23e JAARGANG DINSDAG 16 AUGUSTUS 1932 No. 64 ïÜSP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ADELDOM OF LIEFDE S. C O L T O F KANAALWEG 145-154-155 DEN HELDER. &WIERINGER COURAMT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTI8N Van 1—5 regelj Iedere regel meer 0.5R o.ia VAN ALLES WAT. Mannen en vrouwen in de wereld. L'Agenzia dTtalia" geeft een stati stiek. n.1. de statistiek van het aantal vrouwen en mannen in de verschillen de landen. De verhouding tusschen het aantal mannen en vrouwen die op het einde van de vorige eeuw een grooter aantal mannen opleverde, veranderde langzamerhand ten gunste van ae vrouwen. Op duizend mannen heeft men in Rusland 1152 vrouwen, deze verhouding is de volgende voor de on derscheiden landen Zwitserland 1130, Frankrijk 1120, Duitschland 1100, Engeland 1089, Italië 1070, Hongarije 1002, Nederland 1014. Alleen Bulgarije telt meer mannen dan vrouwen en wel, op duizend vertegenwoordigers van 't sterke geslacht zijn er 996 vrou wen Bulgarije wijst ongeveer den toe stand van buiten Europa aan Japan 997 vrouwen op duizend mannen, Au stralië 968 en de Vereen. Staten 958. Het langste telegram. De burgers van Ilouston in Texas kunnen zich erop beroemen, het lang ste telegram te hebben verzonden, dat ooit in een telegraafkantoor als parti culier telegram is aangenomen. Het is een telegram of moeten we boekdeel zeggen? -- van 22.505 woorden geweest en was gericht aan hun afgevaardigde te Washington. De strekknig was een protest tegen de bezuinigingsmaatrege len der regeering. Een Turksch compliment. In de vorige eeuw bevond zich een Turksch gezant te Berlijn Achmett Effendi gehceten, die daar het middel punt van nieuwsgierige dames was. Op een van zijn ontvangdagen deelde hij aan de dames heerlijke bonbons uit. Tot veler verwondering kreeg bij die gelegenheid een der dames een dubbele hoeveelheid. Zeer gevleid liet zij door den tolk de reden van deze be voorrechting vragen. Het antwoord luidde „Omdat uw mond eens zoo groot is De crisis en de telefoon. Tc New-York zijn in de laatste maan don niet minder dan 225.000 telefoon aansluitingen door abonné's opgezegd. Een kenmerkend teeken van de econo mische malaise. BINNENLANDSCH NIEUWS. WINDHOOS TE HOEK VAN HOLLAND. Paniek onder de strandbezoekers. Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur voorspelde plotseling een inktzwarte lucht te Hoek van Holland niet veel goeds. Ijlings gingen de tallooze strandbezoekers, die aan het baden waren, zich kleeden, maar voordat allen een veilig heenkomen hadden gevonden, ontlast te zich een zware onweersbui, die vooraf werd gegaan door windhozen. Langs het strand stonden een groot aan tal tenten opgeslagen en bij tientallen wer den deze door den storm omvergeworpen. Uit de tenten, waarin zich vele personen be FEUILLETON. No. 17 „Ja. Hij is een modelzoon van dezen model vader. Dienst biljart en 's avonds netjes bij moeder thuis." „Geen meisje „Geen denken aan Hij kijkt geen vrouw aan, ofschoon die hem allen genoeg bewon deren om zijn knappe gestalte en zijn zwaar moedige oogen." „En de moeder Wat is dat voor een vrouw „Hm ook een type. Een hoogstbeschaam de dame, een vroeger gevierde schoonheid die in het geheim meidenwerk doet, om hun armoede tegenover de buitenwereld een ver guld manteltje om te hangen. Het was een huwelijk uit liefde. Maar men moet hun ter eere nageven, dat zij blijmoedig en tevreden leven." „Wijs me nu den zoon eens aan „Die daar is het, die groote blonde jongen met die mooie zwarte oogen." „Een knappe jongen Ja, nu kon ik eigen lijk wel weggaan a propos hoe is 't toch met den man in 't grijs