Spoor'S geraspte Zwitsersche Kaas OMWENTELING OP DU1KGEBIED Meer dan een uur onder water. In tegenwoordigheid van marine-au toriteiten, ingenieurs, artsen en geleer den heeft een duiker te Sidney een Australische uitvinding gedemon streerd, die volgens den uitvinder een omwenteling beteekent bij de duikers werkzaamheden. Inderdaad slaagde de duiker erin een wereldrecord te ves tigen door meer dan een uur op een diepte van 165 voet te blijven in nog geen vier minuten was hij weer hoven water. De voornaamste eigenschap van de uitvinding is een lucht-controle onder water, verkregen door een helm met een dubbele kamer. De duiker kan zich op alle diepten bewegen. BINNENLANDSCH NIEUWS. ZWEEDSCH VLIEGTUIG BIJ TUBBERGEN VERONGELUKT. Twee dooden. Dinsdag is het Zweedsche postvlieg tuig SE-AAE, bestuurd door den beken den Zweedschen piloot Liljeberg, dat Dinsdagavond om kwart over elf van Schiphol was vertrokken,, te Geesteren nabij Tubbergen neergestort. Het toe stel werd gedeeltelijk vernield. Lilje berg werd gedood, terwijl de mecani cien-marconist zwaar werd gewond. Het postvliegtuig is van de Zweedsche luchtvaart Mij., de A.B.A Het was een 3-motorig Junker-vliegtuig van het ty pe G. 24 Het vertrok 's-avonds om kwart over 11 van Schiphol met de luchtpost uit Nederland en de voor Scandinavië bestemde luchtpost, die met de laatste vliegtuigen uit Londen, Parijs en Zuid-Duitschland op Schip hol arriveeren. De oorzaak van het on geval is nog niet bekend. Vermoed wordt, dat Liljeberg door de duister nis misleid te laag heeft gevlogen ei» met een schoorsteen in botsing is ge komen. Nader wordt gemeld, dat geconsta teerd is, dat de motoren van het vlieg tuig boven Tubbergen reeds weigerden De piloot heeft nog getracht in de duis ternis en in den dichten mist een weg te vinden teneinde op een goed lan dingsterrein neer te strijken. Dit is hem niet gelukt. Het vliegtuig kwam steeds lager, raakte eerst een huis, waarvan het dak werd beschadigd. Hierop zakte het toestel meer en meer en brak 3 boomen middendoor, alsme de enkele palen van het telefoonnet Geesteren-Almelo. Vervolgens botste het toestel tegen het huis van den win kelier Immink en nam een groot deel van het dak mede. Opvallend is het, dat de kinderen van den winkelier, die onmiddellijk on der het dak sliepen, in het geheel niet zijn getroffen. Nadat het vliegtuig een halven slag was omgezwaaid, is het tegen een hooi mijt vastgeloopen. Dadelijk waren om wonenden ter plaatse, die geneeskun dige hulp uit het dorp Tubbergen haal den. De piloot zat bekneld tusschen een der vleugels en is op slag dood ge weest.. De marconist, Nils Lttergard, lag zwaar gewond in de nabijheid van het toestel. Hij is naai- het ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. De burgemeester van Tubbergen was zeer spoedig met politie ter plaatse, die dadelijk de noodige maatregelen nam. Ook geestelijkheid was spoedig aanwezig. De officier van Justitie heeft zich persoonlijk op het terrein van het on geluk van een en ander op de hoogte gesteld. Rijks- en gemeentepolitie heb ben het terrein afgezet. In het toestel zaten geen pasagiei's. Uit een trein gevallen. Dinsdagmorgen is een 6-jarig jon getje uit Leeuwarden nabij het station Oudega uit een trein van Leeuwarden naar Stavoren gevallen. Het knaapje werd bewusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis te Sncek overgebracht. Antobus tegen een boom gereden Dinsdagmorgen omstreeks half- acht is een autobus uit Stampersgat, waarin arbeiders vervoerd werden, die bezig zijn met de verbouw ing van de kerk te Gilze op den Rijksweg ondet Gilze-Rijen door de gladheid van den weg geslipt en tegen een boom gere den. Eenige arbeiders kregen min of meer ernstige wonden en één hunner was er zóó ernstig aan toe, dat hij imar het ziekenhuis