150 Loden jas 24e JAARGANG VRIJDAG 6 JANUARI 1933 No. 2 BLAD VOOR NIEUWS- EN ADVERTENTIE WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" J. R. KEUSS. Laat 125 Alkmaar. BIJ S. COLTOF. KANAALWEG DEN HELDER. GERECHTIGHEID. Dij inzending van punten aanTheebons ontvangt U een ppagmtig c el"1 am erd Tinnenthcebusje WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER BOSKER, WIERINGEN. BUREAU HJppolytujhoef Wierinfen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVKRTKNT11N Van 16 re geii Iedere regel meer t oja t o.ia S VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK DAMES en HEEREN koopt uw SOMBERE CIJFERS. Over den toestand van Land bouw en nijverheid in Noord hollands Noorderkwartier. In de op Woensdag 4 Januari ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel in Hollands Noorder kwartier, gevestigd te Alkmaar, heeft de voorzitter, de heer S. W. Arntz in een uitvoerige Nieuwjaarsrede een overzicht gegeven van den toestand in verschillende bedrijven in het dis trict der Kamer. De algemeene toestand is nog steeds zeer zorgwekkend in vele belangrijke bedrijfstakken is de toestand zelfs nog ongunstiger geworden dan een jaar ge leden. Het zijn vooral de nood in land en tuinbouw, zoomede de slechte re sultaten in binnenscheepvaart en vis- scherijbedrijf, die den gang van zaken in dit district beinvloeden. De prijzen op de Alkmaarsche kaasmarkt vertoon den in den afgeloopen zojner lagere noteeringen dan velen zich kunnen herinneren en wij moeten dan ook wel een veertig jaren teruggaan om derge lijke lage opbrengsten te vinden. Gelukkig konden zich de financieele uitkomsten voor de zuivelproducenten dank zij de getroffen steunmaatrege len, in de laatste maanden herstellen. Vervolgens gaf spr. een overzicht van den toestand van de voornaamste bestaansbronnen in het district der Kamer. Voor de verbouwers van grove tuinbouwproducten is 1932 zeer slecht geweest. De winterkool kon slechts ge deeltelijk en dan nog tegen zeer lage prijzen worden verkocht. Groote par tijen werden zelfs als afval op het land teruggebracht. Met de winterwortelen ging het niet beter. De uien maakten een gunstige uitzondering tengevolge van de gedeeltelijke mislukking van den oogst in andere landen. De prijzen voor tomaten en andere kasproducten waren nauwelijks loonend. Vroege en late aardappelen waren vrijwel waar deloos, vroege en herfstkool moest wor den verkocht tegen veel te lage prijzen De opbrengst van de bloemkool was redelijk. De consumptie in het binnen land van allerlei groenten neemt toe, de afzet naar het buitenland vermin dert. Voor de inmaakfabrieken, die te gen lage prijzen konden inkoopen, is de afzet normaal gebleven, echter even min loonend en ook voor het hoofd product uit de duinstreek en in de om geving van Alkmaar, de aardbei, geldt hetzelfde al was de oogst daarvan vol doende. Voor den landbouw was 1932 finan cieel zeer nadeelig. Steeds hoogere in voerrechten, contingenteeringsmaatre- gelen en verminderde koopkracht in het buitenland deden de voorraden hier te lande ophoopen en veroorzaak ten een groote daling in de prijzen. In korten tijd is een zoodanige verslech tering ingetreden, dat wij een verarm den en hulpbehoevenden boerenstand hebben gekregen. De verschillende cri- siswetten hebben, met uitzondering voor rundvee en schapen wel verbete ring gebracht, maar niet in de mate als verwacht werd. Tenzij er zich weer nieuwe moeilijkheden voordoen, is de kans op bestaanszekerheid voor den landbouwer, dank zij de maatregelen der regeering, gunstiger geworden. Bloembollcnkweekerij- en handel. Het gewas van de tulpen bleef beneden het middelmatige. Desondanks waren de prijzen, althans aanvankelijk, ma tig later stegen zij, evenals voor en kele soorten Darwin tulpen. Tenge volge van een goeden hyacintenoogst liep de prijs van dit artikel sterk terug