Falcon- en Loden ja: 23e JAARGANG VRIJDAG 14 OCTOBER 1932 No. ei NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN PIJP - TABAK „DE WAKENDE LEEUW" DE TOESTAND IN DE HAVENS. ADELDOM OF LIEFDE WIJ BREIEN BIJ S C O L T O F KANAALWEG DEN HELDER. *W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU EUppolytnshoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIilf: Van 1—5 regeii f 0.5a iedere regel meer O.ia VOOR BETERE TABAKSFABRIEK J. R. KEUSS. Laat 125 Alkmaar. De Amsterdamsche havenmeester ziet verbetering in den toestand. De Rotterdamsche havenmeester erkent die ook wel, maar wil eerst nog even den loop der dingen aanzien. De heer Van de Pol, havenmeester te Am sterdam, heeft aan een verslaggever van Vaz Dias verklaard, dat hij een opleving ziet in de haven van de hoofdstad. Hij kan of wil geen direct zijdelingsch ver band zien met het aspect, dat de beurs sinds eenige maanden heeft geboden. Het valt niet te loochenen zeide hij dat er den laatsten tijd te Amsterdam en ik bedoel dan vooral het Oostelijk havengebied, waar de schepen van de K.N.S.M. en de „Ne derland" ligplaats hebben, wat méér schepen zijn waar te nemen, welke dieper beladen zijn, dan wij gewend waren. Het onaangena me rood aan den onderkant van de scheeps huid, dat bij een vrachtschip met behoorlijk emplooi onder de waterlijn verborgen blijft, zien wij thans niet zoo veel meer en dat mag terecht een opbeurend verschijnsel hee ten En zoo bevinden zich er thans ook op het IJ, om en nabij de Silo, verschillende met graan beladen schepen, waaronder er één is, namelijk het Grieksche stoomschip „Mi- chalios Xilas", dat wij aan den steiger van de Holland—Amerika-Lijn hebben moeten doen meren. Wat is het bijzondere daarvan Het bijzondere daarvan is dat sinds Au gustus 1921 aan genoemden steiger geen be laden vrachtschip ligplaats heeft gehad, het geen er dus op wijst dat wij voor het gróote aantal graanschepen, dat zich momenteel in de haven bevindt, bijzondere maatregelen hebben moeten treffen. Ook in de Houthaven is weer leven te be speuren. De ledige plaatsen, welke de sche pen, die uit dit gebied, o.a. de Minervahaven, vertrekken, worden spoedig weer door ande re houtbooten aangevuld. Dit alles tezamen vormt zoo besloot de Amsterdamsche havenmeester een beeld, dat in deze tijden, nu iedereen nog steeds praat over crisis en crisisnood, een verheugen den aanblik en dient vooral daarom ook aan de vergetelheid te worden ontrukt. Tot zoover de heer Van de Pol. De heer Verschoor van Nisse, is niet zoo optimistisch gestemd als zijn collega aan LJ en Amstel. Er is, zei hij, wel een vleugje van verbete FEUILLETON. No. 34. „Kan ik mij misschien vergissen vroeg hij zich af. „Heb ik de eene of andere omstan digheid over het hoofd gezien, die ophelde ring zou kunnen geven Eerst dacht ik, den sleutel voor de misdaad in handen te zullen hebben, als ik het geheim der doode wist. „Na hetgeen gravin Sybille mij vertelde, valt er niet aan te twijfelen, dat ik het ge heim van mevrouw Bakker ken. Haar gehee- le verleden is mij bekend. Ik weet, wie de moordenaar was en toch wat hem tot de misdaad bracht, vind ik onbegrijpelijker dan ooit. „De dood van den majoraatsheer brengt alles in de war en is absoluut raadselachtig Hempel werd in zijn gedachten gestoord. De personentrein begon heel langzaam te rij den en stond even daarna stil. „Nu Wat moet dit beteekenen bromde hij boos. Hij keek even op zijn horloge. „Nog niet eens in Werndorfellendige boemel- trein." Toen keek hij eens uit het raampje. Een groote, donkere vlakte waarop hier en daar het flikkerende lichtje van een boe renwoning, strekte