23e JAARGANG DINSDAG 3o AUGUSTUS 1932 No. 60 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN S. COLTOF KANAALWEG 145-154-155 DEN HELDER. NIET MET EEN NAADJE ADELDOM OF LIEFDE WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wierlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regelj Iedere regel meer 0.5a o.ia EEN 40-URIGE WERK WEEK. Verkorting van arbeidsduur tot ver mindering der werkloosheid wordt van verschillehde kanten aanbevolen als middel om het grootste euvel van dezen crisistijd te helpen bestrijden. Verdeeling van de totale hoeveelheid arbeid over meer arbeiders, zoodat ie der zijn deel krijgt van het geheel en niet sommigen alles en anderen niets. De gedachte is in dien algemeenen en principieelen vorm aantrekkelijk en het verbaast het „Handesblad" niet, dat zij weerklank vindt, overal waar voor edelmoedige ideën ontvankelijk heid bestaat, of waar men naar dit mid del grijpt, omdat men er niets anders op weet. Evenwel Korte werktijden met behoud van het volle dagloon beteekent verhoogde productie-kosten voor de landen, die de ze methode zouden toepassen. Het is de vraag of deze extra last geheel zou worden geneutraliseerd door de ver mindering van werkloozensteun, die op de gemeenschap rust. In elk afzon derlijk geval zou moeten worden uit gerekend of de verspreiding van het totale kwantum arbeidsuren over meer arbeiders, voor allen een vol doend loon zou toelaten. De vraag is dan ook al gerezen of deze methode, in liet belang van de levensvatbaarheid van het bedrijf, niet gepaard moet gaan met een vermindering van het loon per arbeider, teneinde van het to tale loonkwantum meer arbeiders te laten profitceren. De meeste plannen, tot dusver hier en elders door sommi ge kringen aan de orde gesteld, voor zien in den een of anderen toeslag op het bestaande totale loonkwantum, wanneer dat over meer arbeiders wordt verdeeld. De vraag is of de nationale gemeen schap, nu beschouwd als concurree- rende eenheid in het internationale be drijfsleven, daarmede is gediend dan wel haar eigen economische grondves ten er door zou ondergraven. Een nationale, ge-isoleerde invoe ring van de 40-urige arbeidsweek lijkt ons economisch harakiri voor Neder land, dat het immers van zijn interna tionaal verkeer moet hebbea. Een in ternationale regeling lijkt 't „Handels blad" vooralsnog practisch niet uit voerbaar, gezien de ervaring met den 8-urendag. Het is niet voldoende, dat een sociaal-economische maatregel logisch en doeltreffend lijkt om hem in de internationale practijk ingang te doen vinden. Het fiasco van den vrijen handel, die in 1927 door de Internatio nale economische conferentie te Genè- ve algemeen werd erkend als opbou wend en onmisbaar voor de natuurlij ke ontwikkeling van het economische leven, geeft te denken. In weerwil van de eenstejnmige goedkeuring in begin sel, gingen achtereenvolgens alle lan den er toe over het beginsel met voe ten te treden, teneinde hun onmiddel lijk eigen belang zoog. te beschermen. Ware de vrije handel eerlijk en alom toegepast, men zou vandaag waar schijnlijk geen behoefte hebben aan een kunstmatige verkorting van den arbeidstijd, tot bestrijding van werk loosheid. Het productie-apparaat zou zich niet achter protectionistische mu ren kunstmatig en buiten elke verhou ding hebben vergroot. En wij zouden het evenwicht van vraag en aanbod veel eerder hebben teruggevonden. De historie van de laatste jaren leert opnieuw dat de schoonste theorie zel den door de