verklaarde zij hiervan onkundig te zijn. Om aan haar clientèle geen on- noodigen last te veroorzaken heeft zij toen onder de klanten, die zoo'n luxe wagen van haar hadden betrokken, een publieke verkooping der betreffen de wagens gehouden, waardoor aan de autohouders het eigendomsrecht werd verzekerd volgens onze wet Zoo rijden er thans vele -- ingewij den beweren verscheidene honderden - auto's in ons land, die van diefstallen in de Duitsche plaatsen afkomstig zijn en waaraan diverse verzekerings maatschappijen geweldige stroppen ge had hebben. Vrijgezel met 47 kinderen. Eevrett Reese, boer in de omstreken van Cincinnati, zag dat er bij hem in de buurt tientallen kinderen leefden die het aan behoorlijke verzorging en voeding ontbrak. Daarom nam hij eeni ge kinderen in zijn boerderij op en voedde ze op als vader. Wjanneer de kinderen het huis verlieten, namen an de re kind'eren hun plaats in, zoodat de thans 76-jarige vrijgezel nu 47 men- schen kent, die van hun jeugd af niets anders dan „vader" tegen hem hebben gezegd. „Ik heb het te druk gehad met de opvoeding van mijn 47 kinderen, om den tijd te vinden om te' kunnen trouwen'V verklaarde Reese. BINNENLANDSCH NIEUWS. Overreden door zijn eigen wagen. De 65-jarige landbouwer Rossing uit Exloo (Dr.) begeleidde eenige wagens, die zwaar beladen waren. De man kwam daarbij te vallen, waardoor hij onder de wielen van een der wagens terecht kwam. Eenige uren laier is hij aan de gevolgen van de bekomen ver wondingen overleden. AARDSCHOKKEN. Vrees onder de bevolking te VegheL Men meldt uit Veghel, dat men daar bevreesd is voor de telkens terugkee- rende aardschokken en dat verschei dene ingezetenen het dorp hebben ver laten en zich naar elders hebben bege ven. Men vreest onder de boerenbevol king, dat de oude boerderijen, die reeds van de schokken geleden heb ben, zullen instorten. Dientengevolge overnachten velen in kippenhokken en schuren. Gescheurde plafonds te Oss. Te Oss heeft men geconstateerd, dat vele nieuwe huizen scheuren in de pla fonds hebben. BEROOVING GEFINGEERD. Om schuldeischers van de deur te houden. Dinsdagochtend werd de politie te Hilversum door een boschwachter ge waarschuwd, dat hij een rijwielpad in de bosschen van jhr. De Pesters aan de Hollandsche Sloot een bejaarde man bewusteloos was aangetroffen. Bijgekomen verklaarde de man, dat hij dien morgen om half tien door een jongeman was neergeslagen, waarbij hij het bewustzijn had verloren. De aanvaller droeg volgens hem een blauwe pet en had een mager bleek ge zicht. Het slachtoffer beweerde voorts van 3000 gulden aan bankpapier beroofd te zijn. Bij een door de politie van Hilver sum en Maartensdijk ingesteld onder zoek bleek de man een 57-jarige pensi onhouder uit Soesterberg te zijn. Hij was in het gezicht bebloed en met zand en dennenaalden besmeurd. Zijn boveiikleeren waren gescheurd. Van z'n fiets was het ventiel uit den band ge trokken en uit een lederen zak, waar van de sluiting was afgescheurd, was naar zijn beweren vijf k.g. raapolie ont vreemd. De aanvaller was volgens den pensi onhouder, na hem een portefeuille met 3000 gld. en een zilveren horloge af handig gemaakt te hebben, het bosch ingevlucht. Daar dit constateeren van het wegvluchten in een bepaalde rich ting zou zijn geschied, nadat de man dus reeds bewusteloos was, wekte een en ander al dadelijk argwaan. De van overjas en broek gescheurde knoopen en een door den overvallene verloren bril werden opgespoord op veertien meter afstands van het fiets pad achter een denneboschje op een hoopje bijeen. Een jachtopziener con stateerde verder, dat het bosch, waar in de aanvaller zou zijn