UvcAAed BEHTEILS ?3e JAARGANG VRIJDAG 20 JULI 1932. No. öe NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ..DE WAKENDE LEEUW" S. COLTOF KANAALWEG 145-154-155 DEN HELDER. ee*a ooi WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTISN Van 1—5 regel* 0.5a Iedere regel meer f O.lOs .4 VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK J. R. KEUSS. Laat 125 Alkmaar. DE WINKELSLUITINGSWET EN DE AUTOMATEN. Hoe er op Zondag in een banket bakkerszaak te Rotterdam afgewogen wordt, geld gewisseld en dan door een „kastje" verkocht. De N.R.Crt. vertelt Zondagmorgen heeft de Rotterdamsche politie in de binnenstad bij drie sigarenwin keliers proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de winkelsluitingswet. Bij deze winkeliers o.a. bij een in de Ged. Boersloot werden de automaten in beslag genomen. De maatregel om winkels open te houden en dan in deze winkels de automaten op te stellen, waardoor het publiek kan koopen, wordt thans door verschillende sigarenwin keliers en ook door banketbakkers toege past. Daartegen wordt niet door de politie opgetreden. In drie hierboven bedoelde gevallen was men echter van meening, dat er hier niet werd verkocht door toestellen, die inderdaad als automaten beschouwd moe ten worden. Daarom werden deze toestellen dan ook in beslag genomen. Het zijn „auto maten" met een groot aantal vakjes, in wel ke de winkelier op de wijze, die wij al eerder hebben beschreven, het verlangde legt, waar na de klant het er weer uithaalt. Tot zonderlinge methoden is het thans gekomen met den verkoop der toestellen, die automaten heeten. De volgende geschiede nis die zich Zondagmiddag in een winkel in een der drukste straten van het Westelijk stadsdeel afspeelde, doet dat wel heel sterk uitkomen. Op een tijdstip, dat deze winkel een banketbakkerszaak gesloten moest zijn, kwam er een dame voorbij, die een ons bonbons wilde koopen. Zij probeerde of de deur open was en dit bleek inderdaad het geval. Op het klinken van de bel kwam de winkelier uit het vertrek achter dé zaak en stelde zich achter de toonbank op. Daarop volgde de gewone conversatie, alsof de win kel geopend mocht zijn „Wat blieft U?" „Geeft U mij een ons daarvan." De winkelier nam een zakje, zette dit op zijn weegschaal en vulde het met een ons van gevraagde bonbons. Toen het zakje dicht was en de dame dit in ontvangst wilde ne men, kwam de mededeeling „Het gaat niet zoo gemakkelijk mevrouw, U moet het door den automaat koopen" en hierbij werd ge wezen op een houten kastje, dat van voren en achteren met een deur bleek te zijn ge- FEUILLETON. ADELDOM OF LIEFDE? No. 11. „Ja, dat moest wel, want tegen zeven uur zag vrouw Stojan den moordenaar terugko men." „Nu dan Toen ik mijn manden klaar maakte, was, het half acht. Opeens hoorde ik iemand aankomen van den kant van Grunau. Het was donker, en ik kon alleen maar zien, dat het een groote man was. Da delijk daarna hoorde ik een eindje van ons huis af stemmen, alsof er twee vochtten en een minuut later hoorde ik een doffen knal en een schreeuw. „O hemel „Daar is iemand vermoord", dacht ik en ik wou al naar Grunau loopen, om menschen te halen. Maar toen viel het mij in, dat mijn vaderzaliger altijd zei bemoei je niet, met Wat je niet aangaat Toen dacht ik eerst eens even na en her innerde mij, dat ik dan den trein naar Graz missen en een heele boel drukte hebben zou. Den heelen middag had ik fruit geplukt en zou ik dat nu allemaal laten bederven Wacht eerst nog eens af, Peter, dacht ik. Neem een lantaarn en kijk den boel eens na. Als er iemand dood is, dan kun je toch niet meer