minkte lijk is naar de ouderlijke wo ning vervoerd. Dit is het dei de ongeluk met dnode- 1 ijken afloop, dat op dezen overweg is geschied. Het uitzicht op de baan ter plaatse is goed. Windhoos boven Westerlee. Het dorpje Westerlee bij Winschoten is Dinsdagavond door een windhoos geteisterd. Eenige daken, onder meer dat van den heer Horlings en dat van de woning van mevr. Lieftingh, werden op den weg geslingerd- Langs den weg naar Medum is een aantal palm van het electrische net uit den grond gerukt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Vrachtauto van den 'dijk gewaaid Tijdens den hevigen storm, welke Dinsdagmiddag woedde- is op den Stammerdijk (Weesperkarspel) een vrachtauto door 'n windvlaag van den dijk geduwd, zoodat zij een tuimeling naar beneden maakte en tusschen de knotwilgen kwa;m te liggen. De be stuurder kwam er ongedeerd af. De auto had echter schade opgeloopen en moest met een kraan wagen weer op het rechte pad worden gebracht. Een gestolen auto in. de vaart. Dinsdagochtend bemerkte de poli tie van Weesperkarspel, dat in de Gaasp, in de nabijheid van den voorma ligen Bijlmer-tol een auto lag, waar van het bovendeel nog maar boven water stak. Onmiddellijk werd een kraanwagen uit Diemen gerequireerd en toen de auto op den wal stond, bleek het, dat er zich niets in bevond dat de politie op een spoor kon helpen Toen werd met behulp van 't autonum mer (G. 11662) een onderzoek ingesteld en het bleek, dat de opgevischte wagen eigendom was van den heer M. G te Amsterdam, die 's-avonds tevoren aan de politie aldaar kennis had gegeven dat men zijn auto gestolen had. "Vermoed wordt, dat de dief in den nacht, door de duisternis (misleid, te water is gereden en kans heeft gezien er heelhuids uit te komen. BENZINE POMP IN BRAND, Een tankauto geraakte Woensdag avond, terwijl zij benzine laadde uit een ondergrondsche tank in de Twee- stedenstraat te Rotterdajn in brand Het vuur greep snel om zich heer en deelde zich via de slang, die bij het pompen werd gebruikt, ook mede aan de benzinepomp. Er ontstond toen me de gevaar voor de tank, die duizend li ter benzine bevatte. Personeel van de maatschappij greep spoedig in met schuimblusschers en hoewel de pomp en de auto grootendeels vernield wer den, wist men toch uitbreiding van den brand naai- de tank te voorkomen, zoodat de brandweer, die met veel materiaal ter plaatse verscheen, niet veel meer aan het blusschingswerk be hoefde te doen. KAN KOFFIE OMGETROKKEN. Tijdens een korte afwezigheid van de moe der trok het ruim één-jarig kindje van de fa milie J. te Nieuw-Borgvliet (N.-Br.) een kan koffie van de tafel. De kleine kreeg den in houd over het lichaam en werd met levensge vaarlijke wonden naar het Gasthuis te Ber gen op Zoom overgebracht. Versche groenten naar Frankrijk. Binnenkort bestaat er gelegen heid tot invoer in Frankrijk in beperkte mate. De directie van den Landbouw maakt bekend, dat er uitzicht besiaatdal binnenkort de gelegenheid 0111 ver sche groenten uit Nederland in Frank rijk in te voeren, in beperkte mate zal worden opengesteld. Die groenten zullen dan vergezeld moeten zijn van certificaten van her komst, door of namens de Nederland- sche regeering verstrekt. In afwachting van de totstandko ming van een definitieve regeling hiei omtrent wordt aan hen, die meenen, op grond van hun export van versche groenten naar Frankrijk in 1931 aan spraak te kunnen maken op het beko men van certificaten van herkomst, in overweging gegeven, zich ten spoedig ste te wenden tot mr- L. Niemöller, Ja- vastraat 80 te 's-Gravenhage, onder op gave van de bruto hoeveelheden ver sche