weggevlucht, dien morgen volgens hem nog niet be- .treden was. De echtgenoote van den pensionhou der had inmiddels aan de politie ver klaard, dat het haar niet bekend was, dat haar man zooveel geld bezat. De zaken gingen reeds lang, ze<er slecht. Na geruimen tijd is de man door de mand gevallen. Hij bekende alles te hebben gefingeerd om daardoor de schuldeischers van de deur te houden Hij had het horloge en de portefeuille in het bosch verstopt en had zelf zijn gezicht en kleeding, gehavend en be smeurd. Hij is tenslotte in arrest gesteld. SCHAPEN VERDRONKEN. Poldert je liep onder water. Door een hoog en onstuimig getij is het gorspoldertje van den heer E. Struik onder de gemeeente Herkingen ondergeloopen. De landbouwer had de daar aanwezige schapen dien nacht niet binnen gehaald, zoodat 's morgens 54 schapen met hun wol aan het prik keldraad hingen, en al die dieren waren verdronken. Veertien schapen stonden onrechtvaardige behandeling van de engros- nog op een verhevenheid, en konden per boot worden gered. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN Bestuurders ontkwamen. De rijksambtenaren hebben jn den af- geloopen nacht op de Bilserbaan te Maastricht aangehouden een vracht auto, volgens nummer afkomstig uit Eindhoven, waarin 700 k.g. suiker over de grens gesmokkeld was. De bestuurders ontkwamen. Auto en inhoud zijn in beslag genomen. DE ZUIDERZEEWERKEN. Aangedrongen op voortzetting. Het bestuur der Zuiderzeevereeni ging heeft eenigen tijd geleden een com missie ingesteld, welke op zijn verzoek heeft onderzocht, of het, mede gelet op 'spuu; sap pumsao) uajoaijTreuij uap den toestand onzer plattelandsbevol king en de waarschijnlijke kosten van nieuwe inpolderingen, gewenscht is de drooglegging van het IJsselmeer voort te zetten. Deze commissie be stond uit de heeren prof. mr. D. van Blom te Leiden, Th. Ligthart, Den Haag, ir. A. Plate, Rotterdam, dr. H. N. ter Veen, Amsterdam, prof. ir. M. T. Visser, Wageningen en M. Th. Heis terkamp, secretaris der commissie. De ze commissie heeft thans verslag uitge bracht en het dagelijksch bestuur der Zuiderzeevereeniging heeft dit verslag bij den Minister van Waterstaat inge diend. De conclusies van het verslag geven het bestuur van de Zuiderzee vereeniging de vrijheid den Minister namens de Zuiderzeevereeniging te verzoeken te willen besluiten tot een monderbroken voortzetting van de in poldering der afgesloten Zuiderzee. Afschaffing van den Zomertijd. Wetsvoorstel ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingekomen voort.f el van wet van de heei"\i Chr. van den Heuvel en J. Bakker tot ntrekking van de wet van 23 Maart 1918 tot tijdelijke afwijking van de wet tot invoering van een wettelijken tijd. DE MISLUKTE INBRAAK. Het roode licht verried. Inzake de inbraak in het station te Purmerend meldt men Door het slot van de poort te ver breken zijn de inbrekers aan de zuid- rijde in een vierpersoonsauto het per ron opgereden. Met een looper hebben zij de deur /an het kantoor opengebroken. Daar- ia hebben zij de brandkast naar het perron gesleept, blijkbaar met het doel deze met de auto te vervoeren, de bedoeling was dan, het perron aan de ïoordzijde te verlaten. Een agent van politie had echter het roode achterlicht gezien toen de auto het perron opreed. Hij vond dit ver lacht en haalde een collega. Waar schijnlijk stond een der inbrekers op den uitkijk deze moet de politiebe ambten ontdekt hebben. Hij waar schuwde dan zijn kameraad of kame raden, die in allerijl daarop de vlucht namen met achterlating van de auto. Het Handelsblad vernam nog, dal te Broek in Waterland twee personen zijn aangehouden, die