te Breda moest worden overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De autobus werd zwaar beschadigd en moest worden wegge sleept. BLIKSEM INGESLAGEN. Twee huizen afgebrand. Dinsdagmorgen sloeg de bliksem in de woning van den heer J. Puts, aan den Udenhoutsche weg te Oisterwijk De woning stond spoedig in lichte laaie en de vlammen deelden zich wel dra mede aan de naastgelegen woning van den heer J. Boon. Beide woningen gingen in de vlammen op. Ook de in boedels gingen voor het grootste deel verloren. Verzekering dekt de schale. Twee varkens en een aantal kippen vonden den dood in de vlammen. Goud uit België. Dinsdag zijn te Amsterdam uit Brus sel drie vliegtuigen aangekomen, met een totaal lading van 12800 K.G. goud. KARDINAAL VAN ROSSUM. Deelneming van de Nederland sche regeering. De minister van justitie heeft in ver band met het overlijden van kardinaal Van Rossum aan den provinciaal dei- Redemptoristen te WSttem (L.) de deelneming der regeering betuigd met het verschijden van dezen kerkvorst, die in dienst van de R.K. kerk tevens aan den Ned. naam bijzonderen luis ter heeft bijgezet. Stoffelijk overschot naar de St. Servaaskerk overgebracht Het stoffelijk overschot van kardi naal van Rossum is Woensdagnamid dag om zes uur met groote plechtig heid langs den kortsten weg van het ziekenhuis Calvariënberg overgebracht naar de St. Servaaskerk, waarlangs den z.g. langen gang het westelijk deel der kerk werd doorschreden tot aan het beroemde beeldrijke portaal, dat als rouwkapel is ingericht. In den stoet, die onder het luiden van de groote klok de kerk bereikte, liepen mede mgr. Lemmens, bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Olav Smit, mgr. Wouters, deken van Maastricht, en ongeveer de gbheele geestelijkheid der stad, de commissaris dr koningin, baron van Hóvell tot Westerflier, bur gemeester en wethouders en tal van van andere waardigheidsbekleeders. Een onafzienbare menigte stond langs den te volgen weg geschaard, waar het verkeer gestremd was. De uitvaartdienst is bepaald op Zater dagmorgen. STEUNTREKKER VAN BEROEP. Ruim f 600 op zak. Op het Van Hogendorpplein te Rot terdam, zoo vertelt de Telegr., was een hoogloopende ruzie ontstaan tusschen eenige mannen, waarvan er één zeer kennelijk in staat van dronkenschap verkeerde. Een agent van politie bracht den beschonken man naar het bureau aan de Groote Paauwesteeg, waar men hem de gebruikelijke vragen stelde. Naam, ouderdom, adres, dat al les gaf de man, ondanks zijn beneveld brein, nog vrij vlot op. Hij hakkelde zoo'n beetje toen de inspecteur zijn be roep vroeg. Koopman was-ie eigenlijk vroeger geweest, nu trok hij van Maat schappelijk Hulpbetoon. „Dus steun trekker" verduidelijkte zijn ondervra ger. Ja dat was hij nu Zooals van alle arrestanten werden ook de zakken van dezen man even aan een onderzoek onderworpen. Het esultaat was wonderlijk. De steun trekker had „slechts" f 615.88 zegge en schrijve zeshonderdvijftien gulden en achtentachtig centen in zijn colbertje.. Ernstig ongeval te Heerenveen. Bij het teren van een weg. Doordat Woensdagmorgen een slang van een teersproeier lek sprong, werden drie arbeiders, die bezig waren den Rotumermerweg te teren, door de gloeiende massa, welke met een tem peratuur van 200 graden was naar bui ten gespoten, getroffen. Een 56-jarige gemeentewerkman van Rotstergaast bleek het ergst getroffen. Zijn gezicht en oogen zaten vol teer. Onder hevige pijn is liet slachtoffer met spoed naar liet ziekenhuis te Heerenveen vervoerd Voor het behoud van zijn gezichtsver mogen wordt ernstig gevreesd. De ar beiders G. Sloothaak en J. van hel Meer liepeh ernstige brandwonden aan armen en gezicht op. Doordat eerstge noemde een bril droeg, werden zijn oogen niet getroffen. Deze laatste slachtoffers zijn, na in het ziekenhuis te Herenveen te zijn vei bonden, naar hun woning vervoerd. Kamers van Crisis-Pachtzaken. Bij Kon. besluit van 18 dezer zijn benoemd tot deskundig bijzitter in de kamer van crisis-pachtzaken van het kantongerecht te Alkmaar. D. de Boer Dzn., te Stompe toren, en tot zijn plaatsvervangers a. Hilbr. Klaver, Westdijk, Alkmaar, en b. P. Spaan Kzn., té Stompetoren 2. A. Quant, te Heer-Hugowaavd Zuid, en tot zijn plaatsvervangers a. J. Wa kenaar Czn. te Sint-Pancras en 1). C. Timmerman, te Broek op Langendijk; Schagen. 