2. De behoefte van de Wieringermeer- gronden aan organische bemesting en hu- musvorming. De enkele in 1931 ter bestudeering van de behoefte van de Wieringermeergronden aan humusvermeerdering aangelegde proefvel den hebben duidelijk het nut van stalmest of groenbemesting aangetoond. Om deze eerste wijzigingen nog nader te contróleeren en te vens, om na te gaan of de sterke natuurlijke begroeiing, welke zich over een groot opper vlak in de Wieringermeer heeft ontwikkeld, ook met voordeel als groenbemesting aange wend kan worden, zijn nog meer proefvelden met stalmest en groenbemesting, in den vorm van wilde saline-planten, aangelegd. Het onderzoek naar het voorkomen van zure grondlagen en naar de middelen ter ver betering, werd voortgezet. Een voorloopig on derzoek heeft den indruk gegeven, dat een vermenging van de zure grondlagen met de kalkzure-kalkhoudende bovenlaag, zooals deze in de practijk door ploegen en eggen verkregen wordt, reeds voldoende is, om den zuren grond van voldoende kalk te voorzien. Waar de kalkhoudende grond plaatselijk in te dunne laag of niet aanwezig is, kan voor aanvoer van kalkhoudenden grond uit de omgeving worden gezorgd. Arbeiders. Wegens het geleidelijk gereedkomen van de begreppelingswerken werden de ontgin ningsarbeiders grootendeels ontslagen en de exploitatie van de kampen gesloten, behalve het kamp te Slootdorp, waar arbeiders van de Cultuurmaatschappij zijn ondergebracht. Ruim 600 ontginningsarbeiders, afkomstig uit de omliggende gemeenten, bleven voorloo pig nog werkzaam voor het afwerken van de resteerende kavels, het egaliseeren van bag- gergrond. het draineeren van proefkavels en van een noodlandingsterrein voor vliegtui gen. Het aantal arbeiders, werkzaam bij de Landbouwcultuurmaatschappij, breidde zich gedurende de oogstperiode belangrijk uit, en steeg tot ruim 400 man een groot aantal hiervan werd na het eindigen van den oogst weer ontslagen. De kwaliteit van deze arbei ders, die over de arbeidsbeurs uit de omge ving van den polder waren betrokken, liet soms te wenschen over. Zieken. De speciale wetten schijnen niet steeds een gunstigen invloed uit te oefenen op den gezondheidstoestand van sommige arbeiders; het omgekeerde is soms duidelijk aantoon baar. Het ziekencijfer van de ontginningsarbei ders was in den aanvang van de ontginnings periode geleidelijk gestegen tot boven de 8%. Nadat de maatregel was ingevoerd, dat een arbeider, wanneer hij binnen één jaar voor de tweede keer ziek werd, niet opnieuw zou worden aangenomen, daar het klimaat in den polder klaarblijkelijk niet voor hem deugde, daalde plotseling het ziekencijfer tot minder dan de helft. (In gevallen, waarbij de maatregel tot tastbare onbillijkheden aan leiding zou hebben gegeven, werd afwijking van den regel toegepast.) Door verdere selectie en betere controle werd het ziekencijfer geleidelijk geheel tot normale afmetingen teruggebracht, waarom heen het geruimen tijd heeft geschommeld. Zeer opmerkelijk was nu, dat, zoodra aan een groot deel van de arbeiders wegens beëindi ging van de werkzaamheden ontslag werd aangezegd, het ziekencijfer plotseling weer tot ruim 7% omhoog liep. Stand van de werkzaamheden. a. Ontginningswerkzaamheden. Eind September was de begreppeling en egaliseering van de gronden zoo goed als ge reed de begreppelde of gedraineerde opper vlakte bedroeg op dien datum 17 488 ha. Het draineeren van enkele proefkavels, benevens van een noodlandingsterrein voor vliegtuigen kwam zoo goed als gereed. Ook de aanleg van voorloopige rijwielpaden kwam gereed, zoodat verder uitsluitend zorg gedragen be hoeft te worden voor een behoorlijk onder houd. Daar de paden ook voor autoverkeer en licht vrachtvervoer worden gebruikt eischt het onderhoud aanhoudende zorg. Naarmate de definitieve wegen gereed komen, kunnen sommige verdwijnen of uitsluitend