geen onbe kende zijn bij de politie te Amsterdam Zij hebben ontkend. OUDE MAN VERBRAND. Te Woeste Hoeve, tusschen Apel doorn en Arnhem, werd Maandagmid dag ontdekt, dat de 77-jarige alleenwo nende M. v.d. Bosch in zijn woning was omgekomen, doordat hij in het open haardvuur was gevallen. De politie uit Apeldoorn wérd on middellijk gewaarschuwd en verschaf te zich toegang tot de woning. Men vond den man, die hulpbehoevend was half verbrand over de open haard liggen. Men vermoedt, dat hij in het vuur is gevallen en tengevolge van zijn hulpbehoevendheid niet om hulp heeft kunnen roepen. De woning werd in zeer vervuilden toestand aangetrof 'en. Eenige honden en kippen deelden met den man de huiskamer. Volg'ens geruchten zou er een groot bedrag aan geld in de woning aanwezig moeten zijn, doch naar men verneemt werd slechts een bedrag van f 70 a f 80 ge vonden. Het Provintiaal Electriciteitsbedrijt en de Gemeenten. Door de vereeniging van Vrijz.-Dem. raads leden in den Kamerkieskring „Den Helder" is aan de Privinciale Staten van Noord-Hol land het volgende adres gezonden geven met verschuldigde eerbied te kennen, Ondergeteekenden, F. J. Aukes en S. Herin ga, respectievelijk voorzitter en secretaris der vereeniging van Vrijz.-Dem. raadsleden in den Kamerkieskring „Den Helder" en in de ze handelende namens voornoemde vereeni ging dat in de vergaderingen van hun vereeni ging behandeld is het onderwerp „Het P.E.N. en de gemeentelijke electriciteitsvoor- ziening" dat hun uit de besprekingen in die verga deringen is gebleken dat het P.E.N. stroom levert a. direct aan de ingezetenen van verschil lende gemeenten en b. aan de gemeentelijke electriciteitsbe- drijven dat de stroomaflevering aan afnemers van de laatste groep tegen zeer verschillende prij zen geschiedt dat in den laatsten tijd gebleken is, dat het P.E.N. er naar streeft de gemeentelijke elec- triciteitsbedrijven op te heffen en te vervan gen door rechtstreeksche levering aan de in gezetenen der gemeenten dat zulks aanleiding geeft tot onbillijke en stroomafnemende gemeenten redenen, waarom zij u verzoeken het daar heen te leiden, dat bestaande gemeentelijke bedrijven gehandhaafd zullen worden en dat de stroomlevering voor al deze gemeen telijke bedrijven volgens gelijksoortige, billij ke en rechtvaardige voorwaarden geschiede. Hetwelk doende, enz. Memorie van Toelichting behooren- de bij het adres der vereeniging van vrijz.-dem. raadsleden in den Ka merkieskring Den Helder a.d. Pro vinciale staten van Noord-Holland. Naar aanleiding van bovengenoemd adres wordt het volgende opgemerkt Het P.E.N. levert electrische energie recht streeks aan de ingezetenen eener gemeente tegen de volgende tarieven Voor verlichting en huishoudelijk gebruik past het een vastrechttarief toe, dat bepaald wordt naar de grootte van de vloeroppervlak te van de woonhuiAjn, terwijl voor de energie een prijs van 5 cent per K.W.U. wordt bere kend. In geval d'*|afnemer over eenig kalen derjaar meer zou Jkbben betaald dan 30 cent per K.W.U. wordt het meerdere in den aan vang van het volgende jaar gerestitueerd. De krachtstroomtarieven verschillen van 5 tot 18 cent, afhankelijk van stroomhoeveel- heid en van tijd van afneming. Behalve deze tarieven wordt ook nog toe gepast een nachtstroomtarief van 2>/i cent per K.W.U. De stroomafgave aan de gemeentelijke be drijven (engros-stroomaf nemende gemeen ten) heeft op de volgende wijze en tegen de volgende voorwaarden plaats De afgifte en meting der electrische ener gie geschiedt bij de transformatoren, van waar de distributie naar de consumenten plaats heeft. Aan de gemeenten wordt dan in