n Loden Jas 23e JAARGANG DINSDAG 26 OCTOBER 1932 No. 84 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ADELDOM OF LIEFDE BIJ SC O L T O FKANAALWEG DEN HELDER ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wlerlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIIMJ Van 1—5 regen Iedere regel meer t o.5a o.ia TIEN JAAR MUSS0L1NI. Vorige week is het herdacht, dat Mussolini met zijn handjevol fascisten tegen Home begon op te trekken, om vandaaruit het Italiaansche commu nisme, de verarming en de ontredde ring te bekampen. Schitterend is zijn overwinning ge weest. Men mag het met hem en zijn systeem eens zijn of niet, erkennen moet men, dat Mussolini een groot man is omdat hij zegenrijke dingen heeft gewrocht voor het geheele Itali aansche volk. Hij heeft dit voor hen die bewijs voering noodig hebben -- van de Itali anen een ander slag menschelge maakt. dynamisch, zelfbewust en ge disciplineerd. Twee en een half milli- oen kinderen van 8 tot li jaar worden dagelijks getraind- zij het dan vaak met voorwerpen (heusche geweren, enz) en leermiddelen (chauvinistische lectuur) welke een Iiollandsch gemoed ten ecneymale vreemd zijn, zoodia het kindei opvoeding betreft. De Italiaan gaat op in het fascisme, het facisjne gaat op in alle belangen van den staat en de staat is alles. De Mussolinisclie staat heeft in 10 jaar tijd voor i miliiard ontginningen uitgevoerd, terwijl het voorafgaande Italië in 50 jaar nog geen 2 miliiard daaraan besteedde. Acht en twintig milliarden gingen weg aan openbare werken 60.000 werklieden werken dagelijks aan de verbetering van wegen op aparte „autostrade's" mag hel Ver keer een snelheid van 120 kilometer en meer ontwikkelen. ITet water in de bergen wordt geregeld, de berghellin- ge worden weer beboscht, de humus kan niet meer wegspoelen. Nergens is het drinkwater nog duurder dan de landwijn, gelijk vroeger het geval was. De Campagne Romana, eens een barre steppe, levert thans winsten op. De Pont ijnsehe malaria-moerassen zijn vruchtbare vlakten geworden- In 1921 was '26 pCt. der bevolking analfabeet, thans geen 10 pCt. meer. Leger, vloot en luchtmacht zijn ge ducht. De handelsvloot neemt thans de vijfde plaats in in Europa. De eigenlijke' partij van Mussolini bedraagt 1.000.000 leden de bijorgani saties beschikken over 4000.000 getrou wen. Deze vijf millioen beheeren Italië (41 millioen inwoners) en de Italiaan sche Koloniën gelijk Mussolini het wil. Hij is als Duce oppermachtig en aan niemand verantwoording schuldig. En nu de komende tien jaren. Daarover zeide Mussolini zelf bij het groote partij-appél van 16 October In de tweede tien jaren dient plaats te worden gemaakt voor de jeugd. Niemand is ouder dan degene die jaloersch is op de jeugd. Wij willen dat de jonge mannen de fakkel opne men, welke door ons geloof werd ont stoken en dat zij bereid zijn onzen ar beid voort te zetten. Wij dienen hen, die ik de hoeksteenen van het nationa le leven zou willen noemen, verder te „fascisteren" zij moeten zich niet te veel laten in beslag nemen door de ge wone bestuurszaken, in die mate dat zij van de vreugde en de bedwelming FEUILLETON. No. 37. „Mary gaf die persoonlijk aan mij. omdat zij het gevoel had, dat ze bij haar niet meer veilig waren. Daarvoor riep ze mij naar Eu ropa „Hoe kwam het, dat u kalm op reis ging en nu, zooals u zegt, uw reis onderbrak en te rugkwam, om aan mij den waren moorde naar aan te wijzen „Omdat ik tot voor korten tijd geen blind vermoeden van den beganen moord had Pas in Colombo kwam er een Duitscher op de boot uit Weenen geloof ik die Duitsche kranten meebracht. Toevallig las ik daarin