Lodc siims 23e JAARGANG VRIJDAG 30 DECEMBER 1932 No. 103 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" J. R. KEUSS. Laat 125 Alkmaar. OUDEJAARSAVONDSTEMMING. V 1933 BIJ SC O L T O F GERECHTIGHEID. KANAALWEG m jas DEN HELDER. ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN *4. BUREAU ADVERTENTIIN DINSDAG en VRIJDAG. UITGEVER ïïlppolytushoef Wielingen. Van 1—6 regel* t O.fc». ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer o.ia per 3 maanden 1.—. - VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK Daar ruischt bij nachten en bij dagen Een duizendstemmig geestenkoor, Een smachtend jubelen en klagen Den moederschoot der aarde door Een hunk'rend vragen naar de toe komst, Berustend in wat 't gist'ren gaf, Een eind'loos liedje van verlangen, Een worstTen van de krib naar 't graf. Het kind verlangt de jong'lingsjaren En ziet reeds vurig naar den tijd Die, nauw den moederschoot ontwassen Tot 't luchtkasteel der zinnen leidt. En is hij eenmaal dan gekomen Tot wat zijn geestesoog verblindt, Dan zucht in hem de levensrijpe Ach, was 'k als vroeger maar 'n kind. Zoo wentelt steeds het rad der jaren, Zoo vlucht 't verleden voor ons hei n, wachten wij een blijde toekomst, Staren droevig op 't verleen, ^en traan zoo vaak 't antwoord Afcen lach ons had voorzegd, ^ieer 'n roos '1 kruis der hope •C? C: -2^ p^^ü,net doornen vastgehecht. 1933 dient zich aan met hetzelfde groote vraagteeken als zijn voorgan gers. Wat zal het brengen Wat bergt het in zijn schoot voor ie der van ons Wat zal het brengen over ons land en over heel de wereld Zal er in 1933 een einde komen aan de ontwrichting en misère, aan de ver warring en vertwijfeling, aan den haat en de vijandschap, alle nog een gevolg van den rajnzaligen oorlog Men zou denken dat de heugenis aan dat tijdvak van bloed en tranen de tijd vliedt immers zoo snellang zaam aan wel uitgewischt zou raken. Maar de werkelijkheid van de hui dige wereld, die als met krankzinni gen bewoond lijkt, zorgt er wel voor die herinnering levendig te houden. En dagelijks aanschouwen we nog rondom ons heen de ontzettende ge- volgen van de verdwazing der gees- j ten, die gedurende de oorlogsjaren, maar niet minder ook daarna, de menschheid gevangen heeft gehouden. De strijd onzer dagen is niet anders dan een worsteling om aan den loo- den druk, waaronder heel de wereld gebukt gaat, te ontkomen. Die strijd wordt gestreden over heel de wereld. Wij zullen hier thans geen beschou wingen gaan houden over de tegen strijdige machten, die in de ons om ringende landen zich de heerschappij betwisten, maar ons beperken tot een vluchtige schets van den toestand in ons eigen land. 1932 bracht in geen enkel opzicht het réveil, dat wij in den aanvang zoo vurig verhoopten. Tusschen de inbrengers van kapi taal en arbeid in het productieproces zijn de verhoudingen scherper toege spitst dan ooit. Een verbitterde geest beheerscht vele groepen van werkge vers, zoowel als van werknemers. Voeg daarbij de neerdrukkende ma laise, waaronder ons bedrijfsleven ge bukt gaat. Tobbensmoe dreigen vele industriee- len al hun energie in te boeten het eene bedrijf na het andere maakt een crisis door, waaronder zelfs de sterk- sten dreigen te bezwijken. Denk aan duizenden veehouders en tuinders, waarvan velen hun bedrijf reeds zagen vernietigd en weer ande ren worstelen, om datgeile te behou den, wat zij eens met harden arbeid hebben saamgegaard. Denk verder aan dat ongelukkige leger van honderdduizenden onvrij willige werkloozen, wier handen geen arbeid vinden om in de allernoodzake lijkste behoeften voor zich en hun ge zin te voorzien. Denk aan de verwijdering, welke zich op politiek terrein tusschen ver schillende groepen van ons volk open baart. We bevinden ons in het diepste ge deelte van het dal der malaise, zoo werd in het begin van 1932 beweerd dieper zinken kunnen we niet meer. We gaan nu, zij 't dan langzaam aan, weer omhoog. We zouden dit nu, nadat weer een jaar verloopen is, nog niet durven ge tuigen. We zijn niet overtuigd, dat we wer