zich voor hem uit. Hempel hoorde, hoe naast hem een raampje werd omlaaggeschoven en een stem opgewonden vroeg, of er een ongeluk ge beurd was. Toen het antwoord van den conducteur. Neen, maar de lijn was niet vrij. Men zal dadelijk weer verder rijden. Hempel leunde uit het raampje. Het vol gende station lag aan den anderen kant. De spoorlijn was leeg. Maar halt neen Hempel schrok op eens. De deur van de coupé was opeens on ring te bespeuren, maar of dit een intrensie- ke waarde beduidt, weet ik niet. Het spreekwoord zegtde weg naar boven loopt over hinderpalen. En zeker gaat er wel iets meer om, evenals op de effectenbeurs, maar van een stabiel omhoogloopen kan men toch niet spreken. We hadden hier 128 opliggende schepen en daarvan zijn er nu een tiental weer gaan varen. Maar dit beduidt op zichzlf nog niet zoo veel. Soms brengen de reeders schepen maar weer in de vaart, omdat die, opleggend, zoo schrikkelijk achteruitgaan. Wat in de Waalhaven aan schepen ligt, verliest gaande weg aan waarde. De roest slaat je er tegen. Ook in Hamburg en Amsterdam zijn weer opliggende schepen naar zee gestuurd, doch zal dit niet tot gevolg hebben dat de vrach ten, die iets zijn omhoog gegaan, vanzelf, door het groote aanbod van scheepsruimte, weer verminderen Een afdoende verbetering is alleen denk baar door het op groote schaal sloopen van schepen. Men kan zeker al zeggen dat minstens de helft van de opliggende schepen nooit meer in de vaart komt, schepen verouderen snel. Een schip, dat 8 a 10 mijl vaart, kan niet meer mee. De nieuwe Kota-booten van den Rotterd. Lloyd loopen 14' 2 mijl en dit is de eisch voor alle goedbruikbare schepen. Sloopen dus. In Italië geeft het Rijk pre mies voor het sloopen van schepen en ook Duitschland volgt dit voorbeeld. De reeders onderhandelen internationaal over het op ruimen van vaarruimten en daar moet het zeker heen. Alleen daardoor raakt men al licht den goeden kant uit. In het algemeen is het vleugje verbetering slechts gering. Van de gewone najaarsdrukte hebben wij in Rotterdam bitter weinig be merkt. Graan loopt heel aardig en dit was den geheelen zomer het geval, zoodat we hier, te genover verleden jaar, niet zooveel ten ach ter zullen zijn. Maar hout bleef véél ten ach ter. Booten met papierhout zagen we bijna nooit. Evenzoo is het erts. Voorheen kwamen er elke week wel 30 a 40 booten met erts bin nen. Nu van tijd tot tijd eens een heel en kele. Ook in de kolen gaat het slecht. Mocht het denkbeeld van contingenteering van kolen worden uitgevoerd, dan raken we volledig achterop. Maar ik denk, dat men hier wel verstandiger zal zijn. Behalve het bestuur der Staatsmijnen, de Kamer van Koophandel te Maastricht en een mijnwerkersorganisatie was op de in Den Haag gehouden bijeen komst niemand voor dit funeste plan. Om te concludeeren we moeten den loop van de dingen eerst eens aanzien, eer we tot optimisme kunnen besluiten. Er moet veel meer grond onder onze voeten komen. Thans zijn de verschijnselen nog te sporadisch en niet nog van dien aard, dat we kunnen spre ken van een weer opgaande lijn. EEN DRUKKE DAG TE IJMUIDEN. Het was Maandag op den afslag te IJmui- den duidelijker dan ooit merkbaar, dat de toestand in het visscherijbedrijf gunstiger is geworden. Er waren niet minder dan 18 stoomtreilers aan den afslag. Verder nog een 12-tal loggers en eenige Deensche kotters. Ondanks den grooten aanvoer, handhaafden de prijzen zich, waardoor de besommingen over het algemeen zeer gunstig waren. Er was weer een treiler aan den afslag met een groote vangst makreel, ca. 50.000 K.G., waar voor een besomming werd gemaakt van 6300. Eenige