BERTELS' KUNSTKORREL BJEilTËLS HET IS BEREIKT 23e JAARGANG VRIJDAG OCTOBER 1932 No. 79 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" ADELDOM OF LIEFDE S. COLTOF, KANAALWEG 143-154-155-156 DLN HELDER. ZONDAGS Kanaalweg tot 2 uur GEOPEND. ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. L UITGEVER g CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wleringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIiN: Van l5 regeij Iedere regel meer f 0.5a t o.ia VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK J. R. KEUSS. Laat Alkmaar. Ambtenaar, als Kamerlid op non-activiteit. „De Centrale", het weekblad voor het Rijkspersoneel, schrijft onder boven staand opschrift Het kwaad der cujnulatie is zoo diep ingevreten, dat onze Volksverte genwoordigers in 1923 den geleidelijk ingeslopen misstand zelfs gingen sanc- tionneeren. In dit jaar werd namelijk een regeling getroffen, waarbij Rijks ambtenaren, onderwijzers en Oost-In dische ambtenaren, die tot Volksver tegenwoordiger worden gekozen, aan spraak hebben op een non-activiteits- tractement. De arme wachtgelder in den staatsdienst met eenige jaren dienst geniet of geen, of een heel kort wachtgeld. Een jong ambtenaar, die tot Kamerlid gekozen, telkens werd herkozen, geniet heel die periode een non-activiteitstractement en wordt door deze jaren, in tegenstelling met den wachtgelder, ook nog pensioenge rechtigd. Eén onzer Kamerleden wist gedurende zijn Kamerlidmaatschap meer dan f 50.000 uit de Staatskas te trekken, om straks nog als bevorderde commies gepensionneerd te worden. Dit stelsel wordt door den Minister van Financiën in onze Volksvertegen woordiging verdedigd. Men trekt er op uit, om te puzzlen, of een arme wachtgelder, die is ingevroren op 2/3 van zijn salaris, „het meer" dan de ge stelde limiet voor zijn inkopaen even overschrijdt. Op onze Staatsbegrooting voor 1932 komen drie Kamerleden-onderwij zers voor namelijk de heeren Ch. L. van der Bilt, R.K. J. G. Suring, R.K. en J. van Zadelhof, S.D. die tezamen f 5200 toucheeren voor niet gepresteer- den arbeid. Verder prijken op deze begrooting de Rijksambtnaren mr. A. M. Joekes, V.D., imet f 2000 mr. J. E. W. Duys, S.D. met f 2358 en mr. P. Oud, V.D. met FEUILLETON. No. 32. „Ernstige zenuwkoortsen. Hoe zal het af- ioopen, daarover kan men nog niets zeggen in elk geval moet er dadelijk om een ver pleegster getelegrafeerd, worden. Als mevrouw de gravin het wenscht, kan ik dit wel op mij nemen." Maar de gravin wees het af. „Neen, neen ik wil haar zelf verplegen „Dat is onmogelijk, mevro'uw de gravin.." Hanna kan mij aflossen, als het mij te zwaar wordt. Maar ik wil geen vreemde bij haar hebben. Daar blijft het bij Schouderophalend verwijderde de dokter zich, nadat hij zijn voorschriften had gege ven. Hij had geen hoogen dunk van de ge schiktheid en het volhoudingsvermogen van zulke deftige verpleegsters. Intusschen dacht hij bij zichzelf „Komt tijd, komt raad. Voorloopig heeft de zieke slechts rust en een ijszak noodig, en binnen een paar dagen zal de gravin zelf wel naar een goedgeschoolde verpleegster verlangen." Toen de dokter het huis verliet, liep hij bijna tegen een schunnig gekleeden man aan, die naar binnen wilde gaan. De portier kwam haastig aanloopen. „Wat wil je hier, wat is er Hier mag niet ge bedeld worden, en nog wel in den avond.... maak dat je wegkomt De schunnige man zette een