kelijk de groote misère achter ons hebben. Al hopen we 't dan ook van harte. We hopen 't en dht zijn de gevoe lens waarmee we 't nieuwe jaar in gaan. Met hoop en vertrouwen en daden van moed beginnen we een nieuwen jaarkring hoop en vertrouwen op God, die de daden van het wereldlot in Zijne hand houdt. In dien geest wenschen wij al onzen lezers ZAIg nieuwjaar i DAMES en HEEREN koopt uw FEUILLETON. No. 16. Hoe komt het dat u zoo stil bent blij ven staan, terwijl de andere heeren dooreen liepen vroeg de detective wantrouwend. Het leek mij het eenvoudigste, antwoord de Lebrensky met een glimlach, ik kon in donker toch niets aanvangen Een jonge man trad binnen, in avondcos - tuum, een bloem in het knoopsgat. Lebrensky trad met uitgestoken handen op hem toe. Eh bien, beste Paul, je komt net even te laat. Wij hebben een zeer interessant bezoek gehad van den beruchten Robert le Diable, me dunkt je moet hier nog vuur- en zwavel damp ruiken, zei hij lachend. Toen, met een achteloos gebaar, stelde hij voor Mijnheer Vallois, mijn vriend, graaf Romanowitsj. De jonge man boog en stak Vallois de hand toe. Ik hoop, dat uw onderzoek succes zal hebben, zeide hij lachend. Het wordt tijd. dat we van dezen vriendelijken heer verlost worden. Vallois wilde antwoorden, toen een der agenten, die hij buiten op post had gezet, haastig kwam binnen loopen met den uit roep Mijnheer, hij zit op het dak Jules ijlde de kamer uit, de andere heeren volgden hem nieuwsgierig. Stel je ook belang in de arrestatie vroeg Lebrensky aan Paul Romanowitsj, ter wijl zij langs eenige bedienden gingen, die in de gang met nieuwsgierige gezichten ston den te praten. Neen, niet bijzonder, antwoordde deze onverschillig. BINNENLANDSCH NIEUWS. Jeugdige autodieven. Maandagnacht omstreeks half twee passeerde in de Gasthuisstraat te Go- Zij lieten zich hunne overjassen geven en stapten in de sierlijke donkerblauwe limousi ne die buiten op hen wachtte. Zonder een order van zijn meester af te wachten reed de chauffeur een zijstraat in, sloeg toen weer een hoek om, rijdend om het blok huizen heen, waarin de club was geves tigd. Lebrensky, die zich reeds bij het instappen loom en onverschillig in een hoek had laten vallen, terwijl de buigende groom het portier openhield, zat nu recht overeind over zijn geheele wezen lag een groote spanning. Ik hoop dat het Frangois lukt, zeide hij door het ruitje in den achterwand naar de stille straat turend. Paul knikte. Ik denk het wel. Hij is een buitengewoon acrobaat De auto, die in langzaam tempo reed, na derde nu den hoek der straat, waarin de club gevestigd was voor het huis stonden eenige nieuwsgierigen, een paar agenten liepen haas tig de zijstraat in, blijkbaar op weg naar den achterkant van het gebouw. Plotseling kreeg de kap der auto een schok, die het geheele voertuig deed trillen, op het zelfde oogenblik vermeerderde de chauffeur vaartals een pijl schoot nu de wagen van 60 H.P. vooruit, door de hoofdstraten en was weldra uit het gezizcht verdwenen. De chauffeur hield een eindje verder in een donkere zijstraat stil. Van de kap der auto kroop eene zwarte gedaante, die zwij gend naast hem plaats nam en een wijden mantel sloeg om zijne in zwart tricot geklee- de gestalte. Toen ging het weer voort, en de wagen hield eerst stil voor de villa van graaf Lebrensky, buiten de muren van Parijs. Gedurende den rit spraken Boris en Paul geen woord, maar toen de deur der villa ach ter hen dicht zagen zij elkaar aan met triom fantelijken blik. Lebrensky wendde zich naar de donkere ge daante, die met den chauffeur achter hem aan binnen was gekomen. rinchem een agent van politie, die op surveillance was,, een auto, komende uit de richting Amsterdam en rijdende in de richting Dordrecht. Het viel den agent op, dat heide inzittenden klein van postuur waren en toen de bestuur der terugkeerde sommeerde hij hem te stopppen, teneinde een onderzoek te kunnen instellen. Inplaats van aan dat bevel te gehoorzamen, gaf de be stuurder vol gas en reed recht op den agent toe, die genoodzaakt