z3e JAARGANG DINSDAG 13 SEPTEMBER 1932 No. 72 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN S. COLTOF, KANAALWEG 143-154-155-156 DEN HELDER. ZONDAGS Kanaalweg tot 2 uur GEOPEND. ADELDOM OF LIEFDE 3 X ctaaqó ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. UITGEVER ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. per 3 maanden 1.—. BUBEAD: Hippolytushoef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIÏN Van 15 regeli f 0.60. Iedere regel meer 0.10, ZIJN ONZE WINKELS Bericht de ontvangst der nieuwste NA JAARS- en WINTERMANTELS. Zondags zijn onze winkels Kanaalweg tot 2 uur geopend. Rijk gegarneerde Mantels met bont op zijde gevoerd SLECHTS 26.50. Groote sorteering Japonnen en Hoeden. MOEILIJKE DAGEN. Genève gaat moeilijke dagen tege moet. Via de Ontwapeningsconferentie bij welker verdaging reeds 50.000 pagi na's redevoeringen waren gehouden, dreigt een crisis nu Duitschland aan Frankrijk definitief den eisch heeft gesteld om gelijke rechten op bewape- ningsgebied ten tweede komt het rap port-Lyton aanbod ove'r „Japan in Mandsjoerije", welks behandeling weieens gevolgd kon worden door een uittreding van Japan uit den Volken bond. Japan bevestigt zijn volledige heer schappij in Mandsjoerije van dag tot dag meer en zegt op ieder verwijt, dat het handelt naar Europeesch voorbeeld Voor Genève met raadszittingen begint teekenen Japan en Mandsjoekwo een protocol, waarbij Mandsjoekwo een pracht van een onafhankelijken staat wordt, maar Japan zich het recht voor behoudt er militaire troepen te leggen en te dirigecren naar eigen goeddunken Genève zal dit voldongen feit accep teeren liever dan Japan als lid kwijt te raken, maar dan verlaat China den Bond en den Raad. Het Duitsche probleem, een vernuf tig bedenksel van den rijksweerminis- ter Von Sleicher, wordt een Fransch- Duitsche worsteling om wijziging van het Verdrag van Versailles, waarbij de oorspronkelijke mede-onderteeke naars gepleizierd rondkijken, en naar men kan waarnemen met eenige sym pathie voor Duitschland. ONWEERSWOLKEN. Mexico heeft een nieuwen president. De oude Pascal Ortiz Rubio, heeft liet land verlaten, daar hij niet meer met de verschillende departementen kon samenwerken tegen de strijd tegen de crisis. De man achter de schermen, oud-president en opstandenbedwinger, Plutarco Calles, heeft den 36-jarigen generaal Abelardo Rodiguez tot staats hoofd gebombardeerd „en nu gaat het ineens veel beter." In Mexico president te zijn is anders geen hapje Met kei- zerMaxmiliaan mede zijn sedert 1867 vijf staatshoofden op geweldadige wij ze uit den weg geruimd, om van ver- bannenen en verdrevenen en gevluch- ten maar te zwijgen. Uit Griekenland komen Mexicaan- sche geruchten Venizelos kampt er met ongelooflijke moeilijkheden de anti-republikeinen beloven tegen den 25-sten dezer een verrassing, waarbij bloed vloeit. Aangenaam BINNENLANDSCH NIEUWS. DE GOUDSCHE VARKENSMARKT. Zeer groote aanvoer. De Goudsche Varkensmarkt heeft Donderdag een zeer eigenaardig ver- loop gehad. De oorzaak daarvan moet worden gezocht in het feit, dat de Regee ring, die sedert het inwerking treden van de Crisis-varkenswet wekelijks tegen een richtprijs van 15 cent per V2 K.G. van iedere markt een bepaalde hoeveelheid baconvarkens of zouters afneemt voor den export naar Enge land, niet wenschte het aangevoerde aantal krulstaarten te koopen. De Re geering toch heeft, lettend op den nor malen aanvoer aan deze markt, het kwantum vastgesteld voor Gouda op 350 a 450 stuks. Donderdag echter be droeg de aanvoer niet minder dan 1500 stuks. De Crisis-varkenscentrale wilde aanvankelijk deze groote hoeveelheid niet aanvaarden. De boeren werden daarover ontevreden en aangezien zij weigerden de zouters tegen een lageren prijs dan die, welke door de Regeering wordt betaald, aan de