1.ERf ELS HET IS BEREIKT BERTELSKUNSTKORREL Zie JAARGANG VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1932 No. 71 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN S. COLTOF, KANAALWEG 143-154-155-156 DEN HELDER. Japonnen en Hoeden. ZONDAGS Kanaalweg tot 2 uur GEOPEND. ADELDOM OF LIEFDE WIERINGER COURALT N.. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIESINGEN. BUREAU Hlppolytoahoef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTI8N Van 15 regels Iedere regel meer 0.6a o.ia Bericht de ontvangst der nieuwste NAJAARS- en WINTERMANTELS. Zondags zijn onze winkels Kanaahveg tot 2 uur geopend. Rijk gegarneerde Mantels met bont op zijde gevoerd SLECHTS 26.50. Groote sorteering ZIJN ONZE WINKELS BINNENLANDSCH NIEUWS. DRONKEMANSRIT MET EEN AUTO. Brigadecommandant der mare chaussee aangereden. Dinsdagavond omstreeks zes uur reed op den Heescheweg te Oss een vrachtauto uit Loesholt, bestuurd door den 35-jarigen W. Swinkels. De bestuurder verkeerde onder den invloed van sterken drank en nam met groo te snelheid de bocht. Juist passeerde daar de brigadecomman dant der koninklijke marechaussee Soethout. Teneinde een aanrijding te voorkomen gooi de Swinkels het stuur om, maar niettemin werd de brigadecommandant door het ach tergedeelte van de auto geraakt, en van zijn fiets geslingerd. Hij bekwam bloedende verwondingen maar kon na verbonden te zijn, naar zijn woning worden overgebracht. De vrachtauto slinger de na de aanrijding over den weg en sloeg daarna om. Swinkels was gedurende deze we derwaardigheden half uit den wagen geval len en sloeg met zijn hoofd op den weg, ter wijl zijn beneden lichaam tusschen het por tier bekneld geraakte. Met een zware schedelfractuur en inwen dige kneuzingen werd de man onder de auto vandaan gehaald, en naar het St. Annazie- kenhuis vervoerd. Zijn toestand is levensge vaarlijk. KINDJE IN EMMER WATER GEVALLEN. Dinsdagavond is het anderhalf jarig doch tertje van den Heer H. Stange te Fijnaart van een tafel in een emmer water gevallen. Toen de moeder de kamer binnenkwam yvas het kind reeds overleden. VERDUISTERING VAN f 14.000. Groote opschudding is te Workum verwekt door het bekend worden van het volgende Op 14 September zal in openbare zitting van de rechtbank te Leeuwarden worden be handeld de strafzaak tegen den heer J. H. de G., wegens verduistering en diefstal van ef fecten, toebehoorende aan het Stadsweeshuis te Workum, waarvan De G. boekhouder is. Een bedrag van ruim f 14.000 is verdwenen. DE EX-KEIZER VAN DUITSCHLAND TE ZANDVOORT. Maandagmiddag jJ. heeft H. M. de Konin gin Moeder een bezoek gebracht aan den ex- keizer op Huize Doorn. Wij vernemen verder, dat de keizer Dinsdag j.1. weer voor eenige dagen naar Zandvoort is gegaan. BEDREIGDE GEITEN MAKEN ALARM. Maandagmiddag verbrandde door onbe kende oorzaak de boerderij van den arbeider j. Beffèrs te Lettele in de gemeente Diepen veen. Pe vrouw des huizes, die met de kleine kinderen thuis was, werd op den brand op merkzaam gemaakt door het schreeuwen van de geiten. Toen zij de deur naar het ach terhuis opende stond daar alles in lichtelaaie en sloegen haar reeds de vlammen tegemoet. Daarop kon zij toen nog haar kinderen in veiligheid brengen. De drie geiten kwamen in de vlammen om, evenals de geheele inboedel. Het Wilhelmus een „chauvinistisch" lied 1 Na afloop van de draverijen ter gele genheid van het 25-jarig jubileum der Zaandamsche Harddraverij-vereeni- ging werden de prijzen uitgereikt. Een FEUILLETON. der pikeurs bracht in een aardig speech je namens alle eigenaars van paarden en namens de pikeurs dank aan het be stuur der Z.H.V. en riep aan het slot daarvan de