een bericht over den moord en nu sprak het vanzelf, dat ik dadelijk terugkeerde." „Dan kan de moord door niemand anders begaan zijn dan door graaf Demeter van Grauenstein zei Silas opgewonden. Plotse ling viel er een sluier voor zijn oogen weg. „Zonder twijfelWilt u nu zoo vriendelijk zijn, om mij aan te hooren Dan zal alles u duidelijk worden." „Ik verzoek er u vriendelijk om. Neem plaats, mijnheer Morgan." Morgan ging zitten. „U moet weten, dat er op het leven mijner arme schoonzuster een geheim rustte, waar van noch ik noch mijn broer eenig vermoe den had. Eerst op dien 13den Augustus, toen ik op haar dringend verzoek Mary bezocht, deelde ze mij dit mede." „Het betreft een kind van uw schoonzus ter uit haar eerste huwelijk, niet waar Morgan keek verbaasd op. „Ja zeker maar hoe weet u dat van het risico om lot alles bereid te zijn, afstand zouden doen"- OM HET WITTE HUIS. November nadert Amerika gaat stemmen wie de opvolger van Herbert Iloover wordt. o.f Iloover zelf of lloose velt, de democraat. De een is Staats hoofd en moet zich in iets werpen, dat ons Hollanders onaangenaam aandoet, n.1. een partijstrijd, en de ander is goy verneur van den machtigsten staat in de Unie- New-York. Hier verwacht men altoos, dat een staatshoofd en zijn vertegenwoordigers in provincies of overzeesche gewesten boven de par tijen en haar gedoe staan. In Amerika niet. Beide candidaten jagen het land af in het Westen theoretiseeren zij tegen elkaar in over de nooden van den landbouw, in Chicago over de crisis bij do spoorwegen, in de havensteden over de crisis der handelsmarine, in de in- dustrieele centra over de tarieven- kwesties en Ottawa. Iloover liet de oud strijders van het kapitool te Washing ton verjagen, Roosevelt drukt ze- ont roerd de hand Vooruitstrevende republikeinen beloven den democraat Roosevelt, dat zij op hem zullen stem men, en in New-York betaalt Tamma- ny Ilaal democratische clubs die voor den republikein Iloover propaganda willen maken Tammany Hall is n.1. nog altijd boos op gouverneur Roosevelt, omdat die den Tamany burgemeester Jimmy Wal ker tot aftreden dwong. Iloover kampt met de wereldcrisis welke in zijn nadeel werkt Roosevelt hoopt op de stemmen der ontevrede nen en crisisslachtoffers. Wat bieden heiden den verwarden kiezers Vrijwel hetzelfde. Bijv. „meer tarieven, maar soepe ler" verkiezingssoep met één vette brok, n.1. het presidentschap geduren de vier jaar. Als Iloover den 4den November ont slagen wordt,- wacht hij niet tot het volgend voorjaar 4 Maart, om daarna voorgoed heen te gaan, ,maar hij treedt ineens af draagt alles over aan den vice-president Curtis. En Curtis zorgt er voor, dat Roosevelt nog in November van dit jaar het Witte Huis kan binnen trekken. HOE „BOERT" DE VARKENS CENTRALE Na er op te hebben gewezen, dat de vragen van het Kamerlid Kersten over de Varkenswet z.i. als mosterd na den maaltijd zijn gekomen, schrijft de „Vee en Vlceschhandel" Dit Kamerlid had beter kunnen vra gen aan Zijne Excellentie, om op grond der ervaring, eens precies voor te rekenen wat de accijns op de bin- nenlandsche slachting opbrengt en hoe het geld wordt besteed en in hoe verre het ten goede komt aan de var- kenshóuders zefl. De nieuwe plattelanderspartij, welke zich heeft geconstitueerd, ziet niet al e veel heil in de huidige bemoeiingen „Dat komt later. Ik ben stap voor stap zoo wijs geworden en zou nu graag van u willen weten, of ik de feiten in de juiste volgorde voor me heb. Sta mij dus toe, dat ik u een kort overzicht geef van de gebeurtenissen, die voor zesentwintig jaar in Grauenegg zijn afgespeeld. Het zou een groote voldoening