veekoopers van de hand te doen, had het er alle schijn van, dat ze hun beestjes terug naar de boerderij zouden moeten nemen. Doch hierin hadden zij allerminst idee. Ze benoemden daarom uit hun midden 'n commissie, welke zij opdracht gaven den burgemeester te verzoeken zich met het bureau van de Crisis-varkens- centrale in verbinding te stellen en te pogen dat de aangevoerde varkens als nog zouden worden afgenomen. We gens ziekte van burgemeester Gaar- landt heeft de wethouder van het marktwezen, de heer C. H. Koemans, aan de verlangens der boeren gevolg gegeven te zelfder tijd werd ook van de andere zijde een beroep op de Cen trale gedaan. Den Haag liet evenwel op antwoord wachten. Tegen drie uur werd opnieuw de Centrale om een beslissing gevraagd. Het resultaat der telefonisch gevoerde besprekingen was, dat de directeur van het» marktbedrijf, de heer J. P. Ane maet, den in 't marktrestaurant wach tende veehouders kon meedeelen, dat de Regeering had besloten om ditmaal alle aangevoerde varkens te koopen. In het vervolg zal echter niet meer dan het vastgestelde aantal worden aan vaard. Nadat de varkens waren gewogen en weggevoerd verlieten de boeren, ver heugd over het door hen bereikte succes de stad. Is in normale gevallen de markt om 1 uur des middags vrijwel geheel ontruimd, Donderdag was men om 7 uur des avonds nog druk aan het wegen en eerst een paar uur later werd het laatste zoutertje weggereden. KORTE VREUGDE. Een liedjeszanger, die te Amster dam voornamelijk op den Zeedijk en omgeving zijn kost ophaalde, kwam plotseling in het bezit van een erfenis van ongeveer f 15.000. Het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen en, met zijn vrouw trok FEUILLETON. No. 25. De heer Gundling ruimde bedaard de schaakstukken op. „Hebt u er nog nooit aan gedacht, beste vriend, dat dit kon samenhan gen met het verdwijnen van uw broer Ik las onlangs iets hierover in de krant. Zou men niet kunnen vermoeden, dat mijnheer uw broer, als hij nog leeft wat immers niet onmogelijk is zich bij u bevindt De majoor keek den spreker hoofdschud dend aan. „Dat is niet mogelijk zei hij. „U kent hier de toestanden niet. Iedereen weet, dat ik met mijn broer in vijandschap leef en hem sedert jaren niet gezien heb. Mijn huis zou het laatste zijn, dat hij opzocht. Overigens is het na alles, wat ik van de zaak weet, to taal onmogelijk, dat mijn broer nog leeft „Heeft men dan zijn lijk gevonden Ik heb de zaak niet goed gevolgd „Neen, maar dat zegt niets. De rivier spoelt dikwijls pas na maanden een lijk aan, dat erin ligt. Er gebeurde destijds nog een moord in die streek en dezelfde moordenaar, die deze vrouw vermoordde, had er zeker belang bij, dat mijn arme broer ook verdwijnen moest „Hm ik dacht, dat die vrouw om haar geld vermoord werd Kende u haar „Ja." „Maar dan zou het immers mogelijk zijn, dat men daarom De majoor keek den heer Gundling aan, zonder hem te begrijpen. „Hoezoo Dat wisten slechts enkele perso nen. En als die mij iets wilden vragen, kon den zij dit immers openlijk doenhij de man naar het Rembrandtplein en omgeving. Zijn vrouw was hem spoe dig kwijt. Eerst een week later spoor de zij haai' man op in een café aan de Gelderschekade. Het geld was op, be halve een paar duizend gulden, die hij had gedeponeerd bij een vrouw. Deze vrouw echter ontkende geld te hebben ontvangen. Zaterdag stond deze bij de Recht; bank niet onbekende dame terecht we gens verduistering. Ook hier ontkende zij geld in bewaring te hebben genomen Het Openbaar Ministerie eischte 21,o jaar gevangenisstraf. BEZUINIGING. Vrijdagmiddag kwam op het gemeen tehuis te Ridderkerk een bruidspaar om in den echt te worden vereenigd. De geheele bruidsstoet bestond uit bruid- en bruidegom en twee getuigen, en deze vier personen kwamen op 3 rijwielen. De bruid had 11.1. plaats ge nomen op de duozitting van het rijwiel van den bruidegom en na afloop van de plechtigheid toog men op dezelfde wij ze huiswaarts. Of dit geen bezuiniging is Blijde gebeurtenis in een ratteval. In het dorp Kapeïlc (Z.