Heeren- Bijenkorf SpOOr'S geraspte Zwitsersche Kaas z nen ventiel. Bij proefnemingen wer den met zulke stoomautomoMelen reeds snelheden van 120 K.M. behaald. Vliegtuig met 10 personen omgekomen Bij een vliegtuigongeval in Zuid- Amerika zijn dezer dagen tien perso nen omgekomen. Naar Reuter uit Valparaiso meldt, is het vliegtuig „San José" van de Pan American Airways, dat Zaterdag niet op zijn bestemming is aangekomen, in de Las Condas-vallei gevonden. Het was geheel vernield en de inzittenden werden dood aangetroffen. Onder hen waren zes passagiers. De machine was uit Santiago vertrok ken naar Mendoza in Argentinië, liet laatst was het vliegtuig waargenomen in de nabijheid van Rio Blanco, waar het zeer laag vloog. Men meent thans te kunnen nagaan dat ijsvorming op de vleugels en sneeuwval de vlucht zoodanig bemoei lijkt hebben dat de piloot besloot te dalen. Bij het zoeken naar een geschik-l te landingplaats moet de machine on klaar zijn geraakt. Zij is geheel door sneeuw en ijs bedolven geraakt op veertig mijlen ten Noorden van Santi ago. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Moderne zaak. Zaterdag j.1. werd naar de eischen des tijds geopend, de geheel nieuw herbouwde winkel van den heer A. Dekker Jr., te Kleine Sluis Anna-Paulowna. De belangstelling was enorm het was of men bij het binnengaan van de ze zaak in een bloemenwinkel was te recht gekomen, terwijl het toch de Ba- zar van Dekker was. Zeer vele bloem stukken, telegrammen en brieven van leveranciers en cliënten waren er binnengekomen, welke deze onderne mende zakenman gelukwenschen, in een tijd, waarin iedereen spreekt over crisis en malaise, nog durf en moed heeft gehad een dergelijke zaak te openen. Het pleit gelukkig voor de Kleine Sluis, dat het zakenleven nóg lang niet op een dood punt staat., en wij hopen dat het publiek en zijn clienten deze stap van den heer Dekker zullen we ten te waardeereii. Het pand werd gebouwd door den heer Dekker zelf, terwijl hot schilder werk werd uitgevoerd dooi den heer Benema. De foto toont u de winkel van binnen Voorschotten Landarbeiderswet. Bij beschikking van den Minister van Financiën van 19 Juli 1932, no. 212, is aan de gemeente Callantsoog een voorschot uit 's-Rijks kas verleend tot een maximum van f 2440, ter uitbe taling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Caié 't Hoekje met de kermis. De hr. Meeldijk maakt per advertentie in dit blad bekend dat hij met de kermis uit nemende muziek heeft en vrij laat dan sen. Ook is in zijn café gelegenheid voor een „gezellig zitje." De Lunchroom van Schrama. De welbekende harmonica - virtuoos Boon zal in deze zaak de bezoekers vergasten op 'n fijn stukje muziek, waarop men tevens vrij kan dansen. Zie advert. Geslaagd. Geslaagd voor het eind examen R. H. B. S. te Den Helder H. Jonker Hz. Geslaagd voor het eind-examen O. H. Handelsschool te Alkmaar H. Jon ker Sz. Bevorderd van de 3e naar de 4e klas se M. T. S. te Haarlem J. Raap. Bevorderd aan de O. H. Handels school te Den Helder van de 2e naar de 3e klasse (met lof) P. Crum; van de le naar de 2e YV. Egmond; van de 3e naar de 4e D. Blaauboer. Bevorderd aan de M.U.L.O. school te Den Helder: van de 3e naar de 4e M. Kaan; van de lc naar de 2e L. Daalder; van de 2e naar de 3e R. Stammes van de le naar de 2e T. Blaauboer, A. Brug man; G. Slikker en N. Witte. Niet geboden en niet gemijnd. Ten overstaan van notaris Koomen had Woensdagavond in het lokaal van den hr. Jb. Borst de afslag