aanwezigen op tot het zin gen van het Wilhelmus. Toen zulks geschied was, zeide de voorzitter der jubileerende vereeniging de Zaandamsche sociaal-democrati sche wethouder K. Prins, dat de Z.H.V. zich niet alleen een neutrale vereeni ging noemt, doch het ook in alle op zichten wil zijn en dat hij het daarom betreurde, dat een „chauvinistisch" lied werd gezongen. Om der neutrali- teitswille zag hij er van af, aldus de „Standaard", om ook de Internationale te laten zingen. Nood der Zuiderzeevisschers. Woensdag heeft in Den Haag tus schen een aantal burgemeesters uit Noord-Holland en Kamerleden van verschillende fracties, een bespreking plaats gevonden, in verband met den financieelen benarden toestand, waar in vele Zuiderzeevisschers zouden ver- keeren. Deze bijeenkomst is het gevolg van het initiatief van den burgemeester van Enkhuizen, baron Mackay. Van de Kamerleden waren aanwe zig de heeren v.d. Bilt, Duys, Duymaer van Twist, Snoeck Henkemans en dr. Vos. Tijdens de besprekingen bleek groo te ontevredenheid te bestaan over de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet; de klachten betreffen niet alleen het bedrag der uitkeeringen, doch ook den dikwijls tragen gang van zaken. Een ernstige grief vormde voorts het feit dat het K. B. van 19 Mei 1932, no. 20, berustend op >deze wet, nog steeds niet in het Staatsblad is versche nen en dus nog niet officieel ter alge- meene kennis werd gebracht. Besluiten werden niet genomen, doch van verschillende zijden zullen stappen worden gedaan om aan de wenschen der Zuiderzeevisschersba- volking tegemoet te komen, TESTAMENT KARD. VAN ROSSUM. De Congregatio de Prop. Fide erfgenaam. Naar „De Maasbode" meldt heeft kardinaal Van Rossum tot algemeen erfgename van alles, waarover vrij be schikt kon worden, de „Congregatie de Propaganda Fide" benoemd, met dien verstande, dat de erfenis gedaan is aan de Pronagaada zonder eenige las ten. Alleen heeft de Kardinaal den wensch geuit, dat eenige kleine lega ten werden vermaakt aan familiele den, die hij zelf heeft aangewezen. Ver der heeft hij nog eenige geschenken en herinneringen bestemd voor kloos ters, kerken en instellingen van liefda- De invloed der training op het bloed. Volgens de jongste onderzoekingen valt het niet te ontkennen, dat de trai ning van het lichaam invloed heeft op de samenstelling van het bloed. Tij dens de laatste maanden zijn een aan tal proeven genomen met mannen die bepaalde tijden in een tredmolen moes ten loopen. Dit. had tengevolge, dat de bloedlichaampjes kleiner werden, ter wijl ook de hoeveelheid haemoglobine verminderde, de roode kleurstof, die voorkomt in de roode bloedlichaam pjes en de draagster van de zuurstof Dit gevolg is op zichzelf volkomen natuurlijk, want als de roode bloedli chaampjes kleiner worden, vermin dert uit den aard der zaak de hoeveel heid haemoglobine. Er doen zich ech ter ook gevallen voor, waarbij de ver andering alleen op de hoeveelheid haemoglobine betrekking heeft. Na afloop van de training nemen zoowel het volume van de roode bloed lichaampjes als de hoeveelheid haemo globine weer toe, de laatste sneller dan de eerste. Het vroegere peil, dat voor het begin der training bestond, wordt eerst na 4 tot 9 weken weer be reikt. Langen tijd heeft men gemeend, dat deze veranderingen in het bloed veroorzakt werden door het terugkee- ren van bloedlichaampjes in de milt de latere proeven hebben echter be wezen, dat dit niet het geval is en dat naar alle waarschijnlijkheid een zelf vernietiging der roode bloedlichaam pjes plaats vindt. No. 24. „Och, Haiina is toch al lang geen dienstbo de meer Hanna was altijd als een moeder voor mij en Herbertals