r Falcon- en Loden jas 23e JAARGANG DINSDAG iö NOVEMBER 1932 No. 90 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GERECHTIGHEID. BIJ SC O L T O FKANAALWEG DEN HELDER. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. CORN. J. BO UITGEVER SKER, WIERINGEN. BUREAU Hlppolytoshoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIIN Van 15 regeia Iedere rsgel meer t o.sa 1 0.10. i STANLEY BALDWIN OVER DE CIVIELE LUCHTVAART. Het vreeselijke van. den oorlog in de lucht. De luchtoorlog moet verboden worden. Verleden week heeft in het Engel- sche Lagerhuis Stanley Baldwin het woord gevoerd over de afschaffing der militaire luchtmacht en de internatio nale controle op de civiele luchtvaart. De wereld lijdt onder een gevoel van vrees, aldus Baldwin en niets is veran derlijker voor deze instinctieve vrees, dan de vrees voor de lucht. Tot aan den laatsten oorlog toe waren de burgers gevrijwaard voor de ergste oorlogs gruwelen. Zij hadden zoo nu en dan met den honger te kampen, verloren hun zoons en bloedverwanten, maar thans lijden zij bovendien van de voort durende vrees niet alleen gedood te zullen'worden, doch wat voor een man misschien nog erger is, te zien dat vrouw en kinderen uit de lucht wor den gedood- In een komenden oorlog kan iedere stad, welke binnen het be reik van een vliegveld is, vijf minuten na het begin worden gebombardeerd op een wijze, welke in den laatsten oor log onbegrijpelijk leek, en het is de zaak wiens moreel het vlugste door het inleidende bombardement zal zijn geschaad. De „man in the street" doet er wel aan te realiseeren dat er geen macht ter aarde is, welke hem tegen een bombardement kan bescher men. Wat het volk ook zal zeggen, de bommenwerper gaat zijn gang. Dit is zeer gemakkelijk te begrijpen, als men de ruimte in oogenschouw neemt. Neem de een of andere stad op dit eiland (Engeland) of op het vasteland en ga na op welke wijze de stad en haar voorsteden in staat van verdedi ging kan worden gebracht. De lucht moet in sectoren worden gesplitst. Vliegtuigen kunnen op 2000 voet of misschien nog hooger zijn. Nu kan precies wordeg berekend., dat sec toren van tientallen tot honderden ku bieke mijlen moeten worden verdedigd Stel voor kubieke mijl en bereken hoeveel vliegtoestellen noodig zullen zijn cm den vijand geen kans te geven door te breken. Het is ondoenlijk. Er is geen enkele deskundige in geheel Europa, die zal zeggen dat het moge lijk is. De eenige verdediging is de aanval. Dat beteekent dat eerst meer burgers meer vrouwen en kinderen gedood moe ten worden, indien de eigen verwanten voor den vijand gespaard bleven- De luchtstrijdkrachten staan pas in het begin. De mogelijkheden zijn onbereken baar en onbegrijpelijk. Ik ben er stel lig van overtuigd, dat indien het moge lijk is de luchtstrijdkrachten moeten worden verboden. Maar indien zij verboden zijn. blijven er de machtige bommenwerpers. Het moet mogelijk zijn de burgerlijke luchtvaart te con troleeren. Zonder twijfel zal Duitschland, al heeft dit land ook geen luchtstrijd krachten, deelnemen aan alle bespre kingen, die in dit opzicht mochten worden gehouden. Aan het slot van zijn redevoering zeide Baldwin In feite moet dit pro bleem door de jongeren worden be slist. Zij zullen deze bloedige uitkomst van het oorlogvoeren moeten bestrij den tot het einde. Het instrument ligt in hun handen. Er zijn werktuigen, zoo verschrikkelijk, dat de menschheid besloten heeft ze niet te gebruiken. Ik zelf ben toevallig bekend met tenmin ste drie uitvindingen, waarvan het gebruik welbewust in den vorigen oor log is voorgesteld en die nooit in noe menswaardige mate gebruikt zijn- Ik, vraag mij