voor mij zijn, indien ik alles goed getroffen had." „Ik ben zeer nieuwsgierig naar uw gevolg trekkingen, ofschoon ik niet kan begrijpen, hoe u de waarheid zou hebben kunnen ra den." „Luister dan, mijnheer Morgan. Eerst heb ben we de twee gebroeders Grauenstein, die niet goed met elkaar overweg kunnen, omdat hun beider vrouwen elkaar niet mogen lijden. Gravin Renate kan de arme. maar beeld- schoone en zachtaardige Sybille niet uitstaan en vervreemdt de broeders stelselmatig van elkaar. Daar komt bij, dat de jongere linie in den vierjarigen Walter al een zoon en erf genaam bezit, terwijl het huwelijk van Re nate en Demeter tot dan toe kinderloos was gebleven. Indien dit zoo blijft, dan vervalt mettertijd het majoraat aan dezen Walter, evenals het groote vermogen, dat een zekere Frans van Grauenstein een oom van graaf Demeter onder bijzondere bepalingen aan den toe- komstigen majoraatsheer heeft vermaakt. Gravin Renate kan in die omstandigheden natuurlijk niet berusten en haar afkeer van hun bloedverwanten wordt steeds erger. Eindelijk schijnt de hemel ook hun den langgewenschten erfgenaam te willen schen ken. In die veelbelovende vreugde deelt nie mand zoo hartelijk als gravin Sydow, de beeldschoone zuster van Renate, die haar ook toen haar tijd naderde naar Graz begeleidde. Het afgelegen Grauenegg, waar zoo moeilijk geneeskundige hulp was te krij gen, werd^door de beide dames in het laatst van Juli verlaten. Zij werden slechts verge zeld door Johanna Kogler, de kamenier van en heeft in haai- programma oprui ming van al de dure crisis-bureaux. Dat de Varkenscèntrale thans dik bijbetaalt op de baconexport en dus het stabilisatiefonds geducht wordt aangesneden, is bij de huidige hacon- prijzen zoo klaar als een klontje. De slachting voor baconexport was in de week van 6-12 Oct- 27.748 stuks of 7450 stuks minder dan de voorafgaande week. We kunnen veilig aannemen, dat ieder geëxporteerd baconvarken thans f 9 verlies oplevert aan de Var kenscentrale. Dit is voor de slachting in de week van 6-12 Oct. een bijpassen op den baconexport van f 249.732. Dat kwart millioen is dus voor de boeren door de Crisis-Varkenswet ge wonnen Ja, volgens de promotors dezer wet,. Maar de vraag is gewettigd, zouden Ie baconprijzen zoo laag ook zijn voor ons Iiollandsch product, indien de Londensche markt niet door de Var kenscentrale zelf was overvoerd Het dubbele kwantum en meer is wel uit gevoerd en dat zich dit moest wreken in de baconprijzen, zal ieder baconzou ter toegeven en hij zou er ook niet aan lonken de Engelsche markt zoo te blij ven volstoppen met het Hollandsche product als hij het voor eigen risi co moest doen. Doch nu past de Regee ring bij en de zouters worden geruimd Edoch, daar staat tegenover hoeveel wordt er voor het binnenland in totaal niet minder geslacht sinds de wet in werking trad. En wat zouden de zou ters hier aan marktprijs kunnen doen, ils de Engelschc markt door ons zelf niet grootendeels door overvoering was bedorven Zeker- Denemarken heeft ook enorm veel geëxporteerd, heeft ook. de markt overvoerd, al kon het tot voor kort de prijzen voor zijn product nog hoog houden maar tegen de Deensclie con currentie kunnen wc toch niet op en de economische verhoudingen zullen zich heel wat moe,ten wijzigen, zal on ze baconexport Van een „verloren zaak", welke ze al tijden is, zich kun nen ontwikkelen tot een kurk voor on zen landbouw. Een zilveren koord, de belasting die de binnenlandsche consu ment opbrengt, houdt deze expori- kurk van den landbouw thans boven water, eigen drijfkracht heeft ze niet en zal ze in de naaste toekomst niet krijgen