23e JAARGANG DINSDAG 11 OCTOBER 1932 No. 8o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ADELDOM OF LIEFDE S. COLTOF, KANAALWEG 143-154-155-156 DEN HELDER. ZONDAGS Kanaalweg tot 2 uur GEOPEND. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIéN DINSDAG en VRIJDAG. UITGEVER Hlppolytnshoef Wleringen. Van 1—5 regeu 1 o.sa ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER, WIEKINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer 1 o.ia per 3 maanden f 1.—. VERKEERSDIST R1BUT IE. Het „Utrechtsch Dagblad" (Lib.) wijst er op, dat, terwijl alle bedrijven trachten in dezen tijd van malaise de productie in overeenstemming te bren gen met de consumptie, alleen de ver voerbedrijven daarop een uitzondering maken. Terwijl tengevolge van deviezen-ver ordeningen, sluiting van grenzen, con tingenteering, het vervoer aanzienlijk vermindert, ziet men een ongebreidel- den uitgroei van het aantal transport middelen zich voltrekken. Beide vervoers gegadigden zien dit wel in. De auto-ondernemingen be roepen zich op het verschijnsel, dat het moderne leven *ich min ol meer met de auto aan het vereenzelvigen is en de K.N.A.C. spreekt in haar on langs verschenen brochure zelfs van het belang, dat de nationale huishou- uing zou hebben bij een geleidelijken overgang van het rail- en scheepvaart verkeer naar het motorverkeer, waar tegenover de Spoorwegen zich beroe pen op het belang dat diezelfde natio nale huishouding er bij heeft, om niet een kapitaal van een milliard, dat al leen in de Spoorwegen geinvesteerd is, klakkeloos te laten vernietigen. Ka pitaal en werkgelegenheid. De heer S. A. Reitsma berekent in zijn „Open Brief aan de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, naar aanlei ding van den Nederlandschen verkeers chaos", dat bij de Nederlandsche Spoor wegen het werknemerstal tot en met 1931 in tien jaren daalde van 51.000 tot 39.000 dus een vermindering onder ging van 23 pCt. Daartegenover wordt opgemerkt, hoe de chauffeurs van on derscheiden autobusdiensten overmatig worden belast en verder wijst men op het verschil in concurrentie-voorwaar den tuschen de verschillende soorten van transport. De Spoorwegen toch moeten werken met personeel, waar van de arbeidsvoorwaarden zoo als dlenst-en rusttijden ten koste vhii enorme bedragen zeer minutieus gere geld zijn, tot zegen van dat personeel en van de veiligheid van het publiek, terwijl de dienst- en rusttijden bij het vrachtauto-verkeer nagenoeg volko men ongeregeld zijn. Het blad wil de aandacht vestigen op de namelooze verkwisting, die is ontstaan door het naast elkander on derhouden en uitbouwen van de ver schillende verkeersmiddelen. He: schreef reeds, dat er een milliard in de Spoorwegen is geinvesteerd. Het zou daaraan kunnen toevoegen, dat, vil len de Spoorwegen op de hoogte blij ven van hun 'tijd, er voortdurend nieu we kapitalen noodig zullen zijn. Daar naast blijkt uit de wegenfondsbelas ting van 1932, dat de voltooiing van het Rijkswegenplan niet minder dan 435 milioen gulden zal kosten, waarbij niet gerekend is op nieuwe werken, waarvan de wenschelijkheid in de eerstkomende 25 jaar zal blijken. Bo vendien is noodig 305 millioen voor uitkeeringen aan de provinciën, aan personeele en materieele behoeften 36 millioen, voor andere uitgaven 31 mil- FEUILLETON. No. 33. Alleen de blinde Hanna mocht de zieken kamer betreden. De gravin was opeens weer met haar één hart en één ziel. Lisette, die in de voorkamer voor het ver wisselen van den ijszak zorgde en allerlei kleine diensten bewees, was ten zeerste ver baasd over de minzame vriendelijkheid der gravin tegen de oude vrouw. Het trotsche scheen