zoo ook voor crocusscn en bijna alle bijgoed-artikelen, voor narcissen daal den de prijzen zelfs tot beneden cul tuurprijs. De schade door daling van het Engelsche Pond en de Scandinavi sche Kroon bedraagt zeer verscheidene millioenen. Amerika was voor den bloembollen export zeer slecht, naar Oostenrijk en Hongarije werd bijna niets geleverd. Frankrijk nam iets meer dan de ande re landen, Duitschland en Zweden na men hun gewone quantums tulpen. Denemarken nam van dit artikel slechts 25 pCt. van het vorige jaar. De hooge waterstand heeft groote schade toegebracht aan de'tulpon, welke ech ter slechts tegen het a.s. voorjaar goed zal zijn te constateeren. Over het ge heel was de uitvoer van allerlei bloem bollen grooter dan dien van 1931, maar de waarde daarvan was heel wat min der. De kaashandel. De aanvoer ter Alk maarsche kaasmarkt bedroeg in 1932 5338 stapels, wegende 5.755.421 K.G. tegen 5286 stapels wegende 6.300.421 K.G. in 1931. De uitvoer uit Nederland van Edammer 40 plus kaas, bedroeg van Januari tot November in 1932 18.312 ton, waarde 9.627.000 tegen 21725 ton en f 14.400.000 in 1931 en 21.993 ton en f 17.357.000 in 1930. De export van alle kaassoorten liep de eerste elf FEUILLETON. maanden van 1932 terug met 8.8 milli- oen K.G. en gaf circa f 16.000.000 min der opbrengst dan in dezelfde maanden van 1931. De moeilijkheden voor ex port naar Spanje zijn gestegen, daar men zich daar te lande op de kaasbe reiding is gaan toeleggen. Door verkoop tegen abnormaal lage prijzen, zoo laag als in de laatste 40 jaren niet was voor gekomen, kon de handel bijna alle aangevoerde kaas nog plaatsen. Be zien in het licht van de voor alle be drijfstakkon buitengewoon slechte tij den, mag de kaashandel over het alge meen niet klagen. Exporthandel in gecondenseerde melk en aanverwante producten. Dit bedrijf stond in het algemeen sterk in t teeken van de crisis. Op de Engelsche markten voerden de Nederlandsche fa brieken onderling een scherpen con currentiestrijd tot nadeel van alle be langhebbenden. De export van gecon denseerde melk naar Zuid-Afrika zal waarschijnlijk tot het verleden be- hooren. De toestand van het bedrijf baart groote bezorgdheid. Visscherij en visclihandel te Den Hel der en omgeving. Voor dezen bedrijfs tak was vooral het tweede halfjaar on gunstig. Over het algemeen waren de vangsten vrij goed, maar de prijzen waren te laag. De palingvangst was in den herfst aan den Zuidkant van den afsluitdijk abnormaal groot, terwijl die ten Noorden van den dijk heel gering was, in tegenstelling met vroeger. De vischhandel had, wat de export betreft mee groote jnoelijkheden te kampen, vooral ten aanzien van ansjovis. Na groote voldoening te hebben uit gesproken over de totstandkoming van de afsluiting van de Zuiderzee, wijdde spr. een beschouwing aan het West- Friesche kanalenplan. Met de uitvoe ring van verschillende werken ten be hoeve van dit plan is een aanvang ge maakt, terwijl met verschillende pol der- en gemeentebesturen overeen stemming werd verkregen voor het verder doorgaan daarmede. Voor de verlegging van de boezem scheiding en kanalen bij Alkmaar wer den de benoodigde terreinen ten deele reeds gekocht. Ook ten behoeve van den bouw van de sluis bij Oudkarspel werden reeds verschillende perceelen in eigendom verkregen. De werken voor het kanaal Omval-Huygendijk-Alkmaar worden verder voorbereid. Overeenstemming is reeds bereikt met de gemeente Alk maar en met het waterschap de Scher mer omtrent de belangen, die deze li chamen raken. Het tracé van het kanaal Oudkar spel-Kol horn werd in kaart gebracht en het baggeren van de vaargeul door het Alkmaardermeer met bijkomende werken kwam gereed. BINNENLANDSCH NIEUWS. Onbewaakte overwegen. Tweejarig kind le Haren ver ongelukt. De sneltrein, welke 's middags om 13.04 uit Groningen naar Zwolle ver trekt, heeft Dinsdagmiddag