Een Meisjesgezicht Weigert namaak! Wlü BREIEN JAAP SNOR, MEDEDEELING No. II der .COMMISSIE PROEFPOLDER AND1JK" Vraagt de echte Poeders en Tabletten! Echt zijn zij alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande handteekening voorkomt. an den fabrikant in schen naar Wieringen is gekomen, wel ke uit een streek komen waar zij aan den rand van de ellende leefden. Deze menschen hebben zich op Wieringen een nieuw bestaan weten te veroveren, wat in vergelijking met hun vroeger bestaan, weelde genoemd kan worden. Wanneer men de meening is toege daan dat deze menschen weer zullen wegtrekken, geeft dit een blijk van een slecht inzicht. Er zal voor deze men schen steeds werk blijven op Wierin gen ook al is met een jaar de W.-Meer polder in cultuur gebracht; want de ze polder zal steeds bewerkt moeten worden, en steeds zal daar een groep arbeiders noodig zijn, welke niet vast verbonden behoeft te zijn aan de één of andere boerderij. Ook de middenstand heeft een groot belang dat het inwonertal van Wierin gen niet afvloeit, doch steeds toeneemt Hun zaken zijn gebaseerd op een „nieuw Wieringen" de verschillende uitbreidingen welke alom hebben plaats gehad, toonen dit duidelijk aan. Verschillende goede zaken zijn de laatste jaren onder tafel gewerkt, alle uit de boezem der Middenstand afkom stig- Men denke maar eens aan een on- middelijke verbindingsweg ,van de W.-Meer door de dorpskoog naar Hippo lytushoef, het marktplan, een vischroo kerij enz. Alle voorstellen welke een poging zijn om Wieringen, in het hij zonder Hippolytushoef tot een cem- trum te maken. Week aan week zijn hier vergaderin gen over gehouden, ellenlange versla gen verschenen in de bladen hierover, met eer\ élan en groot optimisme is voor deze zaken gewerkt door verschil lende vooraanstaande menschen in de zakenwereld, doch de totale medewer king van officieele zijde heeft steeds ontbroken, en het ongeluk van alles is, dat men steeds bij dezelfde m *n- schen trug moet komen. Dit waren ongeveer de gesprekken op deze vergadering, waarvan het re sultaat was, dat met algemeeue stem men werd besloten, niet bij de pakken neer te gaan zitten, doch in het voor- jara van 1933 opnieuw het plan in te dienen bij den gemeenteraad, en ver der alle stappen te doen die de uitvoe ring van het plan kunnen bespoedigen. Van de bestuurstafel werd medege deeld dat de vereeniging, het voorloo- pig koopcontract van het bouwterrein zal kunnen verlengen, aangezien de Heer Doves in een onderhoud met het bestuur, hier direct in toestemde. Een lid vroeg nog of het niet moge lijk was, dat van particuliere zijde ge leend werd, aangezien deze had verno men van verschillende menschen dat «laat hun geld wel in wilden beleggen. Medegedeeld werd echter, dat de sta tuten zulks niet mogelijk maken. Voor dat de vereeniging zelfs offficiee! was opgericht, was reeds een schrijven ia- gekomen van iemand die raad wist voor 90 procent der bouwkosten. Dar lijkt wel verleidelijk, doch dit is meest al geld wat op niet al te langen termijn gegeven kan worden, ook heeft het btr- stuur van verschillende goed gesi'.ueer den op Wieringen die wel toekomst in Wieringen zien, geld kunnen krijgen voor het bouwplan, doch de vereeni ging mag alleen van de Gemeente of het Rijk leenen. De Raad zal tot andere gedachte moeten worden gebracht, wat slechts zal kunnen gebeuren onder den drang der omstandigheden tenzij men ook eens iets zal gaan durven ondernemen en willen vooruitzien. Nadat nog verschillende zaken van huishoudelijken aard besproken wa ren, werd de vergadering gesloten- Ongeval. J.l. Zaterdagnamiddag kwam de Heer V. van Den Oever op de afsluitdijk Wieringn-Van Ewijcksluis zoodanig te vallen, dat de te hulp ge roepen geneeesheer Dr. Beeker ernsti ge hersenschudding constateerde. Per auto van den heer Waiboer van de Van Ewijcksluis werd de patiënt bewuste loos naar hier vervoerd. Den Oever. Zondag 30 October a.s. geeft de Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" van IT-Hoef een open bare uitvoering in de zaal van den Heer Jr. Lont te Den Oever. Oprichting dansclub. Door eenige leden van „T.O.V." zal a.s. Woensdag avond in Hotel de Haan te IT.