geheel uit haar manie ren verdwenen. Tegen drie uur kwamen er twee professoren uit Graz, die de gravin had laten ontbieden. Zij maakten dezelfde diag nose als de dokter van Grynau, schreven ee- nige kleinigheden voor en hulden zich om trent den afloop der ziekte in een veelbetee- kenend zwijgen. Er heerschte in het slot een diepe stilte. Men had het voorplein met stroo belegd en de electrische bellen afgezet, om ieder geluid te vermijden. De bedienden liepen allen op hun teenen. Tegen den avond werd de lucht rood ge kleurd en er viel een weerschijn van dit avondrood in de ziekenkamer. Hanna, die met haar breiwerk aan het raam zat, zeide „Juist zooals destijds. Her innert u het zich nog, mevrouw de gravin Toen Rita geboren wérd, stond de hemel ook zoo in schitterenden glans." „En dan," ging de oude vrouw voort, „toen gravin Sydow begraven werd „Stil spreek daar niet overzij zou het kunnen hooren O Hanna wat ligt er veel tusschen toen en nu De gravin vouw de krampachtig de handen samen. „Waarom kan een mensch niet in de toekomst zien. „Omdat God over het lot der menschen beschiktEn wee hem, die in Zijn wrekende handen valtmevrouw de gravin, bid toch lioen, voor onderhoud 88 miilioen, in totaal zonder dat gerekend is op één cent onkosten voor rente en aflossing van Rijksvoorschotten, 895 millioen gul den. Er is dan neg niets uitgetrokken voor de verbetering van de tertiaire wegen, noch voor de kosten, welke de gemeenten zich moeten getroosten voor verbetering van plaveisel, brug gen, doorbraken, parkeergelegenheden, verkeerspolitie enz., die volgens Duit- sche opgaven ongeveer even hoog zijn als de Rijks- en provinciale kost<"i En als derde vervoersinstituut heb ben wij dan onze kostbare kanalen, millioenen-verslindënde werken èn door den aanleg van nieuwe kanalen en door de onderhoudskosten der oude en nieuwe waterwegen. Is het niet in strijd met alle logica, dat langs de trajecten der spoorwegen, die geëlectrificeerd zijn, diire auto-wc- gen worden aangelegd, dus in een tijd van nood naast en afzonderlijk van ei kara twee middelen worden gescha pen, die de behoefte, die zij vervullen willen, tezamen overtreffen Wforden wij niet somber aldus be sluit het blad, wanneer wij nieuwe ka nalen tot stand zien komen, millioenen werken, in een tijd, die de binnen scheepvaart stil ziét liggen en de auto bereid vindt om het scheepvaartver keer over te nemen BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN VROUW VERMOORD. Overvallen door een gemas kerde onder Borne. Zaterdagavond hebben het parket en de recherche uit Almelo zich naar Zen deren onder Borne begeven, waar een gemaskerd persoon een vrouw over- valh n, beroofd en vermoord hecT De man kon ontkomen. Twee oude vrouwen met een mes gestoken. Zaterdagavond omstreeks negen uur heeft een onbekende een overval ge pleegd op twee oude vrouwtjes, wonen de in een boerenhoeve aan den grind weg van Zenderen naar Albergeii. De onbekende heeft zich met e-m dolkmes op de oudjes, die resp. 80 en 86 jaar zijn, geworpen. Beide werden he vig toegetakeld. De tachtigjarige mej. A. Fel werd zoodanig gewond, dat zij vrij spoedig is overleden- De andere vrouw, een zuster van het slachtoffer, had de tegenwoordigheid van geest om hulp te roepen en dreig de met de buren te gaan waarschuwen Hierdoor nam de roover de vlucht. Onmiddellijk hebben omwonenden de politie gewaarschuwd. Het parket uil Almelo was vrij spoedig ter plaatse. Een uitvoerig onderzoek is ingesteld. In de boerenhoeve werd een dolk mes gevonden, alsmede een horloge ketting, waarvan de vrouw de her komst niet wist te vertellen. Vermoe delijk is deze ketting afkomstig