Hanna niet meer in Grauenegg geweest was, dan zouden wij versmacht zijn in ons verlangen naar liefde Maar u duldt immers nooit, dat iemand ons liefheeftook die arme oom gaf u altijd reden tot ontevredenheid, als hij hartelijk voor mij wasen nu, nu hij er niet meer is, zou ik heelemaal verlaten zijn zonder Han na Zij had haastig en driftig gesproken, de volle toorn van een verbitterd, naar liefde smachtend hart kwam te voorschijn. Gravin Renate was zoo verserhikt, alsof ze een hevigen slag had gekregen. Ontdaan keek zij haar nicht aan. „Rita wat zeg je daar Wat scheelt je „O" de tranen begonnen weer uit Rita's oogen te vloeien „ik ben zoo doodongeluk kig Och waarom waarom leeft mijn moeder niet meer, waarom heb ik haar nooit gekendeen moeder zou lief en goed voor mij zijn „Rita ben ik niet als een moeder voor je geweest Die vraag werd zoo bedrukt en op zoo'n vreemden toon uitgesproken, dat Rita verwonderd opkeek. Was dat diezelfde koude tante Renate, die nooit een hartelijk woord sprak „Rita antwoord mij Ben ik niet goed voor je geweest „O ja u hebt mij in uw huis opgeno men „Anders niets Ben je niet altijd mijn lie veling geweest „Rita haalde haar schouder op. Er was iets vijandigs in haar oogen. „Zoo lang als ik uw zin deed ja. Maar in uw hart nam ik evenmin een plaats in als uw eigen zoon. En nadat u mij alles ontno men hebt, wilt u ook Hanna van mij verwij deren, omdat ze mij liefheeft maar ik laat mij dat niet ook nog verbieden „Rita „Ja het moet er eens uit U hebt mij groot gebracht en eischt nu tot dankbaar heid, dat ik Herbert zal liefhebben, ofschoon wij totaal onverschillig voor elkaar zijn. En of wij soms een andere liefde in het hart dragen, of u ons ongelukkig maakt, daar naar vraagt u niet eens. Als de millioenen van oom Frans maar in de familie blijven Goed, ik berust erinmaar plaag mij niet nog meer. Het zou anders kunnen ge- oeuren, dat ik de verschuldigde dankbaar heid uit het oog verloorHerbert kan immers evengoed met een ander meisje een huwelijk in zijn stand sluitenik zie vol strekt niet in, waarom juist ik. „Genoeg, Rita", viel de gravin haar streng in de rede, „vergeet alle respektDie taal „O ja, respekt altijd het respekt bewaren, al zou iemands hart erbij breken „Harten breken alleen in de romans Je bent veel te verstandig, om later niet te be grijpen, dat ik slechts je welzijn beoogde." „Mijn welzijn hahaha Rita lachte bitter. „Dat zal ik nooit begrijpenMijn bestwil zou de vrijheid zijn.Maar u bindt mij met ketenen, die ik altijd in weerspan nigheid zal dragen En altijd zal ik mij af vragen Waarom deed ze mij dat aan Waar om moet ik het juist zijn De gravin bleef onbewegenlijk staan. Over den beukeboom scheen de zon en het roode licht scheen op het magere geelachtige ge zicht der oude dame, waardoor het er plotse ling uitzag als met een heeten gloed overgo ten. „Waarom zeide zij schuw, terwijl zij haar oogen neersloeg, alsof zij den blik van Rita's eerlijke oogen niet kon verdragen. „Waarom?omdat ik je liefheben je altijd bij mij zou willen houden Rita schudde ongeloovig haar hoofd. „Liefde Neen Liefde wil de geliefde ge el igheid. Meer zal uit de inhoud niet gepubli ceerd worden, daar de Kardinaal tes tamentair bepaalde, dat de letterlijke inhoud van het testament niet zou worden bekend gemaakt. Voorts is uit het testament gebleken, dat de kardinaal geen schikking' n voor zijn begrafenis had getroffen. Ons Lichaam en onze Gezondheid. BUITENLANDSCH NIEUWS. DRAMA IN DE WOESTIJN. In het zicht van succes. De „News Chronicle" vertelt bijzonderhe den over twee Engelschen, die bij Kosseir aan de Roode Zee dood in de woestijn werden gevonden. De eene was een.40-jarig mijnin genieur uit Glasgow, met zucht naar avon turen. De andere, iemand van een jaar of 50, was een Londenaar. met den lust tot zwer ven in het bloed hij had zijn fortuin be proefd op Groenland, in Z.