en Loden jas BEITELS HET IS BEREIKT: 23e JAARGANG VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 No. 95 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN .DE WAKENDE LEEUW" GERECHTIGHEID. BIJ SC O L T O F KANAALWEG DEN HELDER. WIERINGER COURAUT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. UITGEVER ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. per 3 maanden 1.—. BUREAU Hlppolytushoef Wierlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK J. R. KEUSS. Laat 125 Alkmaar. DE VERVLOGEN DROOM Jouw droom is al vervlogen Lachend ledigde Joke een zakje Sin terklaasjes op een blauwen schotel. -- Mijn droom vervlogen peinsde Teun, terwijl hij al de bewegingen van zijn vrouw volgde. Wat bedoel je, Joke? Nou, je droom van vroeger, weet je niet meer Nee vertel 'is Je wou immers altijd een surprise hebben met Sinterklaas We hebben het 't vorig jaar heelemaal vergeten, omdat we toen bij de ouwelui zijn ge weest maar dit jaar komt er al weer niets van het is toch eigenlijk heelemaal niet leuk, dat we er niet aan doen, vind je wel Dan kom je er nogal laat pree, want het is vanavond „de" avond nou kunnen we geen surprises meer maken. Misschien komt er nog wel een, straks zei Joke, als altijd optimis tisch. Ze presenteerde zichzelf een specu laasje en knabbelde er genoeglijk op. Teun sloeg een bladzijde om van zijn boek over Rococo-kunst hij was ar chitect en hoorde Joke nog een beet je napraten over de kwestie surprises. Toen werd er gebeld. Hé, wie kan dat zijn vroeg Joke. Meteen wipte ze de huiskamer uit. Teun hoorde haar de buitendeur open doen. Ze praatte niet. Alles bleef stil in huis. Wat moest dat beteekencn Juist wilde Teun opstaan, om te zien waar zijn.vrouw bleef, toen ze binnen trad met een lachend gezicht. Geef eens gauw een kwartje vroeg ze haastig. Een kwartje Wlaarom Jö, wat ben je toch altijd akelig nieuwsgierig. Heb je niet even een kwartje Toe nou Teun frommelde in zijn vestjezak en gaf het gevraagde kwartje. Zijn blik was wantrouwig. Zijn jaloerschheid FEUILLETON No. 8. Het kantoor bleek te zijn in een van die oude huizen, welke in vroeger tijd patricische woningen waren, „hotels particuliers" en die nu gedegradeerd zijn in dezen alles nivellee renden tijd tot kantoren en magazijnen, alles afzonderlijk verhuurd, per jaar en per maand en per dag en per week en per uur die tus- schen hunne oude voorname muren, zwijgen de getuigen zijn van veel wonderlijk gebeu ren. Tweede binnenplaats, trap B, vierde ver dieping, laatste deur aan het eind van de gang links, lichtte de conciërge in, toen men haar aanwijzing vroeg in dit labyrinth. Zij bestegen de vuile trap, met hare uitge sleten treden, passeerden vele deuren met de meest uiteenloopende naambordjes en be landden eindelijk aan het eind van eene smalle donkere gang aan eene deur die een groot bord droeg met de opsomming van alle voortreffelijke handelswetenschap die men zich aan den anderen kant van die deur kon eigen maken. Zij drukten op de electrische schel en de deur werd geopend door een reus van een kerel, die evenwel de zachtmoedigste, blau we oogen had, die men zich denken kan. U wenscht vroeg hij met een sterk noorsch accent. Zwijgend overhandigde de man, die door zijn vriend de oudste genoemd was, de uit geknipte advertentie De reus zag hen beiden even onderzoekend aan en wenkte hen toen binnen te komen. In het door twee vensters verlichte ver trek zat een man, die de binnenkomenden