-Hoef worden geprobeerd een dansclub op ie richten. Ieder is welkom- Vermindering pachtsommen. Op de landerijen in pacht van de Doopsgez. Diaconie wordt dit jaar 15 pCt. reduc tie aan de huurders verleend. Bedankt Burgemeester Kolft' heeft bedankt als voorzitter der landbouw- afdeeling. Drukke bezigheden schij nen hiervan de oorzaak te zijn. Overschrijving vergunning. Bij be sluit van 17 October hebben Burg. en Welh., gemachtgd door den Minister, de vergunning voor drank verkoop., stoande ten name van Jb. Bruul, over geschreven op S. Halfweeg krachtens- art. "29 der Drankwet (inrichting voor maatschappelijk verkeer). Tijdelijk onderwijzeres. In verband 'met ziekte van de onderwijzeres Mw. Zoo neemt de officiëele huldiging Eden-Roskam is tot tijdelijk onderwij- nu een aanvang en de hr. Haanschoten, zeres aan de O. L. school te II.hoef aan namens de dienst der P.T.T. aanwezig, gesteld Mej. A. R. A. Blad van Haarlem, spreekt de volgende rede uit: Crisis - Varkenswet. Voor vrijstelling Geachte Heer Bruul! Vandaag is het van betaling ingevolge déze wet voor dus -40 jaar geleden, dat u benoemd huisslachtingen zijn door den Minister .werd bij de dienst der posterijen op n d.d. li October gewijzigde voorschriften Jaanvangsalaris van f 455.- per jaar. gegeven. Een eigenaar, die één varken) Ten eerste moet ik u met dezen ge- per kalenderjaar wenscht te slarhten, denkwaardigen dag namens de diensi moet thans aan de^volgende eisdhen ji" bet algemeen complimenteeren, en voldoen hij moet lid zijn van de Ge-;<'anb brengen voor je nauwgezette westelijke Varkenslentrale; hoofd zijn 'plichtsbetrachting. De Dir. - Generaal van een gezin, waarvan het zuiver in-'heeft mij echter opgedragen namens komen in het voorafgaande belasting-hem zelf zijn gelukwenschen over te jaar niet meer dan f 2500 heeft bedra-{brengen. Dit is iets, wat een uitzonde gen; het varken moet hij ten minste 4|'hig genoemd mag worden; voor zoo maanden zelf hebben gemest; hij moet per ik mij kan herinne»-en is dit 4n mijn gewoon zijn varkens voor gezinsgebruik-ressort nog niet vo r komen; een be te mesten; ten tijde van het slachten Üs (lus Je °°l- hij de Dir. Generaal kunnen'overleggen een akte van vrij- goed staat aangeschreven, stelling, hem door de Gewestelijke Cen Ten tweede namens mij zelf mijn har trale verleend; in het loopendo jaar .lelijke gelukwenschen; in de 10 a 11 niet reeds zoo'n acte hebben verkregen j"n,\ l'at je onder mijn afdeeling werkt, Voor vrijstelling voor 2 varkens moet is samenwerking altijd een goede het gezin uit minstens 5, voor 3 varkens geweest. De taak, die je echter hebt uit 9 personen bestaan; in de beide laat j volbracht, zou je zonder hulp van je ste gevallen moet het inkomen lager (vrouw echter nooit hebben kunnen vol zijn dan f 2000.-. Ter verkrijging van de brengen, zoodat ook deze in de hulde akte van vrijstelling moet men zich behoort te deelen. Je vrouw zou je wenden tot de Gewestelijke Varkens- ONS WIERINGERMEERHOEKJE. centrale, voor dit gewest te Alkmaar. J.V.O.-berichten. Donderdag mois- jes-adspirantengroep Westerland. Vrijdag half acht gymnastiek. Zondagmiddag kwart voor drie bij eenkomst in de Vonk. Lees- en zang middag. De leden worden verzocht 'n schrift of iets dergelijks mee te nemen voor het noteeVen van teksten. Doopsgez. Gem. Vrijdagav. Doopsgez. Jon gerenkring. JUBILEUM S. BRUUL. Interview voor het loket. Influeusa epidemie de oorzaak van 't jubileum. Siemen had wel schilder willen blij ven, want hij kon zoo goed kladden! (v.V.) Voor een verslaggever is er geen ondankbaarder werk, dan een verslag te moe.ten maken van iets, dat al versla gen is. Zoo ook het 40-jarig ambtsjubi