helpen. Leeft hij nog, dan geef je het aan en laat je het fruit in den steek. U kunt begrijpen, juffrouw Lampl, hoe mijn hart klopte, toen ik er met den lantaarn naar toe ging. Eerst wou ik moeder meenemen, maar die sliep al en had in haar doofheid niets gehoord. Toen dacht ik waarom zou je die arme vrouw haar slaap niet gunnen en ik ging alleen." „En wat heb je op den weg gevonden Juffrouw Lampl beefde letterlijk van opwin ding. „Niets," zei Peter, „doodstil was het en er was niets te zien. De maan ging juist op, ik AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. ROKKEN. Groote maten. Aparte modellen. AFD. COMPLETE MEUBILEERING Reclame eiken slaapkamer f 75. Zeer mooie slaapkamer f 89. Hyper modern. Aupings Deventer matrassen 2 p. f 10.50 AFD. STOrFEERING, LINOLEUM. Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan- tafelkleed en, loopers, enz. ZONDAGS TOT 2 UUR GEOPEND. sloten. De winkelier opende de deur aan de ach terzijde en legde in een van de zes vakjes het zakje neer, waarop het achterdeurtje weer netjes toe ging. „Nu moet u 35 cent op dit plankje leggen", wees de winkelier. Maar de dame had alleen 'n gulden. „Dat is niets", kwam de gedienstige winkelier te hulp, „ik mag dat wisselen, maar afhouden mag ik niet. Hier heeft U dus twee kwartjes en vijf dubbeltjes. Legt U daarvan een kwar tje en een dubbeltje op het plankje." Dit geschiedde daarop moest de koopster tegen het plankje duwen, waarop het geld naar binnen schoof, het kastje een klik-klak- geluid maakte en het voordeurtje open sprong. Toen kon zij het zakje, dat de win kelier door het achterdeurtje er in had ge legd, erweer uithalen. Het ons bonbons was gekocht door eenautomaatof als men het preciesser wilde uitdrukken door een „rarekiekkast." ZONDAGSSLUITING IN DE 18e EEUW. Het wordt door velen als een verschijnsel van den tegenwoordigen tijd aangemerkt, dat verschillende wettelijke bepalingen en gemeentelijke verordeningen in het leven worden geroepen, tengevolge waarvan men in zijn beroep of bedrijf wordt belemmerd. Een der wetten op dit gebied, waartegen wel het sterkst is geageerd, is de winkelsluitings wet. Ter illustratie van het feit, dat derge lijke regelingen echter niet slechts in onzen tijd worden getroffen, maar dat ongeveer twee eeuwen geleden de overheid van Woud- richem het b.v. noodzakelijk oordeelde ter bevordering van de Zondagsheiliging ver schillende bepalingen voor te schrijven, die- ne een Zondagskeur uit het jaar 1750. Daarin werd o.m. aan alle inwoners verbo den op Zon- en feestdagen iets te verkoopen, behalve zoete melk en noodzakelijke eetwa ren, op straffe van een boete van 25 gulden. Dezelfde boete stond op verkoop, verhuur of aanbesteding van werken op die dagen. Ook het werk op het land was op Zon- en feestdagen verboden, alleen voor oogst- en hooitijd werd een uitzondering gemaakt. Visschen mocht men den geheelen Zondag niet. Alleen zalmvisschen was geoorloofd, mits vóór de godsdienstoefening. Alle soorten van sport, als balspelen enz., waren 's Zondags ook ten eenenmale verbo den. En wat zou het Nederlandsche volk van het volgende zeggen Geen herbergier mocht op Zondag iets tappen. Door de week was dit trouwens ook maar toegestaan tot 'sa- vonds 9 uur 's winters en 10 uur 's zomers. Muziek op Zondag in de herbergen was ook uitgesloten. Op een en ander stond weer zware boete. Tooneelspel op Zondag hoorde ook al tot de verboden genoegens. Zelfs inkwartiering van tooneelspelers, die het gebod overtreden hadden, was strafbaar. Tenslotte vinden we nog het verbod om lawaai te maken in de buurt van kerken of