practijk gedekt wordt. Ook bij de studie van de 40-urige ar beidsweek moge men dat bedenken. Wij hebben tegen een ernstige studie geen enkel bezwaar, mits zij, die daar aan deelnemen, sterker zijn dan de verlokkende leuzen, waarmede zij nu reeds worden omringd, door de talrij ken, die meenen, dat banieren heffen en een gemeenschap regeeren het zelfde is. FEUILLETON. Hout op metaal en metaal op hout. Reeds een aantal jaren maakt de in dustrie gebruik van triplexhout, aan één of aan beide kanten beplakt met dun metaal, zooals zink, aluminium, etc. Veelal heet dit „gepantserd" hout of „plymax" en dient daar, waar de houten oppervlakte van triplex ge weerd moet worden, terwijl men toch dergelijk licht en sterk materiaal wil gebruiken. Tegenwoordig maakt men dergelijk materiaal speciaal voor het gebruik op plaatsen, waar men niet het metaal maar het hout aan den buitenkant verlangt. Men maakt b.v. in Amerika gebruik van fineer van een dikte van ongeveer een vierde rnili- meter, dat onder grooten druk wordt geplakt op gegalvaniseerde platen. Ook wel bedekt men beide kanten met zulk fineer en gebruikt men, inplaats van gegalvaniseerd ijzer, andere meta len, zooals aluminium, roestvrij staal enz. Het eenzijdig beplakte past men b.v toe voor het afwerken van spoor wegrijtuigen, liftkooien, meubelma- kerswerk van allerlei aard, betimme ringen enz. Men heeft dan het groote voordeel van de stevigheid en ondoor dringbaarheid van» het metaal, ge paard aan het mooie uiterlijk van een of ander soort edel hout, dat niet trekt. De platen zijn mechanisch op norma lc wijze te behandelen alleen scherp buigen gaat niet, zonder 't hout te bre ken een gewone kromming wordt echter goed verdragen. Volgen? de be richten is de fabrikage niet gemakke lijk en moeten de metalen platen met zorg vlakgemaakt en sterk geperst worden, nadat het plakmiddel en het hout erop zijn aangebracht. AFD. MANTELS. COSTUUMS. BLOUSES. ROKKEN. Groote maten. Aparte modellen. AFD. COMPLETE MEUBILEERING Reclame eiken slaapkamer f 75. Zeer mooie slaapkamer f 89. Hyper modern. Aupings Deventer matrassen 2 p. f 10.50 AFD. STOFFEERING, LINOLEUM. Vloerzeilen, karpetten, vitrages, divan- tafelkleeden, loopers, enz. ZONDAGS TOT 2 UUR GEOPEND. BINNENLANDSCH NIEUWS. MAAR STEEKJE VOOR STEEKJE EN DRAADJE VOOR DRAADJE, breien wij de fijnste wollen kousen voor U aan. Ook alle andere soorten breiwerk. JAAP SNOR. Depót voor Wieringen C. Duijnker H.-hoef. Jb. Kaleveld, Den Oever. Tarwe- organisatie voor Noord- Holland en voor Zuid-Holland. De Tarw^-Organisatie voor Noord- Holland hebben besloten op de prijzen der tarwe van oogst 1932 zooals die reeds zijn bekend gemaakt, een voor- loopige inhouding toe te passen van f 0.50 per 100 K.G. Deze inhouding is een gevolg van het feit, dat momenteel op voorloopige monsters wordt geleverd. Zoodra de definitieve monsters zijn vastgesteld, worden deze met de voorloopige verge leken, en volgt verrekening der 50 ct. met de telers. De officieele vaststel ling der monsters zal vermoedelijk in October plaats vinden. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Paard en wagen door trein gegrepen Vrijdag is op een onbewaakten spoorwegovergang bij Dorkum een paard en wagen, beladen met gras, gegrepen door een trein. Het voertuig werd over een afstand meegesleurd. Het paard dat losraakte, bleef onge deerd. De voerman werd van den wa gen geslingerd en met zware verwon dingen opgenomen. Hij is naar het zie kenhuis te Sneek vervoerd. De wagen had slechts weinig vertraging. Commitiiistische bijeenkomst te Haarlem. Door de politie uiteengejaagd. Zaterdagavond ongeveer acht uur had op het Prinsen Bolwerk te Haar lem het communistisch Anti-Wielter- Cojmité een openluchtvergadering be legd, waar drie sprekers het woord zou den voeren. Het juist uit Rusland teruggekeerde •raadslid Oversteegen was de eerste spreker. Hij begon onmiddellijk met scheldwoorden tegen de regeëring en op het gemeentebestuur, waarna de aanwezige inspecteur van politie hem waarschuwde er aan te denken, dat het comité alleen vergunning had ge kregen voor deze bijeenkomst als de sprekers zich onthielden van grievende en kwetsende uitdrukkingen ten op zichte van andersdenkenden. Over steegen stak toen opnieuw van wal met scheldwoorden, waarna de inspecteur, die over eenige politie-agenten te be schikken had, onmiddellijk het comité en den aanhangers gelastte het terrein te verlaten. Men verzette zich daar eerst tegen en trachtte de politie in te sluiten, maar toen de sabel getrokken werd, vlogen de vergaderden uit el kaar. Er werd met steenen naar de poli tie gegooid, maar niemand is gewond Zoodra er versterking voor de politie No. 21. „Maak niet zoo'n omhaal Wat is er ge beurd, ik begrijp immers geen jota „Kort en bondig, de politie laat de Grauen- steins ook nagaan en wel door een stumper, die het zoo dom aanlegde, dat zij het bemerk ten „Bliksem Hempel fronste zijn voor hoofd en keek naar den agent. „Maar wat bezielt die menschen Heb ik de zaak niet op mij genomen Hoe komen ze bij de politie eigenlijk aan de Grauensteins „Ik geloof, dat het is om den moord hier in Grunau en om de verdwijning van den graaf. De gravin moet „Ha de gravin Hempel's oogen gingen open. Natuurlijk, zij had bij hem niets be reikt met haar toespelingen, nu richtte zij zich aan een ander adres. En Bolzman geloofde haar natuurlijk da delijk Op die manier maakten zij den eeni- gen persoon schuw, van wien hij misschien met list en slimheid iets had kunnen verne men over de verhouding van mevrouw Wal ker tegenover het kasteel Grauenegg. Hem pel was overtuigd, dat de majoor iets wist. Die brief uit Graz, dien hij in mevrouw Wal- ker's schort had gevonden, was namelijk van niemand anders als van den majoor en luid de aldus „Mevrouw Al wilt u mij ook niet meer ken nen en al weigert u mij te ontvangen ik zelf heb u zeer goed herkend en moet om familiezaken onvoorwaardelijk een gesprek met u hebben. Als u mij binnen 24 uur zelf geen uur opgeeft, zal ik dit gewichtig onder houd eenvoudig afdwingen. Dat de ophel dering, die ik in elk geval van u ontvangen moet, gewichtig genoeg is, weet u zelf het beste. Ik moest geen Grauenstein zijn, als ik zulke ongehoorde dingen al zijn er jaren kwam, adviseerden de leiders van hel comité om naar huis te gaan. Onder het uitstooten van den kreet „Rood Front", werd de terugtocht aanvaard. Eenzaam en verlaten gestorven. Een landlooper had aan een loge menthouder te Oud-Beijerland ver zocht hem des ochtends zoo tijdig te wekken, dat hij ,met de eerste tram kon vertrekken. Toen de logementhou der des ochtends aan zijn opdracht wil de voldoen, vond hij den man dood te bed liggen. Het lijk werd naar de ge meentelijke barak gebracht en vandaar door werkloozen grafwaarts gedragen. BUITENLANDSCH NIEUWS. Ridderlijkheid in den oorlog. De „Vossische Zeitung" bevat een bericht uit New-York Bij het departement van financiën te Washington is een pakje besteld, waarin een ketting zat van oude