1. J. Blaauboer, Nes, Scha- gen, en tot zijn plaatsvervangers a. P. Blaauboer Gzn., te Kolhorn, en b L. Doekes, te Dirkshorn; 2. H. K. Kos ter, te Wieringerwaard, en lot zijn plaatsvervangers a. D. P. Timmerman te Schagen, en b. A. Dekker, Waarland Ilarenkarspel Den Helder. 1. P. Verver, Juliana- dorp, en tot zijn plaatsvervangers a. J. Hoogschagen, Koegras, en b. ir. M. D. Dijt, te Eierland (Texel) 2. J. Verfaille Den Helder, en tot zijn plaatsvervan gers a. C. J. Maters, te Koegras en b. G. Leber, Eierland (Texel.) Hoorn. 1. A. Zwaan Jr. te Enkhuizen, en tot zijn plaatsvervangers a. P. Sta pel, te Hoogkarspel, en b. P. Kollis, te Berkhout 2. C. Broersen, te Lutje broek, en tot zijn plaatsvervangers a. J. Commandeur, te Wognum, en b. W. Clay Jbz., te Berkhout Medemblik. 1. P. Oudt, te Sybekar- spel, en tot zijn plaatsvervangers a. N. Dekker, te Obdam, en L. Glas, te Hoogwoud 2. KI. Kuiper, te Oostwoud ?n tot zijn plaatsvervangers a. Jacob Kooiman Pza., te Andijk, en H. J. Avis te Midwoud. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Koninginnedag in de Wieringermeer. Het feest der kinderen. Schreven we kort geleden, dat de school kinderen in de Wieringermeerpolder wellicht een schoolfeestje er bij in zouden schieten, en stelden wij daarbij meteen de vraag, of het alsnog niet mogelijk was een reisje per auto, etc. op touw te zetten, we hadden niet durven hopen, dat die vraag zoo spoedig in gunsti- gen zin zou worden beantwoord. Immers een commissie uit de burgerij heeft het initiatief tot het kinderfeest genomen, particulieren stelden hun auto's disponibel, en onder de stralen van een heerlijk oranje zonnetje hebben de oudste kinderen een tocht gemaakt naar strand en duin, Bergen en Petten en opgetogen waren zij over den heerlijken dag. De jongste klasse werdier plaatse met spel en tractatie prettige uurtjes bezorgd, zoo dat de schooljeugd wel dankbaar aan Ko ninginnedag 1932 zal terugdenken. DE OUDERAVOND TE SLOOTDORP. Op 31 Augustus had in het gymnastieklo kaal een ouderavond plaats. Vooraf kon de nieuwe school worden bezichtigd, waar veel gebruik van werd gemaakt. Wat van dit gebouw is te zeggen Twee goede hoedanigheden bovenal „eenvoudig en practisch Bij het binnentreden valt al dadelijk op de breede frissche gang, vanwaar men toegang heeft tot de lokaliteiten. De vier lokalen zelve, flink ruim, licht ge schilderd, voorzien van vele vensterruiten, waardoor het zonlicht in overtollige mate toegang heeft, getuigen van extra verzorging voor licht en lucht, hoofdzaken voor de be vordering van de gezondheid der jeugd. De schoolmeubelen, banken, borden en ver dere gereedschappen is „eerste klas" fabri kaat, dat is op het eerste gezicht af te zien. De Wieringermeerbewoners kunnen met recht trotsch zijn op zulk een mooie school. Het is een „juweel." Van het gymnastieklokaal kan hetzelfde gezegd worden, en geen wonder, dat Woens dagavond uit de aangename gezellige §tem- ming der vele ouders, die hier bijeen waren viel af te leiden, d&t men zich hier recht op zijn gemak gevoelde. De eerste ouderavond slaagt uitstekend. Toen het schoolbestuur precies te half acht de zaal binnentrad stond men als één mari op, als bewijs van begroeting, hulde en eer bied voor dit bestuur, dat zich op zulk een uitmuntende