ook. De ontwikkeling van de Engelsche handelspolitiek duidt daar genoegzaam op. DAMES en HEEREN koopt VAN ALLES WAT. WOLKENKRABBER TE BRUSSEL Be hoogste van Europa. De gemeentebesturen van Brussel en St. Josse ten Noode hebben in principe het plan goedgekeurd tot het bouwen van een wolkenkrabber, die niet min der dan 35 verdiepingen zal hebben en die 135 M. hoog zal zijn. Dit gebouw zal dus het Torengebouw van Antwer pen. dat thans het hoogste woonhuis van Europa is, met elf verdiepingen en 51 ^1. overtreffen. Het zal worden opge hokken op het kruispunt van de Ko ninklijke straat en de Kruittuinlaan. Deze plaats moet volgens een konink lijk besluit van Willem I, afgekondigd in 1828, worden vrijgehouden voor het oprichten van een ruiterstandbeeld. Daar dit Kon. Besluit nög steeds van kracht is, zal het door een nieuw K. B. moeten worden opgeheven. Do plannen voor dit gebouw zijn gemaakt door der» Antwerpschen archtect Vanhoenacker STAD ZONDR BAARDEN Het kleine Engelsche landstadje Bol ton zal wel nooit in de rubriek der we reldwonderen opgenomen worden, nog niet eens in die der curiositeiten, of schoon er toch iets raadselachtigs is met dat stadje. Het is we! het eenige stadje der wereld, zonder barbier. En waarom zijn er geen barbiers in Bolton Omdat Bolton het Siberië der bar biers is. En waarom is Bolton het Siberië der barbiers Omdat alle barbiers in Bol ton verhongeren moeten. En waarom De mannen van Bolton dragen een voudig geen baard. Niet omdat zij eeni gen afkeer hebben tegen dit mannelijk sieraad. Och. hoe gaarne zouden zij al len baarden hebben, waarover zij zelfs struikelen konden. Maar het gaat niet, het gaat eenvoudig niet. De man nen van Bolton hebben n.1. geen baard groei. Zij hebben niet eens zooveel haard als een schooljongen van 14 jaar. Waaraan dat ligt, weet geen mensch, maar dokters meenen, dat het aan de lucht moet liggen. Wat uit. kan komen, want ook het haar der vrouwen van Bolton groeit uiterst langzaam. Er zijn rare plaatsen in de wereld (En hoe is het wanneer iemand uit Bolton in andere lucht komt, Salcmon in moeilijkheden. De rechter Greenspan uit Haarlem (New-York) heeft bij een merkwaardig proces vergeefs getracht wijsheid a la Salomon ten toon te spreiden. De strijd ging om het bezit van den hond, waarop zoowel de familie Vole als de familie Carmichael aanspraak maak te. De rechter beval den klagers de hond te roepen. „Hier Chicf", riep Car michael en de hond kwam. Toen l iep Volte „Hier Jack" en de hond kwis pelde met zijn staart en kwa,m. Toen beproefde een agent zijn geluk en riep: „Hier Telly". De hond kwam. En ook de rechter zelf riep „Hier Fanny Toen de hond direct kwam en op de rechterstafel sprong was het gedaan met dc wijsheid van dezen Salomon. Hij verklaarde, dat de hond van hem was, met wien hij mee zou loopen. De hond verliet de rechtzaal in hegelei ding der familie Vole. Een zuster van deze Hanna had in Graz eenige kamers te huur voor gegoede dames, die om ziekte eenigen tijd in de stad moesten verblijven. Daarheen begaf zich ook de gra vin met haar zuster, die haar niet wilde ver laten. Toevallig had de mooie jonge vrouw van den Grauenegger rentmeester eenige dagen tevoren ook het pension van juffrouw Kogler betrokken met hetzelfde doel als de gravin. De twee vrouwen kenden elkaar nauwelijks wat van de trotsche gravin zeer goed te be grijpen is. Maar van haar man weet de gra vin, dat de rentmeester Bakker zich in zijn betrekking aan verschillende onregelmatig heden had schuldig gemaakt en daarom ont slagen zal worden. Met het oog op den toe stand zijner jonge vrouw, was dit nog uitge steld. De