af, of het geweten der jonge ren, n\et betrekking tot dit werktuig, er ooit toe zal komen, te voelen, dat dit kwaad te niet gedaan behoort ie worden. Wanneer zij dat niet gevoe len welnu, de toekomst ligt in hun handen. Laat hen bedenken, dat zij verantwoordelijk zijn voor de ver schrikkingen die dan op aarde zullen zijn neergekomen- FEUILLETON GEMEENTE WIERINGEN. WERKVERSCHAFFING. Zaterdag trok onze aandacht een geschre ven aanplakbiljet je hier en daar bevestigd en van de volgende inhoud HALT EVEN KIJKEN. Zaterdagavond a.s. half 7 vergadering in hotel Scheltus. Alle werklooze en werkende arbeiders van alle in uitvoering zijnde werken worden in hun eigen belang dringend verzocht, deze vergadering te bezoeken. Wil men in den ko menden winter niet half verhongeren. Dus kameraden alleen present. Zegt het voort. Tegelijker tijd ontvingen wij een officiéél persbericht, hetwelk luidde DE WERKVERSCHAFFING IN DE WIERINGERMEER Het blijkt dat de werkverschaffing, die op 10 November ten Zuiden van Wieringen met werkloozen uit de Gemeente Wieringen zou beginnen, nog geen groot succes genoemd kan worden. Van de 150 a 200 werkloozen, die zouden worden tewerkgesteld, zijn slechts 7 personen opgekomen en aan het werk ge gaan. Dit groepje is op Vrijdag 11 November door de overige arbeiders van het werk ge haald, zoodat de werkverschaffing stil ligt. Niet mogelijk om een matig weekloon te verdienen. Uit een en andgr begrepen we dus, dat de werkloozen, met de loonregeling in de werk verschaffing geen genoegen namen, en wij meenden het beste te doen bij een der zeven arbeiders, die aan het werk geweest waren, ons licht eens op te steken. Deze stoere grondwerker vertelde ons, dat hij reeds jaren in dit bedrijf werkzaam is, een man dus van het „vak", die niet gauw tegen iets op zag, maar wat hier van 'n ar beider gevergd werd, om een karig stuk brood te verdienen, dat was hem toch te mach tig. „Zie je, menheer", zei de man, „de grond waarin ik stond was niet koppig, en ik heb 't er op gezet, om er uit te halen, wat er uit te halen was Nu krijgt men zoowat voor 't verwerken van 'n vierk. meter grond bij 70 c.m. diep, dat is 7/10 kub. meter, 5 ct. En als je dan na gaat, dat ik bij al m'n ploeteren in IV» dag nog geen rijksdaalder kon verdienen, dan begrijpt U wel, dat dit werk afmat tend en geestdoodend is. Afmattend, om dat men boven z'n krachten gaat werken om er nog een dagloon te trachten uit te halen, en geestdoodend, omdat men werkt met 't besef, dat je onmachtig bent zoo je gezin te onderhouden." Tot zoover de man, die ook het arbeidsveld verliet, omdat het hem onmachtig bleek, op deze condities het werk voort te zetten. De vergadering des avonds. Er heerschte een matte stemming, en slechts een tweetal arbeiders voerden 't woord, terwijl niemand uit de vergadering iets in het midden heeft gebracht. De hr.Veling meldde allereerst, dat op de gestelde voorwaarden er niet kon worden gewerkt, en ook de arbeiders te Aartswoud, Medemblik, enz. dien men had bezocht, had den verklaard niet in de werkverschaffing den arbeid zouden beginnen, als geen gunsti ge voorwaarden afkwamen. De hr. Lukkie bracht naar voren, dat men bij een 45-urige werkweek f 11.50 f 12.