wammriedefeen! 70 ets. llOcfe. DE OPMARSCH DER ONKRUIDEN IN DE WIERINGERMEER. Rekéning houdend met de tegenwoordige eco nomische verhoudingen is de prijs van Aspirin- tabletten in buisjes van 20 tabletten van 75 cent tot verlaagd. Daarnaast zijn vanaf heden in een bij zondere hygiënische zakjes-verpakking 2 tabletten, ter vervanging van de dik wijls zoo onhygiënische aflevering van losse tabletten, verkrijgbaar tegen den prijs van Deze prijsverlaging tezamen met de nieuwe zakjes-verpakking stelt iedereen in I staat, de eenig echte, werkelijke Aspirin-fabletten te koopen. Dus vanaf heden alleen nog echte ASPIRIN in deze origineele verpakkingen. *Aspirin wordt uitsluitend door de BAYER-fabrieken vervaardigd. Elke tablet, die niet van het BAYER-kruis is voorzien, is geen Aspirin. Een garantie voor echtheid en versche tabletten wordt uitsluitend in deze origineele verpakkingen gewaarborgd. kans, aan zijn cliënt, de belangen der maatschappij niet zou schaden. Dr. Kruytbosch, desgevraagd, aarzel de. Ter behandeling van eenige intieme aangelegenheden, den verdachte betref fende, werd daarna de zitting buiten de tegenwoordigheid van pers en pu bliek zediglijk voortgezet. Uitspraak a.s. week. BINNENLANDSCH NIEUWS. Tarwe-organisaties N.-Holland en. Z.-Holland. De Tarwe-organisatics in Noord- en Zuid-Holland hebben besloten, den richtprijs, welke zij oorspronkelijk hebben vastgesteld op f 11. te verlagen tot f 10.50. Dit besluit is genomen in verband met de grootte van den te ver wachten oogst en den lagen wereld marktprijs, welke voor de inlandsche tarwe is te verkrijgen. Reeds is op de geleverde partijen 50 ct. per 100 K.G. ingehouden. Deze houding, welke als voorloopig was bedoeld tot de .monsters defini tief zouden zijn vastgesteld, is door bo venvermeld besluit definitief geworden De aan de leden-aangeslotenen be kend gemaakte prijzen worden door dit besluit dus met 50 ct. per 100 K.G. verlaagd. EEN BESTELAUTO GESTOLEN. De twee dieven gearresteerd vóór zij de pont over waren. Dinsdagmiddag vervoegden zich bij den bakker van Mook te Oyen bij Oss twee hem onbekende personen, die ver klaarden in opdracht van den heer Taus aldaar diens bestelauto, die hij den heer Van Mook was gestald te ko men, halen en naar Oss te brengen. De heer Van Mook, die niets kwaads ver moedde, gaf de auto mede, doch daar *do beide heeren niet naar Oss, doch in de richting Tiel vertrokken, kreeg hij argwaan. Hij waarschuwde terstond de politie. Deze stelde zich met de poli tie te Tiel in verbinding, die er weldra in slaagde de twee autodieven nabij het pontveer aan te houden en de auto in beslag te nemen. De dieven bleken Rotterdammers te zijn. VAN ANDERMANS GELD. Filiaalhouders bedrogen. Te Groningen is aangehouden oen banketbakker, die sedert de laatste maanden te Assen en te Groningen filialen stichtte. Hij liet de filiaalhou ders een borgstelling storten, die hij zich toeeigende in plaats van deze, zooals w as afgesproken, op een bank te storten. De financieele basis, waarop deze filialen werden geopend, bleek Zeer onsoliedo en de verdienste slecht. Hij ontving de ontvangsten van de fili alen in Groningen en deed het voorko men, alsof hij daarvan de huur betaal de, maar wendde het geld te eigen bate aan. Ook zijn compagnon beeft een aan klacht tegen hem ingediend wegens verduistering. KINDERVERLAMMING. In het Ziekenhuis te Venlo is overle- Augustus 1930 September 1932 door H B A K E L S In het voorjaar van 1930 begon men met het leegmalen van de Wieringermeer. In Augustus van datzelfde jaar was het water er uit. 4 Daar de Meer van het Zuiden (bij Medem- hlik en Aartswoudi naar het Noorden (bij Wieringeni steeds ondieper was. deed zich natuurlijk het feit voor dat de zeebodem bijv. bij Den Oever al lang droog lag, terwijl het zoute water bij Medemblik nog geheel de overhand had. In