wijze van zijn taak kwijt. Aan de bestuurstafel namen plaats de hee ren ir. Alph. Roebroek (voorzitter) lid der directie Wieringermeer D. de Boer Dz., lid der Zuiderzeeraadrector J. P. J. Kok, (R.K. Zuiderzeestichting) H. W. Tilanus, lid der Tweede Kamer (Chr. Volksonderwijs) en Mr. A. F. kamp (Secretaris) commies ter directie Wieringermeer. Ir. Roebroek ving onmiddellijk zijn rede aan en sprak ongeveer als volgt Zeer geachte Dames en Heeren Aan u allen in de eerste plaats een harte lijk welkom. Ik acht het mij een groot voor recht deze vergadering te mogen leiden, te meer nu de groote opkomst getuigt van uwe belangsteling, en deze ruime zaal bijna te klein zou zijn. Deze avond is voor u, als eerste kolonisten van de Wieringermeer, iets nieuws voor U allen. Enkele maanden of weken geleden hebt gij dit nieuwe land betreden. Uit ver schillende streken zijt ge gekomen, onderling afwijkend van landaard en gebruiken ge kent elkander nauwelijks. Dit nieuws staat nu onder leiding van mij het is vreemd voor U, vreemd voor mij Doch bij al dat vreemde gevoelen wij ons gebon den als kinderen van hetzelfde land, dat wij Vaderland liefhebben, en waarop wij trotsch zijn. Wij arbeiden aan datzelfde grootsche weck, waarvan een roep ver buiten onze landsgrenzen gaat. Bovenal bindt ons de nuchtere noodzakelijkheid, dat wij op elkan der zijn aangewezen. Vele uwer gedachten gaan op dit oogenblik wellicht terug naar uwe oude woning en zijn omgeving, naar bijeenkomsten in vroegere dagen, aan onze kinderen, die daar achter bleven. De noodzaak echter om den economischen strijd door te komen deed u naar het nieuwe land gaan. Men vindt hier geen traditie en geschiedenis, maar wel geestdrift voor het nieuwe werk, een stille vrede, en er is reden om te zeggen, dat het nieuwe leven het ver lies eeniger mate zal goedmaken. Het is hier, als ten tijde dat het voorjaar ontwaaktgroene akkers, blauwgroene wei landen, ontluikende knoppen aan de boo men, verlustigen onze oogen. Wij leven mee met die groote verwachtingen, zoo ook in onzen polder. Eerst was het winter dat was de toestand in de eerste dagen, toen de gemalen Lelie en Leemans zes maanden hadden gepompt, en een onafzienbare slik- en zandvlakte droog kwam te liggen. Een collega van spr. gaf een zoo juist beeld door te schrijven „zoo moet de wereld er bij de schepping ook hebben uit gezien. Het gelijkt een doodendal, een troos- telooze vlakte, waar men, na er een wijle te hebben vertoefd, hardop met zichzelf begint te praten. Wind en regen hebben hier vrij spel, en het water in de groote ondiepe plas sen wordt door de wind voortgejaagd over de randen, onder welks invloed groote kreken in den bodem worden uitgeschuurd. De uitge spoelde grond komt in massa in de kanalen en de wind doet zandwolken ontstaan, die soms aangroeien tot een zandstorm, die de arbeiders noodzaakt het werk te staken in de schuilhokjes te vluchten en greppels en slo ten dicht." Ziet hier een beeld, dat is vooraf gegaan. Maar toen kwam het poldervoorjaar. Er kwam geestdrift voor het wordend schoon De eerste huisjes werden geplaatst, en de ze plaatsing geschiedde na wel overwogen plannen, en in onzen geest zagen wij reeds hoe het landschap zou worden en wij ver heugden ons er over, dat wij allen mochten bijdragen tot het gemeenschapsleven, waar telkens weer nieuwe loten bijkwamen. Weldra zagen wij de wijkzuster zich door de straten spoeden. Onze dokter kwam, die meer te doen had met de gezonde dan met de zieke zieken, omdat men hier in de Meer te gezond is om ziek te te worden. De tem pelklokjes hoorden we weldra luiden en bui ten het dorp vormde zich de bedrijvigheid op het land en bij de schuren. Aan juffrouw Olders werd de zorg opge dragen voor de geheele huishouding. Zoo kon het niet anders, of de oude won den