half verbaasd, half verontwaardigd gezicht. „Wie zegt dan, dat ik wil bedelen Ik wou immers alleen maar mijn neef Albert Muller bezoeken, die naar ik in Grunau hoorde, hier als tuinknecht dient." „Zoo wou je naar Albert vroeg de por tier iets vriendelijker, maar toch nog wan trouwend. „Hoe heet je dan en wie ben je „Peter Zangel, smidsknecht uit Leibnitz. Bericht de ontvangst der nieuwste NAJAARS- en WINTERMANTELS. Zondags zijn onze winkels Kanaalweg tot 2 uur geopend. Rijk gegarneerde Mantels met bont op zijde gevoerd SLECHTS 26.50. Groote sorteering Japonnen en Hoeden. ZIJN ONZE WINKELS f 2024 als non-activiteitstractement ge nietende. Lange jaren kwam ook de heer Ter Laan op de Staatsbegrooting voor met een non-activiteitstractement van f 1)200 gedurende de laatste jaren. Renoejnd tot wethouder van Rotter dam liet hij zich pensionneeren als kommies bij 's-Rijks belastingen. Hij genoot toen salaris als wethouder en tevens een pensioen als kommies en daarnaast een pensioen als Kamerlid. Als de boel in Rotterdam, aldus ge roemd orgaan, in 't honderd loopt, keert hij in de Kamer terug met f 5000 vergoeding en twee pensioenen,n 1. als oud-kommies en als oud-Wethouder. In de politiek is derhalve de rechts positie beter geregeld dan in den staats dienst Aan het „Algemeen Indisch Dag blad" ontleent het orgaan over non- activiteitstractement van het Tweede Kamerlid, den heer Ch. C. Kramer, die altijd spreekt over „uitbuiting" van de Indionesiërs, het volgende .Onder deze begenadigden bevindt zich de heer ir. Ch. G. Kramer, hoofd ingenieur le kl., voorheen lid van den Volksraad voor de Indische Sociaal Democratische Partij, thans lid van de Tweede Kamer, die sinds 1924, wegens verkiezing in Nederland uit de Indische Staatskas een inkomen geniet van f 750 's-maands. Het orgaan zal zich onthouden van eenige critiek in het bijzonder. In bet algemeen wil het er echter van zeggen dat ene regeering en een volksvertegen woordiging alle zelfrespect hebben ver loren door langs den weg van „juris terij" rechtsgronden te scheppen voor het ontvangen van loon uit arbeid dien men door het kiezen van ander werk, vrijwillig prijsgeeft. GEBREK AAN ALLES. Aan uitlatingen van ingenieurs, die zoo juist het Sowjet-paradijs verlaten hebben, is het volgende ontleend Nog nooit heeft Sowjet-Rusland zulk een gebrek aan levensmiddelen gekend als nu. Zelfs de buitenlandsche ingeni eurs en technici, die tot nu toe steeds behoorlijk voedsel kregen, lijden hon ger. Een kilo boter kost nu 45 roebel, een kilo suiker 22 roebel, enz. Kleeren en schoeisel zijn moeilijk te krijgen en daarbij duur en slecht. De kleerenfa- brieken krijgen ondeugdelijke stoffen, en daarbij van de meest onverwachte kleuren en kwaliteit. Er zijn geen knoo pen, dus worden de kleeren zonder knoopen geleverd. Een ingenieur, die jarenlang in de beroemde autofabriek te Nisjni Nowgo rod had gewerkt, schrijft De fabriek moest volgens het plan 450 wagens per dag leveren. Dat geschiedde ook, maar de „afgeleverde" machines werden den volgenden dag opnieuw naar bin nen gebracht, omdat zij niet rijden konden. En dit spelletje werd eenige keeren herhaald. En telkens werd in Sowjet-pers geschreven, dat de fabriek al haar plannen uitvoert. De arbeiders zijn voor een groot ge deelte apatisch geworden. Daarnaast neemt bij een gedeelte van hen de geest van verzet toe. In verschillende indu- strieele