groenten, door hen in dat jaar- voor eigen rekening naar Frankrijk uitgevoerd. Drooglegging van een meertje in Friesland. Met de voorbereiding van de droog legging en ontginning van het meertje bet. Rohelster Wide, in de gemeente Schoterland, is een aanvang gemaakt, Dit water is ongeveer 150 H.A. groot. Het electrische gemaal voor droogleg ging zal eerstdaags in werking ge steld worden. Het meertje is aange kocht door de N.V. De Drie Provin ciën, en nog dit jaar zal met de ontgin ning, als object voor werkverschaffing begonnen worden- Aan werkloozen uit de omgeving zal daarin plaatsing kun nen worden gegeven. de vliegenvanger en de vlam naderde hebbenden er hierbij op opmerkzaam de huid van het dier, dat van pijn wak- dat de aanvragen ter verkrijging ker geschrokken, de plaat poetste- d brandenden vliegenvanger, die aan zijn haar zat vastgeplakt, meeslepend. De kat rende in de hooischuur, met het noodlottig gevolg, dat even later de geheele boerderij imet alle bijge bouwen in lichte laaie stond. Visscherstragedie op de Oostzee. I)e kapitein van het Duitsche regee- ringsvaartuig „Walter Körthe" be merkte Dinsdag in de bocht van Swine munde op ongeveer 3 mijl van Koser- ho een onderstboven drijvende boot, waaraan zich een uitgeputte man had vastgeklemd. Nadat de drenkeling aan boorll was geholpen, werd het lijk van een jonge man ontdekt, dat aan het vaartuigje was vastgebonden. De ge redde visscher vertelde, dat hij met zijn zoon in dit bootje was uitgevaren. Door den plotseling opkomenden storm was het bootje omgeslagen en de beide inzittenden hadden zich aan het omgekeerde vaartuig vastgehouden Toen de zoon teekenen van uitputting °af, heeft de vader hem met een touw vastgebonden- Na eenige uren was de jongeman gchter toch bezweken, waar na de vader nog yple urpri had rondge dobberd, alvorens pr redding kwam opdagen. een toewijzingr voor den invoer van kousen en sokken, tapijten en dgl. naaigaren en tafel- en servetgoed, enz. uiterlijk op 25 October a-s. bij haar moeten worden ingediend. Zij vestigt er hierbij de aandacht op, dat overeenkomstig de Koninklijke Be sluiten niet tijdig ingediende aanvra gen als regel door het Crisis In- en Uit voerbureau niet meer in behandeling worden genomen. Aanvraagformulieren zijn bij de Ka mer verkrijgbaar. Ingezonden MJbdedeelingen. PROVINCIAAL NIEUWS. SCHAGEN. Benoemd. De heer lr. George Lienesch, thans adj. landbouw- consulent te Groningen, is benoemd tot plaatsvervangend landbouwcon- sulent te Schagen. Belasting verhooging Texel. Naar wij vernemen zullen B. en W. de raad voorstellen pver te gaan tot ver hooging van de opcenten op de pej;sq= ncele belasting van 50 op 75 opcenten op de grondbelasting der gebouwde ei gendommen van 60 op 80; en opcenten gemeentefondsbelasting van 60 op 80- Kosten van werkverschaffing Texel. Voor 1933 worden de kosten van werkverschaffing door B. en W. ge raamd op f 57.000, in welk bedrag door het Rijk dan voor f 32500 zou vvor den bijgedragen. (Texelsche Crt. WEGEN IN NOORD-HOLLAND. Blijkens het verslag over den aanleg van provinciale wegen in Noord-Holland geduren de September 1931 tot September 1932 is thans van het ruim 345 km lange net van primaire wegen 220 km in voorbereiding, ruim 42 km in uitvoering en ruim 83 km vol - tooid. Er zijn 33 bruggen in uitvoering en 61 voltooid. Contingenteering van Kousen, Tapijten Garens en Tafelgoed. De Kamer van Koophandel, Oude gracht 182 te Alkmaar maakt bclang- UW AANDACHT WORDT GEVRAAGD voor het accountantskantoor „Mercu- rius" dat de heer J. Bregman, Leeraar M. O. Boekhouden en Accountant- Loodsgracht 72 Den Helder heeft ge opend. Uit