werden dra geheeld; men voelde zich hier spoedig thuis en weinigen zullen verlangen naar de oude woonplaats terug te gaan. Ik heb mijzelf altijd verheugd in het mooie werk, dat hier tot stand wordt gebracht. Wel is er critiek, maar dat is juist nuttig voor de arbeid. Soms echter kan critiek onmeedoo- ge-nloos zijn, die ontaart tot in het roekeloo- ze. maar van dat laatste soort hebben we gelukkig weinig last. Hier heerscht steeds een prettige stemming en ik wil mijn inleiding eindigen met de dichtregelen van Adema van Scheltema, die aan het slot van het artikel over den Polderdag in de Wierin- germeerbode, stonden afgedrukt Polder met jou ben 'k verwant Wij zijn dingen van één land Wij willen met oifce gedachten nog even 'teruggaan naar het oude schooltje, dat onder leiding stond van Mej. Van Harlingen. 't Was Ieigenlijk geen school in den zin der wet; maar weten dat alle kinderen er prettige da gen hebben gehad. En dat schooltje mocht zich verheugen in de grootste belangstelling. De voltallige regeering is er geweest, behalve dan de minister van oorlog, maar die was daar ook niet op zijn plaats. Spr. wil mej. Van Harlingen gaarne de hulde en dank der directie overbrengen, voor alles wat zij in dat schooltje heeft gepresteerd en overhan- digt haar als stoffelijk blijk van waardeering de „Zuiderzeealbums". (Applaus.) Spr. gaat dan verder De schoolkwestie thans aan de orde, was geen gemakkelijke taak deze op te lossen, en toch moest er een oplossing komen. Maar hoe Een openbare school was niet mogelijk om formeele, practi- sche en principieele bezwareneen bijzon dere school was niet uitvoerbaar om dezelfde redenen. En toch moest er een school komen. De kwestie geleek haast onoplosbaar. Geluk kig hebben we elkander gevonden er wer den offers gebracht aan beide zijden, en wij zijn zoolang aan de groene tafel blijven zit ten tot de zaak voor elkaar was. Spr. brengt dank aan zijn medebestuursleden voor hun ruime blik en nationalen zin. Aan geen zijde was men ten volle bevredigd maar de prin cipieele bezwaren waren zoo klein mogelijk gemaakt. Toen is er gebouwd. Het moest een eenvou dige dorpsschool worden en de architecten Lokhorst en Hooikaas hebben dit volkomen begrepen en zijn er uitstekend in geslaagd. Hartelijk dank aan de heeren. Ook onze architect heeft met groote toe wijding zijn taak tot deze bouw volbracht. De aannemer Kingma heeft zich doen ken nen, als iemand, die weet te organiseeren, zoodat het werk opschiet en toch aan alle ei- schen voldoet. Zijn Friesche Landaard ge trouw, doet hij wat stug aan, maar spr. heeft de ondervinding dat het met deze firma prettig samenwerken is en betuigt hem har telijk dank. Wat de meubileering en inrichting van het gebouw betreft, het beste was precies goed genoeg, van de gedachte uitgaande, dat dit „in orde" wezen moet. Nu ontbrak nog het onderwijzend personeel. De onderwijzer moest voldoen aan de hoog ste eischen, en ten slotte vonden we in den Heer Heerink de man naar ons hart. Hem is niets liever dan met de ouders samen te wer ken. Ook het onderwijzend personeel, mej. van Harlingen en de andere werkkrachten hou den goede beloften in voor de toekomst. Deze school was hoog noodig, ook wat be treft het kindertal want als hier boomen groeiden zou men zeggen „ze groeien aan de boomen Er zijn er nu al meer dan 140 en spr. heeft in de toekomst al het getal 160 gehoord. Spr. doet een beroep op de medewerking der ouders. Sta steeds in het oog van de kin deren achter den onderwijzerdan steunt gij de school. Hebt gij klachten, bij den Heer Heerink zult gij altijd een vriendelijk gehoor vinden. Maar van één zaak wijken wij in geen enkele omstandigheid van af „orde, tucht, gezag Op dezen eersten ouderavond willen wij nog niet over practische zaken discusseeren. 