-Afrika en Au stralië. Tijdens den oorlog was hij met de Australische troepen naar Egypte gekomen. Hij vatte groote vriendschap voor den ander op zij kregen van de Egyptische regeering een concessie om goud te zoeken bij Kosseir. In dit gebied was eens een welvarend goud mijncentrum, maar de mijnen waren in ver val geraakt. Kosseir is een woeste eenzame plaats zij waren er de eenige blanken bin nen een afstand van 800 km. Er werkten on geveer een dozijn inboorlingen voor hen zij hadden zich toegerust met een vrachtauto, welke slechts een hunner kon besturen. Hun voorraden kregen zij uit Kena, een stad aart den Nijl op 130 km afstand elke maand kre gen zij daar vandaan havermout rijst en voedsel in blik. Het was een zeer sloopend bestaan en de ingenieur ging onder den druk ten onder. Meer dan een jaar had hij aan zijn maag geleden, zoodat hij een wan delend geraamte was geworden. Woensdag stierf hij en zijn metgezel begroef hem in het zand. Ten einde raad schoot de ander zich dood. Men vond hem half begraven in het zand, naast zijn lotgenoot, met de revolver nog in de hand. De beide goudzoekers meenden op het punt te staan succes te hebben en hadden gehoopt dat hun mijn over een paar jaar 6000 zou hebben opgebracht. De mijn komt nu weer aan de Egyptische regeering. De machines zullen waarschijnlijk voor schuld worden verkocht. Adelaars, die vliegtuigen doen neerstorten. Bij Lahore, in Britsch-Indië, is het gebeurd, dat een vliegtuig naar bene den stortte na een botsing met een ade laar, die het vliegtuig aanviel en in de schroef kwam. Het vliegtuig viel en de inzittenden werden gedood. Naar aanleiding van deze gebeurte nis werden meer gevallen bekend, waarbij adelaars de oorzaak van vlieg ongelukken waren. In de bergen ach ter Athene, waar zeer veel adelaars huizen, stiet een legervliegtuig op een reusachtigen arend. Het stortte om laag. Een Franscbe legervlieger, die bo ven de Pyrenneeën kruiste, werd door een adelaar aangevallen. De piloot bad nog zooveel tegenwoordigheid van geest, dat hij schoot en den adelaar trof. Vooral in de eerste jaren der avia tiek geschiedde het meermalen, dat geweldige roofvogels hun concurrenten in den aehter aanvielen. Langzamer hand schijnen zij zich aan de vliegers gewend te hebben. Nu hoort men niet meer van aanvallen van adelaars, zoo nu en dan slechts van ongevallen tengevolge van een botsing met zoo'n \ogel. Jeugdige politieke heethoofden. Een aantal scholieren uit Breslau was op een uitstapje bezig aardappels te piepen. Hierbij kwam het tot een po- litieken twist tusschen de 11- en 12- jarigen. Een zoon van een Riechsban- nermann greep 'n mes en stak één van zijn kameraden in de borst. De jongen werd levensgevaarlijk gewond. Merk waardig is, dat de moeder van den da der kort geleden tot 4 maanden gevan genisstraf is veroordeeld, om dat zij op straat in een redevoering de men- menschen had opgehitst, de natonaal- socialisten dood te slaan. Meisje gescalpeerd. In het dorp Nottuln bij Munster is het 10-jarig dochtertje van een land bouwer door een dorschmachine gegre pen. Het kind werd a.h.w. gescalpeerd. De geheele hoofdhuid en een oor wer den haar afgerukt. Een bon voor 12 uur hechtenis. Te Weenen hebben de taxichauf feurs het niet gemakkelijk. De politie zit hen geducht achter de vodden en bij de ingewikkelde verkeersvoorschrif ten regent het processenverbaal we- lukkig zien. Dat wilt u immers niet. en zich plotseling