was, opzij te springen. De agent trok daarna zijn revolver en loste een schot, doch met groote snelheid verdween de auto in de richting Zalt-Bommel. De politie aldaar werd gewaarschuwd en de au to werd in den loop van den nacht aan het veer aldaar aangehouden. De inzittenden van de auto waren twee jongens uit Aalsmeer van 15 en 16 jaar. Zij hadden te Amsterdam een auto gestolen en waren voornemens naar het buitenland te gaan. Hun pas sen waren in orde. De gestolen auto is eigendom van den heer J. van A. uit Amsterdam. Brandstichters gearresteerd. Zij ontvingen 10 pCt. van de verzekeringsuitkeeringen. Meermalen brak den laatsten tijd te Breyell nabij Venlo brand uit. Het lag voor de hand, dat men hier met brand stichting te doen had. Sinds weken stelden de politie-autoriteitcn alles in het werk om de daders op te spo ren en te arresteeren. Tot dusver was alles zonder resultaat. Maandag j.1. heeft men echter drie personen kun nen arresteeren, twee mannen en één vrouw. Zij bevonden zich in de schuur van een boerderij te Breyell en had den benzine en ander brandbaar mate iaal bii zich. De verdachten werden onmiddellijk gearresteerd. Na eerst herhaaldelijk ontkend te hebben, ga ven zij toe zich tweemaal te hebben schuldig gemaakt aan brandstichting n hiervoor een premie te hebben ont vangen van de eigenaars der verbran de perceelen, groot 10 pCt. van de door de verzekeringsmaatschappijen uitbe taalde som. Men is nog bezig met hei onderzoek en het vermoeden bestaat dat in verband hiermede nog talrijke arrestaties verricht zullen worden. Misdadig optreden van automobilisten Zondag hield een vrachtauto stil bij een benzinepomp voor de woning van J. v. d. B., aan den Hoofdweg te Hille- gersberg. De chauffeur stapte uit en vroeg 29 liter benzine. Toen v.d. B. het gevraagde had gegeven, verzocht de auto-man een emmer voor het warm geloopen reservoir. Van den B. niets kwaads vermoedend, begaf zich ach ter zijn woning om water te halen. Francois, het is een kranig stuk geweest. Ik dacht niet, dat je het er levend af zou brengen. Hoe heb je het klaar gespeeld De aangesprokene nam het zware masker af, dat zijn gelaat bedekte en vertoonde het ondeugende gezicht, met brutale zwarte oo- gen, van een Parijschen deugniet, omdat het hem hoogstens zijn leven kan kosten. Het was niet zoo moeilijk, chef, zeide hij lachend, zoodra monsieur Paul voor de kort sluiting had gezorgd, heb ik de lui goed de gelegenheid gegeven, te zien, dat ik op het dak zat. Toen ze mij naklommen en die detective is een haantje de voorste heb ik eerst een beetje verstoppertje met ze ge speeld, maar zodra ik de auto in de zijstraat zag, liet ik mij langs mijn touw naar beneden zakken, tot een balcon op de derde verdie ping. Ik wachtte tot de auto voorbijkwam en nam toen mijn sprong. Ik dacht, dat je door de kap heen zoudt komen, merkte Paul op. Jacques heeft er met een doek bespan nen staaldraadmatras opgelegd, grinnikte Francois, op den chauffeur wijzend, en ik moet u ook nog zeggen, dat ik op het dak uw visitekaartje heb achtergelaten, chef. Ik schreef, vóór ik naar beneden ging, langs de dakgoot, met wit krijtRobert le Diable. Ze zullen het nu wel gevonden hebben, denk ik. Prachtig. Ga nu zorgen, dat je wat te eten krijgt. En jij, Jacques, wacht in de zaal van het sousterrein onze mannen op. Hoe laat denk je dat allen hier kunnen zijn De chauffeur dacht even na. De meesten verwacht ik om één uur, maar er zijn er zes op expeditie en het zal dus wel wat later worden voordat ze hier zijn. Tegen drie uur denk ik dat allen op het ap pèl zullen zijn. Goed. Waarschuw ons tegen half drie. De beide sierlijke elegante gestalten gingen de trap op. Lebrensky sloeg den arm om de schouders van zijn vriend. Op de eerste etage opende hij met een sleutel een kleine achthoekige Opeens hoorde hij, dat de motor van de auto werd aangeslagen. Dadelijk begreep hij, dat de chauffeur er zon der betalen vandoor wilde. Hij liep de inderdaad rijdende auto achterna en klemde zich er aan vast. Steeds snel Ier reed de