'I Is nog een begin. Spr. wil echter niet ein digen, voor hij in herinnering heeft gebracht, de verjaardag van het Staatshoofd onze ge ëerbiedigde Koningin. Onder Haar veilig bestuur mogen wij ons gelukkig achten en spr. verzoekt de aanwe zigen staande het „Wilhelmus" aan te heffen. Na dit lied doet voorz. mededeeling, dat van het bestuurslid prof. Noordtzij (vert. Geref. Schoolverbond) bericht was ontvangen van verhindering, alsook van den heer Dun, in specteur van het Lager Onderwijs. Het woord is thans aan het Hoofd der School, den Heer Heerink. Spr. brengt dank aan den Voorzitter voor de tot hem gesproken woorden en aan het bestuur voor het vertrouwen in hem gesteld. De verwachtingen zijn hooggespannen en dat vervult spr. met blijdschap en met be ving. Met blijdschap, omdat hij zijn taak en roeping lief heeft en idealistisch opvatmet beving omdat hij vreest ver beneden het ge koesterde ideaal te blijven. De taak is ontzaggelijk zwaar en verant woordelijk en hij hoopt dat de zegen des Al- lerhoogsten op zijn arbeid mag rusten, en dat de ouders mede willen werken tot de op voeding der schooljeugd in dit nieuwe gewest. Thans zegt spr., wil ik iets zeggen over de gewone en nuchtere dingen van alle dag. In de eerste plaats moet er orde, tucht en ge zag zijn. De eerste beginselen voor overtui ging en beginselen moet de jeugd op school worden aangebracht, want waar geen zaadje is, kan geen boom groeien. 5 Minuten voor 9 luidt de eerste belzorg dat uw kinderen dan aanwezig zijn. Te 9 uur luidt de 2e bel als teeken dat de lessen be ginnen dus dan is het niet in de gang, maar aan de gang Laat de verzuimen zoo gering mogelijk zijn, en zorg bij afwezigheid van het kind, onmid dellijk voor een bericht van de oorzaak van het verzuim. Laat de kinderen netjes ter school komen, nee niet als heertjes en dametjes, maar voor al zindelijk. Ruwheid moet streng worden tegengegaan. Voor alle zaken is spr. steeds te spreken, ech ter niet tijdens de schooluren. Vooreerst zal ik, aldus spr. elke Maandag avond van 7 tot 8 uur te spreken zijn in de school. Dringend verzoek ik u met grieven of wenschen, kinderen of personeel rakende, bij mij te komen. Anders wordt dit soms van er gernis tot haat. Ook van dit pracht gymnastieklokaal wil spr. met de kinderen een nuttig gebruik ma ken. Echter zijn dan gymnastiekschoenen onontbeerlijk. Spr. wil nu trachten door mid del van de school de schoenen tegen kost prijs beschikbaar te doen stellen. Wellicht is er een winkelier, die schoenen in depót wil geven. Thans ben ik, aldus spr., aan het einde met de gewone loop der dingen en wil ik nog zeg gen, dat ik met mijn vrouw en kinderen hier ben gekomen, met de bedoeling een der uwen te worden en lief en leed met U te deelen. Naar we hopen veel liefs De taak is moeilijk. Mogen we op uw steun rekenen. Ik heb lang geaarzeld, toen ik hoor de, hoe het bestuur zich de school dacht maar toen was mijn vraag was een andere oplossing mogelijk Hier groepjes maken in dezen tijd Neen Het werk trok mij aan, er wordt gebouwd, en ik wil daaraan trachten mee te helpen, in de eerste plaats in de school. (Applaus.) Voorzitter dankt meester Heerink. Met be langstelling aldus spr., heb ik het hoofd der school gehoord. We zullen trachten samen te werken en u en uw gezin het zoo prettig mogelijk maken. Nu heb ik nog een Jobstijding en wel deze we hadden 't plan de film te vertoonen van 't bezoek van Prinses Juliana, maar nu blijkt het een geluidsfilm te zijn, die niet op ons apparaat kan worden ingesteld. Gisteren be merkten we dit euvel en het was niet te ondervangen. We willen thans met stilstaande beelden uit de Wieringermeer de avond aanvullen. Zoo zagen we dan verschillende foto's van 't bezoek der Prinses op het witte doek, als ook van het begin van de droogmaking der Wieringermeer. De