ECHT EN GOED zijn Poeders alleen, wanneer zij de handtee- kening dragen v. den fabrikant A. Mijnhardt. gunning verleend ten behoeve van het stor ten van betonwerk kustverdediging. Benoemd. Tot onbezoldigd rijksveldwach ter is benoemd de Heer E. S. Zeevenhoven, le luitenant der Genie, gedetacheerd te Der- Oever. POLITIE. Verloren een loonzakje, inhou dende f 20.35, een gouden broche, een gouden polshorloge. Gevonden een zwarte portefeuille met brieven en foto's, een zwart taschje met zil veren knip en een blauw zijden taschje, inh. f 3.79. Inl. bij den Gem.-bode. Vergadering van den Gemeenteraad op Don derdag. den 4en Aug. 1932, des vóórmiddags 11 uur. Agenda Benoeming hoofd O. L. school Oosterland. WIERINGERMEERPOLDER. Oprichting Boerenleenbank enz. te Sloot- dorp. Zaterdag vergaderden in het Gebouw voor Maatschappelijk Werk te Slootdorp 'n 72-tal vaste bewoners van de Wieringermeer, die gevolg hadden gegeven aan de oproep van het voorloopig Comité, om op deze bij eenkomst te bespreken le boerenleenbank, 2e Ziekenhuisverpleging, 3e Begrafenisveree- niging. De voorzitter, de heer Schoorl, heette allen hartelijk welkom. Het deed spr. veel genoe gen, dat zoovelen aan de oproep gehoor had den gegeven. Misschien heeft niet iedereen een convocatie ontvangen, waar het comité niet alle adressen bekend waren echter was het de bedoeling om iedereen te bereiken, opdat elk aan de bespreking zou kunnen deelnemen. In groote lijnen zijn op de convocatie en kele dingen uitgestipt, waarvoor in 't belang van de Wieringermeerbewoners medewer king wordt verzocht, en later nu de bespre kingen daarover niet onnoodig lang, doch zakelijk zijn, waar wij het er allen wel over eens zijn, dat wat hier in grove trekken is vermeld, nuttig en noodig is, ja, waar wij binnen enkele dagen niet buiten kunnen. Rondom ons zien wij vereenigingen, die van onder af zijn begonnen, en nu in het maat schappelijk leven een schakel vormen, die onmisbaar is, en het is noodig, dat dat hier ook gebeurt. Laten we dan dadelijk beginnen met het eerste punt toelichting op te richten ..Boe renleenbank.'' Enkele weken terug hebben enkele bewoners de hoofden bij elkander gestoken, om de financieele kwesties voor de toekomst onder de oogen te zien en deze te trachten op te lossen door hier in Slootdorp als 't 't eerste centra, tot de zeer nuttige stichting van een Boerenleenbank over te gaan. Immers, de gelegenheid tot sparen is ons eigenlijk afgesneden, waar wij gebonden zijn aan onze uren en bij de tamelijk lange werkdagen, het 's avonds te laat wordt om ^nog bankzaken te doen, waar deze dan ge sloten zijn. Men kan natuurlijk sparen door het in een kastje op te bergen, maar dat is een slecht beleid, en beter is 't te plaatsen op de boerenleenbank, waar altijd gelegen heid is. Wel is de kern nog klein, doch het is goed van het kleine af in te groeien, en er loopt ook nog een poosje overheen, voor alles voor elkander staat eerst een notarieele akte opmaken, dan de Statuten in de Staats courant, de inschrijving in het Handelsre gister, en ten slotte de Algemeene Vergade ring, waar men zijn handteekening plaatst in het ledenregister en dan die menschen formeel lid zijn, die een definitief Bestuur en Raad van Toezicht kiezen. Dit Comité deed voorloopig werk, welks leden op de eerstvol gende algemeene vergadering hun mandaat neder leggen. Men moet ook 't woord „Boerenleenbank" niet te eng opvatten, en juiter zou de