plaats van huis, De nieuwe zaak van den heer Dekker aan de Kleine Sluis, bij dc opening. Herinneringen uit een schemerig verleden 7. TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM IN 1895. Ter gelegenheid van de groote tentoonstel ling te Amsterdam in 1895 voerden wij op „Naar de Tentoonstelling." Dat werd een Schlager Den heer Witkover Gerzon die trouw alle avonden vis-a-vis, het tooneel troonde was verzot op eenige door mij ver vaardigde voordrachten en ook verschillende Hollandsche artisten legden buitengewone belangstelling aan den dag, zoo zelfs dat men deze op het laatst uit het hoofd kende, en in staat was ze eveneens uit te voeren. Een vroeg er mij royaal om, maar ik was gewaarschuwd en gaf niets ter inzage wat in die dagen gelijk stond met.cadeau doen. En wie had mij mijn repertoire geschonken „O, niks erg", was het antwoord van de te leurgestelde, en hij kwam avond aan avond luisteren en kijken, schreef op, en.... toen ik later in Groningen met de zelfde num mers zou optreden moest ik ervaren dat de ze vriend en luistervink stenograaf, groot succes met mijn nummers had geoogst. Ja, zelfs in de zaal gedrukte exemplaren, als zijnde door hem vervaardigd grif had ver kocht bovendien En ik kon mijn werk in die gelegenheden natuurlijk niet meer gebrul ken, want dat was al bekend. Gelukkig is zooiets tegenwoordig onmogelijk geworden. Het werd dan ook een obsessie voor mij, el- ken Zaterdag een nieuw nummer of couplet te creëeren, om de gappers voor te blijven. Bovendien was het een onmogelijkheid om aan een militair nummer getiteld „Militair Cresendo" te ontkomen. Daarvoor waakte de manager Wetkover Gerzon wel. Wijlen Lion Solser deed met dit nummer later examen, voor de tooneelschool. Dit was de eenigste artist die mij verlof vroeg om dit nummer te mogen gebruiken. Ik had inmiddels kennis gemaakt met verschillende Hollandsche jon gens, die aan het begin stonden var. hun ar tiesten loopbaan. Het waren Buziau, Richar- dini, en nog drie jongens, Jan Suiker, Baren- tje en Klaasie uit de Nes. Deze snaken zijn later allen bekende artiesten geworden, die op variété Bühne een lang niet slecht figuur maakten. Over Buziau behoef ik natuurlijk niets te zeggen van 1915 af is hij door ons in de gelegenheid gesteld zich in Nederland een renomé te verwezwen. Hij zal zelf later ook nog wel een en ander te vertellen heb ben over zijn werk op het varietétooneel als Prof. Ri-Ki-Ri, en als hoofdpersoon in de „Whilby Compagny." Eenige weken van ups and downs volgden, maar het onver mijdelijke kwam en „Victoria" werd voor goed gesloten, met het gevolg dat de arties ten maar moesten zien hoe verder aan de kost te komen. Eërst werd de „Vic" een hi- podröme, wat toen meer een café chantant was met damesbediening, maar eindelijk toen ook dat niet meer trok, had Victoria zijn tijd van victorie kraaien gehad. De sloopers kwamen en maakten een einde aan een stuk historisch Amsterdamsch tooneel. Met toe stemming van de Schrijver maakte ik van de sketch „Naar de tentoonstelling" een kleine revue entoen ontstond mijn eerste revue gezelschap De artiesten waren 2 dames en 5 heeren, mijn persoon en de pianist. 1. Marsch (piano.) 2. Ouverture (piano.) 3. Zangers. 4. Muziek (piano). 5. Komiek, 6. Mu ziek (alweer piano). 7 Duettisten. 8. Mu ziek (alwéér piano). 