den aard der zaak wordt de spoeling door de concurrentie dunner doch de heer Bregman deinsde hier voor niet terug, gpsteunc| door d© tuiging dat pünktueele, deskundige op billijke vprzoyging van do hem toever trouwde administratiën hem weldra zijn initiatief zouden beloonen in de vorm van tevreden klanten die nog al tijd de beste reclame voor een zaak zijn. Wie er meer van weten wil leze de in de laatste nununeres voorkomende advertentiën. De genoemde vertegenwoordigers zijn gaarne bereid eens te komen pra ten- ONS WIERINGERMEERHOEKJE. ■s "0 -0 -0 -0 Hg Hg Hg LOFDICHT. In lichtbewogen rimpels schittren diamanten. De watervlakte fonkelt als een Koningskroon. Een draperie van wolken vormt een hoogen troon, En 't spettert sprankels vuur en licht aan alle kanten. En weerszij van het licht*zijn daar als troontrawanten De donkre watervlakken, grijzig grauw van toon In zuivre harmonie met zee- en wolkenschoon. Onzichtbaar blijft alleen de Koning der gezanten. Hij is het. Die uit duister schiep die schoone luchten. Die het chaotisch niet verdeeld' in land en zee, Op Wiens gebaar en wenk de duisternissen vluchten, De Eenige, Wiens macht de helsche krachten duchten. Zeg, volk van Nederland, in ootmoed deze beê God moge 't nieuwe land met Zijn gena bevruchten. 8- 8 8 8 8 8 8 8- 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 GEMEENTE WIERINGEN. BUITENLANDSCH NIEUWS. Kat als brandstichster In het Beierschedorp 'Jv'eipolding is een boerderij afgebrand. De brand is op inderdaad zonderlinge wijze ont staan. De boerin wierp 's-avonds een ouden vliegenvanger in de kachel. Een stuk ervan bleef buiten de kachel han gen en kwam terecht op een voor liet vuur liggende kat. Als een lont werkte' De weg In puin. In het Ilandelsbl- kwam ons een bericht onder de oogen over den jammerlijken toestand van een gedeelte weg, in onderhoud bij de gemeente Bussum „Het is een komisch- maar voor de be trokkenen in-droevig-gezicht, schrijft het blad, om de auto's die er passcen n waggelend langs en door de aan- eengerijde diepe kuilen te zien la-, veeren. Dezer dagen trnffpn wij den ondernemer van den autobusdienst Bussum-'s-Gravelaml op den weg aan bezig de ergste kuilen te dichten en zooveel .mogelijk op te vullen met grint. „Wat moet je doen, je wordt met de klachten van het kastje naar den muur gestuurd en mijn wagens gaan er finaal aan", zei hij ons en met den moed. der wanhoop voer hij voort met zijn onbegonnen werk om een berijd baar spoor te maken." 't Was ons toch *ri troost (al is het GEBELGDE HRKER VISSCHERS. Dezer dagem kregen wij bezoek van een Urker visscher, welke mededeelde, dat men op Urjf zeer slecht te spreken is over Minister Reymer. Volgens onze zegsman heeft de Minister tgn aanhoore van een volledige Tweede Kamer gezegd, dat de visschers van Urk jarenlang hebben geleefd op den rand van het pauperisme. Men neemt dit den Minister hoogst kwalijk, en onze bezoeker verzocht ons plaatsing van onderstaand gedicht, wat in a. b. c.-vorm is gegoten. Wij laten deze ontboezeming echter geheel voor rekening van den vervaar diger van het gedicht, die zijn onderteekening als Rijmer meende te moeten plaatsen. Ontboezeming van een URKER-Visscher welke op 28 MEI van dit jaar op nonactiviteit werd gesteld, en met ingang van den zelfden datum werd bevor derd tot pauper derde klas. A. Is een aalmoes waar een pauper om vraagt want door de minister zijt g'o, visscher, tot pauper verlaagd B. Bureaucratie die spreekt uit de wet want de term „Onze minister" is er te vaak in gezet. C. De Commissie „de Generale" genoemd nu nonactief, de Directeur is benoemd. D. Is de dijk