centra hebben stakingen en onlusten plaats gevonden. Naast ver hooging van loon en verbetering van voedsel, vonden veel aanhang de leu zen „Weg met her, communisme, leve het particulier initiatief". De overtui ging, dat alleen liet particulier initi atief het land uit het moeras zal kun nen helpen, wordt algemeen. De boeren hebben ook niets, lijden zelf honger. Daarbij komt, dat Staline reeds vaak de boeren door zijn tijdelijke concessies die daarna weer ingetrokken werden, bedrogen heeft, zoo dat niemand hem meer gelooft. Juist in die strekeh, waar de boeren het meest zelfbewustzijn hadden, woedt weer hongersnood. Duizenden boeren verlaten de dorpen en vluchten De meesten trekken' naar Siberië, ve len gaan naar de steden in de hoop,, daar werk en brood te vinden. Het zijn echter ondervoede zwakke menschen, die als werkkrachten niets waard zijn en slechts last opleveren. De toestand* is in hooge mate gespan non. Zoo als steeds, zal de Sowjet-Re- geering naar een zondebok uitzien. Er worden te Moskou reeds namen genoemd. De regeerende- kliek ech ter zoo arm aan menschen, die wat piesteeren kunnen, dat zij zich eigen lijk deze weelde moeilijk kan veroor loven En daarnaast de drankzucht. Er werd nog nooit in Rusland zooveel gedronken als nu. De brandewijn fa- brieken zijn de eenige Sowjet-onder- nemingen, die werkelijk goed werken. Voor wodka bestaat geen distributie, geen kaartsysteem, niet de minste be perking. Ondanks dit alles zijn er nog groe pen, waar een zeker enthousiasme heerseht. Dat is een gedeelte van de jeugd, voor zoover zij haar geloof nog niet verloren heeft en vele buitenland sche ingenieurs. Deze laatsten worden aangetrokken door de mogelijkheid, aan de verwezenlijking van grootsche plannon te werken. Nergens ter we reld kan een ingenieur nu zulk een in teressant werk vinden als in Rusland. Dit geldt hoofdzakelijk het stichten van nieuwe fabrieken, het uitvoeren van waarlijk grootsche werken. Er wor den nu in Rusland fabrieken gebouwd die van de allernieuwste en volmaak- Omdat ik hier in de buurt werk had, wou ik even mijn neef bezoeken. Of is hij misschien niet meer hier ,Dat wel. Nu....wacht dan maar even, man, ik zal hem roepen." De portier deed uit voorzorg de huisdeur achter zich op slot, liet Peter Zangel buiten staan en liep naar het bijgebouw. Daar klopte hij aan. „He, Albert, ben je nog op „Natuurlijk Wat is er, mijnheer Donaat „Er is een man hier, die u op den laten avond nog wil spreken. Hij geeft zich uit voor uw neef uit Leibnitz „Misschien wel mijn beste Peter Zangel „Zoo noemt hij zich tenminste „Ha, wat 'n plezier Albert was al buiten aan de deur en deed die vlug open. „Waar is hij dan, mijn beste Peter ,Hier zei een stem in het donker. „En ik geloof, dat die meneer hier mij voor een dief en een bedrieger aanzag „Hm dat moet je niet kwalijk nemen men wordt hier vanzelf angstig ieder oo- genblik krijgt men een nieuwen schrik. Dus verontschuldig hem maar „O zeker Het is ook niet het geschikte uur voor bezoeken, maar als men het den heelen dag druk heeft. De heer Donaat trok zich terug, terwijl de twee „neven" in Albert's kamer verdwenen. Nauwelijks had Silas Hempel de deur ach ter zich gesloten, of hij keek zijn bezoeker nieuwsgierig aan. „Nu, Kockstein, wat heb je voor nieuws Ik denk, dat je op dit uur niet voor nieman- dal hier komt aanstappen." „Zeer juist, mijnheer Hempel. Ik heb