aan duiding wellicht zijn„Spaar- en Voor schotbank". Thans wordt het woord aan de vergaderden verleend. Pastoor Braak vraagt 't woord niet recht streeks in het belang van het ter tafel zijnde punt, maar wel om een verklaring te geven, waar er eenigen zullen zijn, die zich afvra gen „hoe zal die pastoor zich vanavond draaien Welnu, die uitnoodigingen tot een door mij te beleggen vergadering aan welker verzending ik mij persoonlijk verstout heb, wa ren niet om af te breken, doch om op te bouwen, doch de vergadering werd door de rechtmatige overheid afgewezen, omdat het lokaal bezet was. Wat toch was het geval In de Wierin germeer zijn zes organisaties dié zich bezig houden met de sociale belangen van de be woners en nu las ik met verbazing, dat van avond een zevende organisaties zich heeft opgeworpen. Als nu nog was begonnen de zes dagelij k- sche besturen de plannen kenbaar te maken en te polsen dan hadden zij hier gezeten als gevolmachtige van hunne afdeeling. Als ik b.v. punt drie van deze convocatie bezie, dan zal gezegd moeten worden, dat een groep zich hieraan zal moeten onttrekken dat de katholieken zullen misgrijpen. Nu zal men wellicht 2 uur vergaderen en met het resultaat, dat ze er allemaal eerst nog eens over moeten denken. Voorz. Maar wat wilt U dan voorstellen Pastoor Braak. Ik zal niets voorstellen, maar een idee geven, hoe uit de zes organisaties een comitéé van actie had moeten worden gevormd en hoe de zaken zoo breed mogelijk hadden kunnen worden opgezet, terwijl nu het wel eens spaak kan loopen Voorz. U geeft uiting aan uw ontmoediging over de voorbereiding, maar die ontwikke ling van gang van zaken is van uzelf. Voor een paar maanden terug toch zaten enkele heeren hier genoegenlijk bijeen en U zat in de groote stoel, waarin ik nu zit. En toen hebt u gezegd, dat u de groote organisaties zou volgen, dat wil dus zeggen, samenwerken b.v. met het Wit-gele Kruis of de Centr. Bank te Eindhoven, enz. U hebt ons dus zelf op dien weg gedreven en ofschoon wij ons vooraf nog af hebben gevraagd, of wij nog contact zouden zoeken met de Katholieken, dachten we dat die po gingen toch nutteloos zouden zijn. Als wij die overtuiging van medewerking hadden gehad, waarom zouden wij het dan niet heb ben gedaan Straks stellen we immers toch ons mandaat ter beschikking. Misstappen hebben we niet gedaan en we zijn niets te vergegaan. Pastoor Braak. U gaat door met de boeren leenbank. terwijl samenwerking ontbreekt. Wit en Wit-geele-Kruis naast elkaar is nooit mijn bedoeling geweest. Voorz U hebt gezegd „wij volgen onze groote organisaties Wij hebben gebouwd uit 't geen U gezegd hebt. Daar komt nog bij, dat we, toen we uw convocatie ontvingen, hebben gezegd „nou breekt mijn klomp!" Wij hadden toch 'n dag of tien geleden deze Zaterdagavond al aangevraagd om te verga deren, en toen kwam om uitnoodiging, voor 'n vergadering op denzelfden dag. Wij heb ben aangenomen, dat hier 'n misverstand heerschte en willen geen opzet aanwrijven. De heer Smit. Ik ben het met vele zaken met pastoor eens. Waarom de opzet niet langs organisatorischen weg Daarop is nog steeds niet op geantwoord en daar wilde ik graag antwoord op hebben. Voorz. Dan moet ik antwoorden met 'n „helaas". En als ik 't moest schrijven zou ik dat „helaas" schrijven met twee dikke stree- pen. De heer Smit Ik vraag U naar de oorzaak? Voorz. Aller Godsdienstige overtuiging kan in onze opzet worden samengevat. Alléén