die dagen, dus in het begin van Augus tus 1930. ben ik van uit mijn woonplaats Haarlem gereisd naar Den Oever en heb vlak bij het Electrisch Gemaal aldaar voor het eerst den Zuiderzeebodem betreden. Het was heel anders dan 'k me had voorgesteld. Ik had me voorgesteld veel modder. In couran ten was zelfs voorspeld dat zich in dien mod der muskieten of malariamuggen zouden ontwikkelen, en dat er epidemieën zouden ontstaan Niets van dat alles De Zuiderzeebodem, dien ik met mooi droog weer voor 't eerst met bijna-heiligen schroom betrad, wegens het voor mij Groote Feit dat ik voor het eerst den bodem van een leeggemalen zee (de eer ste op aarde betrad,ik herzeg de Zuiderzeebodem was niet modderig, niet ma- lariamug-achtig, maar zoo schoon en zoo den het driejarig zoontje van den heer Verberkt uit Blerjk, dal lijdende was aan kinderverlamming. Thans is nog een 9-jarig meisje, dochter van den heer S. uit Venlo dat lijdende is aan deze ziekte in liet Ziekenhuis aldaar ter verpleging. Uit een luchtschommel gevallen. Op de kermis te Macharen (N.-Br.) had de jongeman C. v.d. Akker het on geluk uit een luchtschommel te vallen Met zware in- en uitwendige kneuzin gen werd hij naar het ziekenhuis te Oss overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Jongen onder een Autobtfs. Het slachtoffer gedood. Dinsdagmiddag is de 8-jarige Snel bij het uit school komen in de Wagen straat te Maassluis onder een autobus geraakt, doordat hij plotseling van ach ter een paard en wagen te voorschijn kwam op het oogenblik dat de bus pas seerde. De jongen werd ernstig gewond en is later aan de verwondingen over leden. Den bestuurder van de autobus treft geen schuld. Slagersjongen overreden en gedood. Te Arcen (L.) werd Dinsdagavond de 16-jarige slagersknecht F. v.d. Pas, toen deze per rijwiel reed met het zoor tje van zijn baas, den heer Van Svvel- len, op den bagagedrager, aangereden door een vrachtauto. De slagersknecht iep daarbij een gapende wonde aan Jen hals op, waarbij een slagader werd doorgesneden. De jongen is eenige uren later overleden. Het ventje op den ba gagedrager bekwam, niet het minste letsel. De vrachtauto was doorgereden, naar is later opgespoord, waarna de. •haufleur verklaarde niets van de aan rijding gehoord of gezien te hebben. BUITENLANDSCH NIEUWS. De terechtstellingen en de oogst in Rusland. De oogst is dit jaar erg tegengevallen Om zooveel mogelijk graan voor dc steden en den uitvoer naar het buiten land te krijgen vaardigde de Sovjet- regeering een decreet uit. waarbij bet stelen van graan of andere gewassen met den dood gestraft wordt. De „die ven" zijn in den regel de boeren zelf. Zij krijgen te weinig graan voor eigen gebruik, zijn bevreesd, dat zij en hun kinderen \s winters van honger zou ten omkomen en trachten daarom zoo i'oel mogelijk van hun eigen oogst voor zich zelf te behouden. Dat noemt de sovjetwet diefstal, omdat de oogst tot staatseigendom verklaard is. De nieu we wet wordt niet altijd toegepast. Ve le rechters zeggen terecht dat om con sequent te zijn allo hoeren terechtge steld moesten worden, omdat, iedere' boei zich op deze wijze aan „diefstal" schuldig maakt. De eene wordt ech ter gepakt, de andere niet. En zelfs hot aantal gepakten is te groot om ze allemaal te laten doodschieten, dat is eeds om technische redenen onmoge lijk. De sovjetregeering is het hierme de oneens en eischt, dat de rechiers de wet toepassen. Er worden naar de pro vincie speciale controleurs gezonden om de rechters te controleeren en nen te dwingen de schuldigen ter dood te veroordeelen. Het decreet heeft overigens een ave- ïechtsche uitwerking gehad. In p'aats van de opbrengst te verhoogen, heeft het in tegendeel 't binnenhalen van de oogst bemoeilijkt. In sommige streken is liet binnenhalen van den oogst ge heel stopgezet- Het decreet heeft krachten