-Beveland) woont een smid, die zich o.a. toelegt op het vervaardigen van rattenvallen. Om aan zijn buurman die nogal eens bezoek van ratten kreeg, de deugdelijk heid van zijn fabrikaat te bewijzen, stond hij dezen een val in bruikleen af Den anderen jnorgen zat inderdaad .een groote rat in de val. De smid weer versterkt in zijn opinie over de voor treffelijkheid van zijn vallen, nam tri omfantelijk val en rat in bezit en liet ze aan ieder, die in zijn smederij kwam zien. Enkele uren later, vertelt de „Tele graaf", zag de smid echter tot zijn groote verwondering ,dat er niet één, inaar tien ratten in de val zaten. Moe der rat had negen jongen ter wereld gebracht. De belangstelling \yerd nu nog veel grooter. De rattenfamilie kreeg een plaatsje voor het raam van den smid. Loonsverlaging in het Bouwbedrijf. Overeenstemming bereikt. Het „Handelsblad" schrijft In aansluiting op de mededeeling in ons vorig ochtendblad over het ver loop der loonsonderhandelingen in het bouwbedrijf vernemen wij thans, dat de afgevaardigden van patroons- en bouwvakarbeidersbonden tot overeen stemming zijn gekomen ten aanzien van het verlagingspercentage. Wanneer straks de ledenvergaderin gen aan beiden zijden het besluit zul len hebben bekrachtigd, zal de Regee ring dienen te beslissen of zij op de nieuwe loonsvoorwaarden steun aan het bouwbedrijf zal verleenen. WERKLOOSHEID IN 1931. Hoogere cijfers dan voor 1930. In de September-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zal een overzicht ver schijnen van de werkloosheid in Neder land in het jaar 1931, in hoofdzaak be trekking hebbende op de georganiseer de, tegen werkloosheid verzekerde, werknemers. Het aantal personen, waarover het werd plotseling onrustig, keek zijn vrouw aan en zei onzeker „En tochSybille, mijnheer Gundling heeft mij daar zonder erg op een idee gebrachtals zij vreesde, dat ik iets zekers vernomen hadwat denk je, Sybille „Het is niet onmogelijk „Zou dit geen bewijs zijn, dat „Hendrik zei de gravin waarschuwend. Een tijdje zwegen zij alle twee, in gedachten verdiept Toen beweerde mijnheer Gundling „Ik vind het een vreemde geschiedenis. U denkt, dat dezelfde moordenaar die mevrouw Wal ker doodde, ook uw broer vermoord heeft. Dan moet er natuurlijk tusschen uw broer en mevrouw Walker eenige relatie hebben be staan, maar het heette, dat die vrouw met niemand omging en dat niemand in den heelen omtrek haar gekend heeft. Waarom, als u mevrouw Walker kende, hebt u je niet aangemeld Het gerecht zou u zeer dankbaar zijn geweest." De majoor stond op. „Ik bemoei mij niet met zaken van vreem den, vóór mij iets gevraagd wordt," zei hij kortaf en ging het huis in. „Pardon", stotterde mijnheer Gundling on beholpen tegen de gravin, „ik wou niet onbe scheiden zijn maar, omdat juist het ge sprek erop kwamik heb mij vroeger voor politiezaken zeer geïnteresseerd en vergat op dit oogenblik heelemaal, hoezeer u zelf in die zaak betrokken isik vraag wel om excuus „Dat is heel niet noodig, mijnheer Gund ling", zei de gravin glimlachend, „wij weten immers, dat u het niet kwaad bedoelde. Maar mijn arme man is tegenwoordig erg zenuw achtig. Het ontroert hem telkens, als er over die zaak gesproken wordtten slotte was het toch zijn broer, en al zijn zij in de laat ste jaren van elkaar vervreemd, waarvan vooral mijn schoonzuster de schuld is, toch trof de dood van Demeter hem ten zeerste." „Zeker, zeker, dat is te begrijpen „Bovendien werd mijn man door den dood van zijn broer in een moeilijk parket ge bracht. Er zijn hem dingen bekend, die mis schien licht over die daad