rekening gebracht 1. het door de hoofdmeters aangegeven verbruik in K.W.U. 2. een vergoeding voor de hoogst opgetre den belasting 3. de transformatieverliezen en 4. een huur voor de transformatorstations. Tegen dit stelsel zijn niet veel bezwaren in te brengen tegen de wijze, waarop dit stelsel door het P.E.N. wordt toegepast, echter wèl. Immers, de gemeenten betalen voor 1. stroom per afgenomen K.W.U. een prijs, varieerende van 2.4375 tot 4.5 centen 2. een vergoeding voor maximale belas ting van f 50 tot f 150. Waarom hebben nu de engros-stroomafne- mende gemeenten ernstige bezwaren tegen het door het P.E.N. toegepaste stelsel van tarieven Omdat het verschil in die tarieven groot is en niet door economische, maar door bedrijfs politieke redenen schijnt bepaald te worden. Er zijn gemeenten, die, vóór het P.E.N. be stond, een electrisch bedrijf bezaten en den stroom van de een of andere centrale betrok ken. Aan dien toestand kwam 'n einde, toen het P.E.N. ontstond en de gemeenten (helaas, met uitzondering van Amsterdam en Haar lem)) op het P.E.N. waren aangewezen. Som mige gemeenten betrokken toen de electri sche energie rechtstreeks voor de ingezetenen van het P.E.N. andere vestigden een eigen electrisch bedrijf nog andere vereenigden zich tot gemeentelijke N.V. en werden op de ze wijze engros afnemers van het P.E.N. Reeds toen varieerde de vergoeding voor maximale belasting van f 50 tot f 120 en werd stroom geleverd tegen 2.4375 cent per K.W.U. Na 1925 werden voor engros-stroom afnemende gemeenten, wier contracten vernieuwd moes ten worden, die prijzen onderscheidenlijk opgevoerd tot f 150 en 4.5 cent, zonder dat zelfs aan contracteerende gemeenten de ge legenheid werd gegeven over de leverings voorwaarden met het P.E.N. te onderhande len. Is het te verwonderen, dat veel engros- stroomafnemende gemeenten in verzet kwa men, zoowel tegen deze handelwijze als tegen deze prijsopdrijving, vooral ook daar de ex ploitatiekosten van het bedrijf tot die aan zienlijke verhooging geen aanleiding gaven en omdat in dien tijd bij het P.E.N. het ern stig voornemen scheen te ontstaan naar op heffing der gemeentelijke distributiebedrij ven, teneinde die distributie geheel aan zich te trekken Is het in verband met laatstgenoemd streven niet merkwaardig, dat er gemeen ten zijn, wier ingezetenen eerst rechtstreeks door het P.E.N. van stroom werden voorzien, daarna, mede op aansporing van het P.E.N., een gemeentelijk distributiebedrijf hebben gesticht en nu weer, door telkens .verhoogde tarieven, er toe geprest worden dat bloeiend bedrijf op te heffen en de distributie geheel aan het P.E.N. over te laten Is het niet begrijpelijk, dat dergelijken ge meenten, die naast dat electrisch bedrijf ook nog een bloeiend gasbedrijf hebben om in de behoeften der ingezetenen aan licht en kracht behoorlijk te kunnen voorzien, de schrik om het hart slaat De vereeniging voornoemd, erkent ten vol le de belangrijke sociale taak, die het P.E.N. vervultevenzeer het economisch voordeel, dat aan een electrische centrale ter opwek king van electrische energie, welke een groot gebied bestrijkt, verbonden is, maar de nood zakelijkheid van een centraal distributiebe drijf kan zij niet inzien. Nog altijd houdt zij voor geldig de uitspraak van het P.E.N. zel ve voor een tiental jaren geuit„De distri butie in een gemeente en de voorwaarden van stroomlevering kunnen gemeentelijk be ter geregeld worden dan vanuit een centraal punt." Nog altijd wordt waarde gehecht aan wat het P.E.N., toen het in een bepaalde ge meente krachtig ijverde om het daar be staande laagspanningsgebied in een hoog- spanningsgebied om te