kustbooten hadden mooie tong- vangsten. Een treiler, die de vorige week aan den afslag was met 5000 Kg. tong, voerde Maandag weer ruim 2000 Kg. van deze visch soort aan, benevens 2 a 300 Kg. tarbot. Een der loggers, nJ. de KW 161, besomde ruim f 2100 en vestigde met deze besomming een record op zijn naam. Van de ca. 180 stoomtreilers, die de IJmui- hoorbaar opengemaakt en er gleed een man over de treden omlaag. Hij bleef een oogenblik staan, keek schuw in het rond en snelde toen haastig voorbij de coupé van Hempel, om dadelijk daarna in de struiken daar tegenover te verdwijnen. Slechts een enkel oogenblik had Silas Hem pel den man kunnen zien. Maar dit oogenblik was voldoende, om al zijn bloed naar zijn hoofd te jagen. De man was in het grijs gekleed, groot en forsch, had grijs haar en droeg geen baard, dat had Silas Hempel duidelijk gezien, of schoon de vreemdeling den kraag van zijn overjas omhoog geslagen en zijn hoed diep over zijn hoofd getrokken had. In zijn hand droeg de man een zwarte handtasch. „De man in 't grijs zei hij en greep al naar zijn hoed en reistasch, om hem te vol gen. Hij kon zich vergissen, natuurlijk hon derden reizigers waren zoo gekleed, maar al leen al de mogelijkheid, dat hij den ijverig gezochte hier misschien toevallig ontdekt had, maakte Hempel vreeselijk opgewonden. Ook het schuwe en sluipende verlaten van den trein moest verdenking gaande maken. Waarom stapte die man hier nog vóór het station uit De locomotief gilde door de nachtelijke stilte Hempel rukte de coupédeur open, de trein kwam langzaam in beweging, en met een sprong stond Hempel op het perron. De eene wagen na den andere rolde hem voorbij, toen werd het stil en een oogenblik later bevond hij zich in een ondoordringbare duisternis. Als versuft keek Silas om zich heen. Langzamerhand werden zijn oogen aan de duisternis gewend. Boven de vlakte strek te zich een sterrenhemel uit, die alles bene tien met een geheimzinnig licht overgoot. En daar Hempel's neusgaten spalkten zich als die van een jachthond, die wild be speurt daar sloop op een afstand van mis schien honderd schreden door de velden de donkere gestalte van een man. der vloot telt, zijn er thans weer 80 in de vaart, tegen 30 a 40 in de zomermaanden. Vermoedelijk zal dit aantal spoedig tot 100 zijn gestegen. Een handicap voor de ontwikkeling van het bedrijf tot het normale peil is echter de belemmering van den invoer door Duitsch land, Frankrijk, België en Engeland, welke landen door betalingsmoeilijkheden, contin genteering en hooge invoerrechten den in voer van visch uit IJmuiden aan banden hebben gelegd. Zoolang deze belemmeringen blijven voortbestaan, zal IJmuiden zijn voor aanstaande positie op de Europeesche markt wel niet herkrijgen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Opheffing van Rechtbanken en Kantongerechten. Een wetsontwerp betreffende bezui nigingen op de rechterlijke macht verschenen, waarbij de opheffing wordt voorgesteld van zeven recht banken en acht-en-veertig kanton gerechten. Een bezuiniging van ruim acht ton. Voorgesteld wordt op te heffen de volgende arrondissements-rechtbanken Roei-,mond, Zutphen, Tiel, Almelo, Dor drecht, Alkmaar en Winschoten de kantongerechten te Oss, Heusden, Veghel, Oirschot, Oosterhout, Zeven bergen, Tholen, Gulpen, Wageningen, Eist, Doesburgh, Groenlo, Geldermal- scn, Zaltbommel, Druten, Vianen, Kam pen, Harderwijk, Ommen, Steenwijk, Goor, Alphen, Schoonhoven Sommels- dijk, Oud-Beijerland, Ridderkerk, Slie- drecht, Goes, Oostburg, Hulst, Schagen Medemblik, Zaandam, Purmerend, Haarlemmermeer, Breukelen-Nijenro- le, Wijk bij