m JAARGANG DINSDAG 23 AUGUSTUS 1932 No. 66 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ADELDOM OF LIEFDE S. COLT O F KANAALWEG 145-154-155 DEN HELDER. mWIERINGER courant VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytoshoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIIN: Van 1—5 regel* Iedere regel meer f o.sa o.ia PROTEST tegen Voorstel Commissie-Weiter betreffende opheffing Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. In verband met het feit, dat in het zoogenaamde „rapport Wèlter" in overweging wordt gegeven de Arron dissementsrechtbank te Alkmaar op te heffen heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier gevestigd te Alkmaar zich veroorlooft hare bezwaren tegen dit voornemen aan Zijne Excellentie den Minister van Justitie kenbaar te maken Naar de meening der Kamer is de gemeente Alkmaar door hare centrale ligging en gunstige verkeersverbindin gen aangewezen als zetel eener Recht bank. Deze stad is voor de justitieabe- len en alle personen in dit arrondisse ment, die de Rechtbank, hare ambte naren en organen als President, Offi cier van Justitie, Politierechter, kin derrechter, Rechter-Commissarissen, Griffier, Griffie en Parket enz., hebben te bezoeken, te weten advocaten, pro cureurs, procedeerende partijen, getui gen, deskundigen en tal van andere te compareeren personen, o.a. terzake van echtscheidingcomparities, familie- verhooren, faillissementsaanvragen, enz., voorts politieambtenaren en be ambten, verdachten in strafzaken, te beeëdigen personen, enz., gemakkelijk te bereiken. Eveneens kunnen de te Alkmaar standplaats hebbende, gerech telijke ambtenaren en beambten, die voor dienstzaken eenige andere plaats van het arrondissement hebben te be zoeken, zulks gemakkelijk en over het algemeen zonder veel tijdverlies en kosten doen. Opheffing der Rechtbank te Alk maar en de daarmede samenhangen de indeeling van ons uitgestrekt en dichtbevolkt arrondissement die o.a. de grootste kaasmarkt ter wereld bin nen zijn poorten heeft en waar circa 14000 handelszaken in het Handelsre gister staan ingeschreven bij een ol meer andere arrondissementen zal leiden voor de justitieabelen en de tallooze verder hiervoor bedoelde personen van bijna het geheele arrondissment Alkmaar en omgeving, alsook van het geheele gebied tenwesten, ten noorden en tenoosten daarvan, tot groot onge rief, grooter tijdverzuim en meerdere kosten voor het Rijk, tot meerdere reis- en verblijfkosten van justitie- en politie ambtenaren, tot meerdere transport kosten van verdachten en veroordeel den alsmede, gelet op den omvang van de werkzaamheden der Alkmaarsche Rechtbank, waarbij rekening moet worden gehouden met de te verwachten toeneming wegens het meer en meer in cultuur komen en bevolkt worden van den Wieringermeerpolder voor het Rijk allicht tevens tot kos ten wegens noodzakelijke uitbreiding van het aantal rechterlijke ambtena ren en beambten der andere Recht banken, die met de werkzaamheden onzer Rechtbank zullen worden belast; en wellicht ook tot kosten wegens nood FEUILLETON. No. 19. Hempel liet den brief zinken en dacht na. De brief, in de Engelsche taal, door een for- sche mannenhand geschreven wierp een nieuw licht op mevrouw Walker en riep een reeks vragen te voorschijn. Vóór alles bleek er zeer duidelijk uit, dat mevrouw Walker uit Sydney naar Grunau was gekomen. Maar, en dit was zeer vreemd er bleek ook uit, dat zij uit Grunau of ten minste uit den omtrek vandaan kwam. An ders was het „verlangen naar haar geboorte grond" niet te begrijpen. Maar als Grunau haar geboorteplaats was, hoe kwam het dan, dat niemand zich haar herinnerde of haar