Hebt u heel geen spoor van hem ontdekt „Neen. Zes mannen in 't grijs heb ben we in hechtenis genomen, op allen paste het signalement, maar wij moesten hen om hun overtuigend bewijs van alibi weer vrij laten „Dat dacht ik wel. Zoo'n bevel van aanhou ding brengt altijd alles in de war, dat bewijst dit geval weer. Hij dronk de koffie uit, die de kellner voor hem had neergezet, betaal de, betaalde en stond op. „Bonjour, Kock- stein Bespied die menschen in vredesnaam verder, ofschoon het niet veel zin heeft." Nu kwam er juist een jonge man binnen, vonden, steeg een luid gejammer op, dat ver mengd werd met een gerinkel van brekend glaswerk, etc., terwijl kleedingstukken over het strand vlogen. Kinderen vluchtten luid schreiend met ouders naar consumptietenten en naar het kampeerterrein. Het opwaaien de zand belemmerde bijna ieder uitzicht. Er heerschte een korten tijd een ware paniek onder de honderden strandbezoekers. Felle bliksemstralen sloegen uit den zwarten he mel, waarna plotseling de regen in stroomen neerviel. Ook op het kampeerterrein, waar honder den tenten en huisjes staan, heerschte een poosje een angstige stemming, doordat het gevaar voor omverwaaien van de zomerver blijven niet denkbeeldig was. Het onweer hield pl.m. een half uur aan. Persoonlijke ongevallen van ernstigen aard hebben zich niet voorgedaan, wel bekwamen enkele per sonen lichte verwondingen bij het omwaaien van tenten. NAAR ZEE AFGEDREVEN. De 17-jarige mej. G. en de 21-jarige v. B. uit Den Haag zijn op het stille strand te Kijkduin naar zee afgedreven, toen beiden zich op een autoband hadden neergezet. Toen de band tengevolge van den Oosten wind en die trek naar zee afdreef, werden zij zoo bang, dat zij van den band afspron gen en in diep water terecht kwamen. Op hun hulpgeroep rukte de Haagsche Strand- brigade uit, die er in slaagde, beide drenke lingen aan den wal te brengen. TROUWE DIENSTBODE. Vanwege de Nederl. Vereeniging van Huis vrouwen is een medaille met oorkonde uitge reikt aan mej. Tetje Postma, wegens 12'/i- jarigen dienst als dienstbode bij de familie A. M. Harterink te Leeuwarden. GEEN GRATIS RIJWIELPLAATJES VOOR WERKLOOZEN. Op vragen van het lid van den Haagschen Gemeenteraad J. J. Schaddelee, betreffende het op kosten van de gemeente aan werkloo- zen verstrekken van rijwielplaatjes, hebben Burgem. en Weth. geantwoord, dat pogingen tot het gratis doen verstrekken van rijwiel- belastingmerken, door hen aangewend, zoo wel bij den Minister van Binnenlandsche Zaken als bij den Minister van Financiën niet tot een gunstig resultaat hebben geleid. Noch B. en W., noch het bestuur van den Ge meentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon kunnen thans den gevraagden maatregel nemen of voorstellen. Boerenbehuizing in vlammen. Te Boekei is de boerenbehuizing van Gi'insven afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Brand te Hoog-Keppel. Te Hoog-Keppel is de woning van den landbouwer G. Nooy afgebrand. Het pas nieuwgebouwde huis ligt in de nabijheid van het kasteel Ulcnpas. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Nachtelijke vechtpartij te Weert. Twee zwagers krijgen het met elkaar aan den stok. De een schiet den ander door de kaak. De beide zwagers W. Schumann uit Weert en W. Luys uit Tilburg, twee zeer ongunstig aangeschreven vech tersbazen, die herhaaldelijk met de po litie in aanraking zijn geweest -- de laatste bekend onder den naam „De Gele" heeft eenige dagen geleden een wiens komst Hempel verbaasde. Hij verborg zich onwillekeurig achter Kockstein. „Graaf Herbert prevelde hij verwonderd „wat wil die nu hier Ik dacht, dat hij