leum van den lir. S. Bruul, kantoorhou der van de posterijen aan Den Oever. In de stellige meening verkeerend, dat dit heugelijke feit reeds 3 October j.l. luistcrijk gevierd is, luidt daar eens klaps opnieuw 't bevel: denk er om, dat je een verslag maakt van 't jubileum van Siemen Bruul, want hij is 1(5 Octo ber 40 jaar- in dienst bij de Posterijen. Teneinde eens meer van dit dubbelda tums-jubileum aan de weet te komen, hebben we Siemen, tijdens 'u stil oogen blikje voor het loket van zijn kantoor aan een 'kruisverhoor onderworpen. Vertel ons eens, Siemen, was onze in leiding, wat moeten we van dat jubile um gelooven; is het nu de dag of was het 3 October Ja, zegt Siemen, ze zullen het hij de administratie wel goed weten, maar op 3 October 1892 ben ik in dienst getreden bij de posterijen, of eigenlijk nog eerder. Ik zal je zeggen hoe dat. in elkaar zit. Het was in Januari 1892, dat ik als schilder werkte aan de vaste wal. Dien winter lieersclite oen geweldige influ- ensa-epidemie op Wieringen; edereen lag ziek te bed. Ik kreeg een brief van mijn vader, die brievengaarder was, waarin stond, Siemen kom direct thuis, want ik kan het niet langer redden; ie der ligt hier ziek te bed. Ik had er wel niet veel zin in eerst, maar ik ben vader toch gaan helpen. Dat is heel het voorjaar zoo gebleven, totdat de inspecteur kwam, en die zei tegen me: je moest maar blijven; er komt een nieuwe dienst bij, die jij goed waar kunt nemen. Het was de nacht dienst, en het gaf f 400.- per jaar. Ik had er niets mee op, wou veel liever schilderen, want ik kon goed kladden, maar vader drong er erg op aan, want die had 't niet als te best op de vaste wal begrepen, wou «ie liever onder zijn vleugelen houden. Dat was in April 1892, en ik nam ten slotte het baantje aan. De inspecteur kon mij echter nog geen aanstelling ge ven, omdat ik nog geen 20 jaar was. Dat werd ik 3 October, en zoo komt 't, dat ik deze datum altijd aangehouden heb, maar het is best mogelijk, dat m'n officiëele aanstelling 14 dagen later ge komen is, wat dan ook wel blijkt uit 't feit, dat de inspecteur vandaag komt. t Is een beetje vervelend, maar we zul len denken, dat we de bruidsdagen ge- hadben nu, en meteen knipoogde Sie men even naar Neeltje. Dus over 5 jaar, als je weer jubileert, jmoeten we eigenlijk in Januari al be ginnen te feesten, en dan in April, en in October nog een paar maal vroe gen we. Niks hoor, zegt Siemen, we houden ons nu aan deze datum, dit is de officiëele. Er stonden menschen te wachten voor het loket, zoodat we ons gesprek moesten beëindigen, met de belofte V,middags weer terug te ko men. Omstreeks 2 uur was een klein gezel schap Maandagmiddag bijeen in de huiskamer bij den hr. Bruul, w.o. de hr. .1. P. Haanschoten, inspecteur der P.T. T. (district Haarlem). Het wachten was op den directeur van 't postkantoor Den Helder. In het, kantoor gingen de gewone bezigheden door! De tijd werd gekort met het ophalen van herinne ringen en belevenissen uit die 40 dienst jaren. Vanzelfsprekend kwam het ge sprek ook op den ex-kroonprins, waar mee de heer Bruul op zijn praatstoel ge raakte; een doos met cadeaux en cor respondentie van den vorstelijken ban neling illustreerde de conversatie. En men zou zoo waar over de politiek be ginnen, als juist de hr. .T. Krijnen, w.n. directeur van het postkantoor Don Hel der werd aangekondigd. ech niet die steun hebben kunnen ge ven, als tante Antje niet al die jaren voor het huishouden had gezorgd. Ook tante Antje behoort dus in de lol' die ik jelui toezwaai te deelen, zij is onafschei dolijk aan het gezin Bruul verbonden. W e staan nu in hel heden, en het ver leden ligt achter ons, doch we zien op naar de toekomst, wanneer je over ee nige jaren den dienst vaarwel zegt, mo ge dan je zoon een waardig opvolger zijn van jou, en zijn verloofde een goed opvolgster van je vrouw. Het is zoo mooi, dat jelui op zoo'n dag als deze allen nog hijeen zijn, want niets is droeviger in het leven als er één aan moet ontbreken. Moge het restant van je dienstjaren even gelukkig zijn als Je reeds voltooide Hierna spreekt do hr. J. Krijne na mens de directeur en personeel van 't Kantoor Den Helder woorden van waar deering'over de prettige samenwer king tot den hr. Bruul. Spr. hoopt dat dit steeds zoo zal mogen blijven. De hr. Bruul dankt de hr. Haanscho ten voor de gesproken woorden en hij verzoekt tevens den heer Haanschoten den Dir.