als rijwiel pad in stand blijven. b. Exploitatiewerkzaamheden. Het maaien en dorschen van het koolzaad ondervond aanvankelijk vertraging door re genachtig weerverreweg het grootste deel kon echter bij aanhoudend mooi weer worden afgedorscht. Het koolzaad werd met den 8-voets zelfbinder gemaaid, waarbij het mes door de „power take off" werd aangedreven. Na eenige oefening verliep het werk vlot. Met de fa. Van Gelder, te Wormerveer, werd een overeenkomst gesloten den opslag en eventueele verdere reiniging resp. droging van het zaad. Voor het maaien van gerst, tarwe, rogge en haver (in totaal ruim 2000 ha) werden 20 zelfbinders gebruiktook dit liep door het mooie weer vlot en tijdig van stapel. Per dag werden 100150 ha gemaaid. Een deel werd in de gewone hokken geplaatst, een ander deel in kleine schelfjes, of op ruiters. Zoodra mogelijk werd met het af dorschen begon nen. gedeeltelijk rechtstreeks van de hokken, schelfjes of ruiters, gedeeltelijk vanuit de groote schelven. Voor het dorschen van het graan, met het persen van het stroo werden overeenkom sten gesloten met 6 loondorschers. Vermoe delijk komt het dorschen in de eerste helft van October gereed. Wegens de veelal enge verhouding tusschen korrel en stroo op zilte gronden was de capaciteit van de dorschma- chines soms buitengewoon hoog. Zoo werden op één dag (IOV2 werkuur) met ééne machi ne 773 hl haver a 50 kg gedorscht met 612 pak stroo 30.000. kg.) Op een anderen dag werden 305 hl rogge a 70 kg gedorscht met 792 pak stroo (42.000 kg.) Onmiddellijk na en zelfs tijdens het oog sten werd een aanvang gemaakt met het zaaiklaar maken van den grond voor het nieuwe gewas. Omstreeks 530 ha werden met een blijvend mengsel gras-klaverzaad en 550 ha met koolzaad ingezaaid. De opkomst van het grasklaverzaad is bevredigend, die van het koolzaad op de voldoend ontzilte kavels zeer gced, die op de ziltige en slempige kavels matig tot slecht. De inzaai van gerst, rogge en tarwe is vol op aan den gang. Voor onkruidbestrijding zijn in de derde en vierde polderafdeeling gronden, welke overigens nog veel te zout zijn om in exploitatie te worden genomen, ingezaaid met een graszaadmengsel, dat te gen een hooge zoutconcentratie bestand is Het is de bedoeling dit gewas weer onder te ploegen zoodra de grond voldoende zal zijn ontzilt om in cultuur te worden gebracht. De oppervlakte, met dit mengsel ingezaaid, be draagt 2000 ha. Weiden. De Julimaand was vochtig en de grasgroei derhalve welig de Augustusmaand vertoonde het omgekeerde beeld, zoodat het voedsel voor het ingeschaarde vee krap werd: de overbemesting met chilisalpeter kwam door de droogte onvoldoende tot werking. De Septemberregens veranderden het beeld evenwel weer geheel en gaven volop voedsel. Verschillende dieren lijden fian diarrhee. Verreweg de meeste verkeeren evenwel in een goeden voedingstoestand. Een aantal scha pen en lammren moest tegen „wormen", d.w.z. maden van een vlieg (Lucillia), welke zich op en in de huid ontwikkelen, behandeld worden. c. Verkoop van producten. Een klein deel van het geoogste hooi werd rechtstreeks van de ruiters af afgeleverd. Het overige werd in mijten geplaatst en moest eerst uitbroeien alvorens het kon worden geperst. In Sep tember is met het persen en afleveren be gonnen, het hooi is van goede kwaliteiteen deel wordt voor eigen gebruik gereserveerd. Afgeleverd werden 181.031 kg tegen f 20. a f 26.— per 1000 kg. Het koolzaad was groo tendeels ook mooi van korrel en kleur en werd dan ook vrijwel tegen den hoogsten prijs op de beurs te Rotterdam verkocht. Een deel werd voor eigen gebruik als zaaizaad aangewend. Verkocht werden 130.841 kg le kwal. voor f 11,- a f 11,50 p. 100 kg 4.880 kg 2e kwal. voor f 9,a f 10,p. 100 kg. De tarwe is eveneens mooi van kleur en korrel en zal grootendeels voor eigen zaai zaad worden aangewend hetzelfde is met de wintergerst het geval. De haver is bui tengewoon mooi van korrel, getracht zal wor den haar als zaaihaver te verkoopen. De rogge is zeer verschillend. Verkocht werden 1.285.150 kg kwal. A voor f 3.90 a f 5,per 100 kg 407.890 kg kwal. B voor f 3,75 a f 3,90 per 100 kg. Het stroo werd grootendeels reeds verkocht n.1. 