herkende, toen zij terug kwam Was zij zoo lang weg geweest Wat was voor haar de aanleiding geweest om zoo ver weg te gaan Men verhuist toch niet zonder ernstige reden naar Australië Wie was die „altijd zeer toegenegen Har- ry Ongetwijfeld de man in 't grijs In welke verhouding stond hij tegenover me vrouw Walker Zij scheen een groot vertrou wen in hem te stellen. Zij riep hem „drin gend" bij zich, omdat dit zoogenaamd voor haar „rust en veiligheid" noodig was. Hij laat blijkbaar groote zaken in den steek, om haar wensch te vervullen, en een reis van Sydney naar Europa is toch geen kleinigheid Zijn brief maakte een goeden indruk, hij wil de haar zelfs mee terugnemen, naar Sydney uit zorg voor haar gezondheid. Was het mogelijk, dat dit slechts komedie was en hij in waarheid met het doel kwam, haar te vermoorden Of was dit besluit pas plotseling in hem opgekomen, toen hij de re zakelijke uitbreiding, verbouwing of inrichting wijziging der gebouwen dier andere Rechtbanken. Overigens, is toch, volgens het oor deel der Kamer, een grondige bekend heid met het rechtsgebied en diens be volking een Rechtbank voor haar oor deel en beslissingen vaak dienstig en nuttig. Vestiging der Rechtbank zoo veel mogelijk in het centrum van haar gebied en temidden dier bevolking is bok daarom van veel belang. Ons district zal bij toevoeging aan een of meer andere arrondissementen, een uithoek daarvan worden. Lang niet denkbeeldig is 't, dat meer en meer personen, die kunnen getuigen of inlichtingen kunnen geven, zich daarvan, teneinde ongerief en finanti- eel nadeel te ontgaan, zoo mogelijk zul len onthouden, natuurlijk tot schade voor de rechtsbedeeling De opheffing der Rechtbank zal, zoo als vanzelf spreekt, in het bijzonder aan de gemeente Alkmaar nadeel toe brengen immers de stad zal aan be- teekenis verliezen en schade lijden vertrek van rechterlijke ambtenaren en beambten, alsook zeker van een deel der balie, sterke afnepiing van bezoek aan de stad, enz., terwijl met de ver dwijning der Rechtbank zeker levens het huis van bewaring zal worden op geheven, wat eveneens tengevolge /.al hebben vetrek van ambtenaren en be ambten uit de stad en schade voor groot- en klein-handelaars. Juist in een moeilijke periode, waarin eer een stimulans voor het bedrijfsleven noo dig is. Résumeerende komt de Kamer tot de concluisie, dat de voorgestelde op heffing der Arrondissementsrechtbank té Alkmaar haar ongewensclu toe schijnt, omdat daaruit waarschijnlijk geen belangrijke voordeelen kunnen voortspruiten. Alhoewel dit nog niet is aangetoond, bestaat de mogelijkheid dat het Rijk door deze opheffing een luttel bedrag minder zal moeten uit geven, maar de vraag rijst tevens, of die mindere uitgave van het Rijk ge rechtvaardigd is wanneer zeer veler belangen, waaronder die van de 14.000 in het liandelsregiste" te Alk maar en Hoorn ingeschrevenen zijnde handelszaken, daardoor benadeeld zullen kunnen worden De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier De Voorzitter (w.g.) S. W. Arntz. De Secretaris (w.g.) D. J. Scheffel. Gewestelijke Varkenscentrale Noord-Holland. Ter medewerking bij de uitvoering der Crisisvarkenswet 1932, is door de Ilollandsche Maatschappij van Land bouw, de R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond en de Christelijke Boeren en Tuindersbond in Nederland, afd. Holland Brabant, opgericht de ver eeniging Gewestelijke Varkenscentra le Noord-Holland. Het bestuur hiervan is als volgt samengesteld K. Kuiper te Qostwoud, Voorzitter. den vernam, waarom zij hem bij zich riep Wie was de tweede, dien hij had meege bracht en die nu blijkbaar weer met hem terugreisde De opzichter"met