-Generaal te willen bedanken voor de gelukwenschen. Tevens dankt hij den hr. Krijnen voor zijn waardee- nde woorden Hiermede was deze in tieme plechtigheid ten einde en bleef men nog eenigen tijd onder het genot van een glas wijn bijeen. Politie: Gevonden: een autoslinger, gemerkt Cleveland, en een zilveren horloge. Verloren een schroevensjleutel van oen auto. Inl. bij den Gem. Bode. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Agentschap Arbeidsbemiddeling. Geplaatst binnen de Ge,mecnle 2 land arbeiders. Staan nog ingeschreven 1 visscher, 42 landarb., 5 timmerl.; 1 ma chinist., 1 dienstb., 1 smid, 3 schilders, 1 transp. arb. Breezand. Kwaadwilligheid Van den heer K. Hijboer Schorweg alhier, is Zondagavond, zooals we vernemen, oen groote schelf hooi, staando in Ivoe- gras, door brand geheel verwoest. Men vermoedt, dat kwaadwilligheid hier in het spel is. Weest op uw hoede Door den hevi- gen regen zijn de beiynen van de wegen als Gras- en Boermansweg, waar nog niet zoo heel lang geleden de waterlei ding is ingegraven, heel zacht en ver schillende voertuigen geraakten dezer dagen tot de as toe in den grond hij het uitwijken. Volle Zalen. Bioscoop zaal Kossen was Zondag bij de opvoering „Circus- schandalen" geheel bezet. We hoorden algemeene roem over het programma Voor de voorstelling van a.s. Zondag zie volgend numïnei-. Orchestvereen. A.P. Zondagmiddag gaf de Orchestvereeniging A.P. een ma- tiné in de kleine zaal van Veerburg. Vermoedelijk door de radioverslagge ver, den heer Hollander, die de' wed strijd België-Nederland uitzond, was :1e belangstelling niet overgroot. Des a- vonds was het hal druk en gezellig. en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken, (ook de allerfijnste.) Voor nieuw werk zijn wij No. 1. ZUIDSTRAAT 19, DEN HELDER. (Let op de Gele Winkel.) P.S. GRATIS neemt elke bode uw bestel ling of reparaties MEDE, ZOOWEL HEEN als TERUG. MARKTBERICHTEN. Alkmaar 17 Oct. 1932. Op de heden gehou den veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt85 vette koeien f 120f 230 handel redelijk 14 Graskalveren 20 a 28 9 Vette Kalveren f 40 a 85 vette kalveren per Kg. f 0.70 a 1 23 Nuchtere kalveren (slacht) f 3 a 16 569 vette varkens (zware) per Kg. 23 27 cent. verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat „Zij "-Crème gebruikt. In prijzen van 203045 en 75 cent. Rapporten met betrekking tot de onderzoe kingen in den Andijker Proefpolder gedurende de eerste vier cultuurjaren. 's-Gravenhage, Algemeene Landsdrukkerij, XI 338 blz. De „Cojnmissie Proefpolder Andijk" legt de resultaten van haar onderzoek in een reeks publicaties vast. welke op ongeregelde tijden verschijnen naarmate de resultaten van het onderzoek zich tot eene samenvatting lee nen. De eerste dezer publicaties (Mededee ling No. I)" verscheen in 1929 en bevatte dc uitkomsten van het onderzoek naar den bo- demioestand van den proefpolder en van dc Wieringermeer, zooals deze zich voordeed alvorens door cultuurmaatregelen of anders zins hierin wijzigingen waren opgetreden. In de thans als Mededeeling No. II versche nen tweede publicatie der Commissie wordt een overzicht gegeven van de onderzoekingen in den Andijker Proefpolder gedurende de vier eerste cultuurjaren en van de wijzigin gen, welke in verband daarmede de droogge legde bodem heeft ondergaan. Het doel, dat de Commissie bij haar onder zoek nastreeft, wordt door haar in de inlei ding aldus