11. Zangeres, 12. Mu ziek (piano). Pauze13. Muziek (Marsch, piano) en 14 de revue „Naar de tentoonstel ling." Ons eenmans orkest speelde niet alleen met muziek een voornamen rol zooals U ge zien heeft. Deze attiest moest bovendien in de revue optreden. Dit gejongejan had ik mogelijk gemaakt, door de zangnummers zóó in te deelen, dat de pianist een voldoend aantal maten rust (d.w.z. op zijn muziekpa- pier) had, om snel op het tooneel te komen, nog sneller een pruik en baard op en om zijn hoofd te plaatsen, en daarna zijn rol te ver tolken. Deze oogenblikken waren voor ons spelers wel de aangenaamste van den gehee- len avond, want onze pianist-acteur speelde op zijn^ manier prachtig, lachte daarbij om zijn eigen lolletjes en sprak met een lichte lijk spraakgebrek, dat tegen wil en dank de lachlust van het publiek opwekte. Tot Octo- ber 1898 trokken wij door het land, in de volle zin des woords. Vooral Noord-Holland boven Alkmaar was ons Elderado. De kermis sen in de dorpen als Winkel, Schagerbrug, Kolhorn, Andijk, Koedijk, Burgerbrug, Sint- Maarten enz., bezochten wij trouw, en daar waren wij als familieleden welkom. Ik heb over al deze dorpen, alleraardigste aanteeke- ningen gemaakt van koddige voorvallen die we daarbij hadden. Te Beverwijk speelden wij de ruvue „Het einde der Eeuw" dit was in 1899. De concertzaal was op de eerste verdie ping gelegen, en ik moest als „Piet," hoofdfi guur in de revue, een opstootje in de zaal maken, waarna ik door een diender, (geen echte) werd gearresteerd en dan op het po litiebureau (tooneel) ging het spel verder. Het tooneel lag boven de paardenstal en toen ik van de ladder gedaald was, ondervond ik tot mijn schade en schande, de verkeerde kant te zijn uitgegaan, want ik kwam terecht in een groote hoophoe zal ik het noe mennu, ja, voormalige haver Deze mis stap was natuurlijk niet in staat de atmos schuur en bouwland, tezamen groot 2.31.90 H.A. aan den Balgweg te Bree- zand. eigendom van P. Wagemaker. Vorige week was het huis met schuur en erf ingezet op f 2600.- en 1.31.30 H.A. bouwland op f 1450.- De uitslag was, dat bij combinatie niets werd geboden en evenmin gemijnd. Er was veel pu bliek, doch er werd geen bod gedaan, zoodat het geheel eigendom is gebleven van D. Kooij Cz. te Wieringerwaard, L. Raven te Breezand en D. van Duin ie Wieringen. GEMEENTE WIERINGEN. Militaire Vooroefeningen. Verkorting van diensttijd. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 22 Juli a.s. des avonds 8.15 uur in de zaal van den heer Bruur te H.-Hoef een bijeenkomst worden ge houden, waar de voordeelen van de militaire vooroefeningen door een des kundige zullen worden besproken. De oefeningen vangen aan 1 Oct. a.s. Jon gelieden die deel uitmaken van de a.s. nieuwe lichtingen raden wij ten zeer ste aan deze bijeenkomst te bezoeken. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. ui N f- X U N H O OU een pracht niet duur sorteering en N de Spoorstr. Koningstr. DEN HELDER. Een schoolreisje. Met een 50 tal kin deren van de hoogste klassen der R.K. School werd j.1. Dinsdag per autobus sen een schoolreisje gemaakt naar Heiloo, Castricum. Bakkum aan Zee. Bergen, Schoorl en Alkmaar.. De voor naamste bezienswaardigheden dezer plaatsen werd in oogenschouw geno men en van tijd tot tijd de noodige ver- frisschingen genoten. Dat. dit reisje de kinderen naar ge noegen was bleek, dat allen met hun geleiders(sters) 's-avonds zeer voldaan weer arriveerden en thuis de genoe gens van de reis vertelden. Bevorderd. Bevorderd tot de 2e klasse aan de Rijks Hoogcre Burgerschool te Alkmaar: G- C. Kaan, H.