Duit- sche munten. Het pakje was afkomstig van een Duitscher die in den wereld oorlog aan het Westfront had gevoch ten en die er het volgende bij schreef „Voordat ik overlijd aan een ernstige ziekte, die ik in den oorlog opliep, wil ik voldoen aan een belofte die ik een onbekenden Amerikaanschen soldaat deed, die mij in 1918 aan het front het leven redde. Ik verzoek u, dezen ket ting te willen aannemen als een blijk van hoogachting voor het land, waar van de soldaten zelfs in den oorlog 'n vijand met ridderlijkheid behandel den". De Amerikaansche minister van Fi nanciën, Mils, heeft geantwoord dat de ketting in het museum van de aca demie te West Point bewaard zal wor den als symbool van ridderlijkheid van twee edele menschen. over heen gegaan maar stil liet rusten, Hiermee heb ik de eer mij te noemen, hoog achtend, Majoor van Grauenstein." Dezen brief had de weduwe ontvangen op den ochtend van haar sterfdag. Of zij erop geantwoord had, wist Hempel niet. In elk ge val was de schrijver gedeeltelijk in het ge heim doorgedrongen en kon hij gewichtige opheldering geven. Den majoor voor den moordenaar te houden, vond Hempel onzin nig. Hij stond op. „Wat heb je zelf ontdekt, Kockstein De majoor is sedert het verdwijnen van zijn broer buitengewoon ónrustig. Zijn zoon ook. Deze schijnt echter toch een meisje te hebben. Ik bespiedde hem voor twee dagen, toen hij op en buitengewoon mooie jonge dame wachtte en later een half uur lang. in een teeder gesprek met haar op en neer liep." „Waar was dat „Op den slotberg bij de zoogenaamde dui velsbrug." „Kende je die jonge dame „Neen. Zij zag er zeer deftig uit. Die twee schenen echter niet gelukkig. De jonge dame schreide zelfs en op het laatst scheen het wel een afscheid voor goed te zijn." „Weet je, of de majoor in den nacht tus- schen 13 en 14 Augustus in zijn woning was „Beslist, ja." „En de zoon „Die maakte op dien dag 's namiddags een uitstapje en kwam pas tegen middernacht thuis." „Hm weet de politie dit misschien „Neen ik geloof het tenminste niet. An ders hadden ze hem zeker al gevangen geno men. Mijn collega Berner, die het zoo slim aanlegt, vertelde mij namelijk, dat die twee vast en zeker de moordenaars van mevrouw Walker waren en dat de politie alleen nog de noodige bewijzen trachtte te verkrijgen, om hen gevangen te kunnen nemen. Hij ver telde mij dit alles, zonder eenig vermoeden te hebben, dat ik in dezelfde zaak werkzaam PROVINCIAAL NIEUWS. NOORDSCHARWOUDE. Goede verstandhouding. De Alkmaarsche Crt. schrijft Naar wij uit goeden bron vernemen, is de wethouder van Zuidscharvvoude Du B. door den burgemeester uit diens woning verwijderd op dusdanige „zachtzinnige" wijze, dat eerstgenoem de languit op het grintpad terecht kwam. Wel een bewijs van een goede ver standhouding Het avontuur met de „Astrid" De „Texelsche Courant" schrijft Van Kopenhagen naar de Texelsche kust -- Wat er van overbleef. Er is weinig fraais meer over van het sierlijke scheepje, de „Astrid", dat met bestemming naar Teneriffe voor eenige weken Kopenhagen de Deensche hoofdstad verliet. Na een onfortuinli}- ke reis van negen dagen -- van Cuxha- fen af liep het schip in het Pinkegat op de Engelschmanplaat. Het kwam weer vlot, doch het scheen wel of de opvarenden -- de Deensche advocaat Behring de chef van de equipage) met zijn ega en eenige Duitsche manschap pen door het noodlot werden achter volgd. Met volle zeilen koerste het onder de Texelsche kust langs, doch onweerstaanbaar lokten de