omschrevenen, dat zij ten aanzien van de landbouwkundige vraagstukken, welke zich bij het in cultuur brengen der Zuider- zeegronden voordoen, zoodanige gegevens be doelt bijeen te brengen, dat bij dit in cultuur brengen zoowel landbouwtechnisch als eco nomisch, met een zoo volledig mogelijk in zicht zal kunnen worden gehandeld. De vraagstukken welke tot bereiking van dit doel in de eerste plaats voor systematisch onderzoek in aanmerking werden gebracht hebben betrekking op 1. de ontwatering der drooggelegde gron den 2. de bewerking der gronden, vooral ook in verband met het tijdstip waarop deze wordt toegepast 3. de bemesting der gronden 4. de keuze der voor de cultuur in aan merking komende gewassen en varië teiten 5. de ontwikkeling van het leven der voor de cultuur van belang zijnde micro-- organismen. Het onderzoek dezer vraagstukken splitste zich bij de uitvoering in drie af deelingen, welke in voortdurende nauwe samenwerking arbeidden, t.w. eene landbouwkundige, eene bodemkundige en eene basteriologische. De thans verschenen rapporten zijn die. welke door de leiders der drie genoemde afdeelin- gen omtrent hun onderzoekingswerk werden uitgebracht. Uit den aard dienen zij in on derlinge samenhang te worden beschouwd, daar zij in wezen dezelfde vraagstukken, echter van verschillende zijden belicht, bc handelen. Terwijl er van moet worden afgezien in een kort overzicht als het hier gegeven een beschrijving der afzonderlijke proefnemingen te geven kan omtrent den algemecnen loop van het onderzoek het volgende worden medegedeeld De landbouwkundige proefnemingen welke in het eerste gedeelte van het rapport worden beschreven hadden in groote trekken het volgende verloop. Het te verrichten onderzoek heeft tot mid delpunt de afwijkende eigenschappen van de jarenlang met zeewater bedekt geweest zijn de gronden. Alvorens hierop gewassen wor den geteeld, moeten er diverse veranderin gen plaats grijpen. Uit den aanvankelijk met zout water verzadigden {frond in te gesloten toestand moet door indroging en verweering een lossere, kruimelige bouw voor ontstaan, tevens de overmaat zout verdwijnen en ver dere natuur- en scheikundige veranderingen optreden. Door scheurvorming zet zich het structuurverbeteringsproces van de opper vlakte naar beneden toe voort, waarbij de bouwvoor geleidelijk in dikte toeneemt. De snelheid, waarmede dit plaats heeft en dien tengevolge de tijd, noodig om voor de cul tuurgewassen een geschikt milieu te doen ontstaan, hangt samen met de te treffen cultuurmaatregelen. De richting van de on derzoekingen, die zich concentreeren op de ontwatering, de grondbewerking, proeven om- tenrt den verbouw van diverse akkerbouw gewassen. benevens graslandaanleg, de ont- zilting en de bestudeering van het gedrag van de voor den landbouw belangrijkste microor ganismen, was in groote trekken aangegeven door de resultaten, in vroeger bedijkte zeepol ders verkregen. Geheel in overeenstemming met voorheen opgedane ervaringen bleek in den proefpol der het groote nut van een goede ontwate ring van dergelijke drooggelegde zoute gron den. Diepere ontwatering door diepe open greppels en bulsdrainage openden betere cultuurmogelijkheden dan de minder inten sieve ontwatering door ondiepe greppels of het weglaten van de detailontwatering. De bezwaren, geopperd tegen buisdrainage, neer komende op defect raken tengevolge van on gelijkmatige inklinking van den grond en op onzekerheid ten aanzien van de doorlaatbaar heid dezer gronden in hun jeugdtoestand, hebben zich bij de omstandigheden, waaron der in den proefpolder is gewerkt, in de eer ste jaren niet merkbaar doen gelden. Volgens de heerschende opvatting onder practische landbouwers in jonge zeepolders zou in de eerste jaren na de bedijking aan ondiepe bewerking, met vemijding van aan roeren van diepere, nattere, nog niet vol doend verweerde lagen, de voorkeur moeten worden gegeven. In