vandaag mama niet alleen wilde laten Oplettend keek Silas toe, toen Herbert naar Walter van Grauenstein ging en hem een teeken gaf, dat hij moest spreken. De jonge officier legde dadelijk zijn queue neer en ging naar zijn neef. Het tweetal stond geen tien stappen van Silas verwijderd, maar door allerlei lawaai in het vertrek, kon hij niet verstaan, wat zij bespraken. Maar hij zag, dat Walter plotse ling doodsbleek werd en zijn neef verschrikt aanstaarde. „Honderd gulden gaf ik", prevelde Hempel tusschen zijn tanden, als ik wist, wat hij te gen hem gezegd heeft. Bij den haat, die de Grauenegger altijd tegen zijn ouders heeft gehad, kan de jonge man toch niet over het verdwijnen van zijn oom ontdaan zijn De twee jonge mannen begaven zich intus- schen naar de rustiger speelzaal en Hempel volgde hen. In het voorbijgaan nam hij een krant op, waarachter hij zich verborg en on willekeurig ging hij in een hoekje zitten. Hij zag, dat Walter zijn vader iets toefluis terde en hoe deze toen begon te beven en zijn kaarten liet vallen. De uitdrukking van zijn gezicht verraadde, nog duidelijker dan bij Walter, schrik en ontzetting. Met moeite stond hij op. „Heeren," zei hij met inspanning, „u moet mij voor vandaag verontschuldigener werd mij juist een tijding gebrachteen tijdingdie"hij staarde een oogenblik als wezenloos van den een naar den ander. „Papa zei Walter haast waarschuwend. Toen nam de oude heer den arm van zijn zoon en verliet het speeltafeltje, terwijl hij zachtjes zeide „Ja, ik komik kom thuis. Nauwelijks een stap van Hempel verwij derd, bleef hij staan en keek angstig naar zijn zoon. „Wat nu kwam er over zijn bleeke lip pen. AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. ROKKEN. Groote maten. Aparte modellen. AFD. COMPLETE MEUBILEERING Reclame eiken slaapkamer f 75. Zeer mooie slaapkamer t 89. Hyper modern. Aupings Deventer matrassen 2 p. t 10.51 AFD. STOFFEERING, LINOLEUM. Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan- tafelkleeden, loopers, enz. ZONDAGS TOT 2 UUR GEOPEND. politie-agent omver geslagen -- kregen het met elkaar aan den stok. In hei heetst van het gevecht trok Luys een revolver en schoot op zeer korten af stand op zijn tegenstander. Het schot trof Schumann in de onderkaak, waar door het slachtoffer in het gelaat deer lijk verminkt werd. Onder heftig ver zet werd de dader naar het politiebu reau overgebracht. Fabrieksbrand te Wormerveer. De hardingsfabriek, een deel van de fabrieken van J. Dek ker uitgebrand. Schade f 100.000. Zaterdagmorgen omstreeks vijf uur ontdekten eenige personen, werkzaam in de fabrieken der firma J. Dekker te Worm erve er, dat brand was uitgebro ken in de z.g. hardingsfabriek voor oliën en vetten, welke fabriek deel uit maakt van het complex van bovenge noemde firma. Hoofdzakelijk worden in deze fabriek chemische producten vervaardigd. Dooi' middel van een fluitsignaal werd alarm gemaakt. De brandweer, onder leiding van commandant P. Klin kenberg, tastte met kracht den brand aan. De vlammen sloegen intuschen uit het dak van de drie verdiepingen hooge fabriek. De brandweer van Wormer kwam ook te hulp. Met tien stralen werd het vuur bestreden. De twee aan 't. fabrieksgebouw grenzende gashouders, waarvan de afmetingen 2 bij 10 bedroegen, moesten worden nat gehouden. In een der gashouders zal waterstofgas, de ander was leeg. Bin nen een uur was men den brand mees ter. De muren van de fabriek staan nog overeind, het inwendige gedeelte is vrijwel geheel uitgebrand. Kostbare machines zijn verloren gegaan. Voor raden waren bijna niet in de fabriek aanwezig. De schade wordt geschat op honderd duizend