zich zelfs maar in troepjes te vereenigen. De keur bevat bovendien nog bepalingen betreffende de uitvoering van de vonnissen, die ook lang niet zachtzinnig zijn. Want het was zelfs gevaarlijk om te protes teeren tegen de uitvoering van die strenge bepalingen, immers wie den gerechtsdienaar bij de bekeuring kwalijk bejegende verviel daarmee nog eens in een extra boete van 20 gulden. En dit waren nog maar allemaal plaatse lijke verordeningen, waarnaast de algemeene bepalingen tot handhaving van de Zondags rust van kracht bleven. Als men niet binnen tweemaal 24 uur be taalde, werden de boeten veranderd in lijf straffen. De keur werd op openbare plaatsen aange plakt, zoodat ook het argument van er niets van af te weten niet opging. Dit alles in de vrije Republiek. En dan wordt er nu geklaagd over winkelsluiting en Zondagsbepalingen BINNENLANDSCH NIEUWS. zocht in de beek en in den rand van het bosch onder de boomen maar er was niets te vinden. Ik dacht, of hij heeft hem niet geraakt, of hij heeft hem doodgeschoten en het lijk meegenomen." „En heb je tegen niemand iets gezegd Maar Peter Peter keek verlegen voor zich. Toen keek hij smeekend naar juffrouw Lampl. „Neen, ik durfde niets te zeggen Verraad me niet, juffrouw. U weet, dat wij leven van wat ik verdien, moeder is doof en blind als ik voor het gerecht moest verschijnen, zou ik heel wat tijd verliezen en „Instappen voor Graz, Wildon, Marburg.." riep de stem van den conducteur en het twee tal sprong haastig op, om hun trein niet te missen. Langzaam volgde hen Silas Hempel, die, schijnbaar in zijn krant verdiept, geen woord van hun gesprek gemist had. Hij stapte In dezelfde derdeklas-coupé, waarin juffrouw Lampl en Peter zaten. Hij sloeg den kraag van zijn jas hoog op en ging zoo zitten, dat juffrouw Lampl hem niet zien kon. Duizend gedachten kwamen er door zijn hoofd. Wat had hij nu door een toeval vernomen? Was misschien de aanranding, waarover de man in 't grijs gespróken had, dan toch echt gebeurd Maar wie zou hem hebben aange vallen en waarom Veel waarschijnlijker was het, dat hij met zijn medeplichtige in twist geraakt was. Ja, zoo moest het zijn. En dat was dan ook zeker de reden, waarom zij in verschillende hotels waren afgestapt. Vluchtig dacht Silas ook nog even aan de verdwijning van den graaf van Grauenstein Maar die was immers zooals de stationsamb tenaar gezegd had, later in denzelfden trein naar Graz gereisd. Het was onmogelijk, dat de man in 't grijs hem misschien ingehaald en overvallen had. In elk geval was de zaak even raadselach tig als vreemd. Toen men in Wildon uitstap te en Peter op weg ging naar huis juf Kind uit den trein gevallen. De kleine had met de portier- kruk zitten spelen. Zaterdagavond omstreeks acht uur werd de sneltrein, die, uit Rotterdam komende, juist de spoorbrug over het Merwede-kanaal te Utrecht was gepas seerd, door trekken aan de noodrejn tot stilstand gebracht. Er was uit een derde klas-coupé een kind van twee jaar gevallen, juist op het moment, dat de trein, na het afrijden van de spoor brug, met weer nieuwe vaart afkwam op bet Centraal Station. Het kind was den spoordijk afgegleden en bleef be neden in het gras liggen. Er bleek geen dokter in den trein te zitten, reden waarom een sergeant, die zich onder de reizigers bevond, het kind voorloopig verbond. De trein zette de reis naar Utrecht voort. Hier werd het kind over gebracht naar de Rijksklinieken, waar het medisch verder werd onderzocht. Er bleek voor opname in de klinieken geen reden te zijn, zoodat de ouders, die thuis hoorden in Ajnsterdam, hun kleinen dreumes