105.750 kg koolzaadstroo voor f 3.50 a f 4,per 1000 kg 75.000 kg haverstroo voor f 8.50 a f 9,— per 1000 kg 35.000 kg gerste- stroo voor f 9,per 1000 kg 145.000 kg tarwestroo voor f 9,per 1000 kg 4.500.000 kg roggestroo voor f 7,a 9,per 1000 kg. Malariabestrijding. Aan de der Directie door de commissie verstrekte gegevens over de malariabestrijding gedurende de maan den JanuariSeptember 1932 wordt het vol gende ontleend De commissie heeft met begrijpelijke be langstelling het biologisch onderzoek van den heer J. R. Nijkamp, bioloog-assistent bij de malariabestrijding te Medemblik gevolgd. In overleg met professor Swellengrebel is het de commissie gelukt, zich te verzekeren van de volledige medewerking van den heer Nij kamp. In het hierna volgende overzicht zijn de door hem verstrekte gegevens mede verwerkt. De werkzaamheden in den polder in 1932 zijn uiteraard pas in April aangevangen. Op 26 April vond een bijeenkomst in den polder plaats met professor Swellengrebel als gast. Voorgelicht door ir. Roebroek werd de aan gebrachte gaasbescherming in verschillen de woningtypen bekeken, Bij deze gelegen heid toonde deze bij uitstek deskundige hoog leeraar zich zeer voldaan over de preventieve maatregelen, die de commissie in samenwer king met de Wieringermeerdirectie had ge nomen. In het tijdvak JanuariSeptember 1932 werden 24 inspectietochten naar den polder gedaan. Door den propagandist De Jong is gere geld contact gehouden zoowel met de blij vende, als met de tijdelijke bevolking. In de woningen en slooten is regelmatig naar muggen, respectievelijk larven gezocht Bij de controle van woonhuizen in Sloot- dorp werden geregeld muggen gevonden, soms tot 60 of meer per woonhuis. Het groot ste aantal werd steeds gevonden in de trap portalen. Daar echter de wijfjes bloed bevat ten, moet de mogelijkheid niet uit het oog worden verloren, dat zij van de slaapkamers gekomen kunnen zijn. De omstandigheid, dat slechs weinige be woners de Anopheles kennen en er nog min der zijn, die ze overdag opmerken, maakt, dat de bevolking bij het verdelgen niet die werkzaamheid aan den dag legt, als voor een goede bescherming van de woonhuizen ge- wenscht zou zijn. Achtereenvolgens zijn de barakken buiten gebruik gesteld thans is er slechts één in gebruik bij Slootdorp. Op 2 Juni 1932 werd in een, door de com missie in den Wieringermeerpolder gehouden vergadering, een plaatselijk comité voor de malariabestrijding in den polder ingesteld, waarin zitting hebben de Wieringermeerarts, de heer Hoogkamer, de voorzitter van „Het Witte Kruis" afd. Wieringermeerpolder, ds. K. O. Finkensieper, de wijkverpleegster en de landbouwhuishoudkundige. Op deze ver gadering werd o.m. besloten om in het ma gazijn van „Het Witte Kruis" te Slootdorp een tiental spuiten en Shell-Tox op te ne men, welke bij aanvraag kosteloos worden verstrekt. Behalve de nieuwe propagandaplaat wer den 1000 brochures van dr. Droog „Over ma laria en haar bestrijding" ter verspreiding in den polder afgestaan. De commissie bracht onder de aandacht van de Wieringenneerdirectie, dat, wanneer in de woningen de kleine benedenkamer voor slaapvertrek gebruikt wordt, de gaasbescher ming wel noodig is. Toezegging werd gedaan, dat de noodige maatregelen zullen worden genomen. Aan de tijdelijke bewoners is een vlug- schrfit uitgereikt, waarin wordt gewezen op de gevaren van malariabesmetting, enz. Van alle vaste bewoners is een gezond heidsrapport ingedienddaarna is aan de medici, die deze verklaringen