gulden, doch wordt door verze kering gedekt Vermoedelijk is de brand ontstaan door het ontbranden van waterstofgas. Vrij van invoerbeperking. Manufacturen en stoffeersel. Naar wij vernemen zal niet worden overgegaan tot contingenteering van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels met caoutchouc (gomela stiek of rubber) en dergelijke pluche, fluweel, pluchette, trijp en moquette, touw, touwwerk, linoleum, laborato rium- en technisch porselein. Auto-ongeval te Sneek. Bij het tramstation te Sneek stak de ruim 30-jarige J. Jissink. afkomstig uit Wjellingerga, plotseling de straat over en werd door een auto. die uit de richting van de stad kwam, gegrepen. De wielen gingen den man over de borstkas. In zorgwekkenden toestand werd de ongelukkige naar het St. An- tonius Ziekenhuis vervoerd. Inbraak in een station. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is inbraak gepleegd in het stations gebouw van de Nederlandsche Spoor wegen te Mijdrecht. De dief of dieven heben zich toegang verschaft door in klim ming. Zij hebben hierbij gebruik gemaakt van een ladder en zijn door een raam op de eerste verdieping van de woning van den haltechef naar bin nengekomen vanwaar zij zich naar het kantoor der spoorwegen begeven heb ben. Zoowel in de woning als op het kantoor is alles overhoop gehaald. In totaal wordt f 100 vermist waaron der de spaarpot van de kinderen van den halte-chef Lichtje op beddeplank veroorzaakt brand. Tengevolge van het onayallen van een brandend theelichtje, geplaatst op een beddeplank is brand uitgebroken in de woning van den koopman J. Roos sien te Eexterveenschekanaal (Dr.) In een oogenblik stond de geheele woning in lichtelaaie. De zich ter rus te bevindende vrouw en kinderen moes ten in allerijl de woning verlaten. Er kon niets worden gered. Vader en zoon verdronken. Spoorwegarbeider springt zijn zoontje na in het water beiden zijn omgekomen. Zaterdagmiddag te kwart over vier was het zes-jarig zoontje Petrus van den spoorwegemployé A. Kroon van den post I-Iembrug met een vriendje aan het spelen aan den rand van het Noordzee-kanaal, toen het vriendje eenklaps naar huis kwam loopen, roe pende dat zijn speelgenootje in het water was gevallen. De vader snelde te hulp en sprong in het water, hoewel hij niet kon zwem men. Hij trachtte nog den drenkeling aan het andere kind over te reiken, doch het knaapje was niet in staat, hulp te verleenen en beiden verdwe nen in de diepte. Personeel van den G. G. D., die ter stond werd gealmeerd, heeft het lijk van den vader, opgehaald door de ri vierpolitie, naar zijn woning, dat van het zoontje naar het Binnengasthuis vervoerd. Walter trok hem mee. „Wat dan, Papa Kom toch, de men schen kijken al naar ons Alle drie verdwe nen. Hempel liet de krant vallen en haalde on willekeurig zijn snuifdoos voor den dag, waaruit hij snel een paar snuifjes nam. „Wat steekt daar nu toch achter Deze brave oude man en zijn knappe zoon kunnen toch niet de moordenaars zijn Maar wat gaf hun dan zoo'n vreeselijken schrik Silas kon de gedachten aan de Grauen stein's maar niet kwijtraken. Hij hechtte aan niets zooveel als aan zijn instinkt, dat hij al tijd als zijn beste hulpmiddel beschouwde en dat hem nog nooit in den steek had gelaten. Dit instinkt zei hem nu, dat er over de ver dwijning van graaf Grauenstein een raadsel lag, waarvan de oplossing ver verwijderd was van hetgeen hij en anderen tot nu toe vermoed hadden. Maar wat was het? Hoe het te achterhalen Wie kon hetoplossen Zoo kwam hij eindelijk in Wildon aan en begon andermaal met den spoorwegambte naar een gesprek over de reis van graaf