Duurstede, Woerden, Dok- kum, Bergum, Ilarlingen, Bolsward, Lemmer, Zuidhorn Appingadajn, On- derdendam en Hoogeveen zijn ont bonden. Opheffing rechtbank te Alkmaar Wat de rechtbanken in Nrd-I-Iolland betreft, wordt volstaan met opheffing van die te Alkmaar. Arrondissement Alkmaar bestaat uit kantons Alkmaar, Schagen, Helder, IToorn en Mede,inblik Kantons Schagen en Medemblik wor den opgeheven. De indeeling der over blijvende kantons geschiedt het beste aldus Helder en Alkmaar bij het ar rondissement Haarlem, Hoorn bij bot arrondissement Amsterdam. Deze opheffing der Alkmaarsche rechtbank is zeker gerechtvaardigd, ge let op den betrekkelijken geringen om vang harer werkzaalmhéden. En ook de verdeeling der daartoe behoorende kanion? over andere arrondissemen ten is niet zoo bezwaarlijk, dat van de opheffing ware af tet zien- Het denk- en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken, (ook de allerfijnste.) Voor nieuw werk zijn wij No. 1. ZUIDSTRAAT 19, DEN HELDER. JAAP SNOR, (Let op de Gele Winkel.) P.S. GRATIS neemt elke bode uw bestel ling of reparaties MEDE, ZOOWEL HEEN als TERUG. DAMES en HEEREN koopt uw Silas Hempel ging door dezelfde opening van het struikgewas als de vreemdeling sloop voorzichtig langs de helling naar bene den. Hij liep kalm voort, zonder ook maar een enkelen keer om te kijken, tot hij aan het kruispunt van den weg kwam. Hier bleef de nachtelijke wandelaar beslui teloos staan, dacht eenige oogenblikken na en besloot ten laatste om den straatweg te volgen, die midden door het dorp Werndorf liep' maar eerst drukte hij zijn hoed nog verder over zijn hoofd. Met koortsachtig kloppende polsen volgde Hempel hem. In Werndorf waren immers straatlantaarns. Als het hem nu eens geluk te, om ongemerkt den man voorbij te loopen en een blik op zijn gezicht te slaan Hij verhaastte zijn schreden, en toen de man in 't grijs de eerste huizen van Werndorf bereikte, bedroeg de afstand tusschen hem en zijn vervolger nog nauwelijks een paar meter. Heel duidelijk kon Hempel den om trek van zijn ranke gestalte zien, zelfs den snit van zijn kleeding kon hij nagaan, maar niet zijn gezicht, dat de vreemdeling zorg vuldig verborg. Er kwam hun een boer tegemoet. Juist on der den grooten lantaarn voor de herberg moesten zij elkaar tegenkomen. Maar de vreemdeling voorzag dit, stak de straat over en liep in de schaduw van de huizen der overzijde verder. Hempel geraakte hoe langer hoe meer in spanning. Waar ging die man heen Waar om ontweek hij de menschen Zij waren het dorp bijna door en hij toonde geen voorne men, om een of ander huis binnen te gaan. In zijn ijver en bezield door den wensch, om het gezicht van den man te zien was Hempel nu vlak achter hem. Plotseling bleef deze nu tegen de in de schaduw liggende hui zen staan en wachtte tot zijn vervolger voor bij was. Hij hield zijn hoofd zoo diep in den kraag van zijn overjas, dat Silas niets zag als de witte top van een neus en twee fonke becbl is geopperd om niet het arrondis sement. Alkmaar, doch bet arrondisse ment Haarlem op te beffen. De minis- •er is niet overtuigd geworden, dat de opheffing dezer veel belangrijker recht bank de 1 echlsbedeeling ten goede zou komen, te minder wanneer men aan lir, denkbeeld verbindt de verplaatsing van het gerechtshof van Amsterdam naar Haarlem. Lage bollenprijzen- De prijzen van de bloembollen zijn in het afgeloopen seizoen zeer ongun stig geweest, zooals trouwens wel te verwachten viel. Op de laatste veiling van bloembol len te Poeldijk door de bloembollen- kweekers verceniging ITet Westland gehouden, waren de prijzen zoo laag, dat de meeste partijen bloembollen onverkocht