omkeerend, voegde zij er op een anderen toon bij „Vergeef me, tante, dat ik er weer over gepraat heb. U hebt mijn woord en de zaak is afgehandeld. Voortaan hoop ik uw opvoeding eer aan te doenen het respekt te bewaren. Vaarwel Zij ging naar het kasteel en liep met vlug ge schreden onder de boomen voort, zonder nog eenmaal om te kijken. Als zij dit gedaan had, zou zij misschien omgekeerd zijn, want achter haar gebeurde iets vreemds. De trotsche koude Renate van Grauenstein viel plotseling op de tuinbank neer en begon bitter te schreien. xn. „Wilt u nog een kop thee, mijnheer Gund- ling vroeg de vrouw van majoor van Grau enstein vriendelijk op een namiddag, toen zij met haar man en den nieuwen huurder in het prieel zat. „Dank u zeer, mevrouw. Twee koppen is al meer dan genoeg." De gravin wenkte den oppasser, die de al te weelderige ranken van het prieel weg snoeide. „Jan, neem dan het theegoed maar weg." „En wij gaan, als u het goedvindt, weer aan ons schaakspel", zei de majoor, terwijl hij verlangend naar het naast hem liggende schaakbord greep. Mijnheer Gundling was het hiermee eens. Hij was ook een hartstochtelijk schaakspeler en zij speelden nu dagelijks des middags sa men een partij schaak. Sedert eenige dagen ging de majoor namelijk niet meer naar de sociëteit om te kaarten. Een jongmensch met blozende wangen, die er uitzag als een wijnreiziger volgde hem steeds op den voet en had zelfs de brutaliteit om in de sociteit te komen. Dit ging den majoor ten laatste vervelen en hij ging zich bij de politie beklagen. Toen hij eischte dat het jongmensch gevangen genomen zou wor den, beweerde men dat daarvoor toch geen reden was Vertoornd en een beetje ongerust, vertelde de oude heer aan zijn mede-kaartspelers, wat hem overkomen was. Tot zijn verwondering ondervond hij toen slechts een flauwe deel neming. De rechter Gugger hulde zich zelfs in een ijskoud stilzwijgen. Den volgenden dag liet hij zich onder voorwendsel van drukke bezig heden bij het kaartpartijtje verontschuldigen. Ook de twee andere heeren waren buiten gewoon stil. Toen de majoor dien avond thuiskwam, kreeg mevrouw Sybille heel wat te hooren. Hij raasde en schimpte over de heele stad, over de politie en over alle menschen, en ten laatste rende hij, terwijl hij de aanwezig heid van Gundling totaal vergat, woedend de kamer op en neer. Telkens riep hij „Wat drommel, ik heb toch geen zilveren lepels gestolen, dat ze mij behandelen als een dief Eindelijk slaagde de gravin erin, om hem te kalmeeren, en ook mijnheer Gundling deed zijn best, terwijl hij het gesprek op het schaakspel bracht, waarvan de majoor in vroegere jaren een groot liefhebber was ge weest. Na dien tijd schaakten de twee heeren ie- deren dag samen en er was hierdoor een soort vriendschappelijke verhouding tus schen hen gekomen. Mijnheer Gundling werd van huurder bevorderd tot huisvriend, met wien de majoor, die bijzonder mededeelzaam en openhartig van aard was, alles besprak wat hem in zijn hoofd kwam. Het jongmensch met de blozende wangen had zich intusschen niet meer voor het huis vertoond en de majoor begon langzamerhand het heele geval te vergeten. De stukken waren opgesteld en het spel begon. Mevrouw van Grauenstein zat erbij met een handwerkje. Walter was naar de stad.. Een half uur lang werd er zwijgend ge speeld. „Pas op zijn mijnheer Gundling en be dreigde den vijandelijken koning met een pion. Maar de majoor gaf plotseling geen acht bi) in rennen opgesloten kippen en eenden-. 