tijd van mevrouw Bakker was het eerst aangekomen. Zij kreeg een flinken, jongen, maar kwam zelf aan den rand van het graf, terwijl bij de gravin alles van stapel liep. Maar het zoo vurig verlangde kind was een meisje De teleurstelling en radeloosheid der gra vin waren grenzenloos. In haar waanzinnige opwinding komt zij op de gedachte, om het kind van mevrouw Bakker die toch ster vende was voor haar kind te laten dorgaan. Gewend om in alles met geweld haar wil door te zetten, regelt zij alles zelf, weerlegt alle voorstellen en redeneeringen, en schrikt voor niets terug. Jozefa Kogler wordt met geld omgekocht. De kleine Rita, het kind van gravin Renate, zal Eveline van Sydow tot zich nemen. Zij zal op reis gaan en het kind la ter, als zij terugkomt, voor het hare laten doorgaan, want zooveel moederliefde bezit de gravin toch, dat zij haar kind later voortdu rend bij zich wil hebben, al is het dan ook als nichtje. Misschien maakte zij toen al het slu we plan, dat de ondergeschoven erfgenaam later haar dochter zou trouwen, om deze zoo MET INKTKOKERS GEARGUMENTEERD. Nadat de Oostenrijksche Nationale Raad in de plaats van den afgetreden vertegen woordiger Tauschitz van den Landbond den Groot Duitscher dr. Strasser tot vice-presi dent had gekozen, kwam het Vrijdag tot ern stige incidenten. Naar aanleiding van het dringend verzoek der sociaal-democraten om de gebeurtenissen op den Semmering aan de orde te willen stellen werd het woord gevoerd door den bondskanselier, den minister van justitie en den staatssecretaris voor het veiligheidswe zen. majoor Fey. De sociaal-democratische leider Otto Bauer riep de rechterzijde schamper toe „Gij zijt me democraten" en maakte een toespeling op de Zuid-Duitsche gezindheid van den bondskanselier. Deze, dr. Dollfuss, antwoord de Bauer „U hebt een andere gezindheid, een permanent bolsjewistische, die meer voelt voor de dictatuur van het proletariaat dan voor een eerlijke democratie." Bauer antwoordde, dat hij ook voor een bolsjewiek achting kon hebben, doch voor ie mand, die elke week van gezindheid veran dert, had hij slechts verachting. In de zaal ontstond groot rumoer en een opgewonden woordenwisseling tusschen links en rechts, waarbij de afgevaardigde van het Heimat- blok Lichtenegger twee inktkokers opnam en naar de banken der sociaal-democraten slin gerde. Een der inktkokers trof den sociaal democraat Danneberg, wiens costuums geheel door inkt werd bedorven, waarbij ook een achter hem zittend afgevaardigde door inkt werd besmeurd. De tweede inktkoker vloog juist langs het hoofd van Otto Bauer en liet een diepe kras in de bank achter. De presi dent onderbrak de zitting en had groote moeite om een vechtpartij te voorkomen. Na een onderbreking van twee uur hero pende dr. Renner de zitting. Hij riep allen, die. beledigende woorden hadden geuit tot dc orde en sprak in scherpe bewoordingen zijn afkeuring uit over het gebeurde. aan het erfgoed harer voorouders te waarop zij volgens de wet geen recht had. De jeugdige moeder van den jongen maakte echter bezwaren, want zij wilde haar kind niet afstaan. Maar er werd gesproken over de tekortkomingen van haar man, er werd gedreigd met een aanklacht, ontslag enz., en daarbij meende mevrouw Bakker stervend te zijn naar veelgeliefd kind zou een schitterende toekomst tegemoet gaan. Om kort te gaan, zij stemt toe. Maar zij was niet tevergeefs ja renlang gouvernante geweest in deftige fa milies.... zij weet dat geluk en voornaam heid niet altijd hand in hand gaan, en is vol zorg over haar kind. Zou men hem liefheb ben En waarlijk bij hem de moeder vervan gen Dit wordt haar plechtig