beslist nieuwe voorschriften van u noodig." „Wat is er voorgevallen „Luister maar, meneer. Voor drie dagen vernam ik toevallig, hoe men uit Venetië aan het gerecht te Graz had bericht, dat er in het hospitaal een oude man lag, op wien het signalement van den man in 't grijs precies van toepassing was. En wat men met hem moest doen Of men hem, als hij genezen was, moest loslaten of gevangen nemen De rechter, die vast overtuigd is, dat hij den moordenaar al achter slot en grendel heeft, hechtte niet het minste gewicht aan die tij ding en antwoordde, dat de man in 't grijs en zijn medeplichtige al in de gevangenis zaten, en men dus naar believen met den be- wusten man in 't hospitaal kon handelen, in dien hij geen aanleiding gaf tot een of ande re verdenking. ,Met het geval Walker-Grauenstein had deze persoon zeker niets te maken." „Dat is juist iets voor hem." „Ja. Ik heb daarom op eigen gezag naar Venetië getelegrafeerd en vanmiddag ontving ik antwoord. De bewusten man schijnt tot den deftigen stand te behooren, heeft vol strekt geen papieren bij zich, die zijn identi teit kunnen vaststellen, werd voor veertien dagen bewusteloos gevonden in de nabijheid van het station, had een zeer verwaarloosde schotwond „Ha „En schijnt zoowel door veel bloedverlies ais door groote vermoeienissen totaal uitge put. Toen hij tot bewustzijn kwam, gaf hij voor te heeten Daniël Gos en te komen uit Beneden-Oostenrijk. Toen hij over zijn wond ondervraagd werd, beweerde hij, door een landlooper te zijn aangevallen. Hij was zeer verontwaardigd, omdat men hem in het hos pitaal hield en hij wilde beslist doorreizen. Hij had in zijn bezit een kleine zwarte hand- tasch, die alleen linnengoed bevatte, dat in Venetië gekocht en nog ongemerkt was. Om dat zijn wond ontstoken was, slaagde men er eindelijk in, hem te overtuigen dat hij voor loopig onder geneeskundig toezicht moest blijven. Hij heeft grijs haar, draagt geen baard, heeft levendige lichte oogen en is in een elegant grijs reispak gekleed. Een licht grijze, heel nieuwe overjas werd er naast hem gevonden. „Hij is het riep Hempel levendig. „Ik ben ervan overtuigd, dat dit onze langgezochte man in 't grijs is" Hempel dacht even na. ste machines voorzien worden. Het zijn deze fabrieken, die den vreemdelingen getoond worden. Maar wanneer deze volmaakte fa brieken in beweging komen en moeten produceeren, begint de Sowjet-ellcnde. Rusland beeft zeer weinig goed ge schoolde arbeiders. En er zijn geen lei ders. Wanneer de buitenlandsche inge nieurs het laud zullen hebben verlaten en de oude Russische ingenieurs zul len uitsterven, zal er niemand zijn, die bun plaats zal kunnen innemen. De jongelui, die hun plaats zullen moe ten innemen, weten niets. Behalve dat zij, wat algemeene beschaving betreft, zeer laag staan, kennen zij bun vak niet. Geen enkel enthousiasme echter is tegen den honger bestand en de honger doet zich nu in Rusland in steeds toe nemende mate gevoelen. De nood is nu in Rusland zoo boog gestegen, dat de Russen alles verkoo- pen, om wat voedsel te kunnen koo- pen. De Torgsin neemt r\u gouden en zilveren voorwerpen in ontvangst. En de Russen brengen bun laatste ringen e.d. ojn eenige roebels te krijgen. In menigen uit Rusland ontvangen brief komt de volgende uitdrukking voor „Voorloopig leven wij nog, wat er over een paar maanden zal zijn, weet niemand." MEN WORDT NOOIT WIJZER