hebben afge geven, gevraagd, of er malaria in de betrok ken gezinnen is voorgekomen. Het antwoord was negatief. Wederom is een schrijven gericht aan de artsen, die practijk uitoefenen in de gemeen ten, grenzende aan den polder, met verzoek, van alle geconstateerde malariagevallen, in het gebied ongeveer 3 km van de randzone onverwijld opgave te verstrekken. Eventueel voorkomende gevallen zullen op de districtskaarten in rood worden aange- teekend. Op 25 Augustus 1932 werd een tiental wo ningen te Slootdorp geïnspecteerd door de H. H. professor Swellengrebel, professor Walch, mr. Strood en eenige leden van de commissie. In alle bezochte woningen werden malariamuggen aangetroffen. Ondoelmatig gebruik van de gaasbescherming is ten deele hiervan de oorzaak. Door voortgezette propa ganda en voorlichting hoopt de commissie hierin verbetering te zullen brengen. De experimenteele werkzaamheden in den Wieringermeerpolder bepaalden zich tot a. maandelijksche controle van een 80- tal proef slooten, ten deele kavel-, ten deele wegslooten, door den geheelen polder gelegen; b. dagelij ksche controle van een drietal proefstallen, qlk met 2 varkens, gelegen op 3, 5 en 9 kmJaUï .het oude land. c. conjtróle van de kippen- en konijnen hokken ï'n Slootdorp d. controle van de keten in den polder en van de door gaas beschermde huizen in Slootdorp. Aan de laatste twee punten werd alleen aandacht besteed, zoo het overige werk dit toeliet. m Ten slotte werd van tijd tot tijd het sloo- tencomplex om Slootdorp aan een nauwkeu rige inspectie onderworpen, zonder dat dit den vorm van een geregelde controle kreeg. Stand van de werkzaamheden. Slootdorp. Te Slootdorp werden M Arbeiderswoningen en 4 middenstandswonin^en in Juli 1932 op geleverd. Middenmeer. 50 arbeiderswoningen 4 lhid- denstandswoningen werden voltooid. De bouw van de resteerende woningen vordert zoodanig, dat deze in November 1932 kunnen worden opgeleverd. Het maken van rioleering in de wegen werd voortgezet. Met den aanleg van wegen wordt binnen kort begonnen. Exploitatie. Gedurende de verslagperiode werden te Slootdorp betrokken 5 midden standswoningen en 29 arbeiderswoningen. In totaal zijn aldaar verhuurd 6 middenstands woningen en 91 arbeiderswoningen, van wel ke laatste een 4-tal voor kantoor is ingericht. Te Middenmeer zijn de eerste woningen betrokken, ten getale van 13. Bevolkingstoename. 1 Juli 1 Aug. 1 Sept. 1 Oct. Gezinnen 69 88 109 112 Mannen 157 197 272 275 Vrouwen 133 174 221 226 Totaal inwoners 290 371 493 501 Waarvan inwo nende personen 19 21 28 30 BINNENLANDSCH NIEUWS. MOORD OP OUDE VROUW. In een klein huisje aan de Bouwel- sche laan woont de 65-jarige ongehuw de vrouw Johanna van Druten, een eenigszins zonderling mensch, dat ge heel op zich zelf leeft en in haar on derhoud tracht te voorzien door hier en daar uit werken te gaan. Bemiddeld is de vrouw niet, ofschoon daarom trent tegenstrijdige meeningen in het dorp verkondigd worden- Dinsdag nacht werd zij gewekt door gestommel in haar woning. Zij riep wie er was doch kreeg geen antwoord. Daarop is zij uit haar bed gegaan en wilde liet licht aansteken. Plotseling; werd zij door een electr&chen lantaarn be licht en zag zij eeh jonge kerel voor haar staan, die, naar zij later verklaar de, een revolver in de hand had. De onverlaat bracht, de oude' vrouw met een scherp voorwerp een diepen steek in de borst toe n Aaarna een steek in den arm. Hevig gijlend trachtte de ou de vrouw den man te ontloopen. Zij slaagde er in hem op zij te dringen en in de gang te komen. Daar probeerde izij de grendels van de voordeur te schuiven, doch vóór zij hierin geslaagd vvas, was de misdadi ger naderbij gekomen en bracht haar nog een steek in den rug toe. Daar de vrouw nog steeds luidkeels om hulp riep, is de man op.de vlucht geslagen. De vrouw heeft daarna de deur ge opend