-IIoef. Wieringerwaard. Aan de veehouders in deze gejneente werd in verband met de steunregeling een bedrag van f 2000.25 uitbetaald, berekend 75 cent per koe gedurende 3 weken. Of het door alle veehouders werd geaccep teerd, is ons niet bekend. IN GEBRUIK NEMING VAN HET GEREFORMEERD RECREATIE - GE BOUW te SLOOTDORP. j.1. Donderdagavond gingen zeer ve len op naar het nieuwe recreatie- (ei genlijk van vorm en uiterlijk Kerk ge bouw, om bij de plechtige in gebruikne ming tegenwoordig te zijn. Ds. J. Schoenmaker, voorzitter van de Gen. Zuiderzee-deputatie der Gere- forjn. Kerken, leidde dezen avond en na het doen zingen van Ps. 103 vers 1 en het lezen van Ps. 119, 1 - 8 vers ging deze voor in het gebed. Ds. Schoenmaker releveerde vervol gens, hoe het thans de derde maal was, dat zij, als deputaten, deze plaats be zochten. Zaterdag 2 April bij het leggen van de eerste steen door Z. Exc. Dr. Co- lijn; de 2e maal op 25 Mei bij het bezoek van H. K. II. Prinses Juliana en nu 21 Juli voor de 3e maal, nu het voltooide gebouw in gebruik wordt genomen. De deputaten zijn dankbaar gestemd, aldus spr., dank bovenal aan den Hee- re onzen God. Van harte geluk wenscht spr. den architect, den heer Dirkmaat met deze voltooiing, alsook den aannemer den lieer Juisting. Voor de steun der regeering, voor de giften, welke werden ontvangen en voor het cadeau van een broeder die onbekend wenschte te blijven en al de stoelen voor het gebouw schonk, wer den hartelijke woorden van dank geuit. Ook aan de Directie der Wieringermeer voor het disponibel stellen van 'n zaal, die de arbeiders als recreatiezaal mocli ten gebruiken. Spr. roept de zeer velen, die hier voor de eerste maal tegenwoordig zijn, een hartelijk welkom toe. In zonderheid geldt dit welkom tot den Weled. Gestr. lieer Roebroek. Steeds zullen we erken telijk blijven voor de hulp en adviezen. Ook den heer Kageij, als vertegen woordiger van het gemeentebestuur van Medemblik, de deputaten van clas sis Alkmaar en de Kerkeraad van Kol horn, en Wieringen, hartelijk welkom Zeer erkentelijk zijn de deputaten ook jegens de Cand. t.d. H. Dienst, de heeren Robbers en Wüelinga, wier gees telijken arbeid onder de Zuiderzeewer kers vol belangstelling werd gatlege slagen. Dankbaar is spr. er voor, dat onder het getal bewoners van Slootdorp vele Gereformeerden zijn. Eén plaats is hier ledig, die vari broeder Meeuwsen, die zulk een stuwkracht voor het Kerkelijk leven was. Hij is niet meer. Moge h j thans een plaats hebben 111 het Vader huis, waar vele woningen zijn en God de weduwe en kinderen nabij zijn. Ook de vertegenwoordigers dei- bei de andere gezindten (Cand. t.d. II Dienst Finkensieper en Pastoor Braak) roept spr. welkom toe. Meer in het algemeen brengt spr. nu in herinnering als een historisch feit de drooglegging van de Wieringei meer, een geniaal werk, met de Christelijke er kenning, dat het een gave Gods is. Zoo ook dit recreatiegebouw, dat betcekcnt: „ontspanning", bovenal „geestelijke vei' kwikking. Maar de deputaten der Gen, Synode willen het gebouw ook doen be stemmen voor de godsdienstoefeningen op den rustdag. Spr. zet thans zijn rede voort naar aanleiding van Genesis 26, vers 25: feer te zuiveren, en gedurende het spel vroe gen de artiesten zich herhaaldelijk af waar die beroerde lucht toch vandaan kwam Te Almelo was ons gezelschap al iets in aan tal toegenomen, toen wij daar werkten met de revue „O, die Drankwetals curiositeit moet ik U even vertellen, ik welk goed blaad je we stonden, ook bij het plattelands