Snelvurend kanon in zakformaat. Twee man bediening De .maritieme medewerker van de „Daily Tel." verzekert, dat in Zwitser land een geheel nieuw wapen in beproe ving is van buitengewone kracht, dat gelijkelijk kan gebruikt worden te land ter zee, en voor luchtgevecht. Het is een klein kaliber snelvuurka non, dat zoo noodig door twee man kan worden bediend en vervoerd, of schoon het voor maritieme en luchtge vechten op een speciale affuit wordt ge monteerd. De voornaamste „karaktertrekken" van dit geduchte wapen zijn volgens den schrijver bijzondere lichtheid geen terugloop groote vuursnelheid en groote explo sieve en doordringingskracht. Volgens den correspondent zou het wapen reeds door verschillende mo gendheden in gebruik zijn genomen. De snelvuurheid per minuut wordt ge schat op 120 projectielen. Behalve voor een affuit kan het wapen ook als een gewoon geweer in den schouder wor den geplaatst om te vuren, waarbij de schutter geen noemenswaardige schok omvangt. Met. het wapen kunnen verschillende typen van patronen worden verscho ten, al naar gelang van het soort doel. Voor aanvallen op duikbooten, torpedo jagers en licht gepantserde scbepon wordt een projectiel gebezigd van spe ciaal gehard staal. Een ander type pro jectiel heeft een geheime ontplofbare lading van zeer groote kracht. Teil slot le kan het wapen nog een projectiel verschieten dat bestaat uil een meng sel van ontplofbare stoffen van groote krach; en ontbrandbare stoffen. Wan neer het doel door dit projectiel getrof fen wordt, is het gevolg niet alleen ver plintering, maar ook verbranding. Een snelvuur met dit soort projectiel moet de vernietiging ten gevolge heb ben van elk klein en licht gepantserd schip. Italië zou het wapen reeds montee- ren in eeni aantal watervliegtuigen. Het kanonnetje kan worden bediend door een man, ofschoon de.normale be diening bestaat uit twee personen, van wien de een het wapen op zijn schou der kan dragen, terwijl de ander in knielende of staande houding vuurt. Hij is dus niet naar Australië vertrokken Waarom niet Om die wond of om een an dere reden ,De vra'ag is nu maar, wat er gebeuren moet. Zal ik er naar toe gaan „Dat spreekt vanzelf Wacht Hempel haalde zijn horloge voor den dag het is nu tien uur. Om half twaalf vertrekt de snel trein, dien ge moet nemen." „Ik heb er al op gerekend. Morgenmiddag kan ik in Venetië zijn." „Goed. Je zoekt den man op en gaat niet meer van hem weg. Dood of levend maar ik moet hem hebben En let nauwkeurig op alles, wat hij doet. Vooral, of hij brieven schrijft dit moet je ook zeker in het hos pitaal vragen. Zijn medeplichtige is misschien vooruitgereisd, maar die twee zullen wel hoe dan ook met elkaar in verbinding zijn gebleven. Ik vermoed, dat deze spoedig het hospitaal zal verlaten en naar Napels reizen. Binnen enkele dagen vertrekt vandaar een boot naar Sydney. Je moet in elk geval ver hinderen, dat hij zich inscheept. Als het niet anders kan, dan legimiteer je jezelf bij de politie en eischt ge beslist zijn gevangen neming Maar ik zou wenschen, dat je alleen in het uiterste geval dezen maatregel aan wendt. Zoodra je beslist overtuigd bent, dat het onze man in 't grijs is, telegrafeer je aan mij." „Ja, mijnheer Hempel." Hempel ging naar een kast en haalde er een groote som geld uit. „Zoo hier is het geld Wees niet zuinig, Kockstein en laat den man toch niet ont snappen „Geen nood Ik zal