van den dader. Vermoed wordt, dat de roof de reden van deze overval is geweest. Men wist, dat eenige weken geleden de oudjes een koe verkocht hadden en daarvoor 'n bedrag van ongeveer f 100 hadden ge-ind. De dader heeft behalve van het mes ook gebruik gemaakt van een klomp om de oudjes te bewerken- EET SMAKELIJK In samenwerking met de gemeente politie van Reeuwijk is de Vleeschkeu- ringsdienst van Gouda, bij welken dienst Reeuwijk is aangesloten, een vertreding van de Vleeschkeurings- rct op het sfroor gekomen. Van den veehouder L. V. was een koe gestorven. De koe werd des avonds gevild en was voor vernietiging be stemd. Uit bij den Vleeschkeurings- dienst binnengekomen berichten bleek dat vleesch van de koe in consumptie as gebracht. Onder toezicht van ue politie werd het cadaver opgegraven, waarna bleek, dat slechts het geraam te was begraven. KOEDIJK De lage prijzen der aardappelen Iaat zich in onze gemeentee geducht voelen; verschillende tuinbouwers hebben nog een belangrijk gedeelte consumptie aardappelen in den grond zitten omdat zij het loon voor het rooien niet kun nen opbrengen. Soms worden deze ver kocht voor veevoeder of zij worden voor het rooien weggegeven waardoor de aardappelenbouw zeer treurig is. Groote vischvangst van stoomtreilers. De laatste weken maken de stoom treilers, die van IJmuiden ter visch vangst varen, groote vangsten. Vooral do z.g. schelvischbooten, dat zijn treic Iers van het grootere type, brengen meermalen groote ladingen aan de markt. Ook de aanvoer van versche haring is meermalen zeer ruim tenge volge van den overvloed van haring. De Rotterdamsche stoomtreiler Wie lingen RO 9 van de Nederlandsche Vis- scherij Mij. te IJmuiden binnen rnet 1100 manden makreel of ca. 40.000 K.G. Deze treiler, die slechts een week in zee was, besomde bijna f 7000. Ook de aanvoer van tong is zeer ruim Er komen treilers binnen met 2000 a 4000 K.G. van deze kostbare visch, waardoor ook de kustbooten f 3000 a f 4000 besommen, hetgeen eveneens een fraai resultaat is. KOE WONDT EEN KIND. Ook een hulp biedende melkster gewond. Te Ledeacker (N.-Br.) werd een kind van den landbouwer Derksen door een koe aan gevallen. Een melkster, die het kind wilde ontzetten, werd eveneens door het woedends dier met de horens en hoeven bewerkt. Zoowel het kind als de melkster werden zwaar gewond. Het kind is in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis te Boxmeer opge nomen. DOOR EEN STIER ACHTERVOLGD. Wielrijder gevallen aan zijn won den overleden. Te Breyel werd een fietser uit Viersen, toen deze aldaar over een veldweg reed, nagehold door een stier, die blijkbaar uit de weide ontsnapt was. De fietser schrok zoo heftig, dat hij van zijn rijwiel viel en tegen den grond smakte. Met deerlijke verwondingen werd hij naar dat het kind in leven mag blijven Er ging een rilling door het lichaam der gravin. „Ikkan niet bidden. Al lang niet meer en toch, als ik haar daarmee zou kun nen reddenZij staarde als wezenloos voor zich uit. „Bid, mevrouw, dat u aan haar alles moogt kunnen goed maken Wat zou u kunnen zeg gen, als er rekenschap van u gevorderd werd De gravin bewoog zich niet. Bulten ver dween het avondrood* en er kwam een kou de lucht in de kamer. Toen streek gravin Renate haar haren glad en een weerglans der oude wilskracht kwam er in haar oogen. Zij stond op, „Neen", zei ze zacht, maar beslist. „Het is onzin, om achterwaarts te kijken. Teruggaan is niet mogelijk in het levenen alleen de zwakke verliest zijn spel Maar ik wil en zal het winnen Blijf jij hier, Hanna Ik zal nu een poosje gaan rusten, om nieuwe krach ten te verzamelen. Tegen middernacht kom