zetten, zelve beweer de „Wij hebben dit rapport geschreven in de volle overtuiging, dat wij de gemeente het L.S.Net tegen een zeer billijken prijs hebben aangeboden, teneinde haar in de oprichting van haar nieuw bedrijf zooveel mogelijk tege moet te komen, en te maken dat het jonge bedrijf, dat zijn levenslicht zal aanschou wen in deze abnormale tijdsomstandigheden, zonder zorgen zal kunnen groeien tot een flink, sterk en krachtig G.E.B.," waaraan door 't P.E.N. nog deze woorden toegevoegd werden „o.i. lijdt het geen twijfel of een gemeentelijk electrisch bedrijf heeft voor uwe gemeente alle kans van slagen, en zal een bron van welvaart èn voor de gemeente èn voor de ingezetenen worden." Inderdaad, dat jonge gemeentelijk bedrijf is in die kleine gemeente tot een flink, sterk, en krachtig G.E.B. uitgegroeid, ondanks de sinds dien tijd betoonde weinig tegemoetko mende houding van het P.E.N., dat het blijk baar nu weer op naasting toelegt. De vergadering van vrijzinnig-democrati sche raadsleden meende dan ook, dat voor tal van thans engros-stroomafnemende ge ONS WIERINGERMEERHOEKJE. MIDDENMEER IN WORDING. Voor een buitenstaander is het niet in te denken, hoeveel arbeid er moet gebeuren, voor een dorp is geformeerd. Al zijn de welgekozen en weloverwogen plannen van huizenbouw tot v'dl- tooiing gebracht dan blijft er nog een chaos over, alsof barricaden zijn opge worpen, waarover men zich met moeite een weg kan banen. Hierboven geven wij een overzichtelijk beeld van zoo'n „straat" in Middenmeer. Hier moet nog. veel worden gegraven en gewroet voor het aanleggen van kabels en buizen ten dienste van het, electrisch licht en waterleiding, en wat dies meer zij. Ook de rioleering te Middenmeer vraagt goede voorziening. Om de zware betonnen buizen langs de bijna onbegaanbare paden te vervoeren, gebruikt men een slee, waarvoor een tractor is „gespannen", die de zware vracht met gemak naar het dorp trekt. Het is een genot eenige oogenblikken daar te ver toeven en al dat bedrijvige gedoe gade te slaan, en dan krijgen we eerbied voor de energie, waarmede alles in de Wieringermeer wordt „aangepakt". meenten de verandering van het nu bestaan de hoogspannings- in een laagspanningsge bied niet gewenscht kon zijn, omdat daar door groote moeilijkheden zouden kunnen ontstaan ten opzichte van 1. het verkrijgen van behoorlijke overne- mingsvoorwaarden van het bestaande G.E.B 2. de levensvoorwaarden van het gemeen telijk gasbedrijf, indien het G.E.B.daar naast bestaande, weggenomen werd 3. de overneming van het thans bij het G.E.B. aangestelde personeel, dat dan over compleet zou worden en 4. het verliezen van het beschikkingsrecht over den prijs van stroomlevering aan de in gezetenen der gemeente. Redenen, waarom de vergadering met klem bij uw college aandringt op 1. in geen geval over te gaan tot eventu- eele opheffing van het instituut Gemeente lijk Electrisch Bedrijf 2. handhaving van die bestaande gemeen telijke electrische bedrijven, welke zulks uit het oogpunt van gemeentebelang wenschen; en 3. stroomlevering voor alle gemeentelijke electrische bedrijven volgens gelijksoortige, billijke en rechtvaardige voorwaarden. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Oever en de werken behoorende tot den af sluitdijk NoordhollandWieringen en tot Balgzandkanaal van EwijcksluisOostoever. Bestek 187 Z.W. Raming perceel I f 9500. perceel II f 2850.—, perceel III f 12.900. Aanbesteding. Door den heer dir. Gen. der Zuiderzeewerken te Den Haag werd j.1. Woensdag publiek aanbesteedhet maken van de Stontele-Keersluis, nabij het gemaal de Leemans te Den Oever. Laagste inschrij ver was de heer W. Jz. Hermans te Den Oe ver alhier voor f 40.640.De raming bedroeg f 48.000.