hem vervolgen als een bloedhond. Hebt u nog iets nieuws ontdekt, mijnheer Hempel Er speelde een eigenaardig lachje om Hem- pel's mond. .Iets Heel veel, beste Kockstein Verba zend veel, maar alles heeft nog geen samen hang. Het is als een keten, die verbroken werd.Als ik den man in 't grijs gesproken heb, dan zal mij alles duidelijk zijn." bij in rennen opgesloten kippen en eenden: 30 "Io meer en grooter eieren 20 °/o minder voederverbruik (dan van Ochtendvoeder en graan) hoogfijne kwaliteitseieren (daar het voeder geen vischmeel bevat) korter ruitijd, meer wintereieren hooge bevruchting der eieren (juiste dosis vitaminen, mineralen, zouten) eenvoudiger voedering voeder- en arbeidsbesparing geen foutief voederen meer sterker kuikens en pluimvee dank zij de wetenschappelijke samenstelling en hooger eiervormende waarde van Octrooi in 10 staten. Wettig gedeponeerd. Capaciteit 250.000 kilo per dag. De geheele voederkosten op de boerderij zijn thans slechts: 0.6 ct. p. kip, 0.7 ct. p. eend p. dag. en dus verlaagd tot 1 cent per ei. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje! Oliefabrieken N.V., Amsterdam. BINNENLANDSCH NIEUWS. Voorwaarden voor tarwesteun. Wordt uitbreiding der teelt van anderen aan normale ver bouwers in mindering gebracht? Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van den Heuvel, heeft den Minis ter van Economische Zaken en Arbeid gevraagd Is het juist, dat één der voorwaarden voor tarwesteun in 1933 zou zijn, dat elk landbouwer slechts een derde van z'n bouwland met tarwe {mag beteelen? Indien het antwoord op deze vraag bevestigend mocht luiden, is de minis ter dan bereid deze voorwaarde niet toepasselijk te verklaren op landbou wers, die kunnen aantoonen normaal een grooter getal ha tarwe te hebben „En als hij niet spreken wil „Hij moet. Want zijn geheim is mijn bezit. Maar ga nu, Kockstein, anders mis je den trein. Kockstein greep naar zijn hoed. „Wat ik nog zeggen wilde mevrouw ma joor van Grauenstein zou u graag spreken. Ik heb haar volgens uw opdracht ingelicht over uw standpunt in dit geval en nu wenscht zij, persoonlijk met u daarover te spreken." „Het is goed. Ik zal morgenmiddag even naar haar toegaan. Dit was toch al mijn plan." Nogmaals ging Hempel naar de kast. „Hier heb je nog een lantaarn. Kockstein. Het regent en de nacht is stikdonker." „Dat is eigenlijk niet noodig. Ik ken den weg naar het station zeer goed." ,Dat is hetzelfde, neem dien lantaarn maar mee. Het zou ellendig zijn, als je van den weg afdwaalde en den trein niet haalde. Je Slechts een handtasch. En die heb ik aan het station gelaten." „Goeden nacht dan Hempel bleef nog een poos aan het raam staan en staarde naar buiten in de haast on doordringbare duisternis. Nu en dan flikker de tusschen de boomen het kleine lichtje van den lantaarn, verder was alles zwart. XVI. De volgende dag was helder en zonnig. De wind, die sedert zonsopgang van het gebergte kwam, dreef de nevelen naar alle richtingen uiteen en tegen den middag zag de hemel er heel anders uit. Rita van Sydow lag nog steeds bewusteloos en de gravin zat met hetzelfde hopelooze ge zicht naast haar bed. Zij was niet eens aan den lunch gekomen en toen Herbert haar om een onderhoud liet verzoeken, wees zij dit af met het oog op Ri- ta's toestand, die al haar zorgen vereisebte. (Wordt vervolgd.)-

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1