de vilten schoenen, dien niemand had zien komen of gaan Het tweede blad was een vergeeld papier en bleek een rekening te zijn. Het schrift was niet sierlijk en scheen van een ongeoefende vrouwenhand te zijn Kamer voor veertien dagen 100 gld. Kostgeld 100 Verpleging 200 AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. ROKKEN. Groote maten. Aparte modellen. AFD. COMPLETE MEUBILEERING Reclame eiken slaapkamer f 75. Zeer mooie slaapkamer f 89. Hyper modern. Aupings Deventer matrassen 2 p. f 10.50 J. v. Kampen te Spierdijk, Vice-Voorz. J. de Graaf te Hoofddorp, Jm. Blaau- boer Kz. te Schagen, Nes. A. de Haan te Noord-Beemster. J. J. van Schie te Haarlem, Nrd. Spaarnezicht 340, Boer derij achter Vogelenzang. A. van Blaa- dere te Amstelveen. J. Sijp Jr., te Alk maar, Secretaris. Het kantoor der Verceniging is ge vestigd in het Landbouwhuis aan het kerkplein te Alkmaar. Door genoemd bestuur is de provin cie in 32 districten verdeeld en is voor ieder district een plaatselijke commis sie aangewezen, waarin zooveel moge lijk de drie genoemde landbouworga nisaties zijn vertegenwoordigd. De in deeling der districten en de namen der plaatselijke commissies worden in de organen der organisaties gepubliceerd. De plaatselijke commissies kiezen uit hun midden een voorzitter en al dan niet uit haar midden een secreta ris. Voorts maken zij een aanbeveling op van personen, die belast zouden kunnen worden met merken der var kens. Uit deze aanbeveling wordt zoo mogelijk door het Bestuur der Gewes telijke Varkenscentrale voor ieder dis trict een merker benoemd. In tegenwoordigheid van den Secre taris of een lid der commissie zal het merken der varkens bij hen die zich als lid der Gewestelijke Varkenscen trale opgeven, alsmede de eerste in ven tarisatie, geschieden in September. Op 1 Oct. a.s. zal dit werk gereed zijn en daarna worden alleen maar de jonge biggen gemerkt. Met ingang van 1 Oct. wordt echter ook de productie geregeld en men mag dan niet meer biggen fokken als door de plaatselijke commissie voor ie- den varkenshouder is vastgesteld. Fokt men meer biggen dan is vastgesteld, dan moet daarvan f 5.— worden betaald per stuk. Wij meenen er wel op te moeten wij zen, dat de varkenshouders er het meeste belang bij hebben, dat zij hun volle medewerking verleenen en zoo spoedig mogelijk als lid der Geweste lijke Varkenscentrale Noord-Holland toetreden. Niet alleen, omdat het straf baar zal zijn ongemerkte varkens te houden, maar ook omdat zij voor deze varkens geen afzetgebied meer hebben Die varkens zullen niet alleen niet ge kocht worden voor den export door de Nederlandsche Varkenscentrale, maar ook de slagers zullen ze niet voor slachting kunnen aanbieden, omdat zij niet de goedkeuringsmerken kun nen verkrijgen. Voor het merken der varkens zal een bedrag worden geheven van ver moedelijk f 0.25 per stuk voor witte varkens en van f 0.30 per stuk voor ge kleurde varkens. Totaal 400 gld. Dankend ontvangen JOSEFA KOGLER stond daarop. De bovenste rand was er af geknipt. Vermoedelijk had daarop de naam en de datum gestaan van degene, voor wie de rekening was geschreven. Wat Hempel het meest bevreemde, was het hooge bedrag der som. Dat moest dus wel een deftig pension zijn geweest, En wat betee- kende de post „verpleging" Betrof het een sanatorium Maar destijds was er in Graz nog nauwelijks zooiets, en buiten was er hee- lemaal geen denken aan, als men geen pri vaat gekkenhuis bedoelde, wat de korte duur van het verblijf tegensprak. Wie was deze Josefa Kogler Hempel herinnerde zich, dat er in het kas- teelGrauenegg een oude dienstbode woonde, die Kogler heette. Was deze het of misschien