ik terug." Hanna keek haar strak na. Langzamerhand kwam er een uitdrukking van bevrediging in haar verwelkte trekken en zij knikte. „Arme Renate, je denkt dat je zelfs het lot kunt dwingen.maar het is sterker dan je wil Als je met je ziel kondt zien zooals ik dan wist je, dat de Heer Zijn hand uit strekt naar je'werk Toen nam zij aan het ziekbed de plaats der gravin in. Silas Hempel had in den voormiddag aan Lenke gevraagd, of hij naar de stad mocht gaan, om uit zijn vroeger kosthuis eenige kleeren te halen, die nog daar waren en die hij in den naderenden herfst noodig had. Lenke gaf dit verlof zonder eenige aarze ling. Er was tegenwoordig niet veel te doen en de drie knechts, die hij had, konden het werk eigenlijk best aan. Bovendien had hij zelf verschillende dingen uit de stad noodig, die Albert dan tevens voor hem kon mee brengen. Hempel ging eerst in de voorstad naar het ZIJN ONZE WINKELS Bericht de ontvangst der nieuwste NAJAARS- en WINTERMANTELS. Zondags zijn onze winkels Kanaalweg tot 2 uur geopend. Rijk gegarneerde Mantels met bont op zijde gevoerd SLECHTS 26.50. Groote sorteering Japonnen en Hoeden. het ziekenhuis te Breyel overgebracht, waar hij inmiddels overleden is. BUITENLANDSCH NtEUWS. Sneeuwstormen in Midden-Noorwegen Sneeuwstormen hebben in Midden- Noorwegen groote verwoestingen aan gericht in het bijzonder in de omge ving van Drontheim. De nog te velde staande gewassen zijn grootendeels vernield. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw anderhalven meter hoog. Het verkeer is in deze streken geheel stil gelegd. Zijn hoofd verkocht. Een geheugen^artiest, Datas van naam, die in een Zuidelijke voorstad van Londen woont, heeft zijn hoofd verkocht aan een Londensch universi- teits-ziekenhuis. Hij heeft er duizend pond sterling voor gekregen, benevrns een jaargeld van 360 pond zoolang hij leeft. Het geld is bijeengebracht door een groep dokters, die de hersenen van Datas willen ontleden en analysee- ren,«teneinde te zien, of zij in de samen stelling en de structuur een verklaring kunnen vinden voor zijn buitenge woon geheugen. Datas heeft 2000 fei ten en data van den grooten oorlog in zijn hoofd. Hij kent de namen van alle paarden die de afgeloopen 30 jaren de Derby hebben gewonnen en tevens alle bijzonderheden van den ren, de namen van de jockey's de weersgesteldheid eigenaar, wedprijzen, enz. Tijdens het dansen vermoord. Op een volksbal te Bordes in Zeven burgen waren de aanwezigen niet wei nig verrast, toen zij een der danseres- se toen de eerste dans was aigeloo- p :n, plotseling dood op den grond za gen vallen. Zij was gewurgd door haar cavalier, met wien zij verloofd was, doch tegen wien zij tijdens het dansen had gezegd, dat zij aan de verloving een einde wilde maken. Niemand had iets gemerkt van wat tijdens het dan sen was geschied. De ongelukkige heeft blijkbaar geen gelegenheid gehad een kreet te slaken. De moordenaar was trotsch op zijn „heldendaad" Het scheelde weinig of de anderen aanwe zigen hadden hem gelyncht. Vergiftige paddestoelen. Te Wjalsumbij Duisburg is een gezin, na het eten van zelfjneegebrachte pad destoelen ernstig ziek geworden. De 76 jarige grootvader en zijn vrouw zijn reeds overleden. Twee andere leden van het gezin zweven in levensgevaar. VALSCHE 1 1000.