die ons de toekomst ontnam toen in Mei van dit jaar de Vlieter dicht kwam. E. Is de eer door het Ingenieurscorps behaald, maar 't is de visscher „de pauper" die het gelag hier betaald. F. Zijn de feiten met de beloften in strijd hoewel„geen smet op dit werk in '18" is gezeid, G. Is de gunst thans per brief af te smeeken, wanneer je als „pauper" de Directeur wenscht te spreken. H. Zijn de heeren op 't Rokin geïnstalleerd hun salaris is safe wordt door den dijk niet gekeerd. I. Is de intrest van het vermorst kapitaal voor den simpelen dijk, ik vind het fataal. J. Dit zijn onze jongens versta goed wat ik zeg, geen ZEE en geen POLDER, hun toekomst is weg. K. Is de kunst om met ambtelijke gegevens, te beschikken over het wel en het wee onzer levens, L. Is het land, dat men beloofde en niet gaf, beloften van vroeger die rusten in het graf. M. Is de moeite door Herder gedaan, ook de beê, maak een brug, hoorde men immers niet aan N. Neen, was het antwoord, dat steeds werd gehoord de pau'per zijn zee en zijn werk moest vermoord. O. Is d' oorzaak dat men doorging, niet dacht om te staken, men mocht toch met pau'pers niet te veel rekening maken. P. Polak, lid der Kamer, met Verkouteren in koor hebben steeds weer gewaarschuwd, ga toch met dat werk niet door. Q. Is een letter daarmee weet ik geen raad, ik ben ook slechts een „PAUPER" het pleps van de straat, maar zat ik op 't Rokin, ik zou aan BURGERS der staat, ook aan „PAU-PERS" wel recht doen naar zuivere maat R. Revolutie te maken is nooit ons geleerd Gezag en haar dragers hebben wij altijd geëerd maar nu word het moeilijk 't word bijna te veel. wie gilt het niet uit met een mes op zijn keel S. Is de steunwet, om art. 13 beroemd, wie heeft nog dit ongeluksgetal niet genoemd. T. is de TOEKOMST zoo donker en droef omdat men in den dijk onzen arbeid begroef. U. Dat is ons URK waar onze wieg heeft gestaan wie is er in Neerland met ons lot niet begaan geen zee en geen land, geen visch en geen brood de dijk is geboren de visscherij is gedood. V. 'k Vind het 't Vreemdste van alles hoe het in Nederland kan dat het lot van ons allen beruste bij één man. W. Weg is de Zee, die ons steeds gaf te eten wie zou er rijker vischwater weten X. Daar is weer zoo'n letter wat moet ik er mee inplaats van zoon Steunwet, heb ik liever de ZEE. Y. Is het Yselmeer dat wij kregen CADEAU men ontnam ons de rogge en laat ons het STROO. Z. is de Zee die ons is ontnomen, wie durft er van schadeloosstelling te boomen dat is wel gezegd, maar 't was tot PAU'PERS gericht De macht heeft nu het roer niet het RE CHT en de PLICHT.' RIJMER. „T.O.V." Het aa'n vereenigingen rij ke Slootdorp heeft zich voorzien van een amusementsclub T.O.V. (Tot ons vermaak.) Het doel is, dat de leden zich zelf en elkander in de komende wintermaan den van tijd tot tijd zullen amuseeren met tooncelspel, muziek, zang, voor dracht (Mi dergelijke- Hotel Smit heeft voor de club zijn zalen kosteloos be schikbaar gesteld. Meerdere inlichtingen verstrekt gaarne de voorloopige T.O.V. Conïfmis- sic Pr. de Cal uwé» Kerkstraat 41, voorloopige. Voorz» T. J- Téi\\js?ch« van Scheltinga, Boer derij ,de eerste", Vice Voorz. R. Rikaart, Slootweg 9, Voorl. Secr. \V- Th. Wl Klink, Brink 12, Voorl. Penningm. P. \V. Evers-Koppens, Kerkstraat 9. M Loozen-Leijten, Kerkstraat 31. Roozendaal, Brink 12. Spreekuren, in vervolg op het betref feilde bericht in ons blad van Vrijdag 14 October deeien wij nog mede dal het spreekuur van den burgemeester van Medemblik, tevens in zijn quali- teit van Secretaris der Afdeeling Alge meen Bestuur van de Directie van den Wieringermeerpolder en Voorzitter