zandban ken het vreemde schip aan, met het gevolg, dat het tusschen paal 8 en 9 on der den Hoorn op het strand belandde. Goede raad was duurvlotbrengen bleek niet makkelijk mogelijk waarom het personeel ontslagen en door de heer Behring en de schipper per rij wiel de terugtocht naar Kopenhagen ondernojnen werd. De vrouwelijke op varende keerde per trein naar Dene marken terug. Wat er inmiddels van de „Astrid" ge worden is, hebben we vrij uitvoerig ge meld. Van mast en tuig en een deel van het dek beroofd, ziet het scheepje er weinig aantrekkelijk meer uit vooral nu na zagen en breken de mo tor uit het schip genomen is, rest van het eertijds zoo keurige vaartuig wei nig ,meer dan een wrak, dat bij sloopen de kosten nauwelijks zal opbrengen. Van het leven aan boord op de avon tuurlijke reis van de Sont naar de Texelsche kust zijn ons fantastische verhalen opgedischt, verhalen van wisky en smokkelarij. We hebben ze onze lezers bespaard, daar wc voor de juistheid niet konden instaan. Uit het feit evenwel, dat aan boord likeur en verscheidene flesschen sterke drank werden aangetroffen, alsmede een spijskaart! waarop een foto van de „Astrid" en een uitgebreid diner, kan worden afgeleid, dat het de schepelin gen aan hun „nat en droogje" niet heeft ontbroken. Waaraan het ze stel lig wel heeft gemankeerd was Gezond verstand en zeemanschap, want hoe beland je anders met zoo'n volledig uitgerust jacht en z.g. gediplomeerd personeel tot tweemaal toe op de Neder landsche kust Er wordt gefluisterd dat de drank er schuld aan had, jnaar ook dit is een kwestie, die nog onopge lost is. ben." „Dat is juist iets voor hem bromde Si las. Hij ging eenige malen in de kamer op en neer, en greep toen naar zijn hoed. „Kom, Kockstein. ik zal zelf eens met Bolzman praten. Hij bederft zoodoende im mers alles en is op het punt, een gek figuur te slaan. Bolzman was in zijn bureau, toen Hempel bij hem binnenkwam. „Het is mij aangenaam dat u komt, beste Hempel," zei hij dadelijk na hun wederzijd- sche begroeting, „ik heb heel veel nieuws voor u u zult verbaasd zijn „Zoo Dan ben ik echt nieuwsgierig," ant woordde Silas met een ironisch lachje en nam plaats. „Wat voor wereldschokkende ontdek kingen hebt u gemaakt „Ten eerste, dat al uw nasporingen in een verkeerde richting gaan „Zoo Dat is waarlijk interessant „Ja. De man in 't grijs namelijk is volstrekt niet uit Graz vandaan gegaan. Hij is hier." „Kolossaal Heeft hij zijn visitekaartje bij u afgegeven „Spot maar niet, ik zal u dadelijk alles ver tellen, wat ik ontdekt heb." „Ik brand van nieuwsgierigheid." „Nu dan. Dat de majoraatsheer van Grau enegg hier een broer heeft, weet u misschien.' „Jawel „Deze broers leefden sedert hun kinderja ren in bittere vijandschap. De majoor is vol gens een persoon, die het weten kan, tot al les in staat. De zoon zal wel niet veel beter zijn, al heeft hij als officier een goeden naam. Maar u weet immers wel moorden van dien aard worden gewoonlijk door tot dan toe onberispelijke personen bedreven. „Ja." c?.,Nu gelukte het mij te achterhalen, dat Majoor van Grauenstein de vermoorde me vrouw Walker persoonlijk gekend heeft en met haar omging „Pardon, het laatste is niet waar. Hier is een brief van hem aan haar, waarin hij uit drukkelijk vraagt om een hem tot dan toe EEN WEERPROFEET. Wist je, dat je een heel betrouwbare weerprofeet hebt gevonden, wanneer je in een dennenbosch eens een groo ten dennenappel hebt opgeraapt Mis schien niet, hé Toch is het zoo. Maar