hebben wij gevraagd om een vrijzinnige do minee. De heer Finkensieper. U is uiterst onzake lijk Voorz. Wij hebben niet meer gevraagd, dan ons recht was, en wij aanvaarden de conse quenties ook in deze zaak, ofschoon we 't zeer onprettig hebben gevonden, dat er Christelijken zijn, die achter de opzet iets anders zoeken. De hr. Smit. Het spijt me, dat ik liet heb aangestipt, maar trots het verschil in gezindte, was samenwerking langs organisatorischen weg zeer wel moge lijk geweest Immers, dan was de opzet aan iedere organisatie bekend en was, wat nu is gepasseerd, uitgesloten ge weest. Eigenlijk is punt 1 uit de land bouworganisatie ontsproten en daar hadden 3 organisaties in moeten wor den gekend en over alle andere punten de 6 organisaties. Vcorz. U verwart de zaak een tikje. 't. voorstel Boerenleenbank is niet uit de rioll. Mij van Landbouw voortgeko men, doch uit een losse bespreking. De hr. Smit: Ik prijs deze activiteit, doch het komt uit één kant voort en nog steeds lieh ik geen antwoord, waar om de speciale organisaties niet zijn erkend. Voorz. Wij geven straks gaarne onze mandaten ter beschikking van de men schen die lid worden. Wij zijn blij, dat wordt erkend, dat wij nuttig werk heb ben gedaan. Op grond van, dat wij de zaak hebben aangepakt; staat de samen werking toch niet in den weg. De hr. Finkensieper. Ik ben aan een kant blij, dat deze vergadering is samengeroepen. Er is actief gewerkt., doch het spijt me ontzettend dat de voorzitter dingen heeft opgehaald, die aiterst onzakelijk zijn en hij wellicht scherper heeft gesteld, dan hij zelf be doeld heeft. Het comité zélf toch heeft een scheiding gemaakt tusschen ver schillende groepen. Waar het beweerde ïeutraal te zijn, daar kan men de leden van het comité nu toch w el zetten in n ïokje, d.w.z. „liberaal Waarom heeft iet comité de organisaties niet erkend? Voorz. Ik heb gezegd: het is van ons ormeel werk. Ieder kan komen en straks is dat formeele werk aan zij en .en slotte kan men dan kiezen, wje het oeste geschikt zijn. De hr. Finkensieper. Het comité heeft moeten beseffen, dat de anderen zich ge yasseerd gevoelen en het spijt me erg, dat het zoo geloopen is. Misschien, dat •r een middel gevonden wordt om deze ^aak voortgang te doen hebben. Het zou het beste zijn zoo snel moge- ijk de besturen uit de organisaties bij dkander te roepen. Naar die stemmen xan men dan fonneeren hoe het alge- neen er over denkt. Voorz. Wat wilt u dan De hr. Finkensieper. De boerenleen bank laten liggen. Voorz. Daar ben ik niet voor; we moe en afwerken; iedereen kon hier toch komen. De hr. Finkensieper. Het is maar, dat u niet in moeilijkheden komt. Vcorz. Maakt u daar heusch niet. bang voor De hr. Addens. Men verwijt het comi té, dat het de sociale organisaties heeft gepasseerd. Maar het betreft hier maat schappelijk werk en juffrouw Olsder is hiervan het hoofd en we hebben haar gevraagd, of er van instellingen, als op de convocatie vermeld, al werk ge maakt was. Zij antwoordde van: neen. Ik betwijfel of de zes organisaties het hadden aangepakt en ik wil er nog eens op wijzen, dat wij de voornaamste per soon niet hebben gepasseerd. De heer Smit. De kwestie ging over de organisaties en of juffrouw Olsder nu is gevraagd, de organisaties wisten in ieder geval niet hoe of het ging en ik blijf er op staan: zooiets hoort langs or ganisatorischen weg. Pastoor Braak. De zes organisaties blijven gepasseerd en daarom moet