-BILJETTEN. De Akensche grenspolitie heeft Donderdag aan de grens aangehouden een herbergier uit Kerkrade, die ervan verdacht wordt co- kleine huisje dat gravin Sybille nu alleen be woonde met vrouw Berner, haar vroegeren werkster. Zij had die vrouw overgehaald, om geheel bij haar te komen inwonen, opdat zij toch niet geheel verlaten zou zijn. Toen Hempel naar de gravin vroeg, vertel de vrouw Berner hem, dat haar mevrouw door het gerecht was opgeroepen, om eenige inlichtingen te geven. Hij wachtte een half uur, maar toen zij niet kwam, verwijderde hij zich met de aan kondiging, dat hij 's namiddags terugkwam. En intusschen deed hij de boodschappen, die Lenke hem had opgedragen. Na in een restauratie te hebben gegeten, ging hij naar zijn eigen woning en voorzag zich van schoon linnengoed en eenige klei nigheden, die hij wilde meenemen naar Grauenegg. „Zijn er brieven voor mij gekomen vroeg hij aan zijn huishoudster Kaatje, een stuur- sche oude vrouw, die zich over niets zoo er gerde, dan als haar meester zooals nu eenige weken zijn woning verliet, om de eene of andere zaak te onderzoeken. Zij had hem dan ook zoo onvriendelijk mo gelijk ontvangen, maar bereikte hiermee al leen dat hij haar met een spottende beleefd heid behandelde, wat haar toorn in woede deed veranderen. Toen hij nu naar brieven vroeg, wierp zij een verzegeld schrijven op de tafel en even daarna een telegram. „Ik dank je, je bent zeer beminnelijk Kaat je. Ik prijs mijzelf gelukkig, dat ik iemand met zulke fijne manieren voor huishoudster heb. Wanneer is dat telegram gekomen ,Een half uur geleden." „Waarom heb je het mij niet dadelijk ge geven „U was in uw kleedkamer." „O zoo, dank je." Hempel maakte het eerst den brief open. Kaatje wierp hem een nijdigen blik toe en verdween. Het schrijven bevatte het door hem ge- wenschte ontslag uit den dienst der politie. Met een zucht van verlichting legde Hempel caïne te hebben gesmokkeld. Tevens is ge bleken, dat de man valsche 1000 bankbil jetten heeft uitgegeven en ook verkocht ver beneden de aangegeven waarde. Met hem zijn thans alle personen gearres teerd, die in de beruchte valsche 1000-bil- jetten -affaire waren betrokken. De eerste sneeuw in Dnitschland. In het Beiersche bergland is de eer ste sneeuw gevallen. Zeer vele plaat sen in het Oberland ^ijn in een sneeuw kleed gehuld. In de Allgau is boven de 1300 m. zeer veel sneeuw gevallen- In de Ammergauer Bergen zou de sneeuw 30 c.m. dik liggen. EIER-INVOERRECHT IN DUITSCHLAND VERTIENVOUDIGD Tegen 5 Maart a.s. Nu het Duitsche handelsverdrag met Zuid-Slavië tegen 5 Maart 1933 is opgezegd zal tegen dien datum e'-n nieuw tarief voor eieren kunnen wor den verwacht. Tot dien dag zal het te genwoordige tarief van vijf mark gel den. Er is thans sprake het nieuwe ta rief te bepalen op vijftig mark. Dit zal natuurlijk een volledige uit schakeling van den invoer beteckenon, daar hierdoor elk buitenlandscli ei met een tarief van 2>\> a 4 pfg. zal worden belast. De beschadiging van de „Ibis" het Nederland-Indië vliegtuig. \neta verneemt nader omtren: de beschadiging van de „Ibis", waardoor de „Duif" verleden Zóndag van Bata via moest vertrekken om de post over te- nemen, dat de „Ibis" van het vlieg veld Koh-Lak opsteeg doch na 12 minu ten vliegens boven de bergen aan de kust een hevigen storm ontmoette, waardoor het vliegtuig wegdreef, op en neer werd gedrukt en met een vaart van 300 K.M. in dezen storm voortjoeg. De „Ibis" werd in alle richtingen geslin gerd. Beide vleugelkleppen braken af, waardoor de vleugels werden bescha digd. Na 20 minuten constateerde de bestuurder, de heer Pellens, dat de ,Ibis" met zeer groote snelheid naar Koh-lak werd teruggedreven. Pellens slaagde er in, de „Ibis" weer baas te worden en veilig te landen. De ..Ibis" is nu opgeborgen. Behalve de beschadigde vleugels is alles in or de. De heer Behagen vermoedt, dat de Ibis,, Vrijdag naar Batavia zal kunn"n vliegen. De ervaring van den bestuur der en de deugdelijkheid van het Fok