bleven. Door een stier aangevallen. Dinsdagmorgen om 5 uur is de 25- jarige T. Nouwt, wonende te Emaus onder Vlaardinger Ambacht, toen hij een één jarigen stier, loopend in een weiland van den landbouwer J- Zon neveld aan den Hollyvveg onder die gemeente, op een veewagen wilde la den, om het beest naar de markt te Rotterdam te brengen, door den stier aangevallen. Het dier stootte hem zoo hevig tegen een der beenen, dat dit brak. Per ziekenauto van den Eersten Hulpdienst te Vlaardingen is N. naar bet ziekenhuis te Vlaardingen overge bracht. Een rumoerige avond te Bodegraven. Na een gerechtelijke uitzetting Maandagmiddag werd ondpr toezicht van den burgemeester en in tegenwoor digheid van vier gewapende politie mannen een gezin aan de Rijnkade te Bodegraven wegens huurschuld ge rechtelijk uit zijn woning gezet. Deze uitzetting verliep niet gemakkelijk, daar de deur was gebarricadeerd en vastgespijkerd, terwijl de man zich op de bovenverdieping had verschanst en het zolderluik eveneens had dichtge spijkerd. Met de revolver in de hand drong de politie via een ladder door een ingeslagen ruit de bovenverdie ping binnen- Een groote menigte sloeg de uitzetting gade. 's Avonds begaf de man, die uit de woning was gezet, zich met zijn kinder rijk gezin naar bet gemeentehuis, waar het college van B. en W. vergaderde. Vele nieuwsgierigen hadden zich bij bet groepje aangesloten. Een der volgers, die wat al te hinderlijk op trad, werd door de politie met den gum mistok weggejaagd. Na afloop van de vergadering werd aan den burgemeester om huisvesting gevraagd en toen deze den politiepost aaivbood trok 'n menigte van vele bon derden personen naar het politiebureau De politie werd tenslotte genoodzaakt in te grijpen en joeg de menschen uit elkaar. Een wilde ren ontstond, waar bij verscheidene personen vielen en en kele klappen werden uitgedeeld. Vreeselijk ongeluk te Doornik. Drie soldaten overreden en gedood. Bij een botsing tusschen een auto en een rijwiel zijn te Doornik drie solda ten gedood. In den nacht van Maandag op Dins dag keerden drie militairen, een korpo raai en twee soldaten, van bet derde regiment jagers te voet per motorrij wiel terug naar de kazerne te Doornik. Te Barry-maulde reden alle drie mo torrijders, waarschijnlijk verblind door het licht van een uit de richting Doornik komenden automobiel, welke bestuurd werd door een handelsrei ziger uit Brussel, met volle vaart te gen dit voertuig. Toen men de ongeluk kigen hulp wilde verleenen, bleek, dat de drie jonge mannen op slag waren gedood. Het parket uit Doornik heeft een on derzoek ingesteld ter plaatse, waarbij gebleken is dat het ongeluk te wijten is aan de onvoorzichtigheid van de militairen. De automobilist is dan ook niet gearresteerd. De drie lijken zijn naar het militaire hospitaal te Doornik overgebracht. BUITENLANDSCH NIEUWS. lende oogen, die hem scherp aankeken. Schijnbaar onverschillig, met het onschul digste gezicht van de wereld, slenterde hij den man voorbij en ging dadelijk daarna een smal steegje in, dat tusschen de huizen lag. Aan den hoek daarvan bleef hij luisterend staan. Juist de man ging verder en nu vlugger dan straks. Een heele poos hoorde men nog zijn schreden op de steenen voor de huizen, toen verstomde dit geluid opeens. Hij was aan het einde van het dorp gekomen en ging nu op den zachten grond verder. Eén ding had Hempel toch gewonnen. Hij wist nu, dat die eenzame wandelaar zoo goed als zeker de door hem gezochte man in 't grijs was. Dezelfde, die in Venetië aan Kock- stein ontsnapte. In het voorbijgaan had hij zeer duidelijk bespeurd, dat er een sterke carbollucht