u nu stopzetten. De hr. Smit. Is het de bedoeling van comité ook in de toekomst „maatschap pelijk werk te verrichten Voorz. Wanneer U contact wilt zoe ken, gaarne zijn wij dan bereid met de organisaties bespreking te houden. Van onzen kant is de pas niet afgesneden. De hr. Smit. Ik ben misschien niet gauw tevreden, maar is u van plan uw comité blijvend in stand te houden Voorz. Vormt u hier het initiatief dan. Ook van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond en van de Katholieken. De hr. Smit. De bedoeling was te spre ken over een boerenleenbank en als wij daarover bij elkaar geweest waren, dan was inen wellicht tot goede gedachte ge komen. Voorz. Wij gingen alléén onze gang omdat de pastoor zei: wij volgen onze groote organisatie De hr. Smit. Ja, louter u alléén Voorz. U mag hier wel zitten, mijn heer Smit Pastoor Braak. Het is voor mij de vraag of de aanwezigen tien maanden terug het bewuste gesprek wel goed hebben begrepen en ik durf le looche nen, dat ik zooiets gezegd zou hebben. Steeds ben ik bereid geweest en nog tot alle mogelijke samenwerking, en niet voor persoonlijk belang, want voor zie kenhuisverpleging enz. ben ik zelf al sinds jaar en dag onderdak. En nu vraag ik permissie te mogen heengaan, want ik kom zoo van de reis en heb nog niets gegeten De hr. Feikes. Hoe denkt u de bank in richten Voorz. e laten op de eerstvolgende groote vergadering iemand van de Cen trale Bank komen, die eeh en ander uit een zal zetten. De bedqffling is wel de eerste jaren een beetje sparen en rustig de uitbreiding afwachten. De hr. Feikes meent, dat het dan meer op een spaar- dan op een boeren leenbank lijkt en 'n deel kleine lui, die niet in staat zijn zelf iets te beginnèn, zouden daar hun enkele centen depo- neeren, en de kleine boeren zouden er mee geholpen worden. Spr. vraagt of de bank niet omgedoopt kan worden in b. v. „Nutsspaarbank. Voorz. ik heb straks al gezegd, men moet de naam niet te eng opvatten. Ook anderen dan boeren zouden kleine credieten kunnen krijgen. De hr. Addens meent, omdat de hr. Feikes 'n Groninger is, even te moeten aanvullen, dat in Groningen de spaar en leenbank van de boerenleenbank streng gescheiden is, maar dat is in Noordholland niet zoo; hier is 't één. De hr. Feikes wil de voorloopige werk zaamheden uitstellen. Men kan nu toch zoo maar niet teekenen. Voorz. Dat gebeurt pas op de volgen de vergadering. De hr. Feikes. Dan direct deze bespre king sluiten; we komen er nu toch geen stap verder mee. De hr. Smit. En in de circulaire staat dat nu 'n bestuur moet worden gekozen Voorz. Dat is dan foutief. Eerst moe ten de statuten in de Staatscourant. De hr. Pijper. Moeten wij dan maar genoegen nemen met statuten, die het comité in elkander heeft gezet Voorz. 't Model krijg je van de Centra le; dat is overal gelijk. Hij acht dit punt thans voldoende be sproken en leidt no. 2 der agenda: ZIEKENHUISVERPLEGING in Spr. zegt, dat er in de Wieringermeer door speculatieve vereenigingen al jacht gemaakt wordt op de bewoners, om hun te verzekeren, en waar men zich goed laat betalen, is het goed hier voor 'n waarschuwing te doen hooren. Wlaar hier het minimum aantal le den, vereischt voor het bestaansrecht tot een onderlinge vereeniging nog niet aanwezig is, heeft het comité getracht aansluiting te krijgen bij een vereeni ging hier in den omtrek, om aan bloc daarin toe te treden en men zich ook weer zou kunnen afscheiden, als de tijd