en is in nachtgewaad naar de naast gelegen woning van den heer Derksen geloopen waar zij aanschelde teneinde hulp te krijgen. Zij kreeg ech ter geen gehoor en is toen verder ge loopen naar de op ongeveer 50 m. af stand aan de overzijde van den weg ge legen boerderij van den heer Teutiis- sen. De zoon van den heer Teunissen was juist thuisgekomen van de ker mis en nog niet naar bed. Hij hoorde het gekerm van de zwaar gewonde vrouw en opende de deur. De dader aangehouden, maar weer ontkomen. De burgemeester stelde onmiddel lijk de omliggende gemeenten in ken nis van den moordaat^lag en gaf het signalement door met als resultaat, dat bij Nijmegen een politie-agenü 'n persoon kon aanhouden, die aan het signalement beantwoordde en op gaf slager te Bemmel te zijn. De agent nam hem mee naar het bureau, maar aan den ingang van het wachtlokaal rukte de arrestant zich los, schoot den agent door de hand en sloeg op de vlucht. De gewonde vrouw, is in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis te Bemmel vervoerd. Een stad in 't donker gezet. Poging tot diefstal van elec- trischen stroom te Kampen. Het was even na vijven Dinsdag, toen een groot deel van de stad Kam pen in duister werd gezet door plotse ling uitgaan van het electrisch licht. De mannen van het electirsch bedrijf vonden al spoedig de plaats, waar het kwaad schuilde, namelijk aan de Hei lige Steeg en wel in perceel 110. 23. Dit huis bleek echter gesloten. Toen de politie de ingang geforceerd had, bleek dat de bewoner zich achter de deur had opgesteld en gewapend met een bijl de indringers bedreigde. Voordat hij echter onheil had kun nen aanrichten, was hij door een paar rechercheurs overmand en wegge voerd. Bij verder onderzoek bleek toen, dat de gevaarlijke vriend zich had on ledig gehouden met het aanbrengen van een aftakeling buiten den meter om. om zich gratis stroom te verschaf fen. VERNIETIGING VAN VEE NOODIG In zijn onlangs gehouden radio-rede over de Crisis-Zuivelwct zei de regee- ringscommissaris de heer L. Buck- mairn o.m. „Hot is zeer te bezien, of ook het vol gend j aar "de richtprijs der melk -- n.1. 5 a 0 ct. per liter bereikt zal worden Alles hangt af, hoe de export verloopt 11 el meest voor de hand liggende mid del is, den melkveestapel in te krim pen. doch dit gaat in tegen de bedoe ling der Crisis-Zuivelwet". Nu meen ik, dat door een betrekke lijk kleine verandering dezer wet, he ter aan de moeilijkheden ontstaan door een te groote melkproductie, liet hoold kan worden geboden. Imniers, het gaat er om den veehou dors een eenigszins loonenden prijs voor de melk uit te betalen. Daarbij wordt thans geheel over het hoofd ge zien, dat deze. loonende prijs niet al leen afhangt van den prijs van het voe der. Er is n.1. onder de genoemde ruim 1A320.000 melkkoeien een groot aantal, dat hij een richtprijs van 5 a 6 cents per liter voor de veehouders schade posten zijn, niet tijdelijk, zooals de dragende dieren doch het geheele jaar door. Met de opruiming dezer dieren ware dus zoowel de Zuivelcentrale als de veehouders gebaat. Boven'dien zou uit van groote beteekenis zijn voor de toekomst. Zoo zou men uit den nooa van heden zich sterk kunnen maken voor later. Om daartoe te geraken zou men met de geldmiddelen der Zuivel centrale tot opruiming moeten over gaan lo. van alle reageerende t.b.c.