van de Dorpscojmnissic, eiken Dins dagmiddag van 2-4 uur in het gebouw voor Maatschappelijk Werk te Sloot- dorp zal worden gehouden. Van verhindering zal tijdig in de Wfieringermeerbode worden kennis ge geven. Gunning Levering brandstoffen. Bij de inschrijving voor de levering van huisbrandstoften winter 1932-1933, is door de Commissie van Zes de levering gegund aan de Fa. Doves te Wieringen- 11 et betreft pl.m. 180.000 K G. een zeey schrale) dat er toch nog 'n plekje in Nederland is, waar de weg zoo slecht is als te Wiel ingen, 't Wordt op 't laatst vervelend 't geregeld over dien weg te hebben, maar zoo gewel dig als nu sommige weggedeelten zijn, is ten hemelschreiend, en wc richten een felle aanklacht tot hei Gemeente bestuur 't zoover te latei' komen, dat 't op geen weg meer lijkt, maar een kuilen- en gatenpoel alsof pas 'n aan tal granaten zijn ingeslagen en de grond hebben doorwoeld. Zoo is 'n ge deelte van de Hollebalg naar Wester- land, zoo is ook een deel tot Ooster- land en was bij dit laatst genoemd ge deelte hier vroeger de weg door Polder Wj'aard Nicuwland een redmiddel, de ze wordt nu al even slecht. De autobushoudors, die hun route door deze „hel" gedwongen zijn ie volgen, zien met leede oogen iederen dag weer de ontredderde brokstuk ken van hun kostbaar materiaal, want zoo'n weg kost aan de auto-bezitters een schat van geld. Een schandaal is het, zulk een toe stand, en 't gelijkt wel, of het'dag. Be stuur zich van 'I zaakje niets aantrekt. Komt er nu nooit een eind aqn zulke slappe lamlendigheid Dan wordt het tijd, dat we nu ook eens, en wel zoo gauw mogelijk een massa-demon stratie voor 't Gemeentehuis op touw zetten, want zoo kan het niet langer Zeker, een nieuw wegdek is in aam- tocht, maar dal is geen reden, om nu de nog niet onderhanden genomen gedeelten te verwaavloozen. Want hoe lang zal 't duren eer de weg eens klaar is Nog mag er zeker do aandach wel op worden gevestigd, of hei nieuwe wegdek, zooals het thans wordt aan gelegd, het wel zal houden Deskun digen, die wij hebben gesproken, trek ken dit sterk in twijfel, vooral als 't nog lang duurt eer de geheele primaï- weg voor 't doorgaand verkeer ge reed wordt gemaakt en dus de Gemeenc landsweg, als de dijk Wieringen-Frios- land wordt opengesteld, geweldig voel te verduren zal krijgen. De wegkanten zijn te slap en de weg wordt dus uitge reden en gaten zullen er weer invallen zoo beweren deskundigen- Wij vinden deze bewering te veel van gewicht voor de toekomst van den weg en voor eventueel later kostbaar onderhoud ten laste van de Gemeente, dan dat wij zouden nalaten dit t.e pu- bliceeren. Instituut voor Arbeidersontwikkeling:. De reeks van cursussen, lezingen enz. wel ke het Instituut dezen winter denkt te geven, werd Dinsdagavond ingezet, met een cursus, over de „Huidige politieke en economische omstandigheden en de taak van de socialisti sche arbeidersbeweging." Als spr. over dit onderwerp was uitgenoodigd, de Heer G. J. Zwertbroek, lid van het Partijbestuur dor S. D. A. P. en secretaris van de V.A.R.A. De bovenzaal van café Veerdig was goed bezet. Te half negen arriveerde de Heer Zwertbroek in gezelschap van de bekende so cialistische dichter Martien Beversluis, welke bij wijze van verrassing eenige gedichten zou declameeren. Nadat de Voorzitter van het instituut den Heer Zwertbroek heeft ingeleid bij het pu bliek vangt deze zijn rede aan. Op duidelijke wijze, geeft de spreker eerst een definitie van de woorden politiek er economie. Hoe deze twee geheel uiteenloopen de zaken, toch innig in het maatschappelijk leven verbonden zijn, wordt eveneens op ver