De- meter. Vandaag, nu diens verdwijning al bekend was, kon hij natuurlijk heel anders vragen als vroeger. Maar de ambtenaar bleef erbij, ook toen hem het gezegde van den kamerdienaar werd voorgehouden, dat de graaf niet Don derdags, maar Vrijdags naar Graz was ge gaan. Donderdags was hij zeker niet op reis gegaan, want toen had volstrekt niemand met den trein van 8.55 Wildon verlaten. Hempel wist tenlaatste niet, wat hij den ken moest maar hield het met het oog op de andere feiten toch voor mogelijk, zelfs waar schijnlijk, dat de beambte zich met de dagen vergiste. Toen hij in zijn hotel kwam, vond hij daar een briefje van gravin van Grauenstein, waarin zij hem verzocht om indien moge lijk vandaag nog bij haar te komen. Silas vond de oude dame patience spelend in de huiskamer, alleen, en hij vroeg zich verwonderd af, wat voor stalen zenuwen de ze vrouw moest hebben, die patience kon spe BUITENLANDSCH NIEUWS. VERVREEMDE KUNSTWERKEN. In het slot Korompa bij Pisyan zijn len op den dag, dat men het lijk van haar man zocht. Zij scheen iets van die gedachten op zijn gezicht te lezen, want ze zei snel en als ter verontschuldiging „Verwonder u niet over die kaarten ik nam ze maar voor den schijnom het personeel Hempel zweeg. „Mevrouw de gravin wenschte mij te spre ken." „Ja, mijnheer Hempelik zouik wildehebt u al thee gedronken Ik wachtte daarmee eigenlijk op u, maar als u ze al gedronken hebt, dan natuurlijk „Ik heb nog geen thee gedronken, intus- schen „O, dan verzoek ik u, mee te gaan naar de kamer hiernaast, daar staat de thee klaar Zij was vandaag niet hooghartig, maar be handelde hem zoo beminnelijk, alsof hij haar gelijke was. Maar de zenuwachtige onrust, die zij toonde, maakte Hempel wantrouwend. Waarom was zij zoo beminnelijk De kamer, waar de thee klaar stond, klein en in Chineeschen stijl gemeubeld. Terwijl de gravin thee schonk, zei ze met een bevlieging van weemoed, die vreemd bij haar paste „En als u mij nu geen gezel schap hieldt, zou ik heel alleen zitten mijn nicht is ziek en Herbert naar de stad." Silas keek haar verwonderd aan. Had zij hem slechts haar het kasteel laten komen, om haar gezelschap te houden De gravin keek een poosje stil voor zich, toen hief zij haar hoofd op en zei op een geheel anderen toon „Ik wilde nog eens met u over die vree selijke zaak spreken en wel zeer grondig. Ook wilde ik u verzoeken, dat u mij voortaan ge heel op de hoogte hieldt van alle stappen, die in deze aangelegenheid gedaan worden. Er kunnen kleinigheden voorkomen, die moeten worden opgehelderd en waaruit ik beter een slotsom kan maken dan de politiewilt u mij dat beloven „In zoover het mij mogelijk is, mevrouw ja. Intusschen ligt de aangelegenheid niet in mijn handen alleen. Ook wordt mijn tijd zeer in beslag genomen door de zaak Walker." docujnenten gevonden waaruit blijken zou dat graaf August Brunswick tij dens den krijgstocht van Napoleon in Italië kunstwerken van hooge waar de, o.a. een Leonardo da Vinei en een Titiaan, naar het genoemde slot zou hebben gevoerd. Werkloozen-tooneel te Weenen. Te Weenen zal binnenkort *n „Bühne der Menschenfreunde" worden ge opend waar, naast enkele „prominen ten", uitsluitend werklooze tooneei- spelers zullen optreden. De netto winst zal dienen voor de stichting van een eethuis voor werkloozen. DOOR EEN CIRKELZAAG GEDOOD. Te Lichtenhain bij Pirna (Duitschland) is een 30-jarige gehuwde vrouw op afschuwe lijke wijze gedood. Toen zij een hoeveelheid gezaagd hout wilde sorteeren, werd zij door een draaiende cirkelzaag gegrepen, die haar een dij afzaagde en het lichaam binnen drong. De eigenaar van de cirkelzaag, die