konden geven, en mijn man kan toch niet besluiten, om daar over te sprekenOmdat hij geen besliste bewijzen bezit, zou hij zich toch nog kunnen vergissen „Dat zou dan toch wel blijken „Ja. Maar het is een zeer pijnlijke zaak, die onmetelijk ernstige gevolgen zou kunnen hebben. U begrijpt wel, dat dit alles hem op windt Mijnheer Gundling knikte en leunde in zijn stoel achterover. „Zeker Maar daar valt mij een zeer inte ressant geval in, dat ik voor jaren in Fran krijk meemaakte. Ook daar werd een alleen wonende vrouw vermoord en tegelijk een heer, die schijnbaar tot de doode in geen re latie stond. Het onderzoek bracht echter aan het licht, dat hij voor jaren op het punt had gestaan, om met die vrouw te trouwen, en slechts tengevolge van listen en streken van haar gescheiden was. Zij had hem nooit vergeten, en toen zij hem op lateren leeftijd weer ontmoette, sloeg haar man hem dood. heel precies weet ik het niet meer De gravin had oplettend geluisterd. „Ik zal Hendrik gaan halen. Misschien speelt u nog een partijtje schaak met hem en wordt hij daarbij weer kalm." Een beetje overbluft keek de geleerde haar na. Eer zij intusschen het huis bereikt had, kwam de majoor naar buiten en op datzelfde oogenblik hield buiten voor het hek een rij tuig stil, waaruit een elegante jonge dame stapte. Zij ging vlug naar het tuinhek, open de dit en ging er binnen. „Een interessant gevalzei ze nu kalm en beleefd. Toen stond zij op en zei met een bui ging „Mijn naam is Rita van Sydow heb ik de eer met mevrouw de gravin van Grauen- stein te spreken da tkoe dia LeA&uzen axx+xc^eruxcMTu \HncLl. detfiee die oxiteiclioudend de Lfieevxicuiui jich la- iedet [vakje een. bon beoindt ooot eeafdaatje vKui kët .«PLAATJES AL-PONT in Lede/c huLi onderzoek loopt bedroeg op 1 Januari 1932 ruim 530.000, tegen 455.000 een jaar tevoren. Het indexcijfer der werkloosheid, weergevende het percentage werkloos- heidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen, bedroeg in 1931 15.3, tegen 7.8 in 1930. Alle beroepsgroepen geven voor 1931 hoogere cijfers te zien dan voor 1930. BUITENLANDSCH NIEUWS. GEEN HALVE MAATREGEL. Ex-koning Alfonso verbrijzelt fototoestel. De brutaliteit en het wonderbaarlij ke doorzettingsvermogen van den al- omvertegenwoordigende persfotograaf is haast spreekwoordelijk geworden. Talloozen reeds hebben getracht aan zijn spiedende lens te ontsnappen, piet als eenig resultaat, dat zij op min of meer lachwekkende wijze, met handen of hoofddeksel als een scherm voor het gelaat, op de fotopagina's van de we reldpers verschenen. Een dezer dagen, aldus verneemt de „Daily Expres" uit Boedapest, waagde een ondernemende fotograaf een po ging ex-koning Alfonso van Spanje, die op het oogenblik in Hongarije vertoeft, te vereeuwigen op het oogenblik, dat hij bezig was, in een restaurant den in wendigen mensch te versterken. Hoewel men den indringer reeds her haalde malen op min of meer vriende lijke wijze had te verstaan gegeven dat zijn aanwezigheid en vooral die van zijn fototoestel niet op prijs werd ge steld. ging de volhardende persmus kiet onverstoorbaar voort, zijn lens op den vroegeren monarch te richten. Eindelijk bleek het geduld van den geplaagden ex-koning uitgeput. Met een ruk sprong hij op, greep de came ra en verbrijzelde het kostelijk bezit van den fotograaf op den grond. Temidden van een hevig tumult werd hierop de ongelukkige fotoman bij zijn kraag gepakt en buiten de deur gezet Huwelijksverbod voor drinkers. De gouverneur van den staat San Luis Potosi (Mexico) heeft een veror dening uitgevaardigd, waarbij het aan i.ewcontedrinkers verboden wordt om een huwelijk aan te gaan. De huwelijks candidaat moet een getuigschrift over leggen van den dokter, dat hij geen al coholist is. Verder heeft de gouverneur een prijsvraag uitgeschreven