- zou verdienen. Spr. ziet niet tegen hard wer ken op, maar zulk een enorm stuk grondwerk tegen f 12 per week te moeten verzetten is niet aanvaardbaar. Men kan er trouwens zijn gezin ook niet van onderhouden. Niet alleen in de werkverschaffing, maar ook in het werk van particuliere aannemer- tjes, zegt spr., worden de loonen kapot ge maakt. De lage inschrijving wordt maar ge wenteld op de rug van de arbeiders, en dat zal wel zoo blijven, zoolang geen bepaalde clausule in de inschrijvingsvoorwaarden wordt genoemd, waarbij 't loon is vastgesteld. De arbeidersmassa, nog zoo verdeeld in ge halte, moet naar eenheid zoeken, opdat men gezamenlijk kan eischen een bepaalde lijn in de loonregeling. Spr. weet, dat men van den strijd soms wordt teruggehouden uit broodvrees. Spr. heeft dit nu weer aan den lijve ondervonden, waar hij werd uitgesloten van de M.U.Z. Spr. zegt dat niet, omdat hij hier als mar telaar wil fungeeren, maar om aan te too- nen, dat tegen dergelijk tactiek de strijd des te feller moet worden gevoerd. Maandag, zegt spr. gaan we bij den «burge meester informeeren, wat is geantwoord op onze looneischen (38 ct. per uur, huurtoeslag boven f 2.- huur, en f 1 toeslag voor brand stof). Spr. vertrouwt op de solidariteit van al le werkloozen en de steun der arbeiders, wel ke nog aan het werk zijn. Aanschaffing nieuwe autobus. De heer C. de Haan Mz. heeft zijn autobus dienst weder niet een nieuwe Chevro let touringwagen aangevuld, hetwelk jVOor zijn onderneming een groote aan winst is. I „Helpt Elkander" Over het tijdvak jvak 1 Mei tot 1 Nov. 1932 werden in de Onderlinge Vee- en Paardenverzeke- ring Mij „Helpt Elkander" van 114 'paardenhouders, 160 paarden ingeschre jven voor een waarde van f 60.505.-- .Uitkeering wegens gestorven of afge- jkeurde paarden behoefde niet te ge- ischieden, zoodat heeren cojnmissaris- ,sen besloten voor het reservefonds enz- jde premie vast te stellen op f 0.50 per verzekerde f 100.—. De eerste autobus over de afsluitdijk. I De eerste autobus met beurtgangers die naar de Noordelijke Provinciën moesten is j.1. Vrijdag over de afsluit dijk naar Friesland gereden. Een groot gerief voor die personen waar zij anders over Amsterdam reis-' den en nu rechtstreeks huistoe keer den. Voor het geheele verkeer blijft de dijk echter gesloten. DAMES en HEEREN koopt uw Filmnieuws. Zaterdag en Zondag 19 en 20 Nov. a s. gaat in 't Hotel de Haan de bekende film „Het Café'tje" een der beste films van Maurice Che- vallier. BINNENLANDSCH NIEUWS. No. 3. De conciërge was een gierige, schrapende oude heks, die haar ziel en zaligheid voor geld zou verkoopen, maar steeds het air aan nam van geheel ongevoelig te zijn voor het aardsche slijk. Men moest met tact met veel geheimzinnig in haar hand gedrukte blauwe papiertjes te werk gaan, maar dan kreeg men ook letterlijk alles van haar ge daan. Josephine snelde naar beneden en was in twee minuten terug met de boodschap dat het in orde was. Nu ga ik naar boven, naar mftn kamer tje. Van uit het zoldervenster kan ik een heel stuk van de straat afzien en u waarschuwen als ze komen. Want komen doen ze vast. Ja, komen doen ze vast, herhaalde Blan- che peinzend. Josephine verliet het appartement en de vluchteling begon aan zijn vermomming. Met een buitengewone kunstvaardigheid was Blanche hem behulpzaam. Zij vermeed alles wat grotesk was of een valschen indruk zou kunnen maken. Geen schmink, geen bril met blauwe gla zen, alleen een witte pruik van zacht, glan zend haar, met een paar lange lossae krullen langs de ooren, die het fijne smalle gezicht, fijntjes gepoederd, wat voller deden schijnen. Een zwart zijden japon, hier en daax wat op gevuld en opgestopt, plooisels van fijne oude kant aan hals en mouwen, een kan .ten muts je op het grijze haar, een zijden sj aaltje met een groote camee vastgestoken om de schou ders. Zij plaatste hem in een fauteuil in den sa- rug naar het licht, plooide een kleurige de ken om zijn beenen, om het dwaze en verra derlijke effect van den vrouwenrok om de mannengestalte te maskeeren. Zij ging wat op een afstand staan, bekeek critisch