doordringend aanzag. Toen sprak hij op half speelde hem weer parten. Wie zou er aan de deur staan Niet in de gang komen, riep Joke. Hij stond al op, om het toch te doen Joke kwam terug, om hem tegen te houden. Wees toch niet zoo flauw, jö, zei ze. Je moet eventjes in de kamer blijven. Ik kom zóó weer bij je. Maar wie is er nou vroeg hij geprikkeld. Niemand, een man, een boodschap penjongen, niks Teun bleef besluiteloos staan. Het boek over de Rococo-kunst lag open op tafel. De kachel loeide. Van Joke was niets te hooren. Er gingen vreemde stappen door de vestibule. Neen, toch niet vreemd. Ze waren van Joke. Het leek wel, alsof ze iets moest versjou wen. Onrustig liep Teun naar het ven ster, keek naar buiten. Er lag een dun laagje sneeuw en het licht van de maan die even door de wolken gluurde, leg de er een vreemden glans op. Een eind je verder stond een auto met gedemp te lichten, de chauffeur stond te arui- kloppen van de kou De deur ging open en Joke verscheen lachend in de kamer. Kijk eens, Teun, een surprise zei ze verheugd. Ze zeulde een reusachtig pak naar binnen. Het was een pak van een ku- biekeh meter, in grauw papier verpakt Ik begrijp er niets van zei Joke. Dat zal wel deed Teun ongeloo- vig. Hij sloeg een arm om zijn vrouwtje heen en gaf haar een kus. Jö, nee, werkelijk niet, ik heb wel een boterletter voor je besteld, ik zal het geheim maar verklappen, ik dacht dat ze die letter nou brachten, daar om zei ik, dat je niet in de vestibule mocht komen, ik wou je straks verras sen, maar die vent zet ineens dat rcu- zepak neer en neemt de beenen, weg was-ie ineens Het zal heusch wel goed zijn, zei Teun. Hij begon de touwen al door te snij den. Het was een vreeselijk werk. Hoe veel touwen er wel niet omzaten On telbaar veel. Daarna kwamen papieren Het was een geritsel van belang. Joke en Teun zeiden niets, maar hun oogen straalden van pleizier. Ze genoten van deze heerlijke surprise. De kamer lag al vol papieren, grauwe, witte, groene, rose. Toen Joke even opstond, om een speculaasje te presenteereen, leek het, alsof ze door een zee stapte. Eéééénig knuffelde ze Teun. Teun was bijna door de emballage heen en hij zou juist gaan beginnen met het eerste pakje te openen een aardig klein doosje wat zou daar nou inzitten wacht, het ging open nu kwamen er nog een stuk of hon derd papiertjes en een gek vers hé, wat een krankzinnig vers. Toen werd er gebeld. Hè bah zei Joke. Nou roepen ze me weer weg, 't wordt nou net zoo leuk Ze huppelde de kamer uit met een op gewonden gezicht. Teun luisterde. Hij hoorde een mannenstem. Joke's stem klonk hoog en verschrikt. Nu stond Teun op ging naar de vestibule. O, Teun zei Joke, verschrikkelijk Wat is er aan de hand 0- AOVERTENTIIN': Van 1—5 regelt 1 0.50. Iedere regel meer f 0.10. DAMES en HEEREN koopt uw Die surprise In het portaal stond een chauffeur, dezelfde, dien Teun zooeven bij de au to had zien staan. De man tikte aan z'n pet en zei lakoniek Ik ben abuis geweest, meneer, ik moet aan den overkant zijn, op num mer 17, bij Grootenvink. Stommiteit zei Teun verslagen. U hebt gelijk, meneer, ik krijg op m'n nek van den baas, ken ik dat pak niet mee terugkrijgen Vent, je bent gek Moet je dat nou vragen Het heele ding de hee- le kamer ligt al vol papier alles is het heele pak Nou, haal den heelen rommel weg, asjeblieft beval Teun kwaad. Joke keek, alsof ze ieder oogenblik zou gaan huilen. De chauffeur veegde netjes z'n sneeuwbeenen