ontke tend, die zich ïl-u op geduchte wijze doen gelden. De /-üllectivisatie heeft overal tol een verwoeden strijd tus- schen verschillende groepen van de be volking geleid. \u trachten de vijandi ge groepen zich op elkaar te wreken door elkaar van diefstal van graan te beschuldigen. Bijzonder erg is de toe stand in Noord-töUtkasië, het Oeralge- bied en in de Oekraine, waar de tegen stellingen op het platteland bijzonder scherpe vormen hebben aangenomen. In Zuid-Rusland spelen de zonne bloemen een belangrijke rol. De zonne- bloemenpitten-olie is nu in een groot gedeelte van Rusland de eenige olie, die de bevolking krijgt. De boeren wei geren echter de zonnebloemenpitten te verzamelen. Zonnebloemenpitten worden in Rusland gedroogd en gege ten (op dezelfde wijze als „apenootjes" hier te lande.) De boeren zeggen nu Zonnebloemen zijn een verleidelijke plant. Het is ondoenlijk die bloemen te plukken zonder zelf van de pitten te noepen. Je komt allicht in de verlei ding een bloem in je kleercn te stek?n. En doe je liet, dan wordt je dadelijk ge snapt, in de gevangenis opgesloten mi daarna terechtgesteld". Het is dus be grijpelijk, dat er weinig liefhebbers voor dat werk zijn. De angst, van diefstal van rijksbezit- tingen beschuldigd te worden, is nu zoo algemeen geworden, dat ook (ie tractoristen (do chauffeurs van trac tors) erdoor aangestoken zijn. Zij wei- gei en de olie en benzine voor eigen verantwoordelijkheid te nemen. „Ik zorg voor de machine en hen ervoor verantwoordelijk, maar de veranlwoov lelijkheid voor de olie en benzine moet maar iemand anders dragen. Jelui noot, daarvoor een specialen man be noemen". Ook de vrachtrijders zijn be vreesd. „Er zijn nu veel boosdoeners. Ze kun nen je makkelijk iets in de schoenen schuiven, hoe kun je dan bewijzen, da' je onschuldig bent Op vele plaatsen weigeren de kol- chozniki te zaaien, zoolang zij geen con troleur meekrijgen. Kr hebben nu zoo véél gevallen van provocatie plaat gevonden, dat de angst algemeen is geworden. Parachutiste springt van 7300 M hoogte. Mevr. Schróter-Goerlitz heeft, een nieuw wereldrecord gevestigd dooi' ,met een parachute van een hoogte van 300 meter te springen. Mevr. Schrö- ter liet zich met een watervliegtuig tot deze hoogte brengen en sprong toen met het valscherm naar beneden. De laling geschiedde vlot, zij had 28 minu ten noodig om den bega non grond te bereiken. Zij legde daarbij een afstand van 45 K.M. af en kwam 22 K.M. van Kiel op aarde terecht. Het oude wereldrecord stond tot nu toe op naam van den Roemeen Brascoe met een hoogte van (5000 meter. ONS W1ERINGERMEERHOEKJE. PROVINCIAAL NIEUWS. droog en bijna-zoo-hard als een tegeltrottoir. En er groeide nog niets. De aarde was er niet ..woest" maar wél „ledig." Onthoud er groeide nog niets. Vier maanden later, den 19den December 1930, betrad ik voor den twééden keer de nieuwe aanwinst van ons Vaderland. Dien dag ging ik uit van De Haukes. Stom ver baasd was ik vlak ten Zuiden van die haven de nieuwe Nederlandsche akkers te zien. De Mensch had ingegrepen. De Zuiderzeebodem was niet maagdelijk meer. De mensch had hem door middel van slooten in perceeleu verdeeld, en met rogge bezaaid. Een zacht groen van jong koren bedekte de velden. Maar niet alleen de mènsch was aan den gang gegaan. Ook de natuur Van Noord-Holland uit waren door de heer- schende Westewinden millioenen onkruidza den aangewaaid en op den vochtigen Nieu wen Bodem vastgekleefd en.... ontkiemd. Vooral den pluisjes van het onkruid genaamd ..Klein kruiskruid" was de zweeftocht gelukt. Van uit den Wieringerwaard waren ze op den adem der winden voortgezweefd en in de Meer neergedaald, ontkiemd, en tot 20 centi meter hoogte gekomen. En in mijn feuilleton „Wat ziet uwes d'r uut in de Nieuwe Rot terdammer Courant van 18 en 19 Januari 1931 heb ik beschreven hoe er zelfs