den indruk, die, zoo tegen het licht gezien, de oude damesfiguur maakte. Toen knikte zij tevreden. Het doet goed. Ik zal voor je vragen om een plaats als regisseuse aan het Theatre frangais. Alles wat je nu te doen hebt, is stil te blijven zitten enwacht, hier heb je een boek om te zitten lezen en ik zal Diaan roe pen. Bij het hooren van zijn naam kwam een prachtige Iersche setter uit een klein zijka mertje, dat als eetkamer diende, te voorschijn. Hier Diaan, ga bij den baas zitten, zei Blanche gebiedend. De hond zette zich dicht naast den stoel en legde den kop op Robert's knie. Onwillekeu rig liet deze zijn hand op den mooien kop rusten. Een oogenblik scheen Blanche het doel van deze geheele mise-en-scène te vergeten. Het is om te schilderen. Zij boog zich voorover en drukte een harts tochtelijken kus op de tengere hand, die klei ner scheen door de kant, die er overheen viel. Je handen zullen je niet verraden, zijn smal en tenger als van een vrouw. Blijf nu in 's hemelsnaam stil zoo zitten. Het is prachtig zoo. Diaan zal zich niet verroeren vóór ik het zeg. Zal je vooral niet tegen me praten denk er om dat ik doof ben. Ik geloof dat dat een heel goed plan is. Zij verliet de kamer en begon haastig het cabinet de toilette wat op te ruimen, hing de kleeren op tusschen andere, bergde het scheer gerei weg, bracht de toilettafel in orde. Terwijl zij hiermee bezig was stormde Jo sephine het appartement binnen. Een heel detachement, bij de eerste zij straat, kondigde zij aan. Ion, dicht bij het raam, maar huif met den Houd je heel kalm, zei Blanche rustig, TEGEN DE VARKENSWET. Bewaar ons voor dien steun. Driehonderd varkenshouders in Driebergen en omstreken hebben een motie aangenomen en verzonden aan den minister, waarin zij zeggen De vergadering, ontsteld over de werking en de uitvoering der Crisisvarkenswet en be treurende, dat de boeren dezen verplichten steun moeten aanvaarden, van meening, dat fenoemde steun tot gevolg moet hebben, dat e varkenshouders nog verder geruïneerd zullen worden, enz. en dan tenslotte verzoe ken om maatregelen teneinde de varkenshou ders tegen steun te beschermen. Verder wordt geprotesteerd tegen „het groote aantal ambtenaren, controleurs, mer kers, enz.", in dienst van de Varkenscentra le en van de Gewestelijke Varkensorganisa ties en tegen het ontstaan van een smokkel handel in merken. Ten slotte acht men het „in strijd met het Christelijke beginsel, dat de boeren, bij groote vermenigvuldiging van hun varkens feitelijk genoodzaakt worden, om de jonge biggen te dóoden." DE VERKEERSCRIMINALITEIT In het. „Weekblad van het Recht" merkt prof mr. M. P. op De zoo beangstigend stijgende ver- keercrimaliteit zou voor een niet on belangrijk deel voorkomen worden, indien de verleening van rijbewijzen op redelijker voet plaats vond. Maar er schijnen eerst krasse dingen te moe ten gebeuren, eer daarin ingegrepen wordt. Ziehier nu twee krasse dingen. In de zaak, berecht bij het arrest van den Iloogen Raad van 21 Maart 1932, heeft de raadsman van een. 48-ja- rig koopman, die door hoogst roeke loos en onvoorzichtig rijden schuldig iemands dood veroorzaakte, zich niet ontzien, om, zelf vooropstellend dat zijn cliënt ondanks zijn rijbewijs on bekwaam was om automobielen ie besturen, te betoogen, dat het juridisch onjuist zou zijn, dat die onbekwaam heid door den strafrechter wordt „ge coirigeerd" dan moet de administra tie maar niet zoo gemakkelijk rijbe wijzen afgeven En niet minder staat de wereld op haar kop, indien aan een doofstomme een rijbewijs wordt afgegeven, hetgeen blijkens bijdrage no. 12 in „Gemeente stem" van 8 October j-1. het geval schijnt