wagen, maar v.d. B. hield voet bij stuk. Plotseling bemerkte hij, dat er nog iemand in de auto zat. De ze man kwam naar v.d. B. toe en gat hem met een stuk hout een harden slag op het hoofd. V. d.. B. moest los laten en door de snelheid, waartoe de auto hem had gedreven, werd hij te gen de straat geslingerd. Hij werd ern stig verwond aan hoofd en handen. Zijn kleeren werden vernield. Het nummer van de auto kon niet worden opgenomen, daar de nummer plaat met een doek was omwikkeld. Kerstfeest op Huize Doorn. De ex-keizer nog ziek. De ex-keizer van Duitschland is nog licht verkouden en wordt nog geplaagd door rheumatische aandoe ningen. Hij moet zich in acht nemen en heeft daarom niet aan de gebruike lijke kerstfeestviering deelgenomen. Het Kerstfeest is Zaterdagmiddag ge vierd in de vestibule van het slot, on der leiding van prinses Hermine. Daar bij deelde zij, inplaats van den ex-kei- zer, geschenken uit aan alle leden van het hoogere en lagere personeel van 't huis, bureau en tuin, alsmede aan beambten van politie, die op Hui ze Doorn dienst doen. Een speciale Kerstkerkdienst, zooals elk jaar wordt gehouden en geleid wordt door een Duitschen predikant, is ditmaal niet gehouden. Er waren geen gasien. INBRAAK VERIJDELD. Naar de Alkm. Ct. meedeelt is Vrij dagnacht te Zwaag door de rijksveld wachter een auto met drie personen aangehouden, die in het bezit waren van een groote hoeveelheid inbrekers werktuigen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de aangehoudenen op weg waren naar Enkhuizen, om aldaar in te breken in een der grootste handelskantoren. Daartoe was met iemand te Enkhui zen een afspraak gemaakt. Het lag in de bedoeling om de brandkast mee te nemen. Verder bleek, dat het edele drietal afkomstig was van den Langedijk. In hoeverre zij aan andere inbraken, o.a. die te Spierdijk schuldig zijn, zal nader worden onderzocht. De aangehoudenen zijn ter beschik king van de justitie gesteld. Wij vernemen daarover nog de vol gende bijzonderheden Zaterdagnacht deed de rijksveld wacht onder Hoom een belangrijke Resultaten niet Bertels' Kunstkorrel: Voordeelensterker kuikens en pluimvee, korter rui. méér wintereieren, méér en grooter kwaliteits-eieren, arbeid- en voederbesparend» voedering, lager productiekosten van het ei Ratio" 1, 2, 3 Piepkuiken mestvoeder*: „Ratio" 1. Opfokv. 1-30 dagen f 6.75 p. 50 Kg. .Ralio" 2. Kunstk. 4-8 weken f6.50 50 „Ratio" 3. Kunstk. 8-12 f6.20 50 Maximum vleesch- en vetvorming. Minimum voederkosten en arbeid. Men kan nu gerust eenige dagen van huis gaande gevulde voederbak verzorgd het pluimvee en Bertel»' Patentlegnest (kan kippenh. zelf maken) vergaart de eieren en voorkomt breuk, eierpikken en bevuiling. Nu kan, neen zal! iedereen Bertels' Kunst- korrel en Ratio mestvoeders voeren. Broc' ure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats indien daar niet voorradig direct a.d fabriek. Weigert r.amaak. let op ons Loodje! Oliefabrieken N.V., Amsterdam vangst door een auto met 3 inbrekers aan te houden. De rijksveldwachters Ypma en de Vries hielden een vrachtauto aan, waarvan de bestuurder niet in het be zit was van de noodige papieren, ter wijl 't nummer vervalscht bleek van het nummer was 8 gemaakt. In de auto werd aangetroffen een groote hoeveelheid inbrekersmateriaal, val- sche knevels enz. Uit het thans gehouden verhoor is gebleken, dat zij op weg waren naar Enkhuizen, waar een handlanger ge reed lag om met een boot achterom bij de firma gebr. S. te varen, teneinde vandaar de brandkast mee te voeren, als die niet ter plaatse geleegd kon worden. Met het oog op de uitbeta ling van de zaadtelers op Zaterdag voor Kerstmis wist de handlanger dat er veel geld in kas moest zijn. Alle vier personen, de drie in de auto en de man in Enkhuizen werden gearre steerd. Nadat drie er van een volledi ge bekentenis hadden afgelegd zijn zij op vrije voeten gesteld. De vierde -- de hoofddader -- die tevens van andere delicaten verdacht wordt -- ontkent. De drie personen in den auto, waren afkomstig uit Broek op