weer konden mee nemen. Het kind was uit den trein gevallen, doordat het had staan draaien aan de portierkruk, waardoor het portier open was gegaan. Dat het kind daarmee be zig was, hadden de ouders niet gemerkt De vader van het kind was een agent van het Amsterdamsche politiecorps. Utr. Dgbl. Medicus en kwakzalver. Een dokter mag niet assistecren Onlangs heeft het Arnhemsche Ge rechtshof in hooger beroep behandeld een beslissing, gegeven door het Tucht college te Zwolle, betreffende een zaak van tuchtrecht voor medici. Uitge maakt werd, dat het een medicus niet geoorloofd is, iemand, die onbevoegd de geneeskunst uitoefent, te assistee- ren en zoodoende zijn bevoegdheid te dekken. De betrokken arts werd gedu rende eenigen tijd in de uitoefening van practijk geschorst. frouw Lampl werd door haar man met een rijtuig afgehaald legde iemand zijn hand op den schouder van den jongen en Silas Hempel zei met een vriendelijken glimlach „Wacht eens even, beste jongen, ik ga met je mee. Je moet me nog een en ander vertel len over het schot, dat je verleden Vrijdag avond gehoord hebt." VI. De morgenzon scheen over het Graueneg- ger bosch. Als smaragd fonkelde de door den ochtenddauw vochtige mosgrond en de top pen der dennen glinsterden in veelkleurigen parelglans. Ook over de houtvesterswoning van Steinbrech, die door hooge dennenboo- men omgeven was, lag de prachtige licht schijn der zon. In het prieel voor het huis zaten twee jon ge menschen zij hielden eikaars handen vast, terwijl hun oogen in groote liefde el kaar wederzij dsch aankeken. Eindelijk liet de jonge man de handen van het meisje los en wreef hij zich diep adem halend over het voorhoofd. „Zoo nu weet je alles, mijn koningin Nu weet je, hoe arm de majoraatsheer van Grauenegg is aan het hoogste, wat het leven geven kan aan liefde. Wil je hem nu ook nog het eenige ontnemen, wat zijn leven tot nu toe rijk en glansrijk maakte jouw hart, Lore Lore Steinbrech, het eenige kind van den houtvester, zuchtte bedrukt. „O Herbert dat mijn liefde je altijd en eeuwig zal toebehooren, dat weet de hemel. Maar nog meer dan vroeger vraag ik mijzel- ven af, wat mijn plicht is. Je plicht bestaat alleen in mij lief te heb ben. Al het andere, liefste, is mijn zaak. Het kostbaarste in het leven is datgene, wat men zelf moet winnen en verkrijgen met groote moeite en over alle struikelblokken heen. En ik heb o zoo veel moed om voor mijn groot geluk te strijden." Moeder doodt haar kind. Een geval van waanzin Wbensdag heeft zich een familiedra ma afgespeeld in het arbeidersgezin J. te Kapel-Avezaath onder de gemeente Zoelen. Tijdens de afwezigheid van den man, die op het land aan het werk was,, heeft de vrouw, vermoedelijk met een scheermes, den hals van haar an- derhalfjarig kind afgesneden en daar na zichzelf wonden toegebracht. Toen de man tegen twee uur thuiskwam, vond hij het gedoodde kind, en de vrouw, die ernstig aan den hals was ge- wund. Zij is naar het Ziekenhuis ie Tiel vervoerd en later overgebracht naar de Rijksklinieken te Utrecht. Het lijkje van het kind is naar Tiel overge bracht. De Officier van Justitie te Tiel heeft ter plaatse een onderzoek inge steld. Of men hier te doen heeft met een geval van waanzin, staat nog niet vast. De vrouw heeft bekend. Met electrische stroom in aanraking. Monteur zwaar gewond. Woensdag,mi<Mag te ongeveer vier uur was te Groningen plotseling de electrische stroom verbroken, lhans vernemen wij, dat de stroom moest worden afgesloten, daar een ongeluk was gebeurd in het Provinciaal Eloe- trisch Bedrijf. De 23-jarige monteur E. Ettema is n.1. in aanraking gekomen met den stroom van den hoogspannings kabel. De man had brandwonden over het geheele lichaam, terwijl het linker onderbeen was verkoold. Hij is in iiet Diaconessenhuis opgenomen. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. Vele ziektegevallen te Ruinen. Vijftal kinderen overleden. Te Ruinen (Dr.) en in de gehuchten in de omgeving heerscht sinds eenige weken een ziekte, waarvan men niet den juisten aard weet. Reeds is er een vijftal kinderen aan overleden, terwijl verschillende scholen gesloten zijn. Onder de ziektegevallen is dysenterie geconstateerd; het is echter twijfelach tig of inderdaad alle gevallen onder de ze ziekte te rangschikken zijn. Geluk kig is de „epidemie" als men het zoo noemen wil, sterk aan het afnemen. De verschijnselen zijn buikpijn, brakingen, diarrhee, al of niet gepaard gaande met koorts. In het begin hech te men niet veel waarde aan de eerste verschijnselen, omdat men meende, dat deze het gevolg waren van het eten van rauwe vruchten en het drinken van onzuiver water. Toen het bleek, dat de ziekte zich uitbreidde, najn men maatregelen om verdere besmetting le voorkomen. Vele kinderen bleven thuis en scholen werden gesloten. De neesheeren in Ruinen, Ruinerwold Zuid wolde, Hoogeveen, Dwingelo en andere „Je stelt je dien strijd te gemakkelijk voor Een moeder met een liefdevol hart, die haar zoon echt innig bemint, bedoel ik, zou misschien om deze liefde haar eigen plannen opgeven voor het geluk van haar kind. Tenminste zoo stel ik mij de moeder liefde voorMaar omdat je zelf zegt, dat je moeder koud is tegenover jou en tegenover de heele wereld, en zoo vastgegroeid in de vooroordeelen van haar stand, en dat zij het in haar hoofd heeft gezet, dat je met je nicht Rita moet trouwenzie ik geen kans, dat wij ook elkaar zullen mogen toebehooren." „Dan hou je niet echt veel van me", bruist Herbert op. „Ware liefde schrikt voor geen strijd terug." „Ja, dat doet ze wel", zei Lore zacht en treurig, „als haar geluk den vrede en de een dracht van anderen verstoort Zeg eens eer lijk Herbert zooals je daar juist je moeder tegen mij afschilderde als een koel bereken de vrouw met een onbuigzamen wil denk je dat zij nooit goedwillig zal toestemmen, als haar eenige zoon een arm burgermeisje tot vrouw wil nemen „Neen. Maar zij zal erin moeten berusten. De tijden der absolute afzondering van on zen stand zijn gelukkig voorbijWaarom zou ik mijn vrouw niet mogen kiezen, omdat zij niet van adel is Neen, neen, dat is on zin „Het kan zijn. Maar als die „onzin" tus- schen jou en je moeder een blijvende verwij dering teweegbrengt „Dan gebeurt dit zonder mijn schuld „Herbert „Praat niet altijd over „plichten," Lore", viel hij haar ongeduldig in de rede. „Een mensch heeft ook rechten. Ik mag zeggen, dat ik mij tot nu toe naar iedere gril van mijn moeder geschikt heb en eerlijk trachtte, om voor haar een goede zoon te zijn. Wat wil ik gaan doen Onteer ik mijn naam, als ik een braaf meisje van een goede familie tot vrouw wil nemen Wees niet dwaas, Lore, en laat mij niet twijfelen aan de grootheid W \e\\en P. i ,4 Nog steeds wordt den veehouders namaak Bertels' Lijnzaadkoekjes met Suiker en half zachte- en murwe kilo lijnkoeken geleverd met 12—M procent vocht! Zie gepubl. Analyses. Eischt Bertels' Lijnkoek of Schilfer! Beter kwaliteit: 5 vocht minder. Verhooging der melkproductie en van het melkvet en belangrijke voederbesparing is verkregen door rationeele voedering van iedere koe naar hare melkgïft met Ratio A. Rafir» A uitgebalanceerd a L 1 vj rV dagrantsoenkoekje voor iedere melkgift