buiten en zag juist een persoon het erf van zijn woning afdraven. Sta of ik schiet, dreigde de tuin der, cn de vermoedelijke inbieker stond liever, lan dat werd gescholen- Toen volgde een kennismaking met den vluchteling, die met de dochter- des huizes had staan praten en vermoe delijk eens de schoonzoon van* den achtervolger zal worden. BUITENLANDSCH NIEUWS. Zijn zij daarvoor uit de wildernis gehaald Op het goederenperron te Straats burg staat een zending wilde dieren, bestaande uit ongeveer veertig leeu wen, tijgers en luipaarden, die al twee dagen geen voedsel hebben ge had en volkomen aan den honger zijn prijsgegeven. De zending behoort toe aan een rondtrekkend circus, dat te Bordeaux op zwart zaad is geraakt. Door openbare geldinzamelingen kon den de dieren te Bordeaux in leven worden gehouden, waarna het circus Frankrijk doortrok op weg naar Tsje- cho-Slowakije. Te Straatsburg is het circus opnieuw aan lager wal geraakt en de dieren zijn toen aan het station blijven staan, zonder dat de eigenaar voedsel en verzorging kon verschaffen Eén der leeuwen is van honger bezwe ken. Een Fransche vereeniging tot bescherming van dieren heeft zich de zaak ter harte genomen en hoopi de dieren door geldinzamelingen te kun nen voeden. Krijgen we stoomaulomobïelen Dc grootste locomotievenfabriek van Europa, Henschel te Kassei, is bezig met de constructie van automobielen, die niet door ontploffings-motoren wor den voortbewogen, doch door stoom. Onder de motorkap bevindt zich een buizenketel, die met benzine of olie wordt gestookt en voor de personen wagens vindt men een vier-, voor om niLussen een tweecylindermachine bo ven de achteras. De snelheid wordt ge regeld door een met de voet te bed ie- ECHTE FR1ESCHE ^20-50cl^erons^ V cAtelange, van rype^ tabakken f was evenmin door den portier als door het kamermeisje opgemerkt, en ook wisten deze niet, of hij een handtasch droeg of niet. Hij kwam 's nachts tegen elf uur aan en verliet het hotel 's morgens om vijf uur, na dat hij met den portier zijn rekening had vereffend. Bij het schoonmaken der kamer merkte het kamermeisje op, dat het water in de waschkom terdege met bloed vermengd was, wat zij in verband bracht met de verwonding aan de voet van den vreemdeling. Het vreemde was nog, dat bijna gelijktijdig met dit bericht uit het hotel „de Olifant" de volgende tijding kwam Op den avond van den twaalfden Augus tus tegen half elf was er met de hotelomni bus een vreemdeling gekomen, die voor den nacht een kamer vroeg. Hij kon ongeveer zestig jaar oud zijn, was heelemaal in 't grijs gekleed, zonder baard, groot en forsch, sprak met een buitenlandsch accent en zag er vol strekt niet deftig uit met zijn besmeurde kleeding. Hij trad op als een man, die geld heeft, liet zijn avondeten eveneens op zijn kamer brengen en verzocht het kamermeisje, om zijn linkerhand te verbinden, die een groote snede vertoonde. Hij vertelde haar toen, dat hij buiten aangerand en daardoor in dezen toestand gekomen was. Hij droeg het meisje ook op, om zijn klee- ren van bloed en modder te reinigen en hem den volgenden morgen om half zeven te roe pen, omdat hij verder wilde reizen. In het vreemdelingenboek gaf hij zich op als Harry Morgan uit Australië. Of hij een handtasch bij zich had gehad, wist men daar niet, in geen geval kon die zeer groot zijn geweest. Silas vergeleek beide berichten woord voor woord en was radeloos. Was hij gek geworden, of wat moest dit beteekenen Was de man in 't grijs een too- venaar, dat hij op twee plaatsen tegelijk kon zijn of waren er twee personen, die sprekend op elkaar geleken (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1