en ging de ka mer binnen. Allemachies zei hij. Even later was de kamer ontruimd. Joke stond bij het buffet en had de eer ste tranen al laten vallen. Teun stond te brommen. De voordeur sloeg dicht Toen werd er weer gebeld. Ik doe niet meer open zei Joke. Teun ging naar de voordeur en nam de boterleter van den banketbakker aan. Joke was met die boterletter niet meer vroolijk te krijgen. Ze was en bleef kwaad. -- Over een vervlogen droom gespro ken zei, Teun droogjes. Hij hapte in een stukje amandelpers en dacht eventjes aan een kwartje, dat hij daarnet tevergeefs had uitgegeven. Maar dat durfde hij niet aan Joke zeg gen. Die was één en al verdriet. -- Het volgend jaar doen we het an ders, mokte Joke. BINNENLANDSCH NIEUWS. luiden toon, doch elk woord scherp en duide lijk accentueerend - Indien ge mij herkent en gereed zijt, kunt ge vrijuit spreken. Ik herken uw gelaat niet, maar ik weet dat ge Robert de Rénier zijt, Robert de Diable. Dan kan ik niet anders doen dan den man danken, die mij gered heeft, antwoord de de aangesprokene. Ik herken u zeer goed. De man wenkte hem dichterbij te komen en te gaan zitten. En deze vroeg hij op den jongen man wijzende, die Robert le Diable vergezelde. Mijn beste en meest vertrouwde vriend, graaf Paul Romanowitsj, aan wien ik mijne verdere vlucht te danken heb. U staat voor hem in Als voor mij zelf. Ik kan u in drie woorden ons voorstel doen. Ik zeg „ons" want ik spreek niet al leen uit mijn naam, maar ook dien van mij ne kameraden. Vooraf ééne vraag. Blijft u bij uwen eed dat „uwe hand zal zijn de hand van één tegen allen" Ja, antwoordde Robert zonder eenige aarzeling op vasten, bijna plechtigen toon, als voelde hij dat nu zijne vorig leven voort aan geheel voor hem zou zijn afgesloten, alsof dit er de bezegeling van was. Welnu dan, ik heb in u herkend een man van buitengewone energie en intelligen tie, van stoutmoedigheid en vastberadenheid, een man met een hoofd en een hart, wien het alleen aan de armen, de werktuigen ont breekt, om een koning te kunnen zijn in het rijk der vogelvrij verklaarden, in het land der vrijbuiters, in ons rijk. Ik beschik over een goed georganiseerd, goed gediscipli neerd corps, maar ik wil méér zijn dan ee ne gewone inbreker, ik wil méér avonturen, méér afwisseling, dat is nu mijne eerzucht. En ik vraag u, wilt u onze aanvoerder zijn Al het wilde bloed vloog bij deze woorden Robert le Diable door de aderen. Het kookte Ontslagen te Enschede. Als gevolg van den slechten toestand in de textielnijverheid zal de firma Van Heek en Co., te Enschede het geheele niet automatische gedeelte van haar weverij stopzetten. Aan de arbeiders dier afdeeling is met ingang van 12 December ontslag aangezegd. Houtfabriek kan Poolsche concurrentie niet bolwerken. De directie van de N.V. Halbertsma's fabrieken van houtbewerking te Grouw (Fr.) heeft aan zestig man personeel ontslag aangezegd wegens slapte in het bedrijf. De concurrentie -- vooral uit Polen -- is te groot de uitgaven voor werk loon en sociale verzekeringen zijn daar veel lager dan hier te lande. Vechtpartij in een dorpsvereeniging. Raadslid gewond. In 'n vergadering van „Dorpsbelang" en schuimde en bruischte in hem, hij voelde zich als een jongen, die er op uitgaat in de wijde wereld om avonturen te zoeken. Dat wil ik, zeide hij, op ééne voorwaarde. En die is Dat er nooit uit hebzucht een laffe moord wordt begaan, dat er nooit onschuldig bloed zal worden