van den man uitging. Hij was dus overtuigd, dat dit de patiënt uit het hospitaal was met de nog niet genezen wond. Terwijl hij nu, eveneens in de schaduw der huizen verborgen, weer in de oude richting verder ging, peinsde Hempel erover, wat den man hierheen had kunnen brengen. In plaats van, zooals zijn veiligheid het vereischte, zoo spoedig mogelijk naar Napels te reizen en daar scheep te gaan naar Au stralië, keerde hij na een afwezigheid van meerdere weken terug naar de plaats van zijn misdaad, waar iedere minuut hem ten ongeluk kon zijn. Hij had het niet eens de moeite waard ge acht, om zijn uiterlijk te veranderen. Zoo onbegrijpelijk vond Hempel deze han delwijze, dat hij zich afvroeg, of hij mis schien met een krankzinnige te doen had. Dit zou zeker wel heel veel hebben opge helderd. Intusschen was de vreemdeling andermaal aan een kruispunt van den weg gekomen. Links kwam men door de velden in Wildon, rechts langs de beek in Grunau. Zooals Hempel had verwacht, sloeg de man Een vliegende bisschop. De naar Amerika vertrokken bis schop van Boston, mgr. Spellmann, heeft zich tijdens zijn verblijf te Rome in het vliegen geoefend en zijn brevet verworven. Hij is de eerste bisschop die vliegt. Beroep op den ex-Kroonprins. Van Nazi-zijde. De administrateur van de nationaal- socialstische arbeiderspartij Ernst Wil de heeft in de „Potsdammer Tageszei- tung" een dringend beroep gedaan op let: ex-kroonprins. Wilde zo gr da' hij als oud-lid van de Stalilbefm eji als administrateur van de N S.D A P. de verhoudingen in de beide groote legers zeer goed kent en er daarom toe wil bijdragen het vuur te blusschen voordat bet te laat is. Door de wijze, waarop de Rijksdag is ontbonden is onder de nationaie par tijen en verbonden een strijd ontbrand, die de Duitschgezinde bevolking splitst en het aanzien van Duitschland in het buitenland een onafzienbare schade toebrengt. dezen weg in. Maar al spoedig ging hij een smal pad op, dat zooals Silas wel wist in een grooten boog om Grunau heen liep, een stuk van het Grauenegger bosch door sneed en ten laatste op den weg uitliep, die van Grunau naar het huis der vermoorde mevrouw Walker leidde. Silas weifelde, of hij hem zou volgen of in plaats daarvan den rechten weg naar Gru nau kiezen, en hij besloot eindelijk tot het laatste. Daar, waar het voetpad op den straatweg uitliep, was een kleine kapel, die door struik gewas omringd werd. Hempel zocht tusschen de struiken een plekje, vanwaar hij het voetpad tot aan het bosch kon afzien. Volgens zijn berekening zou hij ongeveer een kwartier moeten wach ten. Het duurde echter ruim twintig minuten, eer de gestalte van den onbekende te voor schijn kwam. Toen hij naderde, bemerkte Hempel dat hij vermoeid moest zijn, want hij liep langzaam en struikelde nu en dan. Op de bank voor de kapel viel hij zuchtend neer en ondersteunde zijn hoofd met beide handen. Zoo bleef hij onbewegelijk ongeveer vijf mi nuten zitten. Ofschoon SUas dicht bij hem op den grond lag, kon hij ook nu zijn gezicht niet zien. Eindelijk stond de vreemdeling op en ver volgde hij weer zijn weg. Hij liep rechtstreeks naar het huis met de groene jalouzieën. „Zou het mogelijk zijn, dat niets anders hem hier brengt, als de onweerstaanbare aan drang die den misdadiger naar de plaats van zijn misdaad heendrijft dacht Hempel, die nu ver achter hem moest blijven, omdat hij op dit open terrein gemakkelijk bemerkt kon worden. Toen de vreemdeling het huis der misdaad bereikt had bleef hij een oogenblik stil staan, 0111 dan des te vlugger door te loopen. (Wordt vervolgd.).

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1