het 2-ja- rig zoontje van den veehouder E. Klant te Haren op den onbewaakten overweg nabij het Pompstation der Groning- sche Waterleidingmaatschappij aan den Oosterweg gegrepen en gedood. Een 312-jarig broertje wist nog juist op tijd van de rails te komen. Een knecht van den veehouder had zich even te voren op weg hegeven om de beide kleintjes te halen. Hij kwam ecli ter te laat bij den overweg aan. Een geheimzinnige geschiedenis. Schoten op twee meisjes te Geervliet gelost. Heel Geervliet houdt zich bezig met een geheimzinnig voorval dat zich op den Oudejaarsavond heeft afgespeeld. Omstreeks halfzes liep de dochter van notaris Korteweg met een vrien din even buiten het dorp, toen een vrachtauto passeerde. Zonder dat daar de minste aanleiding voor was, werden er plotseling uit deze voorbijrijdende auto twee schoten gelost. De kogels vlo gep de dochter van don notaris rake lings langs het hoofd en doodelijk ver schrikt stortte zij ter aarde. De vracht auto was intusschen met groote snel heid doorgereden. De politie werd van het geval op de hoogte gebracht en staat thans voor de lastige taak uit te zoeken of inder daad een moordaanslag is gepleegd, of dat enkele jongelieden een wat gevaar lijke Oudejaarsavondgrap hebben uit gehaald. Door een tram meegesleurd. In den Nieuwjaarsnacht lieten twee voorbijgangers te Castrop-Rauxel (Westfalen) een.tramwagen aan een halte stopppen en maakten den be stuurder er op opmerkzaam, dat ie mand onder den wagen hing. Men slaagde er met veel moeite in den on gelukkige uit zijn benarde positie te bevrijden, zoodat de man, die bewuste loos was en geen papieren bij zich had naar een ziekenhuis kon worden ge bracht. Waarschijnlijk heeft de man op de rijdende tram willen springen en is daarbij onder den wagen geraak', w aar hij met de beenen aan de rem- stangen bleef hangen. Gebleken is, dat de man ten minste 2 K.M. is meege sleurd. No. 18. Ik weet, wat je zeggen wilt. Dat bedoel ik ook niet. Soldaat kan ik niet worden en ik wil het evenmin. Ik geloof niet, dat ik den moed zou hebben iemand te dooden, onder welke omstandigheden dan ook. Maar ik wil verpleegster worden. Oh, denk je, dat ik niet genoeg heb van deze maskarade, nu ze ner gens meer toedient Ik heb je willen volgen, ik heb altijd bij en om je heen willen zijn, alles met je willen doorleven, je gevaren dee- len, je beschermen als het kon. Maar nu Waartoe zou het mij nu nog dienen In het leger kan ik je niet anders volgen, dan in het kleed, dat mij pastik wil ook de uni form dragen, maar niet van degenen die doo den, doch van hen, die het leven hergeven, als het kan, die de smart verzachten en den dood lichter maken Boris nam het fijne, donkere jongenskopje tusschen zijne beide handen en drukte een kus op het voorhoofd. Mijn eigen, lief, dapper vrouwtje. HOOFDSTUK XV. Een geweldig machinegeweervuur knetter de op de verdekt opgestelde batterij neer. Twee paarden stortten doodelijk getroffen tegen den grond. Kogels sloegen voor den bevelvoerenden officier gaten in de aarde en wierpen modder en steenen omhoog. Ijlings gaf de officier bevel terug te trek ken. Het vijandelijk vuur zweeg. De batterij werd op eene andere plaats verdekt opge steld. Een uur misschien bleef alles rustig, Toen ratelde opnieuw het vuur van den te genstander en hagelde het kogels. De officier liep naar een telefooncel. Daar moet verraad in het spel zijn, deel de hij zijn superieur mede, dat hem gelast had dezen post te betrekken. Anders zouden wij niet telkens zóó vlug ontdekt kunnen worden. Maar in ieder geval moet u dat ma chinegeweer aan den overkant tot zwijgen laten brengen. De kolonel aan het andere uiteinde van de lijn hing het toestel aan den haak en knikte nadenkend. Gemakkelijk gezegd, mompelde hij. De post daarginds is sterk, dat weet ik. Maar het moet in ieder geval geprobeerd worden. Hij daalde