vergoten, dat wij als echte mannen, al zijn wij dan ook dc^)r de wet ver oordeelden, eerbied zullen hebben voor de vrouw en haar zullen beschermen waar wij kunnen, onverschillig of zij een meisje van de straat of eene dame uit de groote wereld is. Ik neem uwe voorwaarden aan, zeide de man, die Robert dit zonderlinge koningschap aanbood Nog dezen avond zal ik u en uw vriend aan onze mannen voorstellen. Kom vanavond om negen uur bij den Tour St. Jacques. Ik zal er zijn, beloofde Robert en dan zal ik u tegelijk het voorstel doen voor onze eerste onderneming. HOOFDSTUK VII. De chef van de Süreté liep met woedende stappen in zijn bureau heen en weer, terwijl een paar inspecteurs in deemoedige houding hem rapport uitbrachten. Het was kort maar veelbeteekenend. In den afgeloopen nacht was er ingebro ken in het hotel particulier van den voort- vluchtigen bankier Robert de Rénier De verzegelde appartementen waren zonder ee- nigen eerbied voor de wettelijke zegels gefor ceerd, de brandkast was op dezelfde weinig piëteitvolle wijze behandeld en leeggehaald, verschillende papieren en kostbaarheden wa ren verdwenen en dat alles zonder dat er een haan naar gekraaid had. De dieven waren bovendien met groote sluwheid te werk gegaan, want verschillende waardevolle voorwerpen die al te gemakke lijk herkenbaar zouden zijn hadden ze stil in de gemeente Schoterland bestreed de heer P. de Jong (s.d.) en lid van den ge meenteraad, het bestuurvoorstel om de progressie bij de heffing van contri butie af te schaffen. Het gevolg was een vechtpartij, waar bij de heer De Jong en zijn broeder bloe dend verwond werden. Verscheidene leden hebben reeds voor „Dorpsbelang" bedankt. BUITENLANDSCH NIEUWS. EEN NIEUW KLEIN VLIEGTUIG. In de vlieghaven van Hanworth bij Lon den is een nieuw klein vliegtuig beproefd, dat den tijd van de populaire aviatiek nader schijnt te brengen. Het is ontwikkeld uit een glij- of zweefvliegtuig, dat wat is veranderd en van een motor van slechts 6 P.K. is voor zien. Met dezen rijwiel-motor krijgt het toe stelletje een snelheid van ongeveer 55 K.M. per uur. Het brandstoffenverbruik bedraagt een liter voor elke 34 K.M. Het toestel heeft een landingssnelheid van minder dan 30 K.M. en bij een landing tegen den wind in staat het bijna stil, zoodra het den grond heeft bereikt. Dat is uiteraard een groot voordeel voor den particulieren vlieger, die slechts een klein stukje grond noodig heeft voor een landing. Maar de geringe snelheid, die het toestel in de lucht ontwikkelt, is daartegen over een aanzienlijk nadeel. Indien men er mee tegen den wind in van stad tot stad zou willen vliegen, zou men nauwelijks opschie ten. Het toestel is zeer goedkoop, zoowel wat aanschaffingsprijs als gebruik betreft. Het vliegt erg gemakkelijk. Maar klaarblijkelijk kan het alleen voor reizen dienst doen in dien er geen wind is of indien de wind in de richting van het doel gaat. EEN YO—YO VOOR TWEE PERSONEN. Werklustige studenten van de technische hoogeschool te Boedapest hebben een yo-yo vervaardigd die slechts door twee personen gelijktijdig gehanteerd kan worden. Deze monster-yo-yo meet in doorsnee een halven meter, is bevestigd aan een touw van vier meter en weegt verscheidene kilo's. Handel in honderden gestolen auto's Te Dusseldorf een bende auto dieven gesnapt. Het Nrd. Lim- burgsch Well als auto-beurs. In het begin van dit jaar werden te Berlijn en in andere groote steden van Duitschland op zeer groote schaal au to's ontvreemd. De naspeuringen ble ven langen tijd tevergeefs. Thans is het komen vast te staan, dat gedurende dit jaar in Berlijn 1500 auto's werden ontvreemd, alle zeer dure merken van f 15000 tot f 20.000. 