gekomen was, dat men zelf hier 't risico zou kunnen di agen. De daarbij aangeslotenen hebben recht op '2 maal 42 dagen ziekenhuis verpleging met tusschenruimte van 'n maand. Helaas heeft het bestuur van die vereeniging over ons schrijven nog geen beslissing genomen. Van 2 be stuursleden hoorde spr., dat de een er voor was en de ander tegen. De hr. Smit moet weer zijn spijt uit drukken, dat het comité geen organisa ties in deze heeft gemoeid. Ook dat in de verzekering operatiekosten zouden zijn begrepen zou nuttig zijn. Voorz. Dat is bij de vereeniging, die ik bedoel niet het geval. De heer Finkensieper. Wat de heer Smit noemt, komt het doktersfonds weer in tegemoet, want daarbij zijn de operatiekosten inbegrepen. Voorz. Bij de vereeniging, die ik be doel is de bepaling, dat voor vader, moe der en twee kinderen moet worden be taald, meerdere kinderen zijn vrij en dan kwam de kwitantie nooit hooger als 80 cent per week. De heer Ter Borg zegt dat men te Gro ningen in het academisch ziekenhuis bij 3e klas verpleging de dperatie gra tis krijgt. De heer Feikes wil opnieuw contact met het bestuur van de door voorzitter bedoelde vereeniging zoeken. Op 'n vraag van den hr. Finkensieper zegt voorz., dat de door hem aange schreven vereeniging Harenkarspel is. Deze telt 800 leden en spr. dacht dat 't niet zoo'n bezwaar was dat de Wierin germeer er tijdelijk bij ondergebracht werd. Spr. zegt, dat de speculatieve ver leenigingen lang niet tegen de onderlin ge vereenigingen opkunnen, 'n direc- teurssalaris, groot boekhoudpersoneel, enz., dat heeft 'n onderlinge vereeniging immers niet. De heer Addens zou om vlug door te werken een commissie willen benoe men en wel bestaande uit de zes voor zitters van de zes sociale organisaties benevens juffrouw Olsder. (applaus) De heer Smit juicht het toe. Als we zoo in de toekomst doen, dan zal het maatschappelijk werk er zeer mee ge diend zijn. Alzoo zullen in de commissie fungeeren de heeren Smit, Scheltinga, v. Dispen, v. 'I, Woud, Feikes, Br. Calu- we en Mej. Olsder, terwijl als voorzitter de heer Schoorl zal fungeeren. Volgt bespreking Begrafenisvereeni- ging. Voorzitter zegt, dat ook deze ver eeniging hier hoogst noodzakelijk is. Wij mogen in deze niet zeggen: we zullen wel zien hoe het loopt en waar hier nog geen begraafplaats is, meende het comité goed te doen een bespreking te houden met het bestuur der vereeni ging te Wieringerwaard. Het bestuur was heel welwillend en als we aan bloc lid zouden worden dier vereeniging zou de contributie niet te bezwarend zijn.( Natuurlijk, waar de groote uitge strektheid zooals bij de Ilaukes of bij Medemblik vandaan extra kosten met zich brengt, zou daarvan een omslag over de leden in de Wieringermeer moe ten worden gemaakt en gelijkelijk die extra contributie moeten worden be taald. De heer Van 't W oud stelt de vraag of 't niet economischer was bij Medem blik aan te vragen. Zoo aanstonds als Middenmeer wordt bevolkt, ligt het dorp toch dichter bij die plaats. En ook liet bezwaar van de Katholieken werd dan ondervangen. Spr. hecA in de Wier.meerbode gele zen dat men subsidie hiervoor bij de Wier.meerdirectie wilde aanvragen en dat zou dan de meerdere kosten kun nen dekken. De heer Pijper uit de gedachte dat hier ook weer werk is voor de pas be noemde commissie. Ook op dit terrein gezamenlijk optrekken, dan staan we veel sterker. De hr. Herink, het nieuwe hoofd der school zou zoo mogelijk dadelijk 'n eigen vereeniging willen stichten met eigen contributie en dan de teraardebe stellingen, zoolang er nog geen eigen begraafplaats hier is, tegen een bepaald tarief overdragen aan een naburige ver eeniging. Wellicht zou nog een spaar potje kunnen worden gevormd, om bij overdracht inventaris aan te schaffen. Voorz. is bang, dat geen naburige ver eeniging hierop in zal gaan. En 'n inven taris kost zeker f 1300.