Voorzitter vulde een en ander op de bekende aangename spreektrant ter verduidelijking aan. Nog bracht Voorz. ten slotte een derde Jobstijding, en wel een bericht van Dr. Spie- rings, dat deze plotseling verhinderd was, deze vergadering bij te wonen. Waar niemand meer het woord verlangde werd door Voorzitter aan allen hartelijk dank gebracht voor de belangstelling en hoopte spr., dat we a.s. winter nog eens bij elkaar zullen komen, om in aangename sfeer de be langen van de school te bespreken. (Applaus.) Ons Lichaam en onze Gezondheid. Wij eten te veel zout Den laatste» tijd wordt er nogal vaak over gesproken, dat zout soms een ver- gilt kan zijn. Die mededeelingen zijn gewoonlijk zeer onvolledig het is n.1. onjuist, om zonder meer ons keuken zout als een vergift te beschouwen. Daarom mag echter ook niet uit 't oog worden verloren, dat zout schadelijk wordt voor het lichaam, wanneer men er meer dan een bepaalde hoeveelheid van gebruikt. Het zoutgehalte van on ze gewone levensmiddelen is zoo laag, dat men, zelfs wanneer men naar ver houding veel vleesch gebruikt, toch nooit meer dan 3 gram per dag ervan binnen krijgt. En dat is niet te veel. Wat zien wij echter in de practijk? Er wordt opzettelijk of gedachteloos zooveel zout aan 't voedsel toegevoegd dat gemiddeld viermaal die hoeveel heid wordt gebruikt. De volksvoeding is daarmee in geheel verkeerde banen geleid en een gevaar geworden voor de volksgzondheid. Dit gevaar is des te grooter, waar deze slechte gewoonte niet van don laatsten tijd dateert, doch in West-Europa althans al min stens twee eeuwen lang is volgehou den. Er is reden om aan te nemen, dat vóór dien tijd een zoo overmatig ge bruik van zout onbekend was, terwijl in voor-historische tijden vermoede lijk in het geheel geen zout aan' t eten werd toegevoegd. Het ligt trouwens voor de hand, om dit aan te nemen, want de zeeën en oceanen hebben nooit zooveel zout opgeleverd als de zout groeven. Nu is het zeer goed mogelijk en zelfs waarschijnlijk,, dat bij een overmatig gebruik van zout het ontstaan van be paalde ziekten in de hand gewerkt wordt. In ieder geval staat het vast, dat bij vele ziekten, o.a. tuberculose, met een zoutloos dieet goede resulta ten worden bereikt. Aan den anderen kant zijn er geen gevallen bekend, waarin ook het strengste zoutlooze di eet schade heeft aangericht. Het is dus niet misplaatst, dat er tegenwoor dig op aangedrongen wordt, het zout- verbruik belangrijk te verminderen. GEMEENTE WIERINGEN. Nieuwbouw. Het bouwen van een woonhuis aan de Koningstraat voor den Heer Jb. Bruul, door de Architec ten Peters en Baanders is opgedragen aan den Heer P. Doves te Westerland. H.-HOEF. In den nacht van 29 op 30 Augs. j.l. omstreeks 12 uur, drong een persoon door opschuiving van een keu kenraam, de woning binnen van den heer A. Engel Pz. aan de Westerkliever laan en kwam boven in de slaapkamer terecht. De vrouw van En gel was nog wakker en riep haar man Deze sprong uit het bed nam een bran dend lampje en ja wel, hij zag de per soon die zich intusschen achter een kleed had verborgen, staan. Plotseling gooide hij het lampje op den grond, hetwelk wonder boven wonder geen brand veroorzaakte, greep den indringer bij de keel en hield hem ste vig vast. De zoon van den heer E. ging ter stond hulp halen van de brigadier Bergsma welke direct mee ging. De brigadier arresteerde den indringer, een zekere H. L. Zuiderzec-arbeider en bij de politie bekend. L. kon van zijn aanwezigheid bij E. geen verklaring geven, zoodat van 't voorgevallene pro ces-verbaal werd opgemaakt. Benoemd. Tot sluisknechten bij de zeesluizen te Den Oever zijn benoemd de heeren P. Rotgans Jz. te Den Oever en Corn. Wit Wz. te Hippolytushoef. Beiden hebben de benoeming aange nomen.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2