den proefpolder heeft het bij wijze van proef dieper ploegen geen slech tere uitkomsten opgeleverd dan de als regel toegepaste ondiepere bewerking. Een verslechtering van de structuur van den grond, waarvan b.v. melding wordt ge maakt bij de cultuur op met zeewater over stroomde gronden, is te Andijk niet waarge nomen. Proeven met bepaalde stoffen, aan gewend om eventueele structuurverslechtering geheel of gedeeltelijk tegen te gaan dan wel op te heffen, hebben op den proefpolder- kleigrond practisch geen uitwerking vertoond Eerder dan men op grond van oudere er varingen had durven hopen of kunnen ver wachten, bleek de verbouw van gewassen mo gelijk. Op de door diepe greppels en drains intensief ontwaterde perceelen werden het tweede jaar na de droogmaking of wel ongeveer een jaar na het uitvoeren van dc begreppeling en drainage met een aantal ge wassen reeds bevredigende uitkomsten ver kregen, terwijl in het vierde jaar diverse ge wassen gemakkelijk konden concurreeren te gen die uit de beste zeekleipolders van ons land. Bij onderzoek bleek verder, dat van de vel schillende landbouwgewassen een beperkt aantal meer speciaal is aangewezen als eerst te telen vruchtkoolzaad, granen en bleten gaven naar verhouding de beste, peulvruch ten de slechtste resultaten. De eerst geteel de gewassen bleven zonder uitzondering kort: in het Vierde jaar daatentegen waren alle normaal ontwikkeld. De beworteling, aan vankelijk oppervlakkig, hield gelijken tred met de voortschrijdende indroging en ver kruimeling van den bovengrond. De schei kundige samenstelling der oogstproducten gaf vooral in de beide eerste jaren op som mige punten afwijkingen te zien, die in de latere jaren vervaagden. Het zandgebied van den polder, ongeschikt voor bouwland wegens het voorkomen van stuifzand en met succes in grasland gelegd, toonde begrijpelijkerwijs behoefte aan volle dige bemesting, terwijl verder de cultuuri"- sultaten volledig afhingen van voldoen ;e neerslag. Op den proefpolder-kleigrond werkte stik stof in doorsnee matig oogstvermeerderen 1, op het grasland in sterkere mate dan op het bouwland, terwijl fosforzuur- en kalibeme' - ting geen merkbaar effect gaven. Gemidde! i werkte op de klei de nitraatstikstof wat beter dan de stikstof, in andere vormen gegeven. De bodemkundige onderzoekingen hebben het volgende algemeene beeld gegeven. De bodem van pas drooggevallen zeepolders Is doordrenkt met een zoutoplossing van on geveer dezelfde sterkte als van het zeewater, dat te voren daarboven aanwezig was. In den Andijker proefpolder bedroeg 17 Gr. per L in de Wieringermeerpolder 23 Gr. Bij een der gelijk zoutgehalte van den grond gedijen de landbouwgewassen niét, en de verwijdering van dit zout uit den bodem is dan ook een eerste vereischte voor een succesvolle cultuur. Onder gunstige omstandigheden vindt de verwijdering van dit zout uit den bodem op natuurlijke wijze plaats het door den grond naar de greppels en slooten zakkende regen water loogt het zout uit den bodem. Daar. zooals gezegd, landbouw niet gedre ven kan worden, eer dit zout althans groo- tendeels uit den bodem geloogd is, was een onderzoek naar de wijze, waarop deze uit- looging plaats vindt, en naar de factoren, die haar beïnvloeden, van belang. Aan deze onderzoekingen is het tweede gedeelte van het rapport gewijd. Wijl ht zout door het wegzakkende regen water uit den grond geloogd wordt, is hét middel, om de ontzilting te bevorderen, te zorgen, dat het regenwater steeds zóó snel door den bodem opgenomen en afgevoerd kan worden, dat zoo min mogelijk regen nut teloos op of in den grond verdampt of bo vengronds afvloeit dus door de ontwatering en vooral ook de detailontwatering zoo krach tig mogelijk te doen zijn, In den proefpolder is dan ook in den eersten plaats gebleken, dat de intensiteit van de ontwatering van In vloed is op de snelheid van ontzilting en dat bij goede detailontwatering