30 meer en grooter eieren 20 'Jo minder voederverbruik (dan van Ochtendvoeder en graan) hoogfijne kwaliteitseieren (daar het voeder geen vischmeel bevat) korter ruitijd, meer wintereieren hooge bevruchting der eieren ()uiste dosis vitaminen, mineralen, zouten) eenvoudiger voedering voeder- en arbeidsbesparing geen foutief voederen meer sterker kuikens en pluimvee dank zij de wetenschappelijke samenstelling en hooger eiervormende waarde van Octrooi in 10 staten. Wettig gedeponeerd. Capaciteit 250.000 kilo per dag. De geheele voederkosten op de boerderij zijn thans slechts: 0.6 ct. p. kip, 0.7 ct. p. eend p. dag. en dus verlaagd tot 1 cent per ei. Brochure pluimvee en sierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje! Oliefabrieken N.V., Amsterdam. gens te hard rijden, te luid toeteren, een bocht te scherp afsnijden, parkee ren, waar dit niet mag enz. Een Ween- schc taxi-chauffeur zou dan ook een welgesteld jman moeten zijn, wilde hij de boeten voor al zijn bekeuringen be- alen. Ze doen dit daarom niet, maar, daar bij elke boete subsidair zoo veel hechtenis wordt uitgesproken, gaan ze liever „brommen". Zoo zat een dezer dagen de chauf feur Wilhelm Mellek een hem door den politierechter opgelegde straf van zes uur hechtenis af te brommen. Maar na zes uur hoorde hij niet het hem se dert lang bekende gerammel van sleu tels. Het werd zes uur veertig, zes uur vijftig, zeven uur. Wilhelm Mellek be gon woedend te worden en met zijn vuisten trommelde hij de Radetzky- marsch op de deur van zijn cel. Waar op een politie-agent verscheen en hem toesnauwde, zich kalm te houden. Hij had nog elf uur te zitten. Meteen werd de deur dichtgeslagen en Wilhelm Mei lek bleef in plaats van zes, volle acht tien uur in hechtenis. Dat liet hij zich niet zonder meer wel gevallen. Hij protesteerde, eerst zonder succes. Maar hij hield vol, net zoolang, tot hij van de politie een document ontving, waarop werd verklaard Wil helm Mellek heeft 12 uur hechtenis te veel uitgezeten. Deze moeten bij een eventueele bestraffing in mindering worden gebracht. Nu is Wilhelm Mel lek tevreden. Want nu kan hij zich een kleinigheid permitteeren. Bij een vol- meer op het spel en keek onrustig door de takken der struiken naar den straatweg. Het volgende oogenblik sprong hij op als een razende, rende zonder een woord te zeggen het huis in en kwam terug met een rijzweep in de hand. Hij stormde naar den ingang van den tuin. Zijn vrouw trad hem verschrikt in den weg. „Hendrik in vredesnaam wat wil je doen Waar wil je naar toe „Naar buiten dien kerel eindelijk eens afranselen, zooals hij verdientlaat me gaan „Maar, Hendrik Je zult toch niet De majoor gaf geen antwoord, rukte het hek open en rende den weg op. Maar hier was niemand te zien. Van den persoon, dien hij zocht, zag de majoor geen spoor. Hij liep nog naar den naastbij zij nden hoek, keek in een paar portaaltjes en kwam einde lijk rood van woede in het tuintje terug. Woedend wierp hij de rijzweep midden op het schaakbord, zoodat de stukken kletterend door elkaar sprongen. „Het is om gek te worden raasde hij. „Niet eens binnen zijn eigen vier muur is men veilig Buiten voor het hek staat die kerel en gluurt ons kalm af, terwijl wij hier spelenen natuurlijk hoort hij ieder woord, dat hier gesproken wordt „Maar wie dan toch vroeg de gravin. „Weer dat jongmensch met zijn blozend gezicht „Wie anders Hij natuurlijk Maar nu gaat het toch te ver De hemel weet, dat ik geen geheimen heb, maar dat ik ieder on schuldig gesprek moet laten afluisteren Heb je je niet vergist „BelachelijkHij stond nauwelijks vijf stappen van mij af En toen ik buiten het hek kwam, was hij als van den aardbodem verdwenen. Tien jaar van mijn leven gaf ik ervoor, om te weten wat die bespieding eigen lijk ten doel heeft (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1