een bloedverwante van haar Maar wat had deze met de vermoorde mevrouw Walker te maken Het eene raadsel na het andere Silas leg de den brief zuchtend ter zijde en ging de andere papieren nazien. Het waren slechts vier of vijf losse bladen, blijkbaar uit een dagboek gescheurd en met een draad saamgebonden. Toen hij den draad doorsneed, viel er een verbleekte pho- tographie uit. Hempel raapte die op, wierp cr een blik op en schrok. Het portret stelde een vrouw voor van 28 of 30 jaar, die een kind op haar arm droeg. Op den achtergrond stond een man, wiens ge zicht nauwelijks meer te herkennen was. Waar had hij dit koele, trotsche gezicht der vrouw al meer gezien Plotseling uitte hij een kreet van ve^fesing en sprong op. Dat was immers gravin Renate van Grau- enstein Geen twijfel, dat waren diezelfde hoogmoedige trekken, alleen verzacht door de jeugd, maar anders trek voor trek haar gezicht. De ouderdom had haar karakter nog scherper doen uitkomen, maar verder weinig aan het gezicht veranderd. Hoe kwam dat portret hier Waarom werd het even zorgvuldig als geheimzinnig be waard Als in een droom nam Hempel de beschre ven bladen ter hand en begon te lezen. Zij waren alle zonder datum, maar de inkt was verbleekt, zoodat men wel kon zien, dat zij lang geleden waren beschreven. De inhoud, op de rij af, luidde „Vandaag heeft zij mij een portret van hen gestuurd. Dank zij u, trouwe, goede ziel, die de kwelling van mijn zielsverlangen ver moedde Hoe trotsch zij aan zijn zijde, met het kind op haar arm, de overwinning in persoon en iko hemel, geef mij kracht, om het verschrikkelijke te dragen Ik heb een ge voel, of ik er naar toe moet snellen en die vrouw het masker van haar huichelachtig gezicht afrukken. Ellendeling, wat hebt ge van mijn nood geprofiteerd Wat hebt ge mij met mooie woorden bedwelmd en gevangen! Nu heb je alles, wat je wilde bereiken. Maar ik Neen, ik wil kalm zijn. Ik heb immers be loofd te zwijgen en wil mijn belofte houden. De troost, waarmee ik mij staande houd, is hij zal gelukkig zijn Zal hij het waarlijk zijn Zal zij hem liefhebben, zooals ik hem zou hebben liefgehad Deze koele vrouw, die vol berekening is Een inwendige stem zegt mij neen - neen neen Het is onmoge lijk. En toch Zij moet immers. Zij weet toch, De varkenshouders zijn verplicht aan de merkers alle medewerking te ver leenen en losloopende dieren op te len. BINNENLANDSCH NIEUWS. Oplichterij tijdens ziekte. De Prov. Geldersche en Nijmeegsche Courant heeft van den voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen het. volgende ontvangen Hoe zeer in dezen tijd van economi- sclien nood de moraliteit van de be volkiug kan dalen blijkt uit het vol gende geval, dat niet het eenige is, dat zich in onze gejneente afspeelde. Een werkman, die bij zijn baas als een goed en ijverig knecht stond aan geschreven, werd ziek, meldde zich bij den Raad van Arbeid en ontving per week ongeveer f 26 als ziekengeld Dit was 80 pCt. van zijn weekloon, daar hij op de gebruikelijke vraag of hij ook ondersteuning uit anderen hoofde genoot, of zou genieten, ontken nend antwoordde. Dit ziekengeld ging elke week achter elkaar door. De man werd door een dokter en een contro leur gecontroleerd. De man was en bleef ziek. Toch zat er een adder onder het gras Eenige weken geleden bleek door contact tusschen den Raad van Arbeid en het Burgerlijk Armbestuur, dat die zelfde zieke man gedurende zijn ziek te ook nog ruim f 18 per week trok voor zich en zijn gezin van het Burgerlijk Armbestuur, zoodat zijn ziekte hein niet 80 pCt. maar ruim 135 pCt. ople verde. Het spreekt vanzelf, dat dit muisje nog een lang staartje zal hebben. Ongeluk bij het zweefvliegen. Bij het zweefvliegen te Egmond aan Zee is een ernstig ongeluk gebeurd. De zweefvliegers hadden als steeds het strand vrijgehouden op de plaats, waar het toestel zou dalen. Toen het vliegtuig daalde, was de heer Tesselaar uit II.