kleinkruis- kruidplantjes waren die 't tot bloei hadden gebracht, met hun kleine gele bloemetjes. Nog gróóter record Enkele sprinters had den 't in hun werkelijk verbazingwekkend- snellen groei-race zelfs gebracht tot rijpe zaden de bekende paardebloempluisachtige Verduisteringen bij de Post. De" kantoorbediende der posterijen te Schagen, die voor dc rechtbank te Alkmaar terechtstond wegens verduis tering, in. verband met geconstateerde slordigheid bij do kascontrole der pos terijen is overeenkomstig den eisch, tot zes maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld. En een „stationshoudster" der poste rijen te Schoorldam, is eveneens we gens verduistering van gelden (f 500) tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld, voorwaardelijk met drie proefjaren. KIJKSLANDBOL'WWINTERSCIlÓOL TE SCHAGEN. Bij het op 19 September j.1. gehouden toe hoofdjes staken hun grijze kopjes op, en ik bespiedde hoe een zuchtje van den zachten wind een pluisje wegwoei. Alwéér een pionier voor steeds Oostelijker gaanden onkruidplan- tengroei. Sinds heb ik mijne speciale oplettendheid gevestigd op den steady voortgaanden Op- marsch van de Onkruiden. Want ik vond de zaak zóó merkwaardig, dat ik niet laten kon er op te letten. Was het niet uiterst merk waardig Ik roep eiken bioloog, eiken land- bouwleeraar, boer, boerenarbeider, ja wie ook, tot getuige. Wie ter wereld zou ooit geloofd hebben, dat op een zeebodem die duizend jaar lang onder het zoute zeewater had ge staan en dus geheel verzilt was, eigenwijze en driftige onkruidzaden al 4 maanden na de droogmaling rijp zaad zouden kunnen voort brengen Daar mijn aandacht dus op de geweldige groeikracht en verspreidings-fahigkeit der onkruiden \yas gevestigd heb ik op dien 19den December 1930 het plan opgevat om elke drie maanden naar de Meer toe te gaan om den Voortgang der onkruiden te gaan zien. Nu, alle Wieringermeerders weten hoe bij voorbeeld de zee-aster zijn best heeft ge daan. Als men van De Haukes naar Slootdorp wandelt ziet men even voor de eerste boer derij, „De Eerste," links van 't uiteinde van een breeden sloot, daar bij den weg omzoomd met wilgeboompjes. En onder aan den wa terkant werkelijk een idylle Een idyllisch slootkant je vol prachtig bloeiende zee-asters, en in 't water 't bekende groene „flap", een plekje om er in 't zonnetje te gaan zitten en er een pijp te rooken of.... te peinzen over Zondagsschool te Middenmeer. Sinds eenige weken is er ook te Mid- douineer een Zondagsschool, onder Ge- ïefoi meerde en Hervormde leiding. 23 jongens en meisjes bezoeken thans de ze Zondagsschool, en ontvangen daar i.i i onderwijs van Mevr. Wassink, en de Ileeren K. Louwerso en K. v.d. Veen. Aan alle ouders te Middenmeer wordt medewerking gevraagd om al les geregeld te laten verloopcn en hun kinderen zooveel mogelijk iederen Zon dag naar deze Zondagsschool te laten gaan. Vrcuwen- en Meisjesvereeniging te Middenmeer. Na een vergadering, ge houden te Middenmeer, is er beslotelf een vrouwen- en meisjesvereeniging op te richten reeds 12 vrouwen en meisjes hebben zich daarvoor aange meld. Dinsdag 4 October a.s. zal men voor liet eerst als vereeniging samen .ko men met de vrouwen naast voorlezen enz. wordt als hoofdzaak het maken van kinderkleeding beschouwd. Donderdag 6 October a.s. hopen de meisjes bijeen te komen om dan gedu rende dezen winter allerlei handwerk jes te maken, waarmede een bazar ge houden zal worden. Het Bestuur bestaat uit de dames tissink, praesidente, Ilertong, secre taresse, Louwerse, penningmeesteresse en Rietveld, algemeen adjuncte. Men geve zich op ten huize van een van deze bestuursleden Feestelijke Opening van het eerste Hotel-Café-Restaurant in de Wierin germeer. Het zakenleven zou in geen enkele plaats volledig zijn, als er geen café was. Ja, vooral ook met het oog op vereenigingslevcn