pu bliek, dat waarlijk niet gauw tevreden is, waar het de moraliteit van tooneelspelers betreft. Door een van de vooraanstaande fa milies werd ons gerapporteerd, dat twee on zer dames na de voorstelling in een poffer tjeskraam waren gesignaleerd Dit vond men (in dien tijd 1905) niet passend voor onze actrices, omdat men zulks van onze da mes niet gewend wasBolsward. Wij waren geëngageerd ter gelegenheid van een Tentoonstelling „Oudt Bolsward." De ope ning werd door ons in Costuum uit de revue „Naar de Tentoonstelling" mede gepleegd, 's Avonds werd door ons een voorstelling in de Sociteit gegeven en daar beleefden wij ons eerste brandje! Wij kleedden ons in.... een schuurtje bij het licht (eh..hm) van een gammel petroleumlampje. Ja, zoo ging het artiesten van heden, die wel eens klagen over de schaduwzijden van Uw métier Die be stonden toen ook, maar ze waren bovendien een beetje schaduwrijker. Zooals gezegd, er ontstond een begin van brand Een der meis jes gaf de lamp een por, die kon daar niet tegen, en een groote vlam was het gevolg Het lieve kind begon te schreeuwen als een zeker smakelijk dier, maar liet het daarbij, en dacht er niet aan, wat zand van den bodem onzer kleedkamer op de vlam te werpen en het vuur te dooven. Wel was ze zoo bij de hand, haar eigen garderobbe in haar mand je te proppen, dit naar buiten te dragen en in veiligheid te brengen. Onze eigendommen kwamen er blijkbaar niet op aan. Door kracht dadig ingrijpen was het vuur gelukkig spoe dig gebluscht en kon de zelfzuchtige jonge dame haar jurk en mantel weder uitpakken. Alvorens U meerdere voorvallen uit de Pro vincie te vertellen, (1896—1900.) Ga ik nog even naar Amsterdam 1892—94. Mijn eerste reis naar Friesland (het zou lang niet mijn laatste zijn) had tot gevolg dat ik door de pianist bij Madame Z., café concert op de Ruyterkade te Amsterdam werd aanbevolen. Ik moest mij komen presentee ren, en poetste mij natuurlijk eens extra op, want de eerste indruk nietwaarNatuur lijk ging ik naar den eisch dier tijden hoog- gehoed.. Zou dit mijn tweede engagement worden onder een directrice Ik hoopte het en tevens dat een en ander op een hooger niveau zou staan dan in Pittoresque. Enfin ik liet me met een benepen gezicht aandienen door een manspersoon die achter een buffet troonde, en mijn entree de chambre deed lk met een elegance, die een solliciteerend ac teur betaamt. Het was één uur in de middag: maar de toestand van de inventaris van het vertrek, waar ik mij moest melden, deed mij meer denken aan de prillen ochtendstond. De zaak was verre van opgeruimd, de stoelen stonden ondersteboven en de atmosfeer was naar rato. Daar zat een dame te wachten, gehuld in, ja, wat zal ik het noemen. Was het een peignor of een slaap japon Misschien was het een kruising van beidén. Het was een bejaarde matrone met ravenzwart haar. Of dit de natuurlijke kleur was, en of het haar zelve natuurlijk bezit van de dame was, weet ik niet, en interesseerde mij ook minder. De hoofdzaak was niet déze „hoofd"zaak. Maar wel dat ik zou slagen. En 't lukte! Tegen zestig gulden per maand, werd ik voor twee maanden geëngageerd. Elke avond optreden, van acht uur af tot zoolang er publiek was. 