—. Benoemd. De heer P. Sz. Veerdig te Wester- land is aangesteld als varkens- en biggen- merker in dit district. DEN OEVER. Aan de vischafslag te Den Oever waren 29 Nov. aangevoerd 335 man den sardien f 0.75 a 2 per mand 500 Kg. spiering 22 cent per Kg., 3 kisten toeter f 3 per kist 2 zalmtjes 56 cent pe» pond 35 balen wulken f 14.60 a 18 per baal5 balen kruikels f 5 per baal. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Ondeskundige reiniging van den gehoorgang. Bij het reinigen der ooren dient men altijd voorzichtig te werk gaan, aange zien anders de wand van den gehoor gang op schadelijke wijze kan worden geprikkeld. Een punt van een zakdoek e.d. zijn geen geschikte voorwerpen om het oor te reinigen en als de prikke ling overslaat op de klieren, die het ooi- smeer aischeidden, vormen ze hiervan een abnormaal groote hoeveelheid, wat weer in de eerste plaats bij on doelmatige reiniging van het oor -- zich naar binnen kan verspreiden en Jan de oorzaak wordt van verhardin gen, die zelfs hardhoorigheid kunnen doen ontstaan. Men behoeft niets meer te doen, dan de ooren met 'n goed voch tig sponsje met zeep te reinigen, voor zoover men er bij kan. Het reinigen van den inwendigen gehoorgang beeft dikwijls nadeelige gevolgen en is uit hygiënisch oogpunt bezien, volstrekt niet noodzakelijk. GEMEENTE WIERINGEN. AANBESTEDING. Verdedigingswerken. Maandag 12 Decem ber zal worden aanbesteed bestek No. 12 door het Geniebureel te Den Haag. Het betreft hier het 16e gedeelte als gevolg van de af sluiting der Zuiderzee, t.w. het maken van paalfundeeringen en granaatvrije werken te Den Oever. De raming bedraagt f 354.975. Onderhoudswerken. Woensdag 21 December wordt door den Directeur-Generaal der Zui derzeewerken aanbesteed het onderhoud van de Rijkszeewerken en de Rijkshavenwerken op Wieringen, de Zuiderzeewerken bij Den Uitslag veiling. Dinsdagmiddag heeft ten overstaan van Notaris J. Koomen te Wierin- gerwaard in café Veerburg, de afslag plaats gehad van de boerderij „Flevo" aan den Boer mansweg, groot 39.68.90 H.A., welke de vori ge week in perceelen werd ingezet op f 41691.14. De uitslag was als volgt Tijdens den afslag werd het geheel ver hoogd door de Hypotheekhoudster met f 3752, en uitgezonderd een arbeiderswoning werd er niets gemijnd, zoodat koopers werden van perceel 1 huismanswoning enz. groot 1.80.50 H.A., K. Borst voor f 4075 perc. 2 arbeiders woning C. Smit voor f 1142 perc. 3 dubb. arbeiderswoning H. Smit voor f 1580 perc. 4: weiland groot 2.22.10 H.A., C. Blom voor f 2709,62 perc. 5 weiland, groot 2.16.20 H.A., P. Borst voor f 2205.24 perc. 6, 7, 11, 12, 13 en 15 tezamen groot 17.95.40 H.A., de Hypo theekhoudster voor f 18735.92 perc. 8 bouw land groot 2.57 H.A., C. Borst voor f 2621.40 perc. 9 bouwland groot 3.79.60 H.A., C. Borst voor f 3871.92 perc. 10 weiland groot 3.33 H.A., C. Smit voor f 3596.40 perc. 14 bouw land groot 1.88.10 H.A., R. Blankenvoort voor f 1768.14 perc. 16 weiland groot 2.96 H.A., C. Geerligs voor f 3137.60. Totaal f 45443.24. De perceelen 1', 2,4, 5, 8, 9 en 10 zijn voor de heeren C. Smit, C. Blom, K. Borst, P. Borst en C. Borst ieder voor een vijfde gedeel te. De perc. 14 en 16 voor de heeren R. Blan kevoort en C. Geerlings gezamenlijk elk voor de helft. GEMEENTE ZIJPE. Schagerbrug. Een paar weken terug meldden wij dat de zangvereeniging „Kunst na Arbeid" alhier een uitvoe ring zou geven op Zondag 11 Dec. a.s. De uitvoering is echter versteld en zal nu plaats vinden op Zondag 18 Dec. a.s.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2