- Een stem: Laat d£ commissie dat nou uitwerken. De hr. Pijper zou graag de richting- uit w illen van den heer Herink. Tevens zou spr. graag als de oogsttijd voorbij is, vroeger willen vergaderen, b.v. Za terdags te vier uur. De heer Addens vraagt naar rechten en plichten der leden van het Witte Kruis. En onder w ie staat de zuster. De heer Finkensieper gaat na hoe on langs een Af cl. Witte Kruis werd opge richt en men bij betaling van f 2.50 recht heeft als lid om op advies van de dokter materiaal in bruikleen te krij gen. Door de Federatie van Diaconieën kwam het wijkgebouw tot stand en zus ter Prins kwam als diacones-wijkvcr- ster hier deze taak in de Wieringermeer vervullen. Voor de onkosten is subsidie van het hoofdbestuur gevraagd. De zuster zegt onder toezicht en op aanvraag van den dokter te werken on der de patiënten. Ook wordt haar ar beid door den dokter gecontroleerd. Het begon inmiddels flink te onwee- ren, de vergadering verliep, en daarom werd ze met een woord van dank door voorzitter gesloten. Lijst van Aardrijkskundige benamin gen in de Wieringermeer. VERVOLG. van het Noorden af, bewesten de Medemblik- kervaart. in analogie met den naam van den weg Wagentocht, derde tocht van het Noor den af, bewesten de Medemblikkervaart, in analogie met den naam van den weg Klei- netocht. Zuidelijkste tocht bewesten de Me demblikkervaart. in verband met de korte lengte Oom-Keestocht, Noordelijkste tocht beoosten de Hooge Kwelvaart, in verband met de nabij gelegen Oom-KeesreeWaterkaap- tocht, lange Zeugtocht (Bezuiden West Zeug) Robbevaart, is gericht op de voormalige Waterkaap Lange Zeugtocht, dwarstocht op de Waterkaaptochl bezuiden West Zeug, ligt nabij West Zeug Korte Zeugtocht, Zuidelijk ste tocht beoosten de Hooge Kwelvaart, in verband met den plaatsnaam Dubbeletocht, langs den oostkant van den Friescheweg, aan den overkant van den weg is reeds een vaart Scherventocht, de noordelijkste tocht beoos ten de Lage Kwelvaart, in analogie met SchervenwegLage Middenmeertocht, de noordelijke tocht bewesten de Hoekvaart, in analogie met Middenmeertocht en de la gere ligging Korte Middenmeertocht, twee de tocht van het Noorden af, beoosten de Lage Kwelvaart, in analogie met Midden meertocht Medemblikkertocht, Zuidelijkste tocht bewesten de Hoekvaart, in analogie met Medemblikkervaart en Medemblikkerweg Korte Medemblikkertocht, derde tocht van het Noorden af, beoosten de Lage Kwelvaart, in analogie met MedemblikkertochtKorte- tocht, Zuidelijkste tocht beoosten de Lage Kwelvaart, in verband met de korte lengte 7. Sluizen. Stontelersluis, toegangssluis nabij Den Oe ver (de Leemans), gelegen bij „de Stontele"; Stontelerkeersluis, keersluis aan het oostelijk einde van het oostelijk einde van het Amstel- meerkanaal, nabij het voorland „de Stontele" gelegen Houkessluis, toegangssluis bij De Houkes, geeft toegang tot de Wieringsche haven aan De Houkes Houkeskeersluis, keer sluis aan het westelijk einde van het Amstel- meerkanaal, nabij het gehucht De Houkes