's Zaterdags en Zondags bovendien matinee en 's Zondags avond daarbij in twéé lokalen, daar ik ook in de zoogenaamde „keet van Z. een honderd meter van Café Z., verwijdert, moest werken. Maar ik vond alles best en voelde mij alweer de Toean Besar. De pianist vormde het orkest. En het programma be stond waarachtig alweer uitsluitend uit duetten, aangevuld door een soubrette en een komiek. Ach, ook hier was de artistiek* naijver onder de drie duettisten helaas al even fel als in „Pittoresque". Mevrouw Z. had bepaald daar de drie mannelijke leden der duetten om de week als regisseur of wel too- neelchef moesten fungeeren. Een tooneel- knecht hielden ze er niet op na. Wij trokken om beurten het voordoek op, heel knus, en ik kleedde en schminkte me intusschen, al trekkende, nog knusser. Er waren maar twee kleedkamertjes, ik moest me dus tusschen de coulissen verkleeden. Gedurende de tweede maand van mijn verbintenis ontstond er op een avond een vriendelijk verschil van mee ning tusschen de duettisten, hetgeen op de gebruikelijke luidruchtige wijze werd berede neerd. De kellner haalde tenminste zeker heidshalve Mevrouw naar boven. H.M. kwam zag. .en begon mij de volle laag te ge ven, omdat ik geen einde aan die ruzie had weten te makenof ik al sputterde dat de kwestie mij niet aanging en dat ik de veel oudere artiesten toch niet tot bedaren zou kunnen brengen, niets hielp. Ik moest voor rust en vrede zorgen enz. enz Na afloop moesten we allen beneden wachten. De recht bank was de ronde tafel vóór het buffet, en de karaf water was verdwenen en werd ge remplaceerd door een glasgrok Me vrouw presideerde de zitting en was geflan- ceerd door den manspersoon dien ik bij mijn aanmelding achter het buffet had aangetrof fen, en dien haar man bleek te zijn. Ik had deze heer nog nooit een woord hooren zeg „Toen bouwde hij zijn altaar Ook dit gebouw, zegt spr. mag men in figuurlijken zin een altaar noemen. Spr. hoopt dat velen hier naar God's oord zullen luisteren en hij eindigt zijn rede met wat geschreven staat in de 119 Ps. 53: „Uw woord is mij een lamp voor mijne voet." Vervolgens spreekt Ds. J. H. Donner, afgev. van de classis Alkmaar die dank haar dc samenwerking met de Genera le Deputatie gedenkt en zeer blij is ge adviseerd te hebben, deze kerk te doen bouwen. Moge men van dit gebouw '11 getrouw gebruik maken. Spr. hoopt ook, dat hier spoedig ambten zullen worden ingesteld en 't een zelfstandige gemeente zal worden, al maakt het hem wel wat weemoedig dat wellicht dan Slootdorp bij de classis Enkhui zen zal overgaan Candidaat Wielinga thans aan het woord, uit zijn vreugde, dat waar in de zen tijd vele kerken worden afgebroken hier de kerk werd opgebouwd. Uit alle oorden van het land zijn de leden hier bijeen gekomen en de gemeente zal 'n band vormen tusschen hen onderling. Spr. brengt dan in herinnering die donkere Novemberavond, toen men sa menkwam en pastoor Braak, de hr. Finkensieper en hij zelf ieder een woord je sprak, allen met verschillende prin cipes, doch één hoofddoel: Christus te verkondigen in het nieuwe land. Ook spr. wil vriend Meeuwsen ge denken. Een man van eenvoud, maar met sterke wil, sterk geloof. Jammer, dat de mannen van het kamp gisteren zijn heengegaan. We hadden ze zoo gaarne hier gezien. Spr. hoopt dat dit gebouw een centrum van de Gemeente zal worden; dat we bid dend opzien tot God, Die zegt: „Ziet. Ik maak alle dingen nieuw Ten slotte spreekt de hr. J. Smid, ver tegenwoordiger van de Geref. bewo ners van Slootdorp, die in zijn rede eerst nagaat hoe men hier in den pol der aankwam en zocht naar 'n plek om op den eersten rustdag samen te zijn. En de plek werd gevonden. Thans zijn er op drie plaatsen kerk gebouwen verrezen en de gereformeer de bewoners zijn