de machine onvoldoende beschermd had, zal vervolgd worden wegens het veroorzaken van dood door schuld. NOODLOTTIGE BOTSING. Te Assche (België) is een motorrijwiel waar op drie personen waren gezeten, in botsing gekomen met een auto. De drie mo torrijders werden gedood, terwijl de bestuur der van de auto aan de bekomen verwondin gen eveneens is bezweken. DOOR EEN STIER GEDOOD. Te Meierberg bij Detmold kreeg een 12-ja- rige jongen opdracht den trog van een stier te reinigen. Toen de jongen dit werk wilde uitvoeren, werd hij door den woedend wor denden stier in den stal getrokken. Op het hulpgeroep van den jongen schoten de ove rige huisbewoners toe, die na veel moeite den jongen, op wien de stier voortdurend trapte, uit zijn benarde positie bevrijdden. Het kind gaf nog slechts zwakke teekenen van leven en overleed spoedig na zijn opneming in het ziekenhuis. VIJF STUDENTEN VERMIST. In Amerikaansche kringen te Parijs maakt men zich ongerust over het lot van vijf stu denten van de universiteit te Princetown, die op 5 Juli j.1. aan boord van een klein zeil- vaartuig uit Gloucester zijn vertrokken met het plan den Oceaan over te steken. Sinds hun vertrek heeft men van de studenten niets meer vernomen. DYNAMIETVOORRAAD GEVONDEN. Door een toeval ontdekten eenige grond werkers op 20 meter afstand van den nieu wen autoweg te Kingston aan de Theems dicht bij Richmond, een opslagplaats van 3000 dynamietpatronen, die gebruikt worden om weggedeelten op te blazen. De politie werd gewaarschuwd, die een deskundige van het ministerie van binnenlandsche zaken ter assistentie ontbood. De opgeslagen voorraad dynamiet was voldoende om een groote ramp te veroorzaken. Men vermoedt dat nog méér patronen in de omgeving begraven liggen. „Zeer juist." De gravin schoof haar stoel een beetje naar den achtergrond, omdat het licht haar scheen te hinderen. „En is u daar mee niet spoedig klaar „Klaar En ik ben immers pas begon nen en tast nog heelemaal in het duister Het geval is buitengewoon ingewikkeld en raadselachtig, omdat het verleden dezer vrouw met een ondoordringbaren sluier is bedekt. Maar ik heb nog geen tijd gevonden, om de papieren der overledene nauwkeurig te onderzoeken, ik hoop dit echter in de eerste dagen te kunnen doen „Ik dacht, dat de politie dit al dadelijk gedaan had „Dit wil zeggen, wij nemen er vluchtig in zage van. Een grondig onderzoek zal wel da gen duren. Ik ben rotsvast overtuigd, dat ik hier of daar iets over haar verleden moet vinden. Het is immers ondenkbaar, dat deze vrouw alles vernietigd heeft, wat over haar persoon opheldering zou kunnen geven „Hm waarom niet „Om redenen van gezond verstand. Zij heeft absoluut een andere persoon willen voorstellen. Geschiedde dit met het oog op haar zelve, dan verdween die reden met haar dood en zou zij geen reden hebben, om haar geheim daarna nog te bewaren. In dit geval zouden de papieren zeker gevonden moeten zijn. Tot nu is er niets van dien aard gevon den. Wij weten niet, waar zij geboren werd, noch of zij getrouwd of ongetrouwd was, zelfs niet of zij wel Walker heette. En er werd ook geen aanwijzing gevonden omtrent haar groote nalatenschap. Het is moeilijk aan te nemen, dat iemand uit lou ter vergeetachtigheid zijn vermogen aan den Staat nalaat Veel waarschijnlijker is het, dat haar ge heim met het oog op levende personen moest worden bewaard. Deze kunnen dan ook be lang bij haar dood hebben gehad ja zij moeten dit zeker hebben, want mevrouw Wal ker werd immers niet om haar geld vermoord- Deze personen moet en zal ik vinden." (Wordt v«rv*lgd.)'

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1