en vreemdelingen- verkeei is 'n dergelijk bedrijf onmis baar Welnu, heden Zaterdag zal men zich te Slootdorp kunnen overtuigen, dat daar 'n hotel-café-restaurant wordt 'geopend, dat wedijvert met de modern ste zaak van dit genre in de stad. Wij felicitecren den ondernemer, den lieer Smit van harte met deze mooie in richting en wenschen hem veel voor spoed. Nog even willen we noemen de uit stekende en gezellige aankleeding van het café. Pracht ornamenten versprei den het electrisch licht over het biljart, op iedere tafel heeft men het zachte licht van een schemerlamp. Voor de groote spiegelruiten gezeten heeft men een pracht gezicht over het polder land en het dorp. Boven zijn de logeer kamers, flink ruim en frisch en voor zien van stroómend water. Door de ge- heele zaak is centrale verwarming. Wij willen ieder aanraden Zaterdag een kijkje in deze mooie zaak te ne men. Het bekende orkest van Batavier zal dan tevens de gezelligheid verhoo gen. Jongensclub te Middenmeer. De on derstaande Commissie roept alle jon gens boven de 10 jaar op, om oens dag 5 October a.s. bijeen te komen, 7 uur 's avonds bij den heer Van Oeveren Het ligt in de bedoeling om met deze jongelui één avond in de week huisvlijt arbeid te beoefenen, o.a. figuurzagen, houtsnijden papier en kartonwerk. Men kan zich opgeven bij de heeren A. C. van Oeveren, of J. Rietveld te Middenmeer. Laat men zooveel mogelijk komen, zoodat de a.s. winteravonden gezellig en nuttig kunnen worden doorgebracht Voor materiaal en gereedschappen zal gezorgd worden. De Commissie K. O. Finkensieper. G. Kesselaar. K. Louwerse. A. C. van Oeveren. J. Rietveld. B. Wassink. Uitslag Aanbesteding. j.1. Woens dag werd te Den llaag aanbesteed de houw van 11 dubbele dienstwoningen in de Wielingermeerpolder. Laagste inschrijver was de heer J. II. van Rooy te Helmond voor f 58299.-. De raming bedroeg f 70.000 KERKDIENSTEN TE SLOOTDORP. ZONDAG 25 SEPTEMBER. R. K. KERK Des Zondags 2 H. H. Missen, n.L te half acht en te 10 uur. Zondagavond te 6 uur Lof. In de week is de H.H. Mis te half acht. Zaterdagavond van 6 tot 8 uur biechtgelegen heid. NED. HERV. GEM. Voorm. 10 u. Ds. Fischer. Tekst Joh. 16 33b. Zondagsschool v.m. 11.30 uur. Aangifte voor doop eiken avond van de volgende week van 8—9 u. tot Vrijdagavond. Doopdienst volgende Zondag om 2.30. EVANGELISATIE Zondag a.s. n.m. 3.30 uur In de Ned. Herv. Kerk te Slootdorp. Voorganger Ds. K. O. Fin kensieper. GEREFORM. KERK Voorm. 9.30 uur Cand. J. L. Wielenga. Nam. 3.00 Ds. Donner van Br. op Langendijk. Bevestiging ambstdragers. latingsexamen voor de eerste klasse slaag den J. Bakker. Heiloo P. Binnenwijzend, Akersloot G. Blaauboer, Kolhorn J. P. Bruin, St. Maarten W. den Engelsen, Wie ringermeer K. Kaan Nzn Wieringerwaard H. M. Molenaar, Winkel A. Nobel, Oudesluis: A. Nottelman, Eenigenburg G. Schoorl, Burgerbrug C. Waiboer Czn., Anna Paulow- na. Tot de tweede klasse werd toegelaten K. Schenk te Wieringerwaard. terwijl alsnog werden bevorderd tot de tweede klasse K. Kaan Azn. te Sloten en W. Zander te Wa- geningen. De lessen vangen aan op Woensdag 28 Sep tember 1932. RAAD VAN ARBEID ALKMAAR. De Voorzitter van den Raad van Ar beid te Alkmaar, brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden, dat inge volge het Koninklijk Besluit van 3 Sep tember 1932, Staatsblad 455, de waar de van het* rentezegel, verschuldigd voor verzekerden ingevolge de Invali diteitswet, die den leeftijd van 16 jaar neg niet hebben bereikt, verminderd is van f 0.40 tot f 0.30 per week, en wel met ingang van 25 September 1932. Dientengevolge kan tevens voor ver zekerden jonger dan 16 jaar, indien voor hen dagzegels verschuldigd zijn, volstaan worden met dagzegels van f 0.07' Kortebaandraverij te Alkmaar. Ter gelegenheid der landbouwten toonstelling werd Dinsdag te Alkmaar een kortebaandraverij