je moet den dennenappel eerst een geweigerd onderhoud." Hempel nam den brief van den majoor uit zijn zak en gaf dien aan Bolzman, die hem vlug doorlas en toen vergenoegd in zijn han den wreef. „Bravo dat is immers een prachtig bewijs. Ziet u wel, dat ik gelijk had Met geweld wilde hij het onderhoud afdwingenZeer goed Zij heeft hem natuurlijk andermaal afgewezen hij ging toen toch naar haar toe, zij kregen twist en het einde was de moord. Sindsdien zijn alle twee, vader en zoon, eenigszins zenuwachtigacht u dit genoeg „O ja. Slechts nog een kleinigheid het motief „Dat is heel duidelijk. Luister maar De majoor leeft in zeer bekrompen omstandig heden. Hij wist blijkbaar dat zij rijk was, kende haar eenzamen toestand, wist dat zij geen familie meer had, en wilde geld van haar hebben. Misschien wilde hij het eerst maar leenen misschien was zij van vroe ger hem zelfs geld schuldig en wilde zij niet betalen de regels over de „ongehoorde dingen, die hij niet wil laten rusten," wijzen zelfs daarop. Toen zij niets wilde geven, werd hij driftig en versloeg haar." „De vader of de zoon „Beiden. Dat wil zeggen, de eene zal voor wachter gespeeld hebben." „Aha En waarom lieten zij het geld lig gen „Omdat zij bepaald opgeschrikt werden. Ik stel mij de zaak zoo voor de graaf wilde dien avond van het kasteel naar het station. Om een ons nog niet bekende reden, koos hij het voetpad tusschen de velden en kwam zoo voorbij het huis van mevrouw Walker. Toen verraste hij de moordenaars. Zij gingen op de vlucht, nog vóór zij het geld hadden gevonden. De graaf vervolgde hen. Zij wisten dat zij verloren waren, als hij hen inhaalde, keerden dus om en vielen hem aan. Het is bewezen, dat de majoor een revolver bezit...." „Dat is zeker een ernstige omstandigheid „Niet waar Hij heeft ook een grijs pak, is groot en forsch en draagt geen baard „Zeer verdacht „Ik laat die twee sedert eenige dagen na gaan. Zoodra het mij gelukt te bewijzen, dat zij zich in dien nacht buiten de stad hebben bevonden, is het net klaar. Dan laat ik hen alle twee gevangen nemen." Hempel stond op. „Dat zult u wel laten, mijnheer de com missaris „Waarom „Omdat alles wat u saamgeraapt hebt, on zin is van A tot Z." „Mijnheer Hempel, ik moet u verzoeken, niet te vergeten met wien u spreekt „O, dat weet ik zeer goed Maar ik herin ner u aan onze overeenkomst, waarin u het geval Walker alleen aan mij hebt opgedra gen Het was al tegen onze afspraak, dat u den majoor zonder voorkennis liet nagaan. Deze man acht ik ook zeer gewichtig, maar in een heel anderen zin als u. U dwarsboomt mijn plannen, als u op den ingeslagen weg voortgaat. Over deze beide sterfgevallen hangt een geheim, dat ik eerst moet doorgronden, eer ik den moordenaar kan noemen. De ma joor kent dit geheim of vermoedt het ten minste. Als hij wilde spreken, dan had hij het al lang gedaan. Met geweld kan men hem niets afdwingen, alleen door list kan ik er achter komen, of doordat ik zijn vertrouwen win. De moordenaar is hij zeker niet." „Dat is uw meening. De mijne is daarmee lijnrecht in strijd." „Het gaat hier niet over meeningen, maar over feiten." „Deze pleiten voor mijn theorie „Slechts in schijn." „Ja wie is dan de moordenaar Noem hem dan „Dat kan ik nog niet." „AhaBolzman glimlachte spottend. „Dan moet u mij als uw overheid in zekeren zin toestaan, om te doen wat ik mijn plicht acht. Ik leg u niets in den weg, maar ik laat- mij ook niet tegehouden." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1