beloofd en pas daarna gaf zij toe. Intusschen stierf zij niet, maar tegen alle verwachting in en tot ergernis van gravin Renate wordt zij weer gezond. Nu blijft er voor deze niets anders over, dan om het echt paar Bakker een kapitaal aan te bieden, in dien zij toestemmen om vrijwillig voor altijd Europa verlaten. Want dat beseft de gravin welom heel gerust te kunnen zijn, moet zij weten dat de kenners van haar geheim ver weg zijn. Maar nu verzet zich toch het moederhart van mevrouw Bakker. Zij heeft haar kind af gestaan, om het een schitterende toekomst te gunnen, goed. Maar zij wil het ook geluk kig zien. Zij kent de gedwongenheid en de huichelarij in aristocratische families. Zij betuigt plechtig, slechts dan te zullen zwijgen en Europa te verlaten, als men haar schriftelijk het recht toekent, om haar kind tot zich te nemen, zoodra zij de overtuiging krijgt, dat het niet gelukkig is. Gravin Renate verzet zich natuurlijk krach tig hiertegen, maar tenslotte moet zij toege ven en een akte onderteekenen, die uitdruk kelijk mevrouw Bakker als de ware moeder van Herbert van Grauenegg erkent. BUITENLANDSCH NIEUWS. GEMEENTE WIERINGEN. Wegenbouw. De werkzaamheden aan liet weggedeelte Afsluitdijk-Konings weg zijn thans zoover gevorderd dat. Zaterdag j.1. met het betonstorten een aanvang gemaakt is. De weg Ilippolytushoef-Den Oever zal Dinsdag geheel omgeploegd en ge walst zijn. Dansclub. Te Hippolytushoef is thans een intiemen dansclub opgericht. Het bestuur werd als volgt gekozen Bou- lier, voorzitter C. Visser, secretaris Mej. B. Dekker, penningmeesteres, v. Krieken, secretaris - penningm. en Mej. M. Rotgans, lid. De dansavonden zullen worden ge houden in de zaal van Hotel dc Haan. De verecnignig telt thans ruim dertig leden- kind van gravin Renate wordt opgevoed als een freule Sydow en het stond toen bij de ouders al vast, dat Herbert slechts als middel moest dienen, waardoor de kleine Rita later den naam en de rijkdommen der Grauenstein's zou verwerven. De majoor in Graz toen nog eenvoudig eerste luitenant kreeg destijds al vermoe den van de zaak. Misschien mompelde het personeel er wel over, misschien viel het hem op, dat in Grauenegg spoedig daarna het heele personeel, behalve Hanna, ontslagen werd. Daarbij kwam, dat in dien tijd het hee le wezen van mevrouw Bakker veranderde.. Goed en wel, op zekeren dag zei hij kort en* bondig tegen zijn schoonzuster, dat zij een komediante was en ook een misdadigster, omdat zij een vreemd kind in haar familie had ondergeschoven. Vandaar die doodelijke haat, waarin zij al tijd volhard heeft. De mooie gravin Sydow kan er niet overheen komen. Zij wordt zwaar moedig en vermijdt haar zuster zooveel mo gelijk. Twee jaar later stierf zij. Voor haar eerlijk karakter was het geheim te zwaar. Haar man stierf eveneens spoedig, naar men zei, uit droefheid over haar dood. Nu had gravin Renate tenminste Rita heelemaal voor zich alleen Dit kind is het eenige we zen, dat de gravin ooit heeft liefgehad. Voor dit kind zou zij tot alles bereid zijn. Ook Jo- zefa Kogler sterft, aan een bloedvergifti ging. Alles schijnt voor Renate naar wensch te gaan. Nu komt op zekeren dag de verdwenen me vrouw Bakker terug en koopt dat eenzame huis. Moederlijke liefde en verlangen brengen haar naar het vaderland terug. Ook wil zij zich overtuigen omtrent het geluk van haar opgroeienden zoon. Op Grauenegg is men natuurlijk erg ge schrokken, maar neemt eerst geen notitie van mevrouw Bakker, die ook van haar kant heel passief blijft. Maar dit verandert intus schen een klein jaar geleden. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1