-Hugowaard in de onmiddellijke nabijheid. Ofschoon hij werd gewaar schuwd, verwijderde hij zich slechts enkele stappen van de plaats, waar het toestel ongeveer zou dalen. Het ge volg was, dat het toestel hem raakte. De heer T. werd ernstig gewond, hij brak beide beenen en een arm, terwijl hij bovendien een schouderfractuur opliep. Zonderlinge zelf-werkverschaffing. Hij had het op autobanden voorzien. De Naardensche politie heeft naar het Hbl. meldt een 24-jarigen monteur aangehouden, die in het wegdek van wat zij hem ontnomen heeft, en haar gewe ten zal haar dwingen, om hem schadeloos stelling te geven Wat een ideaal familietafereel stellen zij voor Ik zou willen lachen, zoo, dat over de heele wereld mijn spotlach weerklinkt, en schreienschreien, tot mijn hart breekt 1 Wat 'n komedie is het leven toch Ferdi- nand lijdt natuurlijk ook, omdat hij mij treu rig ziet, maar hij heeft zooveel te doen Werken is een zegen, als het hart vol droef heid is. Ik wil ook werken. De zaak gaat ge lukkig vooruit enNeen, dat mag niet ge beuren. 9) (Vervolg). Ik moet telkens weer denken als wij rijk waren, dan zou ik den een of anderen dag kunnen terugkeeren Of zij het aangenaam vond of hinderlijk ik geloof, dat ik daarnaar niet zou vragen. Ik zou haar immers niets ontnemen. Laat haar maar gelukkig zijnuit de verte kijken, of hij het ook geworden is, dat zal ik toch wel mogen. Zij kan het mij niet verbieden Maar o wee, als hij niet gelukkig was lederen dag zit ik het portret te bekijken. Het zegt zoo weinig maar voor mij is het immers alles, wat ik heb Telkens komt mijn droom weer terug Ja ik zal niet sterven, eer ik het bereikt heb! Voor mijn dood wil ik nog eens voor haar verschijnen en haar vragen, op haar geweten vragen, of hij gelukkig is En zij zal mij moeten antwoorden Hier eindigden de aanteekeningen. Ge schokt legde Hempel de bladen neer en staar de voor zich uit. Dat was dus het geheim van haar leven Zij had blijkbaar Graaf Demeter bemind en. was door de tegenwoordige gravin met list of geweld gedwongen, van hem af te zien. Hoe diep had die vrouw gevoeld, daarvan leg de ieder woord der aanteekeningen getuige nis af. En ook hoe zij haar doel in het oog gehouden en het eindelijk bereikt had. Zij was teruggekomen. Wat er toen gebeurd was, AFD. STOFFEERING, LINOLEUM. Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan- tafelklceden, loopers, enz. ZONDAGS TOT 2 UUR GEOPEND. den rijksweg een gat had geboord en daarin een scherpe stalen pen overeind gezet. Zoodra een auto met een van de banden op de pen terecht kwam sprong de band en de werklooze monteur kwam te voorschijn ten einde zijn hulp aan te bieden bij het repareeren. Het is niet gelukt den man op hee- terdaad te betrappen, maar bij een huiszoeking werd een beitel gevonden, waaraan nog asfalt van den rijksweg kleefde en eenige uil oude vijlen gesle pen pennen. De man heeft volledig bekend. Onder Naarden heeft hij vijfmaal succes ge had. De belooning van zijn hulpvaardig heid liet hij over aan de welwillend heid van het slachtoffer. EEN BOND VOOR VOETGANGERS- BELANGEN. Te Amsterdam is opgericht de Nederland sche Bond tot bescherming van de belangen der voetgangers. Het ligt in de bedoeling op korten termijn een groote vergadering te or- ganiseeren, waar de doeleinden van den bond zullen worden toegelicht. AUTO-ONGELUK TE ARCEN. Te Arcen (Limburg) reed Zaterdagmiddag ten gevolge