klarende wijze uiteengezet. Hoe door allen tijden heen, de economie van een volk werd bepaald, door hen die de macht hebben, hiervoor ging de spr. een wijle naar de Middeleeuwen terug. De adel en geestelijkheid waren in dien tijd in het bezit van den grond. Zij beheerschten dan ook geheel het economisch bestel van dien tijd. Ook toen was het, het recht van de sterkste, of wel vuistrecht. In onze tijd is het nog niet anders, alleen noemen wij hen die de macht nu hebben Kapitalisten. Zij bepalen wat er geproduceerd zal worden, en richten hun rechten zoo In dat deze passen op hun stelsel. De spr. gaat op dit ingewikkelde probleem breedvoerig in, en haalt met tal van voor beelden aan dat het kapitalistisch stelsel, voor het maatschappelijk leven een ramp is. Dit stelsel is geheel ingesteld op het belang van een groep menschen, terwijl zij, die pro ductie voortbrengen, dit zijn de arbeiders, altijd weer de dupe zijn van de fouten die het kapitalistische stelsel maakt en veroor zaakt. De gevolgen van deze fouten, oorlog en cri sis werden eveneens door de spr. uitvoerig behandeld. Spr.'s meening was, dat, hoewel er door eenige economen een opleving is gecon stateerd, permanente werkloosheid voor een groote groep menschen zal blijven bestaan. De groote vooruitgang in de techniek maakt het onmogelijk dat allen weer aan het productieproces kunnen deelnemen. Alleen bij een planmatige productie zal er weer orde kunnen komen in het maatschap pelijk en economisch leven. De taak der socialistische arbeidersbewe ging zal zijn» hiervoor onvermoeid te blijven ijveren. Het is natuurlijk niet mogelijk dit in 't kort te vermelden. Waar het hier een cursus gold aullen we met bovenstaande volstaan. Een drietal aanwezigen wisselden van ge dachte met de spreker of stelden vragen, wel ke naar genoegen werden beantwoord, met respect voor wederzijdsche overtuiging. Vanzelfsprekend werd deze rede meermalen door applaus onderbroeken. Hierna trad Martien Beversluis op welke op de hem eigen wijze verschillende gedichten declameerde, w.o. Negerliedjes en een tweetal van Antimilitaristische strekking, hetwelk de onverdeelde aandacht van de aanwezigen ge noot en met applaus beloond. In zijn sluitingswoord bracht den Voorzit ter dank aan Zwertbroek en Beversluis. Voorts kondigde de Heer de Wit aan dat de volgende cursus over enkele weken zal plaats hebben, waarin dan de Heer Coen v. d. Lende als spreker zal optreden, met een evenzeer actueel onderwérp. Hierna volgde sluiting. Openstelling Bibliotheek. Wij willen volgaarne de aandacht vestigen op de weder openstelling van de bibliotheek van dc Jongelingsvereeniging „Het Mos terdzaad te Hippolptushoef. Deze bibli otheek is wel voorzien en bevat 258 wer ken, waaronder de nieuwste uitgaven. Er is een schat van lectuur te beko men zoowel voor de jeugd als voor vol wassenen. Het leesgeld behoeft voor niemand een bezwaar te zijn: slechts 3 cent per boek en per week. Zie verder advertentie in dit no. Be loonen in de Bouwvakken. Men zal reeds hebben gelezen, dat er een loonsverlaging in de bouwvakken is in gevoerd. Nu zijn hier de werkgevers in bet algemeen geen lid van de patroons bond en zoo komt bet dat de verlaging willekeuiig wordt toegepast. Sommige patroons laten 't loon zoo blijven, ande ren verlagen naar het oordeel der werk nemers te veel; deze dreigen zelfs met staking. Het is te hopen, dat alles nog in goede banen kan worden geleid. De hoofdzaak is, dat de gezellen een minimum uurloon verlangen van 56 cent, terwijl bij de patroons 'n mini mumloon van 50 cent is voorgesteld.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2