af in een der onderaardsche gangen, die een warnet van wegen en kruis punten scheen te vormen, als in een mieren nest. Langs een zigzag loopende lijn bereikte hij de loopgraaf, waar luitenant Lebrensky dienst had en wenkte hem ter zijde. Geduren de eenige oogenblikken spraken zij snel en zacht samen. Toen knikte de luitenant en keerde naar zijne mannen terug. Jongens Allen waren dadelijk geheel en al aandacht. Jongens, ik heb vrijwilligers noodig. Dat machinegeweer daarginds hindert onze ar tillerie. Het moet tot zwijgen gebracht wor den. Jullie kent de positie en het terrein zoo goed als ik, dus ik hoef er niets van te ver tellen. Wie wil er gaan De mannen zagen elkaar aan en zwegen. Om de vijandelijke post te kunnen aanval len moesten zij twee- of driehonderd meter over een vlak terrein afleggen.dat niet de ge ringste kans op dekking bood. Het was eene onmogelijke onderneming. Wie zich buiten de loopgraaf waagde, was ten doode opge schreven. De officier wist zelf, wat hij van zijne man nen vroeg het verwonderde hem niet, dat ze zwegen. Maar het moest gedaan worden, nu directhij had bevel gekregen de vijandelij ke post te nemen en dat bevel had hij op te volgen. BUITENLANDSCH NIEUWS. De laatste aapjeskoetsier van Nice. f De laatste aapjeskoetsier te Nice, 'n 72-jarige grijsaard, is op Nieuwjaars dag door een auto aangereden, van de bok geslingerd en gedood. De schuldige chauffeur vluchtte. Een politie-agent, die den stervenden koetsier van de straat wilde opnemen, werd eveneens het slachtoffer van een wilden autorij der, een kamerdienaar van den vorst van Monaco. De agent werd zwaar ge wond. Wie mij lief heeft, volgt mij. Ik ga voor uit. Komt jongens, de ongetrouwden het eerst. Weer bleef het een oogenblik stil. Toen sprong een sergeant naar voren. Ik ben uw man, luitenant en de ande ren volgen wel, daarvan ben ik zeker. De officier zag hem een oogenblik door dringend aan. Sergeant Vallois, het doet mij genoegen, dat je de eerste bent. Desnoods durf ik het met je alleen aan. Dat zal voor den drommel niet gebeu ren, riep nu een soldaat en zich naast zijn superieur plaatsend riep hij Vooruit kerels, we zijn toch geen pap kinderen. Wij gaan mee Van dit oogenblik maakte de officier ge bruik. In stormloop dan, kinderen. Dekking hebben we niet. Er door heen Als een troep duivels sprongen ze te voor schijn, renden over de vlakte, struikelend over in den grond geslagen gaten, weer op staand en verder loopend, vooruit Hun lui tenant achterna, die met getrokken degen, de revolver in de linkerhand, de eerste was. Zij waren bij de vijandelijke post, vóórdat de vijand, die nog steeds bezig was de batterij te bestoken, goed begreep wat er gebeurde en zijn vuur van richting kon doen veranderenO En toen waren ze er reeds te dicht bij. Serant Vallois bleef een oogenblik staan, legde aan en schoot de bedienende manschap pen achter het machinegeweer weg, met een rust en zekerheid alsof hij in het Bois de Boulogne op duiven schoot. Terwijl hij zijn geweer opnieuw laadde, sloeg een handgranaat vlak voor hem ln den grond. Zijn geweer ontviel hem, hij greep met de handen in de lucht en stortte neer. De soldaten renden langs en over hem heen. Niemand had tijd zich om den gevalle ne te bekommeren. De post was nu bereikt. Het machinege CctOILRAAD VOOR UW THEEBLAD Storm teistert Schotland. De zware storm, die aan de Oostkust van Schotland woedt, heeft lot nu '.oe, naar wordt gevreesd, 9 menschenle- vens geeischt. De treiler „Venctia* uit Aberdeen is 20 K.M. ten Zuiden van Aberdeen vergaan. Er waren 9 koppen aan boord. Tot nu toe zijn de lijken van twee opvarenden aangespoeld. Het schip, dat op de rotsen niet vei van de kust is geloopen, kan van bet land af worden waargenomen. Verscheiden schepen zijn voor de woeste elementen gevlucht en hobbm bescherming gezocht. Lugubere vondst. Een duiker heeft in de haven van Valparaiso (Chili) een lugubere vondst gedaan. Hij heeft n.1. 