gehouden, waar aan 27 paarden deelnamen. De uitslag was als volgt le prijs f 300, Prinses Bertha, 280 m. van Gebr. Knynenbuig, GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Sport. Zondag begint voor de voetbal vereeniging B.K.C. de competitie. De eerste is een thuiswedstrijd en wel le- £cn de luchtvaartjnenschen M. L. D., een sterke tegenstander, waar B.K.C., wil ze de heide punten in de wacht slee pen. een beste partij zal moeten spelen. De samenstelling is als volgt De Schipper Van Teulingen Van Teulingen v.d. Burg Wiggers Hoep Klerk, Harder, Tauber, Post, Huisman Reserve voor de haaf Jb. Steen voorde. Voorhoede G. van Loon liet tweede gaat naar Barsingerhorn en zal ook geducht moeten oppassen. Deze samenstelling is: Koster Leende De Jong Steenvoorde Steenvoorde Van Dijk Steenvooide Blom De Schipper De Schipper, Van Loon Reserves: Oele, Van Duin. Doe je best jongens, om vier punten te veroveren. de. snelle groeikracht der Natuur, niet alleen wel veel grijze plekken waar nog niets groeit in Oost- en West-Indië, maar ook in het ne-jde nog maagdelijke Zuiderzeebodem. Maar drige Nederland. overigens de algemééne indruk van het I landschap is groen Zóóveel onkruid groeit Deze idyllische plek zag ik deze week, op er al. Een prachtige foto in Zuiderzeebock 8 September 1932. Dus 25 maanden nadat deno. 3 kan u er een idee van geven, zeebodem was drooggemalen. Onwillekeurig j En wat groeide er denk je aan Genesis Daar ging 't in een| Wel, het is jammer dat ik den heer Thijsse dag-of-wat, naar Genesis verhaalt. In de niet bij me had. Ik ken te weinig namen van Wieringermeer in een week-of-wat. (planten. Maar behalve de vele soorten die ik niet kende, stonden er natuurlijk alweer mil- Maar ik dwaal af. In December 1930 zag ik dus in 't West-deel der Meer het éérste onkruid groeien. Sinds ging ik er elke drie maanden heen. Zoo bezocht ik dit jaar in Mei de Terp, die naar ik schat ongeveer op twee derde af stand in de richting van den Oostelijken af sluitdijk ligt. Ik beklom De Terp en onder zocht hem nauwkeurig. Ik vond slechts één cnkruidplant. Ik meen me te herinneren dat *t melde was. Deze pionier was echter een enkeling. De onkruidvoortgang ging derhalve tót de Terp. Thans, in September, wilde ik eens zien of in 't sinds verloopen kwartaal de onkruid- plantenvoortgang 't reeds gebracht had tot den Oostelijken afsluitdijk toe, dus in 25 maanden den gehéélen polder van West naar Oost had doorschreden. Daar ik niet wist of er in het Oosten reeds wegen en vervoermiddelen waren, leek het me 't meest practische om naar de vlucht- haven aan de Oude Zeug te zeilen, en aldaar het land te betreden. Alzoo heb ik gedaan. Den achtsten September 1.1. heb ik er op de landen geloopen. Enik stond verbaasd. joenen kleinkruiskruidplanten. Verder veel héél prachtig bloeiende zee-asters. Dan een soort van melde. Een soort van wilde gypso- fila, graspolletjes, ja zelfs bloeiende made liefjes. O lievelingen onzer Nederlandsche weiden, het was aandoenlijk je zelfs daar te zien. Ziedaar mijn leeken-praatje over den Op- marsch der onkruidplanten in de Wieringer meer, gemarcheerd van Augustus 1930 tot September 1932. Dit was een nog nimmer op aarde gedane waarneming de snelheid der voortplanting der onkruiden in een leegge malen zee Ja, de planten hebben overwonnen. Hoe ik ook in den grond peuterde, ik heb nog geen wormen gezien. De Fauna blijft achter bij de Flora. Wie zou dat ooit gedacht hebben Een dier loopt toch sneller dan een plant Van de viervoeters zag ik slechts één exemplaar een rat. Dat was zomer 1931 ten Westen van Slootdorp. Neen ratten, ie hebt den wedstrijd verlóren Alle hulde aan de onkruidplant (al zullen de boeren me dit niet nazeggen). Als men op den zeedijk staat ziet men nog Haarlem, 11 September-1932.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2