gelegen Ulkesluis, keersluis bij den mond van het Waardkanaal, gelegen nabij het voormalige Ulkediep Westfrieschesluis, toe gangssluis nabij Kolhorn, toegangssluis naar Westfriesland -in de WestfrieschevaartOver- lekersluis, Schutsluis in den voormaligen zeedijk bewesten Medemblik, Zie Overleker- kanaalWesterhavensluis, toegangssluis in de Westerhaven te Medemblik, ligt aan de Westerhaven Slootsluis, sluis in de Sloot- vaart (Sluis I), in verband met den naam van de vaartRobbesluis, sluis in de Robbe vaart (Sluis III), in verband met den naam van de nabij gelegen RobbeplaatMidden- meersluis, sluis in de Wieringerwerfvaart (Sluis III), gelegen nabij Middenmeer Me- demblikkersluis, Sluis in de Medemblikker vaart (Sluis IV), in verband met den naam van de vaartHoekvaartsluis, Sluis in de Hoekvaart nabij Wieringerwerf (Sluis V), in verband met den naam van de vaartWa- genpadsluis, Zuidelijkste sluis in de Hoek vaart (Sluis VI), geeft toegang tot het voor malige gebied van het Wagenpad. 8. Beweegbare bruggen. Nieuwesluizerbrug, brug over het Waard kanaal, ligt nabij NieuwesluisWaardbrug. brug over het Waardkanaal benoorden het Kolhornerdiep. gelegen bij het zuidelijk ein de van den Waardpolder Groetbrug, brug over het Groetkanaal bezuiden het Kolhor- nerdiiep, gelegen bij het noordoostelijk ge deelte van den Groetpolder Alkmaarsche- brug, beweegbare brug in den weg naar Alk maar Hoornschebrug, beweegbare brug in den weg naar Hoorn. 9. Diversen. Wieringermeerdijk, dijk van Wieringen tot Medemblik, sluit de voormalige Wieringer meer af Haven op de Oude Zeug, haven aan de oostzijde van den Wieringermeerdijk, de terplaatse gelegen plaat heet „Oude Zeug"; Loswal bij de Leemans, aanlegplaats langs het noordelijk einde van den Wieringermeer dijk, gelegen nabij het gemaal „Leemans" Zeughoek, hoek in den Wieringermeerdijk, gelegen nabij de plaat „Oude Zeug" De Terp, opgespoten zandheuvel benoorden Wie ringerwerf Amsteldiepdijk, afsluitdijk van den Balgzanddijk tot Wieringen, de dijk sluit het Amsteldiep afBalgzandpolder, ingedijkte gronden tusschen den Koegraszee- dijk en den noordelijken tak van het Balg- zandkanaal, de plaat voor de kust draagt den naam Balgzand Balgzandweg, weg Van Ewijckssluis—De Kooi langs het Balgzand- kanaal, zie Balgzandpolder Balgzandbrug, brug over het Balgzandkanaal nabij Van Ewijcksluis, zie Balgzandpolder Amsteldiep- weg, weg van den Van Ewijcksvaartweg tot den Gemeen Landsweg op Wieringen, loopt over den dijk, welke het Amsteldiep afsluit. IN MEMORIAM G 33542. Ze reden zoo rustig en statig de Poldersche velden door Bewonderen huizen, gebouwen, en roemden de wegen in koor Wat was dat 'n reuze prestatie dat land, aan 't water ontrukt Zoo spraken ze stil tot elkander En hebben ze bloemen geplukt, van 't veld, waar 't voor 'n paar jaartjes nog water en Zuiderzee was. en nu na een goed jaartje nu bloeide het korengewas, Zoo hebben ze 't alles der Polder Met eigen oogen aanschouwd, Maar moesten alleen nog de Terp zien, Ook daar werd toch spoedig gebouwd Wat hebben ze daar toch fijn genoten dat vergezicht over 't land, Peet Sijtje kreig 't effies te pakken stond stil, 't zakdoekje in de hand En eindelijk gingen ze huiswaarts Tenminste ze zouden 't gaan Want de „Pontiac", die 't steeds goed deed Liet hun plotseling nu eens staan, De starter was vast blijven zitten Daar stonden ze nu, tot plots vader zei, Leeten we effies goed ruttelen, Misschien