tot 4 melkvet. De melk hiervan kost nog geen 3 ct. p. liter. Ra f in R uitgebalanceerd koekje voor mest run der en. Ratio A en B (wettig gedeponeerd) bevat de juiste dosis jodium, opgeloste ijzerver- bindingen en voedingszouten waardoor grooter weerstandsvermogen tegen verschillen de ziekten o.a. mond- en klauwzeer en in 't algemeen verbetering van den gezond heidstoestand der dieren en vergrooting der melk- en vleeschproductie wordt verkregen zoo als op verschillende veebedrijven is gebleken. Ratiokoekjes mogen op geen stal ontbreken! De prijs is billijk A f. 7.90, B f. 7.15 per 100 Ko. vrij spoor/boot Amsterdam. Brochure met ruw- en krachtvoederrantsoe- nen voor iedere melkgift gratis. Weigert namaak! Let op ons ongeschonden Loodje en dat in elk koekje voluit den naam Bertels staat en niet een enkele B. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Oliefabrieken N.V., Amsterdam. plaatsen waren overstelpt met werk. Het bleek echter niet noodig te zijn, nog meer hulp van andere gemeenten aan te vragen. Niet alleen kinderen, ook volwasse nen werden aangetast, so,ms heele ge zinnen. In de meeste gevallen was de ziekte van lichten graad, uitgezonderd bij vijf slachtoffers. BUITENLANDSCH NIEUWS. ERGER DAN MAZELEN. Er zijn verscheiden verhalen in Oim- loop van de listen, welke worden aan- i wend, om op reis medepassagiers uit 'u (reincoupé te houden. Onlangs had een op alleen blijven belust reizi ger in West-Frankrijk er dit op bedacht zich voor een lijder aan mazelen uit te geve.il. Degenen, die bij hem wilden in stappen, deinsde daarbij terug. De man trok er zoo'n somber gezicht bij Gedu rende de heele reis kon hij zich geriefe lijk uitstrekken, maar een controleur waagde zich niettemin in het hol en leidde de „zieke" te bestemder plaatse gekomen, voor den chef, die hem door den geneesheer der maatschappij liet. en offervaardigheid van je liefde. Het leven heeft ons bij elkaar gebracht en wij leerden elkaar liefhebben. Nu moeten wij de gevolgen dragen, ik om jou en jij om mij. Zeg een vriendelijk woord tegen mij, Lore, ook jij zal heel wat moeten verdragen wat ik je niet kan besparen, zeg nu, dat het je niet te moeilijk zal vallen „O, Herbert ik Er is niets, wat ik voor jou niet met vreugde zou willen verdragen Maar voor jou.voor jou zou ik het leven gemakkelijk willen maken, door van je af te zien „Dwaas kindliefsteengelAl was het met bloote voeten over rotsen en steenen, de weg zou goed zijn, als wij samen hand in hand liepen." Hij keek haar diep in de blauwe oogen. „Mijnheer de graaf", zei op dit oogenblik de zware stem van den houtvester voor het prieel en er klonk evenveel schrik als droef heid in die woorden, „wat doet u hier Lore schrok en keek angstig naar haar vader. Haar lief gezichtje was doodsbleek geworden. Maar Herbert van Grauenstein stond kalm en onbevangen op. „Mijnheer Steinbrech, vergeef mij dat ik eerst met uw dochter sprak, voordat ik u vor melijk om haar hand vroeg. Intusschen zal het u wel niet verborgen zijn gebleven, dat de indruk, dien uw dochter op mij maakte, zoo diep was dat vanzelf het verlangen naar een huwelijk met haar in mij moest opko men Steinbrech was bleek geworden en keek strak en somber naar den jongen graaf. „Zoo waar als ik altijd een eerlijk man ben geweest daar heb ik geen vermoeden van gehad", zei hij eindelijk diep ademhalend. „Als ik dat geweten had waarlijk mijnheer de graaf, ofschoon u mijn overheid is, ik zou uw bezoeken hebben verboden „Ja zeker want daarvoor is mijn doch ter te goed, om in harteleed Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1