10 lijken opge haald, die. aan spoorrails waren ge bonden. Men vermoedt hier te doen te hebben met een politieken massa moord, daar een van de slachtoffers de in Juni vermiste communistische leider Anabalon zou zijn. Anahalon had een krachtige communistische propaganda gevoerd tijdens do be windsperiode van Davilla. weer werd onbruikbaar gemaakt, enkeleh der bezetting waren gedood, de rest werd gevan gen genomen. Daarna keerde de kleine troep terug. In de betrekkelijke veiligheid van de schuilplaats onder den grond telde luitenant Lebrensky zijne mannen. Er ontbrak er één sergeant Vallois. Ik ga hem halen, riep de officier en sprong opnieuw uit de loopgraaf. De ongelukkige lag op een goede honderd meter afstand. Lebrensky had hem spoedig bereikt. Hij lag bewegenloos achterover, maar zoo, oppervlakkig gezien, was er geene ver wonding te bespeuren. Lebrensky nam hem op in zijne sterke armen en begon den terug tocht. Slechts eenige stappen had hij gedaan of een regen van kogels stortte over hem neer. Hij liet den bewustelooze op den grond glijden en wierp zich achter hem voorover. Toen schoof hij hem voorzichtig iets vooruit, kroop mee, richtte zich een oogenblik op de knieën op, verlegde den sergeant een eindje, kroop weer voort en bereikte zoo langzaam en met groote moeite, terwijl voortdurend de kogels over zijn hoofd floten, den rand der loopgraaf. Daar werden reeds vele armen uitgestoken om den gewonde in ontvangst te nemen en een oogenblik later waren beiden in veilig heid. Jules Vallois, den sergeant van het le werd op een brancard naar de nabijzijnde hulp post vervoerd en onderzocht. Hij bleek niet gewond te zijn door den schok had hij het bewustzijn verloren en na een paar dagen kon hij weer dienst doen. Behalve de spontane sympathie, die hij voor zijn chef voelde, trok nu dankbaarheid hem meer nog dan vroeger tot luitenant Le brensky aan. Het toeval had hem bij heteelfde regiment geplaatst en toen, na eenige gevoelige verlie zen aan dooden en gewonden verscheidene bataillons samengesmolten en opnieuw ge vormd moesten worden, was Lebrensky zijn onmiddellijke chef geworden. Kort na dit voorval werd Vallois bevorderd tot onderluitenant en ze verkeerden nu voort aan op voet van gelijkheid met elkaar. Lebrensky waardeerde de scherpzinnigheid van zijn makker en deze bewonderde in den ouderen officier den ontembaren moed en teugelooze vermeltelheld, die voor geen ge vaar terugdeinsde, die dwars door het vuur en de kogels ging en den dood tartte. Lebrensky bezat de niet genoeg te waardee- ren gave door zijn eigen moed zijne mannen te bezielen en mee te sleepen. Altijd was hij vooraan, dag en nacht vond men hem op zfjn post, altijd klaar met een woord van aanmoe diging, van lof, van troost voor die het be hoefden. Verlof vroeg hy nooit. Alleen zag men hem op de dagen, dat de dienst hem uit de loop graven naar de achterste linies bracht voor een welverdiende rustpoos, dikwijls in de buurt der ambulance, waar hy voor een der verpleegsters eene byzondere belangstelling toonde. Intusschen liepen de bureaucratische ma chines te Parijs hun langzamen, maar gere- gelden gang. De zaken die bU de Justitie aan hangig waren, werden, zooals het behoort, ln volgorde afgedaan, de een na de ander. De rechtbank verhoorde, veroordeelde en sprak vrij, justitie en politie werkten samen in grootere eenheid dan vroeger het geval was en in enkele duistere zaken werd klaar heid gebracht. Van wat er daar ginds in de groote stad gebeurde, hadden de mannen aan het front dlkwyis weken lang niet het flauwste begrip, want kranten bereikten hen slechts zelden, brieven eveneens en die bevatten gewoon- ïyk alleen maar strikt persoonlyke mededee- lingen en vragen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1