van het springen van een band een auto in volle vaart tegen een boom en daarna tegen een lantaarnpaal. De inzitten den werden ten gevolge van den schok ge wond. De chauffeur, H. Gubbels, uit Venlo, bekwam inwendige kneuzingen en brak zijn linkerbeen op drie plaatsen. Een van zijn pas sagiers, waarvan de indentiteit nog niet van is vastgesteld, werd zwaar gewond aan hoofd, borst en schouders en liep bovendien nog een armbreuk op. Beiden werden naar het R. K. ziekenhuis te Venlo overgebracht. De derde inzittende werd door de glasscherven niet ge vaarlijk gewond. De auto is totaal vernield. BUSKRUIT ALS SPEELGOED. Twee jongens gewond. Te Helden-Beringen (Limburg) vonden twee jongens in een pakhuis een hoeveelheid buskruit, dat toebehoorde aan de schutterij van het dorp. Het gevaarlijke goedje werd in papier gewikkeld en in een droge sloot in brand gestoken. Bij de hierdoor ontstane ontploffing werd een der knapen, het acht jarig zoontje van den heer A. van Nynhuy£, deerlijk verminkt. Men vreest, dat de kleine zijn oogen zal moeten missen. Zijn negenja rig makkertje J. Pijnenburg bekwam brand wonden aan gelaat, handen en beenen. VVARMTESLACHTOFFER. De 63-jarige boer J. Bemelmans uit Klim men,' die in Huisberg bij familie Vrijdag be zig was op het land een korenmijt te plaat sen, werd plotseling door de hitte bevangen. Hulp werd ingeroepen, waarna de boer, naar het ziekenhuis te Heerlen is overge bracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. GRIEVEN VAN URKERVISSCHERS. Het lid van de Tweede Kamer de heer Peereboom, heeft nader geïnformeerd bij den minister van Waterstaat naar een op dracht, die aan 25 Urker Zuiderzeevlsschers, die sinds vier jaar bij de Zuiderzeewerken met het per schip vervoeren van zand, zou bleef nog in het duister gehuld. De genoemde „Ferdinand" was zeker haar man geweest. Was hij gestorven of had hij later zijn naam in „Harry" veranderd Hempel was geneigd, om het laatste aan te nemen. Raadselachtig bleef het echter, door welke middelen gravin Renate een karakter als dat der overledene ertoe bracht, om van den graaf af te zien. Over den graaf, die toch ook een stem in die zaak had, stond er geen woord. De gravin werd huichelachtig, ellendig en berekend genoemd voor hem, die als man toch minstens dezelfde verachting verdien de, was geen woord van afkeuring aanwezig. Hempel vouwde de blaadjes op en stak ze met het portret bij zich, om alles thuis nog- eens te bestudeeren. Hij herinnerde zich nog, hoe de gravin over de doode had gesproken. Grooter onver schilligheid kon niemand aan den dag leg gen. En weer dacht hij „Wat 'n vrouw Zij moet wel heel geen zenuwen hebben." Toen de bidstoel weer op zijn plaats stond, keek hij nog eens in de kamer rond. Neen, hij had niets vergeten te onderzoeken. Morgen wilde hij nog eens terugkomen, om de keuken en de bovenkamers na te zien, ofschoon er wel niets van beteekenis te vin den zou zijn. Als de doode verder nog iets ge wichtigs bewaard had, zou zij het wel in de zoo goed verborgen muurkast gelegd hebben. Silas blies het licht uit en plaatste den lus ter weer op de schrijftafel. Toen maakte hij van één raam der jalouzieën open, om niet al te zeer in het donker te tasten en sloot daarna het venster. Daardoor merkte hij aan een raamgrendel een schort, die daar blijk baar in haast was opgehangen en die tot nu toe aan zijn opmerkzaamheid ontsnapt was, omdat het daarover vallende gordijn den boezelaar verborg, zoolang als het raam open stond. Het maanlicht viel helder in de kamer. In de verte sloeg het langzaam en plechtig mid dernacht. (Wordt vtrroled.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1