ker-materiaal redden de bemanning en den passagier. Het is thans slecht weer. De „Ijsvo gel" en een Fransch vliegtuig blijven te Koh-lak. den brief terzijde. Gelukkig, die band was verbroken, en nu was het werken hem dub bel aangenaam. Dadelijk daarna betrok zijn gezicht. Hij had het telegram gelezen. Het was van Kock- stein en bevatte de volgende woorden „Zoo even aangekomen. Onze man niet meer in het hospitaal. Wat moet ik doen Antwoord Hotel Bauer. Kockstein." Met een boos gezicht fremmelde hij het telegram in elkaar. Dus weer niets Toen stelde hij het volgende antwoord op „Dadelijk naar Napels. Verdere berichten zeer gewenscht. Stadswoning Hempel." „Kaatje „Kaatje Het stroeve gezicht der huishoudster ver scheen in de deur. „Mijnheer „Dit telegram moet je dadelijk wegbren gen. Ik verlaat dit huis binnen een half uur. Hier is nog een briefje, dat voor jou bestemd is. Lees het me eens voor Kaatje las met moeite „Albert Muller, tuinknecht op kasteel Grauenegg. Postkantoor Grunau bij Wildon." „Goed. Je kent Max Bernster, die al dik wijls boodschappen voor mij heeft gedaan?" „Ja de jongen van de groenvrouw ginds." „Let nu goed op Zoodra er een telegram of een brief voor mij komt, tel je tot vijf. Bij vijf moet je al aan den groentenwinkel van vrouw Bernster staan en aan Max het tele gram met dit papiertje geven. De rest spreek ik wel met den jongen zelf af. Heb je mij begrepen, Kaatje „Ja, mijnheer." Het was vier uur, toen Silas Hempel het huis achter zich dichtsloot. Hij had zijn snuifdoos opnieuw gevuld, zich geschoren en zijn oorspronkelijk blond haar opnieuw ge verfd, zoodat het nu koolzwart was. Zijn oogen stonden vroolijk en op zijn ge zicht was weer de frissche blos van Albert Muller. In het voorbijgaan riep hij den jongen van vrouw Bernster, fluisterde een poos met hem, waarbij de jongen toestemmend knik te en beloofde alles precies zoo te zullen doen, als hem was opgedragen. Nu begaf Hempel zich naar het huis der majoorsvrouw. Zij was thuis, maar herkende den blozenden jongeling eerst niet en wilde nauwelijks gelooven, dat deze dezelfde was als Theo Gundling, en de beroemde detective Hempel. Intusschen liet zij zich toch eindelijk over tuigen en bracht toen haar bezoeker naar de eerste verdieping, waar men geheel zeker was tegen de nieuwsgierigheid van vrouw Berner. Het gesprek duurde ruim twee uur en werd zeer levendig, maar zachtjes gevoerd. Toen Silas Hempel eindelijk na een blik op de klok. verschrikt opsprong en haastig af scheid nam want hij had nog maar weinig tijd meer, om den avondtrein te halen had zijn gezicht een uitdrukking van voldoening. Alleen de man in 't grijs ontbrak nog. Deze geheimzinnige persoon, die als het ware van het andere einde der wereld kwam om een onschuldige te dooden en een schuldige te oordeelen, zonder dat men de reden hiervan kon achterhalen. Die man moest de papieren van mevrouw Bakker in zijn bezit hebben en dus den sleu tel voor alle kombinaties, die allen waarde loos bleven, zoolang ieder bewijs van hun juistheid ontbrak. En hier lag het eenige punt, dat ook voor Silas Hempel nog duister was. Waarom had die man mevrouw Walker vermoord Welk belang kon hij er bij heb ben, dat haar geheim ook na haar dood be waard bleef Wat had de majoraatsheer van Grauenegg hem gedaan, dat hij hem van kant maakte En wie was zijn nog geheim zinniger medeplichtige, wien niemand gezien had en wiens bestaan slechts door een paar voetstappen bewezen werd Hempel, die alleen in een coupé tweede klas zat, ondersteunde zijn hoofd met de hand en sloot de oogen, om beter te kunnen' nadenken. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1