de ontzilting snel plaats vindttwee jaar na het droogvallen van den polder, dat is één jaar na het aan leggen van de detailontwatering, konden reeds bevredigende oogsten verkregen- wor den terwijl nog één jaar later het zout prac tisch uit de bouwvoor verdwenen was. Daar in den zomer de verdamping grooter is dan de regenval, moest met de mogelijk heid rekening gehouden worden, dat in den zomer door capillaire opstijging zout uit de diepere lagen naar de bouwvoor gevoerd wordt, aldus het effect van den natten win ter gedeeltelijk te niet doende. Het is even wel gebleken, dat deze capillaire opstijging, althans op onbegroeiden grond, in den proef polder zeer gering geweest is dank zij de sterk kruimelige structuur, waarin de aller bovenste lagen van den grond reeds spoedig verkeerden, en waarvan een aantal foto's een goeden indruk geven. Op begroeiden grond was de capillaire opstijging, en daar door de zoutvermeerdering in de bovenlagen wel van meer beteekenis (voor de reden zij naar het rapport zelve verwezen), maar toch geens van zoodanige orde, dat zij het tempo van de ontzilting merkbaar beïnvloedde. Hoewel bij een zoutgehalte van den bodem, zooals de zee die opleverde, de cultuurgewas sen niet gedijen, kunnen de meeste gewassen toch reeds bevredigende oogsten geven, eer alle zout uit den bodem verdwenen is. Het ls uiteraard van belang, dit grenszoutgehalte, waarbij althans in normale tijden de cultuur rendabel is, te kennen, temeer waar bijkomstige factoren, zooals de onkruidgroei, vaak tot vlug inzaaien nopen. Hoewel dit grenszoutgehalte geen vaststaande waarde is, doch o.a. van de grondsoort en de weers omstandigheden afhangt, heeft men toch in den proefpolder aanwijzingen gekregen, waar naar men zich bij het in cultuur brengen van den Wieringermeerpolder kon richten, en ook met succes gericht heeft. Omtrent het microbiologisch onderzoek dat in het derde gedeelte van het rapport wordt beschreven kan het volgende worden mede gedeeld. Hoewel in den laatsten tijd in de bodem- kundige en de landbouwkundige litteratuur vaak op het groote belang van microbiolo gisch grondonderzoek naast het chemische en physische gewezen wordt, bepaalt men zich daarbij in den regel tot vrijalgemeene uitlatingen, zonder de voor den landbouw be langrijkste problemen scherp aan te geven en ook zonderde methodiek van microbio logisch grondonderzoek nauwkeurig uit te werken. Toen de Proefpolder in 1927 dan ook droogviel stond men niet voor een reeks ge definieerde problemen, maar moest men er mee beginnen zich te orienteeren en na te gaan welke vraagstukken eigenlijk de meest urgente waren. De aangewezen weg was dus in den beginne de proefpoldergronden te ex- ploreeren en van al de voorkomende grond soorten stootte men dan vanzelf op diverse speciale vraagstukken, die van meer direct practisch belang waren. Dit eerste explora tie-onderzoek kostte reeds veel tijd en werk. daar men In den loop daarvan al de verschil lende en meest weinig uitgewerkte methode:; van microbiologische analyse, die in de litte ratuur vermeld worden, moest beproeven, eventueel verbeteren en in elk geval aanpas sen aan de speciale omstandigheden van de ze jonge nog zout-houdende slik-gronden. De bodemmicrobiologische metthodiek is n.1. nog maar zeer oppervlakkig uitgewerkt, men beschikt daarbij dus niet niet over gestan- daardiceerde methodes. Elk onderzoeker moet dus zijn eigen methodes vaststellen. Het is hier niet de plaats om over deze me thodes nader uit te weiden, alleen zij ver meld, dat in hoofdzaak twee principieel ver schillende wegen werden ingeslagen öf men telde langs indirecten weg, dus door het op- kweeken o pgeschikte voedingsbodemsJ het aantal microben dat per gram grond voor komt, óf men ging na hoe sterk bepaalde fermentatieve vermogens van den grond zijn, dus hoeveel van een bepaalde stof (eiwit, t

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2