-dieren 2o. van alle dieren met 'n laag vet gehalte en te geringe melkopbrengst 3o. van alle kalveren, geboren uit dieren met een laag vetgehalte. Evenals dit thans in Denemarken geschiedt zou het vleesch dezer die- len tot vleesclimeel voor kippen en varkens kunnen worden verwerkt, waardoor het de vleescliprijzen niet zou drukken. Daar de melkcontrole nog lang niet algemeen is, zou deze verplicht moeten worden gesteld en de kosten uit de middelen der Zuivelcentrale moeten worden bestreden. Verder zou een groot aantal voeder- controleurs moeten worden aange steld. eveneens door de Zuivelcentrale te betalen, die de boeren ter plaatse voorlichten op welke wijze het aan de dieren te verstrekken voedsel hel meest doelmatig wordt aangewend. Den conducteur vergeten. Van den trein, die 's-avonds om haif tien van Alphen naar AmSteruam station Willemspark vertrekt, had men Zondagavond de conducteur en een tweetal vrouwelijke passagiers ver goten. De .machinist, die blijkbaar mei de vertrekseinen in de war was ging er met zijn trein vandoor, den niet weinig ontstelden conducteur en twee dames, die zich nog op het perron be vonden, het nakijken gevende. Het stationspersoneel verzocht pfer tele foon het brugpersoneel aan Gouw- sluis den trein te laten terugkeeren. Inderdaad reed de trein tot groote ver bazing der passagiers weer naar het station Alphen terug. Groot was de hi lariteit onder de passagiers, toen zij vernamen, dat men den conducteur had achtergelaten. Toen conducteur n passagiers waren ingestapt vertrok de trein met een kleine vertraging ander maal. BUITENLANDSCH NIEUWS. Ainerika's nieuwe President. Zijn Nederlandsche afkomst. Aan den dood ontsnapt- De nieuwe Amerikaansche president Franklin Delano Roosevelt, werd 30 Januari 1882 te Hyde Park in den staat New-York geboren. Hij is een verre bloedverwant van wijlen oud president Theodore Roosevelt. De Roo- sevclt's zijn van Nederlandsche af komst. Hun voorvader was Klaes Martens- zoon van Roosevelt, die in 1664 uit ons land naar Amerika emigreerde. De democratische Roosevelt stamt af van Jacobus, een kleinzoon van Klaes. Ge durende de Fransche en Iruliaansche oorlogen trok Isaac Roosevelt, de zoon van Jacobus, den Hudson op en vestig de zich in de streek, die thans Dut- chess Countv heet. Hier kocht zijn zoon James in 1818 een groot terrein, gelegen bij Poughkeepsie. Hij doopte het Hyde Park en de hoeve Krom El- boog. Dit terrein behoort, thans aan Franklin D. Roosevelt. Zijn moeder is van Vlaamsche af komst. De Delano's kwamen in het midden van (le 17e eeuw naar Ameri ka en vestigden zich in den staat Mas- sachusetts- Haar voorouders waren handelaren en zeelieden. Roosevelt, die specialist is op marinegebied, zegt dat hij de liefde voor de zee van de fa milie van zijn moeder heeft gcérfd. Franklin D. Roosevelt studeerde rechten aan de Harvard-universiteit en verwierf zijn advocatenbul aan de Columbia-universiteit te New-York. Hij werd advocaat, doch spoedig wijd de hij zich geheel aan de politiek. Hij Werd in 1910 gekozen tot senator van den staat New-York. In 1913 werd hij staatssecretaris voor marine, een functie, die hij gedu rende den geheelen wereldoorlog waar nam. Tegen het einde van den oorlog werd hem de inspectie van de Ame rikaansche vloot toevertrouwd. In 1919 ging hij naar Europa tenein de daar te werken aan de demobilisa tie vdfi de Amerikaansche troepen. I11 1928 werd Roosevelt gekozen tol. gouverneur van den staat New-York. Tengevolge van een ernstige ziekte werd Roosevelt in 1921 verlamd aan beenen en voeten. i .itsu ofc Met zijn jongens en hujj Tv/ienden nam hij 11a een langen en vermoeien- den bergtocht, een bad in een ijskoud zwembassin- Toen hij thuis kwam, viel hij bewusteloos op den grond. Ijlings te hulp geroepep doctoren con stateerden een hevigen aanval van kinderverlamming. Zoo vreeselijk was de aanval, dat Roosevelt maanden lang tusschen dood en leven zweefde. Toen het gevaar was geweken, bleek hij van het middel af verlamd te zijn. Jarenlang Vocht hij echter met succes tegen die verlamming. Zijn gedeelte lijke genezing schrijft Roosevelt hoofd zakelijk toe aan de heete bronnen in Georgia. Uit dankbaarheid voor zijn herstel stichtc hij daar een inrichting voor onvermogenden, die genezing zoeken van de gevolgen van de zoo ge vaarlijke ziekte. Thans zijn nog zijn voeten gedeelte lijk verlamd en kan hij zich slechts met moeite voortbewegen. Niettemin heeft hij van de inspanning van de verkiezingscampagne weinig last ge had. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Lintwormen. Het is opvallend, dat lintwormen het meest voorkomen hij menschen, die in waterrijke streken wonen. Het water land Holland behoort dan ook tot de landen, waar men er het meest last van heeft. Bloedarmoede en dikwijls terugkeerende duizelingen zijn dikwijls vrij betrouwbare aanwijzingen, dat zoo'n gevaarlijke parasiet zich bij den betrokkene ge-installéerd heeft. Wan neer er zich verdachte symptonerl voor doen, is het aan te bevelen, niet te wachten, tot de lintworm de meest waardevolle stoffen tot zich heeft ge nomen, doch zoo spoedig mogelijk een dokter te raadpleggen om zekerheid te verkrijgen. De gevallen, waarin men schen tien, vijftien, twintig jaar lang eea lintworm met zich voeren en hem te eten geven, zijn talrijker, dan men over het algemeen weet.. Dat er al dien tijd groote schade wordt toege bracht aan het lichaam, spreekt van zelf. De lintworm kan soms 1500 geledin gen krijgen en heeft een kop, die niet grooter\is dan een speldenknop. De leek staat er dikwijls verbaasd over, dat zoo'n nietig dingetje zooveel kwaad in het lichaam kan stichten maar de kop dient dan ook alleen, om zich aan den darmwand vast te klemmen en de, voedingsstoffen worden opgezogen door de huid der geledingen. Waar de lintworm buitengewoon lang kan wor den, behoeft het ons niet te verwonde ren, dat hij zoo schadelijk is voor het menschelijk organisme. Het verdrijven van den lintworm gaat maar al te dikwijls met groote moeilijkheden gepaard. Er is vaak zeer veel geduld voor noodig en men mag zich daarom ook niet dadelijk door 'n mislukking laten ontmoedigen. Men kan het eerst eens probeeren met wonderolie, die men het gemak kelijkst verwarmd en met donker bier vermengd, inneemt. Een verrassend succes wordt ook \yel bereikt met een afkooksel tan varenwortels, of wel de wortelbast van granaatappels. Welk middel men ook inneemt, het is noo dig eerst een paar uren te vasten. Wanneer de lintworm wel afge voerd wordt, doch de kop er niet bij is, moet de kuur na eenigen Lijd her haald worden. Dit is niet aangenaam, doch wanneer men den lintworm op deze wijze belet, tot al te buitensporige afmetingen aan te groeien, heeft men tenminste den troost, dat hij niet zoo veel schade kan aanrichten. MARKTBERICHTEN. MARKTOVERZICHT der vorige week Inge zonden door Jac. Knoop, Makelaar in aard appelen, Greenten en Fruit, Nassaokade 158. telef. 81431 Amsterdam. Er blijft een flauwe stemming aan de Amsterdamsche aardappelen markt en verschil in prijs is er haast niet. Geen aanvoer van Flakkeesche en Spuisclie Eigenheimers, hierdoor is er wel vraag voor deze soorten, maar niet tegen hoogere prijs. Mooie blanke ge sorteerde Nieuwlandsche zand Eigen heimers uit Drenthe en Overijssel komt meer vraag voor, daar Duinzand haast niet meer wordt aangevoerd-' Lezers van dit blad die hun aardappe len aan de Amsterdamsche markt wil len laten verkoopen, viagen eerst zon der eenige kosten of verplichting alle gewenschte inlichtingen bij Firma Jac. Knoop, Makelaars. Heden 7 November werden de vol gende prijzen gemaakt per 70 K.G. Zeeuwsche Bonten f 1.60 f 1.90 idem Blauwen f 1.60 -- f 1.90 idem BI. en Bontenpotersf 0.90 -- f 1.10 id. Eigenh. f 1-20 f 1.30 id. BI. Eigenh. f 1.20 -- 1.30 Spuische Eigenh. f 1.20 f 14.0 id. Poters f 1.10 Ypolder en Haarl.-meer Eigenh. f 110 f 1.20 id. Blauw e Eigenh. f 1.20 f 1.30 id. Bonten f 1.50 f 1.80 Flakkeesche Eigenh. f 1-20 f 1.30 id. poters f 1.— f 1.10; Noord-Hol 1. Eigenh. f 1.10—f 1.20 id. BI. Eigenh. f 1.20 - f 1-25 Drent- sche Nieuwlandsche zand f 1.75f' 2.10 Hillegommerzand (blank) f 1.75— f 2.10

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2