wupt dat ding den wel vrai, Maar Pa had met al dat geruttel 't contact op aan laten staan En toen de starter dus los sprong Is de auto alleen weg gegaan. Pardoes achteruit in een prutsloot, daar was 't einde der rit Als de kraanwagen nog niet geweest is ik wed dat hij er dan nog lekker zit. JADO DéJOS. GEMEENTE ZIJPE. DRANKWET. Burgemeester Wethouders van Zijpe brengen ter openbare kennis, dat 30 Juli 1932 bij hen is ingekomen een verzoekschrift -van JAN DE BOER, van beroep caféhouder, wonende te Keinsmerbrug, om een volledige vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de navolgende localiteit' gelagkamer van het perceel, kadastraal be kend gemeente Zijpe, sectie B, no. 696, plaat selijk gemerkt G 61, en gelegen aan de Keins merbrug aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het ver leenen van deze vergunning schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Zijpe, 1 Augustus 1932. Burgemeester en Wethouders voorn., J. DE MOOR. De Secretaris, J. DE BOER. SCHAGERBRÜG. Zondagavond 10 uur, toen velen zich gereed maakten om rustig te gaan slapen, werden wij voor de zooveelste maal verrast met de mededeeling dat er brand was uitgebroken. Het bleek nu dat de boerderij van den heer K. Winkel alhier als slachtoffer van het alles verterende vuur moest vallen. De twee behuizingen, met een enorme klamp hooi, stonden fel te branden, zoodat het één geweldige vuurzee was, welke tot ver in den omtrek was waar te nemen, wat wel bleek uit de vele auto's, motorfietsen en fietsen, welke van alle kanten zich naar het terrein der ramp spoedde. Er waren dan ook honder den toeschouwers. De spuitgasten wisten nog een tweetal boeten te behouden, hoewel het vooral vooor de pijpleiders een verschrikke lijk zwaar werk moet geweest zijn, om in rook en hitte hun werk te doen. De bewoners waren afwezig bij het uitbre ken van den brand én met de auto juist op weg naar huis en kwamen toen tot de ont stellende ontdekking dat hun huis in brand stond. De vrouw van den Heer Winkel wist nog eenig geld en andere waarden, uit het reeds in volle vlam staande perceel te red den. maar dit is dan ook het eenigste wat gered is kunnen worden. Men noemde hooibroei als de vermoedelij ke oorzaak, hoewel de heer Winkel alle voor zorgsmaatregelen had genomen en de over tuiging had, dat er beslist geen gevaar meer aanwezig was. Een en ander was verzekerd bij de Onder linge Verzekering Mij. Loenen a. d. Vecht. BRAND EN BRANDWEER Telkens wanneer er in onze gemeente brand uitbreekt, en dit is in den laatste tijd nogal eens het geval, dringt de vraag naar voren wanneer en op welke wijze zou een goede oplossing te vinden zijn voor dergelijke voor de gemeente kostbare rampen. Zoo ook nu weer bij den brand van 1.1. Zondagavond bij den heer Winkel te Scha- gerbrug. De spuitgasten werkten met voor- beeldelooze ijver om een paar nevengebouwen te besparen voor het alles verteerende vuur, wat hun ook gelukte. Maar de voordeelen van zoo iets zijn geheel aan den kant van de ver zekeringsmaatschappijen en de nadeelen aan den kant der gemeente. De gemeente moet een dure spuit aanschaffen en onder houden en de menschen betalen voor de be diening en hoe harder en beter zij werken en hoe beter een brandweer is ingericht, hoe voordeeliger voor de verzekering. Men moet toch zeggen, bij eenig nadenken, dat dit niet in orde is. De verzekering verlaat

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2