om een middel te vinden ter voorkoming van het gistingsproces van het sap van de Maguyplant. Uit dezen drank immers wordt de nationale drank der Mexica nen, Pulque genaamd, gestookt, welke niet zonder eenig gevaar is voor de ge zondheid. Het ongegiste sap is een be langrijk bestanddeel voor de volks voeding Gravin Sybille zette een verbaasd gezicht en knikte. „De nicht van mijn schoonzusterwat brengt die bij ons dacht zij, nog steeds zeer verwonderd. Zij kende Rita slechts bij naam en vermoedde evenmin als haar man, in welke verhouding Walter tot Rita stond. De jonge dame was zeer opgewonden. „Ik verzoek u, om mijn indringen te verge ven", zei ze haastig. „Walter moet u alles maar uitleggen is hij thuis „Mijn zoon is naar de stad en zal misschien niet vóór het avondeten terugkomen," ant woordde de majoor verbaasd. „Mag ik vra gen, wat u van hem wenscht Misschien kan ik. „Niet thuis O hemel stamelde Rita, terwijl zij doodsbleek werd. „Wat moet ik nu doen „Wilt u niet binnenkomen, freule vroeg nu mevrouw van Grauenstein. „Neen neen, ik kan niet langer hier blij ven mijn afwezigheid zou anders worden opgemerkt. Weet u niet, waar Walter is Ik moet hem sprekenHerbert zoekt naar hem in de sociëteit denkt u, dat hij daar is?" „Het kan wel zijn.Maar hij wilde nog een bezoek afleggen." „O, en het kan binnen een uur te laat zijn." De gravin werd bleek. „Te laat Wat beteekent dat Waarvoor te laat „Voor zijn vluchtbracht Rita van Sy dow hortend uit. „Dus u weet nog niets. Men wil Walter gevangen nemen.... men verdenkt hem, dat hij zijn oom en mevrouw Walker vermoord heefthet is onzin na tuurlijk, maar de werkster van mevrouw Wal ker, een zekere vrouw Brandeis, heeft hem vanmorgen door een portret herkend als dengene, die haar dien avond geldgaf Daaruit maakt men op.... begrijpt u nu, dat hij moeten vluchten De majoor keek het meisje wezenloos aan. „Neen. Geen woord begrijp ik. Die verden king is zoo onzinnig, dat men erom zou kun nen lachen. Hoe kan die vrouw mijn zoon daar gezien hebben Want hij is noch op dien dag noch op een anderen dag in dien omtrek geweest." Een gloeiende kleur kwam er op Rita van Syddows mooi gezichtje. Haar blik vestigdo zich smeekend op het gezicht van mevrouw van Grauenstein, wier hand zij onwillekeurig vastgreep. Toen zeide zij langzaam „Jawel hij is daar geweest en dat kan zijn ongeluk worden. Wij houden sedert lan gen tijd van elkaarvergeeft mij, dat ik het ben, die u verdriet bezorg, ofschoon het mijn wensch zou zijn, om u gelukkig te ma ken. Walter is bij mij geweest in het Grau- enegger park. Wij hebben tijdens den zomer maandenlang geen gelegenheid gehad, om elkaar te ontmoeten. Onze toestand was ho peloos, omdat mijn tante steeds dringerder eischt, dat ik mij publiek engageer met Her- bert. Wij wisten geen andere gelegenheid, om eindelijk eens mondeling over de toekomst en over ons lot te spreken, als dat Walter in het begin naar Grauenegg kwam. „Ach, het was geen vroolijke ontmoeting, gelooft dat maar het was toen al half en half een afscheid voor altijd, want arm als wij zijn, vonden wij geen anderen uitweg dan van elkaar af te zien En dit arme, verdrietige half uurtje wordt nu zijn ongeluk Als men hem niet gelooft en men zal niet gelooven, dat hij om mij kwam o zij zijn allemaal tegen hem, tante Renate nog het ergste Ik las de vol doening in haar oogen, toen haar voor een half uur verteld werd, dat Walter zou worden gevangen genomenik wou hem waar schuwen en nu is hij niet hier Zij barstte plotseling in tranen uit. Gravin Sybille beefde over haar geheel lichaam, en voordat iemand wist, wat er gebeurd was, lagen de twee vrouwen in eikaars armen en schreiden gemeenschappelijk om hem, die haar het dierbaarste op aarde was. (Wordt Tsrrolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1