'Eenige dagen geleden is de Duitsche politie de dievenbende op het spoor ge komen. In het Duitsche grensplaatsje Kaldenkirchen werd toen aan een Ven loschen garagehouder een 8-cylinder Horch Cabriolet voor f 2000 te koop aan geboden. De politie werd gewaarschuwd en een en ander leidde tot het opspo ren van een werkplaats te Dusseldorf waar geregeld vanuit verschillende laten liggen. Vergezeld van een paar inspecteurs en den detective Jules Vallois, dien hij haastig tele foneerde, begaf de chef van den veiligheids dienst zich naar de woning. Een paar agenten hielden er de wacht, opdat alles onaangeroerd zou blijven en het justieel onderzoek geene belemmering zou ondervinden. Met de grootste voorzichtigheid doorzocht de detective alle vertrekken, zonder ook maar het geringste te ontdekken, wat hem eenige aanwijzing zou kunnen geven. Eindelijk vond hij in den salon waar, volgens de verklaring van de conciërge, steeds een doosje gestaan had van gedreven zilver, dat een aantal zeer kostbare edelsteenen bevatte, een naamkaar tje, waarop in groote sierlijke letters stond geschreven Ik ben even komen terughalen wat mij toekwam. Robert le Diable. Zwijgend toonde de detective het kaartje aan den chef van den veiligheidsdienst. Dus hij is In Parijs Hij is altijd in Pa rijs geweest En wij hebben hem niet kun nen vinden Wij zoeken in de provincie en aan de grenzen! O,4die schurk! De ellen deling Maar ik zal hem hebben. Wij moeten hem arresteeren Hoe wilt u dat doen vroeg de detective rustig. Deze opmerking bracht den chef tot beda ren. Wij moeten overleggen, zeide hij, den arm van den jongen man grijpende. Maar hij moet gearresteerd worden, dat staat vast. Daarover was Jules het volkomen eens en hij ging om zijne hersens te vermoeien met vruchtelooze hypothesen over de vraag wéar Robert le Diable zich verborgen kon houden en onder welke vermomming hij in Parijs rondliep. Terwijl de stad nog in beroering was over dit ongehoord brutale stukje, kwam het be Prof. B. Sjollema schatte de voordeelen die te bereiken zijn door rationeele voeding op gemiddeld 20 cent per koe per dag, hetgeen voor een bedrijf met 40 koeien gedurende 200 staldagen een bedrag van f. 1600.- uit maakt en dat millioenen guldens bespaart kunnen worden. Op sommige bedrijven was de besparing zelfs grooter en steeg melkgift en melkvet. Dit is bereikt en alle foutief voe deren wordt opgeheven door voedering met: Ra r, A uitgebalanceerd dUU dagrantsoen koek je voor iedere melkgift tot 4 melkvet. De melk hiervan kost pl.m. 2 Vj ct. p. liter. D a f J n "D uitgebalanceerd koekje o L 1 VJ U voor mestr underen. Ratio A en B (wettig gedeponeerd) bevat de juiste dosis jodium, opgeloste ijzerver bindingen en voedingszouten waardoor grooter weerstandsvermogen tegen verschillen de ziekten o.a. mond- en klauwzeer en in 't algemeen verbetering van den gezond heidstoestand der dieren en vergrooting der melk- en vleeschproductie wordt verkregen zoo als op verschillende veebedrijven is gebleken. Vraagt Brochure: 22 ruwvoederrantsoenen met Ratio voor iedere melkgift en attesten. Ratiokoekjes mogen op geen stal ontbreken Veehoudersprijs A f. 7.90, B f. 7.15 per 100 Ko. vrij spoor/boot Amsterdam. Bijvoedering in de Weide: Ratio en Bertels' lijnzaadkoekjes 't beste en voordeeligste. Weigert namaakLet op ons ongeschonden Loodje en dat in elk koekje voluit den naam Bertels staat en niet een enkele B. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Oliefabrieken N.V., Amsterdam. groote Duitsche plaatsen gestolen au to's werden aangevoerd en vanwaar ze over de Nederlandsche grens wer den vervoerd. Het is toen komen vast te staan, dat in de eerste helft van dit jaar in de Noord-Limburgsche grensstrook Well- sche hut-- Weeze een honderdtal luxe auto's over de grens gebracht zijn. Zes tig hiervan zijn absoluut zeker van ge noemde dievenbende afkomstig Van 31 wagens kon men de Nederlandsche koopers achterhalen. Een cafétje in dit plaatsje Well is langen tijd het centrum geweest, van een levendigen automobielhandel tus- schen Duitschland en Nederland. Daar werden besprekingen gevoerd doo:* heeren uit Dusseldorf, Berlijn en Rot terdam en Den Haag. Daar werden wekelijks eenige auto's gebracht, waar op de numjners op zeer handige wijze waren verwisseld die op zeer afdoen de wijze in een nieuwe kleur gestoken waren. De inklaring aan de grens leverde looit eenige moeilijkheid op de bij- hehoorende papieren en desnoods de koopcontracten waren zoo ver- valscht, dat de douanebeapibten nooit eenigen argwaan kregen. De zoo in ons land binnengebrachte auto's werden zoo heeft de Nederland sche recherche in samenwerking met de Duitsche achterhaald voor het grootste gedeelte afgeleverd aan een firma te Rotterdam en aan een firma te Den Haag. Toen de Rotterdamsche firma er van op de^ hoogte werd gebracht, dat de auto's" van diefstal afkomstig waren, richt dat in het huis van den president der rechtbank was ingebroken onder even won derlijke omstandigheden als in het hotel van de Rénier. Behalve alles wat er aan geld en kostbaarheden in huis was, waren er een paar belangrijke dossiers verdwenen, die de president ter beoordeeling mee naar huis had genomen. Eenige dagen hoorde men niets van het ge val. Toen vond de rechter de dossiers op ge heimzinnige wijze 's morgens op zijn ontbijt tafel. Er waren evenwel een paar stukken uit verdwenen, waarop de geheele beschuldiging gebasseerd was. In plaats daarvan was de volgende mededeeling ingeshoven „Daar ik zelf te goed weet hoe onaange naam het verblijf in de gevangenis is, wil ik een medeschepsel daarvoor bewaren. Ik heb de stukken bestudeerd en de overtuiging ge kregen dat de man onschuldig is. Het zal hem niet gaan als mij. Robert le Diable. Dienzelfden morgen bracht de post nog meer verrassingen rond. De juffrouw, die kaartjes verkocht aan het métro-station, dicht bij het paleis van justitie, waar de Ré nier bij zijn vlucht een kaartje had geno men zonder te betalen, vond een brief op haar liggen wachten, die een bankbiljet be vatte van honderd francs en een strookje papier met de woorden Uit dankbaarheid. Het meisje, natuurlijk zeer in haar schik met dit fortuintje, dat haar zoo onverwachts in den schoot viel, zonder ook maar eenigs- zins te begrijpen vanwaar het komen kon, vertelde het aan een vriendin, die er over sprak met een vriend, die een kennis had, welke bevriend was met een rapporter van een der boulevardbladen. Deze zag copie in het, gedurende deze wandeling met een schoon romantisch kleed omhulde verhaal en schreef er een half-sensationeel, half- spottend artikeltje over. (Wordt vervolgd.,*

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1