blij gestemd. Moge op deze plaats des gebeds vele zielen uit de macht der duisternis tot het Licht komen. Nadat ook nog Ds. Hoek, secretaris der deputaten en den architect, den hr. Dirkmaat nog enkele woorden gespro ken hadden, werd gezongen Psalm 72, vers 11 en werd daarna met dank gebed deze plechtige avond besloten. KERKDIENSTEN te SLOOTDORP. ZONDAG 24 JULI 1932. R. K. KERK 's Zondags zijn de H. Missen te half acht en te half 10 Zondagavond te 6 uur H. Lof. Zaterdag avond van 6 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. GEREFORM. KERK (in de nieuwe kerk) Voorm. 10 uur cand. Wielinga. Nam. 4 uur Ds. Donner van Broek op Lan- gendijk. Bed. H. Avondmaal en Nabetr. Openb. Bel. NED. HERV. KERK Slootdorp. Nam. 3V2 uur. Ds. Eikema van Schagen. EVANGELISATIE Nam. 5.30 uur Cand. Finkensieper, in 't ge bouw voor Maatschappelijk Belang. Vervolg Wier.meerhoekje in bijblad. gen. Tot zijn verontschuldiging wil ik aan nemen, dat hij er geen gelegenheid voor had gekregen van zijn gade. De president opende zonder veel plichtplegingen de séance en gaf kort maar bondig te kennen, dat zij van dat „gesallemander" op het tooneel niks moet hebben, en dat de heele rommel de Ruy ter kade zou opgebliksemd worden, als dat ge klets niet ophield." Ik werd als ordebe waarder aangesteld, met de rang van regis seur en de vorstelijke toelage van één gulden per week Wat ik ook protesteerde en mijn baantje aan mijn concurrenten gunde het hielp niet. Volgens Mevrouw was ik na mijn marine carriere de aangewezen knul, om schoon schip te maken en te houden. En nu het gevolg. Op een Zondag avond kwam Ma dame eenigszins angeheiterd de voorstelling bijwonen. Het was ongeveer tegen het einde van het Programma. Madame vond rede om zich met ons werk te occupeeren en kwam op kousen voeten, (vogeloogen noodzaakte onze Directrice om 's avonds haar Vollière van schoenen te bevrijden, en was dus gedachte loos zonder schoentjes aan naar boven ge strompeld) naar het tooneel en begon mijn persoontje eens echt uit de eerste hand uit te kafferen. Madame had ongelijk en ik had Regiseurstrotsch. De kwestie liep zoo hoog, dat ik Madame vierkant in hals en, nu ja, daar waar de rug het meeste vleesch aangeeft, beet greep en haar niet al te zachtzinnig van het tooneel in de zaal deponeerde. Ik pakte daarna al mijn geheele tooneel hebben en houen in de koffer, en aan het einde ging het geheele gezelschap naar beneden om als gewoonlijk een ronde tafel zitting mede te maken. Ma dame schonk dan ook gratis een glas bier. Ik dacht dien avond niet aan bier, maar aan afrekenen. Madame keek me niet aan, toen opeens een vreeselijke lachkramp zich produ ceerde. Madame zich heen en weer bewoog en tranen lachte. Allen zaten we eenigszins verstomd te kijken, en wisten niet wat er gebeurde. Eindelijk kreeg onze directrice weer lucht, riep mij aan tafel en sprak al dus „Wat ben jij een lefkerel Durft me in mijn eigen huis an te blaffe Ik „Mevrouw ik moet op Uw bevel voor de orde op het too neel zorgen, en als U die orde komt versto ren, heb ik het recht U te verwijderen. Me vrouw Dat 's lef, maar gelijk heb ie Je heb opslag één gulden opslag drink 's uit Dit engagement liep spoedig ten einde en was het zaak te zorgen dat er een ander en gagement voor mij mogelijk was. Augustus kreeg ik mijn eerste engagement met leve ring van het gezelschap en wel in Haarlem, hierover in het volgende nummer HENRI TER HALL.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2