Langendijk; het zijn de gebroeders C. en M. den H. en Abr. V. De mededader uit Enkuhi- zen is P. M. PERSBERICHT. DOMME VISSCHEN. Men zou het van visschen, die toch zoo vertrouwd zijn met het water, eigenlijk niet verwachten, maar toch schijnt het de waarheid te zijn dat ook de visschen alcoholische neigingen vertoonen. Niet door een wetenschap pelijke onderzoeking, maar door een toeval is dat eens aan het licht geko men. In Beaufort in Zuid-Carolina werd kort geleden een hoeveelheid ge smokkelde whisky in beslag genomen kamer, die als damesboudoir was ingericht. Zorgvuldig sloot hij de deur weer achter zich toe. Met een hartstochtelijke teederheid drukte hij de slanke gestalte in zijne armen. Oh, Blanche, Blanche, fluisterde hij. Van mijn heele bestaan zijn deze uren de beste. HOOFDSTUK XIII. De langzamerhand befaamde „visitekaar tjes" van Robert le Diable", die even zoovele fiasco's voor de politie beteekenden, werden op den achtergrond gedrongen door dreigend klinkende berichten van een buitenlandsche crisis, van steeds ernstiger wordende verwik kelingen, van onweerswolken aan den politie- ken hemel. In de café's, in de clubs, op straat, in de wandelgangen van de Kamer, in het paleis van Justitie, in kerken, op scholen, overal werd gesproken over de mogelijkheden van oorlog en vrede en daarbij geraakte alles op den achtergrond. Zelfs Robert le Diable scheen eenigszins onder den indruk van den toestand, want men hoorde slechts weinig van hem en zijne bende, en dan waren het nog onbeteekenende kleinigheden, die er alleen maar aan moesten herinneren, dat hij nog bestond. En Jules Vallois, moedeloos door zijn voort durend fiasco, waaraan hij niet gewend was, volgde met belangstelling den loop der ge beurtenissen en scheen Robert le Diable te vergeten. In den Grand Cercle was de toon ook ern stiger dan gewoonlijk. Men kon nu eenmaal niet zwijgen over wat ieder zoo na aan het hart lag, en de minister van buitenlandsche zaken werd, wanneer hij zich maar even ver toonde, bestormd met tal van vragen, waar op hij dikwijls zelf het antwoord niet wist. Werkelijijk, mijne heeren, verzekerde hij, op den drempel van de speelzaal staande, in een kringetje van vertrouwden, tegenover wie hij nog wel eens wat meer wilde loslaten dan anders, ik weet werkelijk niets. Ik wilde, dat ik iets wist. Wij tasten op het oogenblik in het duister rond. Ik weet, ik ben er heilig van verzekerd, dat er een geheim verdrag moet bestaan, tusschen de mogendheid, die ik niet noemen zal, maar die wij allen zeer wel ken nen, en tusschen een ander land, een pas ge sloten tractaat aangaande het vaderland van mijn jongen vriend hier hij legde de hand op den schouder van Paul Romanowitsj en ik ben er van overtuigd, dat wij heel wat verder zouden kunnen zien, wanneer wij maar iets van dat vervloekte verdrag te weten konden komen. Ik heb niet meer over zoo heel veel tijd te beschikken, maar ik zou tien jaar van mijn leven geven, wanneer ik dat document een half uur in handen kon krijgen. Bent u er absoluut zekere van dat dit document bestaat vroeg Boris Lebrensky kalm. Absoluut zeker, het stuk bevindt zich ergens in het gezantschapsgebouw en ik her haal u, het zou mij tien jaar van mijn leven waard zijn U is te royaal, excellentie, viel Lebrents- ky hem met zijne rustige stem in de rede. Het vaderland kan geen tien jaar van uw leven missen. Beschikt u over geen enkelen spion, die De minister maakte een afwerend handge- baar. Mijn beste Lebrensky, je weet niet wat je zegt. Een spion kan hier niets uitrichten. Mijne beste mannen heb ik aan het werk ge zet, zonder dat het iets heeft gebaat. Neen, wien ik zou moeten hebben, zou iemand moeten zijn van het kaliber van Robert le Diable, een kerel, die alles waagt, als het er op aankomt, die als een ware duivel ver schijnt en verdwijnt, die overal tegelijk is en nergens Lebrensky knikte peinzend. U hebt gelijk, stemde hij toe. Als Robert le Diable het stuk niet in handen kan krijgen, kan niemand het. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1