te zijn met iemand in 's-Graven deele, die in Puttershoek het ongeluk had, dat twee banden van zijn auto alles zal goed gaan. Op hetzelfde oogenblik viel haar blik op een hoopje lang, zwart, zijdeachtig haar, de afgesneden baard van Robert. Als dat ontdekt werd was alles verloren Waar moest ze het laten Verstoppen Dat was te gevaarlijk, verbranden kon niet, want dat zouden ze ruiken, uit het venster gooien ging evenmin. Met een bruuske beweging wierp Blanche een kimono om en maakte haar zwaar, zwart haar los, dat in een dikke wrong met een enkele schildpadden speld in den nek was gestoken. Josephine zag haar vragend aan. Met haar scherp gehoor meende Blanche reeds schreden op te trap te onderscheiden. Vlug, gebood ze Jesephine, knip het af en leg het op het andere, dan zien ze niets, 't is één kleur. Gauw dan toch, afknippen. Zonder te durven tegenspreken deed de kamenier wat haar bevolen werd. Lok voor lok van het lange, glanzende haar dat als een mantel om de jonge actrice hing, werd op de tafel gelegd, tot al het andere be dekt was. Josephine was met het eerste deel van haar werk gereed, toen, fel en vijandig nu, opnieuw de electrische schel door de kleine g^ig trilde. Blanche stond op. Straks kan je wel bijknippen, doe nu maar vlug open, ik zal ze ontvangen. HOOFDSTUK III. Toen op de plek waar de gevangeniswagen was omgevallen, de kluwen van menschen, die vechtend en vloekend over de straat rol den, ontward was, kwam men tot de ontdek king, dat de koetsier, een der begeleidende agenten en drie der gevangenen verdwenen waren. Eén van die drie was Robert de Ré- nier. Haastig werd aan den Chef de la Süreté rapport uitgebracht van dit zonderlinge onge val, dat waarschijnlijk wel met een gansch anderen naam verdiende bestempeld te wor- sprongen, tengevolge waarvan hij te gen het ijzeren hek van de suikerfa briek terecht kwam. Hoe heeft hij het durven vragen! En bezit hij het soms nog Dan hoedt u voor de Hoeksche Waard EEN VELDWACHTER GEWOND. In. volle vaart van een auto gegooid. De gemeentepolitie van Rosendael Rheden en een rijksveldwachter uit Rosendael hebben Vrijdagavond op den Beekhuizenscheweg te Velp een auto aangehouden, waariri twee hee ren uit Aftihem on een jonge dame uit Velp, die zich aan een overtreding der Jachtwet hadden schuldig gemaakt. De rijksveldwachter wilde de auto naar het politiebureau te Velp bren gen en reed op de treeplank mede Plotseling werd op een bocht vol gas gegeven en de draai kort genomen, zoodat de 51-jarige veldwachter er af viel en levensgevaarlijk bleef liggen Na in het ziekenhuis te zijn gebracht was hij nog niet tot. bewustzijn geko men. De auto reed pijlsnel weg, doch is te Arnhem achterhaald, waar de beide heeren gearresteerd werden. Een hun- is weer op vrije voeten gesteld, de an der in arrest gehouden. MOORD TE OSS. Om een paar eenden- In verband met den .moord op den caféhouder JJ. van der Pas te Oss wordt gemeld, dat het onderzoek door de politie thans heeft uitgewezen, dat het slachtoffer niet in de weide, waar het lijk gevonden werd, is vermoord. Er is eenige dagen vóór het misdrijf een aantal eenden bij den verslagene gestolen en in verband hiermede zou de moord zijn geschied, vermoedelijk in een woning, waarna het lijk van den verslagene in het weiland is neer gelegd. Zaterdag is het stoffelijk overschot op het R.K. kerkhof te Oss ter aarde besteld. Er was zeer veel belangstel ling. „KNUSSE" RAADSDEBATTEN. „Ongelukken van burgemeesters, die den boer opgezonden worden" In den gemeenteraad van het Oost- Brabantsche dorp Heesch botert het niet tusschen den burgemeester en de raadsleden, als gevolg waarvan het in de laatste raadszitting weer tot onver kwikkelijke tooneelen is gekomen. Een der raadsleden gaf voorlezing aan een door zijn medeleden onder teekend schrijven, dat men aan H. M. de Koningin, Ged- Staten van Noord- Brabant en de pers wenscht toegezon den. - Laat de anderen maar loopen, en zoek me dien kerel, beval hij, woedend door zijn bureau loopend. Ik wil hem hebben, vandaag nog. Laat inspecteur Bourdon hier komen. En toen deze in eerbiedige houding voor zijn chef stond, klonk het bevel - Neem zooveel man als je denkt noodig te hebben en arresteer me dien kerel. Hij kan natuurlijk nog niet ver weg zijn, maar al zou je hem uit de diepten der hel halen, ik moet hem in handen hebben Het zou het groot ste schandaal van Europa worden, wanneer hij ontsnapte. De justitie zou van medeplich tigheid beschuldigd worden en dat juist nu.. Het kan met, het mag niethet moet niet. Arresteer hem, het koste wat het wil De inspecteur salueerde, verliet het vertrek en riep twaalf van de flinkste agenten, die hem ten dienste stonden, bijeen. Toen zij op het punt stonden de prefec tuur te verlaten, bedacht hij plotseling, dat hij eigenlijk in het geheel niet wist, waar hij zoeken moest. Hij beval zijn mannen te wach ten en liep haastig naar een der bovenste kamers, waar hij een rechercheur wenkte. Hij ging met hem op de gang en vertelde hem in het kort de zending welke hem was opgedragen. De rechercheur zag hem aan en zeide slechts - Zijn geliefde woont in de Rue de Ri- voli no. 245. De inspecteur dankte en liet zijn mannen den korsten weg naar het aangegeven adres gaan. Een oogenblik vroeg hij zich af, of hij daar door geen kostbaren tijd verspilde, maar bij eenig nadenken kwam ook hij tot de slotsom, dat de vluchteling zich nergens anders dan daar kon schuilhouden. Geld had hij na tuurlijk niet bij zich, dus in een hotel kon hij niet gaan hij behoorde niet tot de misda- digerswereld, dus zou niet door vrienden ver borgen gehouden worden, de kennissen uit zijn kringen wendden den veroordeelde den rug toe, er was voor hem slechts één vrij plaats bij de vrouw die hem liefhad. Weldra was het aangegeven adres bereikt. Hij beval den agenten op enkele passen te wachten en ging alleen de vestibule binnen, waar de conciërge in haar loge zat. U wenscht vroeg ze op allesbehalve vriendelijken toon. Zij haatte het gezicht van politie-uniformen in „haar" huis. „Haar" huis was een maison bien convenable, waar de politie niets te zoeken had. Madame Blanche de Francheville vroeg de inspecteur beleefd. De congierge zag hem achterdochtig aan. Eerste verdieping boven den entre-sol, links, snauwde zij. Weet u of ze thuis is Dat zal welzij gaat weinig uit, nu ze haar tante te logeeren heeft. Haar tante Ja, ergens uit het zuiden, die komt ieder jaar een paar weken, vertelde de conciërge, nu wat vriendelijker en met een zijdeling- schen blik naar het kistje op de tafel, waar in ze het mooie blauwe papiertje van hon derd francs had opgeborgen. Heeft ze vandaag nog bezoek gehad Neen. Is er iemand voor haar geweest Als ik toch neen zeg Weet u dat zeker Absoluut zeker. De inspecteur ging naar de voordeur en wenkte de agenten, die bij de trap posteerden Hé, hé, wat moet dat protesteerde de doncierge. Dat gaat u niet aan, ik handel in naam der wet. Hij wenkte vier agenten hem te volgen, de conciërge brommend achterlatend, die